Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. h I ÜRUNEN. OUSSEN. GEERTRUIDENBERG. HERPT. NEUSDEN. KAATSHEUVEL. N1EUWKUIJK. RAAMSDONK. 1 I 1 I EEN ZELDZAAMHEID. Men deell ons mede, dat in den tuin van Mej. Wed. Klerx te v.m. Baard wijk deze week nog 5 aardbeien wer den geplukt. Voorwaar een zeldzaam heid in dit gure jaargetijde nog aard beien van den kouden grond te pluk ken. HET W.S.C.-BAL. Evenals vorige jaren is bet W.S.C.- bal ook ditmaal wederom uitstekend geslaagd. Musis Sacrum was met de geel-zwarte kleuren der voetbalveree- niging versierd, terwijl de talrijke be zoekers geel-zwarte cocardes droegen. Er heerschte een echt vroolijke stemming. De dansmuziek werd ver zorgd door „The Jolly Fellows Band" uit 's-Hertogenbosch. Tot groot vermaak van het publiek verschenen in de pauzes op de plan ken amateurs-negerzangers en opera zangers, terwijl W.S.C. nog voor an dere aardige attracties had zorg ge dragen. W.S.C. kan met genoegen terugzien op dezen avond. WAALWIJKSCHE SCHAAKCLUB. In café „De Molenvliet" speelde de Waalwijksche schaakclub haar eersten competitiewedstrijd tegen „De Drie Torens" uit Tilburg, met de volgende spelers: Mevr. Vader en de lieeren Blok, Goudberg, Joh. Pullens en Vader. Alleen de heer Goudberg won zijn partij. De wedstrijd eindigde met een 41 nederlaag voor Waalwijk. A.s. Zaterdag probeert de Waal- wijksche Schaakclub den Bosschen Schaakkring in Centraal te 's-Bosch te verslaan. TRIDUUM K.J.V. Onder leiding van een Eerw. Pater Capucijn begint Donderdagavond om half 8 in de Kapel van de Eerw. Zus ters van het St. Theresia-gesticht een triduum voor alle Iv.J.V.-ers en Gilde- leden. Zondag om 8 uur zullen de K.J.V.- ers de H. Mis van 8 uur in de paro chiekerk van St. Jan bijwonen, waar onder algemeene H. Communie. Des middags om «3 uur heeft onder het Lof de plechtige aanneming plaats van 'n O-tal nieuwe leden, terwijl om 0 uur in het K.J.V.-huis een feestavond met zang en declamatie wordt gehouden, waartoe ook de ouders van de KJV-ers zijn uitgenoodigd. WINKELIERSVERGADERING. Vanwege de R.K. Middenstandsver- eeniging zal morgenavond om half 9 een vergadering van winkeliers plaats hebben ter bespreking van de SI. Nicolaas-actie. R.K. SIGARENWINKELIERS. Gisteren werd in café van Boxtel aan de Stationsstraat de tweede bij eenkomst belegd voor Kath. Sigaren winkeliers om te komen tot oprich ting van een plaatselijke vereeniging. De vergadering stond onder leiding van den heer C. Mutsaers uit Tilburg. Besloten werd een R.K. Vereeniging van Sigarenwinkeliers op te richten, terwijl een comité werd benoemd, dat de komende week propaganda-actie zal voeren tezamen met het hoofd bestuur. SOBRIëTAS. De Zondag j.l. ten bate van de R.K. Drankbestrijding Sobriëtas gehouden speldjesverkoop heeft in deze gemeen te opgebracht de som van 30.75. DIEFSTAL. Toen A. P. Brok, wonende aan de Putstraat alhier, Maandagmorgen om half 8 zijn kanaries wilde gaan voe deren, bemerkte hij dat het slot van de kooi, die in zijn tuin staat, verbro ken was. Binnengaande zag hij dat 'n 30-tal kanaries, hoofdzakelijk man nen, gestolen waren. De dief moet 'n kenner geweest zijn, want hij zochl het beste materiaal uit. Vermoedelijk is de diefstal Zondag avond gepleegd, toen Brok zich in café van der Pluym bevond, waar 'n cursus voor kanariekweekers gegeven werd. Het is een schade van een aan zienlijk bedrag. De politie heeft de zaak in onder zoek. Van het land van zekere v. W., wo nende aan de eerste Zeine, werden