ADVERTEERT IN DIT BLAD. GEMENGD NIEUWS. BOEKBESPREKING. voor den minister niet nieuw zijn. Dat Waalwijk niet noodlij lend is en dat er een categorie ingezetenen nu wel in de belasting valt is den minister zeer goed bekend. Het college van B. en W. heeft naar beste weten het verzoek ingekleed. Als zulks uit de besprekingen in de vorige vergadering niet duidelijk gebleken is wil spr. nog wel even verklaren dat B en W, even goed als de raad tegen deze herclassifi- catie waren en er 2 jaar lang tegen geageerd hebben. Wethouder Eibers beaamt dat bet college van B. en W. van het zelfde gevoelen was als de raad en gedaan heeft wat mogelijk was om deze herclassificatie te voorkomen. De beer v, d. Waerden zou boven dien nogals argument hebben willen aanvoeren dat de gemeente de meerdere opbrengst op de begrooting niel noodig bad en ook geen meer opbrengst heeft, doch deze geheel aan het rijk ten goede komt. De Voorzitter merkt op dat de wet, die den minister deze bevoegd heid gaf, juist de bedoeling had om voor het rijk meer inkomsten hier uit te putten, zoodat dit argument al heel weinig effect zou hebben. Wordt z. h. st. voor kennisgeving aangenomen. b. Nota van aanmerkingen op bet raadsbesluit van 30 October'JÜ tot het aangaan eener geldleening groot f96.óüü.met de Eerste R K. Levensverzekering Maatsch, N.V. te N ijmegen. De Voorzitter zegt dat bedoelde leening intusschen reeds is goed gekeurd, nadat de verlangde clau sule betreffende de aflossing door degemeente daarin was aangebracht. Nerder stelt de Voorzitter namen B. en W. voor de leening van f5l4.uOU k 4'/a °/o bij den Pensioen raad in Den Haag te converteeren tegen een rente van 4"/0 pari, zooals is aangeboden. Er zijn dus geen kosten aan ver bonden en brengt de gemeente een jaarlijksche besparing van ruim f 25UU. Wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 October 19db tot wijziging der begrooting 193b. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Van de Vereeniging «De Stille Armen» te voorm. Baardwijk. Aanvraag gemeentesub«ddie. Gevraagd wordt een subsidie van f 30. -omdat de vereeniging wegens de beperkte geldmiddelen niet op behoorlijke wijze haar sociaal werk kan uitoefenen, n 1. de ondersteu ning door verstrekkingen in natura aan behoeftige kraamvrouwen. De Voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen dit verzoek voor kennis geving aan te nemen. Er bestaan reeds verschillende door degemeente gecontroleerde charitatieve instellin gen, die gesubsidieerd worden en als men daarnaast ook instellingen als «De Stille Armen», die er meer in deze gemeente bestaan, ging sub sidieeren, dan zouden meerdere aan vragen volgen. Naar spr.'s meening is het gevraagde bedrag van f50._ zoo gering, dat dit wel door de in gezetenen van voorm. Baardwijk bij elkaar te brengen moet zijn. De heer Pulles informeert of deze instelling ook vroeger niet op de een of andere wijze subsidie van de gemeente heeft genoten. De voorzitter geeft hierop eenige toeichting. Hij meent dat de vroe gere presidente van »De stille arme» van den secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur bij dragen voor dit liefdewerk heeft ontvangen, maar daaraan heeft de gemeente een einde moeten maken, want de officieele instellingen die nen zelf te beoordeelen aan wie er ondersteuning moet worden ver strekt. De heer van Beijnen zou voor deze instelling wel een uitzondering willen maken, wegens haar bijzon der goed werk in gezinnen waar het heel hard noodig is. De parti culiere bijdragen worden vóórhaar hoe langer hoe minder. De voorzitter betwijfelt niet aan haar goed werk, doch meent dat, waar De stille arme» niet voldoende kan helpen het armbestuur be hoort in te grijpen. De aanvrage wordt hierna zonder hoofdelijke stemming afgewezen. C. Van den directeur van het Rijksproefstation en Voorlichtings dienst ten Bate van de Leder en Schoenindustrie alhier. Verslag over 1935. 