Plaatselijke Berichten. i Kolsteren-La g arde DOE MEE - WIN EEN PRIJS! a Woensdag 18 November 1936. No. 92. De Echo van het Zuiden Tweede Blad 8 brengt weer een ST* NICOLAAS-PUZZLE Lees Zaterdag a.s* onze Reclame NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK. In ons vorig nummer hebben wij de jamenstelling medegedeeld van 't Eere- en Uitvoerend Comité voor de inzame ling van bijdragen voor het nationaal huwelijksgeschenk bij het a.s. huwelijk van Prinses Juliana. Maandagavond had ten gemeente- luize de installatie en eerste vergade ring plaats, waarbij ongeveer alle leden van 't Uitvoerend Comité tegenwoor- |ig waren. De burgemeester installeerde de com- jssie en bracht dank aan den heer jelen, die zich direct bereid verklaar- Je het voorzitterschap te aanvaarden |n voorts aan de leden voor hunne mé- werking. Hij sprak de hoop uit dat Waalwijk jk thans een goed figuur zou slaan en »ees er op dat het speciaal de bedoeling dat iedereen, al is het nog zoo lut- :1, in de gelegenheid is bij te dragen. Hiermee verklaarde hij 't comité ge- italleerd en wenschte het 't beste rcces bij z'n werk. I De voorzitter, de heer Jan Tielen, .acht den voorzitter dank voor z'n jriendelijke woorden en zeide het met iet comité ten zeerste op prijs te stel- dat de burgemeester persoonlijk t ,mité heeft willen instaleeren. Hij •engt dank aan de leden dat zij zich .reid hebben verklaard met hem deze iak op zich te nemen, wat haast van- Jfsprekend is, waar het zulk een mpathiek doel geldt. Hij durft de irzekering geven dat alles in t werk ,1 worden gesteld om het beoogde jel te bereiken en om Waalwijk ook ier weer een waardige plaats te doen inemen. Tenslotte bood hij namens 't comité ,n burgemeester het eere-voorzitter- :hap van 't Uitvoerend Comité aan, -at deze welwillend aanvaardde en •aarna deze de leiding overgaf aan len voorzitter. In de toen volgende vergadering ,erden aangewezen als vice-voorzit- er de heer' F. Rox, als secretaris de eer M. van Loon, als penningmeester e heer H. van Well. Voorts werd besloten dat de leden elf in de verschillende wijken zullen ollecteeren, zoodanig, dat deze col- ecten vóór 13 December hun beslag ebben gekregen. Reeds de volgende week zullen verschillende wijken be- /erkt worden, terwijl aan alle inwoners ene circulaire zal worden gezonden. Na eenige besprekingen op deze langelegenheid betrekking hebbend, werd deze vergadering gesloten. De heer M. G. van Zeist, Beso- ensche Straat, heeft zich alsnog be- eid verklaard om in 't Comité zitting c nemen. bet ONDERWIJS AAN DE B.L.O.- SCHOOL BEGONNEN. Maandagmorgen is in een twee-tal lassen een aanvang gemaakt met het aderwijs aan de school voor Buiten- woon Lager Onderwijs te Waalwijk. Het hoofd der school de heer C. J. an Roc was zoo vriendelijk ons loor de frissche en ruime lokalen rond e leiden, waar de kinderen achter lili- put-bureau'tjes zaten te werken. Iede- e leerling zit aan zulk een tafeltje, 111 an welks rechterzijde drie laden zijn angebracht om de leermiddelen te «rgen. De meubels zijn verplaatsbaar en Vi unnen vlak bij elkaar worden gezet roor onderricht in groepsverband. ING Dit is van groot belang daar de leerlingen elkaar door hun overeen komende geestesgesteldheid goed be- srgifl 'rijpen en onbewust van elkaar kun- "Jarii n.en leeren. m. H gr zjjn vjer leslokalen, twee bene- }t (ir len en twee boven, welke zeer com- makl ortabel zijn ingericht en 'n keurige 'ndruk maken. Op de tweede verdieping bevindt 't°t te tich de handarbeid-zaal met werkta- oudei [ejs en banken voor klei-arbeid, pa- Hooi pier-, pitriet-, raffia-, weef- en licht htero timmerwerk. Langs de beige-kleu- 1, hui rige wanden zijn rekken aangebracht ge vaïoor gereedschappen en werkstukken, nd va De handarbeid is de quintessens van vaa kt B.L.O.