I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUMBEMET1933 DE GOUDENBRUG HOORDBRABARD" DE BROODPRIJS. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON fjUMMER 83. ZATERDAG 17 OCTOBER 1936. 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Bij de Wet van 17 November 1933, Staatsblad 597, is een wette lijke regeling getroffen betreffende de huisindustrie. Deze wet is in werking getreden 1 October j.l. Als werkzaamheden, die onder de bepalingen van deze wet vallen, zijn aangewezen die, welke voor een onderneming worden verricht in open of besloten ruimten, welke geen deel uitmaken van die onder neming en wel voornamelijk de volgende le. het plakken van gummi artikelen en het bewerken van celluloidwaren 2e. het vervaardigen, herstellen en afwerken van onder- en bovenkleeding, daaronder schoeisel en hoofdbedekking 3e. het vervaardigen, herstellen en afwerken van huishoud- goed, zooals lakens, sloopen, servetten enz. 4e. het schoenstikken 5e. het strijken en opmaken van waschgoederen 6e. het behandelen van vuil waschgoed 7e. het behandelen van lompen en anderen afval 8e. het schoonmaken van fruit en het lezen van peulvruch. ten en koffieboonen, alsmede nog enkele andere werkzaam heden. Bij twijfel of bepaalde werkzaam heden onder de wet vallen, kan men zich het best wenden tot de secretarie in de woonplaats of het politiebureau. De werkgever is verplicht ervoor te zorgen, dat ieder arbeider(ster), die huisarbeid voor hem verricht, voorzien is van een loonboekje. De boekjes worden door of vanwege den Burgemeester der gemeente, ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 34) Mocht eventueel, gelet op Uw gepe perde prijzen, deze dekking niet vol doende blijken te zyn, dan zal dat voor Uw etablissement slechts een geringe schade beteekenen, onbetee- kenend klein zelfs vergeleken bij die, welke u berokkend zou worden, wanneer het ruchtbaar werd, dat zich onder de gasten van Iglerhof oplichters en avonturiers bevinden. Vertrouwende, dat U, deze meening ten volle deelend, mijn onverwacht vertrek niet al te kwalijk zult ne men en mij des wegen verder geen moeilijkheden in den weg zult leg gen, verblijf ik, Hoogachtend, SYLVESTER VONBERG. 31 December 1935. Verdraaid, ontglipt het den di recteur Van Iglerhof na de lectuur van deze vluchtige potloodkrabbels. Zóóiets is hem in zijn geheele, veel jarige practijk nog nooit overkomen. Een zeldzaam brutale vlegel, die Von- waar de arbeider woonachtig is, tegen betaling van f 0.50 afgegeven en blijven geldig tot één jaar na den datum van afgifte. Verder is de werkgever verplicht te zorgen a. dat hij onder zijn berusting heeft een huisarbeiders register, vermel dende de namen en adressen van al zijn huisarbeiders en de adressen hunner werkplaatsen, benevens naam, geslacht en ge boortedatum van hun hulpar beiders b. dat in alle lokalen, waar voor zijn onderneming voorwerpen of stoffen ter bewerking in huis arbeid worden uitgegeven of na bewerking in huisarbeid worden in ontvangst genomen of gekocht of waar uitbetaling van loon of betaling van ingekochte goede ren aan huisarbeiders plaats heeft, een loonlijst goed zichtbaar is opgehangen, zoodanig, dat allen, die werk komen inleveren of ontvangen, daarvan kennis kun nen nemen en op welke lijst zijn vermeld alle voorwerpen of stoffen, waaraan huisarbeid wordt verricht, met voor elk daarvan het bedrag, dat aan den huis arbeider per ingeleverde eenheid of in tijdloon wordt uitbetaald, en van de bedragen, die hierop wegens de daarbij vermelde re denen worden gekort c. dat door hem wordt aangelegd en bijgehouden een loonregister, waarin zijn vermeld de door iederen huisarbeider ontvangen geldsommen, met den datum der uitbetaling en de verrichte huis arbeid in soort en hoeveelheid d. dat in de loonboekjes van zijn huisarbeiders steeds zijn vermeld aard en hoeveelheid der in be werking uitgegeven of in ont vangst genomen of gekochte voorwerpen 0t stoffen en het berg. Een door de wol gewassen su jet Wie had dat gedacht van den al gemeen geachten jongeman, die zich zoo correct wist voor te doen! Dan laat de directeur Gustl Stett- ner komen en deze moet nog eens herhalen hoe hij meneer Vonberg op den weg naar Matrei heeft ontmoet. .'t Zal om een uur of vier ge weest zijnIk kwam juist met den bierwagen mee En heeft meneer Vonberg den brief pas geschreven, toen hij jou zag? wil de directeur