Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs in deze gemeente. Bij de wet, aldus o.m. het prae-ad- vies, is de verplichting opgeheven, dat in elke gemeente een plaatselijke com missie van toezicht op het lager on- dérwijs zou moeten werkzaam zijn. Daar van Rijkswege voldoende in het toezicht op het lager onderwijs wordt voorzien en de financieele posi tie der gemeente dermatige verhou dingen is gaan aannemen, dat hare begrooting zonder extra bijdragen niet sluitend is te krijgen, moet noodzake lijkerwijze elke uitgaaf worden ver meden, waartoe bij de wet niet wordt verplicht. Wij stellen U dan ook voor deze commissie met ingang van 1 Januari 1937 op te heffen, met dankbetuiging aan de leden voor de gewaardeerde belangstelling, welke zij in den loop der jaren ten behoeve van het onder wijs in deze gemeente hebben getoond. De Voorzitter zegt, dat B. en W. vreezen, dat, wanneer de raad niet tot opheffing der commissie besluit, de overheid erop zal aandringen, zeker als de gemeente op rijkssteun aan spraak wil maken. De heer van Nieuwstadt zegt, als voorzitter der commissie, dat alleen het bezuinigingsmotief eenige waarde heeft. Voor de vergoeding van 112.50 per jaar bezoekt de commissie 11 scho len over de geheele gemeente verspreid terwijl een der leden ook nog zijn wa gen gratis ervoor disponibel stelt. Als van Rijkswege voldoende in 't toezicht op het L. O. werd voorzien, waarom legde de wetgever dan aan de gemeenten de verplichting op om een commissie van toezicht te benoe men? De commissie wil zich neerleg gen bij het voorstel van B. en W., al mag zij met het college van meening verschillen omtrent de nuttigheid der instelling. Slechts noode zal men de commissie, die 15 jaren behoorlijk werk deed, zien verdwijnen. Beter zou het geweest zijn, wanneer overleg was gepleegd met de commissie, opdat zij uit eigen beweging vertrekken zou. Niemand, aldus spr., wordt na 15 jaar trouwen dienst, gaarne op straat ge zet. We sterven liever een natuurlij ken dan een gewelddadigen dood. Geef ons daartoe de gelegenheid. De Voorzitter zegt ervan overtuigd te zijn, dat de leden der commissie op offerend werk hebben gedaan. Het heeft hun niet aan belangstelling ont broken. Maar dezelfde wetgever, die de commissie in het leven riep, wil thans in bezuinigingswoede de instel ling wederom opheffen. Spr. is gaar ne bereid om het punt aan te houden om de commissie de gelegenheid te geven uit eigen beweging te vertrek ken en een natuurlijken dood te sterven. De raad kan zich hiermede ver eenigen. 12. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten. Het prae-advies wijst er o.m. op, dat ten behoeve van een behoorlijke kasvoorziening de gemeente, zoowel voor de administratie van haar gewo ne uitgaven, als voor de financiering van de kosten van steunverleening en werkverschaffing, de beschikking noo- dig heeft over tijdelijke kasmiddelen, waarin kan worden voorzien door een rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te openen. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten met bepaling van het bedrag dat in maximum kan worden opgeno men op 58.000. Ook ten vorige jare werd door den Raad een gelijke beslissing genomen, zoodat in het voorstel niet anders dan een continuatie van den bestaanden toestand is gelegen. Het voorstel wordt aangenomen. 13. Voorstel tot heffing van 75 opcen ten op de hoofdsom der Gemeen- te-fondsbelasting voor het belas tingjaar 1937-1938. Bij Kon. Besluit, aldus het prae-ad- vies, is aan de vroegere heffing van gelijk getal opcenten op deze belas ting, slechts goedkeuring verleend tot 1 Mei 1937. De financieele toestand der gemeen te maakt het dringend noodzakelijk, dat deze heffing ook voor het belas tingjaar 1937-1938 wordt geconti nueerd. De raad gaat hiermede accoord. 