Plaatselijke Berichten. WAALWIJKS BELANG. Spanje verbroken, nu haar de over winning van de nationalisten op de roode Madrileensche regeeiing on geveer zeker lijkt, Ue Porlugeescheregeering behoudt zich het recht voor, aldus wordt gemeld, te gelegener lijd ae nota te publiceeren, waarin zij de redenen voor het verbreken van de diplo matieke betrekkingen uiteenzet. Hoe Moskou Madrid steunt. Portugal heelt aan üe non inter ventie commissie een nota doen toekomen, waarin hel uiteenzet.dat de bloedige gebeurtenissen in Spanje het gevolg zijn van de Sovjet Rus sische inmenging. In verband hier mede wordt o m. gewezen op de bijeenkomst der Komintern in Moskou, waarop een volledig plan voor de sovjet regeering vanSpan]e werd opgesteld op den aanvoer va., wapens en munitie aan boord van Russische schepen; op de poging van de Sovjet om in Portugal een revolutie te ontketenen om de Por. tugeesche regeering ten val te bren gen en daardoor de mogelijkheid te scheppen, de strijdkrachten van F anco in den rug aan te vallen. De Porlugeesche regeenng ver klaart dan, dat de Madrileensche regeering door den sovjet-gezan MosesRosenbergoverheerscht wordt Rosenberg neemt aan de Spaan sche kabinetszitlinge». deel en bracht 140 sovjet agenten mee. De militaire leiding is voorts in handen van oo Russische officieren. Ook Italië bereidt een nota voor, waarin Moskou ervan beschuldigd wordt de niet-inmengingsovereen- komst te hebben geschonden. WIL HITLER DE MONARCHIE HERSTELLEN? Het gerucht gaat, dat de Duitsche rijkskanselier den laatsten t«d veel gedacht heeft over de gevaren die voor het Hitler-regime in Duitsch and zouden kunnen ontstaan, ingeval de ernstige binnenlandsche moeilijkhe den, waaraan Duitschland thans het hoofd moet bieden, een scherpere wending zouden nemen. Teneinde het regime te schragen en het hechtere bases te geven, welke meer verankerd zullen liggen in de traditioneele psychologie van de Duitsche massa, en om bovendien zijn eigen positie voor het leven te conso- lideeren, zou Hitier denken over een herstel der monarchie. Natuurlijk geven we dit bericht van de „Information" onder voorbehoud weer. EEN RUMOERIGE ZONDAG TE BRUSSEL. De betooging, welke de Rexisten ondanks het verbod van de Belgische regeering Zondag te Brussel wilden houden is op een mislukking uitge- loopen. Eenige duizenden hadden getracht de demonstratie te doen doorgaan en daarom heerschte te Brussel een uiterst nerveuze stemming. De politie had zich opgesteld in de Ivarthuizer- straat, waar het hoofdkwartier van Degrelle's volgelingen gevestigd is. Tijdens het défilé van oud-strijders ter herdenking van den slag aan den IJzer deden zich nog geen incidenten voor. De rexisten trokken na het detilé over de boulevards naar het centrum der stad, onder het roepen van den kreet: „rex zal overwinnen". Socialis ten en communisten hielden tegenbe- toogingen en riepen hun leuzen, doch het kwam niet tot handtastelijkheden. De rexisten waren niet in bijzonder groot aantal, men schatte het op eeni ge duizenden. Op de place Saint Gudule verscheen Degrelle voor een venster en wilde zijn aanhangers toespreken. Bij het verlaten van dit huis werd hij gear resteerd. Hij werd naar het hoofdbureau van politie gebracht. Na zijn arrestatie had een betooging plaats bij de beurs. De politie dreef de betoogers .uiteen en arresteerde een veertigtal perso nen. Later op den middag is het tot kleine gevechten gekomen tusschen de rexisten en de socialisten. Onge veer 200 personen, werden gearres teerd. Om één uur in den nacht werden Degrelle en zijn politieke vrienden in vrijheid gesteld. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De hoofdstad wordt in ver dediging gebracht. „Er zijn te Madrid geen gijzelaars". Beklagenswaardige jour nalisten. De nationalisten hebben de laatste dagen wederom verschillende bombar dementen op de hoofdstad onderno men, zonder op regeeringsvliegtuigen te stooten, hetgeen zeer opvallend is. De regeeringsluchtmacht verloor in één maand dertig toestellen, maar of dit de oorzaak is van de geringe activiteit welke zij ontplooit, is twijfelachtig. Eer der gelooft men dat de regeeringspilo- ten weigeren op te stijgen. De minister van financiën te Madrid heeft nieuwe credieten geopend voor het aanwerven van 12.000 karabiniers, die aan de oorlogsoperaties deelnemen. Daar de regeering de vakverenigin gen aanspoorde om haar leden te mo- biliseeren en hun ten dienste van de regeering te stellen, bevalen de leiders der roode bonden de leden verdedi gingswerken rondom Madrid aan te leggen. En zoo zag men Zondagmor gen meer dan 15000 mannen, waaron der arbeiders, kantoorbedienden, schoenpoetsers, tooneelspelers, journa listen en schrijvers naar de buitenwij ken van Madrid trekken, gewapend met schoppen en houweelen. Toen zij 's avonds in de hoofdstad terugkeerden, paradeerden zij met een spandoek, waarop de bevolking tot verdediging van de stad werd opge roepen. Inmiddels maakt Marokkaansche ca valerie het gebied rondom de hoofd stad onveilig, terwijl de nationalen de strategische posities, die de drie groote wegen naar Madrid beheerschen be machtigden. De Madrileensche regeering heeft geantwoord op de Britsche nota inza ke het aanbod van de diensten der Britsche vloot tot uitwisseling van ge vangenen. In dit antwoord wordt gezegd, „dat de Madrid geen gevangenen zijn, wel ke als gijzelaars kunnen worden be schouwd. Wel zijn hier een aantal po litieke gevangenen, die gearresteerd werden, omdat zij op directe wijze deel namen aan de revolutie tegen de repu bliek! Hen vrij te laten zou onder de gegeven omstandigheden gelijk staan met het helpen van de opstandelingen! De regeering-Caballero is verwon derd, dat verondersteld wordt, dat deze gevangenen, die wachten op een pro ces voor een rechtmatige rechtbank, zouden worden bedreigd met massa moord!" De Britsche regeering zou met deze verklaring geen genoegen nemen en een nieuwe nota willen zenden, waar in wordt gewenscht, dat Madrid maat regelen treft, welke de ongerustheid wegnemen, die in de beschaafde we reld heerscht nopens het lot, dat de ge vangenen en gijzelaars te Madrid, wier aantal op 14.000 wordt geschat, te wachten staat, als eenmaal Franco's troepen den laatsten en beslissenden stormloop tegen Madrid beginnen. Hoe benijdenswaardig de journalis tiek ook is, de oorlogscorrespondenten hebben het in Spanje verre van aan genaam. Als men weet dat de Madri- ieensche correspondent van de United Press binnen het schootsveld van drie tanks gekomen, hals over kop in een sloot moest springen om het veege lijf te redden en later gearresteerd werd, en als men hoort, dat twee andere Ame- rikaansche correspondenten spoorloos verdwenen zijn, terwijl er nog drie an dere in hechtenis werden genomen, dan zal het geen verwondering baren, wan neer we verklaren, dat we de speur tochten door de Langstraat verre pre- fereeren boven journalistieken arbeid op het Spaansche slagveld. NAJAARSVERGADERING. In „De Twee Kolommen" hield Waalwij ks Belang Maandagavond haar algemeene najaarsvergadering. De opkomst der leden was vrij goed zij hel dan ook minder dan op de voorjaarsvergadering, waarop gewoon lijk de plannen voor het zomerseizoen worden besproken en daarom meestal het drukst wordt bezocht. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Jud. Timmermans, werden door den secretaris, den heer Jan Tielen, de notulen der vorige ver gadering voorgelezen, welke na een opmerking van den heer Veltinan, on veranderd werden goedgekeurd. Jaarverslag penningmeester. Door den penningmeester, den heer Norb. van Loon, wordt hierna een kort overzicht gegeven van den finantiee- len toestand der vereeniging. Hieraan ontleenen wij, dat aan con tributies over het afgeloopen jaar 399 werd ontvangen. Van het vorige jaar was er nog een batig saldo van ƒ239, zoodat de totale baten bedroegen 038.Uitgegeven was in totaal ƒ416.92, zoodat er thans een batig saldo van 222.08 naar de nieuwe re kening kan worden overgebracht. Door de heeren Jos. Eibers en W. Hens worden de bescheiden van den penningmeester