Nieuws uit de langstraat en Omgeving. fcr GEMENGD NIEUWS, UW KRANT „De Echo van het Zuiden" KAATSHEUVEL. "nstig m te niet *eenU k ge- looze de- ereen dat inge- h on- e te i nog wer- ?n ik latte- Jgens mne- ij dit ering moe- ver- we irang rui- ïaars gra in 't Dsitie rgoe- t het e de n zij pelle coop, gren- men cen- c wil rond, id ik veel :twij- toeve i. Er uit- nooit met doch roen ving, r dit at in een- Jiou- deze een het ciosk een r het een nken ■ts is tiosk sme- ver- rden •root irzit- ireed l de en t zal het ;olu- aeeft p de arge- daar kken ge niet naar deze aan heer roe hun die wel, atere lijk? het rroe- iemd den ende taan, ling, telt, Liden enz., een gaat. eper geen estie mo- p te rgu- ge- omt, rvan i. De loen. ge sproken, geen gunstige tijd is. iMaar de ƒ2500 zouden door een geldleening te dekken zijn. Bovendien is er nog 4400 kapitaal van een batig slot en de gel den van den verkoop van een huis. Ieder jaar kan daarvan ƒ250 gebruikt worden voor de aflossing. De gemeen te behoeft dus alleen de rente te be talen. In Sprang en Vrijhoeve bestaat niet de gelegenheid voor het plaatsen van een kiosk; in Capelle wel, n.l. over de binnenhaven. De kiosk en eventueel ook de beplanting zal door particulieren moeten worden betaald en de gemeente wil hen slechts daar toe in de gelegenheid stellen. Spr. zegt voorts, dat de raadsleden moeilijk zullen kunnen ontkennen, dat de verbetering rondom de kiosk levens een verfraaiing is geweest. Door den grondaankoop zal geen belastinggevaar te duchten zijn. De heer Verheijden zegt, zijn woor den over het roekeloos financieel be heer niet terug te trekken. Met de op merking van den Voorzitter, dat de slechte finantieele toestand de schuld is van den vroegeren raad, tast de Burgemeester sprekers familie en die van Wethouder Middelkoop aan. De Voorzitter vraagt, waarin die roekeloosheid dan heeft bestaan. De heer Verheijden antwoordt, dat de notulen der raadsvergaderingen na de vereeniging van gemeenten aan- toonen, dat spr. daarop altijd geha merd heeft. Centralisatie, waarvan de Burgemeester voorstander is, kost hoopen gelds. Ik ben voor decentrali satie. In de vorige vergadering werd berekend, dat voor de klok aan het raadhuis 1/8 cent per inwoner zou worden betaald. Accoord. Nu is hel weer 20 cent per inwoner. Ook ac coord. Maar hoeveel belastingbetalers zijn er onder de 5000 zielen. Wat heb ben de leerbewerkers niet aan belas ting te betalen. Op hen komen die kos ten neer. Die berekening lijkt nergens op. Voorzitter: En U zegt, dat u ermede accoord gaat. De heer Verheijden: U spreekt over 5000 zielen, maar ik over belasting betalers. De Voorzitter noemt het betoog van den heer Verheijden niet ter zake die nende. Spr. acht een bedrag van 20 en 1/8 cent per inwoner voor dergelijke zaken gemotiveerd. Zou er een refe rendum worden gehouden, dan zou men zich zeker vóór het plan verkla ren. De heer Verheijden zegt te weten, in welke mate de belastingbetalers door inkomsten- en kapitaalvernieti ging interen. Spr. betreurt, dat de portemonnaie van de muziekvereni gingen in Capelle leeg is en zij zelfs schulden maken. Wat hebben we aan een kiosk, als de vereenigingen ter ziele zijn. De Voorzitter merkt op, dat de aan gelegenheden van muziekverenigingen van particulieren aard zijn en hier niets ter zake doen. Met het betoog over belastingbetalers zal men wel succes hebben bij verkiezingen. Spr. noemt dergelijke