Gemeenteraad Heusden. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT. „De Echo van het Zuiden" DRUNEN. HERPT. NIEUWKUIJK. RAAMSDONK. astronomisch observatorium te leggen, dat dr. A. Philips aan de afdeeling Eindhoven van de Nederlandsche ver- eeniging voor weer- en sterrekunde had geschonken. NEDERL. INGENIEUR TE MOSKOU GEARRESTEERD. De Nederlandsche ingenieur W. F. de Wit is in het begin van de vorige maand door de Gepeoe in Moskou ge arresteerd en wordt daar sindsdien ge vangen gehouden. Ir. De Wit is al eenige jaren in Rus land werkzaam en verbleef dezen zo mer eenige maanden met verlof te Enk huizen, waar zijn familie woonachtig is. Na beëindiging van dit verlof vertrok hij weer met zijn vrouw naar Moskou, waar hij spoedig door de Gepeoe ge vangen werd genomen. De familie, die door de vrouw van den gearresteerde op de hoogte werd gebracht, heeft zich dadelijk met het ministerie van Buiten- landsche Zaken in verbinding gesteld, dat thans via den Amerikaanschen ge zant probeert iets te kunnen doen. Het schijnt niet bekend te zijn op welke gronden de arrestatie heeft plaats ge vonden of waarvan ir. De Wit wordt verdacht. HET VORSTELIJK HUWELIJK. De bruidsmeisjes. DEN HAAG, 1 Dec. Van officieele zijde wordt thans medegedeeld, dat bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard als bruidsmeisjes zullen fungeeren: De hertogin Woislawa van Mecklen burg; de hertoging Thyra van Meck lenburg; prinses Kira Kirilowna van Rusland; prinses Sieglinde zur Lippe; prinses Elisabeth zur Lippe; prinses Sophie van Saksen Weimar; Jonkvr. M. J. Baronesse van Heemstra, hofda me van H. K. H.; mej. M. Rooseboom; mej. M. Michelin Moreau; Jonkvr. C. E. B. Röell: Jonkvr. A. M. de Brauw, hofdame van H. K. H., mej. M. del Court van Krimpen. De bruidsjonkers. Als bruidsjonkers zullen fungeeren: baron A. von Cramm; baron B. von Cramm; commandant E. de Souzie van het 18e chausseurs a cheval; prins v. Windischgratz; baron K. von Vitinq- hoff: graaf F. zu Dohna; graaf H. Weltzeck; graaf C. Ahlefeldt; mr. G. D. C. baron van Hardenbroek; jhr. dr. G. Beelaerts van Blokland; jhr. ir. W. G. Röell, jachtjonker en wnd. secreta ris van Prins Bernhard; de heer F. Mo- ran. Verder zullen als kinderen mede gaan: Hertogin Eilika van Oldenburg, oudste peetekind van H.K.H.; gravin Svea v. Oeynhausen-Sierstorpff; prins Armin zur Lippe; graaf Kasper v. Oeynhausen-Sierstorpff. De regeling der plechtigheden. Voorts wordt medegedeeld, dat de familieleden en de gasten welke Hare Majesteit heeft uitgenoodigd voor bij woning van het huwelijk, in den avond van 4 Januari of in den ochtend van 5 Januari zullen aankomen; dat de Ko ningin voornemens is, deze gasten op een feestmaal te vereenigen op den avond van den 5en Januari, waarna, zooals bekend is, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen zal vol gen het feest van het comité voor de luisterrijke viering van het huwelijk. Den avond van 6 Januari zal even eens door H. M. een diner worden ge geven. Den 7den Januari om elf uur vertrekt het prinselijk bruidspaar van het paleis, teneinde zich naar het stad huis te begeven voor voltrekking van het burgerlijk huwelijk. Ten 11.30 uur begeeft men zich naar de Groote Kerk, alwaar de inzegening van het huwelijk zal geschieden door Ds. Weiter, oud hofprediker, terwijl prof. dr. Obbink zich zal belasten met de leiding van den dienst. De koninklijke zangvereeniging Ex celsior" zal leiding geven aan het ge zang der gemeente, terwijl de Haar- lemsche Motet- en Madrigaalvereeni- ging muzikale medewerking zal verlee- nen. Na afloop van de plechtigheid in de kerk zal de tocht door de stad langs den aangegeven weg geschieden, waarna ten paleize het huwelijksmaal zal plaats hebben. Des