weten. Nee.... die had hij kant en klaar in z'n zak. Hij was van plan hem ergens in een brievenbus te doen, maar dan zou u hem pas morgen heb ben gekregen, misschien zelfs over morgen, want het is morgen immers Zondag.... En toen meneer Vonberg mij zag, leek hein dat een gelukkig toeval en vroeg hij mij u den brief persoonlijk ter hand te willen stei- len En wat heeft meneer Vonberg verder nog gezegd? Alleen nog, dat hij een grooten tocht wilde maken.... naar Stubai voor een dag of twee, drie.... Een beetje zonderling vond ik het wel, zoo net op Sylvester. maar ja, die stadsmenschen hebben nu eenmaal meer van die eigenaardige gewoon ten. Daar kan je toch niks tegen doen. koopprijs daarvoor of betaald en de uitgifte of van ont- de voorwerpen of loon of de te betalen datum van vangst van stoffen. De onder a, b en c vermelde modellen zijn tegen betaling in den handel verkrijgbaar of kunnen door tusschenkomst van de postkantoren worden besteld. De huisarbeider is verplicht: a te zorgen, dat in zijn loonboekje zijn vermeld naam, geslacht en geboortedatum van zijn hulpar beiders, ook al zijn deze lid van zijn gezin b. aan den werkgever ter invulling aan te bieden zijn loonboekje bij het ontvangen en bij het in leveren van werk c. het loonboekje onmiddellijk ter beschikking te stellen van de in de genoemde wet bedoelde amb tenaren d. in zijn loonboekje de adresver andering aan te brengen bij het in gebruik nemen van een an dere werkplaats dan in zijn loonboekje is vermeld. Zonder op de diepzinnige opmer kingen van zijn koetsier te reageeren, laat de directeur hem gaan. 't Is goed, Gustl, je kunt wel uitgaan vanavond Dat laat hij zich geen twee maal zeggen, want hij heeft met zijn nicht Therese afgesproken Oudejaarsavond in Innsbruck te vieren en daarvoor moet hij eerst zijn toilet nog maken. Renate moet er daarentegen hij Therese danig op aandringen den avond in Innsbruck door te brengen. De trouwe gedienstige kan het name lijk niet over haar hart verkrijgen haar meesteres alleen te laten op Sylvester, als de geheele wereld zich amuseert en men zooveel mogelijk eikaars gezelschap zoekt. Maar ik ben immers niet alleen. Bella is toch bij me, tracht Renate het meisje te overreden. Bovendien is het noodzakelijk, dat je dezen brief voor meneer Szartossy vóór 7 uur in Hotel Iglerhof bezorgt. Maak je dus maar gauw klaar en zorg er voor, dat je op tijd komt. Zoo raakt Renate Therese geluk kig kwijt, want zij wil alleen van het oude jaar afscheid nemen en alleen het nieuwe afwachten. Slechts daar om ook heeft zij Szartossy, die haar vandaag een mand vol bloeiende hya- cinlhen, tulpen en viooltjes heeft ge zonden met de vraag, wanneer hij haar mag komen bezoeken, afge- Aan personen beneden 18 jaren worden geen loonboekjes afgege ven. In het Huisarbeidsbesluit, hetwelk Ier uitvoering der wet is verschenen, zijn o.a. bepalingen opgenomen met betrekking tot arbeid, gevaarlijk voor de gezondheid, de zedelijkheid of het leven. De bij den aanvang dezer uiteen zetting sub le genoemde werkzaam heden mogen niet geschieden in ruimten, welke geen deel uitmaken van de onderneming, waarin of waarvoor die werkzaamheden wor den verricht, noch in gebouwen, welke tevens geheel of gedeeltelijk bewoond worden, noch in lokalen, waarin, zij het ook op andere ge deelten van den dag, geslapen, gegeten, gekookt of gewoond wordt of andere huishoudelijke bezigheden worden verricht. De hiervóór sub 6e en 7e genoem de werkzaamheden mogen niet ge schieden a. in lokalen, waarin zij het ook op andere gedeelten van den dag, geslapen, gegeten, gekookt of gewoond wordt of andere huishoudelijke bezigheden wor den verricht; b. in gebouwen, welke tevens ge heel of gedeeltelijk bewoond worden, tenzij de ruimte, waarin die werkzaamheden geschieden, geen directe gemeenschap heett met eenig overig gedeelte van het gebouw. De hiervoor sub 5e genoemde werkzaamheden mogen niet geschie den in lokalen, waarin, zij het ook op andere gedeelten van den dag, geslapen wordt. Voorts zijn voor de ruimten, ge bouwen en lokalen, waarin de sub 2e, 3e en 4e bedoelde werkzaamhe den worden verricht (dus ook ver vaardigen, herstellen enz. van schoei sel en schoenstikken) eischen gesteld, o.a. met betrekking tot de verlich ting en de verwarming. Ovei treding van de bepalingen der genoemde wet is strafbaar ge steld Niet alleen de huisarbeider, schreven. Het epistel, dat