gisternacht een partij aardappelen ontvreemd. KON. MARECHAUSSEE. In plaats van marechaussée Stroo- snijder is bij de Waalwijksche Bri gade der Kon. Marechaussee ingedeeld marechaussée P. Pipping, eertijds te Apeldoorn. KANARIEFOKKERS. De eerste cursusles die Zondagmid dag in het café van der Pluijm van wege de Eerste Waalwijksche Kana- rievereeniging gegeven werd door den heer Peeters uit Tilburg, was zeer in teressant en trok groote belangstel ling der vakmenschen. O. O. G. O.O.G. zal a.s. Zondag in Thalia haar eerste uitvoering geven. Opge voerd wordt het blijspel in 3 bedrij ven van J. Verhoeven, getiteld,,'t Kan nou wel leien". BUURT-COMITé. In de Zaterdagavond in Café van Helvoirt gehouden vergadering van bewoners van de Min. Loeffstraat en Baard wij kscbestraat, .welke sldchts matig bezocht was, werden tot comité leden voor deze wijk gekozen de liee ren Ger. Veltman, L. van der Geld, B. Beijnen, H. Klerx, J. Vermeulen, W. Schifferli en Adr. Vermeer. RIJKSKIESKRING s-BOSCH. Onder voorzitterschap van den heer A. v. Dijen te Eindhoven vergaderde te 's-Bosch de propaganda-centrale van den Rijkskieskring 's-Bosch. Nagegaan werd hetgeen ter zake van de propaganda de laatste jaren werd verricht. Besloten werd de ingezette actie, bestaande in het oprichten van propagandaclubs, voort te zetten en binnenkort een begin te maken met het uitbreiden van het ledental der afdeelingen. Als vertegenwoordigers van de Sta- tenkieskringen in de propagandaeen- trale werden aangewezen de heeren A. v. Rijen te Eindhoven voor den Statenkieskring Eindhoven, Th. van Aanholt te Oss voor den Statenkies kring Grave, J. Gregoor te Vlijmen voor den Statenkieskring Heusden. A. Tol te Helmond voor den Statenkies kring Helmond en J. v. Genabeek te 's-Bosch voor den Statenkieskring 's-Hertogenbosch. INSTALLATIE CENTRALE HUIS ARBEIDSCOMMISSIE VOOR I)E SCHOENINDUSTRIE. De directeur-generaal van den ar beid, dr. ir. A. H. W. Hacke, heeft de zer dagen op het gemeentehuis te Til burg de eerste centrale huis-arbeids commissie, n.l. die voor de schoen industrie, geïnstalleerd. In zijn rede wees de directeur-gene raal er op, dat jarenlang door ver schillende personen en organisaties is geijverd voor een wettelijke regeling van de huisindustrie, doch het heeft tot 1933 geduurd, eer deze actie een positief resultaat opleverde in den vorm van de totstandkoming «van de Huisarbeidswet 1933. Doch ook toen was de overwinning nog niet volledig bevochten en moesten er nog ca. 3 ja ren verloopen aleer de wettelijke be palingen in werking traden. Spr. bracht hulde aan alle onver moeide strijders voor een wettelijke bescherming van den huisarbeider. Speciaal gingen daarbij zijn gedach ten uit naar hen, die in 1906 de ver eeniging voor de Nederlandsche ten toonstelling van huis-industrie op richtten, welke vereeniging er zooveel toe heeft bijgedragen, dat de misstan den, die in de huisindustrie beston den, meer openbaar werden. Spr. memoreerde de namen van mgr. dr. Nolens, prof. de Vooys, Zaal berg en Veldman. Van de thans in werking getreden bepalingen behoorcn die, welke be trekking hebben op de huisarbeids- commissies, zeker niet tot de minst belangrijke, integendeel. De hiiisarbeidscommissies, speciaal de centrale huisarbeidscommissie, kun nen in deze materie een zeer mooie taak vervullen. Naast de gevallen, waarin hun medewerking wettelijk voorgeschreven is, of verzocht wordt, hebben zij de bevoegdheid ook op eigen initiatief nuttig werkzaam te zijn in het