De Schoen- en Leder-Industrie. SI NI rTTTTTl DANIEL DONKERS ooi Gemeenteraad-verslagen. Tweede Blad reer Op jacht met mijn Kodak. Zaterdag 3 October 1936. No 79 De Echo van het Zuiden alle srd. ten 1.1 atis cei Vlijmen. Heusden. ;hting beien ;n en te en n 111 EN De toestand in het tweede kwartaal. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek geeft omtrent de schoen- en lederindustrie over het tweede kwar taal van dit jaar de volgende rappor ten: In de schoenindustrie bedroeg in 'n groot aantal fabrieken het aantal manuren in de eerste week van April, Mei en Juni, resp. 243.000, 194.000 en 195.000 tegen resp. 281.000, 279,000 en 275.000 in de overeenkomstige maan den van 1935. De cijfers voor de maan den Mei en Juni van 1936 waren la ger dan die in het overeenkomstige tijdvak van eenig der voorafgaande jaren sedert 1932, toen dit onderzoek naar het aantal manuren werd aan gevangen. In talrijke gevallen werd in de ontvangen berichten dan ook ge waagd van ontslag van arbeiders en -- of verkorting van den arbeids duur. terwijl sommige bedrijven ge heel werden stilgelegd (in een enkele uitzondering eind Juli meer arbeiders werkzaam dan eind Maart, maar dan toch minder dan een jaar geleden). De normale seizoensdrukte tusschen Paschen en Pinksteren bleef vrijwel geheel achterwege, slechts voor een enkele onderneming werd drukte ge meld voor militaire leveranties (schoe nen en gasmaskers). Behalve over ge brek aan werk werd ook geklaagd over niet loonende en nog dalende prijzen nis gevolg van scherpe onderlinge con currentie. Van arbeiderszijde wordt gestreefd naar tijdelijke terzijdestel ling van de zwikmachine, met het doel tot vermindering van werkeloosheid te komen. De contingenteering van den invoer van schoenen werd met ingang van 1 Mei voor een jaar verlengd, zij het deels gewijzigd, waarbij een meer re cent tijdvak, n.l. 1934, als grondslag van de beperking is genomen. Blij kens de handelsstatistiek steeg de in voer naar de hoeveelheid met 17 pet. (van 378.000 tot 440.000 paren) doch daalde naar de waarde met 2 pet. (van ƒ529.000 tot ƒ520.000). De invoer van schoenen geheel of grootendeels van leer, in bovenstaan de cijfers begrepen, steeg naar de hoe veelheid met 6 pet. (van 130.000 tot 138.000 paren) en daalde naar de waarde met 9 pet. (van 326.000 tot 297.000). De invoer bleef niettemin aanmerkelijk beneden dien van vroe gere perioden. De uitvoer van schoe nen steeg van 12.000 tot 14.000 paren en van 31.000 tot ƒ34.000. In de leerlooierijen heerschte, be houdens een enkele uitzondering, groo- te slapte, zoodat veelal met sterk in gekrompen capaciteit werd gewerkt, ook kwam stopzetting van bedrijf wel voor. Zoowel naar reparatieleer, als naar leer voor schoenfabrieken was door verschillende oorzaken, b.v. sterk afgenomen koopkracht van den laat- sten verbruiker, gering leerverbruik aan het moderne zomerschoeisel, toe genomen rubberverbruik, de vraag on voldoende, waarbij nog zij aangestipt, dat de drang naar goedkoop schoei sel de schoenfabrikanten vooral naar de goedkoopste leersoorten doet vra gen. De hevige concurrentie op de sterk ingekrompen binnenlandsche markt, waarvoor het bestaande pro ductie-apparaat thans te groot is (mede doordat bedrijven voor verlo ren geganen export in het binnenland compensatie trachten te vinden) de den de leerprijzen nog verder achter uit loopen. De werkeloosheid. De minister van sociale zaken heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen in verband met de toezeg ging, welke hij in de Kamer gedaan had tot het instellen van een onder zoek naar de oorzaken van de toene ming der