Plaatselijke Berichten. UW KRANT .De Echo van het Zuiden' Woensdag 11 November 1936. No. 91. De Echo van het Zuiden. Tweede Blad. li KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij Kon. Besluit is benoemd lot Of ficier in de Orde van Oranje-Nassau de heer Ir. J. L. van Gijn te Lochem, voorzitter van de commissie van ad vies van de Rijks vakschool van Leer looiers en Schoenmakers en daaraan verhonden Proefstation en Voorlich tingsdienst te Waalwijk. ij bieden den heer van Gijn, die voor de schoen- en lederindustrie in ons land, gedurende de laatste 25 ja ren groote verdiensten heeft gehad, onze hartelijke gelukwenschen. Wij veronderstellen dat deze hooge Koninklijke onderscheiding hem ver leend wegens zijn verdiensten voor de lederindustrie in het algemeen, thans is geschonken ter herdenking van het feit dat 1 December 1911 in Waalwijk het Rijksproefstation voor de Lederindustrie is gesticht, dus op dien dag zijn 25-jarig bestaan her denkt. De heer van Gijn toch heeft de ge- heele voorbereiding en stichting van het Proefstation, dat eerst gevestigd was in het huis in de Mr. v. Cooth- straat, vroeger van den heer I. Tom, in handen gehad en is de eerste di recteur geweest van dit Instituut met de school welke in 1914 naar het hui dige gebouw zijn overgebracht. Gedurende den oorlog werden zijn diensten gevraagd aan de N.O.T. in Den Haag en de leeraar der school, de heer Ir. van der Waerdcn, met de waarneming van directoraat belast. In 1919 vestigde hij zich voor bo vengenoemde functie definitief in Den Haag en werd de heer van der Waer- den benoemd lot directeur, terwijl de heer van Gijn aangewezen werd als voorzitter van de commissie van ad vies voor het Rijksinstituut te Waal wijk, zoodat hij dus steeds is verbon den gebleven aan de school alhier, voor welker belangen hij, ook in de moeilijkste tijden en omstandigheden, op de bres heeft gestaan en nog steeds staat. De schoen- en lederindustrie en ook onze gemeente, zijn hem grootelijks dank schuldig en zullen zich verheu gen in deze hooge Koninklijke onder scheiding. Na afloop van de werkzaamheden aan de N.O.T. in Den Haag is de heer van Gijn benoemd tot directeur dei- Eerste Ned. Drijfriemenfabriek vJi. Gebr. Naeff te Lochem, welke functie hij thans nog bekleedt. EEN ZILVEREN JUBILARIS. Tegelijk met de herdenking van 't feit, dat vóór 25 jaren het Rijksproef station voor de Lederindustrie in onze gemeente werd gesticht, zal dit insti tuut en de later gestichte Rijksschool een zilveren jubilaris tellen. Op 1 December 1911 n.l. werd de heer Ir. H. van der Waerden benoemd als assistent-scheikundige in tijdelijk verband aan het toen gevestigde Ryks- proefstation l.b.d. Lederindustrie, zoo dal hij. 1 December a.s. 25 jaar in dienst daarvan is. Op 1 December 1912 volgde zijn de finitieve aanstelling en 1 Augustus 1919 werd hij benoemd tot directeur van school en proefstation, als opvol ger van den heer Ir. L. J. van Gijn. Direct na de oprichting werd Ir. van der Waerden dus aangesteld in voor- loopigen dienst bij den Voorlichtings dienst, die, zooals we elders schreven, zijn werkzaamheden verrichtte in een woonhuis aan de Mr. van Coothstraat. Nadat het Rijk met steun der ge meente het huidige schoolgebouw ge sticht had, kon in 1914 de looierij-af- deeling der school (met 2 leerlingen) beginnen en in 1915 de machinale schoenmakerij-afdeeling met 6 leer lingen. De omstandigheden, n.l. de oorlog, waren der nieuwe onderwijsinrichting niet gunstig, doch langzamerhand groeiden belangstelling in en waar deering voor school en proefstation, zoodat deze thans zonder tegenspraak een steunpilaar voor de Nederland- sche schoen- en lederindustrie mag worden genoemd. De looierij en machinale schoen makerij- afdeelingen beschikken over een volledig modern bedrijf met een staf van deskundig personeel. Hoe de school tot ver over de gren zen van ons land een goede naam heeft, behoeven we voor onze lezers niet uiteen te zetten, waar ze daarvan dagelijks de bewijzen zien. Ook de wandelcursussen in tal van steden van ons land gegeven, hebben groot succes en vergeten we ten slotte niet de winteravondcursussen, die tel ken