belang van den huisarbeider. Voor lien, die sociaal voelen, ligt hier een benijdenswaardige, doch ook moeilijke taak. Gij betreedt een ter rein aldus besloot de directeur- generaal dat nog onontgonnen is, waar ongetwijfeld veel voetangels en klemmen liggen, doch dal bij goede bearbeiding veel vrucht kan opleve ren. Tot voorzitters werden gekozen resp. van de werknemers C. Roestenberg te Kaatsheuvel en van de werkgevers C. Raming te Waalwijk, terwijl tot secre taris werd benoemd mr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg. Het ligt in de bedoeling van de commissie haar werkzaamheden aan te vangen met een onderzoek naar den omvang van en den toestand in de huisindustrie, voorzoover de schocn- fabricage betreft. VUURGEVECHT TE MADE. Eind verleden week is het te Made tot een vuurgevecht gekomen tus- schen den nachtwaker C. v. Diep straten en eenige bewoners De nachtwaker had demenschen aangemaand tot kalmte in verband met het veroorzaken van burenge rucht. Hij werd daarop aangevallen door een viertal personen, die met mes en revolver gewapend waren. De nachtwaker trachtte zich eerst nog met zijn gummistok te verde digen, doch plots klonk het eerste revolverschot, waarna de aangeval lene eveneens zijn revolver trok en in de lucht schoot. Zekere vrouw S. was hiervoor niet bevreesd en zeide haar maar neer te leggen, terwijl zij met een mes zwaaide. Het schieten hield niet op; de nacht waker schoot daarop in de richting van den vuurstraal uit de revolver in de duisternis, totdat alles stil werd. De marechaussee van Raams donksveer werd te hulp geroepen en arresteerde de heele familie S. Thans bevinden zich nog in hech tenis de man, vrouw en een dei drie zoons. De Volharding. De Kon. Erkende Harmonie ,,De Volharding" gaf Zondag in haar har moniezaal in hotel Th. Elshout eene uitvoering. De voorzitter der harmonie, dhr. L. Sikkers, sprak het welkomstwoord tot de aanwezigen en bracht de donateurs en eereleden dank voor hun steun. Ver der deelde hij mede, dat 't kermis-mati- née zal vervallen- en daarvoor in de plaats de winteruitvoeringen op hooger peil zullen worden gebracht. De harmonie onder leiding van haar directeur A. v. Huiten, voerde op zeer verdienstelijke wijze een viertal num mers uit, terwijl 't gezelschap Hoffman de aanwezigen t verdere deel van den avond op zeer prettige en kostelijke wijze bezighield. Dhr. Sikkers bracht tot slot dank aan de muzikanten en het gezelschap Hoffman en riep hen een tot weerziens toe. Opdracht. Aan de Gebr. v. Delft, aannemers, alhier, is opgedragen het bouwen van een landhuis voor rekening van C. Heesters te Eindhoven. Drunen's oudste inwoner. De oudste inwoner van Drunen, W. Smits, kwam een dezer dagen te vallen, waardoor hij ernstige inwendige kwet suren opliep. Hij is voorzien van de laatste H. Sacramenten. Werkloosheid. In de afgeloopen week bedroeg het aantal werkloozen in de gemeente 134, waarvan 56 personen in de werkver schaffing waren tewerkgesteld en 8 op de gemeenteeigendommen. Missie-film. Vrijdag zal door de Paters van Mill- Hill een missie-causerie met film gehou den worden in de zaal der meisjes congregatie. Om half 3 voor de da mes, om 7 uur voor de heeren. ELSHOUT. Heden had op het schietterrein van O. L. Vr. Schuts, gevestigd Café J. Klerks, de sluiting van het seizoen plaats met een prijsverschieting. Uitslag: 1 Chr. Klerks, 2 Arn. Klerks, 3 A. Nuyts, 4 G. Wouters, 5 v. d. Wiel, 6 P. Klerks. 