middags zal het jonge paar ge heel onofficieel vertrekken. Wilt ae op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op MOORDAANSLAG OP ZIJN BAAS. De 20 jarige malroos J. V. uil R >ermond hoorde Maandag door den advocaat-generaal bij 'l Bossche gerechtshof bevestiging eischen van het vonnis van zes jaren gevange nisstraf, hem door de Roermond- sche rechtbank opgelegd. Op 14 Juli had verd. zijn patroon den 56-jarigen schipper N. Verduyn uit 's Gravenhage, toen hun schip in Roermond lag, in het ruim ge lokt en daar gepoogd hem te ver moorden. Verd beriep zich op ontoereken baarheid. De verdediger vroeg een onderzoek naar 's mans geestver mogens. Op 13 December zal het Hof arrest wijzen. Vrijspraak valschheid in geschrifte. De rechtbank deed uitspraak tegen J. W. R., 36 jaar, arbeider te Sprang- Capelle, verdacht ter zake: dat hij in Februari 1936 te Sprang-Capelle een bon valschelijk heeft onderteekend met H. J. J. Huybers, Pastoor, Waspik, met het oogmerk om deze vervalschte bon te gebruiken als zijnde echt en onver- valscht; dat hij in Februari 1936 te Sprang- Capelle opzettelijk gebruik heeft ge maakt van voormelde vervalschte bon door het in ruil voor iets anders over te dragen aan een ander persoon. De eisch was 3 maanden gevangenis straf. Verdachte werd vrijgesproken. Zijn verdiende vonnis. In hooger beroep stond terecht A. C. v. H., 26 jaar, arbeider te Dussen. Op 17 Mei 1936 molesteerde hij onder Raamsdonk een meisje, en gaf zich uit voor politiebeambte. Hij was wél een goede bekende van de politie, want hij was reeds 13 maal veroordeeld! Het gerechtshof bevestigde het von nis der rechtbank te Breda en veroor deelde verdachte tot 3 maanden ge vangenisstraf. DEN BOSCH. Uitspraken: R. de G., Drunen, rijwiel zonder rem. 4 boete of 4 d. h. M. H., Vlijmen, ijkwet, 1 boete of 1 d. h. A. H. A. M. v. H., Vlijmen, geen rij bewijs, 5 boete of 5 d. h. A. v. B. Sprang-Capelle, veiligheid verkeer, vrijspraak. J. den T., Waalwijk, linksrijden, 4 boete of 4 d. h. J. A. P., Sprang-Capelle, geen richting aangeven, 2.50 boete of 3 d. h. P. V., Waalwijk, rijwiel zonder licht, 3 boete of 3 d. h. Pa. W. v. d. P., Dussen, rijwiel zonder licht, 3 boete of 3 d. h. P. V., Waalwijk, idem, 3 boete of 3 d. h. F. J. B., Dru nen, rijwiel zonder spatbord, terug ouders. Ch. J. K., Waalwijk, rijwiel onbeheerd, 2 boete of 2 d. h. G. de B., Heusden. over tijd in herberg, 3 boete of 3 d. h. Ja. v. d. L., Vlij men, leerplichtwet, 5 voorwaardelijk. L. R., Waspik, idem, 3 boete of 3 d. h. B. v. O., Dussen, visscherij- wet, 5 boete of 5 d. h. B. J. v. E., Vlijmen, idem, 12 boete of 12 d. h. J. de V., Waalwijk, loopen over wei land, 3 boete of 3 d. h. W. J. D., Vlijmen, loopen op verboden grond en zwemmen 3 boete of 3 d. h. M. B., Vlijmen, gewond paard arbeid doen verrichten, 10 boete of 10 d. h. - A. v. B., Sprang-Capelle, idem, 10 boete of 10 d. h. N. de R.. Sprang- Capelle, veiligheid verkeer, 2 boete of 2 d. h. A. K., Sprang-Capelle, geen richting aangeven, 2 boete of 2"d. h. G. v. L., Vlijmen, doorgang niet vrijlaten, f 30 boete met intrekking rijbewijs. M. B.. Vlijmen, voertuig zonder soiegel, 3 boete of 3 d. h. M. R., Eethen, te zware lading, 4 boete of 4 d. h. A. P., Vlijmen, drie wieler zonder licht, geen straf. M. v. T., Sprang-Capelle, rijwiel zonder licht, 5 boete of 5 d. h. J. v. d. L., Vlijmen, houtmilten plaatsen, 4 boe te of 4 d. h. J. J. L., Sprang-Capelle, rooken in heide, 3 boete of 3 d. h. Donderdag 26 Nov. kwam de raad der gemeente Heusden in een open bare vergadering bijeen. Het lid Hub. Verhoeven was met kennisgeving afwezig. 1. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen waren: a. Een brief van P. J. Verschure, houdende mededeeling, dat hij zijn herbenoeming als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt. 1). Brief van Ged. Staten houdende machtiging om voor 100 uitgaven te doen oj) die posten, waaraan de ge meente contractueele verplichtingen heeft. e. Besluit van Ged. Staten houden de goedkeuring tot het aangaan van rekening-courant overeenkomsten. d. Brief van Ged. Staten, ten gelei de van een Kon. besluit, houdende goedkeuring van de ontheffing i.g. art. 170 der gemeentewet. Deze worden voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is nog een verzoek van het Waterschap te Herpt, om een bij drage in de onderhoudskosten van het Oude Maasje. Op dit verzoek wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tol het zoo mogelijk aangaan eener con- versieleening, groot 128.750.tegen een maximum rente van 4.1/8 en ioers 100. De Voorzitter zegt, dat getracht zal worden de leening tegen 4 aan te gaan. Wanneer de leening geplaatst kan worden, zal dit voor de gemeente een voordeel zijn van pl.m. ƒ780. rente. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan eener geldleening, groot maximaal 2400.tot dekking dei- kosten voor verbetering van wegen, tegen een maximum rente van 4.1/8% en koers 100, met een jaarlijksche af lossing van 200. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering bij de behandeling der ge- meentebegrooting een opmerking is gemaakt over den slechten toestand der wegen. Burg. en Weth. stellen thans voor, de Herptsche straat gron dig na te zien en hiervoor maximum 2400.te besteden. Het lid Meijer vraagt, of er reeds plannen zijn voor deze verbetering. Naar zijn meening komen bovendien ook andere straten voor verbetering in aanmerking. De Voorzitter zegt, dat geen defini tieve plannen zijn gemaakt. Voor ver betering van andere straten is het noo- dige crediet niet beschikbaar. De Herpt sche straat verkeert in den slechtsten toestand. Dit voorstel wordt hierna goedge keurd. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der gemeentebegrooting '36. Op verzoek van den Voorzitter geeft de secretaris eenige toelichting, waar na met het voorstel wordt accoord ge gaan. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot intrekking van het in principe geno men besluit tot opheffing van den vleesch keuringskring. De Voorzitter zegt, dat omtrent deze aangelegenheid onderhandelingen zijn gevoerd met de kringgemeentcn, en die als resultaat hebben gehad, dat de vleeschkeuringskring kan blijven be staan. De begrooting voor 1937 zal zelfs gunstiger zijn, dan aanvankelijk verondersteld werd. Met het voorstel wordt hierna ac coord gegaan. 7. Hierna wordt de begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf 1937 aange boden. Door den Voorzitter worden, na goedkeuring door den Baad, als leden der commissie van onderzoek aange wezen de leden Hub. Verhoeven, De Haan en Buijs. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tol wijziging van de instructie voor den keurings-vee-arts. De Voorzitter zegt, dat de jaarwed de van den keuringsvee-arts is ver laagd tot 1300.—. Naar aanleiding daarvan moet de instructie voor belanghebbenden in dien zin worden gewijzigd, hetgeen wordt goedgevonden. 9. Vaststelling begrooting Godshui zen en het Burg. Armbestuur te Herpt. Op verzoek van den Voorzitter brengt het lid De Haan namens de in de vorige vergadering benoemde com missie verslag uit en zegt dat de com missie geen bijzondere op- of aanmer kingen beeft. Na eenige inlichtingen ingewonnen te hebben, welke door den Voorzitter worden gegeven, worden deze begrootingen vastgesteld. 19. Benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur te Herpt wegens periodieke aftreding van J. M. Buijs. Aanbevolen wordt het aftredende lid. Uit de gehouden stemming blijkt, dat het aftredende lid met algemeene stem men is herbenoemd. 