I Buitenlandsch Nieuws. I I UW KRANT „De Echo van het Zuiden" Waspik. Eethen. I' een groot risico aanvaardt wordt door de Voorzitter beantwoord met de op nieuw te besluiten tot al ot niet aan stelling van een 2en fitter. Zonder hoofdelijke stemming ac cordeert zich de raad met hel voor stel van B. en W. om de benoeming te handhaven. Hierna sluiting. De begrooting, welke zonder Rijksbijdrage of belastingver- hooging kloppend kon worden gemaakt, goedgekeurd. J. Smits herbenoemd als lid Bur gerlijk Armbestuur. Steun aan Midd. Borgstellingsfonds en B. L. O.-school te Waal wijk. Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Waspik in openbare vergade ring bijeen onder presidium van Burge meester Dekkers. Secretaris de heer van Schijndel. Afwezig met kennisgeving Wethou der Rubbens. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. 1. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. de kas hebben opgenomen van het Burgerlijk Armbestuur. De ontvangsten bedroegen 21.392.86 en de uitgaven 21.253.36. In kas was nog 139.50. De Woningbouwvereeniging had 26.50 in kas en de gemeente-ontvan ger 5.752.28. Ter visie zal worden gelegd de re kening 1935 en begrooting 1937 van den Warenkeuringsdienst 's-Bosch. De heer v. d. Rijken zegt waardee ring te hebben voor het werk van dezen dienst. Spr. wil echter even in het open baar zeggen, dat de salarissen voor de ambtenaren van dezen dienst zeer hoog zijn. Een schande noemt spr. het, dat de Middenstand twee-derde van de kosten moet dragen om dezen dienst in stand te houden. De Voorzitter merkt op, dat deze dienst bij de wet werd ingesteld, ter wijl ook de salarissen wettelijk werden geregeld. Daaraan is niets te doen. De heer v. d. Rijken zegt, dat hem dit bekend is. Hij wilde er slechts even in het openbaar op wijzen. Het is pre cies hetzelfde als met de belastingbil jetten. De menschen weten niet op wel ke gronden al de belastingen worden geheven. 2. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aan de beurt van aftreden is de heer J. Smits. B. en W. bevelen aan de heeren J. Smits, G. Akkermans en W. de Glas. De stemming heeft de volgende uit slag: J. Smits 8, M. v. Dongen 1 en Ak kermans 1. Op de vraag van den Voorzitter antwoordt de heer Smits de benoeming aan te nemen. Nadat de herbenoemde in handen van den Voorzitter den eed heeft af gelegd, wenscht de Voorzitter den heer Smits geluk met zijn benoeming en hoopt, dat hij nog lange jaren zijn func tie mag blijven waarnemen. De heer Smits dankt voor deze waar- deerende woorden en voor het ver trouwen in hem gesteld. Spr. zal dit vertrouwen niet beschamen en eerlijk en onpartijdig zijn plicht blijven doen. 3. Wijziging der verordening voor de veldwachters. De raad gaat met de aanvullende be paling accoord. De overige punten der agenda wor den in gewijzigde volgorde behandeld. 5. Vaststelling verordening der be smettelijke ziektegelden. Aangenomen. 4. Vaststelling verordening op het schoolgeld. De Voorzitter deelt mede, dat dit punt in commissie reeds werd toege licht. De verordening zal voor één jaar worden vastgesteld. De heer Zijlmans meent, dat de hef fingen volgens het concept voor alle kinderen even hoog zijn, waardoor de groote gezinnen te zwaar tegenover het kleine gezin worden belast. De Voorzitter zegt, dat inderdaad progressie in de heffing zit. Voor twee kinderen moet 18, voor 3 kinderen f 13 enz. worden betaald. De verordening wordt met algemee- ne stemmen aangenomen. 