7 A. de Kort, 8 Fr. v. d. Wiel, 9 A. Rombouts, 10 L. Klerks, 11 J. v. d. Wiel, 12 W. d. Hart, 13 W. v. d. Wiel, 14 H. v. d. Wiel, 15 Ant. Priem, 16 A. Stevens, 17 H. Tausch, 18 J. Klerks. Onder auspiciën van 't Wit-Gele Kruis werd Zondagmiddag voor de dames en Zondagavond voor de hee ren in 't Vereenigingsgebouw alhier een zeer belangrijke vergadering ge houden, welke beide malen zeer druk bezocht was. Beide malen was de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld. Onder de aanwezigen troffen we aan naast de beide sprekers, dr. van der Heijden en de heer Mathé, nog vele notabelen der gemeente, o.m. de Z.E. heer Pastoor Jansens de Horion, den E.A. heer Snijders, burgemeester, al hier, dr. van Vuuren en in de middag vergadering ook mevr. van Vuuren. Het doel van deze vergadering was te komen tot oprichting van een Wijk verpleging, met aanstelling van een Zuster-verpleegster. Na diverse uiteenzettingen en be sprekingen, zoowel door dr. v. d. Heij den en dhr. Mathé, als door Pastoor Jansens de Horion en dr. v. Vuuren, werd besloten in principe tot oprichting over te gaan. Daar evenwel hiervoor vele aangesloten leden noodig zijn, wil deze wijkverpleging levensvatbaarheid verkrijgen, werd besloten, ook te Hank een vergadering te beleggen, om alzoo beide dorpen onder één organisatie te brengen. Personen van andere richtingen kunnen zich voor lidmaat schap van het Wit-Gele Kruis aanmel den, doch kunnen geen bestuursfunctie bekleeden, maar verder bezitten zij al le rechten, ook 't stemrecht. In een afzonderlijke T.B.C.-bestrij- dings-commissie kunnen deze wel zit ting nemen, en dit is zelfs zeer ge- wenscht, zooals de sprekers ter verga dering deden uitkomen. Blijkens de overgroote belangstelling kan deze vergadering wel als een vruchtbare worden beschouwd en zal te Dussen en Hank binnenkort de oprichting van een Wijkverpleging kunnen worden te gemoet gezien, welke dan in een groote behoefte zal voorzien. HANK. Zaterdagavond te circa half tien uur, is bij het café Heijman alhier, een zekere C. de W. wonende alhier Pee renboom, met een scherp voorwerp een diepe snede van ongeveer 8 c.m. lengte, aan zijn hoofd toegebracht. Hij bloedde hevig uit de wonde en moest zich direct onder behandeling stellen van Dr. van Vuuren te Dussen. Deze heeft de wonde moeten hechten, waarna de W. weer terug kon keeren naar zijne woning. Nog dicnzelfden avond heeft de rijkspolitie den vermoedelijken dader een zekeren P. v. D. wonende te Hank gearresteerd. Na gehoord te zijn werd hij weer op vrije voeten gesteld. Wat de aanleiding tot deze laffe daad is ge weest is niet bekend. Het is te hopen dat den dader zijn verdiende straf niet zal ontgaan. Zaterdagavond heeft een zekere H. v. B. alhier, een meisje genaamd C. v. d. P. eveneens alhier een harde klap in het aangezicht gegeven. Aangifte bij de rijkspolitie volgde, die van een en ander procesverbaal opmaakte. Wel een heldhaftige daad. Zondag n.m. om 5 uur is in het locaal der Eerw. Zusters alhier het tooneelstuk „Vlammende Vleugels" op gevoerd door de tooneelvereeniging „St. Petrus" alhier, voor de vrouwen en meisjes van Hank. Over het algemeen werd vlot en goed gespeeld. De zaal was dan ook tot in alle hoeken bezet. A.s. Zondag wordt hetzelfde stuk opgevoerd voor de mannen en jon gens. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Geertruidenberg op Vrijdag 13 November 1936, des namid dags 8 uur in het gemeentehuis aldaar. Te behandelen zaken: 1Aanbieding van de gemeente-be grooting en de daarbij behoorende bedrijfsbegrootingen dienst 1937. 