Sprang-Capelle. Ged. Staten gaan niet accoord met Heusden en hebben besloten die las ten zoo te verdeelen, dat zij verband houden met de gebieden, toegevoegd aan Heusden, wat deze onbillijk vindt. Het lid Buijs vraagt, hoe groot het verschil is tusschen het voorstel der gemeenten en de regeling van Ged. Staten. De Voorzitter zegt 2800. Met alg. stemmen wordt besloten bij de Ko ningin in beroep te gaan. 7. Brief van Ged. Staten, houden de aanmerkingen op de gemeentebe- grooting 1936 met voorstel van Burg. en Weth. Ged. Staten hebben o.m. een aan merking op de begrooting 1936. Zij wenschen n.l. de jaarwedde van den bode met 10 te verlagen, waarom B. en W. voorstellen daarmee niet accoord te gaan. De Raad is het geheel eens met B. en W. 8. Voorstel van B. en W. inzake de reorganisatie der huisnummering. Vastgesteld wordt de bestaande wijkverdeeling voor Heusden te handhaven, en aan te brengen onder Oudheusden de letter A; in Herpt B en in Hedikhuizen C. Met algem. stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 9. Verzoek van B. Duvekot om steun uit de gemeentekas ter tege moetkoming i.z. art. 13 der L.O. Wet 1920 in de kosten, verbonden aan het bezoeken van een bijz. School te 's Bosch door zijn leerplichtig kind. De Voorzitter zegt, dat D. volgens de wet aanspraak heeft op vergoe ding. De welstand van belanghebben de mag geen rede zijn voor weigering, doch er mag rekening mee gehouden worden. De reiskosten bedragen 2,50 per week en nu vraagt adres sant 1,25 tegemoetkoming. B. en W. laten aan den Raad over de hoegroot heid te bepalen. Het lid Verhoeven vraagt, of er hier soortgelijke gevallen voorkomen. Neen, zegt de Voorzitter. Het lid de Haan zou liever een voorstel willen van B. en W. 't Gevolg is, dat dit punt wordt aangehouden. 10. Verzoek van Van der Madens expeditie-bedrijf om ontheffing van art. 42 >ub. m en n van het Motor en rijwielreglement ten behoeve van auto's breeder dan 2.10 M. resp. 2.35 M. op de wegen binnen de gebouwde Kom der Gemeente. Dit wordt toege staan. 11. Verzoek van G. Verhoeven om vermindering van pacht. De Voorzitter, zegt: Verhoeven heeft gepacht in 1935; de omstandig heden zijn niet veranderd. Het lid de Haan zegt de verpachting was publiek. Het lid Meijer zegt, de pachten on der Oudheusden zijn ook verlaagd en wil met ƒ5 verminderen. Bij stemming wordt het verzoek afgewezen met 52 stemmen, die van de kden Meijer en Vos. 12. Rekeningen Godshuizen en Burg. Armbestuur van Oudheusden en Hedikhuizen 1935. Als rapporteur der Comm. van on derzoek adviseert het lid Verhoeven de rekening, als zijnde in orde, vast te stellen, doch de Commissie zou er prijs op stellen, om, wanneer de ad ministratie der armbesturen wordt gereorganiseerd, te beginnen met '36 statistische gegevens op te nemen van posten die daarvoor in aanmer king komen ter vergemakkelijking. De Voorzitter dankt de Commissie en zegt toe de opmerkingen ter be voegde instantie over te brengen. 13. Vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting 1936. Dit wordt vastgesteld op 32.50. 