6. Vaststelling rekening Armbestuur 1935. Namens de commissie adviseert de heer v. d. Rijken de rekening goed te keuren mits een volgend jaar met de gedane opmerkingen rekening wordt gehouden. De Voorzitter veronderstelt, dat het gaat over de pachtgelden. De heer Verschuren zal den raad hieromtrent in geheim comité mededeelingen kun nen doen. De heer Verschuren zegt reeds nu te kunnen mededeelen, dat alle pachtgel den van 1934 en 1935 zijn binnengeko men. De Voorzitter spreekt hierover zijn genoegen uit. Met algemeene stemmen wordt de rekening van het Armbestuur goedge keurd. 7. Vaststelling begrooting Burger lijk Armbestuur 1937. De Voorzitter zegt, dat de begroo ting reeds in commissie is besproken en in inkomsten en uitgaven sluit met f 18.292.22. De raad, uitgezonderd de heeren v. d. Rijken en van Dongen, gaat met deze begrooting accoord. Middenstandsborgstellingsfonds. 10. Deelname in het Borgstellings fonds voor den Middenstand. De Voorzitter adviseert namens B. en W. om zonder eenige reserve deel te nemen met een subsidie van 300 ineens en een bijdrage van 101 per jaar.. Aangenomen. Steun aan B.L.O.-school. 11Toetreding tot de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Waalwijk. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor een bijdrage van 40 voor elk kind uit deze gemeente, dat de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Waalwijk bezoekt te schenken. De heer Brokx vraagt of het niet mogelijk is, dat iemand uit Waspik in het bestuur der school komt. De Voorzitter antwoordt, dat deze mogelijkheid niet is uitgesloten. Spr. zal er op aandringen. Gelukkig zijn in de ze gemeente weinig kinderen, die on derwijs aan de school te Waalwijk be hoeven. De heer Zijlmans zegt, dat er slechts één kind is. De Voorzitter merkt op, dat deze post dus niet zwaar op de gemeente drukt. De B.L.O.-school#te Waalwijk is een mooie instelling, waar kinderen, die op de gewone school niet mee kun nen, een dergelijk onderwijs genieten, dat zij geschikt worden gemaakt om een positie in de maatschappij te kun nen bekleeden. De heer Verhoeven zegt dat de B. L. O.-school voldoet aan een behoefte, waarin de gemeente niet kan voorzien. De raad gaat met algemeene stem men met het voorstel accoord. 8. Verzoek om subsidie door het R.K. Huisvestingscomité. Het schrijven van het comité mede onderteekend door pastoor H. J. Huij- bers wijst op de moeilijke tijden en op de actie, welke het comité in het ver leden reeds voerde. Alles werd gedaan om het particulier initiatief te steunen en om lichamelijk zwakke kinderen in het koloniehuis gezond te maken. Ge wezen wordt op het succes der Paasch- ei-actie. Met den Rijkssteun en de toe slagen der provincies kan het comité er echter niet komen en verzoekt voor '37 een subsidie te willen verstrekken van 25 cent per verpleegdag en per kind. De Voorzitter zegt, dat B. en W. niettegenstaande de slechte tijden voor stellen een bedrag van 25 beschik baar te stellen voor 100 verpleegdagen. waardoor de gemeente haar goeden wil in deze toont en haar waardeering uit spreekt voor deze nuttige instelling. De heer Smits kent verschillende kin deren, die goed gezond uit het kolonie huis terugkeerden. De heer Pruijssen ziet niet in waar om de kinderen moeten worden wegge stuurd. Ze zullen hier ook wel beter worden. De Voorzitter wijst er nog op, dat het door B. en W. voorgestelde bedrag eigenlijk te miniem is. De meeste ge meenten geven meer. Maar om het goede doel der instelling wilde Waspik niet achterwege blijven en steun ver- leenen aan de ouders, die niet in staat zijn hun kinderen behoorlijk te voeden. We mogen blij zijn dat we iets kunnen geven, terwijl de begrooting toch nog zonder bijzondere middelen kloppend kon worden gemaakt. Mogelijk wordt de economische toe stand ook van Waspik in de toekomst beter, zoodat later nog altijd een groo- tere bijdrage kan worden verleend. De heer Brokx spreekt eveneens de hoop uit in de toekomst meer te kunnen geven aan dit nuttige comité. De raad gaat met het voorstel van B. en W. accoord. 