Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. CORRESPONDENTIE. DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSOEN. RAAMSDONK. SPRANG—CflPELLE. vervoerd. Een persoon, die den trein jag naderen, waarschuwde het meis je nog op het laatste oogenblik, maar zjj schijnt het niet gehoord te hebben. NOG 600 VERMISTEN OP LUZON Naar uit Manilla wordt gemeld, worden op het door den typhoon ge- [eisterde eiland Luzon nog 600 per sonen vermist. Het eiland wordt met hongersnood en pest bedreigd. De kapitein van het kustmotor- schip „Soeghoe" heeft medegedeeld, dat zijn schip in de nabijheid van Sig- nijor in den storm is vergaan. Van de 42 opvarenden konden slechts 15 ge red worden, die echter allen zwaar gewond zijn. Het aantal slachtoffers van den tj'phoon is daarmede geste gen tot 420. DOOD GEVALLEN. De 21-jarige H. J. Voets te 's-Her- logenbosch wandelde op het bastion Oranje aan den Zuidwal aldaar, toen hij door den regen werd overvallen. Hij wilde onder het struikgewas gaan schuilen, dat daar ter plaatse over den walmuur hing en is door de duis ternis misleid daarbij van den 10 me ter hoogen muur te water geraakt en doodgevallen. De politie heeft het lijk naar het ziekengasthuis gebracht. Groote benzinebrand te Antwerpen. Te Antwerpen is brand uitgebro ken te Hemixen op de terreinen van de Antwerp Oil Wharves Limited tijdens het lossen van het Duitsche petroleum-tankschip »Liselotte Ess- berger.» Door onbekende oorzaak ontstond plotseling een ontploffing, welke werd gevolgd door een enormen brand in een benzinetank. Onmid dellijk stegen huizenhooge vlammen en rookwolken de lucht in. Hoewel spoedig het vuur werd aangegrepen met chemische scnuim- bluschmiddelen, vatten toch nog 2 tanks met 600 ton benzine vlam. De brandweren van Hemixen en Antwerpen waren met groot mate riaal ter plaatse. Op het terrein staan 74 tanks, zoodat gevaar voor verdere uitbreiding zeer groot werd geacht, hoewel de veiligheidsinrich ting van het terrein als een der meest moderne van Europa kan worden beschouwd. VERGIFTIGING TE SPEKHOLZERHEIDE. Onder verdachte omstandigheden waren te Spekholzerheide in Lim burg twee personen overleden n.l. de heer Fischer, ongehuwd, gepen, sionneerd onderwijzer van de R.K. Jongensschool te Terwindselen en de gehuwde caféhouder M. Lemmen vader van drie kinderen, beiden wonend te Spekholzerheide, ge meente Kerkrade. Vast staat dat beide personen zijn vergiftigd, doch op welke wijze is nog onbekend. Nog enkele andere personen moesten naar het ziekenhuis wor den gebracht o. a. de gehuwde mijnwerker J. Ramaekers. Zii allen hadden in de gelagkamer van het café van Lemmen con sumpties gebruikt. Het vermoeden bestaat, dat de gebruikte dranken vergiftigd zijn geweest, ot althans van zeer ondeugdelijke samen stelling. De jenever, welke zij in café Lemmen hebben gedronken, zou de zoogenaamde Duitsche »Sprit«, een gevaarlijk, doch goedkoope drank zijn die in Duitschland ver vaardigd wordt en vermoedelijk over de grens gesmokkeld is. Tegen het gebruik van Sprit wordt her haaldelijk gewaarschuwd, daar zij vaak veel houtgeest bevat. Op last van den officier van justitie is in het café van den heer Lemmen de zich daar bevindende drank door de marechaussée in beslag genomen. Thans is men bezig een onder zoek in te stellen naar den leveran cier, terwijl ook eenige andere café's in Spekholzerheide door de politie bezocht worden, om te onderzoeken of deze alcohol ook daar in voorraad is. Nader wordt gemeld, dat de 57- jarigeinvalide mijnwerker L. Schuur