motieven goedkoop. Niet alleen de kleine, maar vooral de groote belastingbetalers brengen groo- te verplichtingen voor de gemeente mee. Spr. zou in verband hiermede willen wijzen, op de hooge bedragen, welke de gemeente aan ouders moest uitkeren voor een leerling, die een H.B.S. of Gymnasium bezocht. De heer Verheijden: Dat is te dan ken aan de gelijkstelling van het Bij zonder en het openbaar onderwijs. Vroeger moest men dergelijke studie uit eigen portemonnaie betalen. Voorzitter: Ik heb vanavond nog geen enkel zakelijk argument van U gehoord. De heer Verheijden wil nog iets zeg gen, doch de Voorzitter hamert een einde aan de discussies. In omvraag gebracht wordt 't voor stel tot aankoop van grond verwor pen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren: Weth. Middelkoop, Weth. v. Willigenburg, Kraak, Kerst, G. Vos, v. d. Hoeven en Verheijden. Vóór de heeren Timmer mans, Versteeg en J. Vos. De Voorzitter verklaarde, dat deze uitslag voor hem een aansporing zou zijn geen initiatief meer te nemen. De heer Kerst spreekt zijn mis noegen uit over de manier waar op deze zaak is behandeld. Er is vaak een toon aangeslagen, welke het res pect van den raad niet verhoogt. Maar ook serieuze argumenten zijn naar voren gebracht. Daarom verwondert iet spr., dat de Voorzitter thans een dergelijke verklaring aflegt. Het gaat liet tegen U, aldus spr., maar tegen iet voorstel. Dit mag voor U geen aan- eiding zijn om op dergelijke wijze te eageeren. De Voorzitter merkt op, dat bij hem e lust tot initiatiefneming gedood fc'ordt, als hij telkens moet ervaren, at zaken, die hij in het belang der emeente acht, geen gunstig gehoor inden in den raad. Spr. is zoo vrij zijn meening te zeggen en vast te stel len, wat hij in de toekomst doen en laten zal. Hij wil niet meer het risico loopen met nieuwe plannen naar huis gestuurd te worden. De heer Kerst wijst er op, dat er een ongezonde toestand zou komen, als de raad telkens zou moeten voorstem men, omdat anders de Burgemeester uit zijn evenwicht zou raken. Voorzitter: Ik ben niet uit mijn evenwicht. Ik ben de kalmte in per soon. De heer Kerst vindt, dat de toestand dusdanig onnoodig wordt verscherpt. Weth. v. Willigenburg noemt de houding van den Voorzitter eveneens eigenaardig. De Voorzitter moet toch weten, dat de tegenstemmers uit over tuiging hun stem niet gaven om 't al gemeen belang te dienen. Het gaat niet tegen den Burgemeester, maar tegen het voorstel, dat men in deze tijden niet verantwoord acht. De Voorzitter merkt op, dat zijn houding toch wel begrijpelijk is. Hij zal zich dan ook niet meer zoo druk maken om nieuwe initiatieven te nemen. De heer Verheijden: U hebt toch eigenlijk geen reden van klagen. Dit is pas het eerste fiasco. De Voorzitter en de raadsleden schieten in de lach en daarmede is deze kwestie van de baan. 4. Mededeelingen. De Voorzitter deelt nog mede, dat het hoofd der school, de heer de Roon vertrokken is en om ontheffing van de verdere huishuur verzoekt. I)e Raad gaat hiermede accoord. Rondvraag. De heer Verheijden vestigt de aan dacht op een analoog geval te Hooge- zand, als in de laatste raadsvergade ring voorgekomen. Hoogezand zou op 2 Bijzondere Scholen eveneens 80 pet. van de getaxeerde waarde betalen. Deze kwestie is aldaar door B. en W. verdaagd. B. en W. wenschten van de school besturen, dat de afkoopsom moest worden aangewend voor de eventueel op de gebouwen