Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Vervolg Plaatselijk Nieuws. ADVERTEERT IN DIT BLAD, Woensdag 28 October 1936. No. 86 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DRUNEN DUSSEN. EETHEN. GEERTRUIDENBERG. KAATSHEUVEL. het domeinbeheer gaat van WAALWIJK NAAR DORDRECHT. Het Bestuur van Waalwijks Belang ontving d.d. 27 October den volgen den brief van den Minister van Fi nanciën „Naar aanleiding van uw brief van 9 October 1936, heb ik de eer U te verwijzen naar de in de Staatscourant gepubliceerde, resolutie van 6 October 1936, no. 167. Verwacht kan worden dat aan de overbrenging van een groot deel van bet Domeinbeheer van het registratie kantoor Waalwijk naar de inspectie der domeinen te Dordrecht, voor het publiek niet die nadeelen verbonden zijn, welke door U worden gevreesd. De voordeelen voor het Rijk voort vloeiende uit de tot stand gebrachte reorganisatie van den domeinendienst zijn zoo. groot, dat op grond van de door U geopperde bezwaren niet van deze reorganisatie mocht worden af gezien. De Minister van Financiën. Ondanks de pogingen van talrijke zijden aangewend, blijft het besluit gehandhaafd, wat trouwens te voor zien was en hiermede verhuist weel een gemak en voordeel voor een ge- heele streek naar de stad en wordt onze gemeente opnieuw benadeeld in haar naam als centrum-gemeente, als middelpunt van de Langstraat en om geving. Zoo wordt plaats en streek telkens iets ontnomen, waartegen blijkbaar autoriteiten, noch vereeni- gingen iets vermogen. Wat zal nu weer volgen? GEMEENTERAAD WAALWIJK. PRAE-ADVIES. Benoeming van een werkeloozen- controleur. Door den Minister van Sociale Za ken. wordt verlangd, dat inzake de steunverleening aan werkloozen een strenge controle wordt uitgeoefend. De controle dient reeds te beginnen na indiening der aanvrage om steun. Hiervan schrijft de Minister: „Omtrent de aanvragen om onder steuning worde nimmer een beslissing genomen, dan nadat omtrent de gege vens, door den aanvrager verstrekt, een nauwgezet onderzoek is ingesteld. Nagegaan dient te worden o.m. of de gegevens betreffende de gezinsforma tie, de reden van ontslag, het verdien de loon, hel beroep van de betrokke nen en de gezinsinkomsten, inderdaad juist zijn. Voorts worde onderzocht, of de om standigheden, waarin de betrokkene c.q. zijn gezin verkeert, inderdaad van dien aard zijn, dat termen tot onder steuning bestaan. Een beslissing worde dus, ik her haal dit, niet genomen, dan nadat alle factoren, welke noodig zijn voor dc beoordeeling van de vraag, of, en zoo ja, hoeveel steun dient te worden ver leend, nauwgezet zijn nagegaan en vastgesteld". Vooral moet tijdens de ondersteu ning regelmatig controle worden uit geoefend. Deze controle omvat zoowel de administratieve- als de straat- en huiscontrole. De administratieve controle op de ondersteunden zal b.v. dienen te om vatten: onderzoek of de verdiensten van den ondersteunde en diens huis- genoöten juist worden opgegeven, of voor inschrijving en verlenging dei- inschrijving bij de arbeidsbemiddeling wordt zorg gedragen. De straat- en huiscontrole zal o.m. omvatten onderzoek of door den on dersteunde en diens huisgenooten mo gelijk wordt gewerkt, handel wordt gedreven, wordt gevent of gecolpor teerd, zonder dat daarvan opgave ge daan wordt. Zooals U bekend zal zijn, wordt van verdiend loon en van de meeste andere inkomsten een deel op den steun in mindering gebracht. Een voorname factor is ook, dat de controle het mogelijk moet maken, te achterhalen, of door werkloozen aan geboden arbeid is geweigerd. Soort gelijke gevallen kunnen alleen bij een zeer intensieve controle worden ont dekt. De controle moet zich uitstrek ken tot een voortdurend nagaan, of zich in de gezinsomstandigheden wij zigingen hebben voorgedaan of de loonen in het bedrijf, waartoe de on dersteunde hoort, zijn gedaald. De Minister zegt, dat in gemeenten, waarin zich een belangrijk aantal on dersteunden bevindt, een