mm KWELDEN kloosierbalseh RHEUM ATISCHE BINNENLAND. Nieuws uit de Langstraat OUDEN HEER VAN 60IAAR en Omgeving. HEDIKHUIZEN. HERPT. NIEUWKUIJK. SPRANG—GAPELLE. WASPIK. 6EERTRUIDENBERG. Dank zij den KLOOSTERBALSEM is hij nu weer kras en monter Geen goud. zoo goed te HET A.S. HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. De dag van het huwelijk van H.K. H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard zal als een nalionalen feestdag worden beschouwd. Op dien dag zullen derhalve alle rijksdiensten, instellingen en .be drijven gesloten zijn voor zoover dit mogelijk is. Op den huwelijksdag van 7 Jan. zal de Koninklijke stoet te Den Haag de onderstaande route volgen Van het paleis Noordeinde langs het Noordeinde, de Heulstraat. den Kneuterdijk, den Vijverdam, het Buitenhof (rechtsom), de Graven straat, de Magelijksche Groenmarkt, naar den hoofdingang van het stad huis tegenover de Nieuwstraat. Vervolgens van dienzelfden hoofd ingang rechtstreeks naar den ingang van de Groote of St. Jacobskerk, gelegen tegenover de kantoren van het dagblad »De Residentiebode« aan de Riviervischmarkt Tenslotte van dezen ingang der kerk langs de Riviervischmarkt,.de Torenstraat, de Bilderdijkstraat, de Vondelstraat, de Elandstraat, het Piet Heinplein (rechtsom), de Anna Paulownastraat, de Laan Copes van Cattenburch, het Nassauplein, de Javastraat, de Alexanderstraat, de Parkstraat, de Oranjestraat en de Paleisstraat* terug naar het paleis Noordeinde. De totale route is 5 K.M. lang. Gemeld wordt nog, dat het bruids toilet van H K.H. Prinses Juliana in de Residentie vervaardigd zat worden en wel in de ateliers van het mode huis der N.V. C. H Kühne& Zonen aan den Kneuterdijk 2, waar tevens de toiletten van de twaalf bruids meisjes zullen worden ontworpen. Een herinnering voor leer lingen en leerkrachten. Het ligt in het voornemen van de regeering om bij gelegenheid van het huwelijk een blijvende herinnering te doen vervaardigen, die zal worden uitgereikt aan alle leerlingen en leerkrachten van hier te lande ge. vestigde inrichtingen van lager-, (meer) uitgebreid lager-, middelbaar-, voorbereidend hooger en nijver heidsonderwijs, de avondcursussen inbegrepen, benevens aan de leer lingen en leerkrachten van de Neder- landsche cursussen in Duitschland. Zij zal bestaan in een z.g. rimprent, een combinatie van een dichter woord met een zinrijke versiering in kleurendruk, waartoe inmiddels opdracht gegeven is aan een dichter en een grafisch kunstenaar. Wat niemand verwacht had, plotseling is het bericht afgekomen dat Pastoor Meijs is overgeplaatst naar Lithoijen. Duidelijk blijkt thans hoeveel de parochianen van »Hekezen» met hun pastoor op hadden omdat zij hem zoo noode zien vertrekken, want veel heeft hij gedaan voor hen, hij heeft hen R.K. onderwijs bezorgd, een prachtige toren aan de kerk gegeven, deze veel verfraaid, en centrale verwarming ingebracht, een H. Hart monument in 't dorp doen verschijnen enz. enz De promotie wordt gegund, doch liever hadden zij dat hij ware ge- bleven. Het voorloopig bestuur van het Oranje comité heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten en een flink aantal leden bijeengebracht. In hunne vergadering van deze week is een definitief bestuur ge kozen wat bestaat uit de heeren Jan Buijs Azn Voorzitter; Matth. Ruijs Jz., onder-voorzitter, Jac. van Vrede, secretaris-penning-meester en als leden de dames To Luijben en Cato van Bokhoven. Het bestuur werd opdracht ge geven plannen op te maken voor de feestviering bij het a.s. prinselijk huwelijk, Met een aanmoedigend woord sloot de nieuwe Voorzitter de bijeen komst. Ook dit jaar is wederom door het bestuur van de R.K. Werklieden- vereeniging er) het bestuur van den plaatselijken N. C. B. besloten een St. Nicolaasactie op touw te zetten die zich zal uitstrekken tot al de kinderen van de parochie. Hiervoor dan zal de H. Man met zijn knecht een namiddag in het Patronaatsgebouw komen om dan aan elk der kinderen een kleine versnapering uit te deelen. Verder zal er een kleine attractie voor de kinderen plaats hebben. Naar we uil zeer betrouwbare bron vernemen worden door het