-onderricht, daar hierdoor hu als het ware spelenderwijs den nwem leerlingen de meest elementaire be ginselen der L.O.-vakken worden bij gebracht. Naast de geheel geplaveide speel- e G. («laats is een overblijflokaal gebouwd vrach oor de kinderen, die gedurende den inphu schaftijd op school willen blijven. >nst o We zagen nog in wording het privé- iterda antoor, de bergplaats voor leermid'- lar e« delen, de keurig geinstalleerde keu- stop! len met aanrecht en gasfornuis, waar a wil je meisjes de huishouding leeren en hij ec Ie zoogenaamde bezinkingsklas voor i rijde leerlingen, wier zintuigen eerst nog /erd i Tijwel geheel tot ontwikkeling moe- en worden gebracht alvorens zij ge- foon onderricht ontvangen. Wanneer oor deze laatste klas 10 leerlingen anwezig zijn kan daarvoor een extra racht worden aangesteld. Dan is er nog de tuin, waarin de fl„nP0ngens aarciappelen leeren poten en ■UIUC |roenten kweeken, terwijl de meisjes ich met bloemverzorging zullen bezig houden. Ook dit is een belangrijke factor hij het B.L.O.-ondérwijs, waar door de leerlingen de liefde voor de natuur en zorgvolle toewijding leeren. Over een maand zal men zich van de keurige inrichting der school per soonlijk kunnen overtuigen, terwijl men daarbij tevens ecnig idee zal krij gen van het uitstekend onderwijs dat de moeilijk leerende kinderen daar ge nieten. De officieele opening, welke met eenige plechtigheid zal geschieden, is vastgesteld op de helft van December. Waalwijk mag er trotsch op zijn een dergelijke school voor Buitenge woon Lager Onderwijs voor kinderen van de geheele Langstraat te bergen. Zij zal, als ze goed gekend en begre pen wordt, een weldaad blijken te zijn voor de jeugd en voor de ontwikke ling en 't toekomstig bestaan van hen, die bijzonder onderwijs door bijzon dere leerkrachten noodig hebben. En zulk een school, wat inrichting, outillage, onderwijs en leiding betreft, hebben we thans in de school voor B.L.O. hier gekregen. POST A VOND 1936. Hoe moeilijk het is voor gezelschap pen of ondernemers in dezen tijd bij uitvoeringen een eenigszins dragelijk bezette zaal te krijgen, het comité tot organisatie van den Postavond heeft daarmee niet de minste moeite. De Postavond is steeds overdruk bezocht, zoodat in alle hoeken en kanten zit- en staanplaatsen gezocht moeten worden en dan nog vele aanvragers teleurge steld worden. Dit zit hem voornamelijk in het mooie doel, de sympathie die men de Postmenschen nu eenmaal toedraagt, de steeds zeer geslaagde avonden en niet minder.in de groote toewijding van 't comité, de heeren de Rouw, Bonis en niet te vergeten Muis. Hoe het ook zij, Zaterdag was de belangstelling zeer groot en de Post avond is geslaagd als geen tevoren. Men had een goede greep gedaan, het ensemble Duval heeft den avond uitstekend verzorgd. Na een korte inleiding van den heer de Rouw heeft de directeur der P.T.T. de heer Blokzijl, een uitstekend wel komst- en dankwoord gesproken, waar in hij speciaal betrok den heer burge meester en mevrouw, den heer Tielen, die steeds z'n courant in dienst stelt van