Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Plaatselijke Berichten. ABONNEERT OP DIT BLAD Woensdag 7 October 1936. No. 80. De Echo van het Zuiden Tweede Blad 1RUNEN. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. De Domeinen naar Dordrecht. In ons vorig nummer hebben we een noodkreel geplaatst omdat men, na zooveel reeds, nu weer bezig was het kantoor der registratie en domeinen te Waalwijk te halveeren ol in elk geval te splitsen. Naar onze inlichtingen zou de afdèeling Domeinen bij Dordrecht gevoegd worden Het blijkt nu dat deze inlichtingen juist waren en dat we niet te vroeg geroepen hebben, zooals sommigen meenden. Want als alles in kannen en kruiken is, dan wordt er moeilijk iets meer veranderd. Wij vragen ons af, wanneer zal toch die fatale afbraak van het Platteland ten behoeve der steden eens ophouden en waar zit de macht die d lartegen iets vermag en die voorkomen kan dat het de platte landsplaatsen en streken steeds moeilijker en kostbaarder gemaakt wordt; want het beteekent weer dat men in de Langstraat en 't Land van Heusden en Allena voor een domein aangelegenheid even naar Dordrecht in plaats van naar Waal wijk moet. Enfin de nieuwe aderlating is er weer, zooals blijkt uit onderstaand bericht, tenzij de actie uit Waal wijk, de Langstraat en het Land van Altena om de Domeinen te Waal wijk te laten, ki achtig wordt ingezet en succes heeft. Ziehier het officieele bericht: INSTELLING INSPECTIE DER DOMEINEN TE DORDRECHT. De Minister van Financiën heeft met ingang van 1 Januari 1937 op geheven de navolgende kantoren: a. Oosterhout, registratie en do meinen; t>. Werkendam, registratie en domeinen; c. Dordrecht, regi stratie en domeinen; voorts h^elt hij met ingang van 1 Januari 1937 ingesteld de navolgende kantoren: a. Geertruidenberg, registratie en successie, omvattende de attiibuten van de met ingang van dien datum op te heffen kantoren Oosterhout en Werkendam, met uitzondering van het domeinbeheer; b. Dordrecht, registratie en suc cessie, omvattende de attributen van het opgeheven kantoor Dordrecht, met uitzondering van het domein- beheer. Het kantoor Geertruidenberg is gerangschikt in de vijfde klasse en het kantoor Dordrecht indetweede klasse, terwijl Geertruidenberg or ganisatorisch ressorteert onder de inspectie Breda der ïegistratie en domeinen. Met ingang van 1 Januari 1937 wordt verder van de kantoren Ze venbergen, registratie en domeinen, en Waalwijk, re 'istratie en domeinen voor een deel afgesplitst het domein- beheer en met ingang van dien datum wordt ingesteld de inspectie der domeinen te Dordrecht,omvat tende het dotneinbeheer van de opgeheven kantoren der registratie en domeinen te Dordrecht, Ooster hout en Werkendam en het hier voor bedoelde deel van Zevenber. gen en Waalwijk. De inspectie der domeinen te Dordrecht zal organisatorisch re sorteeren onder de directie Middel burg der registratie en domeinen. OPHEFFING kantoor REGISTRATIE EN DOMEINEN TE WERKENDAM. Men deelt ons mede dat in 't Land van Heusden en Allena reeds een actie begonnen is tot behoud van dit kantoor. De Vereei.iging van Burgemeesters en Secretarissen zal a.s. Vrijdag dit punt bespreken en een plan van actie opstellen in aansluiting met de vereeniging Gemeentebelang te Wer kendam. BENOEMING. De heer Ir. Jan Timmermans Phzn., tot heden verbonden aan 'Gemeentewerken te Maastricht, is uit 75 sollicitanten benoemd tot Adjunct-directeur van Gemeente werken te Tilburg, speciaal voorde afd. steden-bouw en uitbreiding. WAALWIJKS BELANG. De algemeene najaarsvergadering van »Waalwijks Belang« is bepaald op Maandag 26 October, des avonds ten 8;/j uur in »de T wee Kolommen. DE SCHOENPRIJZEN. In vervolg op ons bericht van Zaterdag vernemen wij dat op Vrijdag 2 October 1.1 ten departemente van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een bespreking plaats vond over den invloed, welke het verlaten van den gouden standaard op de prijzen der schoenen moet hebben. Bij deze bespreking is gebleken, dat van de zijde der regeering er geen bezwaar tegen bestaat, dat in de nieuwe prijzen direct verdisconteerd worden de prijsverhoogingen der grondstof fen, hulpstoffen, fournituren e. d. voor zoover deze verhoogingen het gevolg zijn van het verlaten van den gouden standaard. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 8 OCTOBER '36. BENOEMING. Tot ambtenaar bij den Crisisdienst is benoemd de heer F. de Haan alhier. HERWONNEN LEVENSKRACHT ln het Bondsgebouw te voorin- Baardwijk zal hedenavond om 7.15 uur een filmavond worden gegeven tot propaganda voor het werk van Herwonnen Levenskracht. De heer J. D Verzuu zal de film toelichten. GEMEENTE-TEEKENSCHOOL. De aangifte voor den nieuwen cursus voor de Gemeente-teeken- school is wederom goed te noemen, n.l pl.m. 100 leerlingen. Er doet zich echter een typisch verschijnsel voor, waarop we even de aandacht willen vestigen, omdat het o.i. wel een zeer belangrijke zaak betreft. We leven hier in een schoenen- streek en iedereen weet dat de schoenmakerij cursus op de teeken school prima is en gegeven wordt door een deskundige bij uitnemendheid. Nu zou men toch denken dat de aangifte voor deze afdeeling aan onze school verreweg 't grootst is. Mi-ar 't is juist andersom er komen veel meer schilders en bouwvak- menschen dan schoenmakers: 30 tegen 15! Onbegrijpelijk is dat ouders en jongelui niet beter begrijpen van welk een geweldig belang 't is voor hun eigen toekomst en voor de in dustrie, dat men juist het schoen vak-ieekenen onder de knie heeft. Wat is er belangrijker bij die voort durende mode-wisseling; en dan zulk een gelegenheid, zulk een leeraar, dat vindt men nergens Het is vreemd dat we zoo over schoenmakers schrijven moeten met de dagschool der Vakschool is 't al precies hetzelfde. Enfin, men weet 't nu en kan zich nog aanmelden, maar men doe 't vlug. SCHERMCLUB ATHOS. Het seizoen van de Waalwijksche scherm vereeniging Athos is wederom begonnen Binnenkort zal de club haar krachten meten met de sport- vereeniging van het Bossche Politie corps. Ongetwijfeld zullen velen zich aangetrokken gevoelen tolde scherm: club, .waarin zulk een edele sport beoefend wordt. Een ieder, die zich voor het schermen interres- seert, zal, naar het bestuur ons mededeelt, met open armen worden ontvangen. „ZONSOPGANG". Opvoering door „Kunst Na Arbeid". Zondagavond bracht «Kunst Na Arbeid« uit Vught in de concertzaal l'balia het dramatisch tooneelstuk oZonsopgang« van Joh. van Eekelen voor het voetlicht. Er was een goede belangstelling voor deze opvoering De pauzes werden opgeluisterd dooi de Accordeonband van Henk van den Oetelaar. »Zonsopgang« biedt aan begaafde tooneelisten volop gelegenheid voor expressief spel. Of de spelers van «Kunst Na Arbeid« een in alle op zichten verdienstelijke vertolking hebben gegeven, moeten we betwij felen. Soms was het spel te zeer geaffecteerd, soms ook weer niet krachtig genoeg. Weinig zorg was er aan de uitspraak besteed. Voorts struikelde men herhaaldelijk over vreemde woorden. Het gezelschap zal naar een andere regie moeten uitzien. Met deze opmerkingen willen we de opvoering niet geheel afbreuk doen. Sommige passages werden goed uitgebeeld en het dramatisch werk van v. Eekelen, waarin ook de humor niet ontbreekt, zal niet nagelaten hebben indruk temaken. Het verhaalt van den strijd tusschen den verbitterden zoon en zijn hard- vocht'gen vader; een conflict, dat zich hoe langer hoe meer toespitst, doch tenslotte tot etn gelukkige oplossing wordt gebracht. Het publiek heeft de opvoering blijkbaar zeer geapprecieerd, want het toonde zich door een hartelijk applaus zeer dankbaar voor het gebodene. PAEDAGOGIEK