jare door honderden jongens en meisjes gevolgd worden en een wel daad zijn voor de vak-ontwikkeling der jeugd. Het is al die jaren gebleken en 't kan zijn nut hebben 't te herhalen van hoe groot belang voor de industrie èn de school èn het proefstation èn de voor lichtingsdienst zijn. Zij werken steeds samen, omdat ze elkaar noodig heb ben, zoodat zij één zijn en bij elkaar behooren en moeten blijven. Niet alleen levert de school telken- krachten aan de industrie, maar de leeraren werken ook mee aan den Voorlichtingsdienst in de door dit in stituut verstrekte adviezen, terwijl de school zelve weer gebruik maakt van de ervaring van het Rijksproefstation. Het Proefstation en de Voorlich tingsdienst genieten het volkomen ver trouwen van de industrie. Het aantal onderzochte monsters, dat als gevolg van de economische crisis gedurende eenige jaren daalde, beweegt zich thans weer in stijgende lijn. Ook de schoenindustrie gaat meer en meer gebruik maken van dit instituut. Het Leder Controle Station te Den Haag (een zeer nuttige instelling op het gebied der zoolledercontrole waar in schoenmakers met lederfabrikanten samenwerken) staat steeds in contact met den Rijksdienst te Waalwijk. Ook in internationaal opzicht be staat goede samenwerking van den Rijksdienst met de buitenlandsche chemici, door deelname aan de inter nationale congressen der lederindu strie-scheikundigen. Meermalen wer den op de congressen voordrachten gehouden over nieuwe methoden van onderzoek, in het laboratorium te Waalwijk ontworpen en uitgewerkt. De Directeur en de scheikundige van het Rijksproefstation hebben perma nent zitting in verschillende interna tionale commissies, welke het tol stand komen van uniforme methoden van onderzoek van grond- en hulp stoffen en fabrikaten ten doel hebben, hetwelk van groot belang is voor den internationalen handel. Wij hebben hierboven wat uitvoe rig gememoreerd van welk een belang en beteekenis de school en de voor lichtingsdienst zijn voor de schoen en lederindustrie, om duidelijker te doen uitkomen wat de a.s. jubilaris, de directeur dezer beide instellingen, in die 25 jaren dat hij hier in verschil lende functies werkzaam is, heeft tot stand gebracht of onder zijn leiding is tot stand gekomen en waaraan hij z'n beste zorgen en krachten heeft ge wijd. Daarvoor verdient hij grootelijks den dank van de schoen- en leder industrie en aanverwante bedrijven en van hen die hun opleiding hier ge noten. Dezen dank brengen wij hem hier bij voorbaat. HOE WORDT EEN SCHOEN GEMAAKT? Vrijdagavond van 8.109 uur zal door de K.R.O. een Nederlandsch fa brikaat uitzending plaats hebben, ge titeld: „Hoe wordt een schoen ge maakt?" Het is de eerste reportage in de reeks van de K.R.O.-bedrijfsreportage door Paul de Waart. Z.Ex. Ir. H. Gelissen, Minister van Handel en Nijverheid en Mr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris van de Fe deratie van Nederlandsche Schoenfa brikanten, zullen daarvoor een inlei ding houden. Het zal niet noodig zijn onze lezers aan te sporen a.s. Vrijdag op de K.R.O. af te stemmen, temeer nog waar on langs de K.R.O.-reportagewagen lan gen tijd bij een onzer fabrieken ver toefde, welke in deze reportage zeker een belangrijke rol zal spelen, n.l. de Timtur-fabriek. R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Een geslaagde feestvergade- ring met tooneel en zang. Zondag heeft het wederom zoo goed geslaagde jaarfeest plaats gehad van de R.K. Werkliedenvereeniging. Des morgens trokken de leden in optocht naar de parochiekerk van St. Jan om de H. Mis bij te wonen en ge zamenlijk te communiceeren. Toen de Voorzitter, de heer F. Pas sier 's namiddags om half 7 de feest- vergadering met den Chr. groet open de, was de zaal van het Bondsgebouw geheel bezet met mannelijke en vrou welijke leden der vereeniging en en kele Eerw. Heeren Geestelijken. Der traditie getrouw, aldus de voor zitter, komen de leden der R.K. Werk liedenvereeniging op het feest van hun patronen St. Crispijn en St. Cris- pinianus in jaarlijksche feestvergade- ring bijeen. Hedenmorgen werd het feest inge zet met een algemeene H. Communie, een indrukwekkend