DRUNEN. felen of de posterijen daartoe bereid zijn. De heer Michaël wijst erop, dat de diensten der P.T.T. goed gaan. Vol gens spr. kan daarom best het verzoek tot het bedrijf worden gericht de be stelling voor de geheele gemeente kos teloos te laten geschieden. De Voorzitter zegt het wel te willen vragen, doch het zal toch geweigerd worden. De heer Kerst vraagt in verband hiermede, of daarenboven niet getracht kan worden de telefoonverbinding ver anderd te krijgen. Spreker noemt het vreemd, dat wanneer men met personen van de eigen gemeente een telefoongesprek wil voeren, dit via een buitengemeente moet geschieden. De Voorzitter zegt, dat in Vrijhoeve een poststation is gekomen en binnen een paar jaar de algeheele automatisee ring zal worden doorgevoerd. Hierna wordt de rekening voorloo- pig vastgesteld. De begrooting 1937. 8. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1937. In het rapport der commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren A. Verheijden, Kraak en J. Vos, wordt vooreerst erop gewezen, dat de geld- leeningen door de ruimere geldmarkt mogelijk voor een lagere rente kunnen worden aangegaan. B. en W. antwoorden, dat dit de aandacht heeft van het college. Voorts vraagt de commissie verlen ging van het rijwielpad vanaf den Ei kenweg tot de Sprangsche Vaart. B. en W. antwoorden de verlenging te zullen overwegen. De heer Michaël voelt eveneens veel voor verlenging. De heer Kraak wijst er nog op, dat de paar stukjes land aan de gemeente behooren. Voorts vraagt de meerderheid der commissie uitbreiding van het electri- sche net tot den Winterdijk in Vrij- hoeve-Capelle. De minderheid acht de uitgave niet verantwoord. In hun antwoord zeggen B. en W. met de minderheid der commissie ac- coord te gaan. Het college acht het niet verantwoord 150 per aan te sluiten perceel uit te geven. De heer Kraak is door dit antwoord zeer teleurgesteld. Nu de boomen van den Winterdijk weg zijn, is de weg nog veel moeilijker te vinden. De kosten van aansluiting zijn hoog, maar het al gemeen belang eischt, dat er een be hoorlijke verlichting komt. De bewo ners van den Dijk hebben 't leidingwa ter van Waalwijk en gebruiken als licht petroleum. De heer Michaël wijst erop, dat het antwoord van B. en W. in dezen steeds negatief is geweest. Spr. is er voor de P.N.E.M. te vragen hoeveel de kosten van aansluiting zullen bedragen. Spr. is er van overtuigd, dat deze uitbrei ding van het net veel minder dan 2200 zal kosten. De Voorzitter antwoordt, dat de P.N.E.M. nog onlangs heeft medege deeld, dat de kosten 1700 beloopen. De heer Verheijden heeft tegen deze electrificatie geen bezwaar, maar wijst erop dat de Winterdijk een provinciale weg is. De gemeente heeft er dus niets mee te maken. De heer Kraak stelt voor dan met de provincie te onderhandelen. De heer J. Vos zegt tot de minder heid van de commissie te behooren. De kosten zijn te hoog en daarom lijkt spr. het beter nog een jaar te wachten met het voorstel, dat spr. echter niet geheel van de baan geschoven wenscht te zien. De heer Verheijden is bevreesd, dat de gemeente zich op een hellend vlak begeeft wanneer tot electrificatie wordt overgegaan. Van alle kanten zullen dan aanvragen komen. De heer Michaël dringt erop aan den Winterdijk aan electrisch licht te hel pen. De Voorzitter wijst er op, dat de uitgave zeer groot is en dat voor slechts 12 huizen. De heer Kerst vraagt, of alle bewo ners genegen zijn zich aan te sluiten. De Voorzitter moet het antwoord schuldig blijven.' De heer Kerst stelt voor, dan eerst een onderzoek in te stellen of alle be woners zich wenschen aan te sluiten. De heer Michaël gaat met het voor stel