Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraadverslagen. „nOORD BRflBIIHD" DE GOUDEN BRUG SS EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Loonopzand. FEUILLETON NUMMER 92. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Vrijdagavond 7 uur kwam de raad dezer gemeente in spoedeischende openbare vergadering bijeen, zulks op verzoek van 9 leden van den raad, door den Voorzitter belegd. Als eenig agendapunt stond ver meld: Verzoek van 9 raadsleden tot in trekking van de benoeming van een tweeden gasfitter. Tegenwoordig waren alle leden niet uitzondering van Wethouder van Lier, met kennisgeving van verhinde ring wegens ongesteldheid, en den heer J. van den Heuvel. Voorzitter de E.A. heer J. A. Frans Mallens. Secretaris de heer M. A. van der Wee. De Voorzitter leest het verzoek voor en geeft het woord aan een der onderteekenaars, i.e. het lid van Nieuwstadt, die als volgt spreekt: M. de Voorzitter, Wanneer wij in de dagbladen de algemeene beschouwingen in de Twee de Kamer hebben bijgehouden betref fende de Rijksbegrooting, dan treft ons onmiddellijk de groote bezorgd heid van vele Kamerleden over den pre cairen toestand der financiën van ge meenten in den lande, en algemeen wordt verwacht, dat vele gemeenten in groote moeilijkheden zullen komen, vooral indien de verwachte opleving uitblijft. Het is dus zaak ook voor onze gemeente, die ook in groote mate in financieele moeilijkheden verkeert, de zuinigheid te betrachten en geen uitga ven te doen, die niet dringend noodza kelijk zijn. De belastingdruk is ten top gevoerd, de belastingschroef is tot den laatsten slag aangedraaid en straks zal ook de mindere man door de verhoo ging van het getal opcenten tot 200 als het ware zijn laatste penning moe ten offeren om de gemeentekas aan te vullen. Ik mag hier niet zeggen, in evenwicht te houden, want dat blijkt dan nog niet mogelijk, ondanks alles. We zullen ook nog nederig moeten aankloppen in Den Haag en de hand open moeten houden, en zullen dan ver der moeten hopen, dat de Minister niet ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 43. Al blijven hun gesprekken ook onper soonlijk, een enkele maal gebeurt liet wel eens, dat Johanna zich voor een of ander onderwerp bijzonder warm maakt en daarmee bewijst, dat in dit oogenschijnlijk zoo kalme jonge meisje een groote dosis temperament rluimert. Het moet iets heerlijks zijn uit dit meisje een vrouw te maken, de vrouw, de liefhebbende en bemind wordende vrouw, denkt Sir Herbert. In een onbewaakt oogenblik weet hij met zijn zakcamera een foto van Johanna te nemen, als deze in den tuin van het hotel in een ligstoel rust. Het boek, dat haar niet vermag te boeien, ligt geopend naast haar op den grond. Haar blik zweeft in de verte, zoekend', tastend De kleine, uitstekend geslaagde mo mentopname sluit hij in bij een brief het historische woord zal spreken: ,,Ah ce ne sont que des queux", en zoo goed gunstig zal zijn om die hand te vullen met het luttele bedrag van ongeveer 40.000. Ik geloof, M. de V., dat ik hiermede den toestand heb geschilderd, zooals hij in werkelijkheid is. Daaruit zal dan ook voor iederen onbevoordeelde moe ten blijken, dat het een gebiedende eisch is dat geen cent wordt uitgege ven, waarvan de noodzakelijkheid niet dubbel en dwars kan worden aange toond. En daarom, M. de V., lijkt mij de aanstelling van een 2en fitter op 'n salaris van 25,— tot 28,— per week, voor een gemeente als de onze, die in deplorabelen toestand verkeert, wat de financiën betreft, niet gewet tigd, temeer nog, omdat het hoofd van den betrokken dienst, van meening is, dat hier, althans voorloopig, nog geen kracht behoeft te worden bijgeplaatst. Wij moeten er toch allen van overtuigd zijn, dat, waar de inkomsten dalen, be zuiniging een gebiedende eisch is. Ik zou U dan ook willen voorstellen, M. de V., het in de vorige raadsvergade