Gemeenteraad Eethen. GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN, BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUID De verloving van Prinses Juliana. Gemeentel eke- niuy vastgesteld. Het voorstel Dunken tot bouw van een nieuw raadhuis aangehouden. Dinsdagvoormiddag om half elf kwam de raad der gemeente Eethen in openbare vergadering hijeen on der presidium van Burgemeester D. van der Schans. De heer Vos is afwezig. Na de opening deelt de Voorzitter mede, dat van den Minister van Binn. Zaken het bericht van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana is ontvangen. Ofschoon op allerlei wijze reeds tot uitdrukking is ge komen met welk een groote vr^pg- de bet Nederlandsche volk deze tijding heeft ontvangen, wil de Voorzitter toch nog even zeggen, dat ook de gemeente Eethen met blij Ischap de verloving heeft ver nomen. Spr. hoopt dat de toekom stige verbintenis moge strekken tot verbooging der levensvreugde in het Koninklijk Huis en tot heil van het Nederlandsche volk. Voort» deelt de Voorzitter mede, dat namens het gemeentebestuur aan H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana telegrammen van gelunwenschen werden gezonden. De notulen der vorige ver adering worden ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. H.M. de Koningin heeft, naar de Voorzitter mededeelt,goed gevonden, dat de gemeente Eethen een eigen wapen voert. Spr, wil er nog even op wijzen, dat op de samenstelling van dit wapen door niemand uit de gemeente invloed werd uitgeoefend. Het nieuwe ontwerp vertoont niet de zinnebeeldige, maar de werkelijke voorstelling van St Maarten te paard. Un aesthetisch en uit historisch oogpunt is het wapen van Meeuwen niet daarin opgenomen. Ingekomen is voorts een adres van de Vereeniging Gemeentebelang te Werkendam naar aanleiding van het voornemen van den Minister om het kantoor van den ontvanger der Registratie en Domeinen aldaar op te heffen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. aan 't adres adnaesie betuigen en alles in het werk willen stellen om de regeering van haar plan te doen afzien. De raad kan zich hiermede ver eenigen. Üp hun verzoek wordt aan een tweetal ingezetenen vergoeding ver- leen 1 voor hun kinderen, die een sshool buiten de gemeente bezoeken. De raad gaat ermede accoord, dat het schrijven van het bestuur van luxe verhuur- en taxi onderne mers om een nieuwe verordening voor het taxi-bedrijf uit te vaardi gen voor kennisgeving aan te nemen, aangezien deze strijd toch geluwd is en de gemeentebelang-m hierbij toch niet zoozeer betrokken zijn. 2. Vaststelling gemeenterekening. Namens de controle-commissie brengt de heer Donken verslag uit en zegt de rekening in orde te hebben bevonden. Alleen acht spr. de post voor den vleeschkeurings- dienst te hoog. De Voorzitter is het hiermede eens en zal er straks nog op terug komen. De heer Donken adviseert namens de commissie tot vaststelling van de rekening. De raad keurt hierna de rekening goed, welke in den gewonen dienst sluit met f 105.010,06 aan inkomsten en f 10J 044.8 i aan uitgaven, zoodat er een nadeelig saldo is van f 4004,78. De inkomsten van den kapitaal- dienst bedragen f 38 175,35, de uit gaven f 37.935,73 en het batig saldo f 119,62 3. Wijziging verordening rege lende de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de ge meente veldwachters in de gemeente Eethen. Aangenomen. 4. Voorstel om Hare Majesteit de Koningin vrijstelling van de re capilulanten-regeling te verzoeken. Aangenomen. 5. Wijziging der bouwverorde ning Aangenomen. 6. Wijziging begrooting 1936. Voorgesteld wordt de post voor werkverschaffing en steunverleening met f 4800 te verlagen Voorts moet een wijziging worden aangebracht in verband o m. met het inslaan van den bliksem in den toren van Meeuwen. De herstellingswerkzaam heden kosten f 550, waarvan de assurantie f 195 betaalt. De raad gaat hiermede accoord. Bouw Gemeentehuis. 