Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. OE BOSSCHE LANDDAG. DE GOUDEN BRUG 7 WELVAARTS VERMEERDERING. „BOORD BRABAIID" 7 HET GEVAAR VAN DEN WEG. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON NUMMER 81. ZATERDAG 10 OCTOBER 1936. 59e JAARGANG. Dit blad- verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. In alle rangen en standen van onze maatschappij kan men constateeren, dat van velerlei zijden de druk der huidige tijden wordt uitgebuit om ontevreden heid te wekken en den valschen weg te wijzen naar een betere toekomst. Men bedient zich daarbij van de meest on gemotiveerde beschuldigingen aan het adres van degenen, die zich krachtig gevoelen door hun eenheid, daar zij al len dezelfde, onveranderlijke, katholie ke beginselen huldigen en uit inner lijke, onwrikbare overtuiging daarnaar ook handelen. Is het wonder, dat deze laatsten juist door dit tarten en uitdagen zich nog sterker één gaan voelen en zich nog met meer vuur en enthousiasme in den strijd om de vaste beginselen van welvaart en vrede werpen. Somtijds worden deze fiere strijders opgeroepen om gesterkt te worden in hun overtuiging en hun eensgezind heid. Thans is het de beurt aan de katho lieken van de Langstraat, het Land van Heusden en Altena, de Meijerij, Peel en Kempen en het Land van Cuijk, om te 's-Hertogenbosch van hun katholiek bewustzijn in alle opgewekt heid getuigenis af te leggen en trouw en aanhankelijkheid te betoonen aan de R.K. Staatspartij, als draagster der katholieke eenheid in Nederland. Morgen zal het in 's-Hertogenbosch een treffend schouwspel zijn, een heer lijke manifestatie voor de katholieke staatkunde, de daadwerkelijke voorbe reiding voor den verkiezingsstrijd in 1937.' Daar zullen werkgever en werkne mer elkaar vriendschappelijk de hand reiken, omdat zij zich één weten in hun katholieke beginselen. Daar zullen de sociale organisaties, die de Pauselijke encyclieken tot richt snoer hebben gekozen, leeren, hoe het economisch en maatschappelijk leven ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 32). Szartossy aarzelt een oogenblik. Eigenlijk moest hij dien kerel niets zeggen en hem rustig in het onzekere laten. Een dergelijke handelwijze zou ze ker ook geheel in overeenstemming zijn met de bedoeling van het dappere meisjeMaar tenslotte heeft hij toch medelijden met den man, wiens blik wel zeer duidelijk zijn diep ge- schokten gemoedstoestand verraadt. Zich zelf veel te gelukkig voelend om hard te kunnen zijn, zegt hij lang zaam De dames zullen elkaar in Triest ontmoeten. Het doel van hun reis is Cairo.... Shepheard Hotel.... Dan verlaat hij haastig de salon. Sylvester Vonberg laat zich in een fauteuil vallen. Hij lacht bitter. CairoShepheard Hotel. Dat kost geld, veel gelden zijn ge heele bezit bestaat uit drie Oostenrijk- sche shillingen. En zijn lachen verkeert in een wan hopig snikken, dat hij niet vermag te moet worden opgebouwd in christelij- ken geest. Daar zullen de Brabantsche land bouwers samenkomen, omdat de be langen van hun stand door de R. K. Staatspartij het best worden gediend. Daar zullen de Brabantsche vrou wen op 't appel verschijnen en de man nen steunen in hun actie. Daar zullen tenslotte de jeugdver- eenigingen en al degenen die overeen komstig de idee der Katholieke Actie werkzaam zijn, overtuigend bewijzen, dat de toekomst in handen ligt van het opgroeiend geslacht. Tot hen allen klinkt thans de oproep: Katholieken, sluit u aan bij de gelede ren der R.K. Staatspartij, welke deug delijke en betrouwbare voorlichting geeft en daarbij krachtig en doelbewust aanstuwt in de richting van welvaart en vrede. Het programma van deze partij omvat de godsdienstige, sociale en nationale roeping der Nederlandsche katholieken, die mede door dezen Landdag er opnieuw van overtuigd mo gen worden, dat niet door versplinte ring en verbrokkeling, maar alleen door eensgezindheid en saamhoorigheid op politiek gebied iets te bereiken valt. Handhaven zullen wij!" „Her stellen willen wij!" „Vernieuwen kunnen wij!" Dat zijn de onderwerpen, welke morgen door sprekers van naam zullen worden belicht. Moge dan de Brabantsche katholie ken morgen schouder aan schouder staan om te getuigen van hun diep ge worteld geloof en van hun bereidwil ligheid om krachtdadig mede te wer ken aan het heil en den welstand van het heele Nederlandsche volk. Wijzen wij er nog even op, dat voor de deelnemers van de Langstraat een extra-trein vanuit Geertruidenberg naar 's-Hertogenbosch loopt. Deze is te Waalwijk om 12 uur en zal ook de dorpen, die nog volgen aandoen. Om