ring genomen besluit, waarvan ik al leen zou willen zeggen, dat het niet ge boren is uit de meening der meerder heid in deze vergadering, in te trek ken, en de benoeming van 'n 2en gas fitter aan te houden tot tijd en wijle, wanneer ons inderdaad de noodzake lijkheid hiervan is aangetoond. Het lid Roestenberg heeft er be hoefte aan vooraf te zeggen, dat hij niet wenscht onder te doen zich aan bezuiniging die noodig is, te onttrek ken. Hij verwondert er zich echter over, dat hij moet constateeren, dat de functionaris gekozen is door de meerderheid die nu zelf het verzoek deed, deze vergadering te beleggen. Als het over bezuiniging gaat, dan moet hij er zijn verwondering over uiten, over de beslissing in de vorige vergadering gevallen. Immers door de verzoekers van deze vergadering is 'n incasseerder benoemd, een jongeman, die nog werk had, terwijl men had verwacht, nu men over bezuiniging spreekt, dat huisvaders, die werkloos aan zijn neef Fritz Mollander, London Parklane Hertfortstreet 102. Op den avond van denzelfden dag weet hij het zoo in te richten, dat hij alleen met de oude barones von Geit- Ier de mocca gebruikt. Een hoekje van het hotelterras, twee gemakkelijke rieten stoelen om een laag tafeltje, waarop een elec- tiisch lampje met gele kap vormen het iooneel, waarop hij het gesprek in de door hem gewenschte banen leidt Het preludium is zeer onschuldig en wekt bij de oude barones geen enkel vermoeden. Des te meer echter schrikt ze, als hij zegt: Lady Johanna is voor meesteres op Nothery Hill als geschapen.... M'n hemel, Sir Herbertmijn nichtje is vijfentwintig Om dit antwoord moet de oude heer echter zoo hartelijk lachen, dat het Sophie von Geitier bepaald ang stig te moede wordt. En in het begin weet zij werkelijk niet wat haar over komt, als hij haar vroolijk-troostend verzekert Mijn neef is dertig Eerst dan krijg zij eenig inzicht in het leven van Sir Herbert Hawkins, den gesloten Engelschman, die tegen over een ander zeker nooit zoo open hartig zou zijn geweest zijn, wekelijks gesteund moeten wor den met pl.m. 12.zijn gepasseerd. Hier had de bezuiniging betracht kun nen worden. Hier lag voor de hand zich te bevoordeelen. Eenerzijds had hier dan toch bezuinigd kunnen wor den. Hij wenscht dan ook niet mede te doen aan het terugnemen van het besluit der vorige vergadering. Hij wil nog aanstippen, dat het hem niet onmogelijk voorkomt, dat het voor stel de gemeente veel geld zou kun nen kosten. De Voorzitter heeft inet genoegen kennis genomen van het streven dat bij den Raad voorzit om de hoogst mogelijke zuinigheid te betrachten. Het is hem echter niet duidelijk dat deze bezuiniging kan te maken heb ben met de benoeming van een gas fitter. De groote vraag was: Is hier een gasfitter noodzakelijk, ja of nee. Er is naar voren gebracht, dat de autoriteit aan het bedrijf met een min dere kracht zou kunnen volstaan. Het oordeel hierover berust echter bij B. W. Wanneer de autoriteit aan het bedrijf zich hiermede bemoeit, dan heeft hij geen flauw begrip van de plaats, die hij in de gemeente in neemt. De positie van een directeur van de gasfabriek is die van een amb tenaar in dienst van de gemeente. Het komt den Voorzitter eigenaardig voor dat die autoriteit na het afgeven van een schriftelijk advies aan B. W., hiervan nog gebruik maakt om an deren in te lichten, waar dit advies door zijn afgifte eigendom van 't be stuur der gemeente geworden is. EEN POLIS LEVENSVERZEKERING Het verwondert spreker verder, dat door den woordvoerder van het voor stel in de vorige vergadering op belas tingverlaging is aangedrongen van een zekere categorie van menschen wat met de bezuiniging in 't geheel niet strookt. Hij merkt verder op, dat de benoeming van den gasfitter met een meerderheid van 8 stemmen van de 14 volkomen wettig en eerlijk is. De heer v. Nieuw stadt zal kunnen begrijpen dat