H.deBont-v. Huiten Buitenlandsch Nieuws. BINNENLAND Plaatselijke Berichten ADVERTEERT IN DIT BLAD. Heerenkleeding naar maat Zaterdag 3 October 1936. No. 79. De Echo van het Zuiden. Derde Blad. Waar moet het toch naar toe met het Platteland? BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" De vereeniging Gemeentebelang te Werkendam heeft eene circulaire rondgewonden naar aanleiding van het voornemen van den minister van financiën om 't kantoor van den ontvanger der Registratie en Domeinen te Werkendam op te hellen. Dit kantoor is al meer dan een eeuw in 't Land van Heusden en Altena gevestigd en voorziet in een groote behoefte. De circulaire klaagt terecht dat alles van 't platteland wordt weg gehaald, kantongerecht, belasting kantoren, scholen enz. Wij gaan hiermee volkomen ac- courd, men onttrekt het platteland alles. Maar 't ergste is dat men voor Domeinen naar Dordrecht moet en dat het in de bedoeling zou liggen ook het Kantoor der Domeinen te Waalwijk eveneens bij Dordrecht te voegen. Hebben we nog voor betrekkelijk korten tijd de opheffing der Kanton, gerechten van Waalwijk, Heusden en Oosterh >ut meegemaakt, daarna der Gezondheidscommissies, begon men een oogenblik te knabbelen aan de Kamer van Koophandel en is men nu nog bezig aan de ver korting der openstelling der Post kantoren, thans dus weer wat nieuws op het terrein der benadeeling van 't Platteland. Het ligt klaarblijkelijk in de bedoeling de ontvangkantoren van Registratie en Domeinen te Werken dam en te Oosterhout op te heffen en ook het kantoor der Domeinen te Waalwijk bij 't kantoor Dord recht te voegen Het Land van Heusden en Altena moet dus voortaan voor registratie-, zegel- e i successie aangelegenheden naar Geertruidenberg, maar dat men voor de Domeinen naar Dordrecht zal moeten gaan, niet alleen uit 't Land van Heusden en Altena, maar ook uil de geheele Langstraat, is toch wel het toppunt. Deze domeinen van het Ri)k om vatten een deel van de Maas, de geheele Bergsche Maas (Nieuwe Maasmond), de Afgedamde Maas, de Boven- Beneden en Nieuwe Merwede, de Amer, de geheele Biesbosch enz. enz. Dus ieder die land pacht van 't Rijk, die ergens vei gun >ing voor wenscht, die wil jagen of visschen, moet zich n I. de reis naar Dord recht getroosten. Kan men dat nu in Werkendam of Waalwijk bespreken, daar be hoeft men als dit plan doorgaat, niet meer op te rekenen. De geregelde verpachtingen in Waalwijk, in Waspik, in Heusden van wei en bouwlanden der Do meinen zullen dan ook verdwijnen. Welke bezwaren opnieuw voor de bewoners van 't Land van Heusden en Altena, maar niet minder van de Langstraat als Waspik, Sprang Capelle, Waalwijk, Drunen, Vlijmen, Hedikhuizen, enz. De belangen van Waalwijk, van de geheele Langstraat, van 't Land van Heusden en Altena, van het platteland worden opnieuw in ernstige mate aangetast. Laat ons opnieuw samenspannen om te behouden wat we hebben, op de eerste plaats het behoud van 't kantoor der Domeinen te Waal wijk, terwijl ook de rechtmatige belangen van Werkendam, of liever van 't Land van Heusden en Altena mede kunnen worden gediend. Gemeentebesturen, Kamer van Koophandel, Waalwijks Belang, Landbouw- en Middenstands-organi saties op 't appèl. Richt U opnieuw met gemoti veerde adressen tot den Minister van Financiën, tot den Minister van Landbouw en Visscherij en tot de Kamerleden, wiens hulp gij ten deze moogt verwachten, voor dat men zoo langzamerhand 't platte land alles, maar dan ook alles ontneemt. NAAR EEN OORLOG VAN CHINA EN JAPAN? De Japansche garnizoens te Peking Fangtai en Toengkou houden momen teel groote manoeuvres, waardoor onder de bevolking dezer steden onrust is ontstaan. Een dertigtal tanks, twintig stukken zwaar g schut