A Vervolg Plaatselijk Nieuws. in ik Gemeentebegrooting 1937. en ra erin er Jv Zaterdag 3 Oct 1936. No 79 De Echo van het Zuiden Vierde Blad szi 5 C enz :,L| velt - TO eite vl ei lKT ïd fflj an d 1 och gew ndei alge Jie 'tge iu a kaa et is e ma K.J.M.V. Vrijdagavond vergaderde in hotel «De Twee Kolommen» de Katho lieke Jonge Middenstands Vereeni- De voorzitter, de heer W. Horn- man, stelde aan de orde de verkie. zing van een nieuwen voorzitter, daar hij binnenkort de gemeente wegens militairen dienst moet ver laten. De heer A. Raaijmakers werd l0t voorzitter gekozen, terwijl de bestuursvacature werd aangevuld joor de verkiezing van den heer jos. Timmermans. Dezer dagen zal langs de huizen met den voorverkoop van kaarten voor den K.R.O.-avond begonnen worden. De vereeniging zal binnenkort met de instudeering van een nieuw too- neelstuk beginnen. Tot slot van de bijeenkomst heeft de heer A. Raaijmakers de leden bedankt voor het \ertrouwen in hem gesteld en toegezegd als voor zitter zijn beste krachten aan de vereenigingsbelangen te zullen wij den. Spr. richtte voorts nog enkele hartelijke woorden tot den heer Hornman en dankte hem namens de leden voor de verdienstelijke wijze, waarop hij in het verleden als bestuurslid voor de K. J. M. V. werkte. De scheidende voorzitter uitte de beste wenschen voor de vereeniging tijdens zijn afwezigheid, sprak nog een opwekkend woord en sloot de vergadering. De eerste oriëntatie-cursus voor adspiranten begint a.s. Vrijdag om 8 uur. Naar de Missie, Vrijdag 16 October a s. zal de Eerw. zuster Philothea (Mej Nelly Beerens), Dochter.van O. L. Vrouw ,emi 'van tiet H. Hart, naar het Aposto- s lisch Prefectuur van Poerwokerto op Midden Java vertrekken. A.s. Maandag zal de eerw. zuster uit onze gemeente naar Tilburg gaan om vandaar scheep te gaan te Antwerpen S' De Missienaaikring van de St. Antoniusparochie beeft Woensdag avond van de scheidende zuster afscheid genomen. De presidente mej. M. Smolders hield een toespraak, waarin zij zuster Philothea als eerste missiezuster van de St Antoniusparochie, die jaren een trouw lid van den naai- kring was, huldigde. De presidente wenschte de eerw. zuster een voor spoedige reis en Gods zegen over i haar arbeid op Java toe en bood haar als stoffelijk blijk van waar- deering een prachtig stel kerkge waden aan. -ei Zooals bereids is aangekondigd zal de R. K. V. V. Hercules ten bate der missie van Midden Java een gecosturaeerde voetbalwedstrijd organiseeren, waaraan ook de loo- neelvereeniging D. V. S. V. en de harmonie St. Chrispijn medewer king zullen verleenen. Deze wedstrijd heeft 10 October plaats. Uitbreiding „Hollandia". Het reeds een tiental jaren leeg staande gebouw aan de Mr. v. Cooth- straat, waar eertijds de fa. Rosenberg gevestigd was, is thans gehuurd door de N.V. Nederlandsche Schoenen- Unie Bloch en Stibbe Hollandia en zal worden ingericht tot magazijn. Hollandia is hiertoe moeten over gaan, omdat in verband met de uit. breiding van de fabrieken aan de Nieuwstraat de magazijnruimte te klein geworden was. NED. HERV. KERK WAALWIJK. De dienst op Zondag 4 October zal K in de Ned. Herv. Kerk van Waalwijk plaats hebben om half 3 namiddags. mer onz n di Z tare dder enz /IJK 9B 31 VIJ RTE KINDERKOORTJE. Wij vragen de speciale aandacht DCC voor de annonce in ons eerste Blad, waarin de heer Jan Verhoeven me dedeelt, dat het Kinderkoortje a.s. Woensdag wederom begint in Hotel Verwiel. Die lessen voor dit koortje, waarbij I kinderen van 410 jaar kunnen toe- treden is voor de jeugd van groot belang, waar dit zangonderwijs in 't kind de sluimerende muzikale krach ten wekt en zoodanig ontwikkelt, dat hel fundamenteel in staat is later aan het muziekleven op eenigerlei wijze deel te nemen, hetzij