14. Reclames hondenbelasting. Dit punt wrordt aangehouden voor de geheime vergadering. Rondvraag. Het lid Meijer vraagt, of er niets is ingekomen van de v.v. Juliana. De Voorzitter zegt, dat het bestuur uitgenoodigd was in de vergadering van B. en W. om 7,45 uur, waarop het lid M. zegt, dat men meende om 8 uur te moeten komen in de Raads vergadering. De Voorzitter deelt mee, dat voor Juliana een gunstiger regeling is ge troffen. Ook zegt hij, dat als naar ge woonte het bestuur van den fok vee dag 25 subsidie is toegekend vol gens gewoonte, wat de Raad goed keurt. voor en een blauwe pet op. Zijn ogen stonden hol, zijn gelaat was bleek en vertrokken. Zo was hij gaan lopen, in lichte drar in de richting van de ha ven. Toen iemand hem gevraagd had, wat hij van plan was, had hij gezegd, dat hij er nu genoeg van had. Zo wa ren ze achter de verschrikelijke waar heid gekomen. Het duurde slechts eventjes, of een hele stoet had zich om hem heen verzameld. Eerst hadden ze hem met geweld proberen tegen te houden, maar later, toen ze de beide „zwemmers" gauw hadden gewaar schuwd, hadden ze Daniël weer vrij verder laten draven. De jongen, die er net bij gekomen was, keek ongelooflijk, toen men liem dit allemaal had verteld. Toen hij daar in het midden echter Daniël voort zag lopen, moest hij het wel ge loven. „Verdraaid, ja!" zei hij. „Hij kijkt er wel naar uit, dat-ie het doen zal ook! Maar waarom wil-ie dat dan zo graag?" „Ja, omdat-ie niet langer leven wil, natuurlijk". „En wie heeft dat gezegd?" „Hij zélf natuurlijk!" ,,'t Is toch ook wat! Maar goed, dat we onze beide zwemmers hebben, wat?" „O, die zijn d'r al lang". De beide „zwemmers" waren een paar sterke kerels uit het stadje, die beter dan wie ook konden zwemmen. Ze waren uil alle macht vooruit ge rend, om vandaag eens te laten zien, dat ze niet alleen schoon-zwemmen konden, maar ook op andere wijze hun roem tenvolle verdienden. Oplossingen van de vorige week. 1. Een spiering uitgooien om een ka beljauw te vangen. Vliegenier, eentoonig, spuit, kabi net, geweer, mooi, Januari. 2. Scherpe doornen steken zeer, Maar kwade tongen nog veel meer. Staatsman, eendracht, negen, vreemd zeekasteelen, spoorwagen, groot, kee- ren. 3. Het zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen. Nagerecht, sneltrein» uitvaagsel, kaartspel, heet, weerszijden, weten schap. Medewerking aan de School voor Buitengewoon Lager On derwijs te Waalwijk. Voor stel tot grondaankoop t.o. 't Raadhuis om gelegenheid te bieden een kiosk te plaatsen, afgewezen. Donderdagavond vergaderde de raad der gemeente Sprang-Capelle onder presidium van Burgemeester A. Smit. Secretaris de heer v. d. Berg. Afwezig de heer Michaël. 1. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen over het raadsbesluit lot wyziging van de begrooting. Voorts is ingekomen het proces verbaal van kasopname van den ge meente-ontvanger. Medewerking Buitengewoon L.O. 2. Beslissig inzake medewerking Bijz. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Waalwijk. De Voorzitter zegt de door hem in gewonnen inlichtingen, voor zoover deze hem werden verstrekt, aan de raadsleden te hebben toegezonden. Volledig zijn deze niet, daar dit nog niet mogelijk is. Zoo zal voor het on derwijzend personeel een extra-toe lage moeten worden gegeven. Vermoe delijk komt er dus nog 10 a 15 bij het in de stukken genoemde bedrag van 40. Hoeveel de vervoerkosten zullen zijn is eveneens nog niet vast te stellen. In ieder geval zal de provincie hiervan een-derde deel betalen. Wethouder v. Willigenburg vraagt, of het bekend is, welke financieele gevolgen he voor de gemeente zal heb ben, als de school eventueel werd op geheven. De Voorzitter antwoordt, dat, in dien dit zou gebeuren, hetgeen niet waarschijnlijk is, er geen enkel risico voor de gemeente aan verbonden is. Het kerkbestuur is voor de school aansprakelijk. Vermoedelijk wordt met 20 leerlingen begonnen. De heer Verheijden heeft vernomen, dat op de school van Udenhout kin deren zijn, die heelemaal niet voor de gewone school geschikt zijn. Ook