werkloosheid in de laatste jaren. Over de schoenindustrie wordt het volgende gezegd: Blijkens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek was in de groep schoenfabrieken en schoenma kerijen met een productie boven 5000 paren per jaar, het aantal arbeiders gestegen van 10.440 in 1930 tot 12.500 in 1935. Het aantal geproduceerde schoenen steeg echter van 9.33 tot 14.70 millioen paar. Hoewel de prestatie per arbeider steeg van 152 in 1930 tot on geveer 163 in 1935 (1921: 100), had in deze branche de rationalisatie en mechanisatie dus geen werkloosheid ten gevolge, integendeel, het aantal arbeiders steeg daarin met 2000. Aan gezien in de geheele bedrijfsklasse het aantal geheel werkloozen met 3750 is gestegen, zou in de overige branches de stijging 5750 hebben bedragen. Er is reden om aan te nemen, dat hier sprake is van conjunctuur-werkloos heid, evenals men dit zou kunnen zeg gen ten aanzien van de vermeerdering met 2300 van het aantal gedeeltelijk werkloozen. Wat betreft de lederindustrie zegt de nota: De bedrijfsklassenstaat vermeldt 'n aantal van 24.177 werknemers (van wie 532 geheel en 242 gedeeltelijk werkloozen in den zomer van 1930) in de lederindustrie volgens de be roepstelling 1930. Volgens de ongeval lenstatistiek waren er in de verzeke- ringsplichtige ondernemingen in de eigenlijke lederindustrie in 1930 21.347 type-werklieden en in 1934 18.966. al wij /p' - dei Het is ons altijd dubbel aangenaam wanneer onze jeugdige lezertjes in teresse voor ons »Jeugdhoekje» toonen. Hieronder hebben we weer een hernieuwd bewijs, en niet van de slechtste soort. Wij zijn het volkomen met den jeugdigen schrij ver eens. Het jeugdhoekje wordt des te belangrijker als de jeugd daaraan meewerkt. Hier hebben we weer een goed voorbeeld en hopen dat Céhadé het niet bij deze eerste proeve zal laten. Om te bevorderen dat onze jonge lezers(essen) zich eens wat meer aan 't werk zetten voor dit goede doel, zullen wij een viertal weken gelegen heid geven een bijdrage in te zenden die dan naar gelang de plaatsruimte worden opgenomen in ons «Jeugd hoekje», terwijl aan de vijf beste inzenders een prachtig leesboek zal worden uitgereikt. Hoe dit beoordeelt zal worden óf door den Jeugdhoek redacteur öf door de jonge lezers zelf, zullen we nader aangeven. Nu allen aan 't werk; blijkt er ambitie onder de i jeugd, nu dan beloven we tegen St. Nicolaas een mooie wedstrijd met een flink aantal mooie jongens- en meisjesboeken als premie. Geachte Redactie. Met veel belangstelling heb ik het vervolgverhaal: «Daniël Donkers» in ons Jeugdhoekje gelezen. Zo'n vervolgverhaal vind ik aardig maar me dunkt, behalve een ver volgverhaal moest nog meer in ons Jeugdhoekje staan. Evenals vroeger moesten de jeugdige lezers zelf zo nu en dan een artikeltje ter plaatsing inzenden. Om dit te bevorderen, wil ik, indien U dit goedvindt, het begin maken en verzoek U dan een weinig plaatsruimte voor onderstaande: Al drie weken zijn we nu bezig, om 't insigne «Bespieder» te halen. Die «we», dat zijn mijn vriend en tevens patrouilleleider Harrieen ik. Wat het insigne bespieder aangaat, dat hoort bij de verkennerij thuis en dat zal ik maar niet uitleggen. Er worden heel wat eisen aan ge steld. Een van deze eisen is dan «Naar de natuur een serie van twintig foto's nemen van in 't wild levende dieren. «Tot nu toe zijn we aan dat puntje nog niet begonnen, maar vandaag is het er een heel geschikte dag voor't is een prachtig Verzoek van vergunning houders om vrijdom van personeele belasting afge wezen. De gemeenteraad van Vlijmen kwam in een openbare vergadering bijeen op Vrijdagavond. Aanwezig