M.O. Aan het Psychologisch Paedago- gisch-Inslitnut der R.K. Leergangen te Tilburg, slaagde voor het diplcma Paedagogiek B de ZeerEerwaarde p. H. L. P. M. LoefTS J. te Nijmegen, die het praedicaat «Met lof« verwierf. BURGERWACHT. De afdeeling St. Antonius-parochie der Burgerwacht hield Zondag op de schietbaan een onderlingeschiet- wedbtrijd. Er werd geschoten op 100 meter, met scherp, vijfschoten. De prijzen werden behaald als volgt le prijs: P. de Haan. 2e prijs: F. de Vaan. 3e prijs Brok. 4e prijs: Th. Pullens. VERLOTING TEN BATE DER T.B.C. OP HET VETERANENBAL. Aan den Penningmeester van de T B C. Commissie werd afge Iragen f2'2._, zijnde de opbrengst der ver loting op het Veteranen bal. Een welkome bijdrage Er worden groo'e eischen aan de kas gesteld, zoodat iedere bijdragezeer welkom is. EEN BUS ZONDER VOORWIELEN. Toen Dinsdagmorgen een der oude B. B. A. bussen, den in aanbouw zijnden weg in't Vlijmensche veld passeerde, kwam zij in een diepe uitholling van den weg, met het gevolg dat de vooras met z'n twee wielen doodleuk onder den wagen uittippelde De passagiers werden wat door elkaar geschud, zonder verdere na deeligegevolgen. Na eenigoponthoud werd de reis met een andere, jongere bus voortgpzet. COLLECTE ST. VINCENTIUS-VEREENIGING De Zondag j 1. gehouden collecte ten bate van de St. Vincenliusver- eeniging heeft in de parochie St. Jan de som opgebracht van f237,— en in de parochie St. Antonius een bedrag van f 70, FABRIEKSONGEVAL. L 1. Maandag geraakte de meester knecht J. V. in de fabriek van Ivo van Haren's Schoenfabrieken met z n arm beklemd tusschen de hak- kenschrooimachine, waardoor dit lichaamsdeel ernstig geblesseerd werd. Per auto werd hij naar 't St Nicolaas-Ziekenhuis vervoerd, waar Dr. Kolster medische hulp verleende en bleek dat de pols gebroken was STATENKIESKRING HEUSDEN. De Slatenkieskring Heusden over weegt nog vóór de Kamerverkiezin gen in 1937 'n gewestelijken landdag te organiseereri, welke te Waalwijk of te Vlijmen gehouden zal worden. Waar onze gemeente een prachtig raadhuisplein bezit, dat voor een meeting uiterst geschikt is, hopen we dat aan Waalwijk de voorkeur zal worden gegeven. DE LANDDAG DER R. K. STAATSPARTIJ. Aangaande den landdag der R.K. Staatspartij op Zondag 11 October a.s. in de Veemarklhallen te 's Her togenbosch kan nog worden mede gedeeld, dat als sprekeis optreden de Z.Eerw. heer H. de Greeve met het onderwerp: ^Handhaven zullen wij«, Prof. Mr. C. P. M. Romme «Herstellen willen wij! Orde in den Staat» en Jos Veltman «Ver nieuwen kunnen wij De jeugd met ons«. Ongetwijfeld zullen duizenden katholieken a.s. Zondag naar Den Bosch trekken om te betogen voor de R.K. Staatspartij, welker wapens de katholieke beginselen en welker band de eenheid is. Voor deelnemers aan den landdag zal a.s. Zondag tegen een geredu- ceerden retourprijs een exta trein naar Den Bosch rijden, welke alhier om 12 uur vertrekt. ZILVEREN JUBILEUM RECTOR DEKKERS. Dinsdag had de plechtige viering te 's Hertogenbosch plaats van het 25 jarig ju bile van den HoogEerw. heer M. F. Dekkers, eere-kanunnik van de Kathedrale Basiliek van St Jan, als rector van het Moederhuis «Mariënburg» der Congregatie van het H. Gezelschap J M. J. De ruime kloosterkapel der Eerw. Zusters was schitterend versierd met witte bloemen en palmen Dooi den jubilaris werd de plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen met assistentie van de ZeerEerw. heeren Dekkers, pastoor Lange en conrector Sicking. Tijdens en na de zeer druk be zochte receptie ten huize van den jubilaris aan de Postestraat werden vrle geschenken en huldeblijken aan geboden, ook fraaie bloemstukken Ook van de zijde der inrichtingen van onderwijs was de belangstelling zeer groot. H. M. de Koningin schonk den jubilaris de onderscheiding van Officier in de Orde van Oranje