BRIEVEN UIT WASPIK* BRIEVEN UIT WASPIK. H.de Bont-v. Huiten ADVERTEERT IN DIT BLAD Plaatselijke Berichten. Verlost van hevig SPIT IN DEN RUG KLOOSTERBALSEM RECHTZAKEN. Heerenkleeding naar maat Zaterdag 17 October 1936. No. 83. De Echo van het Zuiden Derde Blad DUSSEN. WASPIK. Geachte Lezer Schreven we in onzen vorigen brief over de mislukking van het werkverschaffingsplan door de af wijzende houding van de betrokken (en ook niet-betrokken) ingelanden, nu, drie weken later, hebben we met genoegen kunnen constateeren wat er met een beetje goeden wil zooal is te bereiken. Niet alleen is het plan intusschen op een apart belegde vergadering opnieuw in behandeling genomen, (deze ver gadering was uitsluitend voor de direct-belanghebbenden), maar zelfs kunnen wij reeds een gedeelte onzer werkloozen er dagelijks op uitzien tiekken om het z.g. O verdiep »in werkveischaffing« te gaan verbete ren. Natuurlijk behoeven we er niet verder over uit te weiden hoe dit voor velen weer een extra voordeeltje brengt. Mogen de verdiensten ook al niet bijster groot zijn, het is toch altijd beter als »aan de steun« en hel geeft, vooral nu tegen 't najaar, toch weer een niet te versmaden bijvallertje. Door het rouleeringsys- teem zal ieder werklooze naar we meenen te weten telkens voor drie weken in aanmerking komen, terwi|l het werk eenige maanden in beslag zal nemen. Wij kunnen niet anders dan dit werkobject ten volle toe juichen: het helpt de werkloozen en het stelt den landbouwers vooreen zacht prijsje in het bezit van goed geoutilleerde, meerwaardige lande rijen. Zoo ooit, dan heeft Waspik j.l. Zondag een massale demonstratie gageven van zijn activiteit op Roomsch politiek gebied. Niet minder dan pl m. 140 leden der R.K. Kiesvereeniging hebben de reis naar Den Bosch gemaakt om daar spontaan mede te demonstreeren op den grooten landdag der R. K. Staatspartij. En dat wil voor onze betrekkelijk kleine gemeente heel wat zeggenAls men in veel grootere buurtgemeenten nog geen tien deel nemers bij elkaar kan krijgen dan moet het toch wel een heele prestatie genoemd worden als de afdeeling Waspik zelfs over een extra trein kon beschikken. De R. K. Kiesver eeniging scheen plotseling uit haar latenten toestand wakker geschud en heeft getoond dat zij heusch nog wel bestaat. Voor een zeer groot gedeelte danken we dit natuurlijk aan het vurig enthousiasme van het bestuur, dat er niet tegen op zag om, na een algeineene vergadering, nog eens persoonlijk bij de leden op huisoezoek te gaan, om aldus dit bestuursenthousiasme op de leden te doen overslaan. De meeste deelnemers verzekeren ons dan ook dat zij er geen spijt van gehad hebben dat zij naast 15000 anderen hebben medegewerkt aan 'n groot- sche manilestatie tot heil van de Katholieke zaak. Bovendien heeft ieder voor zich kunnen genieten van de redevoeringen op de massa vergadering uitgesproken, (niet het minst van de rede van den Wel. Eerw. spreker Henri de Greeve) en zal ieder deelnemer zich weer een beetje steviger gefundeerd voelen als het er om gaat de argumenten van politieke tegenstanders te ont zenuwen. Gelukkig is het maar dat wij hier in Waspik niet veel andere politieke groepeeringen aantreffen. Van N.S.B.ers, Zwart Fronters, en dergelijke zijn wij tot nu toe gelukkig verschoond gebleven, terwijl wij meenen te weten dat de S.D.A.P., die hier een paar jaar geleden zoo'n opgang dacht te maken, momenteel nog bestaat uit één lid. Zegge één lid. Naar wij vernemen heeft onze winkeliersvereeniging dezer dagen in beginsel besloten op 't laatst van November weer een speciale