Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DRUNEN DUSSEN. GEERTRUIDENBER6. HEDIKHUIZEN. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. De eerste vorm is de Kerk als voortzetster van Christus' priester- ambt beletten haar middelen te gebruiken. Zoo worden in Mexico kerken en seminaries gesloten. De gevaarlijkste vorm is de ver volding waarbij de Kerk verhinderd wordt haar taak als leeraresse te vervullen. Deze vervoking wordt vaak niet erkend en is daarom juist zoo gevaarlijk voor het zielenheil. De katholieke pers, de spreekbuis van de Kerk, wordt gekneveld. Alle critiek op grond van de zedenwet tegen regeerings maalregelen wordt verboden, enz. In Duitschland zijn deze ver. schijnselen te constateeren. Op den katholiek wordt daar het stempel gedrukt van politieke, sociale en cultureele minderwaardigheid De Kerk wordt teruggedrongen tot in het kerkgebouw en uit het openbare leven gebannen. Een kerkvervolging biedt voor- en nadeelen. Vooreerst voordeelen, mits het deel der Kerk, dat vervolgd wordt, sterk genoeg is om de bestrijding te kunnen dragen. Het is een ken teeken van de katholieke kerk, dat zij 'nooit zonder vervolging is ge weest In de zielen der trouwe ge- loovigen brengt de vervolging een grootere liefde voor Christus en Zijn Kerk en kan tot heldhaftige deugd leiden Grooter heldhaftigheid eischt ech ter de onbloedige vervolging. In verband hiermede wijst spr op den Duitschen jongen, die ondanks de pressie welke door de regeering op hem wordt uilgeoefend, zich met wil aansluiten bij de Hitler-Jugend op den Duitschen arbeider, die zijn katholieke beginselen hoog houdt en zich alleen katholiek organiseercn W Nadeelen zijn o.m. dat de normale werking dei Kerk wordt belet en dat Gods wil wordt miskend. De onbloedige kerkvervolging is van veel kwaadaard ger aard dan de bloedige, omdat deze laatste meer evident is en het katholieke volk beter wakker schudt. Christus heeft van de katholieke Kerk gezegd dat de poorten dei hel haar niet zullen overweldigen, maar daaruit mag niet worden geconcludeerd, dat een deel der Kerk in een of ander werelddeel niet vernietigd kan wor d6\Vat moeten de katholieken dan doen bij een kerkvervolging? Vooreerst behooren zij ten volle hun plicht te vervullen van chris- lelijke naastenliefde en katholieke solidariteit ten opzichte van hun vervolgde geloofsgenooten, die zij moeien eerbiedigen en door gebed ondersleunen. Voorts moeten zij de oorzaken van de vervolging onder zoeken en de waarheid, vooral van de onbloedige kerkvervolgingen, onthullen en uitbazuinen, voorna melijk waar deze door de vervol gers zooveel mogelijk geheim wordt gehouden, omdat men bevreesd is voor de publieke opinie. Zoowel voor de vervolgers als de vervolgden moeten de katholieken bidden, terwijl zij ware kinderen moeten blijven van hunMoeder.de heilige kerk. »Iemand, die de kerk niet tot Moeder heeft, kan God niet tot Vader hebben«, aldus een kerk leeraar. Moge spoedig alle menschen God tot Vader hebben, aldus besloot spr. zijn met overtuiging uitgesproken rede, welke met een hartelijk ap plaus werd beloond. De heer N. van Gorkum dankte den Eerw. Adviseur voor zijn leer zame en belangrijke lezing, waarna door de aanwezigen «Trouw aan Brabant« werd gezongen. Medegedeeld werd nog, dat er nog gelegenheid is kaartjes voor het Kinder_St. Nicolaasfeest aan te vragen. Op een