Buitenlandsch Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. AKKERTJES GEMENGD NIEUWS, vleesch (behoudens geringe bij deze artikelen steeds optredende markt- schoinmelingen). Huisbrand aan normale winterprijs. Voorts brood, margarine, melk en sla-olie, suiker en tarwebloem. Deze lijst is nog niet volledig, daar alle te nemen maatregelen nog niet vaststaan. Geenszins mag de conclusie worden getrokken, dat de prijzen van artike len, welke niet op deze lijst voorko men, willekeurig verhoogd mogen worden. De loopende contracten, afgesloten voor 27 September, moeten volledig gehandhaafd worden. De daarin be paalde prijzen mogen dus niet worden verhoogd. Het is mogelijk, dat de winkeliers zelf voor bepaalde artikelen hoogere offerten van hun leveranciers ontvan gen. Indien onvermijdelijk, dan zal in dit geval een geleidelijke geringe prijs- verhöoging toelaatbaar zijn. Echter zij uitdrukkelijk vastgesteld, dat het be drag, waarmede de winkelier zijn prijs verhoogt, nooit grooter mag zijn dan het bedrag, hetwelk hijzelf meer aan den leverancier moet betalen. Indien dus b.v. een deken tot nu toe door den winkelier werd ingekocht voor 5.50 en werd verkocht voor 7 terwijl de nieuwe offerte van den le verancier met 10 pet. is 55 ct. ver hoogd is, dan mag de winkelier deze deken aan het publiek niet hooger verkoopen dan voor maximaal ƒ7. plus ƒ0.55 is 7.55. Deze mogelijk heid zal zich in de eerste plaats voor doen bij verschillende textiel-, hout en metaalwaren. Wij hebben hier nog iets aan toe te voegen, in verband met ons artikel in ons nummer van 1.1. Woensdag, dat de huishouding niet duurder be hoefde te worden. Om niet misver staan te worden, willen we even defi- nieeren, dat hier bedoeld werden de levensmiddelen e.d., wat ook blijkl uit bovenbedoelde circulaire der re- geerin?,. Dat „huishoudelijke artike len e.d." in prijs verhoogd worden, is vanzelf sprekend, wanneer de grond stoffen daarvoor uit het buitenland komen en dat is meestal het geval en in dit geval is prijsverliooging ook geen prijsopdrijving en dus toege staan. Heel duidelijk zeggen het de drie Ned. Middenstandsbonden tot het publiek. De winkelier zal rekening hebben te houden niet de verhooging der goe deren, die geheel of gedeeltelijk ge ïmporteerd moeten worden, ook met betrekking tot zijn aanwezigen voor raad. Zou hij den bestaanden voor raad opruimen tegen de voor hem gel dende prijzen, dan komt het in de meeste gevallen hierop neer, dat hij niet voldoende geld ontvangt, om straks tegen de hoogere prijzen een zelfden normalen voorraad aan te koopen. Wil de winkelier verzekerd zijn van den geregelden voortgang van zijn zaak, dan moet hij nu rekening gaan houden met den hooger geworden in koopprijs, ook wanneer deze eerst straks zijn invloed doet gelden. Een tweede moeilijkheid is deze, dat- de prijszetting van den winkelier bijna steeds afhankelijk is van de prijszetting van grossier of fabrikant. De winkelier timmert echter met zijn prijzen aan den weg; de prijzen van grossier en fabrikant zijn voor het pu bliek onzichtbaar. Prijsstijging merkt het publiek al leen in den winkel. Het is geneigd, daartegen onmiddellijk te protestee ren, want het weet niet, dat de winke lier practisch tot de prijsverliooging is gedwongen, omdat zijn inkoopprij zen zijn verhoogd. De besturen van de drie Nederland- sche middenstandsbonden verzoeken het publiek met een en ander rekening te willen houden. ACCOUNTANTSONDERZOEK TEGEN PRIJSOPDRIJVING. Uit klachten van den detailhandel is gebleken, dal verschillende indu- strieele ondernemingen, groothande laren en importeurs, zonder vooraf gaand overleg met het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, tot verhooging van den prijs van hun artikelen zijn overgegaan. Dit heeft den Minister aanleiding gegeven terstond bij vele bedrijven 'n accountantsonderzoek te doen