Gemeenteraad Loonopzand. Zaterdag 17 October 1936. No. 83 De Echo van het Zuiden Tweede Blad I)e verloving van Prinses Ju liana herdacht. Benoeming incasseerder gasbedrijf aan gehouden. De commissie van toezicht op hét L.O. zal „een natuurlijken dood ster ven". 200 Opcenten op de hoofdsom der personeele be lasting. De raad der gemeente Loon op Zand li wam Woensdagavond om 7 uur in openbare vergadering bijeen onder presidium van Burgemeester Mallens. Secretaris de heer M. v. d. Wee. Alle leden zijn aanwezig. 1. Vaststelling notulen vorige ver gadering. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat van den Minister van Binnenlandsche Za ken bericht ontvangen is van de ver loving van Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld. Spr. zegt, dat dit feit alom in den lande heeft opgewekt een groot enthousias me, waarmede de inwoners dezer ge meente zich met hart en ziel hebben vereenigd. Ik prijs me gelukkig, aldus de Voor zitter, aan het hoofd te staan van een gemeente, waarvan de inwoners be kend staan om hun liefde voor het vorstenhuis, welks wel en wee het volk zoo nauw aan het hart ligt. Waar aan het Koninklijk Huis zooveel leed is toegebracht door het verscheiden van twee leden, n.l. H.M. Koningin Moeder Emma en Z.K.H. Prins Hen drik, meen ik dat we thans zooveel te meer kunnen deelen in de vreugde. Door hel verscheiden van beide vor stelijke personen was de zoo luister rijke zon, welke over het Vorstenhuis scheen, verdwenen. Verheugen wij ons erover, dat de glanrijke luister van die zon wederom is teruggekeerd, aan welks warmte wij ons wederom kun nen koesteren. Ik hoop, dat de verlo ving moge leiden tot een gelukkig huwelijk, tot geluk van ons Vorsten huis en tot heil en welzijn van ons vaderland. (Applaus). Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen van enkele in de vorige ver gadering genomen raadsbesluiten. Voorts is ingekomen een schrijven van de regeering als antwoord op het adres, dat op aandringen van den heer van Nieuwstadt in verband met de toenemende werkloosheid, aan den Minister werd gestuurd, waarin werd gewezen op de groote import van schoenen en verzocht werd de import te beknotten. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. tol hun spijt hebben moeten er varen, dat het schrijven geen succes heeft gehad. Spr. leest het antwoord voor, waarin als hoofdoorzaak van den slechten toestand in de schoen industrie de felle onderlinge concur rentie wordt aangewezen. I)e Minis ter acht het niet verantwoord de con- tingenteeringsmaatregelen te verscher pen. Het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen, terwijl de heer v. Nieuw stadt een afschrift ervan zal ontvan gen. Ingekomen is een schrijven van Wetli. van Lier, als antwoord op de vragen, in de vorige vergadering dooi den heer Snoeren gesteld t.a.v. de Wa terschapskwestie. Schrijver verzoekt om een particuliere bespreking met den heer Snoeren, wanneer deze nog nadere gegevens wenscht. Voorts is een schrijven ontvangen van den heer Roestenberg, als ant woord op een vraag van den heer v. d. Heuvel in een der vorige vergaderin gen, betreffende de bekende kwestie van het al- of niet aan dokter Smals hekend zijn van het bouwplan-v. d. Heuvel. In dit schrijven wijst de heer Roestenberg er nogmaals op, dat dok ter Smals tegen hem had verklaard, niets van het plan-v. d. Heuvel gewe ten te hebben. Waar de heer v. d. Heu vel desniettegenstaande verklaarde, dat dokter Smals volkomen met zijn plan op de hoogte was, wordt dooi den heer v. d. Heuvel, misschien on bedoeld, een dubbele houding aange nomen. De Voorzitter constateert nogmaals de feiten en zegt, aan de waarheid dei- woorden van beide raadsleden niet te twijfelen. Waar de kwestie omtrent de verbouwing van de woning van dokter Smals thans bevredigend is op gelost, acht spr. het overbodig thans nog erover te discussieeren. Nadat nog een weinig gedebatteerd is over deze kwestie, zegt de Voor zitter, dat er blijkbaar een vergissing in het spel is geweest. Intrekking verlaging Per soneele belasting. 