14. Voorstel tot heffing van 200 op centen op de hoofdsom der per- soneele belasting voor alle aan slagen geldend. Het prae-advies zegt het volgende: Wil de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1937 sluitend kun nen worden gemaakt, dan zal zoowel een extra bijdrage uit het werkloos- heidssubsidiefonds als een belasting- bijdrage moeten worden verkregen. Daarover wordt nader overleg met het college van Ged. Staten gevoerd. Intusschen staat het onoinstootelijk vast dat de Regeering, voor het geval waarin deze gemeente, tengevolge van hare meerdere uitgaven aan werkloos heidsvoorzieningen en de terugloopen- de belasting-opbrengsten, is komen te verkeeren, eischt dat het getal opcen ten op de hoofdsom der personeele belasting tot 200 wordt opgevoerd. Als zoodanig stellen wij U noodge dwongen voor daartoe te besluiten. Wij mogen hierbij aanteekenen dat indien de vroegere regeling van het subsidie voor de werkloosheidsvoor zieningen had blijven bestaan, dooi de gemeente 14.250.— meer dan vol gens de nieuwe ministerieele voor schriften, zou zijn ontvangen, terwijl de mindere belastingopbrengsten, naar de raming van den Inspecteur dei- Rijks directe belastingen, zich op 8200.laten begrooten. Verder laat het zich aanzien, dat de bate van het gasbedrijf ƒ3000 lager zal zijn. Daartegenover moet door de ge meente, buiten het verlies over vori ge jaren, beloopende 18.500.nood zakelijk het tekort, ten bedrage van pl.m. ƒ4000.—, worden gedekt dat door de Bouwvereeniging op de ex ploitatie barer woningen wordt gele den. Eenige verhooging van het sub sidie aan het Burgerlijk Armbestuur is voorts een dringende eisch en ook andere belangen als b.v. het onderwijs voor zwakzinnige kinderen (bijzon dere school te Waalwijk) en het Borg stellingsfonds voor den Middenstand vragen onze aandacht, waarvoor het voteeren van de daaraan verbonden uitgaven alleszins gewenscht is. In verband met het vorenstaande, is van ons, hoezeer ook overtuigd van de grootere en meer drukkende las ten welke op de bevolking komen te rusten, niet anders te verwachten dan dat het voorstel daartoe wordt gedaan. Nadat de Voorzitter dit punt nog heeft toegelicht, gaat de Raad met 'l voorstel accoord. Rondvraag. De heer Elshout dringt erop aan, dat B. en W. in overleg treden met 't bestuur der School voor Buitenge woon Lager Onderwijs te Waalwijk, om te vernemen hoe hoog de kosten voor de gemeente zullen zijn wanneer leerlingen uit deze gemeente de school zouden bezoeken. De heer Roestenberg zegt hetzelfde te hebben willen vragen. De Voorzitter antwoordt, reeds een bespreking gehad te hebben, doch nog niet wegens den „lamlendigen" finan- cieelen toestand van de gemeente gel- delijken steun te hebben kunnen toe zeggen. B. en W. staan zeer sympa thiek tegenover de school en zijn be reid een post op de begrooting 1937 uit te trekken, wanneer het Rijk het toelaat. Hierna wordt de vergadering ge sloten. DE NIEUWE MONOTAIRE POLITIEK. De Minister van landbouw en vis- scherij heeft den richtprijs voor het fabrieksaardappelmeel onveranderd vastgesteld op 9.50. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling bij de wet van het Kon. be sluit van 22 Augustus 1936, waarbij de beperking van den invoer van kou sen en sokken met ingang van 1 Sep tember 1930 voor het tijdvak van 12 maanden is verlengd. DE OPENING VAN DE MOERDIJKBRUG. De opening van de Moerdijkbrug zal door H. M. de Koningin in den voormiddag van Zaterdag 12 Decem- bre plaats hebben. Daarna zullen de talrijke autoriteiten en de deelnemers aan de diverse sterritten, clubtochten enz., uitgeschreven door de K.N.A.C., den A.N.W.B. en den B.B.N., den eer sten rit over de brug maken. Te Bre da zullen dien dag groote festiviteiten plaats hebben. DE NIEUWE MOTOR- EN RIJWIEL BESCHIKKING. Aan de talrijke nieuwe bepalingen in de motor- en rijwielbeschikking ontleenen we het volgende: 1. Oranje bordjes met witten rand (punt naar beneden) zullen evenals oranjekoppen op afstandpaaltjes de voorrangswegen aanduiden. 2. Voor het einde van een voor- rangsweg zal het „algemeen gevaar teeken" (roode driehoek) met punt naar boven, voorzien van verticale zwarte balk en vermelding „einde voorrang") aangeven, dat verderop 't gewone „rechts gaat voor" weer geldt. 3. Voor de kruising met een voor langs weg komt op den zijweg een nieuw waarschuwingsbord, bestaande uit een rooden driehoek met de punt naar beneden. 