den Postavond, verder den oud- directeur den heer Langeraap en den heer Tepper, penningmeester van het Kinderfonds. Na een openingsnummer van het Tilburgsche salonorkest onder leiding van Kees Schalken, dat den geheelen avond uitstekend heeft aangevuld, kwam Paul Duval voor 't voetlicht met een zeer leuke introductie. De heer Du val heeft zich een bijzonder conferen cier getoond, die het publiek met z'n goede zetten en moppen heerlijk wist te doen lachen. Was zijn optreden een werkelijk succes, hij werd trouw bijge staan door de andere leden van z'n ensemble. We noemen ze in volgorde van het programma, namelijk de twee Picco's, aangekondigd als ac cordeon-virtuozen en terecht; wat zij ons op deze pracht-instrumenten te ge nieten gaven, was van bijzonder ge halte en vormde een der beste nummers van 't prima repertoire. Ook Roosje Kohier, de bekende medewerkster van Henri ter Hall's revue, bleek nog steeds in haar genre te excelleeren, zij had met haar liedjes en voordrachten van verschillend makelij veel succes. Een bijzondere noot boden ons Elly en Pierre Violets, het werkelijk feno menale danspaar, dat zeer ongemeene dans-fantasiën ten tooneele bracht. Het was niet alleen een subliem danspaar, maar een zeer bijzonder acrobatenpaar, dat het publiek werkelijk in verruk king bracht door z'n gedurfde presta ties. Vooral de Poppendans had groot succes. Ook de kleine klucht met Roosje Kölher en Paul Duval als hoofdperso nen sloeg zeer in. Alles bijeen een prima programma met dito verzorging in elk opzicht, dat werkelijk van 't begin tot 't einde groo- telijks bevredigde; een groot succes voor het Duval-ensemble en niet min der voor 't Post-avond-comité. Terecht sprak de heer Tepper een hartelijk dankwoord tot 't comité, 't pu bliek en speciaal tot het Duval-ensem ble, waarmede het einde kwam van deze bijzonder geslaagde uitvoering, terwijl de jeugd zich nog een paar uur kon vermeien in een gezellig bal, waar tot 't einde toe de prettigste stemming heerschte. ZANGKOOR ST. JAN. In Hotel Verwiel hield het zangkoor van de parochiekerk St. Jan onder lei ding van den heer Th. Festen zijn jaarvergadering, welke o.m. werd bij gewoond door den ZeerEerw. heer pastoor Heezemans en de heeren kerk meesters. Pastoor Heezemans benoemde den heer G. Duyvelaar tot eerste directeur en den heer A. van Bladel tot tweede directeur van het koor. Er werden voorts nog enkele punten van huishoudelijken aard behandeld. Donderdag 26 November a.s. viert het koor het jaarlijksche St. Cecilia- feest. De heer A. Mahieu, die reeds 25 jaar lid van het koor is, zal wegens droeve familie-omstandigheden niet op het feest tegenwoordig kunnen zijn. Het zilveren jubileum zal echter worden herdacht door de aanbieding van een stoffelijk huldeblijk, dat de heer Ma- hieu voor zijn trouw lidmaatschap zal mogen ontvangen. HET EERSTE LUSTRUM VAN OROVA. Zondag j.l. heeft de dames-gym- nastiek-club Orova haar eerste lustrum op eenigszins feestelijke wijze her dacht. In het clublokaal aan de Mr. van Coothstraat werd om half vier een bij eenkomst belegd, welke door ouders der leden en andere genoodigden, o.w. Burgemeester Moonen, kapelaan van Rooy, adviseur, pater Gerlachus, die de K.J.V.