vraag van de Jong ant woordde de voorzitter te kunnen mededeelen dat de muziekfeesten van de Harmonie een voordeelig saldo hebben opgeleverd. Hierna werd de vergadering sloten. GOUDEN BRUILOFT AUSSEMS-VAN BOXTEL. Hedenmorgen is de viering inge zet van het gouden bruiloftsfeest van het echtpaar Aussems-v. Boxtel te v m. Besoijen. De straat en de woning van de feestelingen zijn we derom keurig versierd. De gouden jubilarissen werden per auto naar de parochiekerk van O. L. Vr. Onb. Ontv-. gebracht. De feeststoet werd geopend door een rij van bruidjes, die bloemenbogen droegen, en door groen en rosege- kleede maagden. Dan volgden de auto met het gouden echtpaar en de volgauto's met familieleden en comité leden Na de H. Mis van 9 uur, welke door pastoor Kemps werd opgedra gen, terwijl het koor een driestem mige Mis zong, trok de stoet in de zelfde formatie naar de woning van de jubilarissen, die door het bruidje Riek Versteeg wérden toegesproken en van haar bloemen mochten ont vangen. Bij Holtzer-Passier werden de bruidjes getracleerd. Om 12 uur werd het gouden echt paar door den voorzitter van het feestcomité, den heer H. J. Slok- wielder toegesproken, terwijl de ge schenken der buurtbewoners, een dressoir en een schi derij, werden aangeboden. Vanavond wordt het echtpaar een serenade gebracht door de harmonie St. Crispijn en de zangverenigingen «Hallelujah» en «Vooruitgang zij ons doel», waarna bij Holtzer Pas sier de feestavond plaats heeft, waar- jij de buurtbewoners zich met zang en voordracht zullen vermaken. DE TRAMRAILS WORDEN OPGEBROKEN. Naar wij vernemen zal in 1937 definitief een aanvang worden ge maakt met het opbreken der tram rails, zoodat het spoedig met dit verkeersobstakel gedaan zal zijn. Kanarietentoonstelling. Op Zaterdag 12 en Zondag 13 De cember a s. zal in café van der Pluijm de Haven alhier een tentoonstel- aan de ling worden gehouden vanwege Waalwijksche Kanarievereniging. Gouden bruiloft v. Disseldorp- v. d. Bijl. Maandagavond vergaderden in café Passier in de St. Antoniusstraat buurtbewoners ter voorbereiding van het gouden bruiloftsfeest van het echtpaar van Disseldorp—v. d. Bijl op 21 April 1937. In het Hoofd Comité werden ge kozen de heeren M. v. d. Heijden, voorzitter, J. Verwiel, Secretaris, Antoon Bergmans, 2e Secretaris, F. Slaats, penningmeester en nog een drietal commissarissen de heeren Jac. Bergmans, A. Verhoeven en Pieler Hens. Lederfabriek van de Gebr. v. d. Steen uitgebrand Maandagavond omstreeks 9 uur is door nog onbekende oorzrak brand uitgebroken in het magazijn van de N.V. Lederfabriek van de Gebrs. van der Steen, gelegen aan de Gilzeslraat te Rijen. De brand- weeren van Rijen en Tilburg waren spoedig ter plaatse. Zij kon echter niet verhinderen, dat het vuur, dat intusschen ook de fabriek had aangetast, het geheele gebouw ver nielde. De brandweer moest zich tenslotte beperken tot 't nat houden van de belendende gebouwen, welke veel waterschade kregen. De vlam men waren reeds overgeslagen naar de lederfabriek van de fa. Brouwers. De burgemeester van Rijen, de dr. J. C. M. Sweens, was op bet terrein van den brand aanwezig en leidde het blusschingswerk. De schade wordt door verzekering gedekt. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Het Oranje-Comité. Reeds lang werd in Drunen de behoefte gevoeld naar een Oranje comité, en nadat op 12 September j 1. een viertal jongelui een geheel Oranjefeest op poolen hadden gezet, werd deze drang nog sterker. Zaterdagavond kwamen daarvoor uitgenoodigd een aantal personen uit Drunen en Elshout ten huize van Notaris Sehreurs in vergadering bijeen. Nadat door den gastheer op zeer sympathieke wijze de noodzakelijk beid van het bestaan van een dergelijk comité was besproken, waarna hij met zeer veel genoegen memoreerde het verloop van het zoo plots opgekomen Oranjefeest op 12 Sept., werd een definitief besluit genomen om een vast comité te vormen, waarin daartoe uitge noodigd zitting namenNotaris Sehreurs, voorz., P. Elshout Thzn., secretaris, M. Elshout penningm. en leden: mej. A. Klerks, mej. Fr. van der Sanden, Dr. Akkermans, J. van Rooij, A. Priem, M. van Huiten, P. Peters en Toon Smits uit Drunen en A. Willemse, J. J. Klijn en P. van Huiten uit Elshout. Definitieve besluiten aangaande fiinanciën en de wijze waarop het a. s. feest gevierd zal worden in Drunen, werden niet genomen. Wel werd verwacht, dat het comité ge steund zal worden van gemeente wege terwijl nognadere besprekingen gevoerd zullen worden. Opdracht. Het plaatsen van het H. Monu ment op het Kerkplein is opgedragen aan de firma H. Verhoeven. Diefstal. Caféhouder Bogaerts plaatste deze week een zeer vernuftig gemaakte vlaggenstandaard voor zijn café voor de clubvlag der R.K. voetbal vereniging »Sporters«. Den volgenden dag bleek het »toeslel« spoorloos te zijn ver dwenen. Een leelijke streek Men speurt den omtrek af 1 Het O. L. Vrouwe Gild. Het O. L. Vrouwe Gild, dat in Drunen 'n zuiver kerkelijk karakter draagt, viert heden haar jaarfeest. De dag werd begonnen met een H. Mis voor de levenden en over leden leden van het Gild. Later in den namiddag kwamen de gilde- broeders in de congregatiezaal in feestvergadering bijeen. Voorzitter R.K. W. V. Wij vernemen, dat de heer W v. d. Wiel zijn ontslag heeft genomen ais voorzitter van de R K. W. V. der afdeeling Drunen. Plaatselijk comité „HuldeblijK". Maandagavond kwamen ten ge meentehuize een aantal genoodigden bijeen, aan wien verzocht was doo r Burgemeester Mr. R. Th. van der Heijden om zitting te nemen in het plaatselijk comité »Huldeblijk«. Uitgenoodigd waren om zitting te nemen de volgende dames en heeren H. M. L. M. Sehreurs, notaris, voorzitter. A. P. van de Lokkant, Secretaris.- penningmeester. Mevrouw v. d. Heijden Perquin. Meviouw Sehreurs—Canters. Mevrouw Veltman van Weert. Mevrouw van Haider Elshout. Mevrouw Muskens—van Gorkum. Mevrouw Klijn Buijs Mevrouw van Breugel Ras. Voorzitster Boerinnenbond, mej. Cath. van Delft. Voorzitter Boeren bond, H. Brok. Voorzitter R. K. Werkliedenver. afd. Drunen, W. van de Wiel. Voorzitter R. K. Werk lieden ver afd. Elshout, A. v. Logten. Voorzitter Vereeniging Druncnsche Schoenfabrikanten H. de Wijs. Vuorzilter Jongenboerenstand afd. Drunen, A. Peijnenborg. Voorzitter Jongenboerenstand afd. Elshout, C. Klijn. Voorzitter Bijz. Vrijwilligen Landstorm, afd. Drunen, J. Stevens. Voorzitter Bijz. Vrijwilligen Land storm, afdeeling Elshout, L. Klijn. J P. van Rooij, Hoofd der Bijz. Jongensschool te Drunen. A. M. Willems, Hoofd der Bijz. Jongens school te Elshout. L. Sikkers, Voorz. Bestuur harmonie «De Volharding.» Jos van Kessel, Bestuurslid Jongens patronaat. A. v Drongelen, Bestuurs lid van de Nederl. Herv. Gemeente. A. Ph. van