instel len, teneinde te laten nagaan, of daar bij niet in strijd met de wet van 30 September 1936, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving, is gehandeld. INTREKKING VAN CONTINGENTEERINGEN. Naar wij vernemen, zullen dezer da gen worden ingetrokken de contingen- teeringen van zoolleder, tuig- en zaal leder, drijfriemen en technisch leder. In verband met de getroffen mone taire maatregelen kan de opheffing van ecnige andere contingenteerings- maatregelen in het algemeen soepeler worden, teneinde prijsopdrijving van de gecontingenteerde goederen te voor komen. Ten aanzien van de aanhan gige contingenteeringsaanvragen zal de regeering voorloopig een afwach tende houding aannemen. NIEUWE REGELS VOOR HET VERKEER. Hij Koninklijk Besluit is het Motor en Rijwielreglement belangrijk gewij zigd. Wij laten hieronder de voor naamste wijzigingen volgen: Er komen z.g. voorrangswegen. Wie daarop rijdt heeft bij kruisingen ook voorrang boven het van rechts komen de verkeer. Borden zullen aangeven, wat een voorrangsweg is en dat men zoo'n weg nadert. Bij kruisingen van twee voorrangs wegen of twee wegen die geen van beide voorrangsweg zijn, blijft de re gel „rechts gaat voor" van kracht. Dimmen zal reeds moeten geschie den als de tegenligger zich in de ge richte lichtbundels bevindt. Voor wielrijders is verblindend licht steeds verboden, een rood rüwielach- terlicht met reflector is van 1 Januari 1938 af verplichHet witte achter spatbord, waarvoor eenige voorschrif ten worden gegeven, wordt gehand haafd. Tusschen 22 uur en x/i uur voor zonsopgang zijn geluidssignalen ver boden. Men moet dan knipperen met de koplampen. Alleen als auto's binnen 30 M. van een lantaarn of op een parkeerterrein staan, behoeven zij geen licht te voe ren. Stilstaan wordt verboden, indien de verkeersveiligheid daardoor in ge vaar wordt gebracht, alsmede in tal van nauwkeurig omschreven geval len. In een radio-rede heeft Z.Exc. Jhr. ir. van Lidt de Jeude een beroep ge daan op de medewerking van alle weggebruikers in Nederland tot stipte naleving van de geschreven en onge schreven regelen voor een ordelijk verkeer. Slechts dan is het ideaal van veilig en vrij verkeer bereikbaar. TSJECHO-SLOWAKIJE DEVALUEERT. De regeering van Tsjecho-Slowakije heeft besloten het goudgehalte van de kroon met 16 pet. te verminderen en wel van 37.15 tot 31.21 milligram. Deze week zal het parlement bijeen komen om de vereischte toestemming te verleenen. De minister van binnenlandsche za ken is gemachtigd maatregelen te ne men om ongeoorloofde prijsstijgingen tegen te gaan. GOEMBOES OVERLEDEN. De Hongaarsche minister-president Goemboes, die den laatsten tijd aan nierkanker leed en nabij München verpleegd werd, is Dinsdagmorgen in den ouderdom van 52 jaar aldaar overleden. Maandag was een zoodanige ver slechtering ingetreden, dat het ergste elk oogenblik verwacht kon worden. Onmiddellijk heeft men toen de kin dreen van Goemboes telefonisch op de hoogte gesteld, die direct naar München vertrokken, terwijl ook na mens de Hongaarsche regeering, de minister van onderwijs, Homan, zich naar München op reis begaf. Tamelijk plotseling is Goemboes te Nymphen- burg overleden. HIMMLER UIT DE KATHOLIEKE KERK GETREDEN. Een duidelijk licht op de geestesge steldheid, welke in leidende kringen van de S.S.- en Gestapo-rangen in Duitschland heerscht, wordt gewor pen door het uittreden van den chef van de Duitsche S.S. en geheime staatspolitie, Himmler, uit de Katho lieke Kerk. Hij handelt daarmede ge heel in overeenstemming met den geest van het „Schwarze Korps", het offi- cieele orgaan der S.S.