gemeente-bestuur bij den Minister pogingen aangewend om het uurloon in de werkverschaffing te doen ver hooging. Vanaf den molen bij de z. g. stoep tot aan de gemeentegronden het Heike is men bezig met het aanleggen van een nieuw fietspad. Door de pachters dezer gronden zal deze verbetering ten zeerste worden toegejuicht. Onder architectuur van den heer N. de Bont Gzn. alhier werd werd voor rekening van den heer Dieden te Cromvoirt onder georga niseerde aannemers aanbesteed het bouwen van een woonhuis met stalling en bijbouw. Er werd als volgt ingeschreven Naar wij vernemen zou een tot nu toe onbekend gebleven persoon zich in den nacht van Maandag op Dinsdag toegang hebben weten te verschaffen tot de woning van den vischhandelaar H. in de Dijkstraat alhier. Een porte- monnaie met ca. 25.inhoud zou worden vermist. Propagandla-vergadering C.N.V. H. Rooijakkers, Beek en Donk f 11336. H. Pennings, Rosmalen f 9620.— L. de Kriegeri Vlijmen f 9280.— SPRANG. Niet heden, Woensdag, maar a.s. Vrijdagavond half 8 zal in de Geref. Kerk alhier dankuur voor het gewas gehouden worden, waarin hoopt voor te gaan Ds. P. K. Keizer van Vrijh.- Capelle. Zooals wij reeds mededeelden zal Donderdagavond half 8 in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een gezellige avond worden gehouden voor de leden van de Afdeeling Sprang-Ca- pelle van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. De bijeenkomst staat onder leiding van den voorzitter der afdeeling, den edelachtb. heer Burgemeester Smit. Het woord zal worden gevoerd door den Korpscommandant en door den secretaris der Gew. Landstormcommis sie, terwijl door den Weleerw. heer Ds. W. Bousema een slotwoord zal worden gesproken. Naast de uitreiking van de brevetten aan de scherpschutters en van de prijzen van de gehouden schiet wedstrijden, vermeldt het programma ter afwisseling verschillende nummers zang, declamatie enz., zoodat het een mooie avond belooft te worden. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging .Troffel en Zwaard" alhier kwam j.l. Vrijdagavond in de Consistorieka mer der Ned. Herv. Kerk in vergade ring bijeen, onder leiding van haar voorzitter de heer C. Nieuwenhuizen. Na lezing van een gedeelte uit de H. Schrift en gebed, werd door den heer E. Barbier een onderwerp inge leid over Naastenliefde", naar aan leiding van Lucas 6. Een leerzame be spreking volgde op dit onderwerp. Door den heer J. Vos-Spuijbroek werd een bijdrage geleverd, getiteld: „Paradox". Mej. H. alhier had j.l. Zaterdag middag het ongeluk van haar fiets te vallen, waardoor zij haar knie zoo danig bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die een bloeduitstorting constateerde. De prijzen van de gehouden ver loting bij gelegenheid van de bazar ten bate van het plaatselijk crisis-co mité Sprang-Capeile zijn gevallen op de volgende nummers: 963, 417, 447, 455. 453, 304, 715, 436, 50, 593, 172, 80, 369. 961, 432, 104, 902, 101, 551, 5, 1, 30, 202, 230, 858. 662, 257, 29, 58. De prijzen kunnen aan de Ned. Herv. Pastorie te Sprang worden afgehaald. Maandagavond werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier de groote jaarlijksche November-propaganda- vergadering gehouden voor het Chr. Nationaal Vakverbond vanwege den Chr. Besturenbond SprangCapelle. Er was veel belangstelling. De Voorzitter, dhr. J. C. de Roon, opende de vergadering, las een ge deelte uit de H. Schrift en ging voor in gebed. De voorzitter sprak vervol gens een kort openingswoord, waarin hij Ds. Bousema en de sprekers, de heeren A. Vingerling en K. Postma, welkom heette. Ds. Bousema verkreeg hierna het woord, die begon met erop te wijzen dat donkerheid en duisternis de aarde bedekt, op alle levensterrein, ook op het sociale terrein. De mensch pro beert in eigen kracht een weg te vin den om tot het licht te komen, maar raakt nog verder van het goede spoor af. Wie kan dan helpen?, vraagt de Eerw. spreker. Christus zegt van die Hem willen dienen: „Gij zijl bet licht der wereld". Christus is liet licht dei- wereld en die met Christus in gemeen schap komt te staan, wordt ook een licht. Buiten Christus staan wij ook in liet donker, maar