Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. OP MARSCH NAAR HERSTEL! DE GOUDEN BRUG „NOORD BRABAND" Y VAK-OPLEIDING, Y UNE MARIAGE DE RAISON? IUROL maakt ze gaaf en zacht EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. FE UILLETO N NUMMER 91. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936. '3 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Even een juichkreet, al is het met een zekere terughoudendheid schrijft de Prov. Geld. en Nijm. Crt. Maar de ons omringende berichten, welke wij de laatste dagen vooral in onze courant hebben kunnen afdrukken, zijn zoo blij de en zoo hoopvol, dat we de verlei ding tot dezen jubelkreet niet langer hebben kunnen weerstaan. Jaren en ja ren het scheen een eindelooze reeks te zullen worden vonden de berich ten over werkloosheid en toenemende werkloosheid, over crisis en depressie, over moeilijkheden in handel en bedrijf hun weg in de dagbladpers. Wat zijn wij zelf, waarde lezers, niet menigmaal bij de samenstelling van ons dagblad, onder den indruk geweest van 't vele miserabele nieuws, dat wij telkens op nieuw, plicht en roeping getrouw, aan de openbaarheid hadden prijs te geven. Dan kan ook de lezer begrijpen, hoe heerlijk het voor een dagblad-redactie is, om eindelijk en eindelijk, na zulk een hardnekkige reeks van magere jaren, uit goede bron berichten te kunnen brengen, welke den burger nieuwen moed geven en aan de maatschappij in haar geheel de hoop en het vertrouwen, dat alle offers niet tevergeefs zijn ge bracht en betere, vroolijker en moge lijk gelukkiger tijden in aantocht zijn. De geesel der werkloosheid is aan het afnemen. De grootste kwelling der moderne maatschappij, die per saldo verantwoordelijk is voor alle funeste gevolgen in de ingewikkelde samenle ving, schijnt nu haar grootste afmeting inderdaad te hebben gehad, en weldra tot kleinere proporties te zullen worden gebracht om laten wij het vurig ho pen misschien nog eens in haar ge heel te verdwijnen! Zoo kan dan uit de beelden van den laatsten tijd hoop wor den geput op spoedige verbetering in het lot van de geteisterde arbeidersmas sa, die wel in de eerste plaats in deze crisisjaren heeft geleden, die niet alleen ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 42. De civiele Kamer der rechtbank te Innsbruck heeft heden in deze zaak vonnis gewezen en daarbij is de heer von Berg, ook wat zijn laat ste eigendommen betreft, volkomen in het ongelijk gesteld. Afgezien van de juridische gronden, waarop dit vonnis is gebaseerd en welke wij in een volgend nummer in extenso zullen opnemen, zal men zich ook uit menschelijke overwegingen vol komen met deze beslissing kunnen vereenigen. Men mag wel aannemen, dat de kosten van dit, door den heer von Berg met schier fanatieken ijver ge voerd proces, diens middelen volko men zullen hebben uitgeput. Inder daad een tragisch einde van een zoo geziene, adelijke familie Langzaam laat de man de krant zakken. Dus voor dezen meneer von Berg, die zoo ernstig door het noodlot schijnt te zyn getroffen, koestert Re- nate een warm-menschelijke belang- in materieelen zin zooveel heeft ont beerd, doch ook moreel aan de zwaar ste beproevingen is onderworpen ge weest. Intuïtief hebben op heel de we reld de arbeidersmassa's het spook van de werkloosheid begrijpelijkerwijze het meest gevreesd, zoo zelfs, dat invoering van nieuwe arbeidsmethoden dikwerf het heftigste verzet ontketende. Niet uit reactionnairen zin, die den werkne mer in het algemeen vreemd is, maar uit begrijpelijke zucht naar zelfbehoud voor zich en de zijnen. Verhaalt ons de geschiedenis van het Engelsche vak- vereenigingswezen, door Sijdney en Beatrice Webb zoo meesterlijk