kwart voor twee vertrekt de onderdrukken. Sinds uren hoort Johanna niets an ders dan het motone geratel der wie len van den trein, die haar naar het Zuiden brengt. Met elke minuut ver wijdert zij zich verder van den man, die haar het hoogste geluk deed ver moeden om haar daarna het bitterst teleur te stellen. Blind voor de grandioze schoonheid van de Alpenwereld, waar de Tauer- spoor haar doorheen voert, staart zij slechts op de krampachtige gevouwen handen in haar schoot. Op het klaptafeltje van de halve coupé, welke zij tot haar geluk met niemand behoeft te deelen, ligt een wit couvert in kwarto formaat. Het is een zakenenvelop, waarop de naam is gedrukt van het Recherche- en Infor matiebureau Scharzer, Munchen, Briennerstraat 31. Overeenkomstig hun afspraak heeft de voormalige commissaris der re cherche zijn opdrachtgeefster de ver langde informaties precies om half tien 's morgens in Hotel Grunwald overhandigd en wel tegen betaling van 550 mark. Dat is geen overdreven hoog bedrag, de fantastische snelheid, waarmee hij de noodzakelijke data binnen vierentwintig uur heeft weten te verzamelen, in aanmerking geno men. En daarbij komt dan nog de nauwkeurigheid, waarmee hij te werk is gegaan en die zoo geheel in stoet uit het Plantsoen te Den Bosch, waar de Langstraatsche deelnemers zich moeten opstellen achter het bord van den Statenkieskring Heusden. Getracht zal worden te defileeren voor Z. H. Exc. Mgr. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch. De stoet zal worden opgeluisterd door een vijftal muziekkorpsen. Aan eiken deelnemer zal in de Vee markthallen gratis een programma van den Landdag met tekst der gezamenlijk te zingen liederen worden uitgereikt. Men zij op tijd ter plaatse, want meer dan 10.000 worden er verwacht. Door de nieuwe monetaire situatie, welke in verschillende Europeesche landen is ontstaan in verband met het verlaten van den gouden standaard, hebben de mogendheden ingezien, dat de eertijds genomen handelspolitieke maatregelen aan een grondig onder zoek moesten onderworpen worden. VERZEKER U BIJ DE overeenstemming is met den bijzon deren wensch van zijn cliënte. Voor de juistheid van zijn informaties ga randeert de reputatie van zijn alge meen bekend, volgens de modernste methodes onfeilbaar, snel en accuraat werkend instituut. En hoewel zij het reeds van bui ten kent, dit steeds weer opnieuw ge lezen, nuchter zakelijke, uitstekend gestileerde bericht ontvouwt Jo hanna toch nog eens de, in keurige machineschrift beschreven vellen. Barones von Geitler-Hattorf Munchen Grand Hotel Grunwald. Betreft Expresse Informatie Volledige levensloop. Opdracht Telefonisch 29-12-1935 te Munchen 12.46 uur. Overhandiging van de informatie Persoonlijk 30-12-1935 te Munchen 8.30 uur. Kosten R.M. 550. Sylvester Vonberg, musicus, ge boren 31 December 1902 te Gronin gen bij Hamm in Westfalen als zoon van den landbouwer Michaël Vonberg en diens echtgenoote, ge boren Saile. Een zes jaar oudere zuster van Sylvester Vonberg is sinds 1929 gehuwd met Arnold Graff, boekhouder bij het mijnbe drijf Dortmund. Sylvester Vonberg vertrekt begin 1918 als vrijwilliger naar het front; bij den wapenstilstand keert hij, Daartoe werden in een volkenbonds commissie besprekingen gehouden over de afschaffing van handelsbelemme ringen. Engeland heeft in verband hiermede een beroep gedaan op de landen, die hun valuta deprecieerden, om hun contingenteeringen en invoerrechten op te heffen of te verlagen. Professor Kaag had in het tijdschrift „Economie" hierop eveneens al gewe zen en de Nederlandsche regeering aangeraden het bestaand contingenten stelsel zooveel mogelijk te vervangen door een handelspolitieke bescherming, welke eenerzijds aan de industrie vol doende stabiliteit waarborgt, ander zijds echter de zoo gevaarlijke ver starringselementen mist. Nadat Frankrijk, Zwitserland en Ita lië reeds enkele invoerbeperkingen op hief, volgde Nederland reeds ten aan zien van den import van leder, houten meubelen en wollen dekens. Ons land is bereid nog meer te doen, zooals blijkt uit de verklaring van on zen gedelegeerde, mr. van Lanschot, te Genève: „Van Nederlandsche zijde zal de afschaffing van de contingenteerin gen mogelijk zijn ten opzichte van de landen, die hetzelfde doen en al dus een compensatie bieden. De regeering moet ten aanzien van haar bereidwilligheid om contingen ten af te schaffen jegens de landen, die hetzelfde doen, een voorbehoud maken ten opzichte van die landen, die door een sterke deviezen-con trole de betalingsmogelijkheid be perken." Mr. van Lanschot