Gemeenteraadverslagen. Plaatselijke Berichten. 8 Nov, „Musis Sacrum" 8 uur. Woensdag 4 November 1936. No. 89. De Echo van het Zuiden Tweede Blad DUSSEN. EETHEN. wmmr Ca baret-Dansavond „W.S.C." I)e gemeenterekening 1935 en -begrooting 1936 vastgesteld. De raad der gemeente Dussen kwam Zaterdagmiddag 0111 3 uur in open bare vergadering bijeen onder presi dium van Burgemeester Snijders. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen van hel raadsbesluit tot wijziging van de bouwverordening. 2. Voorloopige vaststelling ge meenterekening 1935. In haar rapport, waarvan de Voor zitter voorlezing doet, brengt de com missie bestaande uit de heeren van Daelen, van Rijswijk en van Vugt hul de en dank voor het wijze financieele beheer en merkt slechts op, dat, of schoon de tegenwoordige tijdsomstan digheden moeilijk zijn, enkele achter stallige posten bij tijdige achtervol ging wellicht minder groot zouden zijn geweest. De commissie adviseert tot vaststelling. Ten aanzien van begrooting en re kening van het Burgerlijk Armbestuur- merkt de commissie op, dat er in de toekomst voor gewaakt dient te wor den, dat de kwitanties van de uit- keering der verzekeringsgelden moe ten geteekend worden. Een taak voor den controleur voor werklooze steun trekkers zou zijn de reorganisatie van liet Burgerlijk Armbestuur en toezicht op het Maatschappelijk Hulpbetoon. De gemeenterekening sluit in in komsten met 107,965,5S in uitgaven met F 108,407,54 zoodat er een nadee- !it slot is van 441,96. De kapitaaldienst vermeldt aan in komsten 18,443,83, aan uitgaven 22,256,31 zoodat er een nadeelig snirïc is van ƒ3,812,48. Aldus wordt de rekening voorloo pt g vastgesteld. 3. Vaststelling gemoentebegroo- ting 1937. De commissie zegt in haar rapport ervan overtuigd te zijn, dat de ge- wenschte zunigheid in acht werd ge nomen, maar dat deze te sterk werd betracht met betrekking tot het we- genonderhoud. De commissie vestigt de aandacht op de Nieuwe Steeg en dringt erop aan, daar deze weg in het provinciale wegenplan is opgenomen, met de provinciale instanties in over leg te treden om tot verbetering te ge raken. Voorts vraagt de commissie betere verdeeling der werkzaamheden en aanstelling van den eersten ambte naar ter secretarie lot plaatsvervan gend ambtenaar van den Burgelijken Stand. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissaris der Koningin hem te kennen heeft gegeven dat de Nieuwe Steeg vermoedelijk een andere richting zal krijgen. Binnen anderhalf jaar zal de beslissing worden genomen. Het is dus beter dit besluit af te wachten. B. en W. zullen de opmerking t.i.v. den Burgelijken Stand in overweging nemen en binnenkort met voorstellen komen. De begrooting sluit wat den gewo nen dienst betreft met 127,809,82 en de kapitaaldienst met ƒ4,362,65. Deze wordt aldus goedgekeurd. 4. Vaststelling rekening-courant- overeenkomsten met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten te 's-Graven- hage. De Bank heeft geschreven, dat zij bereid is een crediet te verstrekken van 18000 voor gewone uitgaven en van 2000 voor rijksposten. De Voorzitter deelt mede dat dit be sluit ieder jaar genomen moet wor den. De raad gaat hiermede accoord. Van de Directe belastingen te Waal wijk is een schrijven ontvangen, waar in wordt medegedeeld, dat het be sluit tot hel heffen van 75 opcenten op de gemecntefondsbelasling slechts geldt voor den dienst 1935 lot 1936. De raad wordt uitgenoodigd het be sluit opnieuw te nemen voor het be lastingjaar 1936-1937. Van mevr. J. de Rouw-Allard uit Tilburg is een request ontvangen, waarin wordt verzocht door streng politietoezicht te willen voorkomen, dat door de woonwagenbewoners van het te Dussen te vestigen kamp schade wordt toegebracht aan de in de buurt te velde staande gewassen. Het schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. Het bestuur van de Chr. Landbouw school te Andel vraagt subsidie b.v. van ƒ5.per leerling uit Dussen, die de school bezoekt of een totaal bedrag dat daarmede overeenkomt. De Voorzitter deelt mede, dat 4 leerlingen uit Dussen de school be zoeken en dat B. en W. voorstellen hetzelfde subsidie als het vorig jaar te geven. Hiermede gaat de raad ac coord. In een schrijven biedt zekere v. d. Waerdcn zich aan voor onderhands werkzaamheden aan de brandspuit. B. en W. stellen voor de benoeming aan te houden, totdat er zich meer personen hebben opgegeven. De raad kan dan een keuze doen. Aldus wordt besloten. Vastgesteld wordt nog het supple toir-kohier der hondenbelasting, waarna de vergadering, daar nie mand van de rondvraag gebruik wenscht te maken, wordt gesloten. Besloten wordt tot den bouw van een nieuw gemeentehuis in Eethen. Aanbieding der begrooting 1937. Zaterdagvoormiddag kwam de raad' der gemeente Eethen in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester I). v. d. Schans. Alle leden zijn aanwezig. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. Van het Departement van Finan ciën is een schrijven ontvangen, waar in wordt medegedeeld, dat de bezwa ren tegen de plannen tot reorganisatie van den domeinendienst niet opwegen tegen de voordeelen welke ermede worden behaald, zoodat de regeering niet van de reorganisatie zal afzien. Dit schrijven wordt voor kennisge ving aangenomen. Voorts is ontvangen het 5-jaar- lijkseh verslag van de gemeentesecre tarie. Door den landarbeider P. W. Com- bee wordt een voorschot gevraagd van 1800 tot aankoop van een huis in Babyloniënbroek. De heer Donken beveelt Combee als een eerste arbeidskracht aan, die best voor 2 in de week voor de gemeente werk zou willen doen. Conform het voorstel van B. en W. willigt de raad het verzoek van Com bee in. 2. Aanbieding gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1937. De Voorzitter deelt mede, dat deze wat den gewonen dienst betreft in in komsten en uitgaven sluit met 92,895,48. De post onvoorzien be loopt ruim 4000. B. en W. hebben de begrooting sluitend kunnen krijgen zonder buitengewone maatregelen. De kapitaaldienst sluit met 15,952. De begrooting wordt in handen ge steld van de commissie, welke ook be last was met het onderzoek van de gemeenterekening en waarin zitting hebben de heeren Donken, Vos en v. d. Beek. De Voorzitter stelt voor de twee volgende punten in omgekeerde volg orde te behandelen. 4. Vaststelling kohier straatbe lasting. Het kohier wijst een bedrag van 1774,42 aan en wordt aldus vastge steld. De Voorzitter zegt, dat B. en W. nog voorstellen aan georganiseerde werkloozen een toeslag ad. 1,voor kolen te verstrekken, waarmede d«„ raad accoord gaat. Bouw gemeentehuis 3 Bouw gemeentehuis. Do Voorzitter brengt het voorstel Donken tot den bouw van een nieuw gemeentehuis te Eethen in behande ling: Spreker wil er even op wijzen, dal de huur van het tegenwoordige gemeentehuis in de toekomst lager zal worden dan 220. Weth. E. v. d. Beek betoogt, dat de bouw van een nieuw gemeentehuis, gelet op den financieelen toestand on verantwoord is. Spr. wijst op de Troonrede, waarin wordt gezegd, dat de toestand der openbare geldmidde len zorgelijk is en dat daarom zoowel voor het Rijk als voor de gemeenten de grootste voorzichtigheid het finan cieele beleid moet blijven beheerschen. Spr. verheugt er zich over dat zijn zienswijze door anderen wordt ge deeld. In een andere gemeente heeft men een nieuw gemeentehuis gebouwd' met overgespaard geld. Dat getuigt van een goed financieel beleid. Er be hoort veel moed toe om op een schul denlast van 90.000 ook nog op te stapelen de kosten voor een nieuw ge meentehuis en electrificatie van Doe veren en Heesbeen. Spr. noemt dit de waarschuwende stem van de Koningin negeeren. Het is financieele afbraak- politiek. Men heeft spr. verweten, dat hij in oppositie is, omdat hij het ge meentehuis in Genderen zou willen hebben. Spr. verklaart dat dit niet waar is. Het gaat er slechts om dat de bouw in deze benarde tijden niet ver antwoord is. De heer Donken zegt, dat het be toog van Weth. v. d. Beek geen steek houdt. Spr. zou zich ermede kunnen vereenigen, als Weth. v. d. Beek steeds een dergelijk standpunt had ingeno men. Maar volgens spr. is dit niet het geval. In verband hiermede wijst spr. op de dure werkzaamheden aan den Drongelschen dijk. Weth. v. d. Beek klaagt, dat de heer Donken bij herhaling terugkomt op den arbeid aan den Drongelschen dijk. Deze werkzaamheden waren noodzakelijk om de mcnschen tewerk te stellen. Dat is toch verre te prefe roeren boven stempelen. De heer G. v. d. Beek merkt op dat hel verweer van den heer Donken op hel betoog van Weth. v. d. Beek van geen waarde is. Spr. vraagt den Voor zitter of uit zijn mededeeling in de vorige vergadering, dat B. en W. meenden niet met een voorstel te moeten komen, geconcludeerd moet worden, dat in hel college verschil van meening is. Voorts meent spr. dat men er met een bedrag van 7000 niet zal kunnen komen. Wellicht zal dit verdubbeld moeten worden in ver band met hel aanschaffen van meu bels enz. Aangenomen dat de gemeente dus 14000 5 15000 zal hebben te betalen, dan kost haar dat gedurende 35 jaar jaarlijks aan rente en aflos sing ongeveer 1000. Momenteel be taalt de gemeente slechts 125 per jaar. Eertijds werd per inwoner aan rijksuitkeering 7,50 ontvangen. Van af 1936 nog slechts ƒ2,50, hetgeen 1200 a 1300 minder per jaar is. Spr. adviseert den raadsleden met deze factoren rekening te willen hou den bij het uitbrengen der stemmen. Voorts voegt spr. er nog aan toe, dat hij zich ontdaan gevoelt van eenig egoisme in deze kwestie. Spr. streeft er niet myir het gemeentehuis te Gen- deren te laten bouwen. Het raadhuis behoort in het middelpunt der ge meente, dus in Eethen. De heer v.d. Stelt vestigt de aan dacht op de Openbare School in Eethen, waarin enkele lokalen als ge meentehuis waren in te richten. De Voorzitter zegt, dat B. en W. niet met een voorstel kwamen omdat het hun aangenamer leek de meening van de raadsleden te hooren. Spr. is* ervan overtuigd, dat de sommen hoog zijn en dat de bouw financieel scha delijker voor de gemeente zal zijn dan de huür van het tegenwoordige ge meentehuis. Niettemin daalt de schul denlast telken jare; het loopende jaar inet 6000 en het komende met 5500. De heer G. v. d. Beek meent dat de bouw duurder zal zijn dan werd ge raamd. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een juiste raming zullen laten maken. Aan den heer v. d. Stelt antwoordt spr. dat in de school geen enkel lokaal on gebruikt is. Spr. moet het ten stelligste ontraden om te verhuizen. De heer Donken wijst nog op het voordeel, dat de gemeente op den duur een eigen huis zal bezitten en ook geen huur meer zal hoeven te betalen. De Voorzitter zegt, dat men den bouw niet als kapitaal-belegging mag beschouwen. De heer G. v. d. Beek heeft nog geen argumenten gehoord van de voor standers van den bouw. De Voorzitter zegt, dat deze bespre king een voortzetting is van wat in de vorige vergadering reeds werd aange voerd. Spreker zou nog even den tegenstanders, die den bouw willen uitstellen, totdat de heele gemeente schuld is afgelast, willen antwoorden, dat de raad dan evengoed het besluit kan nemen om nooit een nieuw ge meentehuis te bouwen. De heer G. v. d. Beek voelt er meer voor de belastingen te verlagen dan te besluiten tot den nieuwbouw. De Voorzitter brengt het voorstel Donken tot den bouw van een nieuw gemeentehuis in Eethen in stemming. Het voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Weth. Lankhaar, v. d. Schans, Vos en Donken en tegen de heeren v. d. Stelt, G. v. d. Beek en Weth. E. v. d. Beek. Hierna wordt de vergadering ge sloten. BENOEMING, Tot controleur der steun verlee ning te Waalwijk is door B. en W. benoemd de heer Piet Mooy haven meester alhier. Door het bestuur van de R.K. Middelbare Handelsavondschool is benoemd tot leernar in Boekhouden en Handelsrekenen de heer A. van Liempt, leeraar Boekhouden M. O. te 's Bosch. Bij resolutie van den minister van Financiën is de Surnumerair der Heg. en Domeinen J. J. Verseputter Inspectie D. B. te Haarlem, werk zaam gesteld ter Inspectie D. B te Waalwijk. LEZING. L.l. Zaterdagavond hield de heer Drs. G. van Imbeeck, leeraar aan de R. K- H. H. S.-H. B. S. alhier voor de leerlingen der R. K. Leer gangen te Tilburg, in café de l'In dustrie aldaar een lezing over »Gothiek», voor welke lezing veel belangstelling bestond. VERKOOP BUSSEN GEHAKT. De verkoop van de door de re- geering via de slagers aan steun trekkers verstrekte bussen gehakt loopt belangrijk terug. Er zijn weken geweest dat ongeveer 170 bussen werden verkocht. Gedurende de laatste verkoopweek bedroeg dit aantal slechts 112, Het echtpaar Fr. van der Gouw-Ammersdorffer te v.m. Besoijen herdenkt heden den dag, waarop het 50 geleden in het huwelijk trad. Het gouden bruiloftsfeest wordt a.s. Zaterdag gevierd. Woensdag 18 November a s. viert het echtpaar Aussems-van Boxtel te v.m. Besoijen zijn 50 jarig huwelijksfeest. L GOUDEN BRUILOFT. De viering van het gouden brui loftsfeest van het echtpaar Fr. v.d. Gouw-Amersdorffer te v.m. Besoijen wordt Zaterdagmorgen om 9 uur ingezet met een H. Mis welke wordt opgedragen in de parochiekerk van O.L. Vr. Onbevl. Ontvangen. De gouden jubilarissen zullen door bruidjes naar de kerk worden begeleid. Na deze kerkelijke plechtigheid zal een der bruidjes het bruidspaar aan zijn woning toespreken en bloemen aanbieden, terwijl na de aanbieding van het cadeau van de buurtbewoners door het comité om 12 uur de receptie plaats heeft. Om 7 uur brengen de Harmonie »St. Crispijn» en de Zangvereenigin. gen »Hallelujah» en «Vooruitgang zij ons doel» een serenade. Om acht uur neemt de feestavond in café Holtzer Passier een aanvang. Het comité hieft voor een uitge. breid en rijk gevarieerd programma zorg gedragen, waarop o m een voordrachten wedstrijd voorkomt. Om 't feeSt den noodigen luister bij te zetten worden de buurtbe woners verzocht te vlaggen Hetzelfde programma wordt op Woensdag 18 November afgewerkt voor het gouden echtpaar Aussems. van Boxtel. VAKCURSUS VOOR SLAGERS. lil eeu Ueztjf dagen gehouden vergadering van de Slageibvei eeni- ging werd besloten een vakcursus le organised en, waai toe een com missie beslaande uit de tueieu W. de G ra a 11 en P. Klerks werd be noemd. Naar wij verni men kan de cursus echter vooiluopig nog geen door gang vinden, daar de lesgevers een cursus in 1 ilburg beginnen. Boven dien hangt van 'l aantal aangillen af of het plan al of niet doorgaat. GROENE KRUIS. De Zaterdag ji. gehouden speldjes verkoop ten bate van het Groene Kruis heelt in deze gemeente, de som opgebracht van f 37,50. K. J. V. Zondag 15 November zal de plech tige aanneming plaats hebben van enkele nieuvse leden der K. J. V. „ORANJE BOVEN". Het bestuur van „Oranje Boven" heeft voor hedenavond alle belangstel lenden en vertegenwoordigers van ver- eenigingen uit v.m. Baardwijk bijeen geroepen in het Patronaatsgebouw ter bespreking van de plannen voor de feestviering bij gelegenheid van het a.s. Vorstelijk huwelijk. HARMONIE ST. JAN. Op het eerste Winierconcert van de Harmonie »St. Jan» op Zondag 15 November a.s. zal de tooneel- vereeniging «D.V.S.V.» alhier hare medewerking verleenen. Zij zal als dan opvoeren het tooneelspel in 3 bedrijven van Jan E. Odijk Pa piel en Staal» waarmede zij a.s. Zondag in den Gildenbond ook voor de leden van de R K. Werkliedenver eemging voor het voetlicht komt. DUSEEN AVOND VAN VROOLIJ KHEID!!! W. B. C. Hedenavond (Woensdag) wordt in 'tcafé van den Heer A. v. Bei kei de biljartwedstrijd tegen »Excelsior» uit Calé «City» van den heer H.de Ruijter voortgezet, die 14 dagen ge leden niet afgewerkt is kunnen worden. SCHAAKNIEUWS. Zaterdag 7 November begint voor Waalwijk de competitie in den Bra- bantschen Schaakbond. De »Diie Torens» III uit Tilburg is dan haar gast. Van den uitslag valt natuurlijk niets met zekerheid te zeggen. Ter rein en tegenstanders zijn nog on bekend. Laten we hopen dat de S. C W. Waalwijk op waardige wijze zal ver- tegenwoordigen. Voor belangstellenden zij nog ver meld, dat de S, C. W. ook aange sloten is bij den K. N. S. B. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor en de daar onder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurenden de maand October ingelegd f55244.63, terug betaald f81536 23. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1664U. AANRIJDING. Gisterenmiddag werd p het Hoog- einde alhier het 3-jarig dochtertje van den heer N. van Gelder, dat ondoordacht de straat overstak, door een luxe auto uit Oss aangereden. Hevig bloedend uit een wond aan het voorhoofd en met andere lichte kneuzingen werd de kleine opge nomen Door Dr. Kolster werd de wond gehecht en geconstateerd dat deze niet van ernstigen aard was zoodat nog van een betrekkelijk gunstige afloop mag worden gesproken. BILJARTEN. Tusschen de vereeniging De Haas uit Tilburg en Ons Genoegen alhier werd in café Kemperman een biljartwedstrijd gehouden. Ons Genoegen won met 40 punten. De uitslag was als volgt: Ons Genoegen De Haas Th. v. Weert 100 Doremalen 88 J. Klerks 100 De Beer 76 Zwaans 81 Vei hoeven 100 F. Slaats 86 v.d Waarden 100 Dijkstra 100 Frinks 90 .1. de Graaff 100 W de Haas 76 SCHEEPSRAMP BIJ IJMUIDEN. Aan hoord van den logger Sch. 179, die zooals thans vast staat, met man en muis voor Umuiden is vergaan, bevond zich onder de 14 leden der bemanning, ook M. Harteveld, als lichtmatroos, die voor 't eerst de reis meemaakte. Het was een broeder van de

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5