9. Verzoek van den polder ..Be oosten de 's-Gravenmoersche Vaart" om subsidie. In dit schrijven wordt gewezen op de hooge reparatiekosten 800) voor de sluisdeuren aan de Hooge Brug en vraagt het bestuur om een bijdrage in de kosten voor onderhoud en ver nieuwing. De Voorzitter wijst er #op, dat het polderbelang een gemeentebelang is. Toch zal er rekening mee moeten wor den gehouden, dat de begrooting welis waar klopt, doch uiterst voorzichtig is samengesteld. Een klein bedrag zou wel kunnen worden verleend. De heer Brokx meent dat het polder bestuur de kosten wel uit het gestichte reservefonds kan dekken. De Voorzitter merkt op, dat de sluis deuren vernieuwd moeten worden. De heer Pruijssen ziet in de belangen van den polder geen gemeentebelang. Spr. zou wel water willen hebben. De Voorzitter wijst er op, dat moei lijk te bepalen is of het land overstroo ming noodig heeft of niet. Tuinders zullen er tegen zijn, anderen wellicht voor. De heer Zijlmans zegt, dat de over strooming door de sluisdeuren be- heerscht kan worden en de polderbe- langen daardoor ook gemeentebelan gen zijn. De Voorzitter merkt op dat de schei ding tusschen de belangen van de ge meente en die van den polder moeilijk te trekken is. Ze loopen parallel. De heer van Dongen wijst er op, dat de polder Rijkssubsidie kreeg onder voorwaarde, dat de sluisdeuren ver zorgd zouden worden en met de be langen van het achterliggend land re kening zou worden gehouden. De kos ten moeten dan ook maar heelemaal door het bestuur gedragen worden. De Voorzitter merkt op, dat de aard van een polder veranderen kan, wan neer van het weiland bouwland wordt gemaakt. De heer Pruijssen meent, dat dit van de stemmers afhangt. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, aangezien er geen voorstel uit den raad komt, afwijzend op het ver zoek te beschikken. De heer Verschuren zegt, dat behal ve het vorig jaar steeds een subsidie werd gegeven. Spr. stelt voor 25. te geven. De heer Matthijsen vraagt zich be zorgd af wat er gebeuren zal indien de sluisdeuren niet worden onderhouden. De Voorzitter merkt op dat het be stuur verplicht is de sluisdeuren te ver zorgen. Het voorstel-Verschuren om 25.- subsidie te verleenen wordt in stem ming gebracht en aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren v. d. Rijken, Brokx, van Dongen en Ver hoeven. Begrooting 1937. 12. Vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 1937. De Voorzitter deelt nogmaals mede dat de begrooting kloppend kon wor den gemaakt zonder Rijksbijdrage en zonder belastingverhooging. In com missie is post voor post toegelicht en besproken. De gewone dienst sluit in inkomsten en uitgaven met 92.328.86 en de kapitaaldienst met 70.903.91. De heer v. d. Rijken zegt, dat inder tijd de straatbelasting werd verhoogd om het gat in de kas van het Armbe stuur te stoppen. Nu wordt deze ge raamd om de gemeente te redden. Spr. concludeert hieruit dat Waspik diep in den put zit. De Voorzitter vraagt den heer v. d. Rijken of deze eens een gemeente wil aanwijzen, waar geen belasting is. Er zijn weinig gemeenten, die er zonder