2. Voorstel tot vaststelling eener ge wijzigde verordening op de heffing van schoolgeld voor L.O. en U.L.O. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Zaterdag jl.) De heer v. Driel wijst op een on juistheid in de redactie van een der bepalingen, waarin verandering ge- biacht zal wordeu. De heer v. d. Waerden vraagt enkele inlichtingen, o a. in welke gevallen de schoolgeldheffing ge schiedt naar de belastbare huur waarde. De Voorzitter antwoordt dat dit alleen gebeurt als de betrokkene wegens daling van zijn inkomen buiten schoolgeldheffing zou blijven. In dat geval ts men bij een huur waarde boven f 250.— toch verplicht schoolgeld te betalen. De heer v. Gent wijst er op dat iemand die een huis van f 250. - of meer huurwaarde bewoont, werk loos of zonder verdiensten kan ge raken en dan zou hij toch school geld moeten betalen. De Voorzitter beaambt dit. Zoo iemand zal echter spoedig naar een goedkoopere woning uitzien, want woningen boven f5.per week kunnen in Waalwijk voortaan onder middenstandswoningengerangschikt worden. In bijzondere gevallen kan de raad altijd nog ontheffing van schoolgeld toestaan. Het voorstel wordt z. h. st. aan genomen. 3. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening op de heffing van preca- rio-rechten. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Zaterdag j.l De heer v. Beijnen wijst er op dat de opritten op de trottoirs vaak door verschillende belanghebbenden gebruikt worden. Toch zal de eige naar alleen, hoewel hij er misschien het minst gebruik van maakt, de nieuwe heffing moeten opbrengen hetgeen spr. niet billijk vindt. Hij zou iedere belanghebbende verplich ten zijn aandeel bij te dragen. De voorzitter merkt op dat de heffing slechts 50 cent per jaar be draagt. Dit luttel bedrag zalz.i.zoo bezwaarlijk niet zijn en men kan andere belanghebbenden eventueel vragen er in bij te dragen. De heer v. Driel wijst op de moei lijkheden die dit kan meebrengen en meent dat de neringdoenden toch al zwaar genoeg belast worden. Deze nieuwe belasting, al is zij ook gering, vindt hij onbillijk. De heer van Loon zegt dat ver schillende ingezetenen d»stijds hun eigendom vóór hun panden aan de gemeente hebben afgestaan ten be hoeve van den trottoir aanleg Nu zou men daarvoor deze menschen gaan belasten, dat vindt spr. on billijk. Ook kan men andere be lastingen ontgaan door het belaste voorwerp of dier van de hand te doen, doch van deze heffing zou men nooit af kunnen komen. De heer Roxs zegt dal ook in Besoijen veel menschen hun eigen, dom langs de straat hebben afge staan aan de gemeente en vindt het onbillijk hen daarover nu belasting te laten betalen. De Voorzitter merkt op dat men toch wel erg op het bezit van trot toirs gesteld is. Waar ze nog niet zijn, o.a. aan de Noordzijde in v.m. Baardwijk, daar dringt men er met klem op aan, vooral de winkeliers, omdat zij er in hun zaak nadeel van ondervinden. De heer van Beijnen beaamt zulks. De heer Pullens zou in de ver ordening de verplichting willen vastlpggen dat alle belanghebbenden verplicht zijn in de heffing voor den oprit bij te dragen en