7. Bespreking bouw gemeente huis. De Voorzitter deelt mede, dat B en W. meenden niet met een voor. stel te moeten komen, waarna de heer Donken voorstelt in 1937 in Eethen een nieuw gemeentehuis te laten bouwen. De heer v. d. Schans steunt dit voorstel. De heer G. van Beek vraagt om argumenten. De heer Donken wijst erop, dat bij de vereeniging van gemeenten werd aangenomen, dat in Eethen een gemeentehuis gebouwd zou worden. Spr. heeft al een schets voor het gebouw en laat deze aan den raad zien. De Voorzitter brengt den heer Donken een eeiesaluut voor diens voortvarendheid en vraagt, wat de kosten zullen bedragen van het ontworpen gemeentehuis. De heer Donken antwoordt, dat deze ongeveer f7000 zullen beloo pen, welke gelden door de gemeente gemakkelijk uitgegeven kunnen worden. De heer G. v. d. Beek noemt het argument niet steekhoudend. Spr. had graag gezien, dat de heer Donken ook de bron had aange wezen, waaruit de f 7(100 geput zouden kunnen worden. Tegenover ingeze enen, die meenen, dat spr. er naar zou streven den bouw van een gemeentehuis in Eethen tegen te houden, wil spr. even verklaren, dat hij er voor is, dat in Eethen wordt gebouwd en niet in Gendertn, alhoewel er factoren zijn, die voor den bouw in Genderen pleiten. Spr. kan niet begrijpen, dat men, nu de rekening 1935 nadeelig sluit met f4001. toch den durf heeft om een dergelijk voorstel te doen. Ofschoon het tegenwoordige gemeentehuis niet meer aan de eischen des tijds voldoet, kan spr., gezien de finan- cieele draagkracht der gemeente zijn stem aan het voorstel Donken niet geven. Van de raadsleden hoopt spr. op een nuchteren kijk op de zaken, zoodat niet besloten wordt tot den boifw in 1937. De heer Donken meent, dat de bron wel mogelijk is in verband met den financieelen toestand, welke nog verbeteren zal, daar de ge meente in 1937 de wach'gelders kwijt is en de steunuitkeering minder zal bedragen. Volgens spr. heeft de heer G. v. d. Beek, die thans als bezuiniger optreedt, zijn stem wtl aan hoogere uitgaven dan de thans voorgestelde gegeven. De huur van dit gemeente huis kost ook jaarlijks 'n groot bedrag. De voorgestelde kosten zijn niet veel hooger. De heer G. v. d. Beek kan zich niet meer speciale gevallen her inneren, waarin hij zijn medewer king verleende maar die uitgaven zullen wel noodzakelijk geweest zijn of gelast door de overheid. Spr. acht het niet verstandig thans hooge bedragen voor den bouw van een nieuw gemeentehuis uit te geven. Beter kon men aflossing van de schulden overwegen. Wordt de financieele toestand dan gezonder, dan kan men nog altijd den bouw overwegen. Thans acht spr. een dergelijk besluit onverantwoord tegenover de ingezetenen en de belastingbetalers. Weth. E. v. d. Beek vindt den bouw niet noodzakelijk. Men doet beter de oogen gericht te houden op Doeveren en Heesbeen, welke door den bouw van het nieuwe gemeentehuis, daarvan nog verder verwijderd zouden zijn en welke nog steeds verstoken bleven van electriciteitsvoorziening. Beide ge huchten zijn tot nu toe stiefmoeder lijk behandeld. De heer G. v. d. Beek wil weten, hoeveel huur er voor het tegen woordige gemeentehuis betaald moet worden. De Voorzitter deelt mede, dat dit f220 bedraagt, waarna de heer G. v d. Beek in twijfel trekt, of de gemeente na den nouw voor even ho 'ge jaarlijksche kosten zal komen te staan en of men wel voor f7000 een nieuw gemeentehuis zal kunnen laten bouwen. De Voorzitter is het niat met Weth. E. v. d. Beek eens. Doeveren ligt dichter bij het terrein, waar he^ nieuwe gemeente huis zou gebouwd worden, dan bij het huidige. De kosten moet men niet te hoog schatten. De schulden last is thans weer met f6000 inge krompen. Het geld is best te leenen en de uitgave ten opzichte van het budget betrekkelijk gering. Spr, acht het billijk en uitvoerbaar, dat er een nieuw gemeentehuis wordt gebouwd. Dat is geen overbodige luxe. Er is wel degelijk een ge meentebelang mee gediend, dat men eindelijk over een eigen huis zal kunnen beschikken. Voorts zijn er ingezetenen uit Eethen, die nog verder van het te bouwen gemeente huis zullen verwijderd zijn dan Heesbeen, dat 6 6 K.M. er van afligt. Weth. E. v. d. Beek heeft nog steeds niet gehoord, dat de bouw noodzakelijk is. Ook een leening sluiten is schuld maken. Elk dubbeltje, dat