-retraite gaf, het bestuur van de R.K.W.G.V., den heer de Vries, direc teur der Handelsschool en den heer van Iersel werd bijgewoond. Mej. M. van Iersel sprak een ope ningswoord, waarin zij de aanwezigen welkom heette, waarna kapelaan van Rooy een historisch overzicht gaf der club onder pastoor Sanders tot aan den dag van heden, die nu onder de bezie lende leiding van mej. van Iersel ge groeid is tot een vereeniging met een honderdtal leden. Voorts betrok spr. in zijn dankwoord, welk hij aan mej. van Iersel richtte .ook de dames, die reeds vanaf de oprichting ijverige bestuurs leden voor de vereeniging zijn geweest, en mej. Verhoeven, de gymnastiek- leerares. Mej. van Iersel dankte voor deze vriendelijke woorden, waarna de prij zen van de onderlinge wedstrijden, welke in den loop van den dag plaats hadden, werden uitgereikt. De door W.G.V. geschonken bloe menmand werd Mej. van Iersel aange boden, terwijl Mej. Verhoeven een vaas met bloemen ontving. Onze St. Nicolaas-wedslrijd wordt voer deelnemers en lezers weer een uitbundig succes Die winkeliers, die zich nop niet op gaven. gelieve dit uiterlijk Donder dag te doen, daarna is deelneming uitgesloten. Red DE VERKENNERSAVOND. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Verkennersavond, welke Don derdag in het Bondsgebouw wordt ge geven, niet alleen voor de ouders der Verkenners, maar ook voor alle be langstellenden toegankelijk is. Een nieuwe aanbeveling voor dezen avond lijkt ons onnoodig. daar onge twijfeld zeer velen interesse hebben voor het prachtige Verkennerswerk en daarom niet zullen nalaten den avond, waarop een goeden kijk wordt gegeven op de katholieke Verkennerij, te be zoeken. Op dezen avond zal de zaal gedecoreerd zijn met de vlaggen van de 50 landen, die aan de wereld-jam boree deelnamen. Van de gelegenheid om een kijkje te komen nemen in het Verkennerskwar tier is Zaterdag en Zondag een zeer druk gebruik gemaakt. We gaven reeds eerder een beschrijving van het keurig ingerichte lokaal waar Welpen en Ver kenners hun winteravonden doorbren gen, zoodat we thans niet in herhaling behoeven te treden. Degenen, die het kwartier bezochten, waren vol lof over wat zij zagen. TOONEELUITVOERING O.O.G. Zondagavond heeft de tooneelver- eeniging O.O.G. in de zaal Thalia, welke geheel met honoraire leden was gevuld, haar eerste winteruitvoering gegeven. Onder regie van den heer H. van Engelen, brachten de dilettanten het vroolijke blijspel ,,'t Kan nou wel lijen' van J. Verhoeven voor het voetlicht. Het publiek heeft zich, zooals reeds in ons blad werd voorspeld, kostelijk vermaakt met de verwikkelingen, die tot een prachtige oplossing werden ge bracht. Bovendien hield het stuk de noodige spanning erin. We denken aan den in het donker rondsluipenden dief met den helderen lichtbundel van zijn zaklantaarn. De OOG-ers hebben zich van hun beste zijde getoond en uitstekend spel geleverd, waarvoor hun alle lof toe komt. Dat zij geleid werden door den humorist van Engelen, heeft vanzelf sprekend het succes van de opvoering nog verhoogd. Het publiek was gul met applaus, hetgeen O.O.G. dan ook volkamen verdiende. DE WARENWET. In den loop dezer week worden bij de neringdoenden in deze gemeente aanslagbiljetten bezorgd van door den Warenkeuringsdienst te 's-Hertogen- bosch opgelegde aanslagen van rech ten ingevolge de warenwet. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze rechten op grond van de wa renwet zijn verschuldigd als bijdrage in de kosten van het door de warenkeu- ringsdiensten uitgeoefende toezicht. De betaling van het verschuldigde dient te geschieden ten kantore van den ontvanger dezer gemeente op de gewone zitdagen. NIEUWE TELEFOON-ABONNE'S 290 G. A. Baaten, Nieuwbouw de Gruijter. 