onderzocht en in orde bevonden, waarna het finantieel jaar verslag, onder dankzegging aan den penningmeester, wordt goedgekeurd. Ontslagname Vice-Voorzitter. Van den vice-voorzitter, den heer H. Wiesman, is een schrijven ingeko men, waarin hij ontslag neemt als be stuurslid van W.B., daar hij meent dat de tijd voor hem gekomen is om de werkzaamheden aan jongere krach ten over te dragen. Met genoegen zal hij steeds terugzien op de prettige sa menwerking in het bestuur en de ka meraadschappelijke houding tegenover elkaar. Het schrijven eindigt met de beste wenschen voor den groei en bloei van W.B. De Voorzitter zegt, dat met den heer Wiesman een van de z.g. „oude garde" uit het bestuur treedt. Hij werd in 1912 tot bestuurslid gekozen in de plaats van den heer P. Verwiel, zoo dat hij bijna 25 jaar bestuurslid is ge weest. Vanaf 1917, toen hij den heer Witlox als zoodanig opvolgde, die toen voorzitter werd, heeft de heer Wiesman als vice-voorzitter gefun geerd. Spreker achtte een woord van oprechten dank wel op zijn plaats voor de prettige en actieve wijze waar op de heer Wiesman gedurende 25 jaar zijn werkzaamheid aan de vereeniging heeft gewijd. (Applaus). Verkiezing nieuw bestuurslid. Hierna wordt overgegaan tot ver kiezing van een nieuw bestuurslid in de ontstane vacature. Bij de eerste stemming worden uit gebracht: op C. Pullens 8 stemmen, op Jos. Eibers 7, Holtgrefe 2, van Liempt 2, W. Hens 1, H. Driessen 1, J. Wiesman 1 en Ger. Veltman 1, zoo dat een herstemming moet plaats vin den tusschen de heeren C. Pullens en Jos. Eibers. De uitslag hiervan is: C. Pullens 12 en Jos. Eibers 9 stemmen, zoodat de heer C. Pullens gekozen is. De Voorzitter wenscht het nieuw gekozen bestuurslid geluk en spreekt de hoop uit, dat hij zijn functie met voortvarendheid en activiteit zal ver vullen. De heer C. Pullens spreekt allereerst een woord van dank voor het vertrou wen in hem gesteld. Waar hij steeds, zooveel in zijn vermogen lag, getracht heeft de belangen van Waalwijk te dienen, daar meent hij zich niet te mogen onthouden van de taak die hem thans wordt opgelegd in de vereeni ging Waalwijks Belang, die, haar naam getrouw, reeds zoovele jaren op de bres Staat voor de belangen van Waal wijk, die onze plaats naar buiten groot wil maken en de klank van Waalwijk zoo helder mogelijk wil doen klinken. Spr. hoopt dat zijn bescheiden krach ten er toe zullen bijdragen om Waal wijks Belang te doen voortgaan op den weg dien zij reeds zóóvele jaren heeft bewandeld. (Applaus). Mededeelingen. De Voorzitter memoreert op de eer ste plaats het buitengewoon geslaagde burgemeestersfeest op 1 September, waarvan, op uitnoodiging van het ge meentebestuur, Waalwijks Belang de organisatie op zich had genomen. Spr. bracht hierbij hartelijk dank aan de comité's, vereenigingen en al len, die op verzoek van W.B. hadden medegewerkt om dit feest zoo te doen slagen. De le September werd daar door gemaakt tot een onvergetelijke dag, een dag van groote voldoening voor den jubileerenden burgemeester, van blijde feestvreugde voor de ge- heele burgerij en niet het minst tot een groot succes voor W.B., dat deze fees ten organiseerde. Na dezen terugblik werpt de voor zitter een blik in de toekomst, waarin weer activiteit op verschillend gebied van de vereeniging noodig zal zijn. Het bestuur stelt zich voor in de voor jaarsvergadering met plannen te ko men om het jaarlijksch feest van W.B. te doen samenvallen met de herden king van het 30-jarig bestaan dezer vereeniging. Spr. verzoekt de leden zich ernstig mede te beramen en plannen te ont werpen voor een flink opgezet 2-daags feest. Ook het bestuur zal zijn volle aandacht hieraan wijden. Op de voor jaarsvergadering hoopt het bestuur dan van verschillende zijden goede ideeën voor een waardige feestviering te hooren, een feest dat weer veel ver tier en ontspanning in onze gemeente zal brengen en waarmede ook de ne ringdoenden ongetwijfeld gebaat zul len zijn. Voorts deelt de voorzitter mede, dat door de vereeniging een krachtige ac