en honderd auto's nemen aan d ze manoeuvres deel. Chineesche troepen houden de wacht bij de poorten van Peking. Bericnten uit Chineesche bron melden, dat de laatste dagen talriike vliegtuigen, tanks en oorlogsmateriaal door de Japanners naar Tsjangpei in Tsjahar zijn getransporteerd. Deze voorbereidingen schijnen ten doel te hebben, zoo noodig het Mon goolsch leger te steunen, dat onlangs in het Oostelijk deel van Binnen Mongolië is gevormd. Reusachtige hoeveelheden wapens en munitie zouden In Tsjapser, den zetel van de Mon goolsche regeering, welke onafhankelijk is van Nanking, zün aangekomen. Inmiddels is een algemcene uittocht van Chinezen uit Hongkioe en Tsjapei begonnen naar aanleiding van de actie der Japansche ma'iniers die uit hun barakken zijn opgerukt en de strategi sche punten van Hongkioe hebben bezet, waar zij prikkeldraad—barricades op richten. Japansche mariniers bezetten de strateoische punten rond Shanghai. DE NEGUS DOET GEEN AFSTAND. De Abessijnsche legatie publiceert een officieele verklaring, waarin gezegd wordt, dat de Negus nooit afstand zal doen, nooit zijn souvereiniteif zal op geven en nooit zijn delegatie uit Genève zal terugtrekken. De Negus wenscht echter, dat duide lijk gemaakt zal worden, dat hij steeds bereid is tot het brengen van offers met het oogmerk te komen tot een overeenstemming met Italië door tusschenkomst van den Volkenbond en het handvest. Algemeen gelooft men, dat dit voor stel maanden te Iaat komt en zelfs niet door Italië, noch door den Volkenbond in overweging zal worden genomen. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Madrid bareidt zich op denaanval der nationalen voor. De nationalen naderen de hoofdstad. Een door de volksfrontregeering via de roode vak verenigingen aan de arbeiders gerichte hulproep blijkt reeds gehoor te hebben gevonden. Tal van vrachtauto's en manschappen begeven zich naar Madrid, waar zich groote afdeelingen militairen bevinden. De bevolking wordt aangespoord de discipline te bewaren. Voorloopig wordt het waterverbruik slechts in geringe mate beperkt, doch zoonooaig zullen dienaangaande strenge verordeningen worden uitgevaardigd, om tegen een belegering van 6 maanden of meer te kunnen stand houden. Met zorg ziet men de versperring van den spoorweg Madrid—Valencia door de nationalisten tegemoet, doch tegelijkertijd verklaart mer, dat de transporten zoo noodig ook over der landweg, die naar Valencia voert, kunnen geschieden en dat de nationalisten dezen weg, die precies in Oosteliike richting loopt, binnen afzienbaren lijd wel niet zullen bereiken. Inmiddels is de voorhoede der nationalisten tot op 40 K. M. afstand Madrid genaderd Van de successen aezer troepen, o. 3. betreffende de in name van Toledo, wordt in de hoofdstad de strengste geheimhouding bewaard. Degenen, die ongewenschte berichten verspieiden worden onmiddellijk in hechtenis genomen, wijl men beducht is voor het effect, dat dergelijke in lichtingen op het moreel der volksfront troepen hebben zou. De colonnes van Varela zijn te Villa Luenca aangekomen. Andere elementen rukken op naar Santa Cruz de Retamar. De troepen van Mola hebben in de kuststreek Ondorroa en Guipuzcoa bezet Siguenza hebben zij echter neg niet veroverd. Het bombardement van Bilbao wrd hervat. IN BELGIë WORDT HET STEEDS BETER! Hendrik de Man, de Belgische mi nister van financiën, heeft, naar het „Volksbl." meldt, voor de vereenigde financieele commissies van Kamer en Senaat een uiteenzetting gegeven over zijn ontwerp van de gewone begroo ting voor 1937. Deze begrooting sluit met een overschot van 171 millioen. De crissisbelasting zal met 25 pet. worden verlaagd. Minister De Man heeft nog andere belastingverlagingen aangekondigd. De