11. Voorstel van Burg en Weth. tot aanwijzing van den burgemeester en/ of den secretaris om den raad te ver tegenwoordigen bij de behandeling van het door de gemeente ingestelde be roep tegen de beslissing van Ged. Sta ten inzake de verdeeling der schulden en lasten der voormalige gemeenten Oudheusden en Hedikhuizcn. De Voorzitter zegt, dat het noodza kelijk zal zijn, dat de gemeente wordt vertegenwoordigd inzake genoemd on derwerp. Hiermede wordt accoord gegaan. 12. Verzoek van B. Duvekot om steun uit de gemeentekas ter tegemoet koming i.g. art. 13 der L.O.-wet 1920, in de kosten verbonden aan het be zoeken van een bijzondere school door een zijner kinderen. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek in de vorige vergadering is aangehouden. B. en W. hebben deze aangelegenheid onderzocht, uit welk onderzoek blijkt, dat het kind in deze gemeente alle klassen heeft doorloopen. Zij stellen voor, een vergoeding toe te kennen van ƒ0.50 per week, zulks met ingang van 2 September 1936. Hiermede wordt accoord gegaan. 13. Aan S. D. Barghcrorn alhier, wordt ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 eveneens een vergoeding toege kend van 0.50 per week, zulks met ingang van 3 November 1936. De Voorzitter sluit hierna de ver gadering. Begrafenisfonds St. Lambertus. Zondag na de Hoogmis hield het be grafenisfonds zijn jaarvergadering. Voorzitter v. Halder opent de verga dering en heet allen welkom. De notu len worden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter bracht verslag uit over het vereenigingsjaar 1934-'35, waaraan wij ontleenen dat het aantal leden verminderde door overlijden met 8 en wegens uittreden met 6 leden, ter wijl 12 nieuwe leden toetraden. Het to taal aantal leden verminderde met 2 en bedroeg op 31 Dec. 1935 648 leden. De totaal-ontvangsten bedroegen 5648.82, waarvan op 1 Jan. '35 in kas was 48.17 en de ontvangsten aan contributie bedroegen 648.47. De totaal-uitgaven bedroegen 5622.633/2, waarvan 480.aan uitvaartkosten der 8 overleden leden. In kas op 31 Dec. 1935 26.18^. De verlies- en winstrekening sluit met een batig saldo van 537.743^. De vereeniging heeft in totaal een bedrag van 15628.313^ aan bezit tingen. Onder dank wordt dit verslag goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing wordt voorzitter van Halder met algemeene stemmen in die functie herkozen. In de vacaure H. de Wit (wegens vertrek) worden door het bestuur voor gedragen de heeren Th. v. Delft Jos.zn. en van Huiten Hzn. Bij de derde herstemming wordt A. van Huiten als bestuurslid gekozen en zal hem tevens de functie van secreta ris worden opgedragen. Het voorstel van het bestuur om twee maal veertien dagen vrij van contributie te geven, wordt met alge meene stemmen aanvaard. Bij de rondvraag wordt de mogelijk heid naar voren gebracht of de uitkee- ring verhoogd kan worden, doch uit een en ander blijkt, dat dit onmogelijk is. Onder dank aan de leden voor hun opkomst sluit voorz. v. Halder de ver gadering. R. K. W. V. De R.K.W.V. hield een algemeene vergadering in de zaal der meisjes congregatie. Aanwezig waren een klein aantal leden benevens kapelaan Vo gels. Wegens ontslagname van den heer W. v. d. Wiel werd de vernadering aeleid door den vice-voorz. Th. v. d. Krabben, die allen een hartelijk wel kom toeriep, waarna dhr. Hooges uit 's-Bosch een duidelijke uiteenzetting gaf van de nieuwe stroomingen in ons land en waarschuwde voor hun slechte invloeden. Door den secr. J. v. Esch werden daarna de notulen gelezen die behou dens een kleine aanmerking werden goedgekeurd. Kap. Vogels bracht zijn idee naar voren omtrent de bekende kwestie van St. Nicolaas-vierinq, waarin