in Christus kun nen wij hel licht der wereld zijn. Op alle levensterrein, niet alleen in ker kelijk-, maar ook in het maatschap pelijk en socialen leven moet de Chris ten een licht zijn. Gedreven door den H. Geest, moeten wij alle terrein op- eischen voor den Koning der Konin gen, aldus spr. God heeft ieder zijn plaats aange wezen, zoowel werkgever als werk nemer. De baas moet baas blijven, maar aan den anderen kant is de ar beider ook zijn loon ten volle waar dig en mag hij strijden voor zijn da- gelijksch brood. Tegenover socialisme en communisme moeten wij er ook op wijzen, zegt Ds. Bousema, dal God ook den werkgever zijn plaats heeft aangewezen en dat de werkgever geen zondaar is, omdat hij eigendom heeft. Wanneer werkgever en werknemer buigen voor God en in elkander broe- des zien, dan alleen zal de ware so ciale toestand op aarde in vervulling gaan. Wij zijn verplicht bet licht te laten schijnen op alle terrein des le vens, die dal niet wil is geen waar achtig Christen. Daarom is het Chris telijk Vakverbond niet iets waar men aan mee kan doen of niet aan mee kan doen, maar het is heilige eisch en plicht mede te werken en bet licht te laten schijnen, waarvoor spr. ern stig oproept zich aan te sluiten bij 'l C.N.V. Na dat bezielend woord van Ds. Bousema, sprak de heer A. Vingerling uit Goes, over: „De nood van dezen tijd". Als we stil staan bij den nood van dezen tijd, aldus spr., om straks dui delijker te verstaan den eisch van ons beginsel, zien we dat het gaat over nood" en „in dezen tijd". Na de zon deval is er altijd nood geweest, zoo wel stoffelijk als geestelijk. Spr. gaat in den breede na wat wij onder „nood hebben te verstaan en wijst vervol gens op de na-oorlogsche schijnwel vaart, en op de instorting die daarna gekomen is, daarbij constateerende dat de verwording en verdwazing in het sociale en economische leven, dat zoo nauw met ons persoonlijk leven verbonden is, nu zoover is gekomen dat men reeds durft zeggen dat de macht altijd het recht is. Spr. staat stil bij de geestelijke en stoffelijke gevaren van de werkeloos heid, vooral voor de jeugdige werk- loozen. De nood voor ons is, zegt spr., dal wij gevaar loopen den weg kwijt te raken als eerlijk mensch; er bestaat gevaar de eerlijkheid, het vertrouwen in het geloof kwijt te raken. Zij die God buiten het politieke en sociale leven wilden houden, zien nu dat die zwartkijkers, zooals de Christenen door socialisten en communisten ge noemd worden, het niet zoover mis gehad hebben, toen zij steeds er op wezen, dat wij ook in het politieke en sociale leven niet zonder God kunnen. Wij moeten den nood van dezen tijd zien als een oordeel Gods, omdat de geboden Gods voor het leven geen norm geweest zijn en niet in liet le ven zijn toegepast. Hebben ook wij gedaan wat we doen konden, vraagt spr. Wie eerlijk is, zal in eigen kring tal van dingen opmer ken die mede de oorzaak geworden zijn van den nood van dezen tijd, om dat wij als christen-arbeiders niet ge daan hebben wat we konden doen Als we dat mogen zien, zegt spr., ook als vrucht van deze vergaderingen, dan gelooft spr., dat wij dankbaar kun nen zijn. Voor ons als christen-arbeiders ligt er een groote taak; de macht van so cialisme en communisme als de macht van de ontbinding, zal zich straks keeren tegen de macht van saambin- ding, die er gelukkig in ons land nog is. Spr. wijst hierbij op de gewijzigde toestanden voor de arbeiders, die door den invloed der Chr. arbeidersorga nisaties tot stand kwam. Eén ding moet vast staan, zegt spr., dat wij staan aan den kant van de saambin ding, dat we blijven staan op het fun dament waarop we moeten staan. Chr. organisatie eischt in de eerste plaats christen zijn. Spr. besluit met den wensch uit te spreken, dat allen dit eens rustig zullen overdenken en zich de vraag stellen of zij met over tuiging in de Chr. organisatie zijn; dan zal de beweging tot zegen gesteld worden. Na het zingen van twee coupletten van: „Een vaste burcht is onze God", verkrijgt de heer K. Postma van Arn hem het woord, die spreekt over: „De eisch van ons beginsel". Spr. begint met er op te wijzen, dat de eisch van