289 L. Guthmann, Grootestr. 337. 106 W. van Raak, Grootestr. 351. 291 C. J. van Roy, Hoofd Don Bos- co-school, Julianastr. 24 Vervallen aansluitingen: 228 Coöp. Winkelvereen. Samen werking. 92 Gebr. Pullens, Min. Loeffstr 24 205 N.V. Sport Stoomschoen- fabriek. 's-Grevelduin-Capelle: Nieuwe telefoon-abonné's: 23 E. Colet. Hoofdbestuurslid N. O. G. 20 A. Keynemans, Gemeente-Veld wachter. 11 P. Pruijssers, Café-Restaurant. Sprang: Nieuwe telefoonabonné: 12 C. J. Kuijsten, Gemeente-Veld wachter. AANNEMING K. J. V. Zondag heefl de plechtige aanne ming van een zestal nieuwe K.J.V.- leden plaats gehad. Om 8 uur woonden de K.J.V.'ers de H. Mis in de parochiekerk van St. Jan bij en naderden gezamenlijk ter H. Tafel. Het ontbijt werd in het KJ.V.- huis genoten. Onder het plechtig Lof van 3 uur had de aanneming door pastoor Heezemans plaats, waaraan een pre dicate van pater Gerlachus, die de K.J.V.-retraite gaf, voorafging. Ook pastoor Heezemans sprak de nieuwe leden toe. De K.J.V.'ers zongen zelf onder leiding van den heer G. Duij- velaar de lofgezangen. Om 6 uur nam de druk bezochte feestavond een aanvang. Vele ou ders toonden hun belangstelling Ook pastoor Heezemans en pater Gerlachus waren aanwezig. De meis jes hebben een prachtig programma met zang, voordrachten en declama tie afgewerkt, dat bijzonder in den smaak viel. K. J. M. V. Vrijdagavond zal de heer H. van Well, directeur der Handelsavond school en leider der plaatsélijke kern van de R K. Staatspartij, voor de Katholieke Jonge Middenstandsver eeniging het onderwerp «De begin selen der politieke partijen in Ne derland» behandelen. HARMONIE „ST. JAN Voor een volle zaal gaf de Har monie «St. Jan» Zondag jl. haar eerste winteruitvoering. Door den Voorzitter, den heer C. Pullens, werden de aanwezigen verwelkomd, werd de Harmonie bij voortduriug in aller belangstelling aanbevolen en een uiteenzetting gegeven betreffende 't door D.V.S.V. op te voeren tooneelspel. Voorts huldigde spr. de heeren E. Hoeve- naars, penningmeester en M. van Dalen, lid van St. Jan met hun 12'/a—jarig lidmaatschap en bood hen een herinneringsmedaille aan Ook de andere leden, die vanaf de oprichting lid waren, zijn destijds bij de viering van het 12'/,—jarig bestaan op deze wijze gehuldigd, doch door omstandigheden konden deze beide heeren eerst thans hier mede gehuldigd worden. De Harmonie opende het pro gramma met een fiksche marsch, vaarna de beide concours-nummers op keurige wijze werden uitgevoerd. Het korte muzikale programma werd besloten met «Le Calif de Bagdad», een mooie,zeer melodieuse compositie, die, vooral op deze wijze voorgedragen, steeds een zeer dankbaar gehoor vindt. Dan was het de beurt aan de Tooneelveieeniging D.V.S.V. van de U.K. Werklieden ver. te Waalwijk, uie den verderen avond vulde niet üe opvoering van «Papier en Staal» looiieelspel in 3 bedrijven van Jan E, Udijk. Wij gaven in ons blad van j.l. Woensuag reeds een uiteenzetting over inhoud en strekking van dit stuk en over de wijze, waarop het D.V.S.V. op haar eerste uitvoering in Waalwijk werd vertolkt. Wij kunnen ditmaal dus volstaan met te vermelden, dat het mooie, pakkende tooneelsluk ook hier bui. lengewoon in de smaak viel en de taliijke bezoekers vol lof waren over de wijze waarop de leden van D V S V, onder leiding van den heer Jac. Didden, dit stuk, dat