of meer con troleurs behooren te worden aange steld, die zich uitsluitend mei de voor omschreven controle bezig houden. Wij zijn van meening, dal voor onze gemeente de tijd gekomen is, om tot aanstelling van een speciale contro leur over te gaan. Het aantal onder steunden is in 1935 en vooral in 1936 sterk toegenomen en bedraagt mo menteel pl.m. 170. Tot heden wordt het vooronderzoek, na indiening van de aanvrage om steun, verricht door een ambtenaar ter secretarie, de ver dere controle wordt verricht door de politie. Deze laatste is voor den poli tiedienst gebonden aan een dienstroos ter, ter verzekering van den onafge broken straat- en bureaudienst. In verband met de omstandigheid, dat een der agenten reeds geruimen tijd ziek is, is de dientstijd voor de agen ten reeds eenigszins uitgebreider. Een moeilijkheid bij de huidige controle door de politie is ook, dat de controle zeer dikwijls zelfs betreffende een en hetzelfde geval door verschil lende personen moet worden verricht. Zooals uit het vorenstaande blijkt, is het veel beter, dat één speciaal aan gewezen persoon zich geheel inwerkt in al de mogelijkheden en noodzake lijkheden voor een goede controle. Onnoodig te zeggen, dat een goede controle ook preventief werkt en be vorderlijk is voor het behouden van een behoorlijk moreel peil der onder steunden. Wij stellen U voor een crediet van 600.per jaar beschikbaar te stel len voor de aanstelling van een con troleur. Het Rijk vergoedt daarvan 50 Wij zijn er hierbij van uitge gaan, dat de controle nog geen volle weektaak zal behoeven te vragen en voor dit bedrag geschikte krachten te vinden zullen zijn. Bij aanneming van ons voorstel zijn wij voornemens de benoeming zoo spoedig mogelijk te doen geschieden, waarom wij voorstellen op den dienst 1936 nog uit te trekken een bedrag van 100.zijnde de bezoldiging voor 2 maanden. Burg. en Wetli. van Waalwijk. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 29 OCTOBER 1936. SPELDJESVERKOOP. A.s. Zaterdag worden in onze ge meente speldjes verkocht ten bate van het Groene Kruis. KEURING LICHTING 1938. De keuring voor ingeschrevenen van den dienstplicht lichting 1938 zal om streeks 2 Januari 1937 aanvangen. GEBOORTEN, HUWELIJKEN EN OVERLIJDEN. Het totaal aantal geboorten over een jaar tijds bedroeg op heden 223 tegen over 251 op denzelfden datum in 1935. Het aantal overlijden bedroeg in 1935 89, tegenover 102 thans, terwijl zoowel in 1935 als in 1936 57 huwelijken wer den gesloten. NIEUWE RICHTINGWIJZER. Wanneer men uit de richting Heus- den komende de brug over het Afwa teringskanaal nabij het Stoomgemaal passeert, komt men aan de Westzijde van de brug voor een tweesprong De weg rechts gaat langs de Maas naar het Drongelsche Veer (of naar den Zomerdijk), de linksche weg loopt via de Putstraat naar de Langstraat. Voor al voor vreemde automobilisten was het een groote moeilijkheid hier den juisten weg voor het doorgaand ver keer te kiezen. Wij vernemen thans met genoegen dat de A.N.W.B. ter plaatse een rich tingwijzer heeft doen aanbrengen voor hel doorgaand verkeer in de richting Waalwij k. W.S.C.-BAL. Naar wij vernemen, zal het jaarlij k- sche W.S.C.-bal ditmaal gegeven wor den op Zondag 8 November a.s. Spoedig zullen hierover nadere pu blicaties volgen. WATER. Door den Noord-Westerstorm steeg 't water in de haven buiten de kom, zoodat het over den loswal liep. De buitenpolder achter Waalwijk is thans vrijwel geheel ondergeloopen, wat niet 't geval is achter Besoijen, waar de dij ken verhoogd zijn. Deze overstrooming had bijna een slachtoffer geëischt. Dhr. S. uit Wijk reed per fiets over den gedeeltelijk geiniindeerden weg van 't stoomgemaal naar Waalwijk. Door het water misleid reed hij in een diepen sloot langs den weg, maar werd nog op tijd gered door P. van de Wiel, die daar in de buurt was. Met een nat pak en verlies van bagage kwam hij er thans af. AANRIJDING. Op den hoek PutstraatGroote straat is