Plaatselijke Berichten. DUSSEN. EETHEN. KAATSHEUVEL. Het a s. Vorstelijk huwelijk. In u.m. buuiüwijk iitt/l men de uuuiücitiaiuy ütr Jttóle- lijhindcn iteas ter hand ytnuiticn» De veieeiiigiiig «Oranje Boven» had WueiisUagavoiiu 11 bijeenkomst belegd lu bel Bali onaalsgtbouw Waai loe alle ingezetenen van v.m. Baardwijk en ueputulies van ver- eeuigin^cu aldaai waien uilgenoo- digu, ler bespreking van de leeste- lijKuedeu bij gelegenheid van het a.s. \oisleiijk liuweiijk. Er was veel belangstelling. De Vooizitiei'van »Uiaii)e Boven» de beer L. Bullens, gal 111 zijn openingswoord een uiteenzetting van de wijze waarop de laatste Jaren de teesleiijkbeuen liet Koninklijk Huis beirellciiue geiegeldwoiden. Liaarloe ziju deslijus op iiiilialiel van den E.A. Heer burgemeester Moonen in de diverse deelcii der gemeente Uranje-comilé's opgericht, alsmede één centraal cuuiilé voor de getieele gemeente waaiiu de wijk. comité s vertegenwoor jigd waren en waarvan de buigeineesler voorzitter weid. Dit jaar is echter dit centraal comité geen enkele maal bijeen geweest en is hel Koninginneleest opgezet zonder voeling met elkaar te bouden. (Juk met de wijze waarop het ge meentebestuur onlangs de leeslelijk- hedcii bij de veiloving van H. K. H. Bruises Juliana heelt geregeld ka i spr. zich niet vereenigen. Hel moest toen inderdaad alles wel heel gauw in elkaar gezet woiden, maar waar het spr. bekend is dat wel het Oranje-Comité in het centrum op hel gemeentehuis was ontboden voor een bespreking, daar meent hij dat men ook de andere wijk comité's niet had mogen passeeren. »Oranje Boven» achtte zich door deze han delwijze te kort gedaan en toen zij daags vóórdien leesidaghet verzoek ontving om aan den opzet mede te werken üeelt zij gemeend hieraan niet te moeten voldoen. Het bestuur stelt zich op het standpunt dat, zoolang er nog 4 Oranje comité's beslaan dergelijke feesten door deze comité's moeten worden opgezet. Voor wat betreft de op handen zijnde feestelijkheden is hel bestuur niet van plan te wachten op, of zich neer te leggen bij hetgeen men misschien straks in Waalwijk be slissen zalhet wenscht zich niet onder den voet te laten loopen. Spr. meent van de veronderstel, ling te moeten uitgaan dat men in Baardwijk zelf feest kan vieren, anders hebben de verschillende Oranje comités geen reden van be staan meer. Om al deze redenen meende Oranje Boven» niet langer meer te mogen wachten en de voorbereidingen ter hand te nemen, temeer waar deze feestdag veel grootscher en luister rijker zal moeten worden opgezet dan het gebruikelijke Koninginne leest. Mogelijk is erlaterwel aanleiding om voeling te houden met't overig deel iter gemeente en zal men «Oranje Boven» ook wel tot samen werking beieid vinden, doch dat is een kwestie die nader onuer het oog kan worden gezien. Het bestuur wilde eerst gaarne het standpunt der ingezetenen van v.m, Baardwijk kennen en zich de mede werking van velen verzekeren om dit feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Het had zich o.m. voorgesteld om door het vormen van buurtcomité's in v m. Baardwijk deze medewerking zoo groot mogelijk te maken. Uit de discussies die op deze in leiding volgden bleek het idee van buurtcomité's te vormen wel in de smaak te vallen en werd er ook op aangedrongen de vereenigingen in v.m. Baardwijk zoo spoedig mogelijk afzonderlijk bijeen te roepen. Uit de vergadaring werd tevens de vraag gesteld of het bestuur zich al eenige voorstelling had gemaakt van den aard der feeslelijkheden, zulks in verband met den wintertijd die zich niet leent voor kinderspelen buiten, openlucht concerten e. d. Zelfs zou een optocht met guur weer voor de de lnemersgeen hapje zijn. De Voorzitter antwoordt dat het bestuur nog geen vast omlijnde plan nen heeft. Hij beaamt dat kinder spelen e d. bezwaarlijk in de open lucht hehouden kunnen worden, doch een optocht in den winter acht hij heel wel mogelijk. Als elke ver- eeniging, (er zouden er wel 30 in Baardwijk zijn) een wagen versiert, waarop den aard hunner vereeniging wordt uitgebeeld, en bovendien elk buurtcomilé dan zou dat eer. luister- lijke optocht kunnen worden. Op de meening door een der aan wezigen geuit dat er in v.m. Baard wijk niet voldoende geschikte wagens voor een optocht zouden te vinden zijn geelt de Voorzitter als zijn meening te kennen dat ook gewone boerenkarren zich heel goed hier voor zouden leenen. Een er. ander is echter een kwestie van later zorg als eerst omtrent den opzet een plan is vastgesteld. De vraag wordt gesteld of er nog niets van bekend is dat ook het Centraal Oranje Comité zal worden bijeengeroepen om de a s. feestelijk heden te bespreken, waarop de Voor zitter autwoordt dat hem daarvan nog niets bekend is. De Voorzitter haalt verder nog een uitdrukking aan van den E.A. Heer Burgemeester, die bij de laatste zaughulde door de gezamenlijke Koren van Groot-Waal wijk gezegd zou hebben, dat hij hoopte bij de volgende feestelijkheden weer zulk een groot koor van de gezamenlijke gezelschappen bijeen te zien. Spr. vindt een dergelijke toespeling erg voorbarig voor iemand die zelf het imiaiief nam om de feestviering voortSan in elk deel der gemeente alzondeilijk te houden. Over de verdeeling van v.m. Baardwijk in verschillende buurten ontspon zich hierna een uitvoerige gedacii te wisseling. Verscnitlende voorstellen werden geüaan waaruit ten slotte als de meest geschikte verdeeling werd gekozen; een buurt Laageinde, en uuurl Mui. Ljetl'straat met Baard wyksche Mraal tn een buurt Hoog- eiude met Vooreinde. De bewoners der verschillende buurten zullen door het bestuur van «Oranje Boven* worden bijeenge roepen om buurtcomité's te vormen die met hel bestuur zullen samen werken om verdere plannen te beramen. Door een der aanwezigen werd geadviseerd om met het bijeenroepen der buurten nog even te wachten, omdat het centraal comité waar- scuijnlijk ook wel spoedig bijeen geroepen zal worden Het bestuur zou dan beter op de hoogte zijn van de plannen in de andere deelen der gemeente waarmee men ongetwijfeld uij net opmaken van een eigi n plan ziju nut kan doen. De Voorzitter gaf echter als zijn meening te kennen dat niet langer meer kon worden gewacht daar anders de tijd van voorbereiding veel te kort is. Hij adviseerde ten spoedigste bijeenroeping, temeer waar deze voorbereidingen en sa men werkingmei het centiaal comité, als dit daarop een beroep doet, niet behoeft uit te sluiten. Besloten werd daarom de buurt Min. Lo-tfstraat met Baardwijksche straat reeds a.s. Zaterdagavond te doen vergaderen in calé v. Helvoirl; de ouurt HoogeindeVooreinde op Woensdagavond in café v.Cromvoirl en de buurt Laageinde Zaterdag avond in café Snijders. Onder dankzegging voor de goede opkomst sluit de Voorzitter hierna de vergadering. DE NOVEMBER-ACTIE VAN HET C. N. V. Tweehonderd bijeenkomsten. De Christelijke Vakbeweging zoo als zij zich met haar 22 bonden en bijna honderd tien—duizend leden concentreert in het Christelijk Na tionaal Vakverbond, maakt zich op voor de November-propaganda. Zij voerde reeds vele malen in de November.maa >d deze actie, waar door de leden versterkt werden in den strijd om het recht en duizende arbeiders, bedienden en ambtenaren tot de overtuiging werden gebracht dat zij zich ni.'t neutraal, socialistisch of communistisch maar christelijk dienden te organiseeren. Er is thans alle aanleiding de November-actie met verdubbelde kracht te voeren. Eenerzijds zijn daar de andere richtingen in de vakbeweging, die uit een ander be ginsel leven, die opdringen. Ander zijds komen de groepen op die de arbeiders weer tot onmondige kinde ren willen maken. Bovendien, en dat is de voor naamste reden der actie, de nood der werkenden en niet-werkenden is groot. We weten niet hoe de eco nomische ontwikkeling van ons volksleven zal zijn, waarom het noodig is de macht tot recht te vergrooten en te versterken. In meer dan tweehonderd plaatsen houdt de Christelijke Vakbeweging groote vergaderingen, ter bespreking van twee onderwerpen n l. »Denood van dezen tijd» en »De eisch van ons beginsel.» Ook in onze gemeente vindt zulk een propaganda-vergadering plaats, waar een tweetal voormannen uit het C. N. V. over deze onderwerpen zullen spreken. De bijeenkomst wordt gehouden op 'Woensdag 11 November in de zaal van Chr. Belangen Besoijen en vangt des avonds te 7.30 uur aan. Wij wekken U op deze samen komst bij te wonen Komt luisteren naar de uiteenzetting der leiders! En schaart U om de vaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond SOBRIëTAS SPELDJES. Op Zaterdag 7 en Zondag 8 Nov. zal het Sobriëtasspeldje worden verkocht ten bate van de R.K. Drankbestrijding. Wij vertrouwen dat een ieder dit schoone doel voor oogen heeft en gaarne een offertje hiervoor zal geven DIENSTVAK DER REGISTRATIE EN DOMEINEN. Bij resolutie van den minister van Financiën is de adjunct commies J. C. Huisman ten kantore der Heg. en Dom. te Waalwijk, aangewezen als candidaat voor het ambt van commies der Registratie en Domeinen. DE KLEINE WASSERKUPPE- VLIEGERS. Zondag hield de Waalwijk Kaats- heuvelsche Jeugdluchtvaarlclub na bij de Roestelberg een vliegdag. Wegens afwezigheid van Breda kon de voor dien dag uitgeschreven wedstrijd niet doorgaan. Tilburg verscheen met enkele eigen ontwerpen en verschllende motormodellen. De Kleine Wasser- kuppe Vliegers kwamen eveneens goed voor den dag Hun toestellen bleven tot nu toe 55 seconden in de lucht, doch L. Zeegers wist Zondag ziju »Baby» (spanwijdte 120 cM. met enkel geknikte vleugel) 65 en 72 seconden zwevend te houden. B. Bank maakte met zijn Colibri (spanwijdte 80 cM, met dubbel ge knikte vleugels) een vlucht van 60 en 61.2 secouden Beiden behaalden 't zoogenaamde B.-brevet. L. Zeegers verbeterde aldus zijn record met 22 seconden. De onderlinge wedstrijd van de Waalwtjk-Kaalsheuvelsche club had den volgenden uitslag L. Zeegers (Baby) 25 sec. (Colibri) 20 sec.; C. Bank (Colibri) 14.6 sec.; G. Smit Cohbri) 7 sec L. Leenaarts (eigen ontwerp) 6.7 sec.; deze allen met handstart. A. v. d. Linden (motormodel) 20.2 sec. Loopstart: L. Zeegers 65 en 72 sec.; C. Bank 60 en 61.2 sec.; G. Smit 15.6 sec.: L. Leenaarts 12sec. Morgen, Zondag wordt de wed strijd voortgezet. Men verwacht bezoek van Breda, Nijmegen,Tilburg Arnhem. Er zullen mooie prijzen worden uitgeloofd. BILJARTEN. Uitslag biljartwedstrijd café van Berkel, 2e viertallen. W.B.C. Excelsior L. v. Berkel 100 Groothuijzen 86 P. Danckaert 100 J. Moonen 51 A. v. Berkel M. Vugts 100 P. Pulles 84 100 A.v.d. Broek 87 308 400 Gemid. Excelsior 3.48 DE DISTRIBUTIE VAN VERSCHE ZEEVISCH. De minister van sociale zaken heeft aan de betrokken gemeente, besturen, o. a. ook aan dat van Waalwijk, bericht, dat hij voor nemens is in den loop van de week van 15—21 November een aanvang te maken met de distributie van versche zeevisch aan werkloozen en armlastigen. In aanmerking voor de distributie van versche zeevisch komen alle werkloozen, die ondersteund worden ingevolge de uit het Werkloosheids- subsidiefonds gesubsidieeide steun regeling, of bij een uit dat fonds gesubsidieerde werkverschaifingzijn te werk gesteld, benevens alle armlastigen in den zin der Armen wet Aan gezinnen tot en met vier personen kan 2 kg. visch per week, aan gezinnen, bestaande uit meer dan vier personen kan 4 kg. visch per week worden verstrekt. De inkoopsprijs bedraagt f0.18 per K.G., terwijl de verkoop aan de daarvoor in aanmerking komende personen moet geschieden legen f020 per KG. De distributie be hoort rechtstreeks van gemeentewege te geschieden. Plaatselijke visch. handelaren kunnen daarbij, voor- loopig niet worden ingeschakeld. VOOR DE MISSIE. Onlangs hebben een paar missie zusters van Kardinaal Lavigerie uit Boxtel een lezing gehouden voor de leden van den R.K. Vrouwen bond Woendagmiddag deden zij dat voor de Katholieke schooljeugd, eerst voor de meisjes en daarna voor de jongens. Vooral bij de laatsten was groote belangstelling voor de lezing en mooie lichtbeel den. Een goede missie-propaganda onder de jeugd, die nog ruim f37.- voor dit doel opbracht. BOTSINGEN. Twee groentekarren reden aan 't Westeinde tegen elkaar, waardoor een der berijders nl. V. kwam te vallen en daardoor eenige ver wondingen aan hoofd en handen bekwam, die door dr. Langemeijer verbonden werden. Een dame die aan 't chauf feuren leeren was reed een vracht wagen der fa. M. alhier in de flank aan. Auto en wagen werden niet be schadigd doch het paard liep 'n blessure op. DRUKTE IN SCHOENINDUSTRIE EN LEESTENFABRICAGE. Wij lezen in 't Vakblad voor de Sch jen makerij De schoenindustrie is in 'I alge meen op 't oogenblik zeer goed van orders voorzien. Sommige fabrieken hebben voor enkele maanden bestellingen in 't voren, een situatie die in langen tijd niet is voorgekomen. De leestenindustrie heeft 't even eens tlink druk gekregen. De nieuwe mode der vierkante neuzen en evenzeer die der plateaumodellen maakt de aanschaffing van een aanzienlijke hoeveelheid nieuw leestenmateriaal noodzakelijk op de schoenfabrieken. Na de langdurige klaagliederen, die in de schoenindustrie eerder vielen te vernemen, doet 't weldadig aan thans zooveel opgewektere geluiden te hooren. Moge deze ver beterde situatie doorwerken en zich bestendigen. VEEMARKT BREDA. Even zeker en regelmatig als winter en zomer komen en gaan, even regelmatig komt de zeer ge animeerde najaars-stierenmarkt in Breda. Maandag 16 November is de dag. Fokvereenigingen, die eens een extra beste stier willen hebben, vaardigen er hun besturen naar af; nog steeds zijn ze goed geslaagd, want uil heel West-Brabant voert men er uitstekend materiaal aan. De verkoopers komen er gaarne, wordt er wel eens niet verkocht, toch toont men er zijn stiertjes; ZIJ DURFDE BIJNA NIETS ETEN. Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed. „Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, want ik leed langen tijd aan indigestie; op het laatst durf de ik bijna niets meer te eten. Eenige maanden geleden begon ik Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje in mijn eerste kop thee, en dit bleek werkelijk een prach tige kuur te zijn. Ik ga door met Kru schen Salts en heb nu geen indigestie meer, ik kan weer gewoon mee eten en voel mij veel heter". Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snel en ge regeld door Uw inwendige organen wordt verwerkt, begint het te gisten, er ontstaan gassen en zuren, welke maagpijnen of onpasselijkheid e.d. veroorzaken, zoodat elke voeding een bron van ellende wordt. Bovendien hoopen zich afvalstoffen in Uw li chaam op, welke de algeheele gezond heid schaden. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samenge steld, hebben de eigenschap Uw in wendige organen aan te sporen tot snelle en geregelde werking. De afval stoffen zullen zich daardoor niet meer kunnen ophoopen en worden geregeld verwijderd. Zoodoende wordt ook de oorzaak van Uw onpasselijkheid en Uw maagbezwaren weggenomen. Slechts de kleine dagelijksche dosis in Uw eerste kop thee of koffie op de nuchtere maag en alle spijsverteirngs- klachten behooren tot het verleden. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a ƒ0.40, ƒ0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. de besturen der fokvereenigingen zien ze, praten er met hun leden over om later te komen koopen. Dus komt allen, ge helpt u zeiven ,en elkander. Maandag 16 November is de stierendag (Vervolg Plaatselijk Nieuws 3e blad pagina 1). In de gehouden ledenvergadering der R.K. Tooneelvereeniging „Oefe ning en Vermaak" werden tot be stuursleden gekozen: H. Simonis, voor zitter; A. van Dijk, vice-voorzitter; P. van Olst, secretaris-penningmeester. In 't Patronaat hield de R.K. Werkliedenvereeniging alhier een al- gemeene ledenvergadering, welke goed bezocht was. Besloten werd met St. Ni- colaas een optocht te organiseeren, waarbij de Heilige dan feestelijk zal worden ingehaald. In 't verenigings lokaal zal dan een groot kinderfeest worden georganiseerd. Het voornemen bestaat tevens nog dezen winter een sociale cursus voor de leden te organiseeren. Reeds lang was er tusschen de drie landarbeidersbonden eenerzijds en de werkgevers anderzijds een geschil gerezen over de arbeidsvoorwaarden. Van geschil was eigenlijk geen sprake, doch de werkgevers wilden niet ingaan op een collectief contract. Thans is in deze uitspraak gedaan, waaraan beide partijen zich hebben onderworpen. Als arbiter is opgetreden de heer v. d. Schans, burgemeester van Andel. Bij deze scheidsrechtelijke uitspraak zijn de arbeidsvoorwaarden als volgt vastgelegd: a. Tijdloonen losse arbeiders: Mi nimumloon voor volwaardige, meerder jarige arbeiders 22 cent per uur, des winters 2 per dag, voor zwaardere werkzaamheden 25 ct. per uur, over uren minimum 25 ct. per uur. b. Accoordloonen: De mogelijkheid moet bestaan dat minimaal 25 ct. per uur kan worden behaald. c. Bieten rooien met 1 x koppen hakken 5]/2 tot 7 ct. per roede. Bij meer dan 19 tarra, \]/2 ct. per roede kor ting. Deze arbeidsvoorwaarden gelden van 26 October tot ultimo April 1937. Tengevolge van den hoogen wa terstand spoelde op den polder „Janne- zand" een duiker weg, waardoor een gedeelte van den polder onder water liep. In allerhaast werd een dam op geworpen, waardoor 't water tenslotte gekeerd kon worden. Het water heeft veel schade toege bracht aan de bieten en 't pas gezaaide graan. Donderdagmiddag geraakte de heer Sneep uit Geertruidenberg met zijn hand tusschen een snijmachine op de papierfabriek Maasmond alhier, waardoor een drietal vingers werd afgesneden. De getroffene werd over gebracht naar 't Ziekenhuis te Raams- donksveer. HANK. Dezer dagen had de vrachtrijder N. V. alhier het ongeluk, bij het nemen van een draai, met zijn vrachtauto ge laden met bieten aan de Nieuwesteeg in een sloot terecht te komen. Met veel moeite gelukte het auto en lading weer op den weg te krijgen. Het ongeluk liep zonder persoonlijke onge lukken af, terwijl de materieele schade gering was. Dinsdag j.l. had de slager F. Lee mans alhier, het ongeluk zich met een mes bij het uitbeenen van vleesch in de hand te snijden. Hij werd zoodanig verwond dat hij zich onder behande ling moest stellen van Dr. v. Vuuren uit Dussen. Deze hechtte de wonde, maar de slager zal eenigen tijd geen werkzaamheden kunnen verrichten. In verband met het 40-jarig jubi leum van Burgemeester J. J. H. Snij ders. als secretaris der gemeente Dus sen, wordt heden Zaterdagmorgen om 9 uur een openbare raadsvergadering gehouden, waarin hulde aan den jubila- ris zal worden gebracht. De secretarie zal Zaterdag 7 No vember en Dinsdag 10 November 1936 gesloten zijn. Voor dringende zaken zal op beide dagen zitting worden gehouden des v.m. van 9—10 uur. Gemeente-Politie. Tot volontair bij de gemeente-poli- tie alhier is door den burgemeester dezer gemeente toegelaten de heer F. A. M. Smulders uit Tilburg, zulks met ingang van 9 November a.s. Diamanten Bruiloft. De besturen van de harmonieën Euphonia en Apollo en het bestuur der zangvereeniging Bel Canto besloten bij het zeldzame feest dat Zaterdag in de Mgr. Völkerstraat gevierd wordt, n.l. de diamanten bruiloft van het echt paar A. Stam-Ver schuren, gezamen lijk een serenade te brengen. De heer van Nieuwstadt zal namens de drie vereenigingen het woord voe ren. R.K. Werkliedenvereeniging. Op Woensdag 11 November zal in de zaal van den R.K. Gildenbond het Winlerprogramma voor „Algeineene Ontwikkeling" vervolgd worden met een lezing over „Sociale Verzekerings wetten" door een Ambtenaar van den Raad van Arbeid. Waar deze Sociale Verz. Wetten een groote rol spelen in het economisch leven van den arbei der, zal dit belangrijk onderwerp on getwijfeld de belangstelling van vele arbeiders trekken. Na afloop wordt een film vertoond. Waterleiding. Op de laatst gehouden vergadering van den Bond v. Huiseigenaren kwam de kwestie van aansluiting bij de wa- i i i i i i i i i i

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6