ons beginsel nu vooral op den voorgrond moet treden, om dat er velen zijn die dreigen af te val len, omdat zij geen hoop op de toe komst hebben. De Chr. vakbeweging wil door deze vergaderingen trachten bezieling bij te bengen om met nieu wen moed verder te gaan, naar den eisch onzer beginselen ontleend aan het aloude Woord Gods. Wij kunnen dankbaar zijn, dat wij als Chr. vak beweging zijn gegroeid tot een bewe ging van 110.000 leden, maar wij kun nen veel sterker zijn. Die er nog bui ten staan hebben den eisch niet ver staan en de taak niet begrepen, dat wij om des beginsels wille behooren georganiseerd te zijn. Spr. zegt, dat vele vooraanstaanden in kerkeraden, enz.,neutraal of in het geheel niet ge organiseerd zijn, en die meenen dat het voldoende is te werken op het terrein van de kerk en de staatkunde, bel woord van Dr. Kuiper nooit ver staan hebben, als hij in een van zijn werken zegt: „Geen duimbreed is er op het erf van ons menschelijk leven waarvan de Christus, Die aller Souve- rein is, niet roept: Mijn!" Spr. wijst op de tegenstelling tus- schen de Chr. en moderne organisa ties en zegt dat de Chr. organisatie hel sterkste is, omdat haar beginselen zijn ontleend aan Gods Woord. Als we het zoo zien, zullen wij het als onze taak en roeping weten ons te scharen achter de vanen der Chr. vakbeweging, omdat wij van Gods wege geroepen zijn die beginselen mede uit te dragen; de taak der Chr. vakbeweging is breed en omvattend. Tegenover de verdervende geest uit de Fransche revolutie, die zoolang is gepredikt, moeten wij de beginselen uit Gods Woord stellen, dan kan nog rijken zegen worden verwacht, want Hij die met ons is, is sterker dan die tegen ons zijn, zegt spr. en besluit hiermede zijn met kracht uitgespro ken rede. De Voorzitter dankt als tolk der vergadering Ds. Bousema en de beide sprekers voor het gesprokene en hij spreekt de hoop uit dat allen er door gesterkt mogen zijn in den strijd. De vergadering zong hierna staande „Gij toch, Gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht", (Ps. 89 8) waar na Ds. Bousema voorging in dank gebed, en de schitterend verloopen vergadering uiteenging. CAPELLE. Op Woensdag 18 dezer voor leden en donateurs en Donderdag 19 Nov. d.a.v. voor niet leden zal het fan farecorps »Sirena» te Vrijhoeve— Capelle in de zaal van den heer Ant. van Dijk aaa het Bruggetje zijn eerste winter-uitvoering geven. Onze dorpsgenoote Mej. J. H. Cové, thans onderwijzeres aan de O. L. School te Renkum, is in ge lijke betrekking benoemd te Schie- broek, welke benoeming door haar is aangenomen. De in de Ned. Herv. kerk te dezer plaatse gehouden collecte ten bate van den Eeredienst heeft ruim f130 opgebracht. De heer A. Hommel heeft voor zijn benoeming tot ouderling der Geref. kerk aan het Bruggetje be dankt. De gemengde Zangvereeniging »'t Rozeknopje» hield j.l. Donder dagavond half acht in haar repetitie lokaal onder leiding van den vice- voorzitter, den heer Adr. M. Ver heijden, haar jaarvergadering, welke door het meerendeel der werkende leden werd bijgewoond. Na een openingswoord van den voorzitter werden de notulen der Als nieuw bestuurslid, wegens uit breiding van het aantal bestuurs leden, werd gekozen de heer C. van der Waals,terwijl t~t onder directeur benoemd werd de heer W. M. de Ba i. Besloten werd eind Januari 1937 in het Stationskolüehuis een uit voering te geven. Nadat bij de rondvraag nog enkele huishoudelijke aangelegenheden ter sprake waren gebracht, bracht de heer M. H. van Dongen namens de werkende leden het bestuur in har telijke bewoordingen dank voorliet vele werk, dat in het afgesloten vereenigingsjaar in het belang der vereeniging heeft verricht, waarna de huishoudelijke vergadeiing ge sloten werd en men nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bijeen bleef. De herschatting van paarden der Paardenhoudersvereen. »Ons Belang» zal plaats hebben Donderdag 19 November a.s. aan het Molen bosch te Sprang des 's morgens om 9 uur voor de Oostzijde en om 10 uur voor de Westzijde, aan de Ned. Herv. Kerk a. d. Loonschendijk des namiddags van 1 tot 2 uur en bij station Capelle Nieuwevaart ven 3 tot 