wordt uitgegeven is nog altijd 10 cent waard. De heer G. v. d. Beek merkt op, dat de tijden, welke we thans be leven, anders zijn, dan toen in 1923 een nieuw gemeentehuis beloofd werd. Die belofte bindt den raad thans niet meer. De Voorzitter wijst daartegenover er op, dat de gemeente thans een halve ton minder schuld heeft dan in 1923 en dat de bouwkosten in dezen tijd ook veel geringer zijn dan in dat jaar. De heer G. v. d. Beek zegt, dat toenderiijd de schulden ouk ge makkelijker konden worden betaald. De heer v. d. Stelt vindt het onverantwoordelijk om tot nieuw bouw te besluiten. Spr, pleit voor electriciteitsvoorziening van Doe veren en Heesbeen. De Voorzitter betreurt het, dat deze kwestie telkens in het geding wordt gebracht. Men moge ervan overtuigd zijn, dat voor electriciteits voorziening gezorgd zal worden, wanneer het uitvoerbaar lijkt. Er bestaat thans mogelijkheid, dat men den aanleg voor veel minder zal kunnen laten uitvoeren, dan men oorspronkelijk berekende, waardoor dus de kans, dat Doeveren en Heesbeen spoedig van electi iciteit zullen worden voorzien, grooter wordt. In omvraag gebracht wordt be sloten het voorstel Donken aan te houden, daar drie leden voor en dne leden tegen stiinmen. Voorden bouw van een nieuw gemeentehuis stemden de heeren Weth. Lankhaar, v d. Schans en Donken tegen de heeren v. d. Stelt, G. van aer Beek en Wethouder E v. d Beek. De Voorzitter deelt nog mede, dat de Vleeschkeuringsdienst van Heusden waarschijnlijk bij Waalwijk >al worden ingedeeld, waardoor de hooge kosten, welke momenteel voor den wachtgelder en voor onderhoud van het laboratorium op de gemee.ite Eethen drukken, zullen komen te vervallen. Op voorstel van den Voorzitter verleent de raad B en W. machtiging om dit te bewerken. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Een droevig ongeluk bij Kralingsche Veer. Een vrouw en haar zoontje verdronken. Op de Ni we Maas ter hoogte van Krdlingscheveer is een scnippersvlet door een Fransche sleepboot overvaren Dj scnipper en zijn 17 jarige dochter Johanna konden worden gered, doch zijn 44 jarige vrouw en zijn 8 jarig zjonije, die in het roefje van de vlet zaten, ziin verdronken. De vlet kwam uit de richting Rotterdam en werd ach terhaald door de Fransche sleepboot Allier. De schipper van de vlet, de 44 jarige L. Kaptein, wonende te Rot terdam, stuurde bij Kralingscheveer zijn vlet plotseling naar bakboord met de bedoeling de rivier over te steken. De Fransche sleepboot, die met groote snelheid voer, kon de vlet niet meer uit den weg gaan, waardoor deze aan bak boordzijde geraakt werd, omsloeg en in de diepte verdween. Het ongeluk werd opgemerkt door eenige opvarenden van ter plaatse lig gende Rijnschepen- Tweemannen van het Rijnschip Sindora en een schepe ling van het Rijnschip Bamberg bega ven zich onmiddellijk in de roeiboot van de Sindora en schoten ijlings te hulp. Zij konden er in slagen de 17 jarige dochter, die zich boven waier had weten te houden, aan boord te nemen. Op hetzelfde oogenblik dreig de schipper Kaptein in de diepte te verdwijnen. De mannen in de roei boot riepen hem toe: „Sla met je ar men" en met uiterste krachtsinspanning wist de min zich ten siotte ook boven water te houden tot hij aan boord kon worden genomen De ijzeren vlet was inmiddels reeds gezonken. Toen de Fransche sleepboot naderde heeft de dochter van schipper Kaptein op het laatste oogenblik no4 het gevaar, dat de vlet bedreigde, zien aankumen. Zij riep haar moeder toe: «Houd je vast, houd je vast*. Deze en haar 8 jarig zoontje bevonden zich achter in het roefje en konden, toen de vlet kap seisde, niet meer boven komen. De schipper heeft verklaard, dat het ongeluk te wijten is aan een verkeerde manoeuvre zijnerzijds. Hij had de vlet nog slechts vier weken in zijn bezit. Wraakneming van Radio luisteraars. Langen tijd hadden de luisteraars van New Vork zich reeds beklaagd over een zangeres, die zeer dikwijls voor ae microfoon zong. Maar deze brie ven hadden geen succes en bereikten de middelmatige zangeres zelfs niet, aaar haar veiloofde een bankier was van de Vüfde