Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. DE GOUDEN BRUG „8S00RD BRABARD" Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. FE UILLETO N JJUMMER 80. WOENSDAG 7 OCTOBER 1936. 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. een herderlijke brief van de NEDERL. BISSCHOPPEN. Tegen communisme, modern heiden dom en vrijdenkerij. Zondagmorgen is tijdens alle dien sten in de R.K. kerken en kapellen van Nederland een herderlijke brief voorgelezen, onderteekend door de vijl bisschoppen, waarin stelling geno men wordt tegen communisme, mo dern heidendom en „vrijdenkerij" „den aldoor wassenden vloed van Godloosheid en heidendom, die de wereld met ondergang bedreigt". Het eerste gevaar, aldus zeggen de bisschoppen in den aanhef, het grootste en het meest algemeen ge- vaar is het communisme, in al zijn vormen en graden. „Overal tracht het binnen te drin gen, hetzij openlijk, hetzij vermomd; het bedreigt alles en allen: de per soonlijke waardigheid van den mensch, de heiligheid van het familieleven, de orde en den vrede van samenleving en boven alles den godsdienst. „Als volgelingen van den vader der leugentaal trachten zij, die zich op den naam „Godlooze" als op een eerenaam verheffen, al wat den mensch heilig is te ondermijnen. „Nu eens komen deze valsche pro feten, terwijl zij inwendig roofgierige wolven zijn, om de goedgezinden te misleiden. „Zij preeken vrede, maar beoogen wereldrevolutie en trachten de ont zettende beproeving van werkloosheid en crisis uit te buiten voor oproer en geweldpleging". Vervolgens waarschuwen de Bis schoppen tegen hen, die strijd voeren tegen de Christelijke openbaring en den Christel ij ken godsdienst onder be scherming van politieke machtheb bers. Daarnaast teekenen de bisschoppen verzet aan tegen de dwalingen van n ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 31) Haastig buigt zij zich uit het coupé raampje om den onmiddellijk naderbij tredenden Szartossv bij de revers van zijn jas te pakken: Luister eens, beste Szartossy dat moet u vandaag toch beslist nog even voor me doen. Ik heb zoowaar Renate heelemaal vergetenWilt u even voor me bij de Lantaarn aan gaan Natuurlijk, barones.. Direct..! In Szartossy's stem klinkt een onder drukte juichtoon. Het liefst zou hij de oude dame om den bals zijn ge vallen. Doet u haar vooral mijn harte lijke groeten en vertelt u haar maar uitvoerig waarom ik zoo hals over kop uit Igls vertrokken ben en dat het me verschrikkelijk spijt, dat wc elkaar niet meer ontmoet hebben Zonder ophouden praat de baro nes door, niettegenstaande de trein iich reeds langzaam in beweging zA. georganiseerde en niet-georganiseerde „vrijdenkerij". Op de hoogste leerstoe len wordt niet alleen wetenschap zon der God verkondigd, maar het bestaan van een persoonlijk Opperwezen ont kend. Na dit alles gesignaleerd te hebben als schadelijk voor de geheele mensch- heid, voor de politiek, voor de oeco- nomische vragen, voor de zedenleer, voor de wetenschap, voor de kunst, voor staat, samenleving en huisgezin, roepen de bisschoppen de geloovigen op, om de „uiterste waakzaamheid en werkzaamheid" te betrachten. Allereerst mqnen zij aan om de bo vennatuurlijke middelen van het ge bed aan te wenden. Maar daarnaast roepen de bisschoppen op om „alle krachten te vereenigen tot een vast aaneengesloten groep, die een krach tig eenheidsfront vormt tegen de mis dadige slagorden, die vijandig staan tegenover God en het geheele men schel ij ke geslacht". Daartoe is aller eerst noodig „de eenheid te bewaren op staatkundig terrein". En vervol gens nauwe aaneensluiting in de standsorganisaties die bet katholiek sociaal-economische terrein bestrijken. Ten slotte noodigen de bisschoppen de geloovigen uit om gelden bijeen te brengen, om hen, die elders lijden om den geloofs wille, te kunnen bijstaan. Daartoe is een Algemeen Comité van Katholieke Actie onder den naam „Voor God" gevormd, waarin tal van vooraanstaande geestelijke en wereld lijke autoriteiten zitting hebben. De leiding der actie zal door het Uitvoerend Comité gevoerd worden, welks secretariaat gevestigd is in het Seminarie Hageveld, correspondentie adres Mr. A. Diepenbrock, pr., Post box 2, Heemstede. Geldelijke steun kan men gireeren op no. 160566 ten name van Prof. Dr. J. Schmutzer, Utrecht. Voorts is er een Katholiek Comité Szartossy loopt dapper mee. Zegt u haar maar, dat ik haar spoedig zal schrijven en dat ze beslist eens naar Weenen moet komenIk denk, we daar in Maart wel weer zul len zijnEn dan kunt u het mis schien zoo schikken, dat u ook komt, ja? Heel vriendelijk van unatuur