4 uur. In de gemeente Sprang-Capelle heeft zicb een coimie gevoimu ter organisatie van de werkzaamheden in verband niet 't Nationaal Huwe lijksgeschenk. In dit comité hebben zitting de heeren A. Smit, burgemeester, D. van den Berg, gemeeule-secrelaris, R. Middelkoop, weihouder, G. J. van YVilhgenburg, wethouder, Ds. W. Bousema, predikant der Ned. Herv. gemeente le Sprang. Ds. J. Cuperus predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, Ds. P. K. Keizer, predikant der Geref. kerk te dezer plaatse, E. Colet, noold der O. L. schooi in de de Kom, M. C. Rijken, hoofd der Bijz. school in de Nieuwstraat en A. Dees, hoofd der Bijz. school te Spaang. Het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1938 beuraagt. in de ge meente Sprang-Capeile bi. VRIJHOEVE-CAPELLE. Voor de Afd. Capelle van den Chr. Bouwvakarbeidersbond treedt op Donderdag 10 December op de heer K. de Boer van Utrecht, Hoofdbestuur der dezer organisatie met het onder werp „De val van den Gulden". Met algemeene stemmen werd op de j.l. Vrijdag gehouden vergadering van stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Kerk besloten, het beheer der kerkelijke goederen en fondsen te stellen onder het Provinciaal College van Toezicht. Zondag en Maandag jl. beiden avonden om half acht werd dooi de R. K. Werkliedenvereniging, St. Joseph, onderafdeeling van de R. K. Werkliedenvereniging, in het parochiehuis alhier een uitvoeiing gegeven. Opgevoerd werd het drama »Heb ik mijn kind gedood» en het blijspel »Het valsche etiket». Beide avonden was de zaal goed bezet. Vooral Zondag. De zaal was toen geheel uitverkocht. Door de diverse spelers werd zeer goed werk verricht zoodat ben dan ook een flink applaus na ieder be drijf ten deel viel. Beide avonden verleende de sym- phonie Cecilia haar muzikale mede werking, hetgeen niet weinig bij droeg om de stemming in de zaal te verhoogen. Aan de rolbrug over de rivier de Donge, worden thans grondbo ringen verricht, zulks in verband met een eventueele verbreeding van de brug waartoe het gemeentebe. stuur van Geertruidenberg, de Ka mer van Koophandel voor de Lang straat ea de K.N.A.C. bij den Mi nister van Waterstaat hebben aan gedrongen. WAALWIJK. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 7.45 uur Adspiranten III en van 8.30—10 uur leden. Donderdag 8 uur repetitie vorige vergadering, na voorlezing I Gemengd Koor in de Foyer, door den secretaris, den heer E. Vrijdag 8 uur, Luxor Bioscoop, Colet, goedgekeurd en vastgesteld, Vrijdag 8,15 uur, R.D.B.-Theater, waarna de jaarverslagen door secre- Zaterdac 1.30-2.45 uur Dames- taris en penningmeester werden aspiranteif Gymn. yereen. K. en V. uitgebracht en onder dankzegging goedgekeurd. De rekening en vei- antwoording van den penningmeester den heer M. H. van Dongen, werd door de heeren L. M. Heurter en J. van den Hoek nagezien en in orde bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren G. A. S. de Bas en E. Colet werden met algemeene stemmen herkozen en namen onder dank zegging voor het in hen gesteld vertrouwen hun herbenoeming aan. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Tot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hij had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan i% verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaar, al 'hoop ik eerstdaags 60 jaar ie worden." J. Vr. te H. AKKRA'S ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen bij brand-en snfjwonden Ook ongeëvenaard als wrfjfiniddel by Rheumatfek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct- en f 1-04 M. de Rooij. Vucht f 9000-— J. van Velsen, Haarsteeg f 8974.— F. Smolders. Oisierwijk f 8950.— Gebr. van der Aa. Orthen f 8625. J. van Boxtel, Vucht f 8490.— P. Groffen, Haarsteeg f 8249.— A. Kramer, Heusden f 8240.— Gebi. de Bresser. Helvoirt f 7809.— A. de Wit, Schijndel f 7750 Pennings en Lamoen. St. Michiefs-Gestel f 7728.— A. Rovers en Zn., Waspik f 7339.— L. Fitters, Waspik f 7267.— J. van Liempt, Nieuwkuijk f 7223. - J. Buenen, Helvoirt f 7169.— J. Blankers, Nieuwkuijk f 7142.— Gunning volgens bestek.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3