schouwspel. Spr. noemde het niet aangenaam, bij deze feestelijke gelegenheid er zijn spijt over te moeten uitdrukken, dat de deelname van de leden aan deze kerkelijke plechtigheid grooter had kunnen zijn. Vervolgens verwelkomde spr. den heer P. Kiestra uit Utrecht, die een propagandistisch woord zou zeggen over een zaak, die allen ter harte moet gaan. Voorts deelde spr. mede, dat ook dit jaar een St. Nicolaasfeest voor de kinderen zal worden georganiseerd, hetgeen de ouders wel zeer op prijs zullen stellen. Tenslotte bracht spr. dank aan de tooneelvereeniging D.V.S.V. en de Lie dertafel „De Vereenigde Zangers" voor hun bereidwilligheid om de ver- Van Burgemeester Moonen was een schrijven ontvangen niet met zijn echtgenoote op deze vergadering aan wezig te kunnen zijn. Nadat „Roomsclie Blijdschap" was gezongen door alle aanwezigen, zong ue Liedertafel onder leiding van den heer J. Kooien „Eere zij God" van üortnianski, een gevoelige Russische compositie, en Schellekens' „Mijn Ouderhuis". Met lof moeten we van dit vrijwel eerste optreden van de zangvereeni- ging der werklieuen melding ma^en. in den korten tijd van haar bestaan heeft zij zich onder de uitnemende leiding van den heer Kooien weten op te werken tot een koor met goed stein- materiaal en met zoowel in forto's als pianissimo's beheerschten zang. Met nelangstelling zien we een volgent] optreden van deze liedertafel tege moet. Na het eerste bedrijf van het too- neelspel, waarover straks meer, sprak de heer P. Kiestra over de beteekenis van het eigen dagblad der katholieke arbeidersbeweging „De Volkskrant", dat het pleit voert voor de belangen der arbeiders op elk terrein en hel instrument is om te komen tot verbe tering der sociale toestanden. De Voorzitter bracht dank aan den heer Kiestra en onderstreepte diens woorden met een kort, doch krachtig betoog. De hoofdschotel van hel program ma was het optreden van de tooneel vereeniging D.V.S.V. met „Papier en Staal", een tooneelspel in drie bedrij ven van J. E. Odijk, dat een felle aan klacht is tegen de zich aan geen mo raal storende Amerikaansche wapen fabrikanten, idie niet terugschrikken voor de meest immoreele praktijken om hun fataal werkende bedrijven tot bloei te brengen. De auteur heeft op krachtige wijze tot uitbeelding weten te brengen, welk een grooten invloed deze groot-industrieelen middels de pers op de volksopinie hebben. Psychologisch zuiver komen de ver schillende karakters in dit spel met elkaar in botsing. De conflicten spit sen zich hoe langer hoe meer toe, tot dat het slot de oplossing brengt dooi de overwinning van het goede over 't kwade. De zoon van een wapenfabrikant is, terwijl hij de leer der katholieke kerk bestudeert tot de overtuiging ge komen, dal de praktijken van zijn va der, die hij zou moeten opvolgen als leider van het bedrijf, fataal en im moreel zijn. Voortdurend komt 't tot een botsing tusschen de twee tegen strijdige karakters. De vader oefent zijn invloed uit op de pers, die het volk moet vergiftigen, perst geld af van zijn haast in wanhoop gedreven schuldenaar, die hij eerst zijn vriend noemde; koopt het heele be drijf van de „American News" om zijn zoon te beletten in de kolommen van dit blad tegen de wapenfabricage te fulmineeren, doch komt tenslotte tot inkeer als zijn zoon door een revol verschot zwaar gewond, hem stervend in ijlkoorts al de verschrikkingen van den modernen oorlog schildert en la ter in volle overgeving aan Gods wil sterft. H. de Werd heeft de hardnekkige groot-industrieel uitgebeeld: H. Kolt ster was diens vurige en idealistische zoon. De secretaris van den fabrikant werd door H. Maas vertolkt, terwijl M. Beerens een kellner, Jac. Didden Fr. Keiler kon wegens ziekte niet optreden de kolonel; J. v. d. Boo- gaert een R.K. Geestelijke; A. de Werd een Chineesche chauffeur; J. Sleen- hoff een pensionhouder en A. Snij ders een portier uitbeeldde. De eige naar van de American News werd buitengewoon goed door C. v. d. Wiel getypeerd. Het zou ondoenlijk zijn de indivi- dueele prestaties allen aan een bespre king te onderwerpen. Men moge ge noegen nemen met onze groote waar deering voor de verdienstelijke