Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 4 Gemeenteraadsverslagen. „noord BRyyD" DE GOUDEN BRUG Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. Sprang-Capelle. FE UILLETO N NUMMER 85. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936. 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag eg Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Rekening en begrooting Burg. Armbestuur goedgekeurd. De gemeente-rekening voor- loopig vastgesteld. Het vraagstuk der leegstaande woningen. De begrooting over 1937 goedgekeurd. De raad der gemeente Sprang-Ca pelle kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder presidium van Burgemeester A. Smit. Secretaris de heer van den Berg. Afwezig Weth. Middelkoop. 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 10 September en 1 October 1936. Deze notulen worden ongewijzigd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Ged. Staten deelen mede, dat zij de goedkeuring over het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening van 18.000 voor de vergoeding ineens aan de Sprangsche school aanhouden, totdat van deskundige zijde een ver klaring wordt overgelegd, waaruit de gebruiksduur van de school blijkt. De heer Michaël wijst er op dat de eerste uitbreiding der school in 1921 heeft plaats gevonden en het gebouw nog best meer dan 30 jaren zal mee gaan. Voorts is een schrijven ontvangen van den Alg. Ned. Politiebond, welke, zooals te doen gebruikelijk, om advies werd gevraagd in verband met de wij ziging der politieverordening. De Bond deelt mede, dat deze aan den Minister heeft verzocht erin te wil len toestemmen, dat de gemeenten een extra toelage aan aangestelde gehuwde veldwachters verstrekken, daar het mi nimum van 1500 voor dezen te wei nig is. De Voorzitter stelt voor het besluit ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 89. Zij heeft hem slechts gevraagd, of hij zich krachtig genoeg voelde om haar naar de eerste verdieping te vol gen, waar de logeerkamer voor hem m orde is gemaakt. Hij heeft geknikt en een paar woorden van dank ge stameld Zijn blik was echter nog versluierd geweest en onzeker en waggelend zijn schreden. In de logeerkamer is hij di rect op het rustbed neergevallen. Daar heeft ze hem, onder Bella's be scherming, aan zichzelf overgelaten om in de hall op den terugkeer van Therese te wachten. En eerst nadat zij het meisje duidelijk van alles op de hoogte heeft gebracht, is zij zelf naar bed gegaan. Maar aan slaap was niet meer te denken geweest. Duizen den gedachten verzetten zich tegen elke poging om rust te vinden Eerst legen den middag heeft de dog aangeslagen en daarmee het sein gegeven, dat de gast eindelijk ont waakt is. Tegelijkertijd beteekend'e der wijziging in te trekken en aan te houden in afwachting van het ant woord van den Minister. De raad gaat hiermede accoord. 3. Goedkeuring rekening der ont vangsten en uitgaven van het Burger lijk Armbestuur te Sprang over 1935. De Voorzitter deelt mede, dat de ontvangsten bedroegen 6481.85 en de uitgaven 5956.41, zoodat er een batig saldo is van 525.44, dat wordt overgebracht naar den dienst 1937. De raad gaat hiermede accoord. 4. Goedkeuring der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur te Capelle voor 1937. De Voorzitter deelt mede, dat deze begrooting wat den gewonen dienst betreft in inkomsten en- uitgaven sluit met 7266. De kapitaaldienst sluit met 5000. Gerekend is op 2500 subsidie van de gemeente. De raad kan zich hiermede vereeni gen. 5. Vaststelling capitulanten-veror- dening (aanwijzingen betrekkingen door capitulanten te vervullen). De Voorzitter wijst er op, dat de verordening behalve voor veldwach ters ook geldend gemaakt moet wor den voor den gemeente-bode en -weg werker. De raad heeft hiertegen geen be zwaar. 6. Vaststelling kohier straatbelas ting. De Voorzitter zegt, dat het kohier 6162.50 aanwijst. Aldus wordt dit vastgesteld. De rekening 1935. 