en terreinen rusten de hypothecaire schulden. Verder dat het vestigen van nieuwe hypotheken verboden zou zijn. De gebouwen moes ten behoorlijk tegen brandschade zijn verzekerd en bij brand de assurantie penningen ter beschikking van het ge- ineentebestuuur worden gesteld. Ten slotte mocht geen vervreemding van schoolgebouwen of terreinen plaats hebben zonder vergunning van 't ge meentebestuur. De schoolbesturen Heistraat en Sprang, aldus spr., staan bij mij mo reel hoog genoeg, doch ik vraag, wat er zoude gebeuren, indien deze over gingen in handen van minder be trouwbare menschen. Achterdochtig ben ik nooit geweest. De moraal is evenwel in de geheele wereld zoo ver bazend gestegen, dat ik voorzichtiger ben geworden en in onze laatste ver gadering reeds van muziek sprak. Ik verzoek op de te Hoogezand te nemen beslissing alsnog attent te blijven. De gelden zijn wel gevoteerd, doch nog niet uitbetaald aan Sprang. Na een kleine discussie zegt de Voor zitter de gevraagde attentie toe. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Het uitbreidingsplan voor de gemeente Loon-op-Zand. Van 21 Sept. tot 19 Oct. a.s. ligt te Kaatsheuvel een algemeen uitbrei dingsplan voor de gemeente Loon-op- Zand ter inzage. Het is niet de eerste maal dat de in woners van onze gemeente met de vaststelling van zoodanig plan kennis maken, want reeds geruimen tijd gele den stelde de raad een partieel uitbrei dingsplan voor Kaatsheuvel vast. De aanleiding tot het ontwerpen van dit laatste plan was, naast het voor schrift der Woningwet, de noodzake- ijkheid om den groei van Kaatsheuvel naar den provincialen weg leiding te geven. Bij de bewerking van dit beperkte plan bleek echter meer en meer de wen- schelijkheid om ook de uitbreiding in de overige deelen der gemeente te re gelen. Dit voornemen kreeg te meer vorm toen bij een samenspreking van het ge meentebestuur met de Streekplancom missie ook van deze zijde de aandacht werd gevestigd op de vaststelling van een algemeen plan van uitbreiding voor de geheele gemeente, passend in het streekplan voor Midden- en West- Noord-Brabant. De tijd is voorbij dat door stelsel- looze bebouwing het Brabantsche land schap voor lange jaren kan worden ontsierd of voor goed kan worden be dorven. Ook de gemeentebesturen ge ven zich daarvan thans meer en meer rekenschap. Het gemeentebestuur van Loon-op- Zand bleek eveneens van de noodza kelijkheid van ordening doordrongen. Een eerste stap daartoe werd gezet. De belichaming van zijne ideeën zijn neer gelegd in het thans ontworpen uitbrei dingsplan. Hij die verwacht een in alle onder deden uitgewerkt plan te vinden zal bedrogen uitkomen. Een algemeen uit breidingsplan toch is niet bestemd om de bebouwing en wat daarmede sa menhangt in alle onderdeden minitieus te regelen. Verre vandaar. Men moet zoodanig plan meer beschouwen als een bestemmingsplan, dat later bij ge deelten in partieele plans nader wordt uitgewerkt. Vanzelfsprekend zijn de groote trekken daarin wel verankerd. Wij vinden er derhalve wel in opge nomen in welke gedeelten al of niet zal worden gebouwd, welke gedeelten voor gebruik als bouwterrein niet in aanmerking worden gebracht enz. Bij een eerste beschouwing van het plan treden twee belangrijke punten naar voren. Ten eerste blijkt dat in tegenstelling met vele andere gemeenten niet ge tracht wordt om de kommen der beide plaatsen Kaatsheuvel en Loonopzand naar