niet de eigenaar alleen. Wethoudi r Eibers wil, gehoord de besprekingen en omdat de zaak van geen groot belang is, mede namens zijn collega wethouder voor. stellen de heffing voor opritten en telderramen uit de ontwerpver ordening te schrappen. De raad gaat hiermede accoord D3 heer van Gent vindt ook de ie fing voor zonneschermen min stens zoo onbillijk als de heffing voor opritten Voor de gemeente brengen deze markiezen geen kosten mee en de winkeliers hebben ze niet voor de uxe, maar om hun waren tegen de zon te beschermen. De winkeliers worden toch al zwaar genoeg belast en bovendien hangen deze mar kiezen boven grond die veelal vroeger als eigendom bij het be- reffende pand heett behoord. De heer v. Beijnen acht dezelfde be zwaren van toepassing op de heffing wegens reclame aan de gevels. De Voorzitter wil adviseeren niet alles te gaan schrappen daar anders de verordening geen zin meer heeft. Hij stelt voor de heffing voor zonnescher men te verlagen tot slechts 10 cent per M2, doch waar dan de opbrengst ook van geen beteekenis is wordt na eenige cïscussie z.h.st. besloten om ook de heffing voor zonneschermen uit de verordening te schrappen. De verordening wordt hierna goed gekeurd zooals door B. en W. is voor gesteld met weglaten van de heffing voor opritten, kelderramen en zonne schermen. 4. Voorstel tot vaststelling eener ca- pitulantenvcrordening en tot wijzi ging der algemeene rechtstoestand verordening voor het gemeente- personeel. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag j.l.) De heer v. d. Waerden zou de Kroon ontheffing willen vragen om deze ca- pitulanten-verordening in te voeren. Naar spr's meening is deze in strijd met de Grondwet die iedereen in de gelegenheid stelt een openbare func tie te vervullen. In de toekomst zouden andere gegadigden geen kans meer krijgen, daar niet meer de meest ge- schikste wordt genomen, doch een keus uit de capitulanten moet worden gedaan, die als militairen zoo langen tijd buiten het gewone leven hebben gestaan. Alleen voor betrekkingen bij het poli tie-corps zou deze verorde ning zonder bezwaar kunnen worden toegepast. De Voorzitter acht het nutteloos ontheffing te vragen want dan zouden er zooveel gemeenten volgen. Onthef fing kan alleen voor bepaalde geval len maar niet in het algemeen ver leend worden. Deze regeling is een legerbelang. De gemeente doet het niet van ganscher harte en heeft ook de categorie betrekkingen waarvoor capitulanten in aanmerking kunnen komen zoo beperkt mogelijk gemaakt n.l. politie-agent, geldopha'er-meterop- nemer en werkman 2de klasse. Mis schien vindt men deze 3 betrekkingen nog te weinig. Met algemeene stemmen wordt be sloten de verordening goed te keuren zooals door B. en W. voorgesteld. 5. Voorstel tot het aangaan eener re kening-courant-overeenkomst met de Rotterdamsche Bankvereeniging. Wordt goedgekeurd, f». Voorstel tot wijziging der begroo ting 1936. Wordt goedgekeurd. 7. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet tot het hou den van feestelijkheden bij ge legenheid van hel huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana. De Voorzitter zeg dat B. en W. voor stellen 500 garantie te verleenen voor de uitvoering der feesteijkheden dit bedrag ter beschikking te stellen van B. en W. hen te machtigen dit voorzoover noodig uit te keeren zoo dra het programma alsmede een kos tenberekening is opgemaakt De heer Roxs informeert waaraan die subsidie besteed zal worden en of alle deelen der gemeente afzonderlijk zullen