Rijksbijdragen kunnen komen. De heer Matthijsen zegt, dat alles moet gebeuren om de eindjes aan elkaar te knoopen. De werkeloosheid stijgt en de post hiervoor uitgetrokken is te laag. Volgens spr. is de arbeidsklasse in de toekomst bestemd voor de werk verschaffing. De Voorzitter zegt den toestand niet zoo somber in te zien. Er zijn na de devaluatie vele lichtpunten aan te wij zen, terwijl in de gemeenten boven de 100.000 inwoners een daling van de werkeloosheid is te constateeren. Deze verbetering zal ook kleinere gemeenten wel gunstig beinvloeden. Spr. gelooft met het bedrag, dat voor de werkeloos heid werd uitgetrokken, er wel te kun nen komen. De begrooting wordt hierna goedge keurd. Alleen de heer v. d. Rijken stemt tegen, omdat hij zich met ver schillende posten niet kan vereenigen. Rondvraag. Ter sprake komt het rapport van de leden der werkverschaffings-commis- sie, waarin op de landen van het Arm bestuur wordt gewezen als een gunstig werkobject. De heer Smits wijst op het groote nut van werkverschaffing, welke verre te prefereeren is boven steunverleening. De Voorzitter zegt, dat het schrijven zijn volle aandacht heeft. Spr. zal den Minister verzoeken 100 bij te dra gen om de landerijen van het Armbe stuur in werkverschaffing om te kun nen ploegen. De heer Zijlmans vestigt de aandacht op den slechten toestand van den Vrouwkensvaartscheweg. Verbetering door eenvoudig grint opgooien zal niet helpen. Er is een grondige verbetering noodig. De Voorzitter is het er mee eens, dat de heele weg omgeploegd moet worden. Tot nu toe kon dit niet gebeu ren daar de kosten te hoog zijn. Bij ge brek aan geld kan tot verbetering voor- loopig niet worden overgegaan. Nu is nog 25.000 voor de werkloo- zen uitgetrokken. Wanneer betere tij den aanbreken, dan zullen B. en W. met voorstellen komen. Thans zal spr. den Minister verzoeken om een bijdra ge voor het bewerken der landerijen van het Armbestuur. De heer van Dongen geeft in over weging de centen voor het Armbestuur voor de gemeente te gebruiken. De heer Smits vraagt, wanneer de zoogenaamde B-steun wordt uitge keerd. De Voorzitter is blij dat dit onder werp ter sprake komt. De B-steun wordt verleend aan de meest behoef tige groote gezinnen in den vorm van kleeding, schoeisel en beddegoederen. Binnenkort zullen de gelden, waarvan de eerste helft werd ontvangen, daartoe worden aangewend en uitgekeerd. Spr. vertrouwt op de medewerking der hee ren raadsleden, opdat de verdeeling zoo goed mogelijk geschiede. De heer Zijlmans vraagt, of er niet met grootere ploegen in de werkver schaffing aan den polder gewerkt kan worden. De Voorzitter zegt, dat het roullee- ringssysteem moet worden toegepast. De helft der werkeloozen moet ge steund worden, de andere helft wordt tewerkgesteld. Eigenmachtig kan de gemeente daaraan niets doen, anders zou het gevaar bestaan, dat de rijks subsidie wordt ingetrokken. Hierna wordt de vergadering geslo ten. Subsidie van 50 aan de Chr. School te Andel. De begrooting 1937 goed gekeurd. Zaterdagmiddag kwam de raad der gemeente Eethen in openbare vergade ring bijeen onder presidium van Bur gemeester v. d. Schans. De heer Vos is afwezig. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Van de Christelijke Lagere School te Andel is een verzoek binnengekomen om een subsidie van 5 per leerling uit de gemeente, die de school aldaar bezoekt. Er zijn 15 leerlingen uit Ee- then. De Voorzitter stelt namens B. en W voor hetzelfde subsidie als het vorig jaar te verleenen, namelijk 50. De raad gaat hiermede accoord. 