actief, hetzij passief. Behalve een beschaafde uit spraak, goed stemgebruik, vermijding van alle geschreeuw enz. enz., wordt •nbewust hun gehoor, rhythmisch, melodisch en harmonisch gevoel ont wikkeld. NIH dj zei lRK si HIJ LEEK OP ZIJN EIGEN SCHIM. Eiken nacht slapeloos door indigestie. „Jarenlang heb ik geleden aan in digestie. Eiken nacht weer kon ik er niet door slapen en ik leek wel op mijn eigen schim. Ik raakte zoo uit geput, dat men mij aanried om des avonds maar niet meer te dineeren, van alles werd mij aanbevolen, maar geen enkel middel hielp. Tegen Kerst mis, nu 3 of 4 jaar geleden, zag ik een Uwer annonces met „Neem Kruschen Salts en geniet dan van Uw Kerst diner", of iets van dien aard. Ik begon het te nemen, zij het met wantrouwen, maar reeds na een paar dagen wer den mijn aanvallen minder. Sindsdien bleef ik een trouwe Kruschen gebrui ker. Ik ben nu 50 jaar oud, en ik kan altijd alles eten zonder eenig onaan genaam gevolg en ik slaap uitstekend, dank zij Kruschen Salts". J. H. C. te R. Als Uw voedsel niet regelmatig en volkomen verteert, blijven allerlei klachten niet achterwege. Zoodra Uw inwendige organen maar even hape ren, wreekt zich dat door onpasselijk heid, hardlijvigheid, hoofdpijn, en slechte nachtrust. Kruschen Salts be vat zes minerale zouten, die Uw af- voerorganen aansporen tot meer ge regelde werking, waardoor de verwij dering van afvalstoffen sneller en af- doender zal geschieden. De gisting van het tot nu toe onvoldoend verteerde voedsel blijft achterwege en schade lijke afvalstoffen krijgen door snelle afvoer geen kans hun invloed op Uw gezondheidstoestand uit te oefenen. Binnen zeer korten tijd zult U reeds verbetering in Uw toestand bemer ken. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a 0.40, 0.70 en ƒ1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, Zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Lollige, leutige liedjes zullen wor den ingestudeerd, daardoor wordt het een gezellig en aangenaam uurtje voor de kinderen en wordt de muziek hier feitelijk spel. Toe kunnen treden Kinderen (jon gens en meisjes) van 410 jaar. „ZONSOPGANG". Morgenavond gaat in „Thalia" het looneelspel in 3 bedrijven „Zonsop gang" door „Kunst na Arbeid" uit Vu glit. De capaciteiten dezer vereeniging hebben hier reeds een goede klank gekregen, zoodat de uitvoering van Zondagavond met dit uitstekende stuk, zeker een druk bezoek ten deel zal vallen. „DE MACHT VAN HET KLEINE". Uitgaande van de vereeniging „De Macht van het Kleine", tot steun aan on- en minvermogende lijders aan vallende ziekten in de stichtingen te Haarlem en Heemstede werd alhier een interessante film vertoond over het werk dezer instellingen. De heer Smit uit Heemstede gaf hierbij een duidelijke toelichting. Te v.m. Besoijen werd Donderdag om 5 uur een kindervoorstelling ge houden, terwijl om 8 uur de film voor ouderen werd gedraaid, waarbij Ds. Hoffman een inleidend woord sprak en tot slot van den avond de aanwezi gen tot milddadigheid aanspoorde. Vrijdag werd de film te v.m. Baard wijk vertoond; om 5 uur voor de kin deren en 's avonds voor ouderen. Ds. Louwe Kooymans leidde de bij eenkomst in, terwijl Ds. Miihlnickel het slotwoord sprak. NIEUWE FRUITWINKEL. Blijkens achterstaande advertentie opent de heer C. v. Delft-v. Rijswijk heden een nieuwe fruitzaak in het pand Stationsstraat 8 (naast Lunch room Pulles-Aarts). Het interieur der nieuwe zaak ziet er smaakvol uit en het heerlijke fruit dat voor de etalage is geëtaleerd zal het publiek ongetwijfeld tot kijken entot koopen lokken. LUXOR BIOSCOOP. „She". De Luxor Bioscoop draait deze week een sensatiefilm onder den titel „She" (Zijdie gehoorzaamd moet worden). Het spannende verhaal verplaatst ons naar de