- en Gestapo- leden, dat zelden een gelegenheid voor bij laat gaan om het katholicisme aan te vallen, hetzij in verband met be ginselkwesties, hetzij met betrekking tot bijzondere gebeurtenissen. IS STALIN DOOD? Volgens nog niet bevestigde geruch ten zou Stalin in zijn villa bij Moskou tengevolge van kanker overleden zijn. De regeering zou dit bericht geheim houden, om wanorde te voorkomen. Maarschalk Worosjiloff zou de op volger van Stalin zijn. Deze berichten zouden bevestigd zijn door iemand, die uit Leningrad in Estland is aangekomen. OOK ITALIë DEVALUEERDE. In den Maandag gehouden Italiaan- schen ministerraad heeft Mussolini voorgesteld de waarde van de Ita- liaansche lire terug te brengen tot 't niveau, dat in December 1927 was vastgesteld, na de redevoering te Pe- saro en voor de devaluatie van het pond sterling, d.w.z. tot 90 Lire per pond Sterling en 19 Lire per dollar. INCIDENTEN TE PARIJS. Zaterdag en Zondag zijn te Parijs onder invloed van de roode dictatuur stakingen uitgebroken onder het ho tel- en café-personeel. Talrijke onder nemingen werden bezet. De politie moest met een groote macht optre den om de orde te bewaren. In het Pare des Princes werd een groote communistische demonstratie gehouden, waaraan circa 50.000 per sonen deelnamen. Er werd geëischt, dat wapenen en munitie zouden worden gezonden aan de roode Spaansche regeering. De aanhangers van het Croix de Feu hebben getracht een tegenbetoo- ging te houden, die echter door de politie werd belet. Er hadden 1500 ar restaties plaats. Bij botsingen tusschen politieke tegenstanders werden tal van personen gewond. FEY CONTRA STARHEMBERG. In de Oostenrijksche Heimwehr-be- weging is een splitsing ontstaan, ver oorzaakt door het steeds groeiende en thans tot uitbarsting gekomen con flict tusschen Prins Starhemberg en Majoor Fey. Fey is wegens zijn ontbindende ac tiviteit tegen de eenheid van den Hei- inatschutz uit deze organisatie ge- stooten, terwijl dooj de Maria There- sia-orde, waarvan Fey de eere-teeke- nen draagt, een onderzoek geopend zal worden naar de rol, die door Fey gespeeld is ter gelegenheid van den moord op bondskanselier Dollfuss. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Nieuwe vorderingen der na- tionalen. Ook de regee ring meldt enkele successen. Het offensief tegen Madrid. Aan het front in Asturië heeft de 8e divisie der nationalisten met steun van artillerie en luchtmacht diet berg- massief van Cuerb, alsmede den pas bij Penaflor veroverd. Uit Bilbao wordt vernomen, dat na tionalistische vliegers de werf Eus- kalduna, waar wapens voor de volks fronttroepen worden vervaardigd, ge bombardeerd en zwaar beschadigd hebben. Nadat een colonne van generaal Mola in de Sierra Grados verscheiden dorpen heeft ingenomen, bevindt deze zich thans voor San Martin de Valde Iglesia. De communistische benden, die vol komen werden verrast door het snel le oprukken dezer colonne, hebben de vlucht genomen. Vijftig leden van de „guardia civil" maakten van de verwarring gebruik, om naar de na tionalisten over te loopen. Aan het front van Biscaye bevinden de nationalisten zich op 30 K.M. af stand van Bilbao. De vijand biedt krachtig tegenstand, o.a. te Eibar, doch hij kan niet verhinderen, dat stellingen worden bezet, die de stad, die thans in de handen der nationa- len zal vallen, geheel beheerschen. Wanneer we de berichten van re- geeringszijde moeten gelooven, zouden de troepen, die aan de inneming van Irun en Fuentarrabia deelnamen en overwinningsfeesten organiseerden, door een rooden aanval vanuit de lucht en zee zijn gestoord. Nadat vijandelijke vliegtuigen be reids in de vroege morgenuren ver scheidene bommen op genoemde ste den hadden neergeworpen, verschenen later ook de twee roode kruisers, die in Bilbao zijn gestationneerd, voor de kust en begonnen Irun onder vuur te nemen. Den geheelen morgen duurde deze beschieting voort en eerst in den laten namiddag werd het vuren ge staakt. Voorts zouden aan het front van Aragon voorposten in de streek van Barbastro en Huesca posities van groot strategisch belang hebben bezet. Van het Zuidelijk front