3. Schrijven van Ged. Staten in zake de verlaging van de personeele belasting voor wat betreft de ge lijkstelling van café's met gemeu bileerde kamers. Ged. Staten schrijven o.m. dat zij daartegen bezwaar hebben op grond van de aanschrijving van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken. Vermits de gemeente toepassing heeft moeten geven aan het bepaalde in de gemeentewet (heffing van 100 opcenten op de gemeentefondsbelas ting) en reeds gebruik gemaakt heeft van de bevoegdheid neergelegd in de wet op de personeele belasting 1896, door verlaging van den grondslag „bil jarten", waardoor voor verschillende houders van koffiehuuizen e.d. reeds eenige verlichting van lasten is ver kregen, kan in verband met den toestand der gemeentefinanciën geen wijziging der huurwaarde voor café's worden toegestaan. Ged. Staten verlangen daarom in trekking van het raadsbesluit van 27 Augustus j.l. De lieer van Nieuwstadt heeft zich over het schrijven van Ged. Staten ten zeerste verwonderd. Toen het besluit tot verlaging van de personeele belas ting voor wat betreft de gelijkstelling van café's met gemeubileerde kamers werd genomen, meende iedereen dat dit blijvend zou zijn. Spr. wijst erop, dat de toestand in deze bedrijven zeer ongunstig is. De verlaging van de bil- jartbèlasting heeft den vergunning houders haast geen verlichting ge bracht. Straks krijgen we nog 200 Op centen op de hoofdsom der personeele belasting, zoodat de caféhouders, als het eens genomen raadsbesluit wordt ingetrokken, dubbel worden getroffen. Hun bedrijven worden afgeslacht, ter wijl de belastingen, die worden gehe ven, verre boven de draagkracht van de vergunninghouders uitgaat. Spr. kan zijn stem tot intrekking van het raadsbesluit dan ook niet geven. De Voorzitter kan het betoog van den heer v. Nieuwstadt gedeeltelijk onderschrijven. Het besluit werd wel genomen, maar de goedkeuring van de Kroon gold slechts voor één jaar. Thans heeft het goedgekeurde besluit opgehouden te werken. Een nieuwe goedkeuring zal nooit worden ver kregen. Spr. had van den heer v. Nieuwstadt verwacht, dat deze met een nieuw voorstel was gekomen, namelijk om de verlaging van de biljartbelasting in te trekken en wederom te beslui ten tot verlaging van de personeele belasting voor wat betreft de gelijk stelling van café's met gemeubileerde kamers. Dit zou wellicht meer effec tief zijn en den vergunninghouders grooter voordeel brengen. Door hun bond zou te berekenen zijn, met welk raadsbesluit de caféhouders 't meest gebaat zouden zijn. De heer v. Nieuwstadt merkt op, niet geweten te hebben, dat dit mo gelijk w-as. Spr. dankt den Voorzitter voor deze opmerking. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. tot intrekking van meerge noemd raadsbesluit aangenomen. De tarieven der IJsvereeniging. 4. Schrijven van het Bestuur der IJsclub „Mast en Duin" te Kaats heuvel, houdende verzoek de ta rieven van de IJsvereeniging te mogen verhoogen. In het prae-advies zeggen B. en W.: Adressant grondt zijn verzoek op 't feit dat het zonder deze verhooging niet mogelijk is een sluitende exploi tatie te krijgen, terwijl de afgeloopen jaren, doordat de ijsbaan, tengevolge van te geringe vorst niet kon worden opengesteld, een nadeelig saldo van ruim ƒ600.laten zien. Zoowel het een als het ander maakt het, wil men er straks niet toe komen dat een subsidie aan de gemeente aan gevraagd wordt, waartoe eenig recht zou worden geschapen indien men de vereeniging niet de gelegenheid geeft over de noodige middelen te kunnen beschikken, noodzakelijk dat de ta rieven worden verhoogd. Wij kunnen ons dan ook met de navolgende tari- fieering vereenigen: 1. Voor ingezetenen: a. voor een gezinskaart, geldende voor een seizoen ƒ3.(thans ƒ1.50) per jaar; b. voor een persoonskaart, geldende voor een seizoen ƒ1.(thans eveneens ƒ1. c. voor een gezinskaart ten behoeve van personen die op 1 November gedurende de 2 voorafgaande maan den in de werkverschaffing werk zaam zijn geweest of in de steun regeling zijn opgenomen, geldende voor een seizoen, ƒ1.50; d. voor een dagkaart, ten behoeve van personen boven 16 jaar 0.25 (thans 0.10) e. voor een dagkaart, ten behoeve van personen beneden 16 jaren 0.10 (thans ƒ0.05); f. voor kaarten, ten behoeve van de Paters en studenten van het Mis siehuis te Kaatsheuvel en van de Broeders van Liefde, zal de bepa ling gelden dat, evenals voorheen, voor elke 10 personen een gezins kaart zal worden afgegeven. 