wijze, waarop de spelers, die zich bovendien zeer rolvast betoonden, hun soms zeer zware rollen hebhen vertolkt. Ditmaal kunnen we ons zelfs ont houden van critische opmerkingen, die we vroeger wel eens schreven, daar er thans geen fouten van kapi tale beteekenis aan te wijzen waren. Den regisseur Jac. M. Didden, die, zooals we reeds zeiden, moest inval len voor kolonel, komt alle eer toe voor zijn uitstekend werk. Zeer geluk kig is iiij bovendien steeds in de keu ze van zijn stukken, die gewoonlijk grepen zijn uit het dagelijksche leven en voor het volk aangrijpend en van goede strekking. D.V.S.V. brengt steeds het echt katholieke volkstooneel, een cultuurgoed van groot belang. De feestvergadering van de R.K. Werkliedenvereeniging is dit jaar weer uitstekend geslaagd. Hulde aan het bestuur voor de organisatie en dank aan het tooneel- en zanggezel schap, voor wat deze boden. MOET Z IJ N HET GOUDEN BRUILOFTSFEEST FR. v. d. GOUW-AMMERSDORFFER. Zaterdag j.l. is het gouden bruilofts feest van het echtpaar Fr. v. d. Gouw- Ammersdorffer op hartelijke en spon tane wi.tze door de buurtbewoners van de Besoijenschestraat gevierd. Groene slingers en twee eerebogen, welke 's avonds inWcndig verlicht waren en een echt feestelijkcn indruk maakten, sierden de straat. Des morgens om 8 uur werd een stoet geformeerd, bestaande uit in 't wit en rose gekleede bruidjes en edel- knapen. Dan volgde de auto met het gouden echtpaar, geflankeerd door meisjes in groene kleeding. Daarach ter reden vele volgauto's met familie- en comité-leden. De fleurige stoet trok naar de. pa rochiekerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, waar om 9 uur een plech tige Hoogmis werd opgedragen. Het zangkoor zong een driestemmige Mis van Kuypers. Na deze plechtigheid, waarmede de feestdag begon, begaf hel gezelschap zich naar de woning der jubilarissen, die werden toegesproken door Riek Versteeg en een prachtig bouquet bloe men in ontvangst hadden te nemen. Onder leiding van het dames-comi té werden de bruidjes bij Holtzer- Passier getracteerd. Om 12 uur werd het gouden echt paar door den voorzitter van 't feest comité, den heer H. Stokwielder, na mens alle buurtbewoners van harte gelukgewenscht. Spr. memoreerde hoe de jubilarissen in de afgeloopen jaren steeds lief en leed met elkander deel den, tezamen jubelden in tijden van vreugde en elkander schraagden in moeilijke tijden. Het is daarom, aldus spr., dat het echtpaar zoo bemind was bij de buurtbewoners. De plechtige stoet naar de plaats waar de jubila rissen eens hun eed van trouw zwoe ren en de feestversiering in de straat, getuigen hiervan. Als stoffelijk huldeblijk bood spr. namens de buurt twee fraaie leunstoe len aan en hoopte, dat de jubilarissen daarin nog lange jaren hun welver diende rust zullen genieten, totdat eenmaal de gouden glans, welke thans hun hoofden siert, overschitterd wordt door het diamant. Maar indien de Alwijsheid anders zou beschikken, dan hoopte spr., dat zij na een leven van zorg en arbeid en trouwe plichtsbetrachting eenmaal hiernamaals de gloriekroon zouden verwerven. Als oudste zoon van het echtpaar dankte de heer J. van der Gouw na mens zijn familie voor de groolsche hulde aan zijn ouders gebracht, waar door deze dag voor hen tot een on vergetelijke is gemaakt. De verwach tingen, die men koesterde, werden verre overtroffen. Het zal een voldoening zijn voor de buurtbewoners, wanneer zij zich la ter herinneren den gouden jubilaris sen een van de mooiste dagen huns levens te hebben bereid. Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om het echtpaar ge luk te wenschen, o.a. ook Burgemees ter Moonen. Des avonds hebben de Harmonie Sl. Crispijn en de zangvereenigingen Hallelujah en Vooruitgang zij ons doel, den jubilarissen een serenade gebracht, waarna het buurtfeest, dat een prettig en vroolijk verloop had, bij Holtzer-Passier een aanvang nam. GOUDEN BRUILOFT. Ook in 19.37 zal onze gemeente we derom een gouden bruiloft herden ken. Op 27 April 1937 n.l. zal 't echt paar G. van Disseldorp-van der Bij! in de St. An toni us straat zijn 50-jarig.» echtvereeniging herdenken. Ongetwijfeld zal ook dezen