Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. mm 110080 BRABAIID" DE GOUDEN BRUG Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. NIEUWE RICHTLIJNEN NA DE DEVALUATIE, FEUILLETON DE ORDENING VAN HET BEDRIJFSLEVEN. NILMMER 89. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Nadat de regeering op den historisch geworden datum van 26 September 1936 haar oude en vermolmde aanpas singspolitiek had prijs gegeven en zij het dan gedwongen den gouden standaard had verlaten, werd van ver schillende zijden de vraag uitgespro ken, of degenen, die van geen wijken wilden weten en hun beleid op denzelf den voet bleven voortzetten, wel in staat zouden zijn een geheel hun vrij wel vreemde, nieuwe monetaire en economische politiek te voeren. Tot nu toe heeft de overheid blijk gegeven over het algemeen den gewij- zigden toestand meester te zijn. Dit heeft echter niet kunnen beletten, dat er gedurende de afgeloopen maand tal rijke publicaties verschenen van poli tieke voormannen en economen, die de regeering nieuwe richtlijnen hebben aangegeven, opdat Nederland nu eens eindelijk den weg opgaat van den zoo zeer begeerd en economischen opbloei, waarvan de eerste symptomen tot aller vreugde reeds aan den dag zijn getre den: eenige vermindering der werke loosheid, grootere drukte in de scheep vaart en uitbreiding van den export. .Dit blijkt ook uit het conjunctuurover zicht, dat is opgenomen in het jongste economisch Statistisch Maandbericht. Hierin wordt er met nadruk op ge wezen, dat de vooruitzichten van den economischen toestand in Nederland niet alleen worden bepaald door de voorwaarden, die door de depreciatie van den gulden zijn geschapen, doch eveneens en vooral in het eerste be gin door den toestand, zooals deze op het tijdstip van het loslaten van den gouden standaard in binnen- en bui tenland reeds was. Voor den val van het goudblok was er namelijk reeds een herstel ingetreden. De stimulans voor dit herstel ging uit van de metaalnij verheid en de katoenindustrie, gevolgd door de diamant-nijverheid en den steenkolenmijnbouw. De op de binnen- landsche markt aangewezen bedrijfs- ROMAN VAN HANNO FLESSEN. (Nadruk verboden.) Renateherhaalt hij en alles, wat hij denkt en voelt ligt in dit eene woord. Aanvankelijk teleurgestelde verwondering, daarna tastend overleg tot een plotseling begrijpen, dat on middellijk vergezeld gaat van een bij na emphatische bevestiging.... Renate zegt hij nog eens, muziek leggend in elke lettergreep van dezen naam. Natuurlijk, zoo alleen kunt u heetenzoo moet u immers hee- tenRenate, de wedergeborene, voor mij het begrip van de wedergeboorte gewordenUw hand was het, die mijn levenslot van dë laatste groote stap in het onbekende de wending heeft gegeven naar het nieuwe leven. Meer, veel meer dan uitsluitend leven beteekent dit opnieuw geboren wor den. Slechts weinig menschen valt zooiets ten deel, maar wien dit lot treft, die leeft dat nieuwe leven an ders, bewuster, voller, dankbaarder.... takken, waaronder ook de schoen- en lederindustrie, vertoonden echter geen verbetering, hoewel kon worden waar genomen, dat ook hier het dieptepunt werd genaderd. Het overzicht concludeert, dat het uitgangspunt voor de nieuwe monetaire politiek gunstig is en dat de stimulee- rende factoren thans de overhand heb ben en eerlang, omdat zij begunstigd worden door interne en externe om standigheden, tot een herstel van den economischen toestand van ons land zullen leiden. De voorstanders van devaluatie koesteren eveneens groote verwach tingen: de bedrijven zullen hun renta biliteit herkrijgen en hun omzet kun nen vergrooten; het vertrouwen op de geldmarkt zal terugkeeren; er zal een betere aanpassing aan de binnen- en buitenlandsche prijsniveaux en een meer positieve conjunctuurspolitiek ko men (lagere rentestandaard enz.). Laten we hopen, dat dit alles ver werkelijkt moge worden. En dat kan, zoo meent een deel der Tweede Kamer, mits de regeering breekt met het verleden en de mone taire maatregelen doelbewust, econo misch en sociaal, richt op de verster king der positie van ons land. Er zal een bewuste, typische politiek van con junctuur-stimuleering moeten worden gevoerd. Een en ander heeft men verleden week in ons blad kunnen lezen. In verband met het feit, dat welis waar het vertrouwen op de geldmarkt is teruggekeerd, doch kapitaal en on dernemingsgeest elkaar moeilijk kun nen vinden voor wat betreft het mid denbedrijf en het kleinbedrijf, bepleitte professor Polak dezer dagen de op richting van financieringsmaatschap- pijen. „Brengen banken en andere groote lichamen het aandeelenkapitaal van zulke financierings-lichamen bijeen en plaatsen zij daarna obligaties bij het publiek, dan wordt het risico van de kapitaalverschaffing over vele objecten verspreid en over vele hoof- Overweldigd door zijn gevoelens zwijgt de man. Maar niet alleen hij zelt is door zijn woorden in vuur geraakt, ook in dë ziel van de vrouw hebben zij weerklank gevonden. Wedergeboorte, ook voor mij zelt, klopt haar hart, bevreesd en gelukkig tegelijk. Wat kalmer nu vervolgt de man: Er is toch iets in de diepere be- teekenis van een naam, dat zich vroe ger of later in het leven van den menseh openbaart.... Ik zelf heet Sylvester. Ah! Met stijgende belangstelling omvat Renate's blik den man, wiens slanke gestalte tegen dë vensterbank geleund, door het binnenvallende dag licht scherp wordt omlijnd. Daarbij denkt ze aan het eerste woord, dat zij tol hem heeft gericht als antwoord op zijn vraag. Met dit woord heeft ze hem dus onbewust bij zijn naam genoemd. En diep in haar hart voelt zij het, door het lot bestierde naderkomen van mensch tot mensch. Ditmaal is hel Bella, die de min of meer opgewonden stemming ver breekt. Tot dusver heeft zij zich zoo stil gehouden, dat men haar aanwe zigheid bijna vergeten was. Tenslotte echter is de magische aantrekkings kracht, welke de, weliswaar verstom de, maar nog steeds geopende vleu- den verdeeld, waardoor het voor elk draaglijk wordt. Groeien gefinan cierde middelbedrijven tot emissie rijpheid, dan maken zij bij de finan cieringslichamen weer plaats voor nieuwe opkomelingen". Nog altijd zijn voorts de productie kosten in landbouw- en veeteeltbedrij ven te hoog. De deskundigen op dit ge bied dringen dan ook op spoedige ver laging hiervan aan. Dan is er nog de kwestie der prijs- verhooging. Wie de grondstoffen uit het buitenland moet betrekken en daar voor een hoogere waarde in guldens moet betalen, zal dit op een of andere wijze ook in zijn prijzen tot uitdrukking moeten brengen, zooals ook dr. Colijn in de Tweede Kamer heeft gezegd. Toch ziet men nog steeds schreeuwen de reclames met het opschrift: „Wij handhaven onze prijzen!" Dat dit vaak gebeuren moet tot groot nadeel van den winkelier, die aldus naar afzetge bied zoekt, is een vaststaand feit. De ongebreidelde concurrentie woekert nog steeds voort en beheerscht ook de zakenman, die zijn prijzen, ook al dwingt hem de hoogere kostprijs van buitenlandsch materiaal ertoe, niet ver hoogt, bang als hij is eenige klandizie te verliezen, omdui zijn collega het eveneens niet waagt tot prijsverhoo- EEN POLIS LEVE N S VE R ZEKERIN G gel op haar uitoefent sterker clan alle goede opvoeding. Langzaam staat de dog op, loopt met een zekere grandezza op hel in strument toe, legt met onnavolgbare gratie haar beide voorpooten op te toelsen en luistert met gespitste ooren en schuin gebogen kop naar het door haar aangeslagen onharmonische ac- coord.... Het beeld is zoo vermakelijk, dat beiden in luiden lach uitbarsten. Re nate trekt den hond van den vleugel weg en terwijl zij zijn kop streelt, zegt ze nog steeds lachend: Nu leert u mijn Bella meteen goed kennen, meneer Sylvester.... Er volgt een korte pauze, waarbij zij haar gast vragend aankijkt. Ach, natuurlijk.... neemt u me niet kwalijk.... ik vergat heelemaal.... u permiteert, Von....bergHij zegt Von-berg, aarzelend en zijn zooeven nog ontspannen gelaat krijgt daarbij een pijnlijke uitdrukking. Want ten gevolge van de wending, welke het ge sprek nu door de officieele kennisma king neemt, werpt het verleden zijn donkere schaduwen op het nieuwe le ven, dat daar straks den man nog slechts tegen lachte. Niets van deze wisselende stemming ontgaat Renate's scherp observeeren- den blik. Zij meent de oorzaak te we ging over te gaan. Over het algemeen is door deze concurrentie de prijsver- hooging op het oogenblik nog niet bijster groot. Er zijn natuurlijk artikelen voor dagelijksch gebruik, die niet om hoog behoeven, omdat ze van Neder- landschen bodem zijn; de regeering zal goed doen hierop nauwlettend toe te zien. Maar andere, die uit 't buiten land komen of waarvan de grondstof fen van vreemden oorsprong zijn, zul len echter in prijs omhoog moeten, om den weg terug te maken naar een nor malen tijd. Vanzelfsprekend zullen aan eventu eel hoogere prijzen van t levensonder houd de loonen en salarissen waar noo- dig moeten worden aangepast. Het werkeloosheidsvraagstuk houdt de gemoederen nog steeds bezig. Bin nenkort is van katholieke zijde de pu blicatie te verwachten van een Plan van Opbouw, waaraan verschillende deskundigen o.a. drie oud-ministers hun medewerking hebben gegeven. Dit plan zou uitgaan van de gedachte, dat het probleem van de werkloosheid vóór alles thans krachtig moet worden aan gepakt en dat het een onjuiste politiek van de Regeering is geweest, in dezen tijd van groote werkloosheid en lage prijzen, belangrijke werken slechts ge deeltelijk of in het geheel niet uit te voeren, maar deze te verschuiven naar betere tijden. Juist dergelijke werken moet men niet uitvoeren in een tijd van hoogconjunctuur, wijl ze dan veel te duur uitkomen en een veel te zwaren last leggen op de gemeenschap. Het ligt niet in de bedoeling, deze werken te doen uitvoeren in werkver schaffing, maar in normale loonen, om dat alleen op die wijze een doeltreffen de bestrijding van de werkloosheid mo gelijk is. Met belangstelling zien we deze pu blicatie tegemoet. In anti-revolutionaire kringen heeft een commissie zich o.a. bezig gehouden met bestudeering van de ordening van het bedrijfsleven en advies uitgebracht omtrent hetgeen de partij te doen staat. Aangegeven zijn, welke maatregelen van overheidswege gewenscht zijn, o.a.: wettelijke regeling van de bindend en onverbindendverklaring van colectieve onverbindendverklaring van collectieve verruiming van bevoegdheid der be ten en zich geïnteresseerd voorover buigend, vraagt ze: Achbent u dat? U bent dus de man, die Hoezoo?... Wat weet u van me?... Heeft iemandvalt hij haar snel in de rede en op dit oogenblik toont zijn gelaat slechts angst en gejaagd heid. Nu ja...., haast Renate zich hem gerust te stellen, het is toch geen won- der, dal ik uw naam kon. Zoo afgezon derd woon ik hier toch niet, dat ik niet zou weten wat er in de wereld omgaat en eerst recht, wat er in mijn naaste omgeving gebeurt. U zult toch begrijpen, dat een en ander mij wel interesseert; dat kan toch niets be- leedigends voor u hebben en ik zie heusch geen enkele reden waarom u zich daarover zoudt opwinden. Zij spreekt opzettelijk meer en lan ger om hem gelegenheid te geven zich it herstellen. En inderdaad schijnen haar woorden hem te kalmeeren. Hoe wel hij niet direct begrijpt, wat zij er mee bedoelt, voelt hij toch met eenige verlichting, dat het niets nadeeligs kan zijn, wat zij van hem weet of meent te weten. Zijn glimlach lijkt dan ook zeer natuurlijk, als hij, voorzich tig laveerend, opmerkt: U moet het mij maar niet kwalijk nemen. Helaas gaan m'n zenuwen er drijfsraden voor zoover de verschillen de bedrijfsverhoudingen dit mogelijk maken. Ten aanzien van de ordening met economisch doel wordt o.a. wen- schelijk geacht: overheidszorg voor een goede economische voorlichting; het beperken van de crisismaatregelen en het overlaten van de verantwoordelijk heid van de behoeftenvoorziening door productie en distributie van het be drijfsleven. Nu de omstandigheden de regee ring gedwongen hebben om een geheel nieuwe politiek te gaan voeren, zal zij met al deze factoren rekening moeten houden. Met vertrouwen kan dan de toekomst tegemoet worden gezien. Is de overheid bereid eindelijk een con structieve welvaartspolitiek te voeren, dan zal Nederland economisch opbloei en en zullen ook de bedrijven, die tot nu toe weinig of geen invloed van het beginnende herstel ondervonden, om dat zij op de binnenlandsche markt 1 zijn aangewezen, geleidelijk aan weer opleven, want met de welvaart ver groot ook de koopkracht van het pu bliek. En hoe grooter de koopkracht, hoe grooter de bloei ook van onze schoen en lederindustrie! De vergadering van de Diocesane R. K. Werkgeversvereeniging, te Bre da gehouden, heeft nog eens duidelijk doen zien, hoe noodzakelijk de orde ning en saneering van het Neder- landsch bedrijfsleven is. Mr. H. Muy- ser schilderde den toestand in de leder branche wel heel somber, mr. M. Steenberghe zette nog eens duidelijk de moeilijkheden van de baksteenin dustrie uiteen en daarbij trad wel heel scherp in het licht, welk een lijdensweg men bij de pogingen om orde en ver betering te brengen moest gaan, terwijl dan deze pogingen zooals bij de Cen trale H. L. S. nog grootendeels moes ten mislukken. Daartegenover werd de noodzakelijkheid gesteld van een snel ler en doeltreffender gang van zaken, waarbij de mogelijkheden, welke de bestaande wetgeving biedt, ook daad- nog wel eens met me vandoor. Mis schien is dat begrijpelijk, als u be denkt, dat.... Hij hapert even. Vriendelijk helpt Renate hem ver der. Natuurlijk, meneer von Berg. Duidelijk en goed verstaanbaar komt hel van haar lippen, dat „meneer von Berg" en niet „meneer Vonberg". En dat overrompelt den man volkomen. In een gevoel van toenemende onze kerheid, waartegen hij zich tevergeefs tracht te verzetten, weet hij zoo gauw geen antwoord. Maar de vrouw, die hem steeds meer de verpersoonlijking van de goede, reddende engel toe schijnt, vervolgt argeloos en vol har lelijkheid Zonder u persoonlijk te kennen, heeft uw lot mij toch geïnteresseerd. Ik lees door een en ander den laatsten tijd de krant zelfs veel trouwer dan ik ooit gedaan heb. Maar eerlijk gezegd, heb ik me u toch heel anders voorge steld, meneer von Berg. Daar is hij weer, die andere naam, dien zij hem geeft. En bij haar laatste opmerking bloost Renate zelfs lichte lijk, maar haastig vervolgt ze: (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwpscbe en Langstraatsche (onraiit, 40. GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1