2. Voorloopige vaststelling der ge meente-rekening en de daarbij be hoorende bedrijfsrekeningen dienst 1935. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting der Stedelijke Godshui zen dienst 1936. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om ontheffing te ver zoeken van de verplichting ex art. 179, 2e lid der Gemeentewet (aan wijzing capitulanten). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van: a. verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon la ger onderwijs in de gemeente Geertruidenberg. b. verordening op de invordering van schoolgeld alsvoor. 6. Ingekomen stukken. 7. Reclames. Maandagavond j.l. vergaderde 't Koninginnefeest-comité alhier, in ver band met de plannen tot het organisee- ren van een volksfeest ter viering van het huwelijk van H.K.H. Prinses Julia na. Besloten werd pogingen aan te wenden tot het samenstellen van een Oranje-Comité. Dientengevolge zal Donderdag 19 November a.s. des n.m. 8 uur een ver gadering worden gehouden in de bios coopzaal van hotel Centraal, waartoe iedere ingezetene uit Geertruidenberg wordt uitgenoodigd. Donderdagavond om half 7 zal in het Evangelisatiegebouw Eben Haëzer te Raamsdonksveer een dankstond worden gehouden voor het gewas. Voorganger is Ds. Alers uit Dord recht. Oranje-comité. Het voorloopig bestuur van het Oranje comité is thans uitgebreid met 2 leden, de dames Cato van Bokhoven en To Luijben. Met het aanwerven van leden is men zoover gevorderd dat Donder dagavond een ledenvergadering zal worden gehouden ter verkiezing van een definitief bestuur en ter voor loopige bespreking der feestviering bij het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana. Donderdagavond gaf de Chr. Gemengde Zangvereeniging haar eerste winteruitvoering in de Chr. Bewaarschool. De opkomst van het publiek was slechts matig te noemen, wal bepaald jammer was, temeer omdat het programma onder leiding van den heer Chr. Merkx verdienste lijk ui'gevoerd werd en omdat het tooneelstuk »De schuur aan de grens« op meer dan gewone wijze ten tooneele werd gebracht De huisblijvers hebben veel gemist. Onze stadgenoot, de heer J. H. v. Hemeit, slaagde de vorige week voor het politie diploma in's-Bosch. Tot leeraar aan de avondtee- kenschool is benoemd deheerH.J. v. d. Heuvel uit Kaatsheuvel en wel voor het vak bouwkundig teekenen. Aan den wedstrijd dammen voor het persoonlijk kampioenschap van Noord-Brabant nemen deel de heeren A. de Graag en G Jonker. Zondag speelde hier Zal t- Bommel I tegen Juliana I (3de klas K.N.V.B) Juliana won met 5—3. Juliana II-W.S.C. II (Waalwijk) uitslag 1—3. De uilslag van de onderlinge competitie bij de Damclub V. D op gisteren was als volgt Groep I C. B ix J. Timmei mans 2—0 A. de Graag- Gt-rr. Jonker afgebr. Groep 11 J. Deurloo J. Andi iesse 1 - 1 R. Kamminga— Gijs Jonker 2—0 G oep III H Brouwers T. v. d. Stoep 1 - 1 F. Spierings—A. Fitters 2—0 P. Klerks C. Schaap 2 0 In het palronaatsgebouw hield gisteravond een zuster missionaris een lezing met lichtbeelden Wat ze vertoonde heeft ze grootendeels zelf meegemaakt en vond bij de talrijke opgekomenen veel bijval. Hoewel zij reeds 69 jaar is. waarvan zij er 44 in Afrika doorbracht, gaai zij daar binnenkort weer heen. Diamanten Bruiloft. Onder groote belangstelling werd in de Mgr. Völkerstraat Zaterdag 7 No vember de diamanten bruiloft gevierd van het echtpaar A. Stam-Verschuren. Geheel de bevolking gaf op den mor gen, des namiddags en 's avonds acte de precence