jubilaris sen een mooi feest bereid worden, te meer waar de echtgenoote zoo'n lange reeks van jaren aan de gemeente-tee- kenschool als schoonmaakster, con cierge, enz., verbonden was. LEZING NED. HERV. KERK. Tweede lezing in de Ned. Herv. Kerk aan de Haven op Vrijdag 13 November 1936, des avonds te 8 uur precies. Spreker: de WelEerw. Zeergel. Heer Dr. A. van Selms te Culemborg. On derwerp: De achtergrond van de troe belen in Palestina. De lezing wordt gehouden in de kerkzaak VAN HAREN'S SCHOENFABRIEKEN. Naar aanleiding van een bericht in een der bladen betreffende de plan nen tot den bouw van een fabriek te Vlijmen door de firma Van Haren, met het doel hierin een stikkerij-af- deeling te vestigen, deelt men ons van wel-ingelichte zijde mede, dat het be richt in dezen vorm voorbarig ge noemd moet worden. Inderdaad heeft de onlangs in wer king getreden huisarbeidswet en het feit dat reeds lang groote contingen ten stiksters uit andere plaatsen moe ten worden gerequireerd, bij de direc tie de vraag doen rijzen of uit econo mische overwegingen de vestiging van een stikkerij in een der naburige ge meenten geen aanbeveling zou ver dienen. Er is in deze echter nog geen en kele beslissing genomen, noch over de al of niet oprichting van een stik kerij elders, noch over de plaats waar deze eventueel verrijzen zou. Waar momenteel reeds een groot aantal Vlijmensche meisjes in de Van Haren's Schoenfabriek alhier werk zaam is, zou Vlijmen eventueel ook in aanmerking kunnen komen, doch het staal nog lang niet vast of er wel iets van de oprichting van een stik kerij in een andere gemeente zal komen. POST A VONI) 1936. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Postavond op 14 November '36 te 8 uur zal beginnen. Om eventueele stagnatie te voorkomen, gelieven al len tijdig aanwezig te zijn. De con certzaal Musis Sacrum wordt voor de bezoekers reeds om half 8 openge steld. Vanaf dat oogenblik zal het Tilburg's Salonorkest onder leiding van den heer Kees Schalken, vroolijke muziek ten gehoore brengen. KUNST NA ARBEID. Maandagavond heeft de tooneelver eeniging Kunst na Arbeid, onder-afd. der Stand- en Vakorganisatie van de RJv. Werklieden te v.m. Baardwijk, in het Bondsgebouw een goed geslaag de winteruitvoering gegeven, waar voor een groote belangstelling be stond. De Voorzitter, de heer C. Maas, opende den avond en heette allen har telijk welkom, waarna de tooneelver eeniging, welke tot nu toe steeds kluchten voor het voetlicht bracht, thans op de planken kwam met „Val- sche profeten", een sociaal spel in 3 bedrijven van Herman de Vries. Het tooneelstuk verhaalt van de ontmaskering van een 2-tal commu nisten, die op een groote fabriek werk zaam zijn. De spelers hebben hun rol len verdienstelijk vertolkt, terwijl de regie bij den heer C. Mol in goede handen bleek te zijn. Nadat enkele liederen door de aan wezigen gezongen waren, werd een kluchtig spel van Hein van Nielho- ven „De lieve rijke Dosa" opgevoerd, waarmede het publiek, dat zich ge durende den heelen avond zeer dank- haar heeft getoond, uitstekend heeft vermaakt. De WelEerw. Heer Allard, adviseur, heeft nog een opwekkend woord ge sproken en gewezen op het nut van de k.ith. organisatie, terwijl de heer C. Mulders de tooneelstukken inleidde. Tot slot werd: Aan U, o Koning dei- Eeuwen gezongen. HET A.S. HUWELIJK IN ONS VORSTENHUIS. In zijn kwaliteit van voorzitter van het Centraal Oranje-Comité heeft bur gemeester Moonen de vertegenwoor digers der vier Oranjevereenigingen t tegen Donderdag 19 November a.s. bijeengeroepen om de plannen te ont vouwen in verband met de a.s. Oranje feesten ter gelegenheid van het huwe lijk van Prinses Juuliana. AANRIJDING. Dinsdagmorgen is in de Grootestraat alhier een verkeersongeval gebeurd, dat nog vrij goed is afgeloopen. Mej. H. v. E., wonende in de Putstraat al hier, fietste ter hoogte van het bank kantoor der fa. W. Timmermans en Zn., toen zij plotseling door een wiel rijder die van het trottoir kwam, aan gereden werd. Mej. v. E. kwam te val len en verstuikte haar rechtervoet. Door haar vader werd. zij per auto I r-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5