Hulten, Directeur Har monie «De Volharding». H. Brok, Dir. Harmonie Jongenspatronaat. Door burgemeester v. d. Heijden werd dit comité geinstalleerd Hij heette de aanwezigen hartelijk wel kom en bracht hun dank voor hun aanwezigheid. In 't kort werd door hem nog maals het doel van het comité uit eengezet. Hij wees er op, dat naar beste weten door hem een comité was samengesteld, waarin alle deelen der Drunensche bevolking in ver tegenwoordigd waren. Door alle genoodigden was aan de uitnoodiging gevolg gegeven be halve door den Voorz. der R. K. W. V. der afd. Drunen dhr. W. v. d. Wiel (zie boven Red.), die geen zitting wenschte te nemen. In diens plaats was uitgenoodigd de secr. der R.K. W. V. dhr. J van Esch, die bereid was zitting te nemen. Met de beste wenschen voor het comité en hun werkzaamheden, verklaarde de Burgemeester v. d. Heijden het comité voorgeinstalleerd en gaf de leiding der bijeenkomst over aan den voorzitter van het comité Notaris Sehreurs. Deze bracht den heer Burgemeester dank voor de installatie en de ont vangst ten gemeenlehuize, terwijl men doorsamenwerking met en van 't comité hoopte te bereiken wat men van bun verwacht voor de gemeente Drunen. Nog even volgt een korte uiteen zetting omtrent 't doel van 't comité waarbij hij aanstipte, dat straks de kleinste gift zal worden aanvaard. Besloten werd om aan het hoofd van dit comité een Eere-comité te formeeren, waarin verzocht zullen worden zitting te nemen Burge meester en Weihouders, Pastoor W llems, Pastoor Goossens, Ds. v. d Vlugt, Kapelaan Vogels, Kapelaan v. d. Berg, Dr. Akkermans, Dr. van Seters, en Oud—Burgemeester van Hulten. De gemeente Drunen werd daarna in wijken verdeeld, waar door de comité leden twee aan twee met gesloten bussen zal worden gecol lecteerd in de week van 22 t/m. 30 November. Op 1 December a.s. zal 't comité dan wederom ten gemeentehuize in vergadering bijeen komen, alwaar dan de totale opbrengst zal worden bekend gemaakt en het comité ont bonden zal worden. Met een opwekkend woord en dank aan allen sloot Voorz. Sehreurs deze vergadering. De prijs van een Schoenfabriek. Maandagavond werd de schoen fabriek der Fa. Peldeis bij publieke verkooping ingezet voor f3500. ELSHOUT. St. Norbertus-gesticht. Dinsdag werd onder leiding van Pastoor Willems, na een retraite van 8 dagen met groote plechtigheid in de kapel van 't St Norbertus- gesticht alhier, door de Eerwaarde Broeder Vincentius (H. Piasmans uit Dussen) de eeuwige gelofte af gelegd terwijl de Eerw. Broeder Isfridus (A. v. Meert uit Koewacht) werd toegelaten tot 't Noviciaat. Maria-gesticht. Naar wij vernemen is de Eerw. Moeder Overste van dit gesticht overgeplaatst naar Maastricht. Ruim 6 jaar verbleef zij hier en vele uilen haar noode zien vertrekken De R. K. Tooneelvereeniging van het Maria—Patronaat gaf Zondag middag haar eerste winteruitvoering. Opgevoerd werd het drama »De Kapel in 't Woud» alsmede enkele kleinere tooneelstukjes. De zaal was goed bezet terwijl de aanwezigen hel gebodene wel wisten te waardeeren, gezien het hartelijk applaus dat telkens opklonk. De heer 0. de Ruijter had het ongeluk bij zijn werkzaamheden zich aan zijn hand te verwonden. Hoewel de wonde zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, bleek later dat er zich een ernstig geval van bloedvergiftiging openbaarde. Door snel ingrijpen van dr. van Vuuren werd