winkel week met bijzondere attracties te organiseeren. Het schijnt onze winkeliers blijkbaar beter toe, zelf een afzonderlijke winkelweek in elkaar te fabriceeren, dan wel mede ie doen aan de nationale Mica 1936, hetwelk wel voornamelijk zijn oor zaak zal vinden in het tijdstip, waarop laatstgenoemde wordt ge houden. De winkelweken, gehouden op het laatst van November zijn tot heden steeds een groot succes ge weest en men wil dan ook blijkbaar een beproefd systeem liever niet ruilen voor iets, wat zijn mogelijk heden nog moet bewijzen. Men wil liever eerst eens, wat men noemt, de kat uit den boom kijken, een tactiek die nogal eens een goede tactiek blijkt te zijn. Wij komen op de te houden zesde Waspiksche Winkelweek hopenlijk nog terug, maar willen reeds thans onze winkeliers toewenschen, dat deze winkelweek, evenals haai voorgang sters, in alle opzichten moge slagen. Adept. VERDUISTERING AAN HET POSTKANTOOR TE WAALWIJK. Door de politie alhier is gearres teerd K., ambtenaar aan het kantoor der P.T.T. alhier, verdacht van ver duistering van ongeveer 1000 ten na- deele der posterijen. K., die zichzelf bij de justitie te 's-Hertogenbosch heeft aangemeld, heeft bekend de verduiste ring te hebben gepleegd is inmiddels in verzekerde bewaring gesteld en zal naar Den Bosch worden overgebracht. De politie te Waalwijk heeft het on derzoek in handen. Nader vernemen wij dat K. zich aan tal van kleine verduisteringen heeft schuldig gemaakt, die langzamerhand tot bovenstaand bedrag zijn opgeloo- pen. Vreezende voor de controle waar door dit feit aan 't licht moest komen, heeft de dader zich bij de justitie aan gegeven. K. die sinds ongeveer 2 jaar in Waalwijk is, is 39 jaar en vader van een gezin van drie kinderen, dat van deze jammerlijke daad de dupe wordt. GELDERSCHE CREDIET-VEREENIGING. Naar aanleiding van het elders in dit nummer opgenomen bericht omtrent de fusie van de N.V. Gel- dersche Credietvereeniging in de Ned. Handelsmaatschappij, verne men wij nader dat deze opname van 't Kantoor Waalwijk geene ver anderingen met zich zal brengen, zoo wat kantoor als personeel be treft; alleen de naam zal eventueel veranderd worden. RADIOPOST VAN HET VATICAAN. Pater Dumoulin spreekt! Wij vernemen uit Rome dat de proefuitzendingen langs de Vatikaan- sche Radiopost weer regelmatig wor den voortgezet. lederen avond om 7.20 Hollandsche tijd worden in de een of andere wereldtaal belangrijke berichten uitgezonden op golflengte 50.26 m. De uitzending in de Nederlandsche taal heeft plaats des Zaterdags. Uit eene private mededeeling mo gen wij hierbij voegen dat op den 2en en 3en Zaterdag deze uitzending zal verzorgd worden door onzen stadge noot den Weleerw. Pater Louis Du moulin S. J. die zoo als wij reeds melden thans in Rome fungeert als hulpsecretaris van den Hoog Eerw. Pater generaal van de Sociteit van Jezus. Men zou op de Vaticaansche Radio zeer dankbaar zijn, indien uit alle landen van de wereld dus ook uit het Nederlandsch taalgebied, talrijke luis teraars hunne indrukken over deze proefuitzendingen zouden willen be kend maken. Een eenvoudige postkaart aan het adres: Aan den Directeur van de Vaticaansche Radio, Vaticaanstad, Italië, is voldoende. VERKOOPING. Woensdagavond had in café P. van Cromvoirt alhier ten overstaan van Notaris Schreurs te Drunen de verkoo- ping plaats van het huis en land, eigen dom van Mej. Wed. K. Dekkers-van Iersel alhier. De diverse koopen werden gemijnd als volgt: Koopen 1 en 2 (3) huis met bouw terrein in massa door K. Greve te Baardwijk voor de som van 4500. Koop 4 Hooiland over de Schut,, J. C. Vermeer, 390.