feestvieren. De Voorzitter gelooft dat het voor namelijk een centraal feest zal wor 'en gezien de geest die er op de gehouden vergadering van het centraal-comité naar voren kwam. Wel zullen in de afzonderlijke deelen verschalende buurtcomité's zorgen voor versiering, verlichting en andere attracties daar ter plaatse, doch het crediet zal voor namelijk besteed worden aan ver snaperingen voor de 1600 schoolkin deren, een kindervoorstelling en h<d beschikbaar stellen van prijzen voor den te houden optocht om de animo hiervoor te vergrooten. De heer v. Gent zegt tegen het ver leenen van een crediet voor dergelijke feesten te zijn. Z.i. moet de feestvie ring spontaan uit het volk voortko men, doch niet met bijdragen van de gemeente worden opgezet. De Voorzifter wijst er op dat er ook voor het naionaal huldelbijk gecollec teerd wordt, alsmede voor St. Nico- laas en andere bijzondere doeleinden. Zoodoende is niet te verwachten dat ook de collecte voor de plaatselijke feestviering nog zooveel zal opbren gen dat er 1600 schoolkinderen mee getracteerd kunnen worden, prijzen beschikbaar gesteld voor den optocht, enz. De heer v. Driel informeert of ook bet raadhuis weer verlicht zal wor den, waarop de voorzitter antwoordt aal dit met betrekkelijk wein'g kos ten kan geschieden waar het ma teriaal hiervoor nog bewaard is van de burgemeeslcrsfees'en. Ook de lam pen en verdere installatie voor flood light heeft de gemeente ter beschik king waarmede de verschillende to rens in de gemeente zullen worden be straald. Het voorgestelde crediet wordt z.h. st. verleend. Hierna sluiting. JIM MOLLISON VLIEGT WEER. Zondagochtend is Jim Mollison vergezeld van den Franschen vlieger Gorniglion Moulinir uit Croydon vertrokken voor een recordvlucht n-.ar Kaapstad in vijf dagen heen en terug. Maandagmiddag daalde Mollison te Khartoem vanwaar hij opsteeg naar Kisoemoe. TEGEN TRAM GEBOTST. Op den hoek van de Apollolaan en de Beethovenstraat te Amsterdam is een ernstig verkeersongeluk ge beurd. De verpleegster, mej. de V., reed op haar motorfiets in de Apollolaan in de richting van de Apollo hal- Bij de Beethovenstraat zag zij de tram, die uit de richting van den Stadionweg kwam niet, met het gevolg dat zijin volle vaart tegen den hij wagen botste. Zij werd op straat geslingerd en is met een schedel fractuur naar het Wilhelminagast- huis gebracht, waar zij is overleden. ERNSTIGE VOETBALONGELUKKEN. Te Baarlo is ni den voetbalwed strijd tusschen Baarlo 2 en F.C.V. 3, de 22-jarige Th. Peters van de ver eeniging Baarlo bij het trappen naar een bal tegen een anderen speler gebotst. Hij werd van het veld ge dragen, doch knapte weldra weer op, waarna hij zich naar huis kon begeven. De verwonding bleek echter in den loop van den avond van dien aard te zijn, dat opneming in het «dekenhuis te Venlo noodzakelijk was. Het slachtoffer verloor het bewustzijn en is later aan verbloe ding in de hersenen overleden. Tijdens den voor den Dor drechtschen Voetbalbond gespeelden wedstrijd Emma 4—E. B U. H. 3 kwam de Emmaspeler J. in 't Hart zoo ongelukkig meteen tegenstander in botsing, dat hij met een schedel breuk naar het gemeentelijk zieken huis te Dordrecht werd overge. bracht. Zijn toestand is ernstig. AUTO IN DE ZUID-WILLEMSVAART GEREDEN. Zaterdagavond laat bemerkte een schipper die met zijn schip door de Zuid Willemsvaart voer, ter hoogte van de Heeswijksche brug te Scbijn- del dat hij op een voorwerp stootte Bij onderzoek ble.k dat een auto in bet water lag. Na korten tijd was