hii er op wees, dat voor de kinderen in Drunen door Kerk, School en Conareaatie, reeds veel gedaan wordt met St. Nico- laas. Liever zag Z.E. dat „moeder de vrouw" op dien dag werd bedacht. Van 't gemeentebestuur is antwoord ontvanqen omtrent 't verzoek van groentendistributie, waarbij verschil lende bezwarende argumenten zijn aan gehaald. Van den heer W. v. d. Wiel is een verzoek ingekomen om hem ontslag te verleenen als voorzitter en bestuurslid der vereeniging. Hierna sluiting. Comité Huldeblijk. Dinsdag kwam het plaatselijk comité Huldeblijk in vergadering bijeen ten gemeentehuize. Begonnen werd met het vaststellen der opbrengst van de collecte. De totale opbrengst is 155.02 Notaris Schreurs, voorzitter van het plaatselijk comité, bracht zijn medele den dank voor hunne gulle, prettige medewerking. De taak van 't comité is volbracht, zoodat dit ontbonden kan worden. Burgemeester Mr. R. Th. y. d. Heij den, voorzitter van 't eere-comité sprak vervolgens. Spr. zeide blij te zijn hier aanwezig te kunnen zijn. De opbrengst der collecte heeft zijn verwachtingen verre over troffen. Uit deze opbrengst blijkt o.m. dat Drunen uiterst vrijgevig is in dezen crisistijd, want de collecte is op een dergelijke wijze gehouden, dat ieder kon geven wat hij wenschte te geven uit eigen overtuiging. Nog meer blijkt hieruit. Drunen heeft zijn aanhankelijkheid getoond aan 't Koningshuis, al komt deze niet op een dergelijke wijze, naar buiten zooals de Noordelingen dit kunnen. Hij dankte 't heele comité voor hun medewerking en in hen alle inwoners van Drunen. Bijzondere dank bracht hij aan Notaris Schreurs, die op zulke rustige, keurige wijze deze collecte heeft geregeld. 't Comité ging daarna uiteen; haar taak is volbracht. Moge deze mooie opbrengst be schouwd worden als een goede voorbo de voor de a.s. collecte van 't Oranje comité ter regeling der feesten in Dru nen. Schoenfabriek. Bij toeslag is de schoenfabriek met woonhuis der firma Pelders toegewe- wezen aan den inzetter M. Dumoulin te Tilburg voor 't bedrag van 3500.-. ELSHOUT. Tridium. Van 9 t.m. 13 Dec. wordt door Pa ter Kempenaars een tridium gehouden voor de leden der beide Congregatiën. Zaterdagavond bracht deharmonie »De Eendracht» een muzikale hulde hij den heer J. v. d. Broek Thzn. die 50 jaren lid der vereeniging is. Hier werd hij door den Voorzitter den heer Jan Buijs toegesproken, die hem namens de leden een prachtig horloge met inscriptie aan bood, waarna men met muziek naar het vereenigingslokaal terug ging, waar men noggeruimen tijd gezellig hijeen bleef. Velen maakten van de gelegenheid gebruik hem te compli menteeren. De familie v. d. Broek heeft steeds met vollen ijver aan de belangen der harmonie gewe kt, de gouden jubilaris op een bijzondere manier, daarom hem ook nu hulde Op de Zondag j.l. gehouden be stuursvergadering van den Boeren bond werd tot Voorzitter gekozen de heer Jac. Mostermans. Voor opleiding tot Koorzangers is in onze parochie een knapenkoor samengesteld. De jongens zijn voor hun lessen onder leiding gesteld van den heer A. Kleijn, koorzanger en den organist den heer J. Wilgers. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 5 December 1936, des namiddags om vijf uur. Aan de orde is 1 Ingekomen stukken. 2 Ontwerp-besluiten tot het aan gaan van rekening-courant-over eenkomsten. 3 Voorloopige vaststelling der rekening van de bedrijven en de gemeente, dienst 1935. 4 Goedkeuring der rekening dienst 1935 en der begiooting dienst 1937 van bet Burgerlijk Armbestuur. 5 Vaststelling der begrooting dienst 1936 van de bedrijven en van de gemeente. 6 Ontwerp besluit tot aank p Nieuws uit de Langstraat en Omgeving

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2