van den heer Kerst accoord. De heer Kraak wijst er op, dat de electrificatie thans 500 goedkooper is. Spr. acht daarom den tijd gekomen om tot uitbreiding van het net over te gaan. De heer J. Vos vindt het beter erme de te wachten. Het is trouwens alleen de bedoeling van de commissie geweest de electrificatie van den Winterdijk onder de aandacht van B. en W. te brengen. De heer Kraak steunt het voorstel van den heer Kerst eerst een onderzoek in te stellen hoeveel bewoners zich wil len aansluiten. Aldus wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat het armbestuur van Sprang een batig sal do heeft van ruim 500, waardoor het subsidie met 900 kan worden ver minderd. Daardoor kan de begroo- tingspost voor belastingen, welke zeer krap werd geraamd, verhoogd worden. De begrooting sluit in totaal met 184.468.65 op den gewonen dienst. De post onvoorzien wordt met 112 verhoogd dus tot 1968.62. De raad gaat hiermede accoord. 9. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat er een schuilkeet voor 1 per week is ver huurd. De raad kan zich hiermede ver eenigen. Rondvraag. De heer Michaël drukt er zijn spijt over uit, dat hij op de vorige vergade ring niet aanwezig kon zijn. Naar spr. gelezen heeft, zijn er harde woorden gebruikt. Spr. wil daarop niet ingaan en ook niet op al datgene, wat erover in de bladen geschreven is. Enkele woorden van den Burgemeester echter hebben spr. tegen de borst gestuit, en wel waar de Burgemeester, die toch als leider der raadsvergaderingen en or ganisator van feestelijkheden getoond heeft de juiste man op de ware plaats te zijn zeide, dat hij zich in het ver volg niet meer met de gemeentebelan gen zal bemoeien. Voorzitter: Dat heb ik niet gezegd. De heer Michaël gaat voort en zegt dat de Burgemeester beter had gedaan een afwachtende houding aan te ne men.. De Burgemeester heeft bedoeld den grond aan te koopen opdat er geen ruwe bebouwing tegenover het raad huis zou plaats hebben. Als de gemeen te slechts 1300 behoefde te betalen dan zou spr. er voor geweest zijn. Doch 2500 is teveel. Zou iemand het ini tiatief nemen tot den bouw van de kiosk, dan zal spr. gaarne kosteloos daarvoor een ontwerp maken. De Voorzitter antwoordt van deze laatste mededeeling dankbaar nota te hebben genomen. Spr. wijst er echter op, dat hij op de vorige vergadering slechts bedoeld heeft te zeggen geen initiatieven meer te zullen nemen wat betreft zaken, welke niet direct tot zijn ambt behooren. De gemeentebelangen zal spr. blijven behartigen. Spr. had het slechts onaangenaam gevonden, dat zijn voorstel werd afge wezen. Het verwijt berust dus op een misverstand. Eerlijkheidshalve had spr. bij de verdediging van het voorstel er op gewezen, dat de aankoop van grond vanzelfsprekend kosten voor bestrating enz. zou meebrengen en het totaal der uitgaven dus op 2500 geschat moest worden. De vergadering wordt hierna geslo ten. De begrooting niet aangeno men. Weer een onbestaan baar besluit genomen. Po gingen voor een schoenwerk avondcursus in groei. De weg in Elshout de oorzaak van alles! Vrijdag kwam de Raad dezer ge meente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: Mr. R. Th. v. d. Heijden. Secretaris: M. Veltman. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opende de vergade ring met den Chr. Groet. I)e notulen der vorige vergadering welden zon der aanmerkingen vastgesteld en goed gekeurd. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De Commissie van Toezicht op de Vakschool heeft haar functies ver deeld als volgt: P. Elshout, voorzit ter; N. Smits, secretaris, terwijl de heeren van Wezel, van Hultcn en van Oers als leden fungeeren. Een schrijven van Ged. Staten is in gekomen, waarin de verdeeling der v.m. gemeente Oud-Heusden is gere geld. Naar aanleiding hiervan merkt het lid de Baay op, dat hij heeft ver nomen, dat Heusden met deze verdee ling niet accoord gaat. De Voorzitter deelt mede, dat vol gens de meening van B. en W. de ver deeling heel juist is geweest, zoodat Drunen tevreden mag zijn, want de lasten die op de gebieden drukken die aan Drunen zijn gekomen, komen ook aan de gemeente Drunen. Ook hem was iets bekend omtrent de ontevre denheid van Heusden, doch officieel was nog niets ontvangen. Baayens zegt, dat Heusden gerust tevreden mag zijn, want zij zijn het beste uit met 2/8 van de beste gron den. De Voorzitter zegt, dat de ontevre denheid van Heusden Drunen juist tevreden mag stellen. De Raad gaat met het besluit van Ged. Staten accoord. Van verschillende vereenigingen kwamen verzoeken binnen om subsi die, o.a. voor Moederlied, Ginneken 7.50; R.K. Mil. Vereeniging 7.50; R.K. Classeering 25.R.K. Blinden verzorging St. Anlonius ƒ20.Moe- derheil, Heerlen 25.R.K. Jonge Boerenstand afd. Elshout ƒ20.R.K. Jonge Boerenstand afd. Drunen ƒ30; R.K. Handelshoogeschool Tilburg. De Voorzitter stelt voor deze aan vragen straks bij de begrooting te be handelen. De Raad gaat daarmee accoord, want alle zijn gebracht op de begrooting 1937. De begrooting. De Voorzitter geeft een algemeene beschouwing over de begrooting 1937. Allereerst merkt hij op, dat in de aan de leden thuisgezonden exemplaren der begrooting enkele onjuistheden zijn ingeslopen, die verbeterd worden. De post bevolkingsregister is dit jaar ƒ65, tegen vorig jaar 67. Toen was het bedrag hoog in verband met de samenvoeging der gemeenten. Dit jaar is de post eveneens hoog, omdat B. en W. voornemens zijn volgend jaar een hernummering te doen plaats hebben in de gemeente en de kosten daarvan over meerdere jaren te ver slaan. De post van het Burg. Armbestuur is van ƒ6500.tot 7000.verhoogd, aangezien het bestuur met een derge lijk bedrag niet rond kan komen. Met de samenvoeging van de ge meenten sloot het vorig boekjaar met een nadeelig saldo, waarvoor op den gewonen dienst niets is in te halen. Het bestuur heeft besloten een lee ning aan te gaan van 1500.en deze in vijf jaar af te lossen. Het bedrag van Onvoorzien wordt thans vastgesteld op 1105.50. Voor de werkverschaffing en steun regeling is een bedrag uitgetrokken van 83.000. Dit bedrag is berekend naar een norm van 2/3 jaar in werkverschaf fing en 1/3 jaar in de steunregeling. De hoogste uitkeeringsbedragen in 't afgeloopen jaar dienden eveneens als norm hiervoor. Deze waren pl.m. 700 per week voor werkverschaffing en 500.voor steunregeling. Ook in Drunen had men de hoop gekoesterd, dat met de devaluatie de werkloosheid zou verminderen, doch tot op heden is daarvan nog weinig te merken. Met dit bedrag wordt geen extra uit- keering gevraagd uit liet werkloos- heidssubsidiefonds. Zou dit noodzake lijk zijn, dan is te verwachten, dat van Regeeringswege er op aangedrongen wordt, diverse heffingen te verhoogen en subsidies te verminderen. Toch hebben B. en W. nog kans ge zien om den belastingdruk een weinig te verlagen door het aantal opcenten op de Personeele Belasting van 210 terug te brengen op 200. Verder zijn er geen bijzonderheden. Baaijens is het tegengevallen, dat voor de post voor verbetering wegen zoo'n betrekkelijk gering bedrag is uitgetrokken, zoodat de weg in Els hout in zijn huidigen slechten toe stand blijft en een ware modderpoel vormt bij dit regenachtige weer. De menschen zullen zich van laarzen moe ten voorzien om droogvoets in de kerk te komen. De Voorzitter zegt, dal liet onmoge lijk was