7. Voorloopige vaststelling ge meenterekening dienst 1935. De Voorzitter doet voorlezing van het rapport der commissie van onder- dit sein ook een waarschuwing voor Therese om hem een flink ontbijt te brengen en het meisje heeft Renate daarop verteld met welk een enorme eetlust hij een en ander heeft genut tigd om daarna bij haar te informee- ren, waar hij zich eigenlijk bevond. Therese heeft hem, geheel overeen komstig de instructies van haar meesteres, in het kort meegedeeld, wat er van de Lantaarn te vertellen was. Daarbij heeft hij aandachtig ge knikt om aan hel eind van haar ver haal op te merken, dat hij totaal ver dwaald was. Tenslotte heeft hij ver zocht hem gelegenheid te geven zich wat op te knappen en de vrouw des huizes zijn opwachting te mogen ma ken En daarop wacht Renate nu Eindelijk wordt er geklopt. Jaklinkt aarzelend de stem van de vrouw. Dan staat Sylvester Vonberg tegen over haar. Hij zoekt naar woorden, maar brengt het niet verder dan een hulpelooze geste met zijn schouders en de smalle, slanke, onrustige han den. Dat geeft Renate op hetzelfde oogenblik haar zekerheid terug. Zij neemt zijn handen in de hare en duwt hem zachtjes in een fauteuil. Zij is nu weer geheel de vrouw van de we reld en in haar stem ligt slechts men- schelijk-hartelijke deelneming, als zij zoek, bestaande uit de heeren Michaël, G. Vos en Versteeg. De commissie vraagt verantwoor ding van de post 316 M3 sintels voor wegverbetering. B. en W. duiden in hun antwoord de wegen aan in Sprang en in Capelle, welke met deze sintels werden verbe terd. Een der leden kan zich niet vereeni gen met de jaarwedden voor den Bur gemeester, secretaris en ontvanger. Het antwoord van B. en W. luidt, dat deze door Ged. Staten naar gelang het inwonersaantal van de gemeente worden vastgesteld. Hetzelfde lid wenscht, dat er ge tracht zal worden de met Rijkssteun gebouwde leegstaande woningen te verhuren. In het antwoord van B. en W. wij zen zij er op, dat de. huurprijs reeds eerder werd verlaagd-en dat verdere verlaging door de vaste lasten niet mo gelijk is ook in verband met de mone taire maatregelen der re$eering. De heer Michaël zegt, dat er een beambte van de gemeente is geweest, die aan personen buiten deze gemeente heeft verklaard, dat er geen huizen leeg staan," terwijl spr. weet, dat er zeven MGDRDBPABATiD VERZEKER U BIJ DE zegt: Dat was een begin van het het nieuwe jaar, zooals zeker maar zelden in het leven zal zal voorkomen. Hopelijk beteekent het voor u slechts den inzet van alles goeds. Dank.... Dank u zeer.... Sylves ter buigt diep voor de vrouw, die in haar hartelijke teederheid een zeld- zamen indruk op hem maakt. Ik dank u, niet alleen voor dezen wcnsch, maar nog veel meer voor alles, wat u voor me deed en Dat zullen we maar laten rus ten, weert Renate glimlachend af. O nee, ik weet.... wil de man pro testeeren. U weet niets, valt de vrouw hem in de rede. Maar als "meent iemand dank verschuldigd te zijn, betuigt u die dan aan haar. Daarbij wijst ze op Bella, die op dit oogenblik de deur op menschelijke wijze openend, de ka mer binnenkomt. M'n hond heeft wellicht recht op uw erkentelijkheid... Kom eens hier, Bella De dog vleit zich tegen de vrouw aan en kijkt daarbij met verstandige oogen naar den vreemdeling. Deze knikt: Ja, uw vriendelijke ge dienstige heeft mij wat de gebeur tenissen van dezen Nieuwjaarsnacht betreft eenigszins ingelicht. Ik ge loof, dat ik het niet zoo heel ver mis heb, als ik aanneem, dat ook in de wijze, waarop u mij door dat meisje huizen nog verhuurd kunnen worden. Spr. vraagt, of het niet mogelijk is met de regeering in contact te treden en een vergoeding te vragen, zoodat de woningen lager kunnen worden ver huurd. Is dit niet mogelijk, dan moet de verhuur worden aangekondigd in een of ander blad. De gemeente zal anders de huizen moeten verkoopen. Spreker geeft in overweging een procent van het kapi taal, dat daarin gestoken werd, te laten vallen, hetgeen een bedrag van 1700 beteekent. De heer Verheijden vindt het eigen aardig, dat een beambte zich met deze zaak heeft bemoeid. Als dit inderdaad gebeurd is, dan is het mogelijk, dat de beambte er meer van weet en de wo ningen binnenkort verhuurd wordenaan menschen, die door het armbestuur ge steund moeten worden. Naar sprekers meening zal de gemeente met een ver laging van 1700 niets bereiken. Spr. heeft altijd betoogd, dat de woning bouw niet met rijkssteun had moeten geschieden, doch aan particulieren had overgelaten moeten worden. De heer J. Vos vraagt den Voorzit ter de jongste circulaire van den Minis ter te willen voorlezen, welke over de ze kwestie handelt en mogelijk eenig licht kan brengen. De Voorzitter wijst erop, dat door de wijziging der voorschriften wat be treft de steunverleening en werkver schaffing de vraag naar goedkoopere woningen vermeerdert. In zijn circulai re zegt de Minister wel genegen te zijn bijdragen te verleenen voor woningen, die met Rijkssteun zijn gebouwd. De heer Michaël dringt er op aan met de Regeering in contact te treden om bijdragen te verkrijgen. De Voorzitter zegt, dat deze kwestie reeds de aandacht had van B. en W. Spr. vraagt of de raad genegen is aan de verlaging mede te werken. De heer Verheijden zegt steeds een voorstander van goedkoope woningen te zijn geweest. Er waren in