Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. g. 20 Mei 1767: Juffrouw Geer trui} van Andel. h. 21 Februari 1770: Juffrouw Margaretha van Rooijen, weduwe van den Waalwijkschen predikant Corne lls van Rooyen. Bovendien overleden nog te Rotter dam of Den Haag: 1. 25 October 1759: De ambachts heer van Besoijen Paul Sebastiaan Le Leu de Wilhem. 2. 23 November 1766: De am bachtsheer van Besoijen Daniel Adri- aan Le Leu de Wilhem. Deze beide laatstgenoemde perso nen werden te Besoijen gedurende 6 weken en driemaal daags door den Besoijenschen koster overluid, waar voor hem werd uitbetaald 36 gultien, en 37 gulden 16 stuivers. Een naamlijst van de Besoijenschc kerkmeesters over 1746 -1770 moge dit opstel besluiten: 1746—1747: Antonie Ivuijsten en Pieter Massignon. 17481749: Adriaan van Oosterhout en Jan Rudolph Smit. 17501751: Willem Hagen en Adri aan de Rooij. 17521753: Peter Mass;gnon en Jo hannes Colthoff. 17541755: Simon Colthof f en Adri aan de Roo\j. 1756—1757: Johannes Colthof f en Cornclis Dekkers. 17581759: Zegcr de Graaf f en Si mon Foks. 17601761: Pieter Massignon en Willem van Heijst 17621763: Huibert van de Kamer en Adriaan Hendrikse de Rooij. 17641765: Nicolaas de Graaf f en Antonie Kuijsten. 17661767: Johannes Colthof f en Johannes van Heijst. 17681769: Jacobus van Heijst en Cornclis Hulst. 17701771: Cornclis Dekkers en Hendrik Massignon. en bij haar thuiskomst het ontzetten de gehoord. Dadelijk had ze een stuk wasgoed over de arm geslagen, in de hoop, dat ze daarmee van dienst kon zijn. Zo was ze de straten door gehold naar de haven. Buiten adem kwam ze aan bij het huisje, waar ze zóveel mensen bijeen gezien had, en wierp haar pa\cje op tafel. „O, m'n goeie mensen!" riep ze, terwijl ze op een stoel neerzakte, „jon gens, waar hebben jullie den ouden man gelaten? Zeg het mij vlug!" De jongens begrepen, wat ze be doelde. Alle hoofden werden bijna te gelijkertijd naar haar toegestoken en ze riepen, de een nog luider dan de ander: „Maar hij leeft nog juffrouw! Hij leeft nog! Hij is gered!" Op het horen van die woorden sprong Rika als een veer in de hoogte. „Leeft-ie nog, zeg je?" „Ja, ja! Hij leeft! Wanneer U zich even omdraait, kunt u 't zelf zien!" Wordt vervolgd. NIEUWE RAADSELS. 1. Verborgen plaatsnamen. Nu, zeg ik het U voor de laatste maal, stil zijn hoor, anders zet ik je in de hoek. Hij kwam met groot gebaar naar hem toe. 2. Onderstaande is een spreekwoord van 2 woorden of 9 letters. 8, 4, 7, 5 hemellichaam. 9, 6, 1 insect. 5, 7, 2, 8 grote man. 1, 6, 3 rijdier 3. Het geheel is een spreekwoord, be staande uit 5 woorden of 31 letters. 7, 27, 18, 29, 10, 26, 15, 8, 8, 11 onbegrijpelijk. 13, 30, 11, 1, 9, 14, 4, 5, 17, 24 repareren. 12, 28, 3, 22, 22, 6, 26, 1 afval. 25, 21, 19, 3, 10, 28, 12, 2, 20, 25 gewillig. 7, 20, 23, 5, 21, 26, 8, 8, 31 sportveld. 4. Het geheel is een spreekwoord en bestaat uit 5 woorden of 22 letters. 4, 16, 3, 14, 12, 5, 2, 18, 17, 7, 16 oud familielid. I, 21, 19, 8 lichaamsdeel. 15, 20, 7, 16, 13, 22, 10, 18, 17 te veel voorraad. 9, 16, 6, 11 niet recht. 5. Het geheel is een spreekwoord en bestaat uit 7 woorden of 32 letters. 26, 18, 24, 31, 8, 5, 14, 32, 29, 13, 25 onderwijzer. II, 22, 16, 21, 37, 23, 30, 26 huisraad. 16, 2, 23, 11, 5, 15, 1, 18 kellner. 3, 24, 15, 10, 4, 57, 22, 12, 28, 5, 26, 26, 30, 22 uitstallen. 