lijk graagGoede reisen m'n respect aan de barones Dank u.... Tot ziensEn niet vergeten Wat Szartossy niet mag vergeten, kan hij niet meer verstaan, daar hij den wedloop met den trein, die nu ta melijk snel onder de overkapping uit- stoornt, moet opgeven Nochtans haast hij zich nu om het station te verlaten. Op het Stations, plein neemt hij een taxi, waarmee hij zich naar de Pramonstratenser Abdij laat brengen. Vandaar gaat hij te voet verder, dwars over de helling den kortsten weg nemend naar de Lan taarn. Therese wil juist de soep opdienen als Szartossy belt. Luid blaffend van blijdschap springt Bella tegen hem op, terwijl Renate hem hartelijk welkom heet. Snel nog een couvert er bij, zegt zii tot Therese. Wat hebben we van daag eigenlijk voor lekkers? Hopen- lijk houdt meneer er ook van. Dat denk ik wel, antwoordt The- voor vluchtelingen gevormd, dat zich ten doel stelt hulp te brengen aan de slachtoffers van de geloofsvervolging in de verschillende landen en daar voor een blijvende instelling in hel leven te roepen. Het Bureau van dit Comité voor Vluchtelingen is gevestigd te Utrecht, Drift 10; giften kunnen worden ge stort bij de Ned. Arbeidersbank te Utrecht, gironummer 181076. DE N.S. VERHOOGT DE TARIEVEN NAAR HET BUITENLAND. De Ned. Spoorwegen zien, nu de ons omringende landen een grooter bedrag in Nederlandsch geld eischen voor 't reizen in hun landen, zich genood zaakt de tarieven naar het buitenland aan de gestegen buitenlandsche munt aan te passen. De prijzen voor de Ne- derlandsche trajecten blijven natuur lijk gelijk, doch voor de buitenland sche trajecten wordt de prijs aange past aan den koers, die geldende is in het tijdvak van de reis. Ook is de Rheingold-toeslag verhoogd. Voorloo- pig is deze tot Keulen gebracht van ƒ1.95 op ƒ2.25 en voor verdere be stemmingen in Duilschland van 2.55 op 2.95. rese met een veelbeteekenend knip oogje, en na een korte pauze welke de verwachting van den gast beoogt op te wekken, laat zij er op volgen: Wiener Schnitzel. Heerlijkzegt Szartossy met een geestdrift, welke hij in dit geval echter in denzelfden graad voor ge bakken zaagsel aan den dag zou heb ben gelegd. Weldra zit hij tegenover Renate aan tafel en laat hij zich door haar bedienen. Hij eet en ziet en praat en luistert en voelt zich onuitsprekelijk gelukkig. Ook Renate verheugt zich oprecht over de aanwezigheid van haar disch- genoot en het gezellige gesprek, waar bij het eene woord het andere uit lokt. Na den maaltijd wordt in den Schrijfhoek een sigaret gerookt. Daar bij vertelt Szartossy van het onver wachte vertrek der beide dames Geit- Ier en brengt hij de groeten over van de oude barones. Innig verheugt hij zich erover, dat Renate hem direct en slechts om hemzelf zoo hartelijk heeft ontvangen en niet als afgezant van haar familie. Hij behoeft dus geen bij zondere reden te hebben om haar te bezoeken. Z'n blik omvat geboeid de lijnen van haar gestalte, die met noncha lante gracie in de hooge fauteuil leunt. Renate's meisjesachtige ver- H.M. DE KONINGIN TE SCHIEDAM. Bij de overdracht van „De Ruyter". H.M. de Koningin heeft Zaterdag 'n onofficieel bezoek gebracht aan Schie dam, teneinde aanwezig te kunnen zijn bij de overdracht van den nieu wen kruiser „De Ruyter". Omstreeks kwart over twee kwam de Koningin in Schiedam aan, waar een groote menigte H.M. uitbundig toejuichte. Aan boord van den kruiser geko men inspecteerde de Landsvrouwe de eerewacht der mariniers en sprak de manschappen toe, waarin H.M. haar vreugde uitsprak over deze aanwinst, temeer daar wij, aldus de Koningin, erop kunnen bogen, dat het schip op vaderlandschen bodem is gebouwd en door Nederlandsche industrie is ver vaardigd, terwijl het den toets der vergelijking met zijn soortgenooten in het buitenland ten volle kan door staan. Het zal ongetwijfeld op u allen be-' zielend inwerken en een eer voor u zijn te dienen op dezen kruiser, die den naam draagt van Nederland's groot- sten admiraal. Gij zult krachtig kunnen meewerken aan het beste, wat steeds in de marine heeft geleefd, de voortzetting eener goede traditie, waarvan de grondsla gen in de tijden van de Ruyter zijn gelegd. Ik besluit met den wensch, dal het dit schip beschoren zal zijn onder Gods zegen steeds gelukkig te mogen varen en de eer van onze driekleur op alle zeeën hoog te houden. En thans noodig Ik den comman dant uit, den kruiser „De Ruyter" in dienst te stellen. Vervolgens betuigde de commandant van „De Ruyter" Hare Majesteit zijn dank voor het vertrouwen in hem ge steld, door hem met het commando te belasten. Het heeft Uwe Majesteit