de ge meente reeds te verhuren woningen. Later zijn er nieuwe bijgebouwd, die 1 duurder waren, hetgeen heel ver keerd is geweest. van de feiten op de hoogte hebt laten stellen, zich de veelbeteekende zorg documenteert, waarmee u mij sinds uren omringt. Even bloozend, buigt Renate in stomme bevestiging het hoofd. Daar bij monstert ze met stijgende belang stelling dezen vreemden man, die met zulk een onfeilbare zekerheid haar diepste gedachten en meest verborgen bedoelingen doorziet en begrijpt en die nu vervolgt: Ook dit liefderwerk is u gelukt... maar onuitwischbaar blijft voor mij toch dat korte oogenblik van het eer ste, onbewuste ontwaken, toen het mij was, of ik den hemel binnentrad... Nooit zal ik dat vergeten Ik ook niet, denkt Renate en bij de herinnering aan dat oogenblik sluit zij onwillekeurig de oogen: Sylvester springt van zijn stoel op en loopt in toenemende opwinding bel vertrek op en neer. Zoo uniek, zoo diep aangrijpend was die bovennatuurlijke belevenis, dat ik het zeggen moet... Maar neen, ik kan het niet... ik vind er geen uit drukking voor.... hoe zeer ik me er ook toe gedwongen voel, ontbreken me toch de woorden om het te schet sen, ach.... Plotseling blijft hij staan voor den vleugel, dien hij haastig opent. Twee, drie accoorden slaat hij aan. Een toonladder over drie octaven volgt. Dan maakt zich uit de toetsen een me- Weth. v. Willigenburg zegt dat iedereen blij zou zijn, wanneer de hui zen alle bewoond werden. Veronder stel, dat de gemeente succes heeft wan neer zij bij de regeering op verlaging aandringt, dan zal deze vermindering niet alleen door de regeering, maar ook door de gemeente gedragen moeten worden. Het nadeel hiervan is volgens spr., dat hierdoor mogelijk de particu lieren oneerlijk worden beconcurreerd en voorts, dat de begrooting, welke thans nog kloppend kon worden ge maakt, het volgend jaar misschien niet meer sluitend is te krijgen, waardoor de gemeente extra steun van de regee ring zal moeten vragen en noodlijdend wordt met al de vreeselijke gevolgen vandien. De heer Kerst wijst er op, dat als er niets gebeurt de woningen leeg blijven staan,.hetgeen voor de gemeente een huurderving van 1000 beteekent. Spr. voelt veel voor verlaging, bijvoorbeeld van 50 cent, dan ontvangt de gemeente tenminste nog 700. Door verlaging worden de woningen aantrekkelijk ge maakt. Spr. dringt dan ook hierop aan, vooral nu de regeering bereid is bij te dragen. Weth. van Willigenburg wijst erop. dat de verlaging waartoe eertijds werd besloten in het geheel geen resultaat had. De heer Verheijden is van meening, dat men tegenwoordig hooge eischen aan gehuurde woningen stelt. Het re sultaat van verlaging zal nihil zijn De heer Michaël stelt voor dat B. en W. een persoonlijk onderhoud aanvra gen bij den Minister om renteverlaging te verkrijgen. De heer J. Vos voelt veel voor het voorstel van den heer Kerst. Men kan dan nog altijd afwachten, welk resul taat dit oplevert. Z.h.st. gaat de raad ermede accoord dat B. en W. in contact treden met den Minister om renteverlaging te verkrij gen. In het rapport van de commissie dringt meergenoemd lid erop aan een kostelooze bestelling van telegrammen te verkrijgen. B. en W. antwoorden, dat zij betwij- lodie los, waarin zwaarmoedigheid met gedempten gloed op wonderbaar lijke wijze samenvloeien. Eerst zacht en aarzelend, ontwikkelt zich de me lodie tot een leidende stem, die mach tig opklinkt. Het is, alsof zij een ander toeroept, wat haar innerlijk diep be roert. En reeds antwoordt een tweede stem, die het thema verder leidt. Een derde valt in en wijst een nieuwen weg. Een vierde brengt de bevestiging en het samensmelten van al deze stemmen bereikt tenslotte haar hoog tepunt in een hymne der verlossing... De vrouw, die nog steeds met ge sloten oogen in haar fauteuil leunt, verstaat deze taal. Langzaam opent zich haar ziel voor den man, die het instrument deze tonen afdwingt, die koning is in dit rijk der kunst De laatste accoorden sterven weg... De vrouw slaat haar oogen op. Haar blik ontmoet dien van den man. Zij glimlacht hem toe; een zeldzame, heilige glimlach is het, geboren in dit, den dagelijkschen sleur ontrukte uur Heet u Maria? De man vraagt hel oj) een toon, alsof hij niet twijfelt aan een bevestigend antwoord. Maar de vrouw schudt het hoofd. Zoowel zichzelf als den man brengt zij behoedzaam tot de werkelijkheid terug, als zij langzaam antwoordt: Ik heetRenate. (Wordt vervolgd De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Langstraatscbe Courant, nujx>w*>r vaVI anKi Bit op mit itvut NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1