komt thans uit den sector van Montoro het bericht, dat de opstandelingen daar 250 dooden hebben verloren en een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal. In den sector ToledoMaqueda worden momenteel ijverig toebereid selen getroffen voor het offensief te gen Madrid. De voorste linies der nationalisten zijn sedert den val van Toledo bereids een eindweegs in Noordelijke richting opgeschoven, zonder dat eenige geor ganiseerde tegenstand werd ontmoet. Slechts in de Sierra Credos heeft 'n colonne roode miliciens pogingen in het werk gesteld, de nationalistische troepen af te snijden. In een hierdoor ontketend gevecht werden 54 rooden gedood. Te Madrid is een bommenfabriek door een luchtaanval van de nationa- len vernield. Honderd personen zijn daarbij gedood. In de hoofdstad wordt het tekort aan levensmiddelen steeds sterker voelbaar. Alle voorbereidingen voor een of fensief op Malaga zijn reeds genomen. Men schat het aantal mancshappen van de nationalistische troepen, met inbegrip van de Marokkaansche tirail leurs, die per vliegtuig en per boot van Marokko naar Cadiz, Jerez en Algeciras zijn overgebracht, op 16000. Men gelooft, dat sinds het uitbre ken van den burgeroorlog in totaal reeds 40.000 man uit Marokko naar Spanje zijn gezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur. Alles staat onder den druk der tijdsomstandigheden, 't Gaat er om wie het langste weerstand kan bie den. Men mag hopen op eenige op leving waardoor het nog steeds stij gende totaal steunbedrag naar be neden gedrukt wordt. De loop der tijdsomstandigheden zal hier aan mede moeten helpen. De bevoor rechte plaatselijke positie van lage belastingen gaat steeds meer te loor. Hoewel bezuinigen geboden is zou ik toch bij 't opzeggen van het con tract met de posterijen een vraag- teeken willen zetten. Juist nu elders groole wereldzaken in deze branche komen opzetten is het zaak alle mogelijke weerstand te bieden op dat Waalwijk er niet tusschen uit of naar beneden gedrukt wordt. Het reclame-element zal daarbij ook in een of anderen vorm niet ge mist kunnen worden. U Mijnheer de Redacteur dank voor de opname. Inwoner. We vertrouwen met inzender, dat een volgend jaar de toestanden zoo verbeterd zullen zijn, dat het he wuste kleine bedrag voor dergelijke goede reclame voor plaals en in dustrie, weer op de begrooting zal kunnen prijken. Red. Sprang Capelle, 6 Oct. 1936. Mijnhe>r de Redacteur. Naar aanleiding van het verslag van de op 1 October gehouden raadsvergadering te Sprang-Capelle verzoek ik U beleefd onderstaand stukje in Uw blad op te nemen, waarvoor ik U vriendelijk dank zeg. Vele inwoners van Sprang Capelle hebben met verontwaardiging kennis genomen van den uitslag der stemming en de smadelijke ont vangst door het meerendeel der raadsleden van het voorstel van den Burgemeester om grond te koopen om daarop door particulier initia tief een kiosk te doen plaatsen. Vooral het argument waarom Capelle er tegen is. Dat Capelle denkt wij hebben een muziektent ?n wat kan ons Sprang en Vrij hoeve schelen ligt voor de hand bij bekrompen menschen maar dat anderen daarmede meegaan is raadselachtig, 't Was niet bekend dat enkele Sprangsche raadsleden zich zoo door Capelle lieten leiden. Eere aan de andere Sprangsche raadsleden Timmermans en Ver steeg en het Vrijhoevensche raadslid Vos die zich door hun Capelsche collega's niet lieten beinvloeden. De Burgemeester is nog aan den hoogen kant geweest als hij zeide 20 ets. per inwoner want de kosten zouden bedragen 2500 gulden als we daarvoor 5 pCt. berekenen is het 125 gulden per jaar is 2'/i cent per inwoner. En dat werd Sprang en Vrijhoeve niet gegund. Wel werd goedgevonden om voor 2 of 3 kinderen honderden guldens per jaar te besteden voor het Buitengewoon Lager Onderwijs (hoewel overigens een goed doel) Daar was ook het Capelsche raads lid voor, wiens