6, 7, 30, 19 lekkernij. De nieuwe monetaire politiek B'i de departementen van iustitie en van financiën wordt nader onderzocht, In hoeverre naar aanleiding van de door de regesrinq getroffen monetaire maatreoelen, builen werking stellen van de qoudcbusule geboden zal ziin. Echter Iiqt het niet in 't voornemen der reqeering in een eventueele op heffing hier te lande van de goudclau sules ook de ter beurze te Amsterdam officieel genoteerde fondsen in vreemde valuta, versterkt door een goudclausule, te betrekken. Inmiddels heeft de reqeering invoer heffing op ongebrande koffie ingesteld bij het Crisis koffiebesluit 1936 I, van 12 tot 6 cent per k.g. verlaagd. Ook de overige op gebrande koffie, koffie extracten, etc inqestelde invoer heffingen werden met 50 pet. verlaagd Zooals men weet zün voorts bii Kon. Besluit ook opgeheven de tiideliike invoerbeperkingen van meubelen van hout, al of niet bekleed, en onderdeden van deze meubelen, van zoolleder, drijfriemenleer, tuig en zaalleder en van wollen en halfwollen dekens. Ook is de heffing op varkensvleesch buiten werking gesteld. In overeenstemming daarmede heeft de minister van landbouw en visscherij thans algemeene ontheffing verleend van die artikelen van het crisis-varkens besluit 1936, waarin bepalingen zijn vervat omtrent het wegen van varkers, welke weging diende tot vaststelling van het bedrag der heffing. Door het verleenen van deze ontheffing is buiten werking gesteld de crisis— varkensbeschikkirg 1936 2, welke nadere voorschriften behelst omtrent 't betalen van de heffing en het wegen van varkens, alsmede een regeling van de vergoeding voor de aan de ge meertebesturen opgedragen werkzaam heden ter innin - van de heffing. Tevens is daardoor buiten werking oesteld de crisis huisslachlincsbeschik king 1936. waarbij in bepaalde gevallen onder de daarin genoemde voorwaarden ontheffing wordt verleerd van't betalen van heffing op varkensvleesch. De regeering schiint te overwegen ook de crisisacci'ns op runderen op korten termijn te verlagen. Naar gemeld wordt, heeft de Tarwe Centrale den eerst verhoogden tarweprii? wederom verlaagd tot f9,60 per 100 K.G. Een nieuw schip voorde Marine Op het departement van Defensie wordt op het oogenblik ernstig over wogen over te gaan tot 't doen bouwen van een artillerie-instructieschip ter vervanging van het als zoodaning dienst doende pantserdekschip Gelderland STAKING TE LONDEN. Het autobuspersoneel te Londen is in staking gegaan. Ruim 2000 man namen hieraan deel, waardoor 548 autobussen in de verschillende garages bleven «taan. De autobusdienst stokte op 35 liinen. Alle besprekingen om tot bemiddeling te geraken waren vruchteloos. DE TROEBELEN TE PARIJS. Eindelijk heeft de Fransche regeering stelling genomen tegen de onophoude lijke manifestaties en volksverzamelingen die Parijs reeds sedeit geruimen tijd in onrust hielden Om den normalen loop en de kalmte van het openbare leven te verzekeren, heeft de regeering het besluit genomen, voortaan geen toestemming meer te verleenen tot het houden van politieke optochten, volksverzamelingen en and re manifestaties welke tot tegenactie kunnen leiden. Voorts is in het gebouw der sociale partij een huiszoeking gedaan. HET CONFLICT STARKENBERG —FEY. Bondskanselier Schuschnigg heeft met zijn medewerkers vergaderd, teneinde met hen de middelen te overwegen, om het conflict in den »Heimatschutz« op vreedzame wijze bij te leggen. In een persconferentie te Weenen heelt Fey o.a. verklaard, dat een groot aantal elementen der Heim- wehren in de provincie, vooral in Karinthie en Tirol, in oppositie zouden zijn tegen Starhemberg. Fey deelde verder mede, dat hij van plan is, een aanklacht in te dienen tegen vorst Starhembeig wegens kwaadwillige toespelingen op de rol, die hij, Fey, gespeeld zou hebben hij den moord op Dollfuss. Van zijn kant heeft Starhemberg bekend gemaakt, dat hij verzeke ringen van trouw uit de provincie heelt ontvangen, vooral van de Heimwehren in Beneden- en Boven- Oostenrijk. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Roode moordpartijen en ter- reurdaden. De nationalen rukken op naar Madrid. Generaal Varela, die het bevel voert over de troepen der nationalisten, die Toledo hebben ingenomen, zal persoon lijk den grooten opmarsch naar Madrid leiden. Hij is voornemens in drie rich tingen, Naval Carnero, Aranjuez en II- lescas op te rukken. Er is een ultimatum naar Madrid gezonden, waarin ge dreigd wordt met een woesten aanval te land en uit de lucht en met represail lemaatregelen, wanneer de stad weigert te capituleeren. De troepen van Franco hebben Por- tillo in den sector Toledo, alsmede San ta Cruz, op 60 K.M. van Madrid in genomen. De Spaansche hoofdstad, welke op alle punten door de nationalen is om sloten, bereidt zich op den aanval der opstandelingen voor. De stad is reeds gedeeltelijk ontruimd en wordt aan alle kanten versterkt. Inmiddels hebben regeeringstroepen felle aanvallen op de stad Oviedo ge richt en vele wapens van de nationalen buit gemaakt. Voorts wordt gemeld, dat de witte strijders in een snellen succesvollen opmarsch langs den hoofd weg tusschen Maqueda en Avila de plaatsen Escalona en Almorox hebben ingenomen. Allereerst ontbrandde een hevig gevecht om Escalona, dat op cir ca tien kilometer ten Noorden van Ma queda ligt. Tijdens dit gevecht werd de roode cavalerie door het machinege weervuur der witte strijdkrachten weg- ^Toen de troepen van generaal Mola vervolgens verder naar Almorox op rukten'. ontmoetten zij slechts zeer ge ringen tegenstand en konden binnen korten tijd de stad bezetten. Escalona gold als een vrijwel on neembare regeeringsbasis. In Santander heerschen chaotische toestanden. Men vertelt dat dagelijks gemiddeld 28 personen gefusilleerd worden. In de haven ligt een schip, aan boord waarvan zich twaalfhonderd gijzelaars bevinden. Om te verhinderen, dat het schip de haven zal verlaten, is het om geven door een mijnengordel. Het volksgerecht heeft hoegenaamd geen gezag meer en zelfs wanneer een beschuldigde wordt vrijgesproken, ma ken anarchisten zich van den ongeluk kige meester en schieten hem h bout portant neer. Een ander staaltie van roode „be schaving" wordt uit Hendaye gemeld: Terwijl de roode mijnwerkers-armee de stellingen van de nationalisten in Oviedo bestormde, kwam het in Bilbao tot een ernstigen overval van de be manning van den volksfrontkruiser Taime I op de weerlooze giizelaars, die op een oud zeilschip voor Bilbao wor den vastgehouden. Tweehonderd roode matrozen onder namen plotseling een stormaanva op het schip, overmeesterden na een kort handgemeen de Baskische wachtposten en schoten negen en dertig gijzelaars op het dek neer. Hiermede is het aantal gijzelaars, dat in Bilbao sedert den aanvang van de belegering werd gefusileerd, tot twee honderd acht en negentig geste gen. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur. Dwazer ingezonden stuk als dat van «Een lid eener gedupeerde ver- eeniging» uit Sprang-Capelle in Uw nummer van 1.1. Woensdag, hebben we hier wel zelden te lezen gehad. Dat «lid» denkt zeker in zichzelf, dat heb ik hem nu eens fijntjes ge zegd en de heeren raadsleden, die den euvelen moed hadden tegen het bewuste voorstel van den burge meester te stemmen, eens fijn de waarheid gezegd 1 Maar die heeren zullen toch zeker wel zoo verMandig zijn zich van dergelijk gezwam in de ruimte niets aan te trekken en zich te herinne ren dat ze niet in den raad gekozen zijn voor «een gedupeerd lid» of «een gedupeerde zangvereeniging» of i.d., maar om de gemeenschap en de geheele gemeente te dienen En dat hier objectief, zonder aan zien des persoons en in 't algemeen ELKEN OCHTEND VERSTIJFDE VINGERS. Hulpbehoevend door rheumatische pijn. De heer R G S schrijft ons: „Ik had rheumatische pijn in handen, knieën en voeten. Het was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kunnen loopen, en 's ochtends bij het opstaan waren mijn vingers steeds verstijfd. Ik gebruikte tallooze pijn stillende middelen, maar