wonende te Kaalheide, eveneens aan de gevolgen aan het jenever- gebruik is overleden. Vast is komen te staan dat methylalcoholvergiftiging de doods oorzaak is geweest. Men verwacht, dat de caféhouder de door hem gesmokkelde alcohol versneed en er de gevaarlijke methyl alcohol aan toevoegde om den drank sterker te maken. DE VLIEGTOCHT DER JOURNALISTEN. Opgestegen te Manilla met San Francisco als bestemming was Ekins op het eiland Goeam geland, van waar hij naar het eiland Wake in den Stillen Oceaan vertrok. De wereldreiziger hoopt Zondag in San Francisco te zijn, om van daar full speed door te vliegen naar New York, welke stad hij Maandag hoopt te bereiken. FRAUDE BIJ CRISISSTEUN REGELING TE EINDHOVEN. Het was het gemeentelijk crisis bureau te Eindhoven in den loop van dit jaar reeds eenige malen opgevallen, dat bij deze instelling werkloozen voor de crisissteun- regeling waren ingeschreven, waar van men vermoedde, dat zij nog geld trokken uit de steunregeling voor de Landelijke Vereeniging. Een onderzoek door de recherche wees echter uit, dat de penning meester van de afdeeling Eindho ven, zekere P. W. T., wonend aan de Eckartscheweg, aan deze werk loozen, die oorspronkelijk van de Vereeniging geld trokken, had medegedeeld, dat zij uitgetrokken waren. Dit was niet het geval, doch de z.g. uitgetrokken werkloozen vielen daardoor onder degemeente- crisissteunregeling. De penningmeester plaatste nu telkens een valsche handteekening voor deze personen en wist daardoor voortdurend de steunbedragen, over gemaakt via de kas der Vereeniging, ten eigen bate aan te wenden. De politie, heeft hem in arrest gesteld, BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. De heer H. van Schouwen van de militaire politie te Meyel in Limburg reed per motorrijwiel op den weg Den RoschTilnug. Op de duo zat zijn verloofde mej. Zoudenkemp uit Terheyde (N.B Te Vught nabij café De Vossenklem stond een kermisauto langs den weg, waarvan men bezig was den motor te herstellen. De auto was van een brandend achterlicht voor zien. De heer van S. haalde naar links uit, toen juist een auto naderde met verblindende lichten. Hij zette daarop zijn motor zoo krachtig af, dat het motorrijwiel slipte en de beide berijders er af werden geslin. gerd. De heer van S. kreeg alleen schaafwonden. Zijn 21 jarige ver loofde werd echter tegen den kermisauto geslingerd en werd bewusteloos opgenomen. Het slacht offer werd naar het Groot zieken, gasthuis te Den Bosch gebracht, waar zij is overleden. BEDRIJFSLEIDER VERDUISTERT 40.000.—. Uit Alkmaar is spoorloos verdwe nen de 56 jarige bedrijfsleider W. N. die verdacht wordt gelden tot een bedrag van plm. t'40.U00 te hebben verduisterd. De heer W. N., wonende aan de Friescheweg, was werkzaam bij de firma Eccen, houthandel te Alk maar. Bij heeft het groote bedrag uit de kas en van de bankrekening dezer firma genomen om er mee te speculeeren. Zijn speculaties zijn ten slotte vastgeloopen, waarna de bedrijfsleider een goed heenkomen zocht. Vermoedelijk houdt hij zich in een der groote steden op. TRAP VAN EEN PAARD. De scheepsjager J. Sch. kreeg aan het Stieltjeskanaal onder het jagen een trap van zijn paard tegen den buik. JL)e man zeeg bewusteloos ineen. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen. Sch werd naar het ziekenhuis te Groningen over gebracht en is in den loop van den volgenden avond overleden. Hij laat een groot gezin achter. DOODGEVALLEN. De 44 jarige ongehuwde loodgieter J. Janssen te Hulst is bij het ver richten van werkzaamheden in een 9 meter hooge dakgoot van de in aanbouw zijnde kantoorgebouwen der tapijtfabriek Clinge te Kapelle- brug naar beneden gestort. Het slochtoffer is kort daarop aan de bekomen verwondingen overleden. Door het breken van een der haken van een hangsteiger is de 58 jarige schilder L. P. uit Amster dam, die aan het werk was aan den Korten Zijlweg te Overveen van 14 meter hoogte neergestort. Met gecompliceerde arm- en beenbreuken en een bekkenfractuur werd het slachtoffer naar het Elisabethsgast- huis te Haarlem overgebracht, waar hij is overleden. HET ONGELUK BIJ DE MANOEUVRES. Bij de legeroefeningen in Noord- Brabant is, naar men weet, plotseling een kanon afgegaan, waardoor een soldaat gedood werd. Tegen den wacht meester B. van het 5e reg. veldartillerie te Amersfoort, aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat het schot afging, is nu proces verbaal opgemaakt. Het staat echter nog niet vast, dat de zaak voortgang zal hebben. Ze is in ieder geval nog niet naar den krijgs raad verwezen. VERDRONKEN. Een 19 jarige dekknecht van een sleepboot, welke ligplaats heeft in den Amstel bij de Nieuwe Brug te Amster dam, is, toen hij van de sleepboot op een daarnaast gemeerd liggende zand schuit wilde overstappen, gestruikeld en in het water terecht gekomen. Voor er hulp ter plaatse was, was de man, die te Wormerveer woonachtig was, in de diepte verdwenen. De 6 jarige A Slui, thuis be hoorend aan boord van den elevator 25. welke in de Maashaven te Rotterdam ligt, is bij het spelen over boord geraakt en verdronken. De rivierpolitie heeft het lijkje opgehaald. DOODELIJK MOTORONGELUK. Op den Tilburgscheweg nabij Hei- dehof onder Dorst is het lijk gevon den van den 45-jarigen persfotograaf K. Wiskerke, exploitant van het Zuid- Nederlandsch Persbureau. Het lijk lag met het hoofd achterover op het rijwielpad terwijl de beenen nog om den motor geklemd zaten. Het schijnt, dat W. in volle vaart gereden is tegen een onbeheerd langs den rijweg staan de auto-woonwagen, die een wit ach terlicht voerde; door dit witte achter licht is W. vermoedelijk in de war geraakt, meenende met een tegenlig ger te doen te hebben. De verwondin gen waren van dien aard, dat de man op slag dood moet zijn geweest. In een hooivork gevallen. Op het erf van de boerderij van de wed. Kwakernaat in den Grebhoek heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De ongeveer 26 jarige landarbeider W. Evers, die in een hooiberg bezig was geweest spiong, na beëindiging van zijn werk in het z.g. voergat van een hoogte van ca. 4 M omlaag. Hij kwam daarbij precies op een hooivork terecht, waarvan de steel hem ca. 40 c.M. in het achterlijf drong. Nadat medische hulp was verleend is E. naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht waar hij aan de gevolgen is overleden. BR SIïIAton VALKENBURG 'Sr- e A LEVER 1 Collecte De collecte, die Zondag aan de R.K. Kerk gehouden werd voor steun aan de vervolgde geloofsge- nooten bracht ruim f57,— op. Te veel ontvangen Bij de levering van rogge h bben diverse leveranciers te veel steun ontvangen. Een en ander zal terug betaald moeten worden. Rijwiel ontvreemd In de Bosschen werd van een der bewoners, toen bij zijn rijwiel on beheerd voor zijn woning had geplaatst, dit ontvreed. Een onder zoek wordt ingestelcf. De Volharding De Kon. Erk. Harmonie »De Volharding« zal op 8 November a s. een uitvoering geven voor hare donateurs en eereleden. Het duo Hoffman uit Amsterdam zal hieraan medewerken. B. J. C. De biljartclub der