te Waalwijk zullen dergelijke kinderen aangenomen worden. De school heeft dus wel degelijk recht van bestaan. Wat de kosten van het vervoer be treft, zou spr. een ernstg beraad in overweging willen geven. Spr. noemt 350 veel, al draagt de provincie een derde bij. Er is toch steeds kans, dat de kinderen uit deze gemeente door particulieren meegenomen kunnen worden. Spr. heeft andere tijden ge kend, toen de schoolkinderen zomer en winter een tot anderhalf uur te voet naar school moesten gaan. De Voorzitter zegt, dat het niet ze ker is of er een autobus voor het ver voer der kinderen komt. Spr. heeft de 350 berekend na informatie bij ga ragehouders. In de toekomst zou nog steeds de voorwaarde kunnen gesteld worden, dat ook de ouders voor het vervoer bijdragen. De heer Kerst vraagt, of wettelijk bepaald is dat een gemeente mede werking verleenen moet aan een in een andere gemeente op te richten school. Voorts vraagt spr. of de ouders de beslissing, of zij hun kinderen al of niet naar deze school sturen, in handen hebben en of de gemeente dan niet beter de normale medewerking kan verleenen, evenals ook aan ouders die hun kinderen naa rMiddelbaar of Uitgebreid Lager Onderwijs sturen. De Voorzitter antwoordt, dat de L.O.-Wet bepaalt, dat 15 per leerling en per jaar moet worden bijgedragen voor leerlingen, die de school buiten de gemeente bezoeken. De ouders be slissen inderdaad of zij hun kind al of niet naar de B.L.O.-school zenden. De heer Kerst merkt op, dat er nog geen zekerheid bestaat, of er kinde ren uit deze gemeente naar toe gaan. De Voorzitter antwoordt, dat de rest van de finantieele bijdragen be paald wordt overeenkomstig het aan tal kinderen. In ieder geval moet 40 worden betaald. Weth. v. Willigenburg wijst er nog op, dat men de ouders niet kan ver plichten hun kinderen naar die school te sturen. Bovendien worden de kin deren eerst na een streng onderzoek toegelaten. De heer Kerst meent, dat de mede werking van de gemeente aan deze school ongeveer gelijk is aan die aan andere scholen, hetgeen de Voorzitter beaamt. De heer Verheijden heeft vernomen dat de school reeds is gesticlil en ge vestigd wordt in een perceel tegenover de pastorie. De verbouwing van dit huis is reeds aanbesteed en voor een dikke 7000.gegund. Het is moge lijk, dat in de toekomst een geheel nieuwe school gebouwd zal moeten worden, als de bestaande te klein is. Weth. v. Wijligenburg merkt op, dat het hier gaat om beslissing inzake medewerking aan de stichting. Toen dit punt voor het eerst in den Raad kwam, was de stichting nog niet de finitief vastgesteld.' Het voorstel om aan de B.L.O.-school te Waalwijk medewerking te verlee nen, wordt in omvraag gebracht en aangenomen. Alleen de heer G. Vos stemt legen. Aankoop grond. 3. Voorstel van den Burgemeester tot aankoop van een perceel grond, gelegen tegenover het Raadhuis, ten einde aan het particulier initiatief ge legenheid te bieden, daarop een mu ziektent te plaatsen. De Voorzitter geeft bij zijn voorstel de volgende toelichting: De gedachte, mijne heeren, om met het thans aan de orde gestelde voor stel tot U te komen, is bij mij gebo ren op den Nationalen feestdag ter gelegenheid van de verloving onzer Prinses. Toen ik de duizendkoppige menigte hier voor hel Raadhuis zag en de me dewerking had ondervonden die al- lerwege werd verleend, dacht ik: Nu moest hier direct kunnen worden voorgesteld om het terrein, dat recht tegenover het Gemeentehuis ligt, aan te koopen, teneinde aan particulieren gelegenheid te bieden daarop een mu ziektent te