het hielp niets. Totdat ik eens den raad opvolg de om Kruschen Salts te probeeren. Nadat één flacon gebruikt was, toon de zich reeds aanmerkelijke verbete ring; voordat ik de tweede flacon op had, was mijn rheumatische pijn vol komen verdwenen, en zij is gelukkig nooit meer teruggekomen. Dit kan ik U wel zeggen, zoowel mijn vrouw als ik raden Kruschen Salts direct aan, zoodra wij van iemand weten dat hij aan rheumatiek lijdt". Rheumatische pijnen en kwalen als spit, -ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een le groote hoeveel heid urinezuur in het lichaam. Urine zuur, eert der afvalstoffen van het or ganisme, moet uit het lichaam ver wijderd worden door de afvoerorga- nen. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, be vorderen sterk en op geheel natuur lijke wijze de werking van deze orga nen, waardoor de gevaarlijke at val stoffen, als urinezuur, e.d., zacht en volkomen uit het lichaam worden ver wijderd, zoodat de oorzaak van de rheumatische pijnen wordt opgehe ven. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Hierdoor zal ook Uw geheele gezondheidstoestand ver beteren. Uw levenslust, weerstand en energie keeren terug, zooals in Uw beste jaren. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. gemeentebelang, geoordeeld is, moge blijken uit de stemming, n.l. dal tegen dit voorstel dat z.g. speciaal Sprang en Vrijhoeve-Capelle betroi, naar Capelsche evengoed Spiangsche en Vrijboevensche raadsleden stem den, om duidelijk te demonstreeren dat in deze tijden een uitgaaf van f2500.— niet gewettigd is, voor welk deel der gemeente hei dan ook geldt. Een objectief en juist standpunt. Al haalt men er nu Capelsche liefhebberij, onzen Sprangschen wet houder, de Capelsche school, de subsidie aan de B. L.-school enz enz. bij, alles gedaas in de ruimte van personen die geen verantwoording te dragen hebben en alleen boos zijn omdat ze «ook geen kiosk» krijgen, want Capelle heeft er ook een; al kost het dan ook f25001 Wethouders en raadsleden zullen zich toch hoop ik, boven zulk een critiek verre verheven achten en den juisten en rechten weg blijven gaan. Met dank voor de plaatsing. EEN ABONNÉ. Sprang, 8 October 1936. Sprang, 8 October 1936. Mijnheer de Redacteur, Als abonné verzoek ik U beleefd plaatsing van het onderstaande in Uw blad. waarvoor mijn dank. Met zeer groote verwondering nam ik kennis van het verslag van de Ge meenteraadsvergadering van Donder dag 1 Oct. 1936. Met: ze dronken een glas en deden een plas en lieten de zaak zooals ze was", zou een zakenman zijn zaak wel kunnen sluiten. Wel is een Gemeentehuishouding wel niet ge heel met een zaak te vergelijken, en toch blijkt het steeds weer dringend noodzakelijk, dat eene Landsregeering, Provincie- of Gemeentebesturen zich aan de gewijzigde toestanden aanpas sen. Veel meer dan vroeger is het voor een bestuurder dringend noodzakelijk met de steeds voortschrijdende wereld rekening te houden. Door ontwikkeling van techniek, worden ingrijpende veranderingen noodzakelijk, doch ook de bevolking eischt meer als vroeger en zeer terecht. Dat er behoefte bestaat in het Cen trum der Gemeente een stukje grond beschikbaar te hebben voor een te plaatsen muziektent is door Burge meester Smit zeer juist gezien. Stelt de gemeente dit stukje grond beschikbaar, komt er natuurlijk een tent. Dat een der Raadsleden sterke te genstander van den vooruitgang en centralisatie is, kan toch wel haast mid- deleeuwsch genoemd worden. Ging er in Nederland geen daverend gejuich op bij de centralisatie der Spoorwegen, en was dit voor den han del geen vooruitgang? Decentralisatie en dissonanten of centralisatie en schitterende accoorden, ziedaar twee tegenstellingen. Muziekminnend Capelle kreeg ver gunning boven de haven een tent te bouwen, de