beschre ven, niet van vernieling der nieuwe weefmachines in de Engelsche textiel industrie, omdat de arbeiders terecht grootere werkloosheid zij het in ver schillende perioden vreesden? Lie pen in het begin van deze eeuw de Rot- terdamsche bootwerkers niet te hoop en verzetten zij zich niet met een hard nekkige staking tegen de invoering der graan-elevators, die langzaam maar ze ker honderden nijvere handen overbo dig zouden maken? De voortschrijding der techniek is niet te remmen geweest, maar de menschelijke arbeid van tien duizenden werd overbodig gemaakt. Zoo moesten de gevolgen der veroor zaakte massale werkloosheid in de be schaafde, industrieele landen wel onder de oogen worden gezien en de uitkee- ring bij werkloosheid georganiseerd worden als een plicht der gemeenschap tegenover de arbeiders, die het eerst de ellende van een vermagerde conjunc tuur op de wereldmarkt en verminderde aanwending van menschelijke arbeids kracht hadden op te vangen. Perioden van kortere of langdurige werkloosheid zijn nu periodiek gewor den. omdat onmogelijk de wereldpro ductie op de wereldconsumptie nauw keurig kloppen kan. Overproductie komt" dan ook als een slechte bood schapper in fabriek en werkplaats te recht. Zóó langdurig als de nu mogelijk stelling. Maar hem Sylvester Yon- }jerg heeft zij het leven gered. Zijn muziek heeft haar aangegrepen en diep ontroerd. Zijn woorden hebben weerklank gevonden in haar hart. Hem gold haar invitatie om te blijven en hij geniet dus in minstens even ruime mate haar sypathie als die an dere. Neen, meer nog, veel meer, want hij is tenslotte mensch. Een mensch van vleesch en bloed naast dien ander, die slechts een begrip is. Niemand zal kunnen betwisten, dat haar genegenheid hem geld. Die ge negenheid is zijn bezit, zijn kostbaar ste bezit, zooals hij zich plotseling duidelijk bewust wordt. Een bezit, dat hem aan het leven bindt, dat het waard maakt geleefd te worden en dat met één slag alle verlangens naai den dood vernietigt. Hij zal er om vechten om dat bezit, het verdedigen en het trachten te verdienen. Het is slechts een betrekkelijk on schuldige en niemand eenig nadeel berokkenende persoonsverwisseling, waar van deze vrouw onbewust ge bruik maakt om een brug voor hem te bouwen. Een gouden brug, die hem naar een nieuw leven zal leiden. Naar het leven, dat zij hem heeft terugge geven en waarin het leelijke, bevlekte verleden vergeten zal zijn en slechts plaats is voor een schoone, reine toe komst. Het ware de voorzienigheid trótseeren, als hij deze reddende hand afdruipende werkloosheidsperiode komt zij maar zelden voor, en de aangerichte ruïne uit materieel, maar vooral uit geestelijk oogpunt is wel zoo groot, dat een juichkreet zich spontaan ontwrin gen moet bij opklaring van het econo misch bestel. Uit Amerika blijven sinds lang de goede berichten aanhouden. De verbetering houdt stand, de werk loosheid neemt af en de resultaten van het bedrijfsleven spiegelen zich op de New-Yorksche beurs af. Het verdien de geld rolt weer, verhoogt met de be tere loonen en koopkracht en daarach ter staat de producent met zijn arbei ders weer paraat. Amerika is altijd een belangrijke graadmeter geweest. Van verschillende landen komen dezelfde goede berichten en nu schijnt dan ook eindelijk ons brave vaderland voor een opleving aan de beurt! Met sprongen rijst ter beurze het aandeel en wel op zoodanige wijze, dat daarachter con crete en wel gefundeerde verwachtin gen op een beter bedrijfsleven schuil moeten gaan. Verschillende industrieën nemen weer arbeiders aan. Tilburg met haar uitgebreide nijverheid, heeft reeds 600 werkloozen minder. De Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven MGDPDBPABAnD c^WMLWUK^ VERZEKER U BIJ DE zou weigeren en de brug niet zou over schrijden, die zij voor hem gebouwd heeft Zoo gaat Sylvester Vonberg bij zichzelf te rade. Een mensch als zoo vele anderen, niet beter en niet slech ter dan de rest. Een mensch, bij wien de drang tot zelfbehoud den wensch den vader van de gedachte maakt En al mag dan het begin van zijn nieuwe leven gevormd worden door een oneerlijkheid, een kleine oneerlijk heid, die niet uit hemzelf is voort ge komen, maar waartoe slechts een sa menloop van omstandigheden hem gedrongen heeft, hij zal haar duizend voudig goed maken door de grootste oprechtheid van zijn toekomstig be staan Een plechtige belofte tegenover zich zelf is het, welke hij in dit beslissen de oogenblik aflegt en daarbij is hij er vast van doordrongen, dat Johan na, die hem verlaten heeft en stilzwij gend haar handen van hem heeft af getrokken tot dat verleden behoort, waarvoor geen plaats is in zijn nieuwe leven. Heeft Johanna den man werkelijk vergeten? Is de wond, welke hij haar vrouwentrots heeft toegebracht zoo veel dieper dan haar liefde, die im mers niet vraagt, niet wikt en even min veroordeelt, die er eenvoudig is werken weer op volle capaciteit en zien, naar een recente verklaring van dr. Philips zelf, de toekomst met zéér groot vertrouwen tegemoet. De Amsterdam- sche en de Rotterdamsche havens ken nen geen opgelegde schepen meer en onze scheepswerven, waar pas een or der van de Koninklijke Shell-groep tot den bouw van acht tankbooten is on dergebracht, staan er weer goed voor en nemen werkkrachten aan. In de bla den kunt ge weer als van ouds aanvra gen naar hooger personeel vinden. Het beurs- en handelsleven is veel bedrijvi- ger geworden en er wordt weer geld verdiend. Geld dat rolt! En rollend geld koopkracht geeft werk! Zoo be speurt men eindelijk een hoopvoller verschiet en de roep naar meer werk is, mede door ons blad, zoo dikwerf en met klem aangeheven, dat wij dit optimis tisch beeld niet kunnen onderdrukken, nu de openlijke aanwijzingen uit den laatsten tijd onweerlegbaar in de goe de richting duiden. Als de werkloosheid vermindert, zal onze maatschappij bij verstandig, rustig en zakelijk beleid spoedig uit het moeras zijn en breekt voor ons land weldra een veel betere periode aan! Wij hebben zoo telkens en telkens gehamerd in onze kolommen op vak opleiding, om de jongens die in de schoen- en lederindustrie gaan. aan te zetten zich te bekwamen in dit vak, waarvoor hier zulk een uitstekende ge legenheid bestaat. En dat het niet zon der reden is dat wij hierop bleven ha meren, moge blijken uit 't feit, dat, on danks het bestaan van ambachtsschool e.d. deze week nog de directeur van de groote werf ,,de Schelde te Vlissin- gen moest verklaren, dat hij wegens talrijke opdrachten, behalve de 1900 man die werkzaam zijn, veel meer per soneel zou kunnen gebruiken en graag aannemen, maar hij kon geen geschoold personeel in voldoende mate krijgen. Wat zich hier openbaart, zal zich ook in andere industrieën vertoonen. Laat de jongens dus denken aan hun om geschonken te worden, gelukkig in het gevoel te kunnen geven? Nie mand weet het. Johanna zelf wel in de laatste plaats. Slechts één ding slaat vast: de wil, die deze jonge vrouw bezielt, is zóó sterk, dat hij zelfs haar gevoelens beheerscht. Zij kan niet gelooven aan de oprechtheid van een man, wiens vroeger leven een aaneenschakeling van leugen en be drog is geweest. En daarom zoo houdt zij zichzelf voor mag ook zij niets meer voor hem gevoelen Geen mensch in haar omgeving ver moedt ook maar iets van den zwaren strijd, lien zij achter een masker van koele gelatenheid heeft uit te