—. Koop 5 Hooiland over de Hooigracht A. C. van Drunen te Drunen, 580.-. Koop 6 Bouwland over de eerste Brug, P. Robben, Drunen, 690. Koop 7 Weiland voor het Spoor, G. C. A. Klerkx, Baardwijk, 410. Koop 8 Bouwland over het Spoor, W. H. J. Pullens, 440.—. Koopen 9 en 10 (11) Weiland en water over het Spoor en Bouwland aan de le Zeine in massa, M. v. Da len q.q. Baardwijk, 330. Koop 12 Bouwland in de Gezeitens van den Spoorweg, Adr. v. Leyden, 1095.-. Koop 13 Bouwland, Hakhout en Water aan de le Zeine tot den Meer- dijk, J. A. Pullens, Baardwijk, 590.-. Koop 15 Bouwland in de Akkers, J. C. Vermeer 250.—. Koop 16 Bouwland en Hakhout in de Akkers tegen den Meerdijk, C. N. van Haren 140. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. DAMCLUB. Dinsdagavond vergaderden ander maal in café «Molenvliet» alhier, belangstellenden in de oprichting van een Waalwijksche Damclub. Tot definitieve vestiging werd besloten en de ontworpen statuten en huis houdelijk reglement vastgesteld. Het bestuur werd gekozen als volgtE. Treffers, voorzitter, J. v. d. Hammen, secretaris-penningmees ter en W. v. Munster, wedstrijdleider. A.s. Dinsdag 20 October begint de eerste clubavond en voorts om de 14 dagen HANDBOOGSPORT. L.l. Zondag had in 't Vosje een vriendschappelijke wedstrijd plaats tusschen de Eendracht maakt Macht en Gloria Soranes te Dongen. Don- gen toonde zich de meerdere met 27 punten. BILJARTEN. Dinsdagavond had in 't café van Cromvoirt een vriendschappelijke wedstrijd tusschen de club Sociëteit van Cromvoirt en E.B.B. plaats. De uitslag was als volgt: Sociëteit van CromvoirtL. van Cromvoirt 53, E. de Vries 52, H. Pullens 20, Joh. Pullens 60, G. van Helvoirt 60, H. Lombarts 60, H. v. Heeswijk 60, A. v. d. Gouw 24, A. van Cromvoirt 60; totaal 449. E.B.B.W. Pullens 60, L. v. d: Geld 60, H. Klein 60, G. Pullens 32, H. Pulleni 43, H. Slaats 44, M. van Mierlo 46, A. v. d Heijden 60, H. Leijtens 19; totaal 424. Hoogste serie 26 caramboles H. Klein van E.B.B. VOOR BILJARTLIEFHEBBERS! Het reeds in korten tijd populair geworden Stationskoffiehuis van Bertus Sandtbrink, Burgemeesier v. d. Klokkenlaan alhier, organiseert voor de komende maanden eenige intiem-gezellige Biljartavonden voor 't kampioenschap Langstraat, waar aan elk biljartliefhebber zijn hart kan ophalen. Er worden hiervoor uitgoloofd een prijs van f 10.als eerste prijs; f7.50 tweede prijs; terwijl aan hem die de hoogste serie maakt f5.— wordt toegekend. Het inleggeld voor deelname is uiterst laag gesteld, en inschrij ving kan plaats hebben in de week van 17 tot 25 October, terwijl de eerste speelavond gehouden wordt op Zaterdag 31 October. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad. DANS AVOND IN MUSIS. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende aankondiging, dat de dansavond in Musis Sacrum a.s. Zondag weer z?l aanvangen. De band die met kermis zoo'n succes had, zal de dansmuziek verzorgen. UITBREIDING. Naar wij vernemen zal de schoen fabriek van de fa. H. Brands te Loon op Zand worden uitgebreid met een transportband, autom. drooginrichting en stofzuiginstallatie terwijl tevens diverse nieuwe machines zijn aangeschaft ter mo derniseering van dit bedrijf. Een en ander is ter vervaardiging opgedragen aan de firma F. van Wees, machinefabriek te Waalwijk. ACTIE IN DE SCHOEN INDUSTRIE. Naar wij vernemen is door den R. K. Fabrieksarbeidersbond »St. Willibrordus« en de samenwerkende organisaties aan de schoenfabri kanten te Dongen een arbeidscon. tract voorgelegd, dat in hoofdzaak overeenkomt met de oude C.A.O. in de schoenindustrie. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen van de navol gende gevonden voorwerpen 3 rijwielbelastingmerken, Fransch leerboek, portemonnaie met inhoud, 2 sleutels en twee hondjes, BIOSCOPEN R.D.B.-TH EATER. »Oberwachtmeister Schwenke* is een Berlijnsche politiefilm van groot for maat. Anderhalf uur hangt er in don kere bioscoopzaal een sfeer van onrust. En toch zijn er geen griezelige ge heimen op te lossen. De zaken, die politiezaken zijn, liggen van den be ginne af geheel ter inzag?. Er is een mijnheer, die knoeit met effecten en een gemeene chanteur (Harald Paulsen), die daar van gebruik maakt; een dienstmeisje, dat moet spioneeren en dan verliefd wordt op brigadier Schwenke van de Schupo dan een verkoopstertje uit een bloemenmaga zijn (Marianne Hoppe), al evenzeer onder den indruk van den knappen, vroolijken «Oberwachtmeister» (Gustav Fröhlich); tenslotte een blond caféhoud- stertje (Claire Fuchs), nummer drie; en daaromheen zijn vele geslaagde bijfigu ren gegroepeerd. Eén van die bijfigu ren is Emmy Sonnemann, tegenwoor dig mevrouw Göring In weerwil van het optreden van Frau Göring en niet tegenstaande het feit, dat een man als Carl Fröhlich de regie voerde, is »Ober- wachtmeister Schwenke» geen natio naai - socialistische propagandafilm ge worden, doch een neutraal amusements werk van het oude, beproefde Duitsche genre, voortreffelijk van montage. Met enerveerende snelheid wisselen de beel den elkander af.Meteen oogenblik luistert men naar een gesprek tusschen politie, agenten in een wachtlokaal, vlak daarop wordt men een concertzaal binnengetrok ken, waar een orkest aan het stemmen is, onmiddelijk daarna bevindt men zich in de deftige woning van een bankier, waar een theatrale dame zenuwachtig heen en weer loopt. De film laat den toeschouwer dadelijk alles zien, alles doorzien; en haar groote verdienste is, dat niettemin de aandacht gespannen blijft. Dat de samenstellers van deze (in de eerste plaats toch) poliliefilm de zaak serieus hebben opgevat, bewijst de medewerking van een «Hauptman» der Berlijnsche Schupo als deskundig adviseurin politie aangelegenheden. Men heeft de politiemannenromantiek wel uitgebuit, doch nimmer te ver gedreven. LUXOR BIOSCOOP. Misdaad zonder hartstocht. De Luxor—Bioscoop draait deze week een inlressante en sensationeele film onder den naam «Misdaad zonder hartstocht®. Deze belangwekkende rolprent, waarin Claude Rains, Margo, Whitney Bourne en anderen de hoofd rollen vertolken, verhaalt van misdaad, moord, politioneel onderzoek en arres tatie. Het meest is wel het spel, de fotografie en desuggestieve montage te bewonde ren Filmisch gesproken staat dit Amerikaansche product op hoog peil- Met den inhoud behoeft men niet te sympathiseeren, maar ongetwijfeld is het verhaal spannend uitgewerkt. Om niets aan de sensatie te ontnemen, willen we ons van een inhoudsbe schrijving onthouden. Zooals steeds, is het bijprogramma van de Luxor Bioscoop keurig verzorgd. AANBESTEDING VAN 100.000 SCHOENEN. Aan het Rijksinkoopbureau te Den Haag is door het Ministerie van Sociale Zaken opdracht gegeven voor de aan besteding van eene levering van 100.000 paar schoenen ter verstrekking aan steun in natura aan hen die daar voor in aanmerking komen. ZIEKTE ONDER DE VARKENS. Momenteel is onder de varkens de zoogenaamde longpest uitgebroken Bij vele landbouwers stierven aan deze ziekte reeds verscheidene varkens. OPENBARE LEESZAAL EN BOE KERIJ OP R.K. GRONDSLAG 's-HERTOGENBOSCH. In de Openbare Leeszaal te's Her togenbosch