destijds be haagd, aldus spr., den naam van Ne derlands grootsten admiraal, Michiel Adriaansz. de Ruyter, te schenken aan uwen nieuwen kruiser en dit uw hoog besluit, is door uwe marine met groo te vreugde begroet. Majesteit, wij allen zijn op dit oogenblik doordrongen van den groo- schijning straalt die bekoring uit, welke voortkomt uit de tweede, door rijpe ervaring nog mooier geworden vrouwenlente. Met de teerc lijn van haar hals gelijkt zij op die afbeeldin gen van oude Engelsche meesters, welke aan geen tijd gebonden zijn, omdat hun jeugdexpressie steeds weer opnieuw bekoort. Renate kan luisteren en praten. Zij verstaat het te vragen, zoowel als te vertellen en Szartossy vergeet tijd en plaats Eerst als de schemering haar scha duwen in de kamer werpt, wordt hij zich plotseling bewust, dat ook dit ge lukkig samenzijn aan tijd gebonden is. Ik heb u schandelijk opgehou den, mevrouw, zegt hij lot de taal der conventie terugkeerend, maar haar toon blijft persoonlijk-warm. Toch niet, meneer Szartossy, zegt zij lachend, de mogelijkheid tot een geanimeerde gedachtenwisseling is een uitzondering, 'n welkome uit zondering in mijn eenzaamheid Dan zult u misschien toch gevolg geven aan de invitatie van barones Geitier om haar in Weenen te bezoe ken Dat kan ik op het oogenblik werkelijk nog niet zeggenMaar daar kunnen wij den volgenden keer dan eens over praten. Mag ik dan nog eens terug ko ten ernst van de taak, welke ons is opgedragen. Uwe hooge belangstelling, de woor den, door Uwe Majesteit tot ons ge sproken, zij zullen steeds in onze her innering blijven voortleven en een steun zijn om uwen kruiser met onze beste krachten te leiden, daar waar zijn aanwezigheid noodig zal zijn, tot zegen, zooals De Ruyter dat zoo gaar" ne placht te zeggen, van het lieve va derland. Daarna meldde de commandant zich bij den commandant der marine, wien hij mededeelde, dat hij den kruiser onder diens bevelen stelde. Hierna sprak kapitein Van de San- de Lacoste de bemanning toe. Met den uitroep „Leve de Koningin" stemden allen aan boord in met een driewerf „Hoezee". Nadat de geheele equipage zich langs liet schip had opgesteld, inspecteerde de Koningin officieren en bemanning, waarna de commandant de officieren aan Hare Majesteit voorstelde. Onder luide hoezee's verliet de Ko ningin dan den nieuwen kruiser. Langs denzelfden weg ging 't daar na door de stad naar het station terug. Eenige minuten voor half 4 vertrok Hare Majesteit om naar 't Loo terug te keeren. Deze voor de marine onvergetelijke gebeurtenis werd per radio uitgezon den. UITVOERING VAN DE WET TEGEN DE PRIJSOPDRIJVING. Ten vervolge op zijn circulaire van 1 October en naar aanleiding van de vele gestelde vragen, heeft de minis ter van binnenlandsche zaken een 2e circulaire aan alle burgemeesters doen uitgaan betreffende de uitvoering van de wet tegen prijsopdrijving. De minister merkt in deze circulaire op, dat in het algemeen de hierna te noemen artikelen, welke behooren tot de eerste levensbehoeften, in verband met de getroffen maatregelen niet in prijs verhoogd mogen worden, zoodat elke prijsverhooging daarvan als prijs opdrijving is te beschouwen. Aardappelen, zoomede aardappel meel, stijfsel en puddingpoeder, eieren, groenten, kaas, roggebloem, spek en men Ik reken enverheug me erop, meneer Szartossy. Dan vergezelt Renate haar gast tot voor de huisdeur. Szartossy hoort nog geruimen tijd de klank van haar stem. Hij voelt nog den hartelijken druk van haar hand, die smalle, veelzeggende hand van de aristocratische kunstenares. En hij denkt slechts dit eene, dat hij haar moet veroveren. Stap voor stap. Dat hij dienen wil om haar en dathet leven wondermooi kan zijn. Het is niet te verwonderen, dat hij, in deze gedachten verdiept van den kortsten weg naar Igls afdwaalt. Het duurt bijna drie uren voor hij het ho tel bereikt. In de hall verspert Sylvester Von- berg hem den weg. Zijn gelaat is inge vallen, onder zijn oogen liggen donke re kringen. WaarWaar isbrengt hij er lachend uit. Szartossy, onmiddellijk beseffend, dat elk opzien moet worden vermeden, trekt hem met zich mee in de, op dit uur geheel verlaten rooksalon. Barones von Geitier is op dringend advies van haar dokter in Munchen naar het Zuiden gereisd, waar zij haar tante zal ontmoeten. Waar. Waar.houdt Vonberg, bijna smeekend aan. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, ffaalwytscfce en Langstraatsche Courant Zich verzekeren bi) een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De „NOORD-BRABAND" betaalde In 1935 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1