ijsbergen in hel hooge Noorden, waar drie blanken op zoek zijn naar „de vlam der eeuwige jeugd", welke zich ergens in een afgesloten deel van de wereld moet bevinden. Zij raken op hun speurtocht in handen van een wilden volksstam en staan bloot aan levensgevaar. Het doel van hun reis wordt be reikt, doch brengt niet datgene wat zij ervan verwachten. Temidden der grootste gevaren we ten zij tenslotte het wreede volk te ontvluchten. In (deze rolprent wordt wederom knap spel geleverd. De fantastische inhoud leent zich er ook bijzonder goed toe. Wie een echte sensatiefilm wil zien, ga naar de Luxor-Bioscoop, wel ke ook haar bijprogramma uitstekend verzorgd heeft. MET ZIJN VINGERS BEKNELD GERAAKT. Zekere v. d. E. uit Vlijmen had bij werkzaamheden aan den spoorweg achter v.m. Baardwijk, het ongeluk door een 20 M. lange rail op zijn hand getroffen te worden. Dr. Langemeijer werd ontboden en constateerde, dat enkele vingers ge broken waren. De ongelukkige werd per auto naai zij n woonplaats vervoerd. Diefstal. De politie heeft aangehouden de 16-jarige J. v. V., wonende alhier, die verdacht werd daags voor de voorstelling der Don Kozakken en op den dag der Burgemeestersfeesten uit de consumptielent van 't W.S.C.. terrein een bedrag aan geld gestolen te hebben. Om het onderzoek niet te bemoeilijken, had de politie de diefstal voorloopig geheim gehouden. De jongeman heeft een volledige bekentenis afgelegd. Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Waalwijk in openbare ver gadering bijeen onder presidium van Burgemeester Moonen. Secretaris de heer J. van Mierlo. De heer Spijkerman is afwezig. De notulen der vorige raadsverga deringen van 28 Aug. en 1 September worden ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Koninklijk goedgekeurde ver ordening tot wijziging der ver ordening tot heffing van ver makelijkheidsbelasting, vast gesteld bij raadsbesluit van 26 juni 1936. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 28 Augustus 1936 tot wijzi ging der begrooting 1936. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. b. Van de Nederlandsche Vakcen trale, Amsterdam. Resolutie betreffende de voor genomen herziening der rijksre geling van steunverleening en werkverschaffing. De Voorzitier deelt mede, dat B. en W. voorstellen ook dit stuk voor ken nisgeving aan te nemen niet alleen om de redenen, welke reeds meerdere malen zijn ontvouwd, maar ook omdat de Eerste en Tweede Kamer gelegenheid hebben gehad zich hieromtrent uit te spreken en de regeering een definitieve uitspraak in dezen heeft gedaan. Een uitspraak van den Raad zou dus mosterd na den maaltijd zijn. De heer v. d. Waerden merkt nog op, dat deze kwestie eigenlijk reeds door de devaluatie is achterhaald. De Min. heeft reeds toegezegd deze zaak te zullen herzien. Wordt voor kennispevinoaangenomen. 2. Voorstel tot vaststelling eener ge wijzigde verordening op de hef fing van slachthuisrechten. (Zie prae-advies A.). (Zie het prae advies in ons nummer van f.1. Zaterdag.) Aangenomen. 3. Voorstel inzake herbenoeming van een tijdelijk leeraar aan de avond- teekenschool. De Voorzitter zvgt, dat deze herbe noeming het vorig jaar nogal stof heeft doen opwaaien De gemeente heeft in opdracht van den Minister een hernieuw den oproep gedaan, waarop zich echter geen enkele bevoegde kracht heeft aangemeld B. en W stellen daarom voor den heer Meulkens weer vooreen jaar als leeraar te herbenoemen, indien zich in zijn vak een voldoende aantal leerlingen aanmeld. De heer Meulkens wordt met algemeene stemmen herbenoemd. 4. Voorstel tot onderhandsche ver pachting van een strook grond aan de Ooster-havenkade. (Zie het praeadvies in ons blad van 1 1. Zaterdag). 