erger voorkomen. Door de R.K Werklieden ver eeniging alhier wordt momenteel veel actie gevoerd voor de instelling «Herwonnen Levenskracht.» Na eerst een flink aantal loten te hebben geplaatst, wordt nu Zondag a.s. in het Verenigingsgebouw een groote piopagandadag gehouden, voornamelijk voor de Vrijwillige Stuiversactie, welke een wekelijksche bijdrage beoogt voor dit mooie doel, Om vier en zeven uur zal alsdan een prachtige film worden vertoond, waarbij de toegang geheel gratis is, en ook niet wordt gecollecteerd. HANK. Zondag j.l. gaf de R.K. Tooneel vereeniging »St Petrus» te Hank een uitvoeiing voor de heeren in 't Bondsgebouw. Opgevoerd werd «Vlammende Vleugels», welk stuk goed werd ver tolkt door de spelers, die dan ook telkenmale een hartelijke ovatie van het talrijke puoliek in ontvangst hadden te nemen. Tot geestelijk adviseur van de afd. Midden- Langstraat van den Ned. R.K. Bond van Spoor en Tramweg-personeel en de afdeeling Geertruidenberg van den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond is benoemd de WelEerw. heer kapelaan P. A. van der Velden. Wij vernemen dat de installatie van den ZeerEerw. heer G M. J. Goündeman als pastoor van Hedik. huizen a.s. Vrijdag zal plaats hebben en wel met een eenigszins feestelijk karakter. Overmorgen speelt onze Damver- eeniging V. I). een compet.tie-wed- strijd tegen de club uit Raamsdonk en wel te Waspik. De collecte voor de Afrikaan sche Missie gehouden door een Wiile Zu-ter, die 44 jaar bij de Missie geweest was, bracht-precies f55 op. Door het bestuur vanhetWit- Gele Kruis werd alhier benoemd tot verpleegster Zuster v. d. Kleij uit Alkmaar. Zondagmorgen onder de H. Mis van 7 uur had een Algem. H. Com munie plaats van de Jonge Wacht- groepen Guido de Fontgalland en Tarcisius. Na het Lof des middags werd de eerste groep geinstalleerd, daarna werd het lied »Aan U, o Koning der Eeuwen® gezongen en trok men vanuit de kerk door de stad Des avonds om 6 uur werd in het patronaat een vroolijke feest avond gegeven voor de donateurs en leden van het Don Bosco patro naat, alsook voor de ouders van de patronaatsjongens. Ook waren uit genoodigd om acte de présence te geven de Jonge Wachters uit de omgeving. Voetbal. ZBVV—Heusden 1, afgelast. Heusden 2WSC 3 5 5, Dammen. De uitslag van den onderlingen competitiewedstrijd van de damclub V.D welke gisteren gespeeld werd, is als volgt Groep I: afgebr. partij le ronde: A. de Graag Gerr. Jonker 0—2. Groep II Gijs JonkerJ. An- driesse 0 2. Groep III: F. Spierings C. Schaap 2 0 B. Klerks D v. d. Stolp 2-0. Concours Hippique. Zondag had begunstigd door uitne mende weersomstandigheden onder ge weldige belangstelling het groote rui terfeest. uitgeschreven door de Kaats- heuvelsche Rijvereeniging Hyppos, in het R.K. Sportpark plaats. Er viel voor het Kaatsheuvelsche publiek, waarvoor deze sport nog geheel nieuw is werke lijk aardig spannend en in de smaak vallend spel te genieten. De uitslag luidt: Rijvereeniging Hyppos, Kaatsheuvel: A. Rombouts 138 pnt., W. van den Ho ven 126 p.. Jan van Kuijk 93 p., H v. d. Hoven 106 p., P. Dingemans 76 p., G. Kemmeren 64 p., N. van Kuijk 54 p.. A. van Noyen 54 p., Sjef Vuchts 88 p. Totaal 792 p. Gemiddeld 88,5 pt. Rijvereeniging R.M.B., Waspik: P. Smits 162 p., V. Etten 101 p., B. Smits 52 p., Biemans 95 p., B. Kamp 56 p., J. A. Kaap 39 p. Totaal 505 p., gem. 84 p. Rijvereeniging R.O.S., L.