elkander te doen groeien. Wij achten dit zeer juist gezien. En wel om twee redenen. Tusschen beide onder deden der gemeente bevindt zich eene aan natuurschoon zeer rijke streek. Be bouwing zou deze op onherstelbare wijze vernietigen. Doch ook is deze bebouwing minder gewenscht aan den zeer drukken provincialen weg die bei de plaatsen verbindt en die het geheele verkeer van de Langstraat en Tilburg met omgeving moet verwerken. Werd de omgeving van dezen weg voor be bouwing vrij gegeven, dan zou hier een lintbebouwing ontstaan van de erg ste soort met alle nadeelige gevolgen daaraan verbonden. Deze laatste overweging heeft er o.m. ook toe geleid om de natuurlijke uitleg van Kaatsheuvel naar den pro vincialen weg, zooals deze zich histo risch heeft ontwikkeld, eenigszins te remmen, terwijl het oostelijk van dezen weg gelegen bosschen en duinen com plex als natuurreservaat wordt aange merkt. Als gevolg van het hierboven ge schetste voornemen, om bebouwing langs den provincialen weg zooveel mogelijk te voorkomen heeft men het gedeelte van Kaatsheuvel tot aan den harden weg van Loonschendijk naar Berkdijk voor intense bebouwing aan gewezen. Wij zijn benieuwd of het mettertijd gelukken zal de bebouwing van Kaatsheuvel in deze richting te forceeren. Ook voor Loonopzand is in de eer ste plaats gelet op het behoud van na tuurschoon. Naar beperking der be bouwing zal worden gestreefd zoowel naar het westen als naar het oosten en zuiden. De komuitleg zooals die op het plan staat aangegeven zal zich voor namelijk voltrekken in den hoek die gevormd wordt door den Hoogen Steenweg en de Kerkstraat-Klooster straat. Wij achten deze zienswijze lo gisch en zeer wel te verdedigen. Wij merkten reeds eerder op dat het plan niet in details is uitgewerkt. Wel blijkt reeds dat de ontwerper (Ir. Gee- nen te Eindhoven) in overleg met de Streekplaninstantie, bij het opmaken van het plan rekening heeft gehouden met verbetering c.q. verbreeding van bestaande wegen en met wijziging van het verloop daarvan. Zoo is voor Kaatsheuvel een groote verkeersweg getraceerd met Breda, welke tot een flinke breedte aangelegd een einde zal maken aan de thans boch tige en gevaarlijke verbinding van Kaatsheuvel met Dongen. Ook aan een goede combinatie via Loonschendijk met het westelijk ge deelte van de Langstraat is bijzondere aandacht geschonken. Voor Loon-op- Zand is o.m. op een nadere en meer directe verbinding met Tilburg gere kend. Deze wegen zijn echter niet be zien vanuit het enge plaatselijk stand punt, doch in het algemeene raam van een net van goede directe verbindin gen door geheel de provincie. Deze plannen zijn echter nog groo- tendeels toekomstmuziek en zullen eerst zeer geleidelijk en na vele jaren tot uit voering kunnen geraken. Het is zeker dat het gemeentebestuur het groote nut van een verantwoord uitbreidings plan heeft ingezien en door de vast stelling daarvan een eerste stap heeft gezet in de richting van een goede en stelselmatigen uitleg der gemeente. Het nageslacht zal het daarvoor dankbaar zijn. VAN DEN WILDENBERG. Missie-tentoonstelling. De Tentoonstelling van den Missie- naaikring zal gehouden worden op Zondag en Maandag 11 en 12 October R. P. S. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de Maand Sep tember 1936 ingelegd 17697.76 en terugbetaald 25629.72. Uitgegeven werden 13 nieuwe boekjes. Zangvereeniging Bel Canto. Met de winteravonden komt voor onze muziekvereenigingen den tijd, dat zij in avondconcerten hunne leden en begunstigers weder op meer intieme wijze kunnen laten genieten van instru mentale en vocale muziekkunst. Het bestuur der Zangvereeniging Bel Canto is reeds met de verzorging van zijn winterprogramma begonnen en er reeds in geslaagd om het beken de Bel Canto uit Tilburg, dat het vo- rig jaar met zoo n enorm succes onder de eminente leiding van den heer Jan van Leeuwen in de zaal van den heer van Dun concerteerde, opnieuw voor een concert te engageeren. Ongetwij feld zullen zij die het vorig jaar deze uitvoering misten, ditmaal van de gele genheid gebruik maken om dit selecte koor te komen hooren. Vermoedelijk zal dit concert reeds binnen enkele weken gegeven worden. Oranje Comité. Op initiatief van den Weled.Achtb. heer Burgemeester Mallens, hielden gisterenavond in Euphonia de bestuurs leden van de Vereeniging Kaatsheu vels Belang met afgevaardigden van 't bestuur van Loonopzand Vooruit een bespreking om tot tijdige organisatie te komen van de festiviteiten, die voor een waardige viering van het Vorstelijk Huwelijk passen. Algemeen werd het initiatief toege juicht, doch de groote moeilijkheid bleek natuurlijk de financien. Ofschoon de toestand der gemeente, aldus burge meester Mallens, de grootste zuinig heid vereischt, meent hij toch dat voor deze gelegenheid een passende subsi die uit de gemeentekas, wanneer deze zou komen te staan als een bijdrage in wat de burgerij hiervoor wil offeren, wel verantwoordelijk kan worden ge acht. Op dezen grond aanvaardde de com missie gaarne het voorloopig idee door den burgemeester geopperd. Om te ko men tot een goede organisatie werd be sloten dat Loonopzand en Kaatsheuvel als twee aparte wijken zouden be schouwd worden, waarvan de ter plaatse bestaande vereeniging op deze vergadering aanwezig de leiding in handen zal nemen. Het oranje-comité dat de Kaatsheuvelsche feestviering bij de vorstelijke verloving organiseerde maakte reeds staande de vergadering een voorloopige indeeling van Kaats heuvel met Berkdijk en Loonschendijk. Binnen enkele dagen zal de eerste be spreking met voorloopige comité's uit de diverse wijken gehouden worden. Het laat zich aanzien, waar onze ge meente steeds getoond heeft het gezag door een spontaan medeleven te erken nen, dat de aanstaande feestviering voor het vorstelijk huwelijk een goede voorbereiding zal genieten. LOON-OP-ZAND. Vliegveld. Naar wij vernemen worden door de Tilburgsche Zweefvliegclub onder zoekingen ingesteld omtrent de moge lijkheid van vestiging van een zweef- vliegveld in deze gemeente. Voorloo pige beproeving heeft uitgewezen dat een gedeelte van het duinen-complex zich goed leent voor de beoefening der zweefvliegsport. R. O. S. Door de R.K. Rijvereeniging R.O.S. v/aren tegen j.l. Zondag groote ruiter feesten uitgeschreven. Toen de dag was aangebroken liet het weer alles te wenschen over en werd menigmaal het bericht verwacht dat de feesten zouden worden uitgesteld. In den middag klaarde echter de lucht op en te 5 uur toen de feesten een aanvang zouden nemen was het weer dermate opgeklaard dat het aan de diverse wedstrijden geen afbreuk meer deed. De uitslag der wedstrijden waaraan ook door de rijvereenigingen van Kaatsheuvel en de Moer werd deelge nomen was als'volgt: Worsthappen en stoelrijden, hemd en mutsrijden: 1 W. v. d. Hoven, 2 F. Kuipers, 3 Jos. Rombouts, 4 