2. voor niet-ingezetenen der ge meente Voor deze gebruikers van de ijsbaan zullen de hierboven aangegeven tarie ven met 100 worden verhoogd. B. en W. wijzen er nog op, dat deze tarieven, vergeleken bij die welke in andere gemeenten gelden, zelfs laag zijn. Voorgesteld wordt de vereischte machtiging te verleenen tot het hef fen van het bovenaangegeven tarief. De heer Snaphaan vindt het bedrag van 1.50, onder c. genoemd, te hoog. Volgens spr. is 0.50 meer dan vol doende. De heer Snoeren heeft bemerkt dat voor een gezinskaart voor personen, die in werkverschaffing zijn geweest of in de steunregeling zijn opgenomen, 50 reductie is berekend. Van deze reductie is onder d. geen sprake. Spr. zou voor dergelijke personen voor 'n dagkaart een prijs van 5 of 10 cent doorgevoerd willen zien. De Voorzitter wijst erop, dat men zich dient te realiseeren, dat ieder lid van een normaal gezin (5 kinderen) voor slechts 21.4 cent een heelen win ter kan schaatsen. Nemen we het slechtste geval, dal we slechts 5 da gen schaatsen kunnen, dan is dat ge zin per lid en per dag slechts 4 cent kwijt. Deze tarieven zijn absoluut niet hoog te noemen, eerder te laag. Wanneer men ziet, hoeveel geld men over heeft voor één avond vermaak, b.v. bij revue of dans, dan kan men deze tarieven, die voor een heelen winter gelden, niet hoog noemen. De bezwaren raken dan ook kant noch wal. De heer Snaphaan onderschrijft, dat de prijzen niet duur zijn, maar voor betrokkenen is iedere uitgave te groot. Spr. kan zich niet vereenigen met het voorstel. De heer Snoeren zou 0.50 even eens voldoende vinden. De heer v. d. Heuvel geeft toe, dat de tarieven laag zijn. Gezien de tijds omstandigheden zullen de kleine beet jes, die voor ijsvermaak zouden wor den weggelegd, gauw een andere be stemming krijgen. Bij lagere normen zou er meer gebruik gemaakUworden van de ijsbaan. De heer Roestenberg heeft eveneens de overtuiging dat de werkeloozen niets kunnen missen. Gezien het te kort van de vereeniging van 600. zijn zij echter met 1.50 niet te zwaar belast. Bovendien zou het Armbestuur eventueel vrijkaarten kunnen verstrek ken. Spr. acht het voorstel heusch niet onacceptabel. De Voorzitter bestrijdt het apodis- tisch beweren van de heeren Snap haan en Snoeren, als zouden betrok kenen niets kunnen missen. Spr. her haalt, dat voor één avond wel meer uitgegeven wordt. De voorgestelde ta riefswijziging is een conditie sine qua non voor het instandhouden van de IJsvereeniging. De financieele toe stand van de organisatie heeft B. en W. doen besluiten om met de eischen accoord te gaan. Indien de nieuwe tarifieering een jaar werkt, zal men ongetwijfeld constateeren, dat zij spot goedkoop is. Aan den heer v. d. Heu vel antwoordt spr., dat de enkele avon den wel bewezen, dat het geld bij be trokkenen aanwezig is. Spr. zal het verstrekken van vrijkaarten met het Armbestuur bespreken. Het voorstel-Snaphaan om het on der c. genoemde tarief van J 1.50 te veranderen in 0.50, wordt in om vraag gebracht en aangenomen. Alleen de wethouders van Lier en Grootswa- gers en de heer Roestenberg stemden tegen. De raad gaat overigens z.h.st. met het voorstel van B. en W. accoord. Benoeming incasseerder gasbedrijf. 5. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan A. Havermans als incasseerder bij het gemeen telijk gasbedrijf. Op 28 October a.s., aldus het prae- advies, zal de betrokkene den pen sioengerechtigden leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, als hoedanig hij, op grond van het bepaalde in art. 9 van het Werkliedenreglement, met ingang van 1 November a.s. voor ontslag in aanmerking is te brengen. De heer v. d. Heuvel wijst erop, dat volgens het Werkliedenreglement de benoeming van een nieuwen incasseer der door den raad moet geschieden. Spr. heeft kennis genomen van de sol licitanten voor deze betrekking, maar zou willen voorstellen punt 6 aan te houden. De Voorzitter verzoekt den heer v. d. Heuvel zich aan het momenteel in behandeling zijnde agendapunt te houden. Incasseerder Havermans zal eervol ontslag moeten worden ver leend. Waarschijnlijk zal door B. en W. aan Havermans worden gevraagd voorloopig werkzaam te willen blij ven. Het thans loopende contract zal echter vervallen. De raad gaat met het voorstel ac coord. 