alle leden. Het lid v. d. Meerendonk vroeg na de opening den voorzitter om in de notulen de discussies voortaan op te nemen daar de notulen over het al gemeen erg beknopt zijn. De Voorzitter antwoordt dat des tijds door den raad het besluit is ge nomen geen discussies in de notulen op te nemen mede omreden er dan dik wijls veel te lange notulen ontston den. Na nog enkele discussies werd besloten voortaan wat uitvoeriger te zijn zonder echter persoonsnamen er bij te noemen. Er was een brief binnengekomen van de P.N.E.M. betreffende de elec- trificatie Heikant en Venkant. In dit schrijven werd een bedrag gevraagd van- 1540.terwijl tevens de ge meente 2100 Kilowatturen moest ga randeeren. Aangezien echter op die plaatsen slechts een veertigtal huis gezinnen wonen en het gemiddelde verbruik van dat soort gezinnen slechts 30 kilowatt-uren bedraagt, werd besloten niet op de aanbieding in te gaan. Het voorstel van B. en W. tot op heffing van de zekerheidsstelling van den Administrateur van het G. E. B. werd met algemeene stemmen aan genomen. Over het verzoek van de vergun ninghouders om vrijdom van perso neele belasting werd afwijzend be schikt dfear de biljartbelasting pas is verlaagd en de minister er niet in toe stemt dat zoowel de personeele als de biljartbelasting omlaag wordt ge bracht. Het voorstel van B. en W. tot het aanvragen van vrijstelling van de verplichting tot het geven van onder wijs in lichamelijke oefening werd met algemeene stemmen aangenomen daar men het niet noodzakelijk achtte met het oog op de vele sportbeoefe ning der jeugd. Over het verzoek van het bestuur van de Bijz. Lagere Jongensschool B 21, tot beschikbaarstelling van gel den voor aankoop van banken en houw voor rookkanalen werd goed gunstig beschikt. In een der klassen had men geen banken genoeg om de jongens te la ten overgaan terwijl op advies van den gemeente-architect tot den bouw zomerweer. Om tien uur zijn we van huis vertrokken, gewapend met een kodak, 'n hoed, 'n veldfles en 'n stok, De foto's willen we nemen in een bos, dat ongeveer één uur van huis af ligt. Vlug de verkennerspas erin en om elf uur zijn we op de plaats van bestemming We staan nu aan de zoom van het bos en brengen onze kodaksin orde. Veldflesch, hoed en stok, worden op een goed herkenbare plaats tussen 't lover gestopt en de «foto expeditie» kan beginnen. We hebben gymnastiekschoentjes aan, zoodat we zonder veel lawaai te maken, de dieren goed kunnen bespieden. We gaan 't bos in en sluipen tien minuten vooruit, totdat we aan een open plekje gekomen zijn. We stellen ons op, vlak bij een geelgroene struik, die een prachtige schutkleur geeft voor onze khaki-kleurige uni formen. Enkele meiers voor ons ligt 'n plas, zodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat de dieren hier komen drinken. 'n Kwartiertje liggen we zoo te kijken, als we plotseling een licht gekraak van takken horen en nog geen twee tellen later zien we een pracht van een haas vlak bij de plas zitten. Gelukkig is de windrichting ons gunstig. Doodstil zitten we daar en durven haast niet te ademen, maar ik snap wel, dat we er gauw bij moeten zijn, anders smeert ie hem nog. Ik stoot Harrie aan en bijna tegelijkertijd twee korte tikjes en 't hazenbeeld is op de gevoelige plaat vastgelegd. Maar de haas heeft wonder boven wonder niets gemerkt, en tot ons geluk, want weer vijf minuten later komen ineens twee jonge hazen aanrukken en gaan bij de andere zitten. M'n handen beven van op winding en 'n paar seconden later hebben we weer een foto. van rookkanalen werd besloten. Er zal een. bedrag van ƒ450 beschikbaar