2. Vaststelling verordening heffing besmettelijke ziektegelden. De Voorzitter stelt voor dit punt te doen vervallen en te verschuiven naar de volgende vergadering, daar geble ken is, dat deze zaak onvoldoende is voorbereid. De raad heeft hiertegen geen be zwaar. 3. Vaststelling gemeente-begroo ting. Namens de commissie van onderzoek deelt de heer Donken mede, dat er geen op- of aanmerkingen zijn te maken en geadviseerd wordt de begrooting vast te stellen op een bedrag van 92.895.48 van den gewonen dienst en 1542.53 van den kapitaaldienst. Aldus wordt de begrooting goedge keurd. 4. Verlenging rekening - courant overeenkomst. De Voorzitter deelt mede, dat, zooals bekend, met de Bank voor Nederl. Ge meenten een rekening-courant-over eenkomst werd aangegaan tot een be drag van 10.000. Aangezien deze overeenkomst 31 December verloopt, moet deze worden verlengd met 1 jaar om de zaak regelmatig te doen verloo- pen. De raad gaat hiermede accoord. Rondvraag. De heer Donken zegt, dat in de vo rige vergadering in verband met den bouw van het raadhuis door verschil lende leden aangedrongen werd op de electrificatie van Doeveren en Hees been. Spr. vraagt of er geen onderzoek kan worden ingesteld betreffende de electrificatie van het stoomgemaal. De 'Voorzitter antwoordt, dat een grondig onderzoek noodzakelijk is. Het is nog niet bekend, welke plannen de regeering heeft. B. en W. zullen hun best doen om te doen wat mogelijk is. Hierna wordt de vergadering geslo ten. De burgeroorlog in Spanje. De verovering van Madrid duurt lang. Wisselende successen voor rooden en rechtschen. Zal Rusland ingrijpen. De verovering van Madrid is niet meer een kwestie van uren, zooals oorspronkelijk werd voorspeld, doch een van dagen, misschien wel we ken. Reeds lang hadden de natio nalisten de Spaansche hoofdstad in hun macht kunnen hebben, doch van hun talmen maakten de rooden genruik om al het mogelijke aan te wenden om de rechtschen te weren Een geduchte remblok blijkt het tankafweergeschut der regeerings- troepen te zijn, waardoor den op- marsch der nationalisien, herhaal delijk wordt gestuit. Tot nu toe waren het juist de tanks der witten die ruim baan maakten voor hun troepen, maar het tankatweergeschut in Madrid is zoo doeltreffend ge weest, dat de tanks geheel onscha delijk werden gemaakt. De eene tank na de andere werd letterlijk aan flarden geschoten. Daarbij komt nog de hulp die door andere naties wordt geboden. Zoo is bij Getafe een aanval gedaan door een colonne, bestaande uit Catalanen en Russen en beschik kende over zeer modern Russisch oorlogsmateriaal. In Belgische officieele kringen meent men dat 3 tot 400 Belgische onderdanen met de rooden mee vechten in Spanje. Naar andere berichten luiden zou dit aantal wel 3000 zijn. Te Barcelona arriveeren voorts telkens Russische schepen met oor logstuig aan boord. Naast de vele berichten, die sue cessen der nationalisten melden, verschijnen er evenveel mededee lingen van regeeringsziide met overwinningen door de belegerden. Madrid is herhaalde malen door de witten gebombardeerd. Vooral de universiteitstad moet 't ontgelden. Het hoofdkwartier der opstande lingen wil deze tot uitgangspunt maken voor de verdere bezetting van de hoofdstad, welker bevolking momenteel lijdt onder de levens middelen-schaarsch te en de hevige bombardementen, die groote ver woestingen aanrichten. Reeds bij het begin van den burgeroorlog heeft men de vrees uitgesproken, dat er mogelijk een nieuwe wereldoorlog zou kunnen uitbreken. Onwaarschijnlijk