5. Voorstel tot teruggaaf van verlof- recht. De Voorzitter deelt mede, dat door de Wed. Kroot wegens over lijden van haar echtgenoot verzocht wordt om teruggave van tweekwar talen verlofrecht, zijnde f 12,50. Ook van den heer de Ruyter (cafe Cily) is een verzoek ingekomen om resti tutie van f 12,50 voor twee kwarta len verlofrecht. B en W. stellen voor beide ver. zoeken in te willigen, waartoe z.h st. wordt besloten. 6. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1936. Conform het voorstel wordt be sloten. 7. Aanbieding gemeente- en bedrijfs- begrootingen voor 1937. Zooais gebruikelijk wordt een commissie van onderzoek gekozen- Bij de eerste stemming worden uitgebracht op de heeren C. Pullens 7 stemmen, Passier 3, v. d. Waer den 1 en van Driel 1, zooda t d heer Pullens gekozen is. Bij de tweede stemming verkrij gen de heeren Passier 5, van der Waerden 3, van Driel 2, Roxs 1 en Spijkerman 1 stem, zoodat herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren Passier en v. d. Waerden. Deze heeft tot resultaat, dat de heer Passier benoemd wordt met 7 stemmen, tegen 3 op den heer v. d. Waerden. Bij de derde stemming is de uit slag v. d. Waerden 7, v. Driel 4 en Klijn 1, zoodat de heer v. d Waer den is gekozen. De commissie bestaat dus even als het vorig jaar uit de heeren Pullens, Passier en v. d. Waerden. 8. Behandeling bezwaarschrift straat belasting. Dit punt zal in geheime vergade ring behandeld worden. De Voorzitier wenscht nog een kwestie aan de orde te stellen, welke verband houdt met den bouw van het winkelpand van De Gruyter en welke thans vermoedelijk in een rustiger atmosfeer zal kunnen wor den behandeld dan de vorige keer. Bij het opmeten door den land meter is gebleken dat de erfscheiding tusschen het pand van den heer Wiesman en 't Raadhuisplein geert ten opzichte van de rooilijn. Er ontstaat een driehoek, waarvan de top ligt in Noordelijke richting en de basis ter lengte van 80 cM. aan de straatzijde. De heer Krop holler heeft die 80 cM. opgevangen door een steunbeer aan den straat, kant te projecteeren. De fa. De Gruyter behoudt dus evenveel nuttige ruimte. Alleen wordt de bouw aan de straatzijde 80 cM. breeder en zullen de kosten voor de firma iets hooger worden voor het bouwen van dezen steunbeer. B. en W. stellen voor deze 80 cM mede aan de fa. De Gruyter over te dragen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Voorts keurt de raad goed, dat een servituut op het pand van De Gruyter wordt gelegd voor den afvoer van twee beerputten, die niet onder hel pand kunnen worden aangelegd en achter het raadhuis zullen komen. Hierna gaat de raad over in ge heime zitting. Om de begrooting sluitend te krijgen wordt het voor- deelig saldo van 1935 10.475.47) en 8000— uit het fonds voor bijzon dere doeleinden aange wend, alsmede 25 opcenten meer op de gemeente fondsbelasting geheven. Slechts bescheiden verbe tering der straten. In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering der gemeente Waalwijk hebben B. en W. den raad de begroo ting voor 1937 aangeboden. Daarbij hebben B. en W. de volgen de nota van toelichting gegeven: NOTA VAN TOELICHTING OP DE BEGROOTING 1937. Waalwijk, 24 September 1936. Wij hebben de eer U hierbij, verge zeld van een memorie van toelichting, aan te bieden de ontwerp-begrooting voor het dienstjaar 1937. Het ontwerp sluit, voor wat den gewonen dienst be treft, in ontvangst en uitgaaf met 634.503.13 tegen 641.511.73 voor 1936. Het eindcijfer van den gewonen dienst dezer begrooting is dus rond 7.000.