een hooger bedrag daarvoor uit te trekken zonder de belasting te verhoogen of steun te vragen bij het Rijk. Het is een oude, reeds meerma len besproken geschiedenis. Had de Raad een vorig jaar het voorstel van B. en W. aanvaard, dan had de weg er gelegen, maar nu is de gelegenheid voorbij, omdat grootere uitgaven voor deze post Drunen onder de noodlij dende gemeenten zou kunnen scharen. Van Drunen kon zich ten volle ver eenigen met hetgeen door het lid de Baay naar voren is gebracht. Hij stelt voor, de post van 1200.te brengen op 3000. Gebeurt dit niet, dan zal hij tegen de begrooting stemmen. Toen Elshout bij Drunen kwam, heeft de Voorzitter gezegd, dal Drunen een bruidschat kreeg van 77.000.Voor den bruid- schal mag toch wel iets voor de bruid gedaan worden. De Voorzitter geeft toe, dat werke lijk iets voor Elshout gedaan had mo gen worden, doch op de eerste verga dering zijn B. en W. reeds gekomen met liet plan der vernieuwing van den weg in Elshout; doch de raad heeft het toen niet aanvaard. Van Drunen zet nogmaals de weg- kwestie van het vorig jaar uiteen. De Raad was niet tegen den nieuwen weg, doch wilde dit liever overlaten aan den nieuwen Raad. Wanneer men bezui nigen wil, kan men dat overal op, o.a. op de verlichting. Bij heldere mane schijn branden de lantaarns in Dru nen nog volop. De Voorzitter zegt, dat de kwestie over den weg reeds meermalen be sproken is. De Wijs vraagt diverse inlichtingen. Hij had verwacht, dat de begrooting hoofdstuksgewijs behandeld zou wor den. De Voorzitter wil dit gaarne doen, indien dit verlangd wordt. Doch daar hier geen verder verlan gen naar is, vraagt De Wijs, wat de reden is voor de verhooging van de post der salarissen ambtenaren. De Voorzitter wijst erop, dat de pe riodieke verhoogingen der salarissen en 't aanstellen van een tweeden amb tenaar ter secretarie in aanmerking te nemen zijn. De Wijs is eveneens van meening, dat de lichten 's avonds bij helder weer te lang branden. Hij vindt dit geld weggooien. De Voorzitter zegt, dat de lantaarns in Drunen automatisch worden inge schakeld. Deze automaat wordt voor een bepaalden tijd ingesteld, zoodat deze blijft werken. Doch dit punt heeft zijn volle aan dacht. Proeven zijn genomen met lam pen die minder stroom verbruiken, doch deze bleken duurder in onder- boud te zijn. De Wijs zegt, dat de post voor on derhoud van wegen hooger is dan bet vorig jaar. De Voorzitter zegt, dat er steeds menschen zijn, die niet kunnen wor den geplaatst in de werkverschaffing of in de steun. Deze worden dan te werk gesteld op de gemeentewegen. Van de Wiel wijst op de posten dei- salarissen der politie-ambtenaren, die geen verschil uitmaken met vorig jaar hoewel er ongeveer een half jaar een veldwachter minder was. De Voorzitter wijst er op, dat dit gezocht moet worden in bet maximum aantal dienstjaren van De Krieger, die toen ontslag nam en in het aanvang- salaris van den nieuwen veldwachter. Van de Wiel wijst op de nieuwe toelage van 50.als vergoeding voor het rijwiel der veldwachters. De Voorzitter zegt, dat dit een voor stel van den commissaris is. Van de Wiel zegt, zich niet te kun nen vereenigen met den post huur veldwachterswoning. De Voorzitter zet nader deze kwes tie uiteen. Van de Wiel vraagt inlichtingen omtrent de bouwpolitie. De Voorzitter deelt mede, dat bier onder verstaan moet worden de per soon die belast is met het onderzoek van gebouwen en teekeningen, waar voor hem een vergoeding gegeven wordt. Voor Drunen is dit de gem.- architect Jan van Vlijmen. Van de Wiel informeert naar de kosten van een rechtsgeding. De Voorzitter zegt, dat dit het aan deel is van de onkosten, die de ge meente beeft gedragen in bet rechts geding in de jachtrechtkwestie. v. d. Wiel zegt, dat de gelden voor de werkverschaffing, enz., toch waren vastgesteld op ƒ29.000— en nu zijn zij gebracht op 35.000. De Voorzitter zegt, dat de limiet van 29.000.door den Minister voor '36 was vastgesteld. Van de Wiel informeert naar de nieuwe regeling omtrent het vergun ningsrecht der radio-distributie. De Voorzitter zegt, dat hiervoor door den Minister een nieuwe rege ling is getroffen. Doch de voor Dru nen verleende vergunning blijft van kracht zonder wijziging voor zoolang zij is gecontracteerd. In de toekomst is het niet de bedoeling de norm dei- kosten vast te stellen naar bet aantal aangesloten abonnees, doch naar ge lang bel oversteken van de wegen. Ter zijner tijd zal dit nader worden geregeld. Van de Wiel wijst erop, dat het lid van Drunen de post wegen verbetering wil verhoogen door bezuiniging op andere posten. Wil hij die dan ook aanwijzen? Maar hij moet in aanmer king nemen, dat toch zeker de werk- loozen daar geen schade bij lijden. De weg in Elshout moet verbeterd wor den. Voorzitter: Daar zijn wij bet roe rend mee eens! Van Herpt vraagt, of niet een kleine geld leening kan worden aangegaan voor deze verbetering. De Voorzitter zegt, dat dit onmoge lijk is of kan v. Herpt zorgen voor een leening zonder aflossing. Ged. Staten regelen deze dingen en zullen de leening zeker niet goedkeu ren, wanneer zij niet aan haar eischen voldoet, terwijl een jaarlijksche aflos sing z.i. onmogelijk zal blijken te zijn. Van Herpt wijst er op, dat met eeni- ge goeden wil en behulp van eigen krachten, door de werkloozen met een minimum bedrag een grondige ver betering tot stand zou kunnen gebracht worden. Klerks vindt het bedrag, uitgetrok ken voor kleeding van den gemeente- voorwerker, te hoog. De Voorzitter zegt, dat zulks bij ge meente-verordening is vastgesteld. Van de Wiel vindt, dat meerdere posten verlaagd kunnen worden. Hij begrijpt niet, hoe in Den Haag alles zoo maar wordt goedgekeurd. Salaris sen worden verhoogd, enz. Een veld wachter met een aantal kinderen heeft een inkomen van ruim 50.in de week, terwijl een huisvader, die in de steun staal met 7.50 naar huis gaat, terwijl deze dan nog zwaar belast wordt met personeele belasting. Dit al les werkt het communisme in de hand, mede door de hulp der Katholieken, terwijl de Paus een billijke verdeeling wil. Van Herpt: 't Is jammer De Voorzitter hamert. Hij kan een en ander wel onderstreepen wat het lid v. d. Wiel naar voren bracht, de wijze waarop acht hij niet de juiste. Van de Wiel heeft niet de bedoeling gehad om B. en W. hiermede te be tichten. Integendeel, hij achtte 't nood zakelijk dit even naar voren te bren gen en het is zijn eigen meening. Van Drunen zegt, dat op verschil lende 'posten bezuinigd kan worden, o.a. verlichting, salarissen en onvoor zien. De Voorzitter vraagt naar verdere bezwaren tegen de begrooting. Van de Wiel stelt voor de rijwiel toelage voor' den gemeente-veldwach ter te doen vervallen. Bij stemming over dit punt blijft van Herpt buiten stemming en sta ken de stemmen, zoodat de Voorzit ter dit punt aanhoudt tot de volgende vergadering. Tegen de inkomsten en uitgaven op de begrooting worden verder geen be zwaren geuit. Van Drunen wenscht stemming over de begrooting. Met 7 tegen 4 stemmen wordt de be grooting niet aangenomen. Tegen stem den de Baay, Vughts, Klerks, van Herpt, de Wijs, van Oers en v. Drunen. De Voorzitter conculdeerl hieruit, dat de raad geen begrooting wenscht te aanvaarden. Besloten wordt tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelas ting en 200 opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting 1937. De begrooting van het Burg. Arm bestuur wordt met algemeene stem men goedgekeurd. Besloten wordt een rekening-cou- rant-overeenkoinst aan te gaan met de Bank van Ned. Gemeenten voor 1937, groot ƒ29.200.—. Het Middenslandsborg- stellingsfonds. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen om een bijdrage te verlee- nen aan bet Borgstellingsfonds voor de Kleine Middenstand van de Lang straat, met deze bepaling, dat dit pas dan zal geschieden wanneer een vol doend aantal aangesloten gemeenten hun bedrag tot de helft hebben ge stort. De Voorzitter geeft een duidelijke uiteenzetting van hel fonds en tracht den Raad er 't nut van te doen inzien. B. en W. zijn van meening, dat dit een zeer practische instelling is. En daar in deze gemeente zooveel gedaan wordt voor de andere standen der be volking, vinden zij dezen steun aan den middenstand in het geheel niet te hoog. Van de Wiel is van meening, dat dit fonds uitgaat van den georgani- seerden middenstand, waarbij er in Drunen geen een is aangesloten. De Voorzitter zegt, dat hel uitgaat van de Kamer van Koophandel en ge steund wordt door Provincie en Ge meenten. B. en W. vinden hun vraag niet onbillijk. Van de Wiel wijst andermaal op den slechten weg in Elshout; daar voor is geen geld, wel voor den mid denstand, waarvan hij in Drunen nog nooit klachten heeft gehoord. Van Drunen denkt dat Drunen als kleine plaats er bij de uitkeeringen uit dit fonds toch wel naast zal vallen. De Wijs zegt een en ander naar aan leiding van wat indertijd was opge richt voor de kleine schoenfabrikan ten, wat echter minder goed werkte. De Voorzitter zet de kwestie nog maals duidelijk uiteen. De Wijs denkt dat men toch met dit fonds op groote bezwaren zal stuiten. Neemt men als voorbeeld Waalwijk, waar men groote zaken in de plaats haalt om den kleinen middenstand geheel en al te ruineeren. De Voorzitter wijst er op, dat men zich hier niet moet inlaten met wat andere plaatsen doen. Het betreft hier de gemeente Drunen. Van Oers is het eens met hetgeen v. d. Wiel zeide omtrent den weg in Elshout. Kan daar dan heusch geen geld voor gevonden worden. Deze weg heeft reeds zooveel beroering gebracht in den raad en elders. De midden standers zijn nog niet eens georgani seerd. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en wordt afge wezen met 83 stemmen. Voor stem den de heeren Muskens, van Halder en Klijn. De Wegencommsisie. Aan de orde is een verzoek van Ged. Staten tot intrekking van het besluit van den Raad tot instelling van een commissie van toezicht op de wegen. De Baay zegt, dat het niet de be doeling hier is, om B. en W. dwars te zitten, doch alleen doordrijven van een goed recht. Bij stemming wordt het verzoek van Ged. Staten afgewezen met 74 stem men. Vóór: Muskens, van Halder, Klijn en v. d. Wiel. De Kroon zal thans moeten beslissen. B. en W. stellen voor, aan de Kroon voor Drunen ontheffing te vragen van de Capitulantenverordening. De Voorzitter geeft een duidelijke uiteenzetting en zegt, dat er in Dru nen slechts één betrekking is die voor deze verordening in aanmerking komt en wel de betrekking van gemeente opzichter. Deze functie is in Drunen zoo alzij dig, dat men practisch met een capi- lulant, een militair op wachtgeld, niets kan aanvangen. B. en W. stellen daar om den Raad voor, om aan de Kroon ontheffing te vragen voor deze ver ordening. De Voorzitter leest het verzoek met redenen omkleed voor. De Wijs informeert wie de huidige gemeente-opzichter is. Voorzitter: Thomas v. d. Wiel. Naar aanleiding van een vraag van v. Drunen zet de Voorzitter deze kwes-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2