4. Gedetailleerde voorschriften voor de remmen. 5. Na 1 Januari 1938 zal het ge bruik van niet goedgekeurde koplam pen en gloeilampjes verboden zijn. Verder wordt o.m. de plaats van de lichten nauwkeurig voorgeschreven. 0. Nuawkeuurige eischen voor het geluid van den signaalhoorn. 7. De datum, waarop de nieuwe beschikking in werking treedt (gelijk tijdig met het gewijzigde motor- en rijwielreglement) wordt nog nader vastgesteld. Voorts is eenheid gebracht in de beoordeeling van de eischen, waaraan de auto-remmen moeten voldoen, ter wijl ook de lantaarns gekeurd zullen worden. Voor het roode rijwielachterlicht wordt bepaald, dat dit op het witte achterspatbord moet zitten (met in gang van 1 Januari 1938). Verder zijn er bepalingen ten aan zien van verblindend licht. Ook de lichtsignalen, die voor de verkeersregeling worden gebruikt, moeten in het vervolg aan uniforme eischen voldoen. Geel licht mag nog slechts na groen verschijnen als waar schuwing: „het sein zal aanstonds rood worden". Op het roode licht volgt dus direct groen. SOC.-DEM. PARTIJ TE DANZIG ONTBONDEN. De hoofd-commissaris van politie te Danzig heeft de sociaal-democratische partij met al haar onderafdeelingen ontbonden. Dit besluit, dat onmiddellijk van kracht is geworden, is genomen op grond van de wetsbepalingen tegen het ongeoorloofd in bezit hebben van wa pens en wegens overtreding der sabo- tagebepalingen. SCHOOLSTRIJD IN BEIEREN. De katholieke autoriteiten hebben energiek geprotesteerd tegen een door het Beiersche kabinet aangekondigde verwijdering van 1676 religieusen uit de Katholieke scholen. Deze Zusters zouden door nationaal- socialistische onderwijzeressen ver vangen worden en op 1 Januari zouden daardoor 600 religieusen buiten func tie komen, terwijl de overige in den loop van 1937 zouden worden verwij derd. Men gelooft overigens, dat de pro testen weinig uitwerking zullen heb ben, daar het besluit blijkbaar reeds is goedgekeurd door den rijksminister van onderwijs. VERSTERKING VAN BELGIE'S DEFENSIE. Koning Leopold heeft in een rede voor den ministerraad verklaard, dat hij zijn eed op de grondwet inzake handhaven van de integriteit en onaf hankelijkheid van het land zal handha ven. Vervolgens verklaarde de koning, dat een versterking van het leger nood zakelijk is. De militaire politiek en de buitenlandsche politiek, welke deze eerste bepaalt, moet geen oorlog voor bereiden, doch een oorlog op eigen gebied voorkomen. De wederbezetting van het Rijnland en de schending van de verdragen van Locarno plaatsen België bijna terug in den toestand van voor den oorlog. Daarom moet België, zooals kort ge leden de minister van buitenlandsche zaken zeide, een zuiver Belgische po litiek volgen, welke zich plaatst buiten de conflicten van de buurstaten. Dit beantwoordt aan het Belgische ideaal en kan zich handhaven door re delijke militaire en financieele pogin gen en zal België plaatsen in de rijen van allen, die den vrede verlangen. Hen, die twijfelen aan deze mogelijk heid wijst de koning op het trotsche en vastberaden voorbeeld van Nederland en Zwitserland. Zij moeten zich herin neren welk gewicht, het angstvallig handhaven door Nederland van zijn statuut van neutraliteit ten gunste van België en zijn bondgenooten gedurende den geheelen oorlog en gedurende de regeling na den oorlog, in de schaal legde. De regeering zal het land geven een zuiverheid van geest ten aanzien van HEVIGE HOOFDPIJNEN. Voor altyd verdwenen. Een merkwaardig geval van beter schap door gebruik van Kruschen Salts werd ons beschreven door mevr. H. E. te S. „Eiken morgen opnieuw stond ik op met ondragelijke hoofdpijnen. Ik was altijd moe en het leven scheen nauwelijks de moeite waard. Maai* ik had zooveel over Kruschen Salts gelezen, dat ik besloot het ook eens te probeeren. Toen ik het ongeveer een maand lang genomen had, merkte mijn vriendin plotseling op: „Je ziet er veel beter uit, voel je je nèt zoo goed?" Toen ik ja zei, en dat het door Kruschen Salts kwam, schoot zij in den lach, en