W. v. d. Hoven, 5 N. van Kuik, 6 Jos Vugts, 7 A. Brabers, 8 C. Brabers, 9 J. v. d. Hoven. Springconcours: 1 Jos Rombouts, 2 DP-1 ^A-iaN-'vaiKKffiLiRG'ii «•- -M .1 LEVERTRAAN r [enZACHT VAN SMAADT-PRUS 70ct?L G. Kemmeren, 3 Jos Vugts, 4 C. Bra bers. 5 Nico van Kuik. Geslaagd. Door de R.K. Vereeniging tot bevor dering van industrie-onderwijs aan meisjes „St. Anna" te Den Haag wer den dezer dagen examens afgenomen waaraan door verschillende meisjes pit onze plaats werd deelgenomen. Voor de afdeeling costumière slaaq- den M. Brabers. P. de Kort; voor de afdeeling lingerie T. de Kort, Jana v. d. Hoeven, M. van Son. E. Smits, E. van Loon en C. Wijtvliet. Degeslaagden genooten allen hun opleiding bij de eerw. Zusters van het St. Gerlachusgesticht alhier. Burgerlijke Stand, van 24 Sept. tot 1 Oct. Geboren: Gertruda Johanna d.v. W. C Din- gemans en M. H. Molenschot. An- tonetta Antonia d.v. W. Vrinten en Wa. Chra. van Gulik. Josephus Adrianus z.v. P. M. Schoenmakers en Wa van Beers. Theodora Elisabeth d.v. J. Laros en Pa. de Kok. Hen- rica Jacoba Gerarda d.v. N. de Vos en Ha. Ga. Timmermans. Nelly Jo hanna Theresia d.v. P. J. Akkermans en Pa. Ja. Kemmeren. Gerarda Ma ria Johanna d.v. G. Kemmeren en Ca. Wagemans. Cornelis Franciscus Lambertus z.v. L. P. L. Beerens en H. W. Muskens. Maria Johanna d.v. F. Damen en Ja. Voogd. Overleden: Geene. Huwelijksaangiften: M. L. Brogtrop oud 28 jaren te Bre da en Aa. Ma. Brekelmans oud 36 jaren alhier. Huwelijken: E. H. Esch oud 27 jaren en Ca. de Gouw oud 25 jaren, beiden alhier. H. v. d. Linden oud 28 jaren en Ma. Vera oud 28 jaren, beiden alhier. H. J. Bergmans oud 25 jaren te Waalwijk en Ha. Aa. Kolsteren oud 28 jaren al hier. Ingekomen: J. E. M. Nederpelt van Monster. J. M. van der Staak van Norg.Aa. Schaafsma van Oirschot. Ga. Ca. v. d. Hoek van Vugt. Ma. Aa. Ver- steijnen van Waalwijk. Ja. Ma. van Dooren van Tilburg. W. van Laar hoven van Tilburg. A. J. J. Akker mans van Zevenbergen. A. P. A. v. d. Waerden van Norg. Vertrokken: Ja. Kusten naar Waalwijk. Ma. Biekens en gezin naar Waalwijk. H. G. Huzen naar Raamsdonk. A. H. A. de Kort naar Tilburg. VERDUISTERING VAN RUlM ƒ3000. Bij een gehouden controle bij den gemeente-ontvanger te Montfoorl zijn onregeimatightaen on.aekt. Lr bleek een kastekort ie zijn van f 3322. De ontvanger heelt een volleoige bekente nis algeiegd en verklaaru ae geluen ten eigen Date te nebben aangewend voor net «afdoen van ouue scnuluen. Lloewel het Dearag is aangezuiverd, is de ont vanger met ingang van 1 October uit zijn tunctie ontslagen. ELF PERSONEN TIJDENS EEN SNEEUWSTORM OMGEKOMEN. In Colorado heeft een sneeuwstorm gewoed, zoo hevig als daar sedert menschenheugenis in September nog niet is voorgekomen. Llf peisontn 2ijn om het leven gekomen, terwijl voor millioenen dollars schade is aangericht. LASTIGE GROEIZIEKTE. Uit Stamboel wordt gemeld dat de Turksche soldaat Mustaya aan een ziekte lijdt tengevolge waarvan hij lederen dag enkele milimeters in lengte toeneemt. Mustaya, die thans 1.95 me ter lang is, zal, naar zijn artsen ver klaren, een lengte bereiken van niet minder dan drie meier. NEDERLANDER TER DOOD VEROORDEELD. De Nederlander Ch. K. uit Wolder bij Maastricht, die te Hancourt een 82- jarige weduwe had vermoord, om haar te bestelen, is door het assisenhof te Luik tot de doodstraf veroordeeld. MOET Z IJ N a.s.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7