Avenue, die zeer veel aandeelen had in het radiozendstation. Nu is de zangeres onlangs een zeer onaangenaam avontuur overkomen. Toen zij op een avond weer voor de microfoon was opgetreden en het radio paleis wilde verlaten, werd zij opge wacht door een groepje energieke jon ge minnen, die haar aanrieden om zonder opzien te baren in een gerced- staanden auto te stappen. De eerste gedachte van de zangeres was, dit het werk van roovers was, die eenige duizenden dollars losgeld zouden eischen. Maar toen zij eraan dacht, dat haar populariteit door dit avontuur wellicht zou stijgen stapte zij gewillig in de auto, die naar een een zaam huis buiten de stad reed. Zij werd naar een kamer gebracht en in een stoel vastgebonden. Nu bracht men een gramofoon naar binnen met een stapeltje platen. De zangeres was aangenaam verrast, toen zij platen hoorde van haar eigen stem. Maar tot haar groote verbazing vernam zij, dat het een wraakneming gold van verbitterde luisteraars. Zonder onderbreking moest zij nu acht uur lang luisteren naar haar eigen stem. Verschillende malen hoorde zij dezelfde platen en den volgenden morgen zakte zij uitgeput in elkaar. Nu was de wr«akneming van de luisteraars geëindigd, en oe kunstena res zal voorlopig wel niet meer voor de microfoon optreden, want zij was door de gebeurtenissen zoo overstuur, dat zij op het oogenblik in een ge sticht verpl egd moet worden INCIDENT TE WADDINXVEEN. Burgemeester door venter mishandeld. Aan de Oranjelaan te Waddinx- veen is gevesligd de zaak van den kapper L. J. Schalkwijk. In den winkel kwam een koopman met negotie, op het oogenblik, dat de kapper den burgemeester van Waddinxveen, den heer P. A. Troost, aan het scheren was. De eigenaar van de zaak wilde niets van den man koopen en keerde terug naar den salon. De venter bleef evenwel staan, werd kwaad, en met zijn negotielrommeltje sloeg bij naar den barbier, die den slag nog juist kon ontwijken. Direct hierop haalde de venter een mes uit den zak en dep daarmee dreigend op den 41-jarigen heer Schalkwijk toe, die door de deur met de kapotte ruit vluchtte. De koopman wilde hem achternagaan doch de kapper zette zich achter de deur schrap Op het geroep van den kapper kwam burgemeester Troost den salon uitloopen om te zien wat er aan de hand was. Toen de forsch gebouwde indringer den heer Troost opmerkte, vroeg hij hemBen jij de burgemeester? Op hetzelfde oogenblik dat deze bevestigend antwoordde, gaf de venter den 58 jarigen burgemeester met de vuist een harden klap in 't gelaat, dat bloedend werd gewond. De burgemeester liep onmiddellijk naar buiten om de politie te roepen Van deze gelegenheid maakte de aanvaller gebruik om op de vlucht te slaan. De veldwachters gingen den vluchteling achterna en vonden hem in een tuin achter een woning, waar hij zich had verborgen. Toen hij daar ontdekt werd, was zijn woede nog niet bekoeld en krachtig ver zette hij zich tegen de politiemannen. Een hevig gevecht ontstond, waarbij veldwachter de Prielle aan gela: t en handen werd geblesseerd. De agenten grepen hun gummistok en na een regen van slagen gaf de venter zich tenslotte over. Zwaar geboeid is hij naar 't gemeentehuis overgebracht en daar in de cel opgesloten. De dader, de 29 jarige J. C. v. d. L.. reizend venter, gedomicilieerd te Dordrecht, is een broer van Marinus van der Lubbe welbekend van den brand in het Rijksdagge bouw te Berlijn. Ernstige ontploffingte Rotterdam Op het terrein van de Rio Tinto maatschappij aan de Binnenhaven te Rotterdam heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Vermoe delijk doordat zich in de kelders, welke langs den kademuur zijn gelegen, gassen hadden verzameld, heeft in deze kelders een ontploffing plaats gehad. De ontploffing was zoo hevig, dat de kademuur over een lengte van ongeveer 50 meter is weggeslagen Tengevolge van de ontploffing werden drie arbeiders, die op het terrem werkzaam waren, gewond. Twee andere personen, die op den kademuur stonden, vielen te water. Zij konden echter worden gered. De kelders werden niet meer DRAïSM-van-VAIKENBURQ^ e A /iLE1 