Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. UW KRANT BOEKBESPREKING. „De Echo van het Zuiden' tie nogmaals uiteen. Van Drunen is er dan ten volle van overtuigd, dat men in Drunen met 'n capituiant niets kan uitrichten. Hij is sterk tegen een capituiant en maant den Raad aan: Wij moeten voorzich tig zijn! Zonder stemming gaat dit voorstel onder den hamer door. De wijziging in de gemeentebegroo- ting 1936 komt aan de orde. Van Herpt informeert waarom de post telefoonkosten zoo hoog is ge worden. De telefoon wordt toch niet voor privé-zaken gebruikt. De Voorzitter antwoordt, dal de sa menvoeging der gemeenten en de werkverschaffing, e.a., de telefoon kosten noodzakelijkerwijze verhoogt. Privé-gesprekken moeten onmiddellijk betaald worden. Een verzoek van P. Smits is inge komen, aangaande een wijziging van het rookverbod ten Zuiden van het Kanaal. Aangezien het schrijven on gezegeld is, wordt het voor kennisge ving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat van het lid van Drunen een schrijven is ingekomen, waarin hij Verzoekt 0111 't rookverbod ten Zuiden van het Ka naal eenige wijziging te doen onder gaan. Van Drunen zet zijn verzoek nader uiteen. Het rookverbod moet gewij zigd worden en wel in dien vorm, dat het de bewoners is toegestaan te roo- ken op hun bouw- en weiland. De Voorzitter zegt, dat het rookver bod alleen geldt van 15 Maart tot 15 October, terwijl de regeling hiervan tot de competentie behoort van B. en VV. Alleen met Smits is men in con flict gekomen, terwijl de overige be woners niet te klagen hebben. Van Drunen vraagt, waarom hem niet eerder verteld is geworden, dat zij daar niets mee te maken hadden. De Voorzitter zegt, hem niet op een dergelijke minder beschaafde manier te hebben willen antwoorden. Wel duidelijk heeft hij gezegd, dat derge lijke zaken tot de competentie van B. en W. behooren. De Wijs wijst erop, dat wel meer deren op een soepele regeling zullen zijn gesteld. De Voorzitter zegt, niet gaarne ver der over deze kwestie met Smits te willen uitweiden. In de geheime zit ting zal hij de zaak verder uiteenzet ten, waardoor de Raad wel lot een ander inzicht zal komen. Hij vraagt van Drunen, of hij zijn voorstel in stemming wil brengen. Van Drunen zegt, dat hij er dan toch niets aan heeft als zij er niets aan te zeggen hebben. De Voorzitter zegt, dat de Raad wel meer besluiten neemt, die niet kun nen bestaan. Van Drunen: Vooruit, dan maar stemmen. Het voorstel-v. Drunen wordt met 74 stemmen aangenomen. Tegen: Muskens, van Halder, Klijn en van de Wiel. De Voorzitter zal het besluit bij Ged. Stalen ter vernietiging voordragen. Het Schoolgeld-kohier 1937 wordt vastgesteld voor de jongens op 191.95 en voor de meisjes op 147.68. voor verkooping en verpachting aan R. en W. te onthouden, omdat dezen volgens hem niet goed handelen. De Voorzitter wenscht hieromtrent nadere verklaring, doch van Drunen weigert deze te geven, omdat deze vol gens hem reeds genoeg bekend zijn. De Wijs vraagt of er een verzoek is ingekomen van de slagers. De Voorzitter kan dit bevestigen, doch wat zij daarin verzoeken is reeds bij de wet geregeld, daarom is de adres santen gevraagd, zich nader te ver klaren. Van de Wiel wijst erop, dat het ver zoek op 22 Aug. j.l. was gedateerd. De slagers willen een bepaling, die hel z.g. hallen lot een minimum beperkt. De Voorzitter zegt, dat dit voor Dru nen onmogelijk is, omdat hier de be palingen nog niet gelden van een slachthuisplaats. an de Wiel ziel opzet in deze kwes tie van R. en W. door de zaak zoo lang aan te houden. De Voorzitter ontkent dit. Hij wijst er echter op, dat er slagers zijn, die hun gebouwen disponibel stellen voor het z.g. hallen en zoodoende de ge meente benadeelen. De Wijs vraagt over een rapport, dat is ingekomen van de commissie van toezicht op het Nijverheidsonder wijs. De Voorzitter vindt het bezwaarlijk de punten, daarin genoemd, zonder verdere overweging van B. en W. al direct te behandelen. Het plan voor een avond-schoen- werkcursus is reeds lang en eerder overwogen. De ijs bepleit het groote belang van een dergelijken cursus. De Voorzitter is eveneens voor een cursus. Hij stelt den heer De Wijs voor de werkgevers bijeen te roepen en van hen een kleine bijdrage in de onkosten los te werken. Een huishond- cursus moest destijds falen vanwege de onkosten. De gemeente heeft niet zoo maar het recht subsidie te verlee- nen aan een dergelijke cursus. Hij wil een en ander overleggen met den In specteur van het Nijverheidsonderwijs. De Wijs vraagt een subsidie van de gemeente van 30. an de Wiel wil de zaak aanhou den en den Inspecteur raadplegen, mede in verband met de cursussen te Waalwijk. De oorzitter zegt, dat wanneer een cursus gegeven wordt, deze toch op kosten komt van de gemeente en met bijdragen van particulieren. Hij zal pogingen in het werk stel len 0111 een cursus in het leven te roepen. De Wijs vraagt 0111 licht in de vak school. De leerlingen kunnen niet tot liet einde van den schooltijd werken. Van de Wiel bevestigt hetgeen De Wijs vraagt. De Voorzitter acht dit met den In specteur overbodig. De Wijs dringt er ten slotte op aan de kwestie omtrent de avondcursussen spoedig af te werken. Nog deze week hoopt hij te vergaderen met de werk gevers uit Drunen. Van Oers zegt, dat de begrooting is afgestemd, omdat Elshout haar slech ten weg zal houden. Hij stelt voor een commissie in het leven te roepen, die ziil onderzoeken of er zoodanig bezui nigd kan worden, dat Elshout haar lang verwachte weg krijgt. Van de Wiel vindt het voorstel in orde en ondersteunt het. Bezuinigd kan er worden. De Voorzitter kan er mee accoord gaan. Het verlicht de taak van B. en W. Van Drunen beaamt de bezuinigin gen, doch wenscht deze niet aan te geven, hoewel de Voorzitter er bij hem op aandringt dit te doen. Van Drunen wenscht niet mee te doen aan de commissie. De Wijs vermaant hem nog, dat hij „a" heeft gezegd en dus ook „b" moet zeggen. De laatste poging voor den weg in Elshout en de begrooting, gaat met het voorstel van v. Oers in zee. Hel wordt verworpen met (55 stemmen. Wethouder van Halder zet ten over vloede nogmaals de wegkwestie uiteen en wijst erop, hoe een thans uit den Raad verdwenen lid de groote oor zaak was, dat Elshout haar weg nog niet heeft. De pers verlaat de zaal en de Raad gaat over in geheim comité. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Nieuwe successen voor de na tionalisten. Madrid reeds driemaal gebombardeerd. De positie der regeering steeds zwakker. Rondvraag. Van de Wiel heeft klachten over de werkverschaffing. Daar zijn menschen in, die onwillig blijken te zijn, tenge volge waarvan een geheele ploeg min der uilkeering ontvangt. De Voorzitter zegt hiertegen maat regelen te zullen nemen en de zaak te onderzoeken. De gemeente-opzichter heeft de opdracht gekregen onwillige of andere arbeiders onmiddellijk te schorsen. De Voorzitter zal hem hier nogmaals op wijzen. Van de Wiel meent gehoord te heb ben, dat op de margarine, die ten ge meentehuize verkocht wordt, een aar dige cent verdiend is, die verdeeld wordt onder de ambtenaren ter secre tarie. Hij vond het beter, dat de win keliers hiervoor aangewezen werden. Zij zouden daar hun voordeel mee kunnen doen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. den middenstand steeds ter wille zijn, doch de verkoop der margarine levert slechts weinig winst op. Daarbij zou de administratie danig worden uitge breid, wanneer de winkeliers voor den verkoop werden aangewezen. Daarbij hebben de volontairs ter secretarie, die toch ook een geheelen dag hun werk doen, een kleine vergoeding daarvoor. Van de Wiel wil toch den midden stand steuneh, door hen voor den ver koop aan te wijzen. De Voorzitter zegt, dat het niet doenlijk is om bepaalde zaken uit te sluiten. Van de Wiel bedoelt niet de filialen ter plaatse, noch de zaken die van buiten hierin komen. De Voorzitter zal deze kwestie na der overwegen, doch de middenstand heeft zich nooit daaromtrent bij hem beklaagd. Van Drunen vraagt, of B. en W. ieder jaar opnieuw gemachtigd moe ten worden 0111 de verpachtingen en verkoopingen te kunnen regelen. De Voorzitter antwoordt: Ja. Van Drunen is dan voornemens, 0111 in de eerste vergadering van 1937 een voorstel in te dienen om deze rechten De rechtsche legers hebben reeds weten door te dringen tot Moraleja, Humanes en Paria, welke minder dan 19 kilometer van Madrid zijn gelegen. In allerijl hebben de rooden tal van dorpen ten Zuiden van de hoofd- st id moeten ontruimen. Op alle fronten lijden de volks- fronters zware verliezen, terwijl vele kleinere plaatsen door de opstan. delingen werden ingenomen. Het schijnt, dat de beslissing om treilt het lot van Madrid zal vallen in den sector ten Zuiden en Zuid- Westen van de hoofdstad, waar de regeeringslroepen al hun reserves aan artillerie, tanks en pantserauto's hebben geconcentreerd. Volgens ver klaringen van krijgsgevangenen zou generaal Pozas, die weer onder de bevelen slaat van een RussLchen generaal, belast zijn met de verde diging van Madrid, terwijl generaal Asensie het bevel voert aan het front. Naast het bombardement dat dooi de witten op tal van dorpen nabij den spoorweg Madrid-Valencia werd ondernomen, bombardeerden zij ook tot driemaal toe de hoofdstad, doch welke uitwerking deze manoeuvres hebben gehad is niet volledig bekend. De positie der huidige regeering wordt steeds zwakker. President Azana, die momenteel te Barcelona vertoeft, is hopeloos erneergeslagen. Eenige dagen geleden zou hij Bar celona hebben willen verlaten, doch hij zou toen door bedreiging van de anarchisten gedwongen zijn, in de stad te blijven. Verder zou hij zelf moord hebben willen plegen, doch generaal Masqueletzou hem daarvan hebben teruggehouden. Azana zou verklaard hebben: Mijn leven is thans in handen van de anarchisten«. Hoewel de regeering zelf er zeker van is, dat de hoofdstad verloienis, gaat zij voort met het lanceeren van strijdlustige verklaringen, om 't dienstnemen bij de miliiie aan te moedigen, terwijl zij zelfs niet aar zelt, propaganda te maken in de reeds gevormde eenheden, hetgeen juist de groote verwarring, welke in deze organisatie heerscht, onthult. Het Madrileensche kabinet zal wederom worden gereorganiseerd. De nieuwe regeering zou den naam »raad van verdediging derrepubliekw aannemen. Cabellero zou minister president blijven, de portefeuille van oorlog behouden en vier anarcho syndicalisten in de regeering willen opnemen. Ook hieruit blijkt, dat de rooden nog alles willen doen om het steeds dichter naderende einde van hun macht te voorkomen. Mussolini over de buitenlandsche politiek. Zondag heeft Mussolini op het plein voor den Dom te Milaan een groote rede gehouden, waarin hij de positie van het fascistische Italië uiteenzette ten opzichte van de overige landen. De duce zeide o m. dat het internationale terrein gezui verd moet worden van iederen leugen en illusie van de ideologie van Wilson. De ontwapening is reeds van de baan, collectieve veilig heid is onbestaanbaar, de ondeelbare vrede moet van de hand worden gewezen. De Volkenbond moet vernieuwd worden of sterven. Aangezien ver nieuwing uiterst moeilijk is, kan de bond, wat Italië betreft, sterven. Zoolang Frankrijk tegenover Italië een gereserveerde afwachtende hou ding aanneemt, doet Italië tegenover Frankrijk hetzelfde. Aan Hongarije moet recht gedaan worden, opdat er vrede heersche in het Donaubekken. Om de spil Berlijn—Home kunnen zich alle staten van Europa scharen, die van goeden wille zijn. Het anti- bolsjewistisch vaandel is de oude vaan van het fascisme. Italië wil den Engelschen ver bindingsweg door de Middellandsche Zee eerbiedigen, doch indien men Italië in deze zee tracht te verstik ken, zal het heele Italiaansche volk opstaan. De leidraad van het 15e jaar van het fascisme is vrede met allen, doch een gewapende vrede. Tenslotte verklaarde Mussolini, dat Italië derhalve zijn bewapening ter zee, te land en in de lucht zal perfectioneeren. In het buitenland heeft deze rede grooten indruk gemaakt. VLIEGRAMP IN DUITSCHLANI) EISCHT TIEN DOODEN. Het vliegtuig van de lijn Frankfort a.d. Main is Zondagmiddag in het Thuringer-woud, tijdens den dikken mist, verongelukt, nadat het met den grond in aanraking was gekomen. Het toestel werd vernield. De drie leden der bemanning en zeven passagiers kwamen bij de ramp om het leven, terwijl drie passagiers gewond werdén. Een luitenant slaagde erin uit de brandende wrakstukken van het vlieg- tuig de drie gewonden te redden. DE NIEUWE MONETAIRE POLITIEK. De crisisheffing op koffie vervallen. De crisis heffing op kollie, welke op 6 October j.l. reeds was terug gebracht tol fü.UÖ per K.g., zijnoe de helft van de oorspronkelijke heffing, is thans geheel vervallen, tengevolge vaii dezen maatregel zal een pnjsverhooging vau het artikel, welke anders wellicht noodzakelijk zou zijn, voorshands achterwege kunnen blijven. Margarine-accijns verlaagd. Bij beschikking van den Mimster van Landbouw en Visscherij is de heffing voor gemengde margarine verlaagd van 44.8U lot 42.0Ü cent per k.g., die van margarine, welke voor mengers is bestemd van 543/4 tot 52 cent en die van ntueele mar garine van 49.75 tot 47.30 cent. Deze verlaging houdt verband met prijsontwikkeling sinds de devaluatie en was noodig teneinde stijging van den margarineprijs te voorkomen. DE BACONPRIJS VOOR DE COÖPERATIES. Naar wij vernemen heeft de Minis ter van Landbouw en Visscherij besloten, den prijs voor het bereiden van bacon door de Coöperatieve bacon-slachterijen vast te stellen op f 1 15 per 100 kg. DE TOESTAND BIJ PHILIPS. Dinsdagmorgen heeft dr. Philps in de aandeelhoudersvergadering verklaard, dat de afzet sedert het verschijnen van het verslag sterk is toegenomen. ..Wij kunnen het momenteel niet af. De fabrieken in het buitenland werken ihans bijna alle op volle capaciteit. Ook de oude toestellen worden vlot verkocht en tegen goede prijzen zijn wij er thans praciisch doorheen, De ontwikkeling is thans over de geheele linie bevredi- hend. Wij marcheeren r.tmmer êên; vooraan!" en kunnen de toekomst met groot vertrouwen tegemoet zien. ORDER VOOR DE SCHEEPS WERVEN. Naar gemeld wordt, heeft de Ko ninklijke Shell dezer dagen bij ver schillende Néderlandsche scheepswer ven wederom een groote order ge plaatst voor den aanbouw van tank schepen. Deze order houdt in de op- diacht lot den houw van acht schepen. Deze order is één van de grootste, welke de Nederlandsclie scheepswer ven ooit hebben ontvangen. Naar ver zekerd werd, is met de opdracht een bedrag van circa II A 12 millioen gul den gemoeid. EEN NIEUWE STAATSLEENING. Lr wordt een nieuwe staatsleening uitgegeven, groot ƒ100 millioen, te gen den koers van 95%. De rente be draagt 3 pet. In verband met hel feit, dat deze leening in 20 gelijke jaarlijk- sche termijnen zal worden afgelost, zal het gemiddelde rendement van deze leening 3% pet. bedragen. De schuldbewijzen luiden in stuk ken van 1000, ƒ500 en ƒ100, aflos baar a pari, hij uitloting, in ten hoog ste 20 jaar, te beginnen 1 December 1937. Coupons betaalbaar 1 Juni en 1 December, vrij van couponbelasting. Storting 1 December. HET A.S. HUWELIJK VAN "ONZE PRINSES. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend de wetsontwerpen tot naturalisatie van Prins Bernhard en tot goedkeu ring van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de liedacteur. Voor hefting naar draagkracht, in de laatste raadsvergadering bepleit, is heel wat te zeggen. Dit kiemt echter nog meer voor de rijwiel-en wegenbelasting. Dat men hier in Brabant b.v. per jaar 2 x f2.5U voor een fiets aan belasting betaalt, on verschillig ol men inillionair of daglooner is, bevredigt uit dien hooide ook niet. Helling naar draag, kracht moetdaarin m.i.ookaanvaard worden. Gelukkig dat we in ons land van christelijke naastenliefde in deze voor velen moeilijke tijden, een goede steunregeling hebben. 1 och kan ook dit leiden tot verkeerde opvattingen. Eenigen tijd terug verkondigde iemand ('t was niet hier in Waalwijk) dat hij er niet voor voelde om voor fl.— in de week te werken, Alles wat hij met werken verdiende werd op zijn steun ingehouden. Vraag nu niet als men aan zoo'n redeneering voet geeft waar men dan met de gemeenschap terecht komt. Inmid dels naderen de verkiezingen weer en behooren m i. allen die in't licht der historie prijs stellen op 't behoud van de geloofsvrijheid, zooals wij we die thans in ons vaderland kennen, in een of andere vorm mede te werken aan de geestelijke fundee ring van ons volk, De geestelijke weerstand van ons volk koml thans in de smeltkroes, 't Gaat niet alleen tegen de geest van Moskou. Alom openbaart zich een grimmige geesl. Overal staan in die geest dwaal leeraars op, die, hetgeen zij inzake de leer der zaligneid verkondigen, men moeilijk hooger kan aanslaan als vrucht van rotte kennis. Ons volk moet weer in de allereerste beginselen der weienschap ingeleid worden die erkent dat alle gezag van God gesteld is. Wordt dat verlaten dan gaat het naar de chaos en slavernij. Handhaving van dit christelijk beginsel brengt mede, dat de belij dende kerk als houdster van de sleutelen van het Hemelrijk, niet in verdrukking komt. Het is in de grond een strijd om zuivere Godskennis, die alleen ge voerd kan worden met geestelijke wapenen. U, Mijnheer de Redacteur, hartelijk dank voor de opname. Hoogachtend, INWONER. MOET Z IJ N Geachte Redactie. Als boom kun je heel wat mee- mak:n, pas 'n paar Noordwester stormen getrotseerd waardoor helaas bijna al mijn bladeren verloren gingen, of daar komt weer'n andere storm opzetten die ons boomen van de Sint Antoniusstraat zeer veront rust. We hadden de keien al uitgelachen met hun gladde koppen, die eruit moeten en hun gevaarlijk spel met de autobanden niet meer zullen kunnen spelen, gegrinnikt hadden we omdat zij die de straat gevaarlijk maken, die wij met onze bladeren- kroon zoo 1 uisteirijk versieren, nu eindelijk verdwijnen zullen. Maar sinds 1.1. Vrijdag lachen we niet meer, de straat is te smal werd in den Raad opgemerkt en dat weten wij die dag in dag uit de auto's en karren er elkaar rakelings zien pas- seeren ook wel, maar de opmerking dat wij in den weg slaan om ze te kunnen verbreeden, deed ons rillen. Verhalen over Waalwijksche col- legas die gevallen zijn na constatee ring door Raadsleden dat de straat te smal was, maken ons nog banger. We kunnen echter niet geloven dat men ons, die de Sint Antonius straat 's winters een dragelijk aanzien geven en 's zomers achter onzen bladerenkroon de ontelbare schoon heidsgebreken en de miezerige huisjes aan de Westzijde geheel verbergen, naar het leven staat. Dat de fietsers op een behoorlijk paadje ons aan den rechter-inplaats van nu aan den linkerkant passeeren, zouden we uitstekend vinden, maar verdwijnen kunnen en mogen we niet, onze taak is er, uit aeslhetisch oogpunt, veel te belangrijk. BOOM 19 LINKS. ABONNEERT U OP DIT BLAD. „GENEESKUNDIGE HULP". Hij den uitgever Jacob Dijkstra tc Groningen, verschijnt een werk van 12 afleveringen van elk minstens 48 pagina's, van een populair genees kundig en hygiënisch Handboek, onder den titel „Geneeskundige Hulp" en snmengesteld door Dr. J. Metius, specialist van inwendige-, huid- en iropische ziekten. Wij ontvingen daarvan de lc aflevering. Het werk bevat in alpliabetische volgorde een dui delijke bescli rij ving van vrijwel alle voorkomen de ziekten en aandoeningen met de wijze vnn behandeling daarvan. I)e ervaringen van dezen medicus in Indic en hier te lande zijn in dit boek neergelegd, zoo dot liet een betrouwbare gids en hulp in het gezin kan zijn. Alles wordt objectief bekeken, zonder eenigszins angst op te wekken. Het wil den medicus geenszins vervangen, maar mankt aan de onwetendheid die groote gevaren met zich brengt, een einde en geeft juist aan, wanneer medische hulp noodig of gewenscht is. De aflevering kost slechts 50 «ent, terwijl na de laatste nflevering een gratis stempeibnnd be schikbaar is. TIP-TOP-8ERIE. Geïllustreerde bibliotheek voor Jongens en Meisjes. Van Holkeina en Warendorf. A'dam. De bekende Tip-Top-serle voor jongens en meisjes, uitgegeven door de niet minder bekende Uilgevers-firma Van Holkema Warendorf te Amsterdam, is weer met een aanzienlijk aantal mooie deelcn verrijkt. Wij noemen hiervan „In de wouden der Ger manen" van E. Molt„Om de schatten van de onoverwinnelijke viool" van J. G. Kramer; „Door de Russische Sneeuwvelden" van G. A. Henny; „Stormvogeltje" van J. P. Zoomers-Vermecr „Marijke van den Molenhof" door Willy Petallen; „In de Poolstreken verdwaald" van Elizabeth Mure; „De Gouden Draad" door Helene I-aman de Vries; „Bob en Ina" door Nanda; „Onder de Duinkerkers" van G. C. Hoogewerf. Allen prettige, echte jongens- en meisjesboe ken, die, smaakvol geïllustreerd en verzorgd, voor slechts 00 en 85 cent in den handel wor den gebracht en in den boekhandel verkrijgbaar zijn en onze jeugd vele aangename oogenblikken zuilen bezorgen.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3