worden gesteld. Verkoop raadhuis in Haarsteeg. Het voorstel van B. en W. tot in trekking van het raadsbesluit tot openbaren verkoop en voorstel tot onderhandschen verkoop van 't raad huis in wijk Haarsteeg werd eveneens met algemeene stemmen aangeno men. Genoemd raadhuis zal verkocht worden aan den zeereerw. heer pas toor der parochie Haarsteeg voor den prijs van 2500. Verbeteringen in de Pastoriestraat. Vervolgens werd het voorstel van B. en W. aangenomen om een strook je grond van het R.K. Kerkbestuur te koopen voor den prijs van 1. De Pastoriestraat zal hierdoor nu verbreed worden. De haag bij de pas torie zal worden verwijderd en en kele meters terug zal een betonnen schutting geplaatst worden. Het lid v. Wagenberg vraagt of door deze betonnen schutting geen afbreuk wordt gedaan aan de sier lijkheid der omgeving, waarop de Voorzitter antwoordt dat de schut ting groen zal worden gemaakt. De totale kosten bedragen ƒ200. Verder werd besloten om van Arn. Kuip eveneens een strookje grond in de Pastoriestraat aan te koopen voor den prijs van 1.en tevens aan ge noemden Arn. Kuip 4XIS Are grond te verkoopen voor den prijs van 4000 per H.A. Dit laatste is een gedeelte van den tuin der Eerw. Zusters, die eigendom is der gemeente Het voorstel aan den raad tot het aangaan van een onderhandsche lee ning van 18000.voor afkoop van de jaarlijks te betalen vergoeding voor de kosten van stichting van de bijz. lagere meisjesschool in wijk Nieuwkuyk en voor werkverschaffing over 1936 werd na eenige discussie met algemeene stemmen aangeno men. Hierna werd nog aangenomen het vorstel tot opheffing van de ver plichting tot verlichting van diverse rij- en voertuigen, stilstaande onder of in de nabijheid van 10 Meter van een brandende lantaarn. De rekeningen van -Vlijmen en van Nieuwkuyk over 1935 alsmede van het burgerlijk armbesturen werden als volgt aangeboden: Vlijmen, afdeeling I batig saldo ƒ5095.90: afdeeling II batig saldo ƒ4386.75; Nieuwkuyk afdeeling I nadeelig saldo ƒ1784.56; afdeeling II batig saldo 1099.49. I)e wijzigingen der begrooting 1936 welke Itr inzage hadden gelegen wer den alle goedgekeurd. Maar nu heeft de hazen familie het hazenpad gekozen en wij liggen weer op nieuwe buit te loeren, al bijna een uur, maar het haalt niets uit, er komt niets meer. We staan weer op en gaan verder, 'n Kwar- tiertje sluipen en ineens springt er dwars voor ons een konijn weg Harrie knipt hem en eer 'ik goed en wel bij m'n positieven ben, is er geen spoor meer van een konijn te bekennen. We gaan weer verder en het is of «Vrouwe Fortuna» met ons is, want vijf minuten later zien we een prachtige eekhoorn onder een den zitten. Nog een minuutje wachten, zo ja, nu kunnen we tenminste de mooie staart ook zien. Ik stoot Harrie aan, we kijken in de zoekglaasjes en komen tot de ontstellende ontdekking, dat de eekhoorn gevlogen is. «Wat is dat nou»? vraagt Harrie, «er zat er toch een hè?» «Is dat beest dan weer weg, of is het een «fatum morgana» geweest. (In goed Hollands beteekent dat een schijnbeeld.) Even daarop valt een grote denne appel naar beneden en naar boven kijken, zien we de eekhoorn boven in de top van een den zitten «Zo'n gemeen beest», scheldt Harrie. Maar enfin, niets aan te doen. Het is op 't ogenblik juist 1 uur en om drie uur moeten we weer in de «Heimate» zijn. «Nu zullen we eens in een boom klauteren en een paar vogels zijn te knippen». «Goed, maar dan lopen we eerst nog een eind verder.» Terwijl we nog wat verder lopen, stoot Harrie me aan en wijst naar boven. Ik kijk en zie een mooie bont zwarte specht op een boom zitten, maar we moeten eerst