lar-~ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 et* gebruikt, zoodat men van de g ontwikkeling niets heeft bemtr voordat de ontploffing geschiedt De materieele schade is belangrij Geweldige brand te ltsjang, Een geweldige brand heeft et groot deel van de provinciale hooi stad ltsjang aan de Jangtse in ag( gelegd, aldus wordt uit Sjatig^ gemeld. Honderden huizen werden vi nield. Duizenden zijn dakloos worden. Vele verkoolde lijken zijn dusverre reeds uit de rookem puinhoopen geborgen. Door het omverhalen van et muur is men erin geslaagd, op t laatste oogenblik nog verscheidt honderden kinderen uit een schot gebouw te bevrijden en van d dood in de vlammen te redden. DnrPRECDRCIMMQ Wederspannigheid. J. W. R., werkman te Sprar Capelle, een man als een bu had zich tegen de politie ver toen hij door den veldwachterv aangehouden, die daartoe opdn had. Verdachte, die per fiets begon den veldvvachter te stom R. heet niet normaal te zijn, d tn twee deskundige rapporten w dit ontkend. Maar met dat Notaris en Advocaat laat hij blijkbaar inloopen en is een voor de omgeving. Verdachte ontkende schuld hebben. Hij had niets misdaan. Na getuigenverhoor eischte O M. 3 weken gevangenisstraf. De verdediger, Mr. 't Hooft, ac verdachte minder toerekenbaar verzocht om een derde psychiatrl onderzoek. De rechter vond twee deskun rapporten voldoende. R. werd wegens wederspannig veroordeeld tot f10 boete of weken hechtenis. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP „ONS KERKB0E llel verschijnen van de 2e oplaag van Kerkboek", zoo kort 11a de eerste, is wel een wijs hoezeer dit kerkboek de belangstelling h en door de katholieken op prijs wordt ges Ons Kerkboek bevat „Oefeningen en Gebed voor alle plechtigheden die in den katholii eere-dieust voorkomen. Het is de wcnsch van Z.H. den Paus, de parochianen niet hun herder vereenigd dat zij ijverig deelnemen aan de parochiale <33 sten tot vernieuwing van het Inwendig let dat binnen in de parochie de godsdienstige ming van het volk en de jeugd zal voltrol] worden. In het voorwoord zeggen de samenstellers, pastorie van „St. Jan"; E11 zoo is het 't meest voor de hand liggg dat een parochiaan in eigen parochiaal band zijn Godsdienst beleeft. Er moet parochiale saamhoorlgheid bestaaneen pi chie moet zijn als één groot gezin, waar de parochiale geestelijkheid het vaderschap kleedt en de parochianen de leden zijn. l)e parochiekerk is de gemeenschappelijke zinswoning; dii6r moeten de parochianen men komen bidden, samen komen zingen, uitgave van dit Kerkboek beoogt dit paroch verband inniger en tastbaarder te maken zoo voor het zielenheil van velen vruchlh te zijn. Moge God Zijn zegen er aan schenken. Wij behoeven hieraan niet veel toe te v«| maar meenen dat de pastoor en kapelaans „St. Jan" een goed werk gedaan hebben me samenstelling van dit boek, dat ieder geloo de II. Diensten zal doen leeren, begrijpen meeleven, wat toch ook een eerste vereischt en dat In een duidelijke voor ieder vatbare en samenstelling. liet boekje is verkrijgbaar ii O.liü, prachtl 1.75, en werd gedrukt ter Waalwijksche St drukkerij Antoon Tielen. PROVINCIALE ALMANAK V NOORD-BRABANT 1936. Wij ontvingen de tweede jaargang van Provinciale Almanak voor Noord-Brabant samengesteld onder toezicht van J. A. J. Rob Referendaris ter Prov. Griffie van Noord bant, in keurige uitgave van N. Samson Alphen a. d. Rijn, en in den boekhandel krijgbaar. Deze tweede jaargang bevat opn. een rijke verzameling van gegevens, die velen van grooten dienst zijn en dikwijls raadpleegd zullen worden. Wie zich herinnert wat de griffier der S schreef bij het verschijnen van den eersten gang, hoe hij den rijken inhoud roemde, tevens van welk een groot nut deze uitgas speciaal voor hen, die met de Prov., gemee waterschappen en andere besturen en commi te maken hebben en wie "heeft dat niet woordig Bovendien vindt men er alle provii reglementen, verordeningen en een wegenl in. Terechteen rijke inhoud, een bron vas lichtingen. De prijs is 2.50. Die zich voor lijksclie toezending abonneert, betaalt 2-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8