J. G. B. J. C. speelde baar tweede serie wedstrijd tegen E.B.C, uit Elshout. De uitslag was BJC Drunen EBG Elshout Leo Ku ij pers 100 H. Pulles 44 K.v.d. Hoven 100 K. Kleijn 58 W. Vissers 100 G. Pulles 90 M. van Broekhoven 96 Merks 100 A. v. Leest 55 B. Klerks 100 Totaal 451 392 Hoogste serie L. Kuijpers (BJC) 25 car. Prins Bernard De biljartclub «Prins Bernards gevestigd in hotel Vissers hield een biljartwedstrijd tegen »OOü«, ge vestigd in café Th. Elshout. De uitslag was »OOÜ« 484 p., «Prins Bernard« 431 p. Hoogste serie »Prins Berard J. v. Delft 53 car. Hoogste serie »000« F. v. d. Wiel 37 car. De amateur bietenteelers Bij het planten of zaaien van de mangelwortelen gingen 2 schoen makers op jaren n.l. Marien Merkx en Kil Bogaerts een serieuze wed denschap wie of wel de zwaarste raangclwortel zou teelen in dit seizoen. Beide ploeterden hard en be steedden alle zorg aan de planten, tot deze week op dezelfde dag door beide de mangelwortelen werden gerooid en aan een deskundig onderzoek werden onderworpen. De grootste exemplaren werden gewogen bij een buurman en de uitslag was, dat Merkx de winnaar was van de weddenschap, want zijn mangelwortel woog 13 pond die van zijn collega slechts 12 pond. Waar de weddenschap van liep is ons onbekend, doch wel hebben wij ons afgevraagd of hier het spreekwoord Schoenmaker blijt enz. geen uitzondering maakt op de regel. Het bouwen van een torentje op een der zijgevels van de R.K. Kerk alhier is opgedragen aan de aannemers G. en Th. du Pont uit deze gemeente. Zondag speelt GoodLuck I te Breda een wedstrijd tegen WE te Breda. Voor de Evangelisatie Eben- Haëzer te Raamsdonksveer hoopt Zonuag a.s. des voorin. 9,3U en des nam. 2 uur voor te gaan de heer Vroegindewei uit Miüüelharnis. Zondag speelt Heusden te Vlijmen tegen de club aldaar (3e kl. KNVB) en Heusden II legen Vlijmen 111 (BVB). De Eerwaarde Zuster Overste Norberta van het Liefdegesticht alhier herdacht deze week den dag, waarop zij voor 40 jaren in de orde trad der Zusters van Liefde, O.L. Vrouw, Moeder v. Barmhartigheid te Tilburg. Te Voorburg overleed de heer M. Uhl, gep. referendaris der P.T.T., die voor 10 jaren hier directeur was van het Postkantoor en veie functies bekleedde o.a. was hij lid van den raad. Uit het overzicht financiën der Vereeniging voor Ziekenhuis verpleging in het Land van Heusden en Altena over het 3e kwartaal 1936 blijkt, dat het batig saldo bedraagt f 1453,48. De rekening is accoord bevonden door de contiöle- com missie. Raamsdonksveer. Zondagmorgen zal om half tien in de Dorpsche Kerk optreden Ds. Oost, terwijl Ds. O. in de Veersche kerk om half drie hoopt voor te gaan in den dienst des Woords. De verkoop van het Groene Kruisspeldje bracht Woensdag 1.1. alhier ruim 44 gld. op. Toch een mooi bedrag in deze moeilijke tijden. Tot leidster van de Hervormde bewaarschool werd benoemd Mej. Jo Konings Dd. SPRANG. Predikbeurten Zondag 18 Octo ber 1936: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Candidaat Lafeber uit Gouda De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard" alhier hield haar jaarvergadering in de Consisto riekamer der Ned. Herv. Kerk, onder leiding van haar voorzitter de heer C. Nieuwenhuizen. Door den secretaris, de heer Jac. v. de Schans Azn., werd een keurig jaar verslag uitgebracht. Ds. Bousema sprak vervolgens over „Het H. Avondmaal". De heer Bar bier behandelde „De Oxford-bewe- ging". Door den heer A. Bosch werd een gedicht voorgedragen. Vergadering der afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Pa