zei„Och, waarschijnlijk zou je je zonder dat goedje wél zoo goed voelen." Maar ik hield vol en na ongeveer drie maanden zei ze: „Werkelijk, ik heb nog nooit iemand zóó zien veranderen. Je bent een heel andere vrouw, en als dat door Kru schen Salts koint, ga ik het ook pro beeren." Kruschen Salts bestaat uit 6 zou ten, die de werking van ingewanden en nieren bevorderen, en zoodoende voor meer afdoende verwijdering van afvalstoffen zorg dragen. Hierdoor wordt dé oorzaak weggenomen van klachten als hoofdpijn, gevoel van vermoeidheid e.d. Probeer eens een tijdlang de dagelijksche dosis Kru schen Salts en U zult zich in alle opzichten prettiger voelen: geen hoofd pijnen meer, maar nieuwe levenslust en een onverstoorbare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten k f 0.40, 0.70 en ƒ1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de llesch, zoowel als op de buitcnver- pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. de gebeurtenissen in het buitenland en een gevoel van veiligheid, dat noodig is voor de algemeene welvaart. Zij zal de belangen van België voor alles laten gaan. Te Parijs heeft deze rede groote sensatie gewekt. Voorloopig neemt men een afwachtende houding aan, doch vreest ernstige verwikkelingen met be trekking tot het Volkenbondspact en het verdrag van Locarno van 1925, dat 7 Maart door Duitschland is opgezegd, doch waarvan de verplichtingen Voor de vier overige onderteekenaars nog zijn blijven bestaan, en in het algemeen met betrekking tot het stelsel, dat door het begrip van de collectieve veiligheid is geinspireerd. Het zal begrijpelijk zijn, dat deze rede van den koning, die een totale wijziging in Belgisch' politiek in houdt, in de diplomatieke wereld groot opzien heeft gewekt. Vooral de Fransche pers, en daarmee de Rus sische, is niet te spreken, terwijl de Italiaansche, Duitsche, Zwitsersche en Engelsche er natuurlijk heel anders over denken. Nederland kan deze neu traliteitspolitiek, die het zelf steeds gevoerd heeft, alleen toejuichen. Het verbond van Frankrijk met Rusland, het voortschrijdend commu nisme in Frankrijk, zullen zeker het besluit van den koning en de Belgi sche regeering ernstig hebben hein- vloed. DE GODLOOZEN-ACTIE VAN MOSKOU. Steun aan de rooden in Spanje. De Centrale Raad van het Sovjet- Russisch Verbond van godloozen heeft volgens uit Moskou binnengekomen berichten, al zijn leden verplicht, een extra-bijdrage van vijftig kopeken per maand te geven ten bate van de Roode Hulp in Spanje. Verder heeft de raad besloten, dat drie duizend kinderen van godloozen, die in Spanje gesneuveld zijn, in daar toe bestemde internaten zullen wor den opgeleid tot „pioniers en propa gandisten voor de godloosheid". Voorts wordt bekend, dat de cen trale godloozenraad Largo Caballero telegrafisch ervan in kennis heeft ge steld, dat hij tot „eeregodlooze" is be noemd. Bij het verleenen van deze „onder scheiding" sprak de raad de hoop uit, dat Caballero „de op hem rustende verplichting, om de kerk en den gods dienst te bestrijden, onverbiddelijk zal vervullen". Als waardeering van de totdusver door Caballero op dit gebied reeds verrichte prestaties zal zijn portret voortaan de vertrekken van alle gocl- loozencellen sieren! In een nieuwen oproep van den lei der der godloozenbeweging heet het: „Wij willen alle kerken van de ge heele aarde in een reusachtige vlam menzee werpen. Onze godloozenbewe ging is een ongekende macht gewor den, die alle godsdienstige gevoelens vernietigt. Deze beweging is een van de voor naamste takken van onzen anti-gods- dienstigen klassestrijd. Wij moeten ons antigodsdienstig werk, dat de grondslagen van de oude wereld ondermijnt, nog versterken. De bedienaren van alle belijdenissen moe ten weten, dat geen God, geen heilig dom, geen gebeden, de wereld van 't kapitalisme, van den ondergang zul len redden". DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De strijd rondom Oviedo. De toestand in Madrid uiterst hachelijk. Thans wordt tegengesproken dat de Asturische mijnwerkers Oviedo zijn binnengedrongen en dat zich in de straten