bij dit zeldzame jubileum. Een buurtcommissie had voor een pas sende versiering gezorgd. Om goed half 9 werd een stoet geformeerd uit een dozijn beschikbaar gestelde auto's, voorafgegaan door een muziekcorps uit muzikanten uit de wijk gevormd. De jubilarissen werden voorafgegaan door een stoet bruidjes een versierde kroon dragend. Om 9 uur werd in de St. Josephskerk een plechtige H. Mis opgedragen door den ZeerEerw. heer Pastoor de Klijn. Met een kleine omrit werd door Leo- straat, Gasthuisstraat, Julianastraat weer naar huis getrokken. De kinderen uit de buurt brachten de oudjes een aubade, waarna zij door de buurtcom missie onthaald werden. De receptie bracht een toeloop van volk, die bijna niet te verzetten was, zoowel de gees telijke als wereldlijke autoriteiten gaven hierbij blijk van attentie. Tijdens de re ceptie bood de voorzitter der buurt commissie, de heer H. va nRijswijk, in een keurige speech de. hulde van de buurt en de burgerij aan de feestelingen aan, waarbij hij in gesloten couvert een stoffelijk huldeblijk aanbood. Den geheelen namiddag bleef het ge zellig druk in de buurt, wat niet weinig bevorderd werd door het muziekcorps dat rond trok en lustige marschen speelde. Om half 8 's avonds vereenig- den zich de beide muziekcorpsen Eu- phonia en Apollo en de Zangver. „Bel Canto". Onder een overweldigende be langstelling werd een serenade ge bracht, waarbij de Weled: heer M. J. van Nieuwstadt, president van 't Kon. Muziekgezelschap namens de drie ge zelschappen complimenteerde. T.B.C.-revue. Zondag- en Maandagavond werd de T.B.C.-revue „Gao nouw gaauw" in de Bel Canto zaal met veel succes ge geven. Zondag liep hij voor een uitverkocht huis, doch Maandag voor een matig bezette zaal. De actrices en acteurs ga ven zich geheel en bijzonder de politie ke satire die rijk aanwezig is, was oor zaak dat er geweldig gelachen werd. Een vijftal kijktooneelen met ballet had den door costumeering en décors veel bewondering. De muzikale verzorging voor wat be treft de begeleiding was bij de heer v. Nieuwstadt en de heer van Straaten in goede handen. Zondag j.l. gaf de voor kort opge- richtte mondorgelvereeniging „Kunst Adelt" in café J. Siegers haar eerste uitvoering. Het eerste optreden dezer vereeniging is in alle opzichten schit terend geslaagd. Onder bekwame lei ding van den nog jeugdigen en ijver vollen directeur den heer M. van Hei voort werden de muzieknummers alle correct en afgewerkt ten gehoore ge bracht. Ook de medewerkende van dezen avond, de heer Joh. Seijkens uit Hel mond, had met zijn koddige, humo ristische en dramatische liederen het publiek direct op zijn hand en werd telkens luide toegejuicht. „Kunst Adelt" kan met genoegen terugzien op dezen welgeslaagden avond. Op Donderdag 12 November a.s. des namiddags 5 uur voor de kinde ren en des avonds 7 uur voor de vol wassenen wordt in het Bondsgebouw alhier een groote Missiefilm vertoond. De wachtmeester der marechaus see F. W. Delleman, die voor twee maanden was gedetacheerd naar de W'achtbrigade van 't Loo, is thans weer teruggekeerd naar deze brigade. Met het oog op de vernieuwing van de bestrating der Luiten Am bachtstraat, zal deze straat zijn afge sloten voor alle verkeer vanaf 10 tot en met 18 November a.s. en de Raad huisstraat vanaf 17 November tot en met 24 December a.s. Met lette derhalve goed op de aan gebrachte waarschuwingsborden en richtingwijzers. I I I I I I I i i i i i i i i

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6