bepleitte voorts de benoeming van een commissie, die de mogelijkheid tot afschaffing van de tariefsbelemmeringen zal bestudeeren en daaromtrent voorstellen zal publi- ceeren. Moge deze commissie inderdaad in gesteld worden en haar taak ten spoe digste volbrengen, opdat ten gevolge daarvan ook weldra met vreugde op bloei van ons bedrijfsleven kan worden geconstateerd. licht gewond, onderscheiden met het ijzeren kruis le klasse naar het ouderlijk huis terug. Wenscht in de toekomst niet als landbouwer aan het hoofd te ko men van de boerderij van zijn va der. De oude Vonberg weigert op zijn beurt z'n zoon geld te geven voor muziekstudie en het daaraan verbonden leven in de stad. De voortdurende oneenighe'd tus chen vader en zoon vormen een tijdlang het onderwerp van gesprek voor de Groninger ingezetenen. Intus- schen wordt Sylvester Vonberg als knappe en graag geziene jongeman langzamerhand de Don Juan van het dorp. Door een verhouding met de dochter van den Opperhoutves ter maakt hij zich tenslotte onmo gelijk, zoodat de oude Vonberg zijn zoon, na hem diens erfdeel te heb ben uitbetaald, een verder verblijf in het ouderlijk huis ontzegt. Be gin 1921. Vonberg vertrekt naar Parijs, leidt daar een vroolijk muzikanten leven, wordt spoedig bekend en be mind in kunstenaarskringen, reüs seert af en toe met kleine, zeer ta lentvolle schlagercomposities, geeft echter steeds meer geld uit dan hij verdient en ontwikkelt zich meer als een homme a femme. Dit zelfde leven zet hij in 1923 en 1924 in Hamburg voort, waar het hem gelukt toegang tot de beste Daar vlogen nou onder Nispen twee jonge, dronken kerels in hun auto met een vaart van meer dan honderd kilo meter doo^ een bocht in den weg, ram den een transformatorhuisje, zetten al dus een dorp voor een paar dagen in het donker, legden eenige fabrieken stil, stuurden meer dan honderd arbei ders met voorloopig onbepaald verlof de straat op, nadat de beide jonge lui in hun wagen ook nog door een sloot zijn geduikeld en tenslotte in een tuinheg zijn beland verzetten zich dan tegen de burgers en de politie, welke menschen door de inzittenden van het auto-wrak werden bedreigd, omdat ze zich bemoeiden met zaken, diehen niet aangingen! Over een poos komen deze onverla ten voor een rechtbank, krijgen een boete en moeten dan misschien voor een half jaar hun rijbewijs mis sen. Vóór het zoover is, gaan ze eerst nog in hooger beroep en in cassatie. Twee jaar wellicht, kan zoo'n geschie denis worden gerekt. En ondertusschen laat men het ge vaar bestaan, dat zulke menschen ook nog een poging ondernemen om Am sterdam te verwoesten en de sluizen van de Zuiderzeewerken buiten bedrijf te brengen. Onze wetgever loopt teveel achter de misdaad aan. Hij laat de politie te weinig gelegenheid om de misdaad te voorkomen. Daar zijn we het nu al jaren over eens, maar doeltreffende maatregelen ter verandering blijven uit. Bericht! kringen te verkrijgen. Zijn inne mende persoonlijkheid, zijn aan passingsvermogen, maar vóór albs zijn buitengewone begaafdheid be gunstigen dezen omgang. Het komt tot een verloving met de oudste dochter van prof. dr. Rehberger, hoogleeraar aan de universiteit. Na een half jaar komt hieraan echter plotseling een eind door den dood van het meisje, dat bij een zeil tocht verongelukt. Oncontroleer bare geruchten leveren op dit on geval verschillende commentaren, die geen goed licht op Vonberg's karakter werpen. Authent:ek is o echter slechts vast te stellen, dat hij kort daarop uit Hamburg ver trekt. Na een verblijf van een half jaar bij zijn zuster en zwager in Dortmund met wie hij zich brouilleert, ver laat hij Duitschland om zich als musicus met afwisselend succes, eerst in Zurich en Genève, later in Amsterdam door het leven te slaan. In deze laatste stad heeft hij in 1930 zooveel met tegenspoed te kampen, dat hij als pianist in een havenkroeg terecht komt. Daar ontmoet hij een landgenoot, Kon rad Stieler, dirigent van het Leipzi- ger Radio-orkest. Deze ontfermt zich over hem, toont groote belai-g- stelling voor zijn opvallende be gaafdheid en verschaft hem een goed gesalarieerde betrekk;ng bij een muziekuitgever in Leipzig. (Wordt vervolgd). Waalw(jksche en Langstraatscbe Courant* NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN Thans naast goudgele ook witte Puml. Hit wrijft onzichtbaar weg en daarom is Parol (wit) zoo bijzonder aa°ee'aam voor de verzorging van het gelaat. Zelfde priizen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij poth. en Drog'sten.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1