gisterenmiddag na één uur een ongeluk gebeurd, dat nog vrij goed is afgeloopen. Uit de Putstraat nam de 21-jarige wielrijdster J. v. d. V. uit Nieuwkuijk den draai in de richting van de Markt, terwijl een auto, bestuurd door den heer W. K. uit Waalwijk in dezelfde rich ting reed. Er volgde een aanrijding ten gevolge waarvan het meisje tegen den grond viel en een schaafwond aan haar linker elleboog opliep, terwijl het ach terwiel van haar fiets geheel werd ver nield. Volgens de verklaring van de wiel rijdster had de heer W. K. haar geen voorrang verleend. De politie stelt een onderzoek in. NAT. HUWELIJKSGESCHENK AAN H.K.H. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARI). Zooals bekend heeft zich een Alge meen Comité gevormd tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk aan H.K.H. Prinses Juliana ter gele genheid van Haar a.s. huwelijk met Z.H. Prins Bernhard van Lippe-Bies- terfeld. In alle provincies van ons land zul len comité's worden gevormd om gel den voor dat geschenk bijeen te bren gen, terwijl de voorzitters der Comi té's het Uitvoerend Comité vormen. In Noord-Brabant is in overleg met den Commissaris der Koningin een Eere-Coinité gevormd, dat nader zal worden gepubliceerd, terwijl een Uit voerend Comité als volgt is samenge steld Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse-van Ys- selt, voorzitter; Th. W. Roeffen, refe rendaris ter Prov. Griffie, secretaris; A. L. Stallaert, praesis van het Stu denten-corps St. Olof te Tilburg, 2e secretaris en Mr. Dr. P. N. M. Kooien, directeur der Rotterdamsche Bank te 's-Bosch, penningmeester. Door den voorzitter zijn uitnoodi- gingen gezonden aan de burgemees ters der gemeenten in Noord-Brabant om plaatselijke comité's te willen sa menstellen, om geldelijke inzamelin gen voor dit sympathieke doel ter plaatse zoo goed mogelijk te doen slagen. Naar wij vernemen kan ook de vor ming van een Eere-Comité en Uitvoe rende Comité's voor dit doel in onze gemeente weldra worden tegemoet ge zien. Openbare vergadering van den raad der gemeente Drunen, te houden op Vrijdag 30 October 1936. des nam. te 7 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken, w.o.: a. besluiten van Ged. Staten hou denden goedkeuring van de ge- meentebegrooting 1936 en twee raadsbesluiten tot wijziging dier begrooting. b. besluit van Ged. Staten houden de goedkeuring van het raads besluit d.d. 24 Augustus 1936 tot nadere aanduiding van de grenzen van enkele perceelen in de omgeving van Pleune Wiel. c. mededeeling van den heer Com missaris der Koningin, dat de verordening op de gemeente veldwachters, vastgesteld ter openbare raadsvergadering van 24 Augustus 1936, bij Kon. Be sluit van 1 October 1936, No. 41 is goedgekeurd. d. mededeeling van Ged. Staten, dat de verordening op de hef fing van leges voor inlichtingen uit het bevolkingsregister, vast gesteld ter openbare raadsver gadering van 24 Augustus 1936, bij Kon. Besluit van 6 October 1936, No. 49, is goedgekeurd. e. mededeeling van de Commissie v. Toezicht op het Nijverheids onderwijs betreffenden de ver deeling der functies. 2. Diverse verzoekschriften om sub sidie voor het jaar 1937. 3. Vaststelling gemeente-begrooting 1937. 4. Vaststelling verordening tot hef fing van 75 opcenten op de ge meentefondsbelasting voor 1937. 5. Vaststelling verordening tot hef fing van 200 opcenten op de hoofd som der Personeele Belasting voor 1937. 6. Goedkeuring begrooting 1937 van het Algem. Burgerlijk Armbestuur. 7. Vaststelling raadsbesluit tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten voor 1937 ten bedrage van 29200. 8. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van medewerking aan het Middenstands-borgstellingsfonds voor de Langstraat" te Waalwijk, door eenmalige bijdrage in het ka pitaal met 10 cent per inwoner (1 Januari 1936) en een jaarlijksche bijdrage (voor den duur v. 5 jaar) van 3 cent per inwoner, voor het eerst in 1937. 