vechten en niemand beseft welk een ongeloof lijke zelfopoffering er nood'g is om deze uiterlijke gelatenheid glim lachend ten toon te spreiden De gasten in Shepheard's exclusieve karavansera zien slechts de schoon heid van de jonge barones en bewon deren de lieftalligheid van haar voor name verschijning Tante Sohie is buitengewoon te vreden over haar nichtje en vooral verheugt het haar, dat er nu niet ge zongen wordt. Toen zij Hannerl in Triest ontmoette, had zij met warme belangstelling geïnformeerd naar de meening en de voorschriften van den Munchenschen specialist. Het kalme antwoord van haar nichtje, dat zij zich uitstekend voelde en het me- tockomst, de toekomst der industrie. Laat ze hun vak leeren. Stuur ze naar de vakschool, ambachtsschool e.d. De evolutie in de houding der soci aal-democraten tegenover het koning schap, zie ik met vreugde. En velen met mij. Er zijn veel menschen, die niet in de oprechtheid der nieuwe liefde gelooven. B.v. Vova niet, dat er over smaalt, dat soc.-democraten in het al- gemeene comité voor de aanbieding van een huwelijksgeschenk aan Kroon prinses en Prins Bernhard, zitting heb ben. Hadden de soc. democraten zich afzijdig gehouden, dan zou Vova na tuurlijk daarom hebben gesmaald. In elk geval echter zijn er ook vele sociaal-democraten, die de nieuwe lief de verwerpen en dat is wel min of meer bedenkelijk. Met name in ,,De Sociaal-Democraat" komen herhaalde lijk uitingen daaromtrent voor. In het laatste nummer van genoemd blad schrijft een bekend theoreticus der partij over het onderwerp. Hij zegt: We zien in die heele verheerlijking (door sociaal-democraten) van een overleefden vorm niet een verande ring in werkelijke gezindheid tegen over het Oranje-huis of tegen de mo narchie in het algemeen, maar een bangelijk over boord gooien van eigen overtuiging dezen keer nu eens ten opzichte van een niet zoo héél belangrijke zaak om toch maar „regierunfahig" (geschikt om te regeeren) te zijn. Hier zegt de schrijver dus ronduit tegen zijn partij: gij meent het niet, het is alleen tactiek om te kunnen mee-re- geeren, en daarvoor gooit ge uw over tuiging over boord. B Handen rood en ruw Doos 30, Tube 45 ct- Bij Apoth. en Drogisten. disch advies zich bepaalde tot een voorloopige stopzetting van haar zangstudie, had de nieuwsgierigheid van de oude dame volkomen bevre digd. De dingen nauwkeurig te onder zoeken en wat dieper over een en an der na te denken, lag nu eenmaal niet in haar aard. Haar levendig tempera ment gaf zich al spoedig geheel over aan de velerlei indrukken van het seizoen in Kaïro. En alles te zien en te genieten neemt thans dusdanig haar tijd in beslag, dat zij er niet eens toe komt den beloofden brief aan Szartossy te schrijven, niettegenstaan de zij zich dat toch eiken dag opnieuw weer stellig voorneemt. En evenzoo ongeschreven blijft de, aan Renate Lièn toegedachte prentbriefkaart. De speciale cavalier van de beide dames is Sir Herbert Hawkin, Earl der Redgraves of Nothery Hill, een gesoigneerde, imposante zestiger met grijze bakkebaarden boven het glad geschoren, scherp gelaat, waaraan men onmiddellijk de Britsche aristo craat herkent. Hij meent nog nooit zulk prettig gezelschap te hebben ontmoet als deze jonge barones, die aan een buitenge wone beschaving en intelligentie, een gepaste ernst en lieftallige gracie paart en daarbij een zelfstandigheid aan den dag legt, welke ver boven haar leeftijd uitgaat. (Wordt vervolgd). Be Echo van hel Zniden, WaalwPscbe en Langstraatscbe Courant, ►WJ3CTWVV VAM vttviun* OO HIT uvw NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN C O NCU R R E E R E N DE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1