Nassau. Werkloozen vereeniging. Alhier is een werkloozenvt-reeni- ging opgericht.dieeen onderafJeeling is van N. V. V. Een hestuur werd samengesteld uit de volgende heeren: L. v. Wezel, voorzitter; Keizer, secretaris en leden Versieegen., de Vries en Bergmans. R.K. Werkliedenvereeniging. De R.K. W. V hield Zondag een algemeene ledenvergadering in de zaal der Meisjescongregatie. In het openingswoord dankte de voor zitter, de heer W. v. d. Wiel, de 1 den voor hun trouwe opkomst bij de meeting !e OLterwijk, waarna hij verslag uitbracht over hetgeen in de laatste raadsvergadering was besproken aangaande steun en werk verschaffing. Met nagenoeg algemeene stemmen werd besloten de contributie met 1 cent te verhoogen om uit deze baten een fonds te stichten.waaruit een St. Nicolaasfeest voor de kin deren »ler L den gt-houden zal worden in 1937. Uit dit rieuw te stichten fonds zal een gift van f 10. gedaan worden aan den Z E. Heer Pastoor als bijdrage aan 't H Hartbeeld. Een verzoek zal aan R. en W gericht worden om groenten aan de werkloozen te doen distribueeren. Ongevallen. 't Zoontje van Thomassen kwam onder 't wiel van een rijdende kar, waardoor een voet ernstig werd gekwetst 't Zoontje van Lommers viel mei een wang in een schaar en liep daarbij ernstige verwondingen op. Voor beide gevallen moest genees kundige hulp worden ingeroepen. St. Fransiscusgesticht. Bij gelegenheid van de toelating van de Eerwaarde Broeders Jacobus en Hillebrand tot het Noviciaat en de aanneming van den heer Diep straten uit Rotterdam als postulant werd Z mdagmorgen in de kapel van 't St. Fransiscusgesticht een plech tige H Mis opgedragen door Pastoor Schellekes. 't Zangkoor der Eerw. Broeders versteikt met enkele leden van 't Parochiaal Zangkoor voerde een vierstemmige Mis uit. ELSHOUT. B. V. L. De afdeeling B. V. L. hield haar sluilingswedsti ijd op de baan achter café H. v. Hoorn. De uitslag voor de dit se'zoen gehouden wedstrijden is: 1 L. Kleijn 272 p., 2 C. Pelders 268 p 3 A. v. Beek 267 p., 4 A. Kempenaars 266 p., 5 A v. d. Wiel 263 p., 6 P. v. Huiten 261 p 7 H. Muskens 259 p., 8 C. Klijn 258 p., 9 J. Brok 258 p 10 M. Klijn 255 p., 11 A Geelen 247 p., 12 G. Pulles 243 p., 13 G. Hamers 237 p 14 Th. v. d. Besselaars 215 p 15 H. v. d. Besselaar 207 p. Openbare vergadering van den raad der gemeente Dussen op Vrijdag 9 October 1936, des namiddags ten 5 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Aanbieding gemeente - rekening 1935. 3. Aanbieding gemeente-begrooting 1937. 4. Goedkeuring rekening 1935 en be grooting 1937 van het Burgerlijk Armbestuur. 5. Wijziging Ambtenarenreglement. 6. Wijziging verordening veldwach ters. 7. Verzoek ontheffing vaststelling capitulantenverordening. 8. Heffing leges bevolkingsadmini stratie. 9. Vaststelling schoolgeld-verorde ning. 10. Verhuren gemeente-woning. 11Bijdrage consultatiebureau voor Zuigelingen te Almkerk. 12. Aansluiting Middenstands-borg stellingsfonds ,,De Langstraat". 13. Reclame gemeente-belastingen. Zondag j.l. onder de morgen dienst van 9 uur werd de nieuw beroe pen predikant der Ned. Herv. Gemeen te alhier, candidaat Hooijkaas uit Was senaar door Prof. Visscher van Huis ter Heide, bij Utrecht, bevestigd. De be langstelling was zeer groot en de eer de Gemeente aangedaan, door 't be vestigen van den nieuwen predikant door zijn leeraar, prof. Visscher zelf, werd zeer gewaardeerd. Tot tekst van zijn predikatie, die aan dachtig werd aangehoord, koos Prof. Visscher Handelingen 8 30. In den middagdienst van twee uur deed de nieuwe Herder zijn intrede. De kerk was geheel gevuld met geloovi- gen toen Ds. Kooijmans zijn intrede deed, waarvoor de. nieuwe leeraar tot tekst koos Jesaja 49 16. Namens den Kerkraad sprak daarna Ds. Reininga uit Almkerk, die tijdelijk consulent was in deze gemeente. Hier na sprak zijn