devaluatie in Frankrijk, Zwitserland en Nederland zal bovendien een gunstige invloed hebben op de bedragen der buiten- landsche schulden. Deze laatste zullen met minstens 100 millioen francs da len. De crisisbelasting zal met 150 mil lioen francs verminderd worden. Het aantal werkloozen daalt voortdurend, zoodat inplaats van 650 millioen steun, slechts 500 behoeft te worden uitgetrokken. Voor salarisverhooging van rijkspersoneel kan 80 millioen worden uitgetrokken. De sociale zorg zal met 36.5 millioen verhoogd wor den. Terwijl 't vorig jaar werd gerekend op een tekort van fr. 200 millioen, is er een overschot van fr. 60 millioen. RONDOM DE DEVALUATIE. In de Tweede Kamer hebben giste ren verschillende leden 't woord ge voerd ter zake de devaluatie van den gulden. Over 't algemeen zijn de hou ding en de maatregelen der regeering goedgekeurd. Dr. Colijn bracht een woord van dank aan het Nederlandsche volk voor de wijze waarop het op z'n radio-rede en op den nieuwen toestand heeft ge reageerd. Het zal de regeering sterken in haar moeilijke taak. Dr. Deterding heeft gezegd: Ne derland is nu weer een land geworden dat midden in de werkelijkheid staat, en voor de toekomst van ons land zijn wij op den goeden weg. Oud-minister mr. Steenberghe heeft in een interview gezegd, dat een nieuwe economische politiek wordi ingeluid en dat er een eind moet ko men aan den prijs- en loondruk. De bepaling van het devaluatie-percenta ge is veel meer een economisch dan een financieel vraagstuk. De aangenomen wetten zijn uitste kend, maar het komt aan op de toe passing. Om te berekenen hoeveel de gul den ten opzichte van zijn goudwaarde is gedeprecieerd, kan men heter een vergelijking maken met den koers van den dollar, welke op een vaste goud basis staat, dan met den binnenland- schen goudprijs. Immers de prijs van het goud vormt door het gouduitvoer- verbod in ons land geen juisten maat staf meer. Bij een vergelijking van den huidi- gen dollarkoers op 1.827/s bedroeg de depreciatie van den gulden gisteren bijna 20 tegen Dinsdag ca. 18 DANK VAN H.M. DE KONINGIN. Hare Majesteit de Koningin, zeer getroffen door de buitengewoon groo te belangstelling en 't medeleven ter gelegenheid van de verloving van H. K.H. Prinses Juliana der Nederlanden met Prins Bernhard van Lippe-Bies- terfeld, wenscht langs dezen weg aan alle colleges, corporaties, instellingen, vereenigingen en particuliere perso nen, Hoogstderzelver oprechten dank te betuigen, aangezien het onnoemelijk groote aantal gelukwenschen het Hare Majesteit niet mogelijk maakt om een ieder afzonderlijk te bedanken. De particulier secretaris van H. M. VAN HEEMSTRA. DE AFSCHAFFING VAN DEN HUURBIJSLAG. De minister van sociale zaken deelt ter nadere toelichting van hetgeen door den minister-president in de Tweede Kamer ter zake is verklaard, het volgende mede: De huurbijslag wordt met ingang van 4 October geheel afgeschaft. De betrokkenen zullen, te rekenen van 4 October a.s. af, een overgangstoelage op den steun ontvangen, welke zal worden berekend naar den huurprijs op 30 September vo'gens de regeling van den huurtoeslag, welke voor 13 September j.l. bestond, dus als regel naar 2/3 van de som, welke de huur meer is dan een bepaald bedrag. DENKT OM DE KLOK! Het uur wordt verzet in den nacht van Zaterdag op Zondag. Denkt eraan bij 't naar bed gaan de klok een uur achteruit te zet ten. DE SCHOENFABRIKANTEN EN SCHOENWINKELIERS. De devaluatie. De federalie van schoenfabrikanien heeft Donderdag te Tilburg inzake de devaluatie vergaderd. Besloten werd de prijzen met 15 pet. te verhoogen en dit besluit door 't bestuur der federatie in Den Haag te doen bespreken en toelichten. De schoenwinkeliers, ook de niet