— lager dan dat van den ge- lijknamigen dienst over 1936. In hoofd zaak want tegenover verlaging van nog andere posten staan weer noodza kelijke verhoogingen is dit verschil als volgt toe te lichten: Op de begrooting voor 1936 werd van het voordeelig saldo van den dienst 1934 rond 15.000.overgeboekt naar het fonds voor bijzondere doel einden. Dit jaar vindt zoodanige over boeking van het saldo van den dienst 1935 niet plaats, zoodat de uitgaven der begrooting voor 1937 te dezer zake minder zijn, rond 15.000. Aan rente en aflossing be hoefde minder te worden uitgetrokken rond 4.900— De verpleegkosten voor armlastige krankzinnigen zijn lager rond 1.500— Aan subsidie voor werk- loozenkassen kon, gezien de uitgaven over 1935 en over den loopenden dienst, minder worden uitgetrok ken 2.000— De verlaging der vergoe ding ex artikel 205 der L. O.-wet 1920 bracht een besparing aan uitgaven van rond 2.000. Totaal minder uitgaven 25.400. Hiertegenover staat echter een verhooging van het bedrag, uitgetrokken voor steunverleening aan werk- loozen, van rond 18.000. zoodat aan minder uitgaven resteert ongeveer het bedrag, dat de begrooting voor 1937 lager is dan die voor 1936. In werkelijkheid echter zijn, zooals uit bovenstaande opstelling valt af te lezen, de uitgaven, waarvoor bij deze begrooting dekking moet worden ge vonden, rond 7.600,15.000. minus 7.400.hooger dan die voor 1936. De overboeking in 1936 toch van een gedeelte van het voordeelig saldo van den dienst 1934 naar het fonds voor bijzondere doeleinden beteekende voor die begrooting geen werkelijke last, want daartegenover immers stond het geheele voordeelige saldo ad 32.234.01 van laatstgenoemd dienst- jaar. Met dit feit voor oogen stond het bij ons reeds vast, dat wij er dit jaar wel niet in zouden kunnen slagen om Uwen Raad voor het volgend jaar een slui tende begrooting, zonder belastingver- hooging, aan te bieden. Maar niet al leen dat feit, ook nog een 4-tal andere omstandigheden, n.l. 1. de voor onze gemeente verder voortschrijdende verlaging der uitkeering krachtens de wet, rege lende de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeen ten; 2. het feit, dat de dienst 1935 slechts een batig slot opleverde van 10.475.47, waar tegenover de dienst 1934 een voordeelig saldo opleverde van 32.234.01; 3. dat de bijdrageregeling van het Rijk in de kosten der steunverlee ning weer verandering zal onder gaan; 4. tenslotte, dat de opbrengst der Personeele Belasting in niet ge ringe mate is gedaald, deden ons inzien, dat het behoud van het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven voor 1937 alleen mogelijk zou zijn door verhooging van belasting. 1. Ten gevolge van de sub 1 ge noemde omstandigheid zal de gemeen te in 1937 ruim 4.500.— minder ont vangen dan te dezer zake voor 1936 is uitgetrokken. 2. De vroeger hier toegepaste stel regel, dat ieder dienstjaar zooveel mo gelijk zijn eigen financieele lasten be hoort te dragen en dat een eventueel voordeelig saldo van een dienstjaar behoort te worden gereserveerd tot vorming van een fonds voor bijzondere doeleinden, teneinde daaruit buitenge wone uitgaven te financieren en even- tueele onvoorziene tegenvallers te kun nen dekken, heeft sedert de huidige crisisjaren hier jammer genoeg geen al- geheele toepassing meer kunnen vin den. De laatste jaren toch werd telkens over een gedeelte van het voordeelig saldo van de laatstelijk voorloopig 'vastgestelde rekening beschikt, om zoodoende de begrooting zonder of met een beperkte belastingverhooging slui tend te krijgen. Deze wijze van finan cieren is wel aantrekkelijk, maar, voor al als het bedrag, dat aldus ten bate der begrooting wordt gebracht, voort durend stijgt, voor een gezond finan cieel beleid niet van gevaren ontbloot. Men verschuift zoodoende de moeilijk heden en leeft als het ware boven zijn stand. Men teert op de baten van een vorig dienstjaar en brengt een zeer I 3 11 W! 0 Gemeenteraad Waalwjjk.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 13