het voertuig op den wal gebracht. In den wagea vond men het stoffelijk overschot van den bestuur der, den 38 jarigen reiziger J. Knaa- pen uit Tilburg. Het is waarschijnlijk, dat deze in den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks half twee ter plaatse het water is ingereden daar zijn horloge op dat uur was blijven staan. De wagen was geheel onder water geraakt zoodat Zaterdag niets van het ongeval is gemerkt. Ht-t lijk van het sl.ichtoffer is naar Tilburg overgebracht. DE INBRAAK IN DE BOERENLEEN BANK TE VIERLINGSBEEK. Het gerechtshof in Den Bosch heeft arrest gewezen in de straf zaak tegen den koopman C. K., wonende te Vierlingbeek, die dooi de Bossche rechtbank was vrijge sproken van het feit, dat hij Toon de Soep en Bijs de Sijp heeft heeft aangespoord de brandkast van de Boerenleenbank te Vierlingbeek te plunderen, waarvoor hij aan die Iwee de noodige inlichtingen had verstrekt. Het hof heeft het vrij sprekende vonnis van de rechtbank bevestigd. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Zaterdagavond is te Apeldoorn het bejaarde echtpaar De Vries, wonende aan den Hoenderloschen weg, terwijl het bij de kachel zat, door kolendamp bedwelmd, tenge volge waarvan de 78jaiige vrouw is overleden. Zij zat dood op haar stoel bij de kachel, toen het ongeluk omstreeks half twaalf werd ontdekt. De ge neesheer constateerde, dat de levens geesten al een paar uur geweken waren. De man verkeerde in be wusteloozen toestand. Hij is naar het Juliana ziekenhuis overgebracht. Daar is hij weer bij kennis ge komen, maar zijn toestand blijft zorgwekkend. Een onderzoek in de woning wees uit, dat de kachelpijp en de schoorsteen door roet waren verstopt. OPLICHTER GEARRESTEERD. Eenige juweliersfirma's te Tilburg werden eenigen tijd geleden de dupe van een handig oplichter. De man, die opgaf P. te heeten en afkomstig te zijn uit Roosendaal, wist zich door een groote bestelling te doen, zoozeer het vertrouwen te verwer ven van een bekende firma te Tilburg, dat bedoelde firmant zijn bemiddeling verleende om te zijnen huize eenige zichtzendingen gouden en zilveren sieraden tj laten komen van eenige juweliersliima's. De man zag de zichtzendingen door doch verklaarde geen keus te hebben kunnen doen. De man vertrok minzaam zijn excuses makend voor den overlast, dien hij den firmant had aangedaan. Toen later dejuweliers hun zicht, zendingen terughaalden ontdeklen zij, dat meerdere sieraden tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f500 verdwenen waren. Met medewerking van de Rotter damsche recherche is de Tilburg- sche politie er thans in geslaagd deze zaak tot klaarheid te brengen. De Rotterdamsche recherche nam bij een opkooper aldaar n.l. een horloge in beslag, dat van de op lichting te Tilburg afkomstig bleek Men ontdekte nu spoedig den man die het horloge asn den op kooper had verkocht. Deze zekere v d. P. uit Rotterdam, werd ge arresteerd. Hij heeft bereids een volledige bekentenis afgelegd en zal ter beschikking van de Justitie te Breda worden gesteld. Th. Joh. de Groot: DE ZWARTE ZEEROOVKR. Ingenaaid ƒ1.60; gebonden 2.50. Uitgave: Gebr. Kluitman, Alkmaar. De titel verraadt reeds, dat we hier met een buitengewoon spannend boek te doen hebben, waarin wc het 17e eeuwsche zeeleven nu eens niet meemaken aan boord van een Hollandsch sclilp, maar zien vanuit het zeerooversbestaan in dien tijd. De Hollandsche scheepsjongen, die in dit leven met al zijn sensaties belandt, voelt zich ondanks de adembenemende avonturen en