gevechten afspelen. In tegen stelling hiermede wordt van regee- ringszijde gemeld, dat de regeerings- troepen in den sector van Oviedo ver der zijn opgerukt. Zij hebben zich meester gemaakt van een der buiten wijken der stad, waar zich het tehuis voor vreemdelingen bevindt, dat tot dusver onneembaar werd geacht. Volgens te Hendaye ontvangen be richten zou de bevelhebber over de re- geeringsgetrouwe troepen, generaal Gonzales Pena, verklaard hebben, dat desnoods tonnen dynamiet gebruikt zouden worden om de kathedraal van Oviedo in de lucht te laten vliegen, aangezien de kathedraal blijkt een der sterkste vestingen der opstandelingen in de stad te vormen. Voorts wordt van nationalistische zijde medegedeeld, dat de Galicische colonne, die naar Oviedo oprukt, bezit heeft genomen van den berg Narago en de verbinding tot stand heeft ge bracht met de strijdkrachten van ge neraal Aranda. De regeeringstroepen zijn op de vlucht gedreven met achter lating van bijna 2000 dooden. In Madrid stelt men op het oogenblik nog slechtsbelang in de verdediging van de stad. Woensdag is een systeem tot rantsoeneering van levensmiddelen ingevoerd en de evacuatie van kinde ren uit de stad voortgezet. Ook de kolenvoorziening is uiterst moeilijk geworden wegens de bezetting van de kolengebieden van Pennaroya door de opstandelingen. De paniekstemming in de hoofdstad wordt steeds grooter. De roode mili ciens trachten hun leiders te beletten, de vlucht te nemen. Overal worden in de stad barrica des opgericht. Dit geschiedt meeren- deels onder leiding van buitenlandsche elementen. De ambtenaren worden gedwongen, na kantoortijd bij den aanleg van bar ricades te helpen. Wie zulks weigert, wordt als fascist beschouwd en neer geschoten. Generaal Franco heeft verklaard dat de militaire positie van de recht- schen zoodanig is dat de opmarsch naar Madrid door niets meer te stui ten is. Het maken van noodelooze slachtoffers zal worden vermeden, doch dit kan alleen, als de doellooze verde diging van de stad onmiddellijk wordt gestaakt. Largo Cabellero is door de Madri- leensche anarchisten met den dood be dreigd, indien hij tracht zijn zoon, die door de nationalen gevangen wordt gehouden tegen Primo de Rivera, die te Alicanse de gevangene der rooden is, uit te wisselen. Sneevliet te Barcelona. Eenige dagen geleden is 't Ned. Tweede-Kamerlid Sneevliet, voorzitter van de R.S.A.P. en tevens voorzitter van het Nationaal Arbeiders Secretari aat (N.A.S.) in opdracht van beide laatstgenoemde organisaties naar Bar celona vertrokken met ingezamelde gelden voor steun aan de Spaansche volksfronters. Mede vertoeft Sneevliet aldaar, om besprekingen te voeren, om de wijze te bepalen, waarop aan Spanje het best de steun tot uitdrukking kan worden gebracht. Sneevliet is verzocht voor den radio zender P.O.U.M. (de Spaansche Trotzkistische partij van Andreas Nin) een redevoering te houden. MEISJE DOOR TREIN OVERREDEN. Op den onbewaakten overweg aan de Watermolenstraat onder Roosen daal is een melkkar, waarop de 18- jarige dochter van den melkhandelaar G. Verdonk zat, door den trein, die om 10 u. 19 uit Roosendaal naar Ba sel vertrekt, gegrepen. De kar werd vernield. Het meisje liep ernstige ver wondingen op en i» naar het R.K. ziekenhuis Charitas te Roosendaal vervoer zag nat je nog zij schij NOG t Naar worden leisterd sonen 1 honger De 1 schip dat zijn nijor ir 42 opv red wc gewone van de gen tot De 2 logenb< Oranje hij doe Hij wil schuile •den wa lernis i Ier hoe dood ge lijk na; Te I ken te de An tijdens petroh berger Doo plotsel werd brand dellij k en roe Hoe aange^ blusch 2 tank De Antwe riaal staan verdei geacht ting meest worde Ond waren burg I de hei sionne Jongei de gel vader won er meent Vas zijn v is nog Nog moest den j mijnw Zii van h sumpl bestaa vergif van stellin De Lemn de zo' een j drank vaard over c het ge haald vaak Op justiti Lemn drank beslat Ths zoek i cier, café's politie onder daar Nac jarige wonei aan d gebru Vas meth> oorza Mei de dc versm alcoh drank Opj «ifVI

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6