6. Benoeming van een incasseerder bij het gasbedrijf. De heer Roestenberg verwondert zich over dit agendapunt. Er staat geen prae-advies bij, terwijl spr. niets be kend was dat hiervan stukken ter in zage werden gelegd. Spr. heeft bezwa ren tegen het vroeger genomen raads besluit, dat de raad de benoeming van werklieden doet. Practisch is dat moei lijk uitvoerbaar. In ieder geval zullen B. en W. leiding moeten geven en met een voordracht komen, welke eenigs- zins richtgevend voor de raadsleden is. Daarna kunnen de leden zich be hoorlijk oriënteeren. Spr. stelt daar om ook voor, dat B. en W. met een aanbeveling komen en dat het punt deze vergadering wordt verdaagd. De heer v. d. Heuvel is het daar mede eens. Bovendien zou spr. gaar ne zien, dat ook het hoofd van het gasbedrijf en de commissie der raads leden werden gehoord. Zoodoende zal de raad de noodige gegevens krijgen en beter georiënteerd zijn. De Voorzitter wijst er op, dat alle stukken ter inzage worden gelegd. Dat de zaken thans een eigenaardig ver loop hebben is het gevolg van het raadsbesluit, dat genomen werd in de maand, welke men aanduidt met den naam April. Spr. had verwacht, dat de raad, nu de meeste leden kennis genomen hebben van de 76 sollicitan ten, thans een voorstel zou doen. B. en W. willen wel pogen een voor dracht samen te stellen, doch dan zal de raad toch moeten uitmaken, of aan gehuwden, dan wel aan ongehuwden de voorkeur moet worden gegeven. Bovendien is gebleken, dat men er prijs op stelt, dat de belangen van Loon op Zand en Berkdijk gelijk ge steld worden met die van Kaatsheu vel. Ook daarmede moet dus rekening gehouden worden. Spr. vraagt den heeren v. d. Heuvel en Roestenberg, wat dan lichtgevend bij de aanbeve ling moet zijn. De heer v. d. Heuvel zegt, dat hij al leen verzocht om verdaging. Het on derzoek van de sollicitanten kan door den raad gebeuren. In ieder geval kun nen B. en W. een niet-bindende voor dracht verstrekken, waarna de raad zich kan uitspreken. De heer Roestenberg zegt, dat na tuurlijk de kwaliteit primair en door slaggevend moet zijn. Volgens spre kers meening gaat in deze tijden een gehuwde voor. Men kan de gemeente wel in zessen verdeelen en met alle belangen rekening willen houden. Spr. hoopt, dat de raad thans tot de over tuiging is gekomen, dat het wensche- lijker is de benoeming door B. en W. te laten geschieden, omdat het college in het verleden bewezen heeft daar toe het best in staat te zijn. De Voorzitter wijst erop, dat het onderzoek van de sollicitatiebrieven blijkbaar weinig effect heeft gehad. De heer v. d. Heuvel heeft langdurig en zeer nauwkeurig kennis genomen van de brieven. Spr. vraagt zich af, waarom dan thans de benoeming moet worden verdaagd. Een niet-bindende voordracht kunnen B. en W. wel ver strekken, doch die zal men „aan de laars lappen". Men behoudt zich het recht voor zich niet aan die voor dracht te storen. B. en W. verrichten dus zoodoende monnikenarbeid. Bij een der jongste benoemingen werd 'n Loon op Zandtenaar gekozen. Men wierp op, dat de man eigenlijk een Tilburgenaar was. Toen Wilgers uit Berkdijk benoemd werd, zeide men, dat hij eigenlijk niet geheel in Berk dijk woonde. Waar de raad volgens den heer v. d. Heuvel beter de objec tiviteit betracht dan B. en W., zal de raad dus met een en ander beter re kening kunnen houden. Tenslotte zegt de Voorzitter: Kun nen de heeren ermede accoord gaan, dat bij voorkeur een gehuwde wordt benoemd? Geroep: Neen. Voorzitter: Dan een ongehuwde? Dezelfde reactie. VoorzitterDan stel ik voor, de ver gadering te schorsen om de zaak te bepleiten. U ziet hoe moeilijk het is den raad uitspraak te laten doen. In de Maasbode is nog onlangs den wensch uitgesproken, dat vertegen woordigers zich afhouden van benoe mingen en zich bepalen tot huishou- delijken arbeid. De heer Roestenberg stelt voor, dat B. en W. een voordracht doen, waar uit de raadsleden hun keuze bepalen. Voorzitter: Dat