zij Therese ter be zorging heeft gegeven, luidt: Zeer geachte Heer Szartossy, Gun mij s.v.p. een der eerste da gen van het nieuwe jaar, dat U alles goeds moge brengen, Uw zeer gewaardeerd bezoek en ontvang intusschen mijn hartelijken dank voor de mooie bloemen. Met vriendelijke groeten, RENATE LIEN. Met Wolfgang Lien heeft zij elk jaar een allergenoegelijksten Oudejaars avond in uitgelaten vroolijkheid ge kend. Zonder hem bestaat er voor Re nate niets anders meer dan de jaar- 1 ijksche balans. Een diepe weemoed, die langzamerhand' haar innige smart om den doode heeft vervangen, be- Jieerscht haar denken. En een droeve resignatie dekt hem met haar zachten mantel toe. Sylvester Vonberg weet al lang niet meer waar hij zich bevindt en hoe lang hij reeds doelloos door het wintersche landschap dwaalt zonder op den weg te letten. Mechanisch en zonder bepaald over leg was zijn handeling geweest van het oogenblik af, waarop hij Hotel Igler hof verliet en den directeur de paar regels deed toekomen, welker gefor ceerd cynisme ten doel had alle even- tueele ophef over zijn plotselinge ver dwijning reeds bij voorbaat in de kiem ook de werkgever en het hoofd of bestuurder der onderneming kun. nen strafbaar zijn voor het verrich ten of laten verrichten van huis arbeid voor hunne onderneming in strijd met de wet. VERLAGING VAN DE CRISIS-LASTEN NOOD ZAKELIJK. Naar aanleiding van de regeerings- maatregelen in het belang van den brood-consument en in verband met den inmiddels vanuit verschillende cen tra des lands op den minister uitge- oefenden drang om 'n broodprijsver- hooging aan de bakkers te willen toe staan. hebben de 4 ten dezen samen werkende landelijke bakkerspatroons organisaties een uiteenzetting gegeven, waarin vooreerst wordt geconstateerd, dat toen de bloemprijzen nog ongeveer 12.50 per 100 K.G. voor den bakker bedroegen, de daarmede samenhangen de broodprijzen tot op het huidige oogenblik geen verhooging hebben on dergaan. Vóór de depreciatie van den gulden werden, toen de bloemprijzen een hoog te hadden bereikt van 14.75 af fa briek. in diverse plaatsen van ops land besprekingen geopend tot het verhoo- gen van de broodprijzen met slechts 1 cent per 800 gram, terwijl reeds in di verse plaatsen het besluit was genomen dat de noodzakelijke verhooging zou worden doorgevoerd in de week van 28 September—5 October. Toen kwam de bepaling dat in geen geval broodprijsverhooging mocht plaats vinden, hetgeen de bakkerijen voor groote moeilijkheden plaatste. Bij een op 5 October aan de organi saties toegestane audiëntie door den minister van Landbouw en Visscherij werd deze onhoudbare toestand onder de aandacht van Zijne Excellentie ge bracht. Daarbij werd als de meening der organisaties te kennen, gegeven, dat de eenige uitweg uit deze impasse gelegen zou zijn in verlaging der steeds te smoren. Nu kun hij er zeker van zijn, dat men van daaruit niet naar een veron gelukte zal zoeken, noch een oplichter zal vervolgen, maar dat eenvoudig meneer Vonberg van Kamer 65 als vertrokken zal worden afgeschreven en daarmee tot de orde van den dag zal worden overgegaan. Vragen zal wel niemand naar hem, noch in het hotel, waarhij den laatsten, korten, zalig-onzaligen tijd heeft door. gebracht en evenmin elders in het le ven. In de heele, wijde wereld is geen sterveling, die zich voor zijn verblijf interesseert. Nergens ontstaat een hi aat, als hij verdwijnt. Bitter, wel zeer bitter is deze erkenning voor een drie- en-dertigjarig, zeer begaafd mensch, die voor het eerst in zijn veelbewogen 'even tegenover zichzelf eerlijk reken schap al legt van zijn daden en daar mee - zijn eigen doodvonnis velt. Zooals men zich in belangrijke oogenblikken van het leven plotseling een of andere kleinigheid uit vroeger dagen herinnert, zoo komt Sylvester nu een avond uit zijn verlovingstijd voor den geest. Een avond, welke hij in gezelschap van eenige vrienden en kennissen in Monika's salon heeft doorgebracht. Als een film rolt de scène voor hem af; duidelijk open- haart zij zich in de duisternis van het bosch (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwjjksclie en Langstraatsebe Conrant, Zich verzekeren bij een goede maatschappij Is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSON EN BIJ DE i) VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde in 1935 circa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1