de rijke behaalde buit, pas weer gelukkig, wanneer hij als rechtschapen zeeman in Nederland kan terugkeeren. Een prachtig geschenk voor oudere jongens. Theo Frank: SUNNY WEST. Ingenaaid 1.gebonden 1.75. Uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar. Frank is de schrijver van Wild-West-verhulen die op zichzelf zeer boelend en sensationeel zijn en dikwijls aan het onwaarschijnlijke grenzen. Maar dit vergeeft men den auteur gaarne, om dat hij de cowboy-sfeer zoo goed heeft weten te treffen. Sunny West, een cadet bij de Ameri- kaansche marine, ontvlucht met zijn vriend Jim my de opleidingsschool, omdat hij ten onrechte gestrnft zal worden. Op hun avontuurlijken tocht komen de jongens in aanraking niet cow boys en veedieven, waarbij zij een eervolle en dappere rol spelen. Een spannend boek voor oudere jongens. A. Was-Osinga: PUCK ZET DOOIt. Ingenaaid ƒ1.65: gebonden 2.23. Uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar. In een aangename en vlotte trant verhaalt de schrijfster in dit boek voor oudere meisjes van dc opgeruimde en gelukkige dochter van een gegoede familie. In haar weelderig en zorgeloos beslaan komt plotseling een wijziging, wanneer zij haar niaatschappclijken welstand verliest en cok haar ouders door een vliegongeluk moei missen. Toch zet Puck door mei taaie volhar ding cn thans blijkt, dat achter baar oppervlak kig uiterlijk zich een gevoelige cn sterke natuur verbergt. De schrijfster heeft zich bepaald lol een relaas der feiten, die werkelijk boeiend zijn en, zooals reeds gezegd, op onderhoudende wijze zijn verhaald. Wouter Walden: PECH MET DE BOEMERANG. Ingenaaid 0.75. Gebonden 1.20. Uitgave: Gebr. Kluitman, Alkmaar. Een Viertal H.B.S.-crs gaan tijdens dc zomer- vacanlle aan zee logecren en knutselen, na op offering van hun spaarpot en met dc luilp van familieleden een zeilfiets in elkaar, waarmede zij snelheidsproeven doen. Eeu verwaande pen siongast bestelt eveneens een zeilwagen. Het boek verhaalt dan vlot cn onderhoudend de vele zeil wedstrijden, welke op het strand van de bad plaats tusschen de „Boemerang" en dc „Onover winnelijke" worden gehouden. Met dit boek is de bibliotheek van ontspan ningslectuur voor jongens wederom met een goed werk uitgebreid. Ems I. H. v. Soest: JOKE WORDT MENSCH. Ingenaaid ƒ2.gebonden ƒ2.90. Uitgave: Gebr. Kluitman, Alkmaar. Deze roman voor oudere meisjes teekent won dermooi liet leven van jong-Indië, «lat nog on danks de moeilijke tijdsomstandigheden vim zijn jeugd geniet. Deze toestand beinvloedt Joke cn draagt veel tot haar mensch-worden bij. Zij leert «le moeilijklietlen van het leven kennen en vindt de kracht oni deze te overwinnen, lielgeen mooi tot uiting komt bij baar hulpvaardigheid, waar mede ze een «looi- de crisis getroffen gezin voor «len ondergang behoedt. Een gevoelig boek en ook met zin voor de rea liteit geschreven boek. A. M. Naehenius-Roegholt: DE WERELD DRAAIT OM JESSIE. Ingenaaid ƒ1.65: gebonden ƒ2.25. Uitgave: Gebr. Kluitman. Alkmaar. Jessie is «le jongste dochter uit een professors gezin, waarvan «1c moeder gestorven is. Het meisje ls het zonnetje In huis, docli mist veel, hetgeen door haar stiefmoeder weer wordt terug gebracht. Haar broer en zuster treden in 't hu welijk: Jessie wacht tot haar Kees uit Indië te rugkomt. Vol moed trekt ze jfiet hem weg en als we haar dan weer met verlof terugzien, draalt «1c wereld niet meer om Jessie, maar om haar lief dochtertje. Voor oudere meisjes.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 10