plaatsen. Tegelijk dacht ik echter: er is gelukkig een vertegen woordiging van al die menschen in den Gemeenteraad en daar kan ik mijn plan aanhangig maken. Niet alleen, dat de overheid, en ook de plaatselijke overheid er prijs op moet stellen, dat het volk zoo mede leeft met ons Vorstenhuis en daarom moet medewerken door de gelegen heid te scheppen in het beschikbaar stellen van een plaats, waar allen kun nen bijeenkomen om aan die gevoe lens uiting te geven. Juist voor die nationale gebeurte nissen is een dergelijk terrein, waar velen ongestoord en in gepast enthou siasme kunnen bijeenkomen, zeer ge- wenscht en ik meen niet, dat daar tegen ook van Anti-Rev. zijde princi- pieele bezwaren kunnen oprijzen. Integendeel, ik vind het een verblij dend teeken, dat de band met ons Vorstenhuis de laatste jaren hechter is geworden en kan er niet het gering ste bezwaar in zien, dat daarvan blijk wordt gegeven in het gezamenlijk zin gen van het Volkslied met muziekbe geleiding en van andere liederen. Bovendien, er is, noch bij de fees ten op Koninginnedag, noch bij de feestelijkheden ter gelegenheid van de verloving der Prinses, één disso nant te hooren geweest. Doch niet alleen voor nationale feestdagen zou dit zeer gewenscht zijn, ook op zomeravonden zou van een muziektent gebruik kunnen worden gemaakt en zou het, vooral door de plaatselijke muziek- en zangvereeni- gingen op prijs worden gesteld, dat er nu eindelijk eens de gelegenheid kwam, waarop zij zich in het open baar konden laten hooren, want dat is toch uiteindelijk het doel van der gelijke vereenigingen. M.i. is dit nu werkelijk iets, waar van jong en oud, arm en rijk kunnen genieten, inderdaad een algemeen be lang. Meermalen is ook reeds in Uwen Raad gezegd, dat alles naar Waalwijk trekt en door nu dit voorstel aan te nemen wordt althans de gelegenheid geschapen om ook in onze gemeente een gepaste afleiding te hebben. Met des te meer vrijmoedigheid breng ik dit voorstel ter sprake om- dal ikzelf mede mijn uiterste best ge daan heb om te trachten bij de mu ziektent te Capelle een passende om geving te verkrijgen door de thans al om bewonderde binnenhaven te ver beteren. Weliswaar waren daar nog andere factoren, welke deze verbetering wet tigden, doch stond ook voor, althans bij mij, om de geheele omgeving van die muziektent tot een harmonieus geheel te maken. Waar het thans gaat om ook voor Sprang en Vrijhoeve iets te doen en te bereiken, heb ik daartoe, zooals ik reeds opmerkte, de volle vrijmoedig heid en spreek dan ook de gegronde verwachting en het vertrouwen uit, dat ook gij daarvoor zult gevoelen. In Capelle kon gebruik gemaakt worden, mede door de hulp van pu blieke lichamen, van de binnenhaven; er was daar op die plaats een prach tige gelegenheid en het was heel goed gezien om het daar op die wijze op te lossen. Hier is echter geen haven en moet er noodzakelijk grond worden aange kocht, terwijl overigens, precies als in Capelle, het particulier .initiatief de tent moet plaatsen. Nu zou eenerzijds kunnen worden opgemerkt dat eerst particulieren, ver eenigingen of personen, het initiatief daartoe hadden moeten nemen, om daarna steun van de Gemeente in te roepen en anderzijds kan gezegd wor den, dat de gemeente de leiding moet nemen om de zaak in goede banen te leiden en het particulier initiatief aan te wakkeren. Op die manier kan men altijd met een zaak twee kanten uit. Tegen het eerstgenoemde zou dan aangevoerd kunnen worden: dit is niet het juiste standpunt, zoodoende wordt de gemeente geleid en zij moet leiding geven". En