wordt van 14 toten met 29 October 1936 een tentoonstelling gehouden van schilderijen van P. M. Slager (gest. 1912), in leven leeraar aan de school voor Nuttige en Beeldende Kunsten te 's Bosch Deze expositie, die een zeer ka rakteristiek beeld geeft van een merk. waardig kunstenaar in het laatste kwart der negentiende eeuw. is gisteren door Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's Hertogenbosch, geopend. DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM •.Ziezoo, dat is achter den rug, van mijn SPIT ben ik fijn afl was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebuik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug l-J u'as hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aan wendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval qehad." J. Zw. te A. AK&FD'C Geen goud zoo goed Onovertroffen b|j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bil hheumutiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 De begrooling van onze ge meente over 't jaar 1937 sluit op f125 000. Zij kon niet sluitend worden gemaakt zonder een extra subsidie uit het Werkloosheids- subsidiefonds van rond f 10.000. Ongeveer f40.000 is uitgetrokken voor steun en werkverschaffing. In dezen post zijn begrepen de gelden benoodigd voor de werk verschaffin. gen inden Zuid-Hollandschen Polder, in het Noorderveld, aan den Rom- megatschen Dijken voor't uitgraven van de gracht rondom 't kasteel. Op Woensdag 21 October a.s. houdt de Onderlinge Varkensver. zekering alhier in Hotel Leemans een algemeene ledenvergadering. Aangezien den laatsten tijd zeer vele dieren van de longpest, de gevreesde varkensziekte sterven, en over deze aangelegenheid besprekingen worden gevoerd, is dit een zeer belangrijke bijeenkomst. Rij den heer Joh. van Dijk- Sleeg alhier, werd dezer dagen van den kouden grond nog ruim een pond aardbeien geoogst, terwijl nog meerdere op verdere aanrijping wachten. Dit mag op half October wel als een uinicum beschouwd worden Heden is alhier de werkver schaffing, na drie maanden te zijn onderbroken wederom begonnen. HANK. Door de R.K Werklieden vereeniging te Hank zal dezen winter voor de leden een sociale cursus gegeven worden, waarvoor veel animo bestaat. Predikbeurten Zondag 18 October 1936: Ned. Herv. Kerk v m. hall lien Ds. G. Lans en n.m twee uur Ds. Hoffman van Besoijen. Naar we vernemen zal mej. D Konings van Raamsdonk met ingang van 1 Jan. a.s. haar betrek, king aanvaarden als kweekelinge met acte aan de Chr. School alhier. Geen kruid tegen gewassen! G. C D., 63 jaar, venter te Waalwijk, stond terecht omdat hij zich op 25 Februari 1936 te Waalwijk dronken op den openbaren wej had bevonden, heigeen derde recidive beleekende. »Dat is wat ze noemen het oude liedje*meende de president. »Het waren maar een paar borreltjes*, zei verdachte. Een der rechters herinnerde zich nog dat hij een jaar of tien geleden reeds een vaste klant was. «Ik kan er zoo slecht tegen 1» vond verdachte. »Dat had je tien jaar geleden al kunnen ontdekken*. De president merkte op, dat dit misschien al de dertigste keer was, en las de straflijst voor, waaruilbleek.dat D reeds zes maal wegens dronkenschap naar Veenhuizen was opgezonden. Behalve bovengenoemde overtreding moest hij ook nog terecht staan, om dat hij op 22 Maart alweer dronken over de straat zwaaide. De officier eischte bevestiging der beide vonnissen twee maal drie dagen hechtenis en twee jaar opzending naar Veenhuizen. Terwijl verdachte heenging maande ORIGINEEL TER INZAGE

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9