tie is gevoerd in verband met de mo gelijkheid dat de postdiensten zouden worden ingekrompen. Verschillende requesten zijn door het bestuur ver zonden en hoewel er nog geen beslis sing gevallen is, bestaat er alle hoop, dat alles bij het oude zal blijven. Hetzelfde is geschied in verband met de plannen tot overplaatsing van hel kantoor der Domeinen van Waal wijk naar Dordrecht. Aan verschillen de officieele instanties en Kamerleden zijn te dezer zake verzoekschriften verzonden. Het bestuur heeft verder medege werkt aan een 4-tal uitgaven op het gebied van toerisme, door cliché's gra tis af te staan of artikelen over Waal wijk van de hand van voorzitter en secretaris in die uitgaven te doen op nemen. Verkoop muziekkiosk. Nu het bouwen van een winkelpand voor de fa. De Gruyter doorgaat en daarmee ook het bouwen van een vaste muziekkiosk, is de kiosk van W.B. overbodig geworden. Het be stuur is reeds met enkele gegadigden in onderhandeling over den verkoop hiervan. Getracht zal worden de kiosk zoo goed mogelijk van de hand te doen. De heer W. Hens vreest, als de kiosk direct verkocht wordt, dat Waalwijk dan met de feestelijkheden bij het Vor stelijk huwelijk zonder kiosk zal zit ten. De Voorzitter zegt, dat de winter tijd, waarin dit huwelijk zal plaats vinden, zich toch niet leent voor con certen in de open lucht en acht het 't beste zoo spoedig mogelijk de kiosk te verkoopen. Verder deelt de voorzitter mede, dat naar aanleiding van een vraag van den heer Roxs in de vorige vergade ring, door het bestuur stappen zijn ge daan om verbetering te krijgen in de hal van het stationsgebouw. Deze heb ben succes gehad en een aanmerke lijke verbetering gebracht, waarvoor spr. de directie, alsmede den stations chef die het verzoek overbracht en ondersteunde, hartelijk dank brengt. Feestviering Vorstelijk huwelijk. De heer Adelberg maakt van de Rondvraag gebruik om er op te wij zen dat bij de laatste feestviering weer gebleken is, wat algemeene samenwer king onder goede leiding vermag. Hij zou nu in dienzelfden geest van Waal wijks Belang weer een oproep tot een bespreking willen doen uitgaan, want anders vreest hij dat men een heele versnippering zal krijgen. De Voorzitter geeft als zijn persoon lijke meening te kennen, (in het be stuur is deze zaak niet besproken), dat men de organisatie van feestelijk heden 't Vorstelijk Huis betreffende, in handen zal moeten laten van de comi té's die daarvoor indertijd speciaal zijn opgericht. De heer Veltman meent, dat hier 'n gevaarlijk onderwerp wordt aangesne den. De heer Pullens meent ook, dat deze aangelegenheid niet op het terrein van Waalwijks Belang ligt. Vroeger heeft W.B. dergelijke feesten steeds ver zorgd, doch daarna zijn de oranje- comité's opgericht en zoolang die toe stand nog bestendigd wordt, laat het dan zijn dat er wel iets is dat ophel dering noodig heeft, lijkt het spr. be ter, dat W.B. zich afzijdig houdt en niet op de zaak vooruit loopt. De voorzitter beaamt dit geheel en vindt het ook beter deze aangelegen heid te laten in handen van die ver eenigingen, die de laatste jaren daar mee belast zijn geweest. de richting van het raadhuisplein is aangebracht. Verderop staat weer een bord met een pijl die van het plein naar de Grootestraat wijst. Verschil lende vreemde automobilisten zien in die pijl een teeken voor één richting- verkeer en rijden inplaats van recht door het raadhuisplein op om er dan een eindje verder weer af te rijden. Naar spr's. meening zou het eerste bord, nabij zijn winkelpand, beter kunnen vervallen, want als er geen bord staat mag men daar vanzelf het plein oprijden. Nu sticht het veel ver warring en gaat iedere hond die pas seert er „op 3 pooten naar staan kij ken". (hilariteit). Verder merkt de heer Holtgrefe op dat de wegwijzer op diezelfde plaats nog altijd de richting Tilburg door de Stationstraat aanwijst, terwijl toch de richting Besoijen en verder via de Be- soijensche straat de aangewezen weg is. De heer Jos Eibers zegt van den A.N.W.B. bericht te hebben ontvan