B. en W. niet kan accoord gaan met het voorstel. In de vorige vergadering is de gasfitter benoemd. Hij is van zijn benoeming in kennis gesteld, heeft deze aanvaard en is reeds door den dokter daarvoor goedgekeurd. Door deze be noeming en aanvaarding is tusschen de gemeente en den benoemde een band ontstaan, die bindend is. Uitzet ting uit de functie kan alleen geschie den op eigen verzoek, dat niet te ver wachten is, waar benoemde reeds ken nis gaf van zijn aanneming; niet op eigen verzoek ontslaan heeft vele be zwaren, die vooraf dienen bekeken te worden. Bezwaren van op wachtgeld stellen of civiele vordering op de ge meente, die niet te schatten is. Hij wil den raad niet bang maken, doch mag niet wegcijferen, dat deze kosten hoog zouden kunnen zijn. Het lid van Nieuwstadt in tweede in stantie het woord verkrijgende, merkt op, dat het Ambtenarenreglement toch voorschrijft, dat bij eventueele benoe ming het hoofd van dienst hieromtrent moet worden gehoord. Hij betwijfelt een recht op wachtgeld of schadever goeding, waar hij veronderstelt, dat de functie nog niet aanvaard is en alzoo nog geen band ontstaan is. Het lid Smit stelt prijs op het advies van het hoofd van dienst waar deze „vakman" is. Hij kan oordeelen wat wel of niet noodzakelijk is. Een chef in een fabriek wordt door zijn patroon ook gehoord. De Voorzitter antwoordt dat het ambtenarenreglement opgevolgd en ad vies is ingewonnen. Het spijt hem dat B. en W. -moeten verklaren, dat het advies onverantwoordelijk was, dus niet kon worden opgevolgd. Het lid Roestenberg begrijpt niet, waarom de Directeur niet eerder is ge komen met het advies dat een fitter niet noodig zou zijn. Er had dan reeds eerder kunnen bezuinigd worden. Den Voorzitter spijt het dat deze zaak wordt aangeroerd. Hierop voortbouwend zou hij de vraag moeten stellen of een uitgave van 40.—, die de vorige functionna- ris genoot niet reeds lang een onverant- Zij verneemt, dat zijn eenige, hem zeer na aan het hart liggende zuster Daisy getrouwd was met den Duit- schen zeeofficier Mollander. Het was een huwelijk uit liefde geweest, een zoo groote hartstochtelijke liefde, als men gewoonlijk slechts in romans vindt.... Een week voor het einde van den oorlog had Richard Mollander bij de heldhaftige vervulling van zijn plicht jegens het vaderland den dood gevonden Slechts een korte maand had zijn weduwe hem overleefd. Langzaam was haar levenslicht uitgedoofd. De doktoren hadden hun schouders op gehaald en daar het „gebroken hart" niet in het woordenboek van moderne medici voorkomt, waren zij niet in staat geweest een op wetenschappe lijke gronden gebaseerde doodsoor zaak aan te geven. In een brief, welke Daisy Mollander kort voor haar door aan haar broer schreef, had zij deze verzocht zich het lot van den destijds veertienjarigen Fritz te willen aan trekkenZoo heeft Sir Herbert het neefje als zijn eigen kind aangeno men, dat sindsdien zijn leven kleur en inhoud heeft gegeven. De jongea kreeg de opvoeding van eiken anderen jongen lord' in Enge land en zijn buitengewone begaafd- woordelijke is geweest. Hij zal ge dwongen zijn het hoofd van dienst hieromtrent voor den tijd, dat hij als burgemeester fungeert verantwoording te vragen. Hij kan echter niet aanne men, dat deze uitgave onverantwoor delijk geschied is, waar hij moet con- cludeeren, dat een kracht als gasmees- ter thans ook niet kan vervangen wor den door een ambachtsschooljongen. Het lid' Snaphaan merkt op, dat de zoon van den Directeur toch ook goed werk verricht en reeds een paar jaar practisch werkzaam is. Daarnaast een jongere kracht, zou de kracht van vroeger z.i. kunnen vervangen. De Voorzitter merkt op, dat heden weer een dossier klachten naar het hoofd van den dienst is gericht waaruit blijkt, dat er thans een tekortkoming is. Het buizennet der gemeente is circa dubbel zoo groot als dat van Waalwijk