vrij hooge eischen aan de spelers stelt, voor het voellicht hebben gebracht. Voor de typeering van de ver^4- schillende tiguren in dit spel dient men de beschikking te hebben over uiierstgeroutineerdspeleismateriaal, doch de wijze, waarop D V SV zich door deze moeilijkheden heelt weten heen te slaan, verdient allen lot. De zeer geslaagde en genotvolle avond werd besloten met 'n dank woord van den WelEerw. heer Kapelaan Allard aan tooneellisten en muzikanten, waarmede het pu bliek zijn instemming betuigde. R. K» WERKL1EDENVEREENIGING. Kapelaan van Rooij over „De hedendaagsche kerkvervol ging". In het Bondsgebouw heelt de WelEerw. heer kapelaan van Kooij voor de U.K. Werklieden een be langrijke rede gehouden over »De hedendaagsche Kerkvervolging«. Jammer, dat de belangstelling van de zijde der leden niet groot was. Uok de vice-voorzitter, de heer Nic. van Gorcum, die de bijeenkomst wegens afwezigheid van den heer F. Passier leidde, moest dit in zijn openingswoord constateeren. Spr. heette den Eerw. adviseur van hai te welkom en wees op de actualiteit van het door kapelaan van Booij te behandelen onderwerp. Of de kerkvervolging zich zal bepalen tot de landen, waarin zij ophetoogen- blik in alle hevigheid woedt, is niet bekend. Zeker is, dat er ook in ons land partijen opstaan, die er op uit zijn in woord en geschritt de ka tholieke kerk aan te randen. Daar tegenover moeten de leden der U.K. Werkliedenvereeniging hun plichts betrachting stellen in het trouw bezoeken van de vergaderingen, algerueene deelname aan H. Mis en H. Communie, het lezen en steunen van hun eigen dagblad enz. Nadat »De Nieuwe Dag« was gezongen, verkreeg de spreker van dezen avond het woord. Kapelaan van Rooij wees in zijn inleiding erop niet een relaas te zullen geven van de vele gruwelen die geschied zijn ot nog plaats grijpen in de landen, waar de kerk vervolging woedt, maar aan te toonen, hoe de katholieken in het licht hunner levensbeschouwirg het verschijnsel der kerkvervolging be lmoren te zien. Voorts zal spr. laten uitkomen wat het kenmerkende is van de tegenwoordige kerkvervol gingen om daarna de houding der katholieken overeenkomstig hun doelstelling te bepalen. Vooreerst beantwoordde spr. de vraag: Wat is kerkvervolging? Kerkvervolging is een pogen van menschelijke krachten om de kerk te beletten haar door Christus op gelegde taak naar behooren te ver vullen. Bij de kerkvervolging in den meest strikten zin gaat dat pogen uit van een staatkundige macht. Het verbranden van kerken bijvoor beeld is geen kerkvervolging, doch wel de maatregelen die door de regeeringen van Mexico, Rusland en Duitschland op allerlei gebied tegen de Kerk worden ondernomen. Om goed te begrijpen wat het woord kerkvervolging inhoudt, moet men ook een zuiver inzicht hebben in de zending der Kerk, welker taak het is het werk van Christus, dat het leeraars-, het herders- en het priesterambt omvat, voort te zetten. Dit is haar plicht en dus ook haar recht. Zij moet dus Christus' waar heid verkondigen, Zijn zedeleer voorhouden en ingang doen vinden in het persoonlijk en openbaar le. ven en Christus' genade uitdeelen door het H. Sacrificie en de PL Sa. cramenten. Daartoe heeft de Kerk middelen noodig, welke zich moeten aanpassen aan verschillende om standigheden van plaats, tijd en land. Men kan verschillende vormen vervolgingen onderscheiden. van

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5