wil men niet. Men kan een voordracht krijgen van drie of zeven personen, maar deze zou bindend moeten zijn, wilde zij waarde hebben. Daarmede kan men zich dan al of niet accoord verklaren. De heer v. d. Heuvel bepleit nog maals verdaging, waartoe de Voorzit ter zich bereid verklaart. De heer Roestenberg wil een bin dende voordracht van B. en W. De heer Snaphaan wil verdaging zonder meer. Aangezien dit het meest vérstrek kende voorstel wordt geacht, brengt de Voorzitter het voorstel-Snaphaan in omvraag, dat wordt aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen stem den de heeren Elshout, Dingemans, Roestenberg, Snoeren en weth. Groot- swagers. 7. Voorstel om de rekening van het Burg. Armbestuur dezer gemeen te over het jaar 1935 goed te keu ren, sluitende in ontvangst op 19283.65, in uitgaaf op 19778.45 dus met een nadeelig slot van 494.80. B. en W. merken hierbij op, dat het nadeelig slot van 494.80 ruim 500 minder is dan het negatief saldo waar mede het jaar werd begonnen. Verder zij nog medegedeeld dat de administratie van het Burgerlijk Arm bestuur ook over het jaar 1935 van wege het Centraal Bureau voor Veri ficatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten werd gecontroleerd. Aangenomen. 8. Voorstel tot wijziging van de begrooting van het Burg. Armbe stuur voor het dienstjaar 1936. Prae-advies: Behoudens voor wat betreft de her belegging van gelden, vrijgekomen we gens uitloting van een obligatie, groot 500.en wegens verkoop van en kele kleine stukjes grond, heeft deze wijziging ten doel enkele posten meer in overeenstemming te brengen met de bedragen welke, naar het zich laat aanzien, zullen worden ontvangen (meerdere bijdragen in de bedeelin gen)' c.q. uitgegeven (diverse ver strekkingen). Aangenomen. 9. Voorstel wijziging gemeente-be grooting voor het dienstjaar 1936. De Voorzitter deelt mede, dat er gelden op de begrooting moeten wor den geschreven voor kapitaalsuitga ven van de gasfabriek, alsmede gel den in verband met het festijn, dat de gemeente zal organiseeren bij het a.s. huwelijk van Prinses Juliana. De be grooting 1936 laat het voteeren van gelden voor dit doel beter toe dan die van 1937. De raad gaat hiermede accoord. Zittingsdagen Gem.-ontvanger. 10. Voorstel wijziging instructie van den gemeente-ontvanger. Het prae-advies zegt o.m.: Overeenkomstig de thans geldende instructie van den gemeente-ontvan ger moet deze functionaris op Maan dag, Dinsdag en Woensdag, telken male des voormiddags van 9 tot 12 uur, voor het publiek zitting houden. Gebleken is, dat het voor de beta ling van belastingen niet noodig is, dat deze zittingen over 3 dagen wor den uitgestrekt. Zeer gevoeglijk kan met 2 zitdagen, n.l. Maandag en Dins dag, worden volstaan. Wij stellen U dan ook voor diens instructie overeenkomstig het boven staande te wijzigen, met bepaling, dat de gewijzigde toestand op 1 Januari 1937 zal ingaan. De Voorzitter wijst erop, dat een en ander voor den goeden gang van za ken noodzakelijk is. De heer Verhoeven acht het voor stel niet ten gerieve van een groot deel der bevolking. Bovendien weten velen niet een girobiljet te behandelen. Spr. wil voorstellen de oude instructie te handhaven. De heer Snoeren wil in verband met dit punt erop wijzen, dat de zit tingsdagen voor Loon op Zand niet goed geregeld zijn. Spr. zou deze da gen nader vastgesteld willen zien. Al leen uit het Nieuwsblad van Kaats heuvel kan men zien, wanneer in Loon op Zand zittingsdagen worden gehouden. De Voorzitter antwoordt, dat de ontvanger, wanneer het druk loopt, meer zittingen zal houden. Het is spr. bekend, dat er legio girobiljetten af geleverd worden. Bovendien is de post bode gaarne bereid het girobiljet in te vullen. Daarenboven kunnen de be dragen per postwissel overgemaakt worden. Zou het noodig zijn, dan zul len nog wel enkele zittingsdagen wor den ingelascht. De opmerking van den heer Snoeren zal spr. onder het oog nemen om eventueel een voorstel te kunnen formuleeren. Z. h. st. gaat de raad met het voor stel accoord. De commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. 11. Voorstel tot opheffing van de

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5