gepraat zooals ge woonlijk niet veel om 't lijf had. Wel werd vorig jaar goed gevon den om meer dan 1000 gulden te besteden aan de school in de Hei straat, waarvan de voorzitter de heer Kerst is toen moest wel geheel gratis één lokaal gegeven en één worden afgebroken. Waren de tijden toen soms beter Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm AKKER.CACHETS ioeu iiieUeceiilieibebbciij van een Capeiscü raaüstul om 111 üe binnen, uaven turf, die eiken dag wegdretf, le laten aanbrengen weid voorge- üteld, vond de Sprangsche W et- Uouder dat wel goed, doch nu er een voorstel komt meer speciaal voor Sprang en Vnjüoeve, nu vindt deze net niet goed, Is dat niet raadselachtig V Een lid van een yeaupce/de ueietn ging. VERDRONKEN. Te Roodeschuur onder Augusti. nusga is het 7-jang zoontje van den beer J. van Houten al speleude bij een brug voor de sluisdeuren in de vrij diepe vaart geraakt en vei dronken. Zijn broertje, die den ernst van het ongeluk met beselte, ging inplaals van de omwonenden te waarschuwen, gewoon naar buis en vertelde, dat zijn broertje in de vaart lag. Onmiddellijk school men te hulp, docb toen was hel te laat. ZANDKUIL INGESTORT. Terwijl eenige kinderen Zaterdag middag te ülüebroek in een zand kuil aan het spelen waren, is een gedeelte van den kuil ingestort, waardoor bet 3 jarig zoontje van den grondwerker J. van 't Ende uit Weesp bedolven werd. Nanat door toegeschoten hulp de kleine bevrijd was, bleken de levensgeesten reeas geweken le zijn. DE GEWEZEN ONTVANGER VAN HlNDELOOPEN GEARRESTEERD. De 25 jarige gewezen gemeente ontvanger van Hindeloopen F. v. V die sedert 29 Mei j 1. voortvluchtig was met medeneming van een be drag van 14000, dat hij uit de gemeentekas had ontvreemd, is Zaterdagavond in een hotel in het centrum van Nice door de Fransche recherche gearresteerd. Hij heelt een bekentenis afgelegd. Van V. heeft zich na zijn over haast vertiek uit Nederland, eenigen tijd te Parijs opgehouden, waarna hij ook nog bezoeken gebracht heeft aan verschillende andere Fransche steden. Sedert korten tijd bevond hij zich te Vence, een stadje in de bergen, niet ver van Nice. Zaterdag was hij van Vence te Nice gekomen, waar hij in een hotel zijn intrek nam. Korten tijd later was hij de arrestant van de Fransche irrspecteur Cauvin en Moschetti. De arrestatie maakte op van V. geen grooten indruk en voor den commissaris van politie bekende hij er met de gemeentekas te zijn vandoor gegaan. Hij werd nog in het bezit gevonden van een bedrag van f2500 en frs. 600. Dezer dagen zal hij door de Fransche iecherche tot de grens worden geleid en aan de Neder- landsche politie worden uitgeleverd. In afwachting daarvan is hij voor- oopig achter slot en grendel gezet. SCHIPPERSKNECHT UIT MADE VERDRONKEN. Nabij de groote Maasbrug te Heusden sloeg Zaterdag 1.1. de 55- jarige schippersknecht Ligthart uit Made, in dienst op een vrachtschip der aannemersfirma C. Joore. even eens uit Made, over boord. IJlings toegeschoten hulp mocht niet baten. Het slachtoffer zonk onmiddellijk. De ongelukkige was gehuwd en vader van een gezin. Rijks- en gemeentepolitie hebben langdurig naar het lijk gedregd. Evenwel zonder resultaat. Een vinding van Apotheker Dumonf die geneeskrachtige sloffen op zoodanige wijze samenvoegde, dal daaruit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt en toch onschadelijk is Bovendien zijn het géén harde tabletten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft niets! Wijie van innemen 1 10 'ellen onder wa'er houaen 2 dan achter op de 'ong leggen 3 doorslikken me' 'n teug water Slechts 52 cent per buisje van 12 stuks! "AKKERTJES" werken verrassend snel bij-, Nec/er/ondsth Hoofdpijn, Migraine, Zenuw- rodurf pj^ Kiespijn, Spierpijn, Rheu- matische pijnen, Vrouwenpijn en bij gevatte kou. Griep, enz. Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2