trimonium" op a.s. Maandag des avonds 8 uur in de zaal van den Chr. Volksbond. Aan de orde: Opening, No tulen, Mededeelingen, Ingekomen stuk- ö-~ZACHT van SMAAK - PRU5 70 ct* ken, Onderwerp door den heer C. Braspenning, Sluiting. Naar wij vernemen zal op het terrein van S. D. O. alhier op Zater dag 31 October a.s. een liefdadigheids voetbalwedstrijd worden gespeeld ten bate van het Steunfonds van den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle, tus- schen een gecombineerd elftal van S.D.O. en N.E.O. alhier en R.W.B. De afdeeling Sprang-Capelle en Omstreken van den Ned. Chr. Werk- meestersbond komt a.s. Maandagavond in een der zalen van den Chr. Volks bond in algemeene vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: Onderwerp door den heer G. v. d. Schans, over: „Het standpunt van den Chr. werk meester in de huidige maatschappij". Voor de afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders zal a.s. Woensdag avond half 8 in de zaal van den Chr. Volksbond alhier als spreker optreden de heer P. Kunst van Den Haag, hoofdbestuurder van bovengenoemden bond, die een propagandistisch woord zal spreken ter inleiding van de a.s. November-propaganda-actie van het C. N. V. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke afdeeling van den Chr. Fa brieks- en Transportarbeidersbond be draagt momenteel 80, waarvan 70 ge heel en 10 gedeeltelijk werkloos zijn. Hieronder zijn 63 fabrieksarbeiders en 17 transportarbeiders. Het aantal ge deeltelijk werkloozen is de laatste twee weken sterk verminderd. In de plaat selijke steunregeling zijn 26 leden ge plaatst. Het ledental der afdeeling be draagt thans 162. In verband met de groote werkloos heid in het bouwbedrijf neemt het aan tal steuntrekkers nog steeds toe. De electrische klok welke in den voorgevel van het Gemeentehuis geplaatst zal worden is in de etalage van de firma A. van Wijlen alhier te bezichtigen. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. P. K. Keizer. In het lokaal der Geref. Gemeente aan de Hoogevaart a.s. Zondag leesdienst. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Cuperus. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des morgens half 10 op te treden Ds. Louwe Kooymans uit Baardwijk. De winkeliers, die gedurende het tijdvak van 19 Oct. a.s. tot en met Za terdag 14 November d.a.v. door B. en W. der gemeente Sprang-Capelle be last zijn met den verkoop van onver mengde margarine, kunnen de benoo- digde hoeveelheden van de te distri- bueeren goederen in ontvangst nemen ter gemeente-secretarie op Maandag 19 dezer des namiddags tusschen 2 en 4 uur. Tot tijdelijk hoofd der Chr. school a.d. Loonschendijk is benoemd de heer A. Kos te IJmuiden. Nu de bietencampagne een aan vang genomen heeft, is de aanvoer van pulp ook weer begonnen, welke te de zer plaatse zoowel per schip als per trein wordt aangevoerd. Ten gevolge hiervan heerscht op het haventerrein en het spoorwegemplacement iederen dag een meer dan gewone bedrijvig heid. Hannes Kaatsheuvel. Het spijt ons zeer maar wij kunnen uw In zonden Stuk naar aanleiding van de gemeenteraadsvergadering niet op nemen. De handelwijze van bepaalde personen in particuliere zaken is toch niet een algemeen, maar voor de betrokkenen een persoonlijk belang, en dit laatste hoort in een courant niet thuis. j. p. Drunen. Wij hebben uw opmerking doorgestuurd aan onzen correspondent. Dit is de reden dat wij plaatsing of anderszins moeten ver schuiven. RED.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7