9. Verzoek van Ged. Staten tot in trekking van het raadsbesluit d.d. 25 September j.l. tot instelling van een commissie van toezicht op de wegen. 10. Verzoek aan de Kroon om onthef fing van de bepaling betreffende vaststelling van een capitulanten- verordening. 11. Wijziging der gemeentebegrooting 1936. 12. Schrijven van P. Smits alhier, hou dende verzoek tot wijziging van 't rookverbod ten Zuiden van het Kanaal. 13. Vaststelling schoolgeldkohier. Jonge Wacht. Zondag werd op plechtige wijze de zevende Jonge Wacht groep gein- stalleerd door Pastoor Goossens. De groep draagt den naam van Deken Selten« groep en de plechtigheid had plaats na 't H. Lof nadat in de H. Mis van half acht een algemeene H. Communie was gehouden door de J. W. Des avonds werd een ouder avond gehouden in de zaal der Meisjes congregatie Pastoor Goossens sprak een pittig openingswoord, waarna de avond gevuld werd met muziek, zang en voordracht. Hoofdleider J. Dekkers sprak een welgemeend slotwoord. Groote Jachtpartij. De Graven d'Oultremont hielden op hun uitgebreid jachtg hied een jachtpartij, waarbij een groot aantal jagers werd uitgenoodigd uit de omgeving. Het resultaat was: 191 hazen, iy konijnen, 35 patrijzen en 13 fazanten. Werkloosheid en Werkverschaffing. bij liet Agentschap uer Aibeiüs- benndüeling sionüen 132 weiklooztn ingeschreven, waaionüei 80 schoen makers, 8 leerlooiers, 12 landaibei ders, 21 losse werklieden, manden makers, 3 bouwvakarbeiders en 2 rietmeubelmakers. hiervan zijn bl personen te werk gesteld in de werkverschallmg en 9 op de gemeente-eigendommen. ELSHOUT. Benoemd. Tot tijdelijk onuei wijzeres aan de R.k.Meisjesschool alhiei is benoemd Mej. A. Wilicmse uit haarsteeg. Ongeval. Arbeider J DcKkers alhier, raakte met zijn voet bekneld tusschen twee kipkarretjes, waai hij deze ernstige verwondingen opliep aan zijn voel. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vrijdagavond bad in hotel Lee mans alhier een bijeenkomst plaats van een aantal genoodigden, tot bespreking van 'l a s. jubilé van burgemeester Snijders. Onder de aanwezigen tiolTen we aan de beide wethouders alsmede al de gemeenteraadsleden, tevens de heeren Braun, directeur der papierlabriek «Maasmond», Ds. hendr.ks, Dr. van Vuuren en verder nog tal van notabelen der gemeente en vertegenwoordigers van diverse vereenigingen. Deze bijeenkomst had plaats op initiatief van den loco-burgemeester den heer J. van Ellen alhier, die ook thans deze vergadering leidde. Na diverse besprekingen werd een werk comité samengesteld uit de navolgende personen voorzitter de heer J. van Etten,loco-buigem., secretaris Mr. Ruijgrok, leden de heeren Braun, dr. van Vuuren en H. van Daal. Besloten werd een eere-comilé samen te stellen, waarin diverse notabelen zitting zullen hebben. Gezien de tijdsomstandigheden werd besloten de Lstifiteiten niet te ver door te voeren en alleen te volstaan met den jubilaris een passend cadeau aan te bieden en al de schoolkinderen een aubade te laten brengen. Hoewel aanvankelijk was bepaald dat de viering op 3 November zou plaats hebben, werd dit door allerlei bijkomende omstandigheden ver schoven en zal waarschijnlijk plaals hebben op 7 November Overeenige dagen zal de dag definitiel worden vastgesteld. Verder ligt het in de bedoeling een collecte te houden langs de huizen, door een, zoo mogelijk, samen te stellen dames comité. De afdeeling Dussen van den Ring Altena Zuid van Jongelings- vereenigingen op G. G. zal op de eerste wintervergadering van dezen Ring, te houden op Donderdag 29 October a.s. 't onderwerp beban delen »De J. V. en de publieke vermakelijkheid». Naar we vernemen zal in onze gemeente een woonwagenkamp worden gevestigd op 't gemeente terrein langs de Nieuwe Steeg. Hierdoor komen de standplaatsen aan de Sluis en nabij de papier fabriek te vervallen. De heer D. van Dongen alhier geraakte met zijn hand tussch .n een snijmachine op de papierfabriek, waardoor een drietal vingertoppen nagenoeg werden afgekneld. Een zijner toppen zal hij alihans zeker moeten missen. Overbrenging naar 't ziekenhuis was noodzakelijk. De jaarlijksche collecte in natura, ten bate der Eerw. Paters- Capucijnen heeft alhier ruim 2250 K.G. aardappelen opgebracht. 'n Belgisch visscher slaagde er Zondag j.l. in niet minder dan 160 visschen aan den haak te slaan. Zeer zeker geen kleinigheid. Bij den heer J. van Dortmont te Dussen-Hank is een kat drie volle dagen in een aardappelkuil opgesloten geweest en alzoo tijdelijk levend begraven. Na drie dagen ontdekte men dit en maakte den kuil wederom open. De poes bleek nog in leven te zijn en was blij met haar bevrijding. HANK. Tot penningmeester van de R.K. Middenstandsvereeniging afd. Hank is gekozen de heer A. de Gast Pz. In de Bondszaal te Hank werd een film vertoond van de H. Theresia, des middags voor de dames en 'savcnds voor de heeren. Beide malen was er veel belang, stelling en 't vertoonde viel bijzonder in den smaak, getuige de indruk wekkende stilte die er heerschte. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Eethen te houden op Za terdag 31 October 1936, des voormid dags om half elf. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1937. 3. Bouw Gemeentehuis. 4. Vaststelling kohier straatbelas ting. In de plaats van den WelEerw. heer L. C. van Berkel. die benoemd is tot rector van het Moederhuis der Zrs. Franciscanessen te Oirschot, is benoemd tot rector van hetSt.Agnes- Gesticht alhier, de ZeeiEerw. Heer A. J. E. van Mackelenbergh. Tot Directeur Voorzitter van de Jonge Werkman en tot geestelijk advis ur van het D B. Leeken apostolaat alhier is benoemd de WelEerw. heer kapelaan P. v. d. Velden. Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s. des nam. half drie voor te gaan Ds Sikkes uit Made „Gao nouw gaauw". Zondag liep voor een goed bezette Euphoniazaal de premièie van de zoo lang verwachte T. B. C. Revue »Gao nouw gaauw.» Om precies 7 uur heette de Voorzitter van Jiet ijverige T. B. C. Bestuur, de Wel Ed. Heer M. v. d. Wee de talrijke belangstellenden hartelijk welkom en sprak de hoop uit dat deze revue het succes van die van het vorig jaar nog zou overtreffen vooral door de milde medewerking van 't publiek in en bui'.in Kaatsheuvel. Er waren kosten noch moeite ge spaard om dit zoo grootsch opge zette werk tot een uitbundig succes te maken, wat het dan ook in den volsten zin des woords is gewordem Het was een rijke afwisseling van de koddigsle tafereeltjes, die soms zeer juist en treffend de werkelijk heid weergaven, met de meest in de smaak vallende baletten en zang nummers, in een zoodanige costu- meering dat deze slechts door be- roepsartisten geëvenaard zou kunnen worden. Behalve de kranige regisseur, de heer J. Brands, die op buitengewone wijze blijk heeft gegeven van zijn smaak en kunnen op dit gebied hadden de drie Jokers als de heeren van Rijswijk, Vloemans, van Kuik, de Vries en van den Hoven het leeuwenaandeel van 't hurr oristische deel. Ook de zang van den heer W. Brands en Mej. A. Smit viel bij het publiek buitengewoon in den smaak. Het was werkelijk een avond vol humor en kunst. Aanbesteding. Heden werd onder de aannemers lid van de R.K. Begrafenisvereeni- ging St. Jan alhier aanbesteed het bouwen van een Koetshuis voorde lijkkoets der vereeniging. Ingeschreven werd onder archi tectuur van den heer H. J. v. d. Heuvel als volgt Metselposl: Adr. Kleingeld f210.- Gebr Brekelmans f217—, L. van Luxemburg f226. Timmerpost: S. Pepping f280. Fr. Cornelissen f286.H. Moolen- schot f295 en Gebr. v. d. Hoven f295.- Het werk is gegund aan de heeren A. Kleijngeld en S.J Pepping beiden alhier. Christus-Koningfeest. Het Feest van Christus Koning vond zijn bekioning in een massale algemeene H. Communie waarmede Zondagmorgen de jeugd blijk gaf van goedgewilde volgzaamheid aan het woord door de kerkelijke over heid in deze gesproken. Ook vele

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5