plaats was er en kostte geen cent. Indien in Sprang of Vrijhoeve ook een dergelijke gelegenheid was ge weest, zou het wel best mogelijk zijn dat reeds één tent versleten was. Ook in deze deelen der gemeente zijn zeer veel inwoners, welke vocaal of instru mentaal kunstminnend zijn, en omdat nu in een deel der gemeente een schit terende gelegenheid is voor een mu ziektent, moet het grootste deel der inwoners dan maar zonder muziekuit voeringen in de open lucht doen? En alleen omdat er geen geld gevonden kan worden!!! Wanneer het in onze gemeente reeds zoo ver is, dat dit niet meer kan, nu dan arme sijmen. Dat een gemeentebe stuur op de dubbeltjes let zal in den Haag zeer zeker geapprecieerd worden, doch dat een gemeente dringend nood zakelijke behoeften achterwege laat, dat zal onze Landsregeering toch ze ker niet wenschen. Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Een kunstminnend Sprangenaar, Capelle, 8 Oct. 1936. Mijnheer de Redacteur, Mogen wij U een plaatsje vragen in Uw veelgelezen blad, als ingezonden stuk, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Het verslag van de Gemeenteraads vergadering van Sprang-Capelle van 1 October gelezen hebbende komen wij tot de conclusie, dat er door de Raad al heel zonderling met de belangen en wenschen der Burgerij wordt rondge sprongen. De Voorzitter (Burgemeester) brengt een voorstel ter tafel dat alle hulde verdient en dat door zeer vele inwoners wordt ondersteund, n.m. grond te koopen, om daarop een Mu- ziekkiosk te bouwen. De grond zoude volgens voorstel van den Burgemeester door de gemeente moeten worden aan gekocht en de Burgerij zoude dan den bouw van de kiosk op zich nemen. Burgemeester zegt in zijn toelichting dat de kosten voor de Gemeente van weinig belang zijn, daar alleen de rente over een kapitaal van 2500.— moet worden betaald, en wanneer men de rente berekend op 5 per jaar, maakt dit een bedrag uit van 125.— per jaar. Neen! zegt de Raad in meerderheid, dit bedrag mag voor het gedeelte v. d Gemeente oud-Sprang en Vrijhoeve niet worden uitgegeven. Het eigenaardige van dit geval is, dat van de tegenstemmers er 4 wonen te Capelle, dus geen belang hebben bij het b.g.n. voorstel. Doch H. H. Raadsleden, U weet toef wel, dat U niet alleen de belangen van een zeker deel, doch de geheele ge meente hebt te dienen? Waarom moet Sprang en Vrijhoeve verstoken blijven van eene behoefte die al lang gevoeld is en met den dag meer gevoeld wordt? Zeker! er is in het dorp reeds eene Muziektent, doch deze is veel te ver gelegen, trouwens dit hebben verschil lende H. H. Raadsleden reeds herhaal de malen bevestigd. Wij zijn het over het Raadsbesluit lang niet eens, het laatste woord is over deze zaak nog niet gesproken. Ir ieder geval kunnen wij bij eene volgen de Raadsverkiezing er rekening mede houden, welke personen onze belangen en wenschen dienen. Wij zullen het voorloopig hierbij la ten: alleen willen wij nog even rela- veeren, hetgeen het geachte gemeente raadslid van Capelle zegt, dat de mu ziekvereenigingen te Capelle spoedig ziele zla gaan.* Wij moeten daar met alle kracht te gen protesteeren, daar juist na de Oran je-feesten, en de wijze waarop de ge achte Burgemeester initiatief en huif verleende, zoowel de muziekvereeni ging te Capelle als te Vrijhoeve-Ca pelle in ledental en daardoor ook fi ter ziele zullen gaan. Vele Burgers van Sprang en Vrijhoeve SPRANG-CAPELLE. Is de raad van onze Raad nog wel gemeenteraad? Toen het voorstel van onzen burge meester om de belangen van de inge zetenen zooveel mogelijk te bcharti gen, in de laatste raadsvergadering werd verworpen, werden de vlaggen niet eens halfstok uitgehangen. W waren te zeer teleurgesteld. Hoe goed de bedoelingen van de te-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6