Nieuws uit du Langstraat en Omgeving. Plaatselijke Berichten. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Woensdag 2 December 1936 No. 96 De Echo van het Zuiden Tweede Blad BILJART-KAMPIOENSCHAP van Waalwijk en Omstreken. Julian de Graaft, Waalwijk Dimo v. d, Berg, Tilburg Frans Slaats, Waalwijk Koen Emmen, IN CAFÉ „CITY" Tilburg. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG, HEUSDEN. KAATSHEUVEL. Examen. Bij het op 28 November 1.1. door de R K. Bood van Groote schrijvers »St. Genesius» te 's Hertogenbosch gehouden examen slaagden voor typiste (tienvingersysteem) de dames Lena Pleijs uit Besoijen en Jeannette van Gastel uit Kaatsheuvel Zij genoten haar opleiding bij de Eerw. Znsters van J. M. J., St. There- siagesticht alhier. St, Nicolaasfeest van W. B. Het programma van't St. Nicolaas feest op hedenmiddag in 't Bonds- gebouw luidt als volgt: Ten 3 uur vertrekt St. Nicolaas met 2 Pietermannen in open auto van Hotel »l)e Twee Kolommen» naar 't Bondsgebouvv, waar hij ver welkomd wordt door den Voorzitter van »Waalwijks Belang» en waar de kinderen der le, 2e en 3e klas der Lagere Scholen tegenwoordig zijn. De kinderen zullen St. Nicolaas eenige liedjes toezingen, die daarna de kleinen zal toespreken en hen een geschiedenis uit zijn eigen leven zal vertellen. Daarna zullen de kleine Welpen eenige aardige tooneeltjes geven voor het jeugdige publiek, terwijl daarna aan allen een versnapering wordt uitgereikt. Na afloop maakt St. Nicolaas een rondrit door de gemeente. VOOR DE STILLE ARMEN VAN WAALWIJK. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar door de kegelclub »Hanni- bal» het initiatief genomen tot het bijeenzamelen van gelden voor de stