i Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. BINNENLAND. BRIEVEN UIT WASPIK. DRUNEN. DUSSEN. EETHEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN, KAATSHEUVEL, RAAMSDONK. J 1 1 I 1 II 1 i 11 Martinez Barrio, die met de voed selvoorziening van Valencia is belast, heeft een langdurige bespreking ge- bad met Azana, om deze de nutteloos heid van een verder verzet tegen de witte legers aan te toonen. Azana heeft vervolgens Largo Caballero geraad pleegd, die echter weigerde zich over te geven. Zoowel van nationalistische zijde als van den kant der regeering wor den successen gemeld. De buitenlandsche militaire waar nemers te Madrid hebben met ver wondering de weifelende taktiek van de nationalistische bevelhebbers ga degeslagen. Naar van betrouwbare zijde verluidt, waren Franco's troe pen Zindag j.l. in het bezit van de Toledo-brug. Zij werden sindsdien in dezen sector verslagen en moesten de bezetting dezer brug opgeven. Men is van oordeel, dat de nationa listen, indien ze Zondag en Maandag van Getafe, Villa Verde en Ca ra ba n- chel uit krachtig waren opgedrongen, de stad nu zeker grootendeels reeds in hun bezit zouden hebben. In stee van dezen stormloop te ondernemen, maakten zij een flankbeweging over Casa de Campo, welke afgeslagen werd. Gemeld wordt nog, dat na felle te genaanvallen der Madrileensche be legerden, waarbij Franco's mannen in Casa de Campo ernstige verliezen zou den hebben geleden en zelfs door de rooden omsingeld zouden zijn, latei- een nieuw offensief der nationalisten is ingezet. ITALIë-OOSTENRIJK-HONGARIJE. In een na de conferentie der drie bovengenoemde mogendheden uitge geven communiqué wordt o.m. de juistheid erkend van het standpunt van Oostenrijk en Hongarije ten aan zien van de rechtsgelijkheid inzake bewapening. De drie regeeringen zullen elkander op de hoogte houden van de verwer kelijking van dit principe, dat een fundamenteel beginsel der rechtvaar digheid is. Italië zal rekening houden met de wenschen van de Oostenrijksche en Hongaarsche regeeringen, betreffende deelneming dezer landen aan de eco nomische exploitatie van Abessynië. De economische samenwerking dei- drie landen zal worden voortgezet op dezelfde basis als voorheen, terwijl de drie regeeringen besloten hebben hun economische betrekkingen met andere staten tot ontwikkeling te brengen langs den weg van bilaterale accoor- den. ALLE MACHT AAN GOERING. De F ranse lie journaliste Madame Tabouis schrijft, dat over eenigen tijd de Duitsche regeering gewijzigd zal worden op zoodanige wijze, d it alle actie van hel rijk onderworpen zal worden aan het militair gezag. Hitier zal zich boven de details der uitoefening van het gezag verheffen en blijft kanselier, doch de macht wordt uitgeoefend door vice-kanse- lier Goering, die voorzitter zou wor den van een directorium, bestaande uit 3 personen, n.l. von Ribbentrop, Keppler en een derde, welke nog niet bekend is. De rijksdag zou ontbonden worden en vervangen door een senaat, be staande uit 200 door den Fuhrer be noemde leden. DE BROER VAN FRANCO IN ITALIë. De bekende Spaansche vliegenier majoor Ramon Franco, de broer van generaal Francisco Franco, de leider van de Spaansche nationalisten, is met een geheime missie naar Rome gezonden. Aan de pers verklaarde majooi- Franco o.a., dat de restauratie in Spanje niet noodig was, daar de mo narchie steeds tweedracht had opge wekt. Hij voegde hieraan toe, dat de nationale regeering eerst een militair karakter zal dragen en daarna volgens een corporatief systeem zal worden georganiseerd, evenals in Italië. PRINS BERNHARD RITMEESTER DER HUZAREN. Z.D.H. Prins Bernhard, die op zijn eigen wensch benoemd zou worden tot officier bij de blauwe huzaren, zal volgens de Tel. terstond na zijn na turalisatie worden benoemd tot rit meester a la suite. Daar het vorstelijk paar zich zal vestigen te Soestdijk, zal de Prins worden ingedeeld bij het eerste halfregiment in garnizoen te Amersfoort. In aansluiting aan het officieele be richt, dat H.M. de Koningin aan Prinses Juliana en Prins Bernhard 'n gedeelte van het paleis Soestdijk heeft aangeboden, verneemt het blad nader, dat H.M. voor zichzelf in dit paleis slechts eenige vertrekken heeft gere serveerd, doch dat het paleis overi gens geheel ter beschikking van Prin ses en Prins komt. ücuchte Ltzer Gisteren zijn we door den plaatse, lijken omroeper uiigenooüigü lot een algemeene openOai e vergadering üer Ouigerij, om te komen lol oprichting van een counié, welk couiilé dan te zijuer tijd zal moeien zorgen voor de organisatie der voiksleeslen ter gelegenheid van hei huwelijk van H.Iv.H. Prinses J uiiana en Prins Bernhard. Heeds eeruer werd door een voonoopig counié daartoe deeersle slool gegeven, maar hedenavond zal door en uit het Waspiksche volk een vast comité daarvoor worden uenoemd. Dit zal dan verder de werkwijze, financiering, enz. moeten vaststellen en uitwerken, en wij willen dit in hooldzaak nog even accentueeren om schoolhoolden en buurtcommissies, die misschien zelf ai met een plannetje rondloopen, er op te wijzen, dat samenweiking met het comité natuurlijk ten zeerste zal worden geapprecieerd. Moge Waspik nu in de rij der feestvierende gemeenten nu eens een goed iiguur slaan. Maar al te dikwijls is men reeds achter gebleven. Het kan.... mits men samenwerkt I ünze gemeenteraad voteerde vorige week weer eens rond flUUU, subsidie voor hooger-onderwijs- scholen buiten onze gemeente, welke scholen door Waspiksche leerlingen worden bezocht, ünze wetgeving schijnt, wat deze materie bet eft, al zeer eigenaardige toestanden te kunnen scheppen. Weigert de ge meenteraad de gevraagde subsidies, dan kan de betreffende school op haar beurt de Waspiksche leerlingen weigeren. Het gevolg kan dan zijn, (de vraag is echter of ze het doen zullen) dat de ouders hun studeer^n- de kinderen naar ee.i Rijks H.B.S. zenden, en dan is de gemeente verplicht, let welverplicht, een veel hoogere subsidie te betalen. De stok staat dus achter de deur, en 't lijkt ons voor een serieus raadslid zeer moeilijk in deze een rechtvaardig oordeel te vellen. Het niet toekennen lijkt ons nog het reëelst, omdat dan later de wetgever eventueel zelf ue verantwoordelijkheid krijgt te dra gen. Het wei-toekennen, zooals dus thans weer is geschied, lijkt ons al 'n zeer dubieus stanopuntimmers, de leerlingen van hoogere scholen zullen latei, als intellectueelen, in Waspik geen beslaan kunnen vinden. Andere gemeenten met meer indu strie, zullen dus later waarschijnlijk de (belasting) viuchten plukken, terwijl Waspik nu een gedeelte in de studiekosten mag betalen. Ovei rechtvaardigheid gespioken! Wij hebben voor de verkiezingen eens ooit betoogd dat hel zeer moeilijk is om raadslid te zijn, en maar ai te vaak blijkt het dat dit inderdaa waar is. Zou het, zooals wij terloops opmerkten, ook daarom zijn, dal er raadsleden zijn, die maar sleed* stille pantomine spelen? Door de R.K. Winkeliersvereeni- ging werd besloten om ook diljaai een winkelweek te organiseeren, en wel van 2b November lot en mei 4 December. Het behoeft natuui lijk wel geen betoog, dat, gezien de deelneming, dit karweitje weer stevig zal worden aangepakt. De verschil lende attracties zullen ons weder een paar gezellige drukke weken geven, en ieder deememer zal wel weer zijn uiterste best doen om het koopend publiek zooveel mogelijk aan zich te trekken, en hetkoopen zoo gemakkelijk mogelijk temaken. Moge dit jaar een verlengstuk zijn van de successen der voiige winkel weken 1 De WelEerw. Frater Jos. Broek mans is dezer dagen afgereisd naar zijn missiegebied in Sarawak (Eng Borneo). Hiermede is dus't legertje van Waspiksche Missionarissen weer met een vermeerderd. De belangstelling en het medeleven van geheel Waspik moge hem, zoomede de familie sterken. Een voorspoedige reis en een vruchtbare arbeid zij ZijnEerw. toegewenscht. Adept. Natuurbad. De Pleune-wiel zal worden ingericht als natuurbad. Paard op hol. Door het losraken van een der haag ten sloeg het paard met kar van den landbouwer v. Delft op hol. 't Geval verplaatste zich zonder voerman, vanaf halverwege de Toren straat, dwars over de Grootestraat en belandde tegen het hekwerk der R. K. Kerk, waar 't paard met kar bleef lig gen. 't Paard liep ernstige verwondin gen op aan den kop en de hulp van een veearts moest worden ingeroepen. Gelukkig was er geen verkeer op dat moment in de Grootestraat, anders wa ren ongelukken onvermijdelijk geweest. Oudste inwoner overleden. Donderdagmorgen is in den ouder dom van bijna 97 jaar overleden Dru- nens' oudste inwoner, Willem Smits. Thans is de titeldrager van oudste inwoner Driekske v. d. Wiel. Biljarten. B.J.C. II speelde in eigen lokaal te gen E.B.C, II uit Elshout, met de vol gende uitslag: B.J.C. Ii—E.B.C. II. C. v. d. HovenC. Pulles 100— 48 M. KlerksH. Pulles 100- 85 W. Vissers-C. Klijn 100- 37 M. v. BroekhovenC. Pulles 10073 A. v. LeestB. Klerks 56—100 Totaal 456-343 Hoogste serie C. v. d. Hoven 25 car. Een zware met bieten beladen vrachtwagen geraakte ter hoogte van de Putten van den weg en- zakte diep weg. De ter plaatse aanwezige afras tering werd geheel vernield. Door een juist passeerende vrachtwagen van den heer Klein werd de zwaar beladen wa gen, die reeds ver was weggezakt, met veel moeite op 't harde weggedeelte gewerkt. De materieele schade was niet groot. Van 't Provincial wegenbeheer zal ter plaatse nu een afdoende afrastering worden geplaatst. Nabij de papierfabriek brandde een houten loods af waarin een motor stond voor vulling van 't waterreser voir. Vermoedelijk is de brand ontstaan door 't warm loopen van den motor. A.s. Zondag geeft 't Maria-Pa- tronaat in *t Vereenigingsgebouw een uitvoering voor de dames om 3.30 uur. Opgevoerd zullen worden een drama en een viertal blijspelen. HANK. Dezer dagen lag op een morgen bij den landbouwer J. Schouten een beste melkkoe dood in den stal. Daar zij niet was verzekerd, beteekent dit 'n heele schadepost. Het cadaver is voor de consumptie afgekeurd en vervoerd naar den destructor te Son. De laatste dagen is door rijks- en gemeente-politie tegen verschillende personen procesverbaal opgemaakt, wegens overtreding der Motor- en Rij- wielwet. Nog worden vele personen aange troffen op de wegen, die tegen deze wet zondigen. Het ware te wenschen dat ieder zich zoo goed mogelijk hield aan de regels van den weg, zulks voor de veiligheid van zichzelf en andere weggebruikers. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Eethen te houden op Za terdag 14 November 1936, des voor middags om half elf uur. Aan de orde: 1Ingekomen stukken. 2. Vaststelling verordening heffing besmettelijke ziektegelden. 3. Vaststelling gemeente-begrooting. 4. Verlenging rekening-courant overeenkomst. In hotel Stal alhier is een dans club opgericht, tellende een 18-tal le den, waarvan het bestuur bestaat uit de heeren E. Jansen, P. Speetjens en H. Verschuuren. De traditie getrouw zal op Zon dag 29 November a.s. St. Nicolaas onze gemeente met zijn bezoek ver eeren. Deze keer zal hij niet per boot arriveeren maar vanuit het R.K. Paro chiehuis, waar hij vermoedelijk de nacht zal doorbrengen. Gedurende zijn rondgang door onze stad zullen ijverige collectanten U be stormen met hun busjes om U een klein offertje te vragen. Doch ook de crisis heeft de heilige bisschop niet gespaard en om zijn financieele lasten eenigszins te verlichten, zal in de loop van deze en volgende week een bescheiden aan val op uw beurs plaats vinden in den vorm van een collecte langs de huizen. U zult wel begrijpen, om de kinderen van alle scholen, van welke gezindte ook, 'n kleine tractatie te geven, is geld noodig. En als ieder naar zijn vermo gen bijdraagt, durven wij hopen dat het plan zal slagen. Vooral de beter ge situeerden, laat die eens dieper in hun portemonnaie tasten; laten zij toch eens denken aan de vele kleinen, die ook op de Sint hun hoop en verwachting ge- BAKKER KON ZIJN DEEG NIET KNEDEN. Stijve armen door rheumatiek. Nu weer gezond als een visch. ..Ik had rheumatiek, zoo erg als het maar kon. De gewrichten in mijn ar men. beenen, handen en voeten waren verstijfd. Ik kon nauwelijks loopen, en als ik een paar minuten had gezeten, werd het een heele toer om weer over eind te komen. Ik ben bakker van be roep, dus U begrijpt wel dat ik al mijn kracht noodig heb om deeg te kneden. Mijn handen waren echter zóó machte loos. dat ik mij bezorgd begon af te vragen of ik nog wel ooit zou kunnen werken. Ik probeerdeverscheidene middelen, maar tevergeefs. Na een fla con Kruschen Salts ging ik mij een beetje beter voelen. Ik verbruikte nog twee flacons, en ik moet bekennen, dat ik weer plezier in mijn werk heb. Geen pijn of last meer, dank zij Kruschen Salts. Ik kan het niet genoeg roemen, want ik voel mij weer zoo gezond als een visch.'' A. T. H. te K. Indien Uw afvoerorganen op de juiste wijze tot betere natuurlijke wer king worden aangespoord, voorkomt U ophooping in Uw lichaam van afval stoffen zooals het urinezuur, dat maar al te dikwijls de oorzaak is van rheu matiek, ischias, spit e.d. Kruschen Salts bevat zouten, die zorgen voor een af doende verwijdering van afvalstoffen, doordat zij Uw afvoerorganen, inge wanden. lever en nieren, aansporen tot krachtiger werking. Zoodra Uw bloed zuiver is geworden, zullen de rheuma- tische pijnen verminderen om tenslotte geheel weg te blijven. Probeer het eens. U hebt Uw geluk in eigen handen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erken de drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. vestigd hebben en zonder uw gaven bitter ontgoocheld zullen worden. Daarom inwoners, steunt allen, t Is voor de kinderen, 'n Mooier doel is niet denkbaar. De militaire kazerne, gelegen aan de Markt—Veenestraat, is thans bezet met een korps politietroepen. In het geheel zijn op 't oogenblik een twaalftal dienstplichtigen in de kazer ne ondergebracht, welk aantal vermoe delijk nog zal worden uitgebreid. In Geertruidenberg beginnen dus weer eenige symptonen van garnizoens plaats te herleven. Predikbeurten op Zondag 15 No vember 1936: Evangelisatie Eben Haëzer, Raams- donksveer, des v.m. 9.30 uur en des n.m. 2 uur de heer v. d. Kolf uit Dub beldam. Ned. Herv. Kerk alhier, des n.m. half drie Ds. Hulst uit Hooge Zwaluwe. De kinderzangvereeniging ..Frisch gezongen onder leiding van den heer Runge uit Zalt-Bommel. geeft de vol gende week in .Concordia een zang uitvoering. De collecte voor het Groene Kruis heeft hier ter plaatse opgebracht 15.-. A.s. Zondag speelt onze voetbal vereniging Juliana I tegen Z.B.V.V., Zalt-Bommel. voor de competitie 3de klas van de K.N.V.B.. en Juliana II te gen W.S.C. II. Op initiatief van den Edelachtb. heer Burgemeester is ook hier een com missie opgericht met het doel gelden in te zamelen voor het huwelijkscadeau van H. K. H. Prinses Juliana. De com missie bestaat uit 20 leden. In de eerste vergadering gehou den door de meisjesvereeniging ,,Jong leven" is het doel der vereeniging vast gesteld. Men zal beginnen met: le. een wekelijksche Bijbelbespreking; 2e. ge meenschappelijk zingen; 3e het ver vaardigen van kleedingstukken voor behoeftigen. Wat dit laatste betreft re kent men op den financieelen steun van de ingezetenen der Herv. Gemeente. Deken Wouters. Naar wij vernemen zal de HoogEerw. heer Deken, binnenkort uit het Zie kenhuis te Tilburg weer in zijne pa rochie tergkeeren en de bediening her vatten. Stand werkloosheid. Bij het plaatselijk agentschap van de Arbeidsbemiddeling stonden heden ingeschreven 329 geheel en 52 gedeel telijk werkloozen. Hiervan waren 39 in werkverschaffing en 103 in steun- verleening opgenomen. Hyppos. De rijvereeniging „Hyppos" heeft tegen Zondag 15 November een rui terfeest georganiseerd in bet R.K. Sport- en Wandelpark, Door omstan digheden is dit onderling concours van 18 October j.l. tot beden uitge steld. Waar DES Zondag vrij is, dus de belangstelling niet verdeeld is, kan Hyppos op veel kijkers rekenen. Aanrijding. Donderdag kwam de oude wagen van de gem.-reinigingsdienst achter waarts in botsing met de auto van den heer J. B. uit Waalwyk. De schade was slechts gering, daar de vracht auto slechts weinig vaart had. Een spatbord had het moeten ontgelden. Groot vocaal concert „Bel Canto". Zondag 22 November zal in de zaal van den heer Jan van Dun de Gem. Zangvereeniging Bel Canto uit T ilburg onder leiding van den beer Jan van Leeuwen het tweede wisselconcert ge- \en met Bel Canto uit Kaatsheuvel. Wij hebben dit kunstconcert aan Kaatsheuvel geboden door een dei- beste zangcorpsen uit het Zuiden een evenement genoemd. Wij zijn in de gelegenheid geweest in Tilburg in de groote zaal van de Souvenir des Mon- tagnards in de Willem Il-straat op Woensdag 11 November het program ma te beluisteren, dat hetzelfde corps op St. Cecilia-dag alhier zal geven. Wij hebben niet te veel geschreven met dit concert een evenement le noe men. Wat de bezielende leiding van den heer Jan van Leeuwen Woensdag met zijn selectiekoor bereikte, was op vele punten geen amateurswerk meer. Speciaal de koorwerken van Weyts, Verhey, Weinzierl waren een juweel van opvatting en vertolking. Met „Neuwe Liebeslieder" van Johs. Bramhs bereikte echter de Directeur met zijn koor en solisten het hoogte punt van den avond. Wij mogen bet als een voorrecht beschouwen, dat door het muziekmin- nend publiek van Kaatsheuvel en om geving naar waarde zal gewaardeerd worden, dat onze zangvereeniging in staat gesteld is, een zoo hoogstaand programma, ook hier te laten genie ten. LOON-OP-ZAND. Ongeval. J.l.Zaterdag had in de Kerkstraat alhier een ongeluk plaats. Er bevon den zich daar enkele wandelende jon gelui, waarvan er plotseling een, n.l. J. v. N., door een duizeling werd be vangen en neerzeeg. Ongelukkiger wijze kwam bij bierbij niet zijn hoofd op de trottoirband terecht, waardoor bij een hoofdwonde opliep en duizelig bleef liggen. Direct werd geneeskundige hulp in geroepen, waarna het slachtoffer na verbonden te zijn, per auto naar huis werd vervoerd. Concordia. De harmonie Concorflia geeft mor gen 15 November bare eerste winter- uilvoering in de zaal der vereeniging. Bij deze uitvoering wordt medewer king verleend door den bekenden ka- i ikter-bumorist B. v. d. Wiel, Heeze. Brand te Raamsdonk-Dorp. Gisteravond omstreeks 10 uur brak door onbekende oorzaak brand uit op den molen van den heer B. M. de Bruin te Raamsdonk-dorp. De mo len brandde geheel uit en een groote hoeveelheid graan die op de zolders was opgeslagen ging in de vlammen verloren. De brandweer moest zich bepalen tot het nathouden der aangrenzende woningen die dan ook gespaard ble ven, hoewel zij veel waterschade op liepen. Verzekering dekt de schade. Verkeersongeval te Raamsdonksveer. Hedenmorgen ongeveer half 9 had een verkeersongeval plaats te Raams donksveer. Een vracht-auto geladen met bieten kwam uit de richting Geertruidenberg en reed na eerst een verkeersbord van 'den A.N.W.B. en een ijzeren hek te hebben omgereden een uit tegenover gestelde richting komende boerenwa gen aan. De bestuurder van dezen boerenwa gen, de heer W. Vos uit de Suiker straat, werd vrij ernstig aan een been gewond en moest per brancard naar het ziekenhuis worden overgebracht. De politie onderzoekt de schuld" vraag, RAAMSDONKSVEER. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1938 be draagt 67. Hiervan zullen vermoedelijk in aan merking komen voor vrijstelling 28 in geschrevenen, waarvan er 27 recht op broederdienst hebben en 1 voor oplei ding geestelijk ambt. Woensdagavond is in het gebouw „Rehoboth" de Mentawei-film ver toond, door de Zendingscorporatie uit Oegstgeest. De prachtige film is tweemaal ver toond en wel om half 5 voor de kinde ren en om half 8 voor de grooten. 11 i 11 i

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 14