waar twee fitters in bedrijf zijn, eischl ook hier deskundige krachten, die niet gelijk gesteld kunnen worden met een jongen van de ambachtschool. Wethouder Grootswagers merkt op, dat de aanstelling van betere krach ten reeds meermalen een bedrijf heeft doen bloeien. Hij wijst hier op de Coö peratie waar sinds het aanstellen van goed geschoold personeel steeds groo- tere winsten gemaakt worden, terwijl vroeger met verlies gewerkt werd, als tenminste dit verlies aan geen andere omstandigheden kan geweten worden. De Voorzitter meent dat de discus sie over dit punt kan gesloten wor den. Hij moet concludeeren: le. dat het optreden van het hoofd van dienst in deze niet op zijn plaats geweest is; 2e. dat 't besluit van de vorige ver gadering volkomen wettig genomen is; 8e. dat de benoemde zijn functie heeft aangenomen; 4e. dat daardoor een band tus schen den benoemde en de gemeente is ontstaan, die niet kan verbroken worden, zonder het gevaar van gelde lijke aansprakelijkheid. Hij stelt voor om waar de benoem de op een proeftijd van 1 jaar is aan gesteld, het besluit te handhaven, toe te zien, of de functionaris zijn taak naar behooren verricht om dan na een jaar te oordeelen, of de dienst een zoodanige kracht eischt en dan op merking, dat dit telkens is, wanneer de gemeente een benoeming doet, doch dat de sollicitanten daarvan op de hoogte zijn. De bemerking van het lid van Nieuwstadt dat alzoo de benoemde lieid droeg er mede toe bij hem tot een mensch te maken, waarop Sir Herbert trots kan zijn. Aangezien Fritz er zich niet mee tevreden stelde een rijke erfgenaam te zijn, bereidde hij zich na de beëindiging van zijn juridische studies op een rechterlijke carriëro voor, waarin reeds menige telg van de Britsche aristocratie het lot roem en eer heeft gebracht Grenzenlooze teederheid en gerecht vaardigde trots, dat zijn de gevoelens, welke Sir Herbert koestert jegens den neef, voor wiens geluk hij bereid is alles te offeren. Dat ik het met hem al eens over trouwen heb gehad, is vanzelf sprekend, want hij heeft er den leef tijd voor en, zijn positie in aanmer king genomen, kan hij gerust aan elke deur der high society aankloppen jn de volle overtuiging, dat iedereen hem zal opendoen en dat hij overal harte lijk zal worden ontvangen.... Maar de jongen heeft mij nu eenmaal kort en bondig eens en voor al meegedeeld, dat hij nooit een andere dan een Duitsche vrouw zal trouwen.... Oordeelt u nu zelf eens... En Sophie von Geitier heeft haar oordeel al klaar. Zij knikt begrijpend. Ja, ja, nu begrijpt zij den ouden Sir Herbert beter en ze kan zich met zijn gedachtengang volkomen vereenigen... Voor de derde maal zit Sylvester Vonberg nu tegenover Renate Lien aan dé ontbijttafel, maar het is hem, of het nooit anders geweest is en of het altijd zoo, zal blijven. Dat is het nieuwe leven: een, van den diepsten vrede vervuld bestaan. Een nieuw leven ook voor de vrouw in de Lantaarn. Waren de beide laat ste jaren in deze gezellige woning toch eigenlijk niet slechts een vege- teeren geweest? Onweerstaanbaar dringt deze vraag zich aan Renate op. Maar zij wenscht er geen antwoord op te geven, omdat ze daarvoor nog te rugschrikt en omdat ze niet wil er kennen, dat door het plotselinge op duiken van dezen man haar leven een nieuwe wending heeft genomen, ja, misschien zelfs wel voor het eerst vorm en inhoud heeft gekregen. Ze tracht zichzelf wijs te maken, dat er eigenlijk in 't geheel niets gebeurd is. Ze heeft een gast, een logé, verder niets. Misschien is hij op een wat on gewone manier in huis gekomen, goed.... maar daar steekt toch niets bijzonders achter. Ze praat met hem, op zeer onderhoudende wijze zelfs, maar toch steeds over onpersoonlijke kwesties. En voorts speelt hij piano. (Wordt vervolgt.) n het Zuiden, Wui%Uksrkt en Laagstraatsche Courant* GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1