georganiseerden hebben tegelnk verga derd en besloten de prijzen vooralsnog nie' te verhoogen De lederindustrie en de devaluatie Woensdag vergaderde te Tilburg de federatie van Ronden van Leder- fabrikanten ter bespreking van de prijsoeweging van 't gefabriceerd artikel in verband met de devaluatie De vergadering was unaniem van meening dat directe prijsverhooging thans onvermijdelijk was, al was die vroeger ai noodzakelijk door de stijging van den prijs der huiden en looistoffen De verhooging werd nog niet definitief vastgesteld, maar zal gaan van 20 25°/0, terwijl een com missie werd benoemd om over de prijsstelling ten spoedigste in overleg te treden met de regeering. Deze commissie, die bestaat uit de heeren L. Verwoerd, Amsterdam, L. G. Uytendaal Ie Reijen, J. Theeuwes te Reijen, Ir. van Gijn, Lochem, W. Ressers, TilburgChr. v. d. Aa te Oisterwijk, S. E. Gompen te Waalwijk, zal als advies-com missie voor de leden en interme diair bij de regeering dienen. COMMISSIE VAN OVERLEG voor de leder-, schoen- en aanver wante branches. Opgericht is een commissie inzake leverings- en betalingsvoorwaarden voor de leder- schoen- en aanverwan te branches. Als leden der commissie zijn aan gewezen: namens de Federatie van vereenigingen van Nederl. Schoenfa- brikanten: J. Elias te 's-Hertogenbosch, A. Mannaerts te Tilburg en P. Scheeren te Nijmegen; namens de Federatie voor schoen- winkeliersvereenigingen C. de Jong te Amsterdam, R. v. d. Valk Sr. te 's-Gravenhage en R. Wer ner te Amsterdam; namens de Vereeniging van gros siers en importeurs in schoenwerk; E. Stibbe te Waalwijk. In de commissie hebben tevens zit ting Mrs. W. F. Schokking en B. J. M. van Spaendonck. Maandag vergaderden te Utrecht onder voorziterschap van den heer W. Donker Pzn. eenige hoofdbe stuursleden der drie nationale schoen makersbonden, teneinde na te gaan, op welke wijze uitvoering zou kun nen worden gegeven aan de opdracht van de commissie inzake leverings voorwaarden voor schoenreparatie, welke op 17 Juli j.l. te Utrecht bijeen was gekomen. In principe werd besloten om on der auspicieën van het contactorgaan over het geheele land een enquêle in te stellen naar den kostprijs der schoenreparaties in de verschillende streken van het land en naar de con- curentieverhoudingen in deze bran che teneinde de voorgenomen sanee- ringsplannen met gunstig resultaat te knunen uitvoeren. COMMISSIE INZAKE SANEERINGSPLAN LEDER HANDEL. Te Tilburg vergaderde bovenge noemde commissie. Aanwezig waren tevens eenige bestuursleden van de Algemeene Vereeniging van lederhan delaren te Amsterdam. Over het plan tot samenwerking van zoollederfabrikanten en -hande laren, waardoor in de toekomst dt zoolledcrindustrie alleen rechtstreeks aan erkende lederhandelaren kan le veren, werd uitvoerig van gedachten gewisseld. In de stichtingsacte en daarbij aan sluitende overeenkomst werden eeni ge wijzigingen aangebracht. De vertegenwoordigers van voor noemde vereeniging en van de leder- importeurs deden toezegging het plan onverwijld bij hun organisaties in be handeling te nemen. Verwacht mag worden, dat de voorgenomen samen- werkig, waarover langdurige onder handelingen zijn gevoerd, binnenkort metterdaad tot stand zal komen. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Tegen Prijsopdrijving. Zooals ook in andere plaatsen is ook in onze gemeente een comité opgericht om in verband met de monetaire maatregelen der regeering onredelijke prijsopdrijving tegen te gaan. In dit comité hebben zitting de heeren Christ van Liempt, voorz. R.K. Middenstandsvereen J. van Loon, voorzitter afd. N.C B., Fr. Passier. voorzitter R.K. Werklieden- vereeniging, J. de Leijer en J. van Eijckelenburg, leden der R.K. Mid. denstandsvereeniging. Wij zouden willen vragen of het niet gewenscht ware dat de R.K. Winkeliersvereniging en de R.K. Vrouwenbond in dit comité vertegenwoordigd waren. RIJKSSCHOOL VOOR SCHOEN MAKERS EN LEERLOOIERS. Voor de Wimeiavondcursussen en de machinale schoenmakerij afdeeling lieten zich inschrijven 1 Bovenwerk modelleeren 16 2 Smjderij overleder 32 3 Sdkkerij jongens 6 4 StiKkenj meisjes 23 5 Handzwlkken 29 6 Machinale zwikkerij enz; 23 7 Onderwerk en Uitpoets 17 De cu. sus stikkeiij jongens kan slechts doorgaan als er minstens lien deelnemers zijn. Van de looierij afdeeling is de in- schruving voor den cursus ia 't kleuren van leder nog niet voldoende, terwijl zich eenige deelnemers opgaven, die op de dagschool thuis hooren. Over dit resultaat kan men over het geheel opnieuw tevreden zijn. Deze jangelui en hun ouders schijnen het groote nut en belang van dit onderwijs terdege in te zien, we zouden durven zeggen be'er dan velen het bestaan en het groote beleg ter dagschool waar- deeren. De looierij is dit laar voldoende bezet nl., in totaal 8 leerlingen, waarvan 1 uit Waalwijk. De schoenmakerij gaf 13 nieuwe inschrijvingen, waarvan slechts 2 uit Waalwijk en directe omgeving. Wij kunnen nu niet zeggen dat dit schitte rende cijfers zijn, al moeten we toe geven dat toevallige omstandigheden de cijfers wel eens nadeelig kunnen beïnvloeden. Maar in het algemeen zouden we toch meer interresse voor d ?ze belang rijke school voor de industrie wenschen, vooral uit het centrum de- schoen en lederindustrie ook bii de jongelui, die toch de industrie in de toekomst op peil zullen moeten houden. Daarbij komt dat een zoo volledig mojeÜike bezetting een groot beleg is voor het behoud der school in deze t-iden en niet min Ier voor de gemeente Waalwijk. Men moge deze aangelegenheid in de kringen waar het thuis behoort wel eens goed overwegen. Men m?g zich wel eens terdege bezinnen welke plicht eenieder te vervullen heeft. Bij herhaling is hierop door de directie der school ei door ons gewezen maar men late dit toch niet zijn ,,de stem eens roepende in de woestijn". Er staan hier toch te veel en te gewichtige belanqen op 't spel. Ligt hierin niet een taak voor de or nisaties van schoen en lederfabrieken en arbeijprsiroai isatips TRIDUUM CONGREGATIE. Deze week wordt voot de leden der Maria Congregatie in de parochie St. lan een triduum ehouden s:eciaal ter voorbereiding der leden die de op dracht zullen doen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Sep tember 1936 ingelegd 62087.16 en terugbetaald 49173.85. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt 't nummer 16621. SCHOORSTEENBRAND. Donderdagmiddag om half vijf brak aan de Grootestraat in de woning van den landbouwer M. v. d. B. een schoorsteenbrand uit. De opper- brandineester was spoedig ter plaat se, doch kon het vuur met een brand- bluschapparaat niet overmeesteren. Met water heeft men uitbreiding van den brand voorkomen en de schoor steen rustig laten uitbranden. ROEKELOOS. Herhaaldelijk wordt hij de politie aangifte gedaan van de ontvreemding van rijwielbelastingmerken. Telkens blijkt, dat deze plaatjes slechts met een touwtje aan het rijwiel bevestigd waren. Geen wonder, dat de bezit ters dan tot de ontdekking moeten komen, dat hun belastingmerk ont vreemd is. VETERANEN-BAL. Het bekende veteranenbal van „Ons Huis" heeft hedenavond plaats in Musis Sacrum, zooals blijkt uit ach terstaande annonce. We behoeven niet te zeggen hoe ge zellig het daar steeds toegaat; daar enboven zijn er tal van leuke attrac ties, verlotingen enz. waarvoor door den heer A. Versteijnen e.a. prachtige van uw eigen krant en ABONNEERT U OP il

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9