voorganger Ds. v. d. Berg thans te Linschoten, wiens afscheid en vertrek ons nog versch in 't geheugen liggen. Als vertegenwoordiger van den Ring Heusden, waartoe ook Dussen be hoort, sprak daarna Ds. Hagen, waar na nog twee zijner medestudenten het woord voerden. Tot slot sprak Ds. Hooijkaas aan al len een welgemeend dankwoord, waar na de dienst werd beëindigd. De onlangs in hotel Koppelpaar- den opgerichte Reisvereeniging hield een algemeene ledenvergadering. Uit 't verslag bleek dat deze jonge ver eeniging veel opgang heeft gemaakt en zoowel financieel als in ledental steeds crescendo gaat. Met algemeene stem men werd besloten op 1 November a.s. een reis te ondernemen naar Amster dam, om aldaar o.m. de interland-wed strijd Nederland-—Noorwegen bij te wonen. Leden kunnen zich alsnog op geven bij den secretaris den heer Joh. Domeni te Dussen. In hotel Leemans hield de Pluim vee- en Konijnenfokvereeniging voor Dussen en Omstreken een algemeene ledenvergadering waarop besloten werd op 12 en 13 December a.s. een tentoonstelling te organiseeren. De ten toonstellingscommissie werd als volgt samengesteld: J. Heijmans, B. Schal ken, A. Peterse en Fl. van Hees. Als keurmeester zullen fungeeren de heeren Teuling uit Kaatsheuvel en Fens uit Oosterhout. De R.K. Tooneelvereeniging .Oe fening en Vermaak" hield in 't Patro naat een algemeene ledenvergadering, waarop besloten werd met Kerstmis a.s. een uitvoering te geven. Hiertoe werden in studie genomen 't tooneel- spel Roeping", alsmede de klucht ,,De truc van Jim". Tot bestuursleden der St. Vincen- tiusvereeniging alhier zijn gekozen de heeren A. v. Dijk en G. v. d. Pluijm. beiden aldaar. HANK. Door den gem. veldwachter Keiler werd tegen den caféhouder v D. alhier, proces verbaal opgemaakt, \oor het aanwezig hebben van be zoekers na sluilingsuur. Tegen een aanwezige werd eveneens proces verbaal opgemaakt. In den »Oranjepolder« werd in den nacht van Zaterdag op Zondag een groot dekkleed ont. vreemd. Aangifte bij de politie volgde, die een ondeizoek instelt naar de onbekende dader(s). Zondag j 1. werd alhier door de hondendiesseurvereeniging H D. G. aangesloten bij de K. N. V. P. een hondendemonstraliegegeven op haar terrein, gelegen aan de Centraleweg achter het café van dhr. J. Staal. Aan deze demonstratie werd alleen deelgenomen door gecertificeerde honden. Algemeen leider was de heer G, W. van Oorschot. Als keurmeesters traden op de heeren J. W. Langenberg uil Oister- wijk en A. Bax uit deze gemeente. De netlo opbrengst kwam ten bate van de bestrijding der t. b. c. De publieke belangstelling was ta melijk groot. De uitslag van de wedstrijd luidt als volgt le pr. H. v. d. Langenberg te St. Michiels Gestel 281 punten 2e prijs H. van der Meijden te Boxttl 273 punten. 3e prijs A. van Elten te Geer truidenberg 255 punten. 4e prijs A. Kooremans te Breda 248 punten 5e pr. C. Foezerek te Beek 228 p 6e pr. W. Ossenblok te Langeweg 225 punten. Exlra prijs voor het beste rivier- werk H. v. d. Meijden uit Boxtel. Nog zij vermeld dat burgemeester Biancbi alsmede verschillende no tabelen uit deze gemeente bij dezen wedstrijd tegenwoordig waren. Door het bestuur van de plaatselijke t.b.c. vereeniging werd het bestuur van H. D. G toegesproken waarbij dank werd betuigd voor hel schoone voorbeeld dat H. D. G. hier gaf. Zaterdagavond is door de ge meenle politie alhier aangehouden de 68 jarige M uit deze gemeente die zich had schuldig gemaakt aan niet te noemen handelingen met een meisje van 7 jaar. M. is Maandag naar de straf gevangenis te Breda overgebracht. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt as. Zondag a.s des v m. 9 30 en des n m. 2 uur voor te gaan de heer Paul uit Benthuizen In hotel Stal alhier werd een vergadering gehouden om te komen

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5