een eindje doorlopen, want zo kunnen we hem niet nemen, omdat er een tak in de weg zit. Almaardoor naar boven kijkend, sluipen we vooruit, Na de rondvraag waarin door en kele loden verbetering van wegen werd gevraagd, sloot de Voorzitter op gebruikelijke wijze. (Hsgn.) De Raad was compleet. De oorzitter begon met te memo reken de blijde gebeurtenis van de verloving van H.K.H. Prinses Juli ana met Prins Bernhard. Hij heeft zich verheugd, dat de ge heele stad a.h.w. door feestviering met het Kon. Huis meeleefde. Ook B. en W. zonden telegralisch geluk- wenschen aan de Prinses en Verloof de en aan H. M. de Koningin. Boven dien gaven B. en W. 25 subsidie aan de 1 eestcommissie, wat door den Raad wordt goedgekeurd. 2. Mededeelingen van ingekomen stukken, o.m. een brief van de Wed. v. Sprang te Herpt, verzoekende ver mindering van erfpacht. Op voorstel van B. en W. werd deze op billijk- heidsgronden van 15 per jaar terug gebracht op 8, zooals vroeger, wat de Raad goedkeurt. 3. Aanbieding Gemeentebegroo- ting 1937. Met goedvinden van den Raad be noemt de Voorzitter tot commissie van onderzoek, de leden H. Verhoe- Nen, Meijer en Vos, die de benoeming aannemen. 4. Voorstel tot heffing van 75 op centen hoofdsom gem. fondsbelasting. Dit punt wordt wederom voor een jaar goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. tot vast stelling der verordening op de hef fing en invordering van besmettelij- ke-ziektegelden. Volgens die verordening worden gezinshoofden verplicht tot bijdragen in of vergoeding van de kosten, b.v. van ontsmetting, overbrenging etc. Het wordt berekend naar de ver mengde hoofdsom van de gein. fonds- belasting en de vermogensbelasting. Het lid Verhoeven vraagt, of de verplichting bestaat zoo'n verorde ning vast te stellen. De Voorzitter antwoordt hierop bevestigend. Het lid Meijer stelt voor een rege- hng op te nemen voor kostgangers. De Voorzitter zegt: Hierin is voor zien; de kostgangers moeten zelf be talen. Het lid Meijer zou den termijn van invordering willen stellen op 2 mnd. in plaats van 1 mnd., waarmee allen accoord gaan. 6. Voorstel van B. en W. tot het instellen van een beroep tegen de be slissing van Ged. Staten inzake de verdeeling der lasten en verplichtin gen van de v.m. gemeenten Hedikhui- zen en Oudheusden. ik voorop. Nog even verder, nog een beetje, zo ja, en meteen lig ik op m'n rug in een droge greppel 't firmament te bestuderen. Ik scheld me uit voor stommerd, uilskuiken, etc. Maar ja, 't is nou eenmaal zo. Nu klimmen we in een oude spar. Als we een kwartiertje hoog in de boom hebben gezeten, horen we een takje kraken en zien we een eek hoorn voorbijspringen, zonder ons ook maar t minst in de g legenheid te stellen om hem te filmen. «Nou zeg», zegt Harrie ondeugend, «de vogeltjes laten vandaag lang op zich wachten». Na nog een tijdje in dë boom te hebben gezeten, kómt er in een boom, vlak bij ons een vogel neergestj-eken. 't Is een koekoek, ons patrouille- dier. yiug genomen en klaar is 't. «Ziezo, voor vandaag genoeg hoor», en we klauteren uit de boom. We zoeken onze spullen op, laten ons 't water uit de veldfles goed smaken en gaan in stevig tempo huiswaarts, vast besloten om de volgende dag ons geluk opnieuw te gaan beproeven. CÉHADE. JAN DE JONGE. XVII. „Wie het dat dan gezeit?" „Nou, d'n ouwen Daniël, daar loopt- ie immers zelf!" En dan kwam het hele relaas van wat er voorgevallen was, bij het huis van Daniël Donkers. Daniël was het huis uit komen lopen, de broek tot aan de knieën opgestroopt, pan toffels aan de voeten, het schootsvel I. DOOR

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5