is het niet, temeer waar de sovjet—ver tegenwoordiger bij de roode Spaan sche regeering te Barcelona aan wijzing moet hebben gekiegen, ervoor te zorgen, dat deCatalaansche sovjet-republiek wordt uilgeroepen. Te Moskou zou daarop officieel de inlijving van Catalonië in de unie der sovjet-republieken bekend wor-, den gemaakt benevens het besluit van Moskou, met alle middelen Catalonië als een onderdeel van den sovjet-staat te verdedigen. Daarenboven mag worden ver ondersteld,dat Duitschland en Italië, wanneer het om de beslissing zal gaan, wie de wacht te Madrid in handen zal krijgen, de nationalisten te hulp zullen komen, terwijl ook Engeland niet gaarne zal zien, dat de Straat van Gibraltar beheerscht wordt door een »Sovjet-Spanje«. Moge deze .veronderstelling echter nooit verwerkelijkt worden. De positie van Degrelle. Door de Rexistischte partij is een politieke raad opgericht bestaande uit drie Waalsche, drie Vlaamsche en drie Brusselsche leden. Hiermede wil men voorkomen, dat Degrelle voortaan nog de alleenheerschappij over de partij voert en ingrijpende beslissingen neemt zonder vooral den partijraad te hebben geraad pleegd. Het eigenmachtig optreden van den Rexistenleider had den laatsten tijd nogal ontevredenheid gewekt. Gevechten in China. Gesteund door Japansche vlieg- tuigen hebben 3000 man Mongool- sche troepen opnieuw tot zes maal toe een aanval gedaan op de Chineesche provincie Soei .loean, doch werden telkens teruggeslagen. Door Japansche vliegtuigen zouden tachtig bommen op de stellingen van de troepen uit Soei Joean zijn geworpen. Voorts zijn zestig personen ge arresteerd, die ervan verdacht worden, dat zij een plan hadden beraamd, oin de verschillende bruggen van den spoorweg Peking- Soei Joean op te blazen. De zaakgelastigde bij de Japansche ambassade te Peking heeft verklaard, dat de gespannen betrekkingen tus schen China en Japan onvermijde lijk tot een oorlog leiden. Duitschland verwerpt nieuwe bepalingen van Versailles. In de hoofdsteden der betrokken landen, namelijk Londen, Parijs, Rome, Brussel, Praag, Warschau, Kopenhagen, Stockholm, Kaunas, Boekarest, Belgrado, Boedapest en 'sGravenhage is medegedeeld, dat de Duitsche rijksregeering sectie II van deel XII van het verdrag van Versailles inzake het scheepvaart regiem op de Duitsche rivieren opgezegd heeft. Daardoor worden de commissies, welke de toepassing van het verdrag in deze kwestie controleeren, niet meer erkend. Men wenscht de souvereiniteit van Duitschland op de territoriale wateren te herstellen. De scheepvaart op de Elbe en den Rijn zal hiervan geen hinder ondervinden en de vrijhavens te Hamburg en Sletlin, welke aan Tsjecho-Slowakije zijn toege-taan, blijven gehandhaafd. De volgende regeling werd dooi Duitschland getroffen De scheepvaart op de zich op Duitsch gebied bevindende water wegen staat open voor de schepen van alle met het Duitsche rijk in vrede levende staten. Er wordt geen onderscheid gemaakt in de behan deling van Duitsche en vreemde schepen. Dit geldt ook voor de kwestie van de scheepvaartrechten. Daarbij stelt de Duitsche regeering voorop, dat op de waterwegen der andere betrokken staten weder— keerigheid wordt toegestaan. Boven dien zal de Duitsche regeering de autoriteiten der Duitsche waterwegen instrueeren met de bevoegde auto riteiten der andere oeverstaten gemeenschappelijke kwesties te bespreken en daaromtrent eventueel overeenkomsten aan te gaan. MOET Z IJ N I I •„'u,T-rT-ir rnwipu i-T-t T-TT,nt f

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2