gen dat die aanduiding van de richting Tilburg door de Stationsstraat zal verdwijnen. Om op -diezelfde wegwij zer een richting Roestelberg aan te geven, zooals in de vorige vergadering eveneens was gevraagd, kan niet wor den toegestaan. De secretaris zou de gemeente wil len vragen aan den lichtmast op de markt de richting Roestelberg aan te mogen geven. De Voorzitter zegt toe dat het be stuur de diverse besproken verkeers- aangelegenheden nader onder het oog zal zien en ter bevoegdér plaatse ver betering zal vragen. Niemand meer het woord verlan gend sl.uit de voorzitter deze geani meerde vergadering met een woord van opwekking tot de leden om steeds hun financieelen en moreelen steun te blijven verleenen, om mede te hel pen aan den uitbouw der vereeniging door het aanwerven van nieuwe leden en daardoor het bestuur in staat te stellen vruchtbaar werk in het belang, van Waalwijk te kunnen verrichten. Ook het wegenfonds beval hij ten slotte nog in aller belangstelling aan. INSCHRIJVING WOONHUIS, WINKEL EN MAGAZIJNEN VAN DEN HEER I. C. MORTIER. J. W. Nieuwenhuijzen, Sprang 19.240 H. Boot, Waalwijk 18.793 Zw. Treffers Zn., Waalwijk 18.740 Kleinloog Verhagen, Vrijhoeve-Capelle 18.400 A. H. Willems, Sprang 18.215 H. Maas, Waalwijk 18.000 Gebr. v. Willigenburg, Sprang 17.997 Fr. Couwenberg, Waalwijk 17.945 C. B. Timmermans, Sprang ƒ17.873 L. Koolen-Leijtens, Waalwijk 17.777 J. Michaël Czn., Vrijh. Capelle 17.775 H. M. Kramer, Waalwijk 17.685 C. J. Kolsteren, Kaatsheuvel 17.450 L. Fitters de Grauw, Waspik 17.374 G. de Bont-v. Dommelen, Nieuwkuik 17.359 J. de Bont-v. Huiten, Nieuwkuik 16.985 Mol Leijtens, Raamsdonk 16.900 Wed. A. Aarts, Waalwijk 16.798 A. P. Kramer, Heusden 16.733 Gebrs. de Grauw, Waspik 16.648 A. Roovers Fitters, Waspik 15.900 J. W. v. d. Heiligenberg, Teteringen 15.790 In deze aannemingssom zijn niet begrepen De ijzerconstructie; gas,- water- en verwarmingsinstallatie; magazijn- en winkelinrichting. De begrooting was 17.795. Gegund aan den laagsten inschrij ver, J. W. v. d. Heiligenberg uit Tete ringen. Verkeers-aangelegenheden. De heer Kolsteren vraagt of W.B. ter bevoegder plaatse geen stappen zou willen doen om de bocht Mr. v. Cooth- straat—Grootestraat wat te verbree- den. Er zou ter plaatse wel een meter van het trottoir afgenomen kunnen worden. Groote vrachtwagens kunnen deze bocht haast niet nemen en her haaldelijk komt het voor dat een wa gen voor spr.'s huis het trottoir op rijdt. De voorzitter zou den A.N.W.B.- consul, den heer Jos. Eibers, willen verzoeken, in deze stappen te doen. De heer Eibers zegt, dat dit een aan gelegenheid zou zijn geweest voor een comité „Veilig Verkeer", zooals dat op vele plaatsen bestaat, doch dat in Waalwijk nog niet tot stand kon wor den gebracht. De secretaris meent dat de raads leden die thans zitting hebben in het bestuur van W.B. er bij de gemeente op zouden kunnen aandringen dit ge val eens te bekijken. De heer Holtgrefe wijst op dë ver warring die er gesticht wordt door het verkeersbord dat aan de Westzijde van zijn pand staat en waarop een pijl in BILJARTWEDSTRIJD. Zaterdagavond had in Café Kemper man een biljartwedstrijd plaats tus schen de aldaar gevestigde vereeniging Ons Genoegen en Het Bandspel uit Café Wed. van Helvoirt. De uitslag was als volgt: Het BandspelOns Genoegen: Fr. v. HelvoirtJ. de Graaff 15067 L. v. SchijndelFr. Slaats 78150 B. v. EngelenTh. v. Weert 150141 J. van HelvoirtJ. Klerks 10026 J. WillemseZwaans 55100 P. v. SchijndelDijkstra 78100 611—584 Het Bandspel gemiddeld 5.27. Ons Genoegen gemiddeld 5.18. Hoogste serie: Fr. van Helvoirt 35. BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Jaarlijksche schietwedstrijd van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm, Afd. Waalwijk, gehouden op 25 Oct. 1936. De uitslag was als volgt: Scherpschutters 1 P. Wijkmans 88 p.; 2 L. Dekkers 87 p.; 3 Chr. de Rooy 86 p.; 4 L. v. d. Bogaart 86 p.; 5 L. Schapendonk 86 p. 6 A. Gadellaa 86 p.; 7 M. Schapendonk

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2