-op-Zand: C. v. Loon 154 p., J. v. d. Hoven 103 p., J. v. d. Lee 85 p., A. v. Beek 83 p., H. Kuijpers 107 p., N. Brabers 103 p.. F. Kuijpers 90 p., M. Hamers 69 p., F. H. Dankers 63 p., Jos«de Kort 88 pt. v. Noyen 57 p., C. van Loon 50 p., totaal 1042 p., gem. 86,5 pt. Springconcours: 1 H. Kuijpers, L.- op-Zand, 2 C. v. Rooij, L.-op-Zand, 3 Jos Rombouts, Kaatsheuvel, 4 Nic. v. Kuijk, Kaatsheuvel, 5 Jcf Vugts, Kaats heuvel. 6 J. Kemmeren, Kaatsheuvel. De Jury bestond uit de heeren A. Vugts, P. Robben en P. de Kort. Het bestuur der rijvereeniging Hyp pos kan op een uitstekend geslaagde middag terugzien. Voetbal. Tubantia, Helmond'DES I, 20. Zondag trok het eerste elftal van Des met drie invallers naar het sterke Tu bantia in Helmond om voor de compe titie van de 2de klasse I.V.C.B. te spe len. Voor de rust gaf Des vurig en enthousiast spel maar met haar geha- j vende voorhoede kon zij het niet tot doelpunten brengen. De weinige Tu- bantia-aanvallen werden door de DES- achterhoede schitterend afgeslagen. De rust gaat in met 00. Na de rust treedt DES direct aan vallend op, maar voor de gaol is het mis. Een plotselinge Tubantia-door- braak wordt door haar midvoor prach tig benut en geeft Vloemans geen schijn van kans, 10. Des niet ontmoedigd speelt dapper verder en weet voortdurend het Tu- bantia-doel te belegeren, maar door mindere schotvaardigheid weten zij het doel niet te doorboren. Bijna direct daarna maakt een der DES-backs in het beruchte gebied hands en de py- nalty voltrekt het vonnis, 2—0. Kath. Jongs Middenstandsvereeniging. Tot geestelijk adviseur van de Ka tholieke Jonge Middenstandsvereeni ging alhier is benoemd de WelEerw. heer kapelaan J. A. van de Wiel. T.B.C.-Revue. Niet minder dan 600 bezoekers ge noten Zondag en Maandag van de re vue-opvoeringen in de zaal van den R.K. Gildenbond. Waar vele scènes meer uit het mil- lieu van den arbeider genomen zijn hebben zich de bezoekers van den Gil denbond vanzelfsprekend kostelijk ge amuseerd. Komende week zal met een tweetal uitvoeringen in de Apollo-zaal geslo ten worden. Oranje-Comité. Het Oranje-Comité hield gisteren avond in Hotel C. van den Assem eer bespreking met de hoofden der scho len ter plaatse. Besloten werd dat de kinderen der diverse scholen gezamen lijk op den komenden nationalen feest dag een aubade zullen brengen voor het gemeentehuis. Voor de keuze der lie deren heeft men zich bepaald tot eer zestal toepasselijke gezangen, juist de zer dagen verschenen. De aubade zal gevolgd worden door een kindertractatie, die aan de verschil lende scholen apart zal gegeven wor den. Geïnformeerd zal worden naar de mogelijkheid om daarnaast de kinderen nog eenig amusement te geven door filmvertooning, poppenkast, goochelaa of anderszins. De beslissing hieromtrent zal natuur lijk grootendeels afhangen van de gel den, die beschikbaar zijn. Van de bij drage der burgerij zal in deze veel af hangen. Na afloop der vergadering met de schoolhoofden hield het hoofd-comité een onderlinge bespreking om te ko men tot het ontwerpen van plannen voor dien dag. Waar de diverse col lectes in de verschillende wijken nof niet geheel beëindigd zijn, en voor zoo ver deze reeds gehouden zijn nu juist niet meevallen, moest het hoofd-comiti zich zeer reserveeren in het opmaken

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6