als dan anderzijds de gemeente de leiding neemt en zelf met plannen komt, zou men er zich weer uitred den door te zeggen: neen, dat is niet juist, particulieren moeten daarmede beginnen. Zoodoende zou men dan kunnen bewerkstelligen, dat er niets gedaan wordt. Mij lijkt de meest geschikte weg om eerst de gelegenheid te scheppen door grond te koopen, immers men kan niet gaan bouwen zonder dat er grond is. Bovendien ben ik er van overtuigd dat de belanghebbende vereenigingen hun volle sympathie en medewerking zullen verleenen. Juist nog bij de viering van den ge boortedag van H.M. de Koningin is aan de feestcommissie gebleken en werd in die Commissie de opmerking gemaakt, dat, doordat de afstanden zoo ver zijn, verschillende feestelijk heden zoowel te Vrijhoeven als in Capelle moesten worden gehouden. Welnu, diezelfde afstand geldt ook in het onderhavige geval. Doordat bij de laatste feestelijkheden alles in zeer korten tijd moést worden georgani seerd, is b.v. de zangvereeniging uit Sprang naar Capelle gegaan om daar medewerking te verleenen. Het ligt echter voor de hand dat dit maar een uitzondering was. En dan tenslotte: de kosten. De beheerder van bedoeld terrein is genegen het aan de gemeente te ver- koopen voor de somma van 1300. Daarbij komen dan nog de kosten van bestrating, afrastering van het terrein, e.d., zoodat de totale kosten ongeveer 2500.zullen zijn. De grond behoudt natuurlijk altijd zijn waarde, doch niettegenstaande dat zou dit bedrag in 20 jaar zijn af te lossen en voorloopig uit een geld- leening te dekken zijn. Het bedrag dat dan jaarlijks op de begrooting zou drukken, zal dan niet zoo groot zijn dat er overigens voor de gemeente nadeelige gevolgen uit zouden voort vloeien. Waar thans dus een algemeene wensch bevredigd zou kunnen worden en iets tot stand zou kunnen worden gebracht, waarvan de geheele gemeen schap kan genieten, geef ik U ernstig in overweging dit voorstel aan te nemen. De heer Verheijden zegt, zich niet hel voorstel niet te kunnen vereenk gen. Lang genoeg, aldus spr., heb ik ge- hamerd op het gevoerde roekelooze finantieele beheer. De eerste z.g. de valuatie is achter den rug. Iedereen zal nu de gevolgen ondervinden, dat producten uit het buitenland inge- voerd, duurder worden. Ik wensch on der geen omstandigheden mede te werken onzen zwevenden gulden nog verder omlaag te drukken. Voor wer kelijk productieve uitgaven ben ik steeds te vinden. Wij kunnen platte landsdorpen, waar de vermogens vluchtten, geen allures laten aanne men van groote steden. Doen wij dit toch, dan helpen wij onze Regeering in Den Haag nog dieper in het moe ras. Laat men dit toch vooral niet ver- geten. Bij de vernieuwing onzer we gen voteerden wij gelden om in Sprang enkele gevaarlijke bochten op te rui men. In Capelle stelden alle eigenaars de gronden Zuidzijde hoofdweg gra- iis beschikbaar ter verbreeding, in 't algemeen belang. Bij eenige oppositie hadden alle eigenaars eenige vergoe ding verkregen. Het particulier initiatief kocht het voormalig rhadhuis en bouwde de kiosk zonder Gemeentesteun. Men zij voorzichtig, want in geheel Capelle komt men op tegen dezen aankoop, behoudens een klein gedeelte, gren zend aan Vrijhoeve-Capelle, waar men op kosten der gemeenschap een cen trum wil vormen. Wie een kiosk wil stichten, koope eveneens den grond, zooals Capelle deed. Met klem raad ik dezen aankoop af. De heer J. Vos verklaart zeer veel voor het voorstel te voelen. Ongetwij feld zal men in Sprang en Vrijhoeve met het voorstel sympathiseeren. Er moeten weliswaar 2500 worden uit gegeven, maar het terrein is toch nooit verloren. Reeds lang heeft spr. met een dergelijk plan rondgeloopen, doch spr. kon geen terrein vinden. Toen spr. de agenda van den raad ontving, verheugde hij zich bijzonder over dit voorstel. Weth. v. Willigenburg zegt, dat in het college van B. en W. geen een stemmigheid bestond. Beide wethou ders zijn van meening, dat het in deze tijden niet gewettigd is om met een dergelijk plan te komen. De heer Kraak merkt op, dat het heel mooi zou zijn, als er een kiosk zou komen, maar in Capelle is er een kiosk gekomen, omdat een burger het eerst een rijksdaalder gaf voor een kiosk, toen er eens op een planken podium geconcerteerd werd. Voorts is de binnenhaven niet vanwege de kiosk opgeknapt, maar omdat het daar sme rig en vuil was. Weth. Middelkoop zegt, dat de ver beteringen niet ter versiering weerden aangebracht. Op zijn vraag, hoe groot het terrein is, antwoordt de Voorzit ter, dat dit 86 M lang en 28 M. breed is. De heer Kerst gelooft niet, dat de tegenstelling tusschen Vrijhoeve en Capelle door de kiosk verscherpt zal worden. In het algemeen kan spr. het plan toejuichen. Spr. is anti-revolu tionnair en oranje-gezind en heeft waardeering voor de wijze waarop de nationale feesten door den Burge meester werden georganiseerd. Maar nu de belastingen zoo zwaar drukken en voorloopig wel niet lichter ge maakt zullen wrorden, moeten we niet besluiten tot wel wenschelijke, maar niet noodzakelijke uitgaven. Om deze redenen kan spr. zijn stem niet aan het voorstel geven. De Voorzitter antwoordt den heer Verheijden, dat hij de woorden „roe keloos financieel beheer" niet op hun plaats acht. Er is geen sterveling, die dat waar zal willen maken. Weet wel, dat de gemeente thans voor grootere stroppen zit, waaronder wij jaarlijks zuchten. Dat is niet de schuld van hel huidige beheer, maar van den vroe- geren raad. Spr. noemt bovengenoemd verwijt beneden elk peil. Dat door den voorgestelden aankoop de zwevende gulden nog lager zou komen te staan, noemt spr. een naieve voorstelling, waar de gemeente 5000 inwoners telt, die hiervoor slechts 20 cent zouden moeten uitgeven. Voor radio, enz., heeft men wel meer over, al is dit een zaak, die ieder persoonlijk aangaat. Dat de regeering daardoor nog dieper in het moeras zou geraken, is geen nader antwoord waard. Het oude raadhuis is een kwestie van particulieren aard en is geen mo tief om tegen den grondaankoop te zijn. Geen enkel steekhoudend argu ment heeft de heer Verheijden ge noemd. Of Capelle ertegen opkomt, hetgeen spr. nog betwijfelt, daarvan zal spr. zich nooit iets aantrekken. De raadsleden mogen dat ook niet doen. Spr. erkent dat er, financieel ge- sprc 25i dekl kapi den lede wor< te b taler niet van over even parti en d toe i Sp moei dat i levei Do belas De den heer merk slech is V£ Burg van De rockt De de nc de v toonc merd Burgc hoopi satie. berek raadt wordi weer coord zijn e ben c ting t ten m op. Voc accoo De 5000 betale De den h nende 1/8 cc zaken rendu men z ren. De 'in wc door i ging i porten gingen schuld een ki ziele z De 1 gelegei van p; niets I over 1 succes noemt Niet al groote te ver] mee. willen welke uitkere H.B.S. De h ken aa zonder Vroege uit eigi Voor geen ei gehoon De h< gen, dc einde a In or stel tot pen me Tegei Middelt Kraak, Verheiji mans, De V uitslag zijn gee De t noegen op deze een too peet var ook sei voren g tat spr. dergelijl liet teg iet voor eiding eageere De Vc le lust vordt, at zaki lemeent inden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6