Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i JOORB BRABAIIB' DE GOUDEN BRUG Gaen strijdvragen, samenwerking. De N.S.B. krijgt waer een les. Rekening-Courant overeenkomsten. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON RUMMER 79. ZATERDAG 3 OCTOBER 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Wij weten niet of het in deze tijden gewenscht of nuttig is te gaan beschouwen of Dr. Colijn en de zijnen, nu de omstandigheden hen dwongen tot depreciatie van den gulden over te gaan, zullen aan blijven of eigenlijk verdwijnen moeten. Wij meenen dat het oogen blikkelijk een eerste vereischte is zich achter de regeering te scharen, die tot dusverre in dezen moeilijken tijd blijk geeft van goede en gezonde leiding. Wat nut heeft het dan op den oogenblik om deze strijdvraag naar voren te brengen en een strijdvraag blijft of wordt dit, al is men over het geheel verheugd dat de vraag voor of tegen devaluatie uit de po litiek is, wat tot veel verheldering en betere samenwerking zeer zeker leiden zal. Zoo meent »de Volkskrant» dat geen voldoende aanleiding is om te concludeeren, dat »het kabinet weg moet.» Het »D. v. N komt het voor dat men op een aanblijven van Dr. Colijn niet mag rekenen. Zij baseert haar meening op vroe gere uitlatingen van Dr. Colijn, toen hij vrij willige» devaluatie verwierp en te kennen gaf, dat hij het opera tieve werk van devaluatie van den Nederlandschen gulden niet zou verrichten. Wij gelooven dat de toestand nu toch werkelijk anders is en de regeering door de omstan digheden gedwongen was het goud los te laten. Dr. de Geer, een eerlijk devaluïst, zeide daarentegen in de Tweede Kamer: »De politieke lichtzijde is, dat juist dit kabinet, in volkomen overmacht heeft moeten handelen. De grootste anti-devaluïst kan met dezen gang van zaken volkomen vrede hebben. De operatie is inderdaad door den knapsten chirurg, met de modernste hulpmiddelen in steriele omgeving ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 30) Ik vertrek morgenochtend met den F-D. trein van 10 uur van het Centraal station naar Triëst. Zorgt u voor een reisbiljet en maakt u de re kening klaar. Voorts zou ik nu graag een flesch wijn, Haute Sauterne, op mijn kamer hebben. En dan de hoofdzaak: ik wensch in geen geval voor morgenochtend te worden ge stoord. Laat u mij om acht uur wek kenEn om half negen zal meneer Schwarzer van het Detective Bureau naar mij vragen. Wilt u mij dan on middellijk waarschuwen? Zeer goed, barones; wij zullen er voor zorgen, dat alles prompt wordt uitgevoerd! De chef de reception ver gezelt Johanna naar de lift, waar hij de deur voor haar opent. Op haar kamer lost ze drie tabletten van een slaapmiddel op in een glas wijn, dat zij dorstig leeg drinkt. Dan begeeft zij zich te bed en zonder publiek verricht, dit is een groot belang voor ons land.» Ook blijkt uit het verdere kamer debat dat de Tweede Kamer e;npaar leden uitgezonderd —met vertrouwen het werk der regeering aanzien, dat Aalberse, Goseling, de Geer en Dr. Colijn elkaar begrepen hebben, dat de lucht gezuiverd is, en dat er een geest heerscht van »Laat ons het verleden vergeten en niet nakaarten, maar gezamenlijk de toekomst maken.» En dat gelooven wij is op 't oogen blik het voornaamste van alles. De kracht als hiervan ten minste nog gesproken kan worden van Miissert's partij ligt, zooals herhaaldelijk is gebleken in het voeren van afbraak-politiek, in het verdacht maken van leiders, speciaal katholieke leiders en in volksmis leiding. Dit laatste blijkt weer duidelijk uit de reaclie van de N.S.B. op de jongste monetaire maatregelen der regeering. De beweging vei spreidde een kankerpamfletje niet een op de regeering hevig scheldenden inhoud en tot slot het oude liedje, dat al leen de «Hou Zee»-poIitiek redding kan brengen. Zco infaam als maar denkbaar is. Het pamflet, door de «Beweging» inzake de devaluatie verspreid, was zóó erg, dat de Beursbezoekers te Amsterdam de Ennesbeesche zaken lui zouden hebben uitgedreven, als deze niet aanstonds alle medever antwoordelijkheid van zich zouden hebben afgeschoven en hun besluit kenbaar gemaakt om uit protest tegen het pamflet aanstonds hun lidmaatschap van de N.S.B. op te zeggen. Dit pamflet was niet voldoende en zoo heeft de afgevaardigde van de bruin gekleurde partij, de heer Oververmoeidheid, de reactie van al te overspannen zenuwen in vereeni- ging met de sterke narcotium doen haar spoedig inslapen Ook Sylvester Vonberg, die eerst laat in den avond in Iglerhof terug keert, vindt dezen nacht de slaap. De zware doffe slaap na sterk alcoholge bruik. Geheel anders staat het met Sophie von Geitier, die telkens uit een lichten sluimer ontwaakt om dan verschrikt naar de klok te kijken. De vrees zich te zullen verslapen doet in niet geringe mate afbreuk aan haar nachtrust, die gewoonlijk toch niets te wenschen overlaat. Om 8 uur staat zij op en begint zij toilet te maken, waarbij de gepakte koffers haar danig in den weg staan. Zij vindt niets, haalt alles overhoop en belt tenslotte wanhopig om het ka mermeisje. Om 9 uur zit zij in de ontbijtzaal, waar zij nerveus naar Szartossy uit kijkt. Eindelijk vijf volle minuten later treedt deze de zaal binnen, waar hij aan haar tafeltje plaats neemt. Onmiddellijk voelt de oude dame zich meer op haar gemak en zij is nu tenminste in staat de afscheids- cercle te leiden, welke gevormd wordt door de verschillende hotelgasten, die van Vessem, in de Eerste Kamer het aangedurfd om hetzelfde gebral natuurlijk in een officieel pakje gekleed - nogmaals naar voren te brengen. De N.S.B. er wees op de toegenomen werkeloosheid, een fiasco voor de regeering, echter geen reden tot heengaan. Herhaaldelijk heeft de minister president toegezegd, den gouden standaard te handhawn en Zater dagnacht is daarvan toch afgewe ken. Kort geleden nog zei de pre sident der Nederland>che bank, dat we geen muntvervalschers zijn. Spr herinnerde aan 'de critiek van den minister-president op zekere perso nen, die hij met vaderlandlooze schohbers vergeleek. «Voor sommige politieke opvatting is de devaluatie een schijnoverwin ning, doch de werkloozen, de kleine man, de middenstanders, de men- schen met vaste inkomens, worden de dupe.« Minister Oud, die blijkbaar op het betoog van den heer van Ves sem voorbereid was, want hij had het strooibiljet voor zich neerge legd, heeft den N.S.B.-er en daar mede de heele beweging wederom scherp aan de kaak gesteld, ja diende hem een geweldige af. ïTOïTiWiW EEN POLIS LEVENSVERZEKERING haar nog eenmaal de hand komen drukken. Het slaat 10 uur als Szartossy de barones in den auto helpt, die hen naar Innsbruck zal brengen. En juist van dat moment is Sylvester Vonberg, die zoo juist is opgestaan en doelloos naar buiten staart, getuige. Hij ziet hoe de koffers van barones von Geit- Ier deels achter op den wagen worden geladen, voor een ander deel een plaats krijgen bij den chauffeur. Hij ziet ook, hoe dr. Falk, miss Spencer en de di recteur van het hotel de vertrekken- den nawuiven en zijn eerste gedachte is naar beneden te snellen en te vra gen naar de reden van dit plotselinge vertrek, hen zoo noodig tegen te hou den. Een blik in den spiegel ech ter herinnert l;em er aan, dat hij zich eerst behoorlijk zal moeten kleeden. Haastig en gejaagd voldoet hij aan dezen eisch Van den portier verneemt hij, dat Barones von Geitier inderdaad is ver trokken. Zij neemt den 11 uur trein van Innsbruck. Naar Weenen? vraagt Vonberg. Wel neen, dat is toch de Rome expres En mijnheer Szartossy? Reist die met denzelfden trein? Neen die blijft nog hier. Hij brengt de barones naar het station. straffing toe. Z.Exc. zeide o m., dat hij er trotsch op was, dat het ka binet alles heeft gedaan om den gaven gulden te handhaven. Het heeft een strijd moeten voeren als nooit te voren, doch ondervond nooit steun van dé geestverwanten van den heer van Vessem en nu doet die zich voor als de strijder van den gaven gulden. Ook op dit oogenblik zijn wij, zegt spr., geen muntvervalschers, en als de gulden nog staat zooals geen andere valuta, dan is dat dank zij de politiek der regeering. Dit kan geen mensch haar ontnemen. Onvaderlandslievende schobbers zijn zij, die aan den gulden en zijn moeilijke positie wilden verdienen, menschen die aanspoorden tot het koopen van vreemde valuta, alleen voor eigen voordeel, lot schade van het algemeen belang. Menschen, die een strooibiljet hebben geschreven als spreker voor zich heeft, noemt spreker onvaderlandslievende schob bers. Het manifest had volgens spreker evenzeer door de communisten kunnen zijn geschreven. Met deze laatste verklaring heeft Minister Oud wederom een bewijs geleverd, dat communisme en fas cisme niet tegenover elkaar staan, doch zelfs een wonderlijke over eenkomst vertoonen, al willen beide stroomingen dit voor elkander niet weten. De N.S.B. is niet anders dan de groote parasiet van de maatschap pelijke ellende. Een schrijven aan de gemeente besturen. Gedeputeerde Staten hebben aan de gemeente-besturen een brief ge zonden, waarin wordt gemeld dat bij het onderzoek van de raadsbe sluiten tot het aangaan van rekening courant overeenkomsten, welke in de laatste jaren aan hunne goed keuring zijn onderworpen, hun is gebleken, dat het maximum-crediet bedrag, in de overeenkomsten te bepalen, in het meerendeel der ge- Dies blijft Sylvester Vonberg niet veel anders over dan post te vatten in de hall om den Hongaar bij diens te rugkeer onmiddellijk te kunen inter- pelleeren. Daarbij is zijn denkvermo gen volkomen uitgeschakeld en zoo bemerkt hij niet, dat uren voorbij gaan. Het ontgaat hem, dat het mid dag wordt en de hotelgasten zich naar de eetzaal begeven en evenmin be merkt hij, dat zij na tafel de hall weer passeeren. Hij hoort niets van hun lachen en praten en hun haastige schreden, hij ziet niet, dat de schemer valt en de avond komt. Sylvester Von berg wacht op Stefan Szartossy. Hij wachtwachtwachten niets dan dat. De bagage van barones Geitier is verzorgd. In een eerste klas coupé heeft Szartossy voor de oude dame een plaats aan het raam gereserveerd. Nu overhandigt hij haar nog een stapel kranten en tijdschriften, bonbons en fruit. Hartelijk dank, beste Szartossy... U krijgt direct een kaart van me uit Triëst. en uit Cairo schrijf ik dan uitvoerig.... en in Weenen komt u ons toch opzoeken, ja? Als u het permiteert, zal ik graag aan uw uitnoodiging gevolg geven. Hoe lang blijft u dan eigenlijk meenten sterk werd geïnfluenceerd door het z.g uitgestooten bedrag, de gedeeltelijk naar den kapitaal- dienst uitgeworpen nadeelige saldi van den gewonen dienst van vorige dienstjaren en de uitgaven voor werklooshei lsvoorziening. Naar de meening var, Ged. Staten zijn deze omstandigheden, welke in vorige jaren het maximum crediet nadeehg influenceerden. intusschen aanmerkelijk gewijzigd. Immers.de gemeenten, welke aanspraak konden maken op een renteloos voorschot ter voorloopige dekking van het uitgestooten bedrag, hebben dat voorschot ontvangen. Voor uitge worpen nadeelige saldi van den gewonen dienst van vorige dienst jaren zijn in sommige gevallen geld leeningen op korten termijn aange gaan, voorts kunnen krachtensart 22 van het wirkloosheidssubsidiebesluit voorschotten worden genoten tot ten hoogste 90 pCt. van de gewone bijdrage, welke de daarvoor in aan merking komende gemeenten ont vangen uit 't Werkloosheidssubsidie- fonds in de ^uitgaven voor werk- loozenzorg. Deze regeling zal volgens de meening van Ged. Staten de kas- positie gunstig hebben geïnfluen ceerd. Dit college acht het nood zakelijk, dat bij de berekening van het n.aximum crediet in rekening, courant, hetwelk voor het komend dienstjaar wordt noodig geacht, bovengenoemde omstandigheden in aanmerking worden genomen. Ged. Staten verzoeken daarom den gemeente-besturen in de memorie van toelichting der raadsbesluiten tot het aangaan van een rekening, courant-overeenkomst voor de ge wone uitgaven met uitzondering van de overeenkomsten voor de z.g. rijksposten, voortaan een berekening op te nemen, waarmede gelet op het kassaldo van het oogenblik en van de vermoedelijke data en bedragen der voornaamste inkomsten en uit- gaven over het betrokken tijdvak, afdoende wordt aangetoond, dat het gestelde maximum crediet strikt noodzakelijk is om den dienst gaande te houden. nog in Igls? Voorloopig nognog.... in ieder geval totdat wil zeggen. Szartossy wordt rood en is zichtbaar verlegen. Maar de barones bemerkt niets en babbelt opgewekt door: Hopenlijk krijgt u gauw een nieu wen bridge partner voor mijAch ja, met dien Falk te spelen, is heusch niet zoo eenvoudig. Dat liciteeren van dien ouden skaatbroeder moet men ge wend zijnEnfin, doet u hem voor al nog de hartelijke groeten van me en ook aan miss Spencer.Ach weest u zoo lief en kijkt u eens in mijn ka mer en in die van Hannerl of we in de haast toch nog niet wat vergeten hebbenIa en voor de post zorgt u toch ook, hè dat die ons wordt nagestaard. Op dat hotelperso neel kun je je nu eenmaal niet verla ten Szartossy werpt een steelschen blik op de stationsklok. Gelukkig nog maar drie minuten. In dien korten tijd zullen de barones wel niet al te veel eervolle opdrachten meer te binnen schieten. Maar daar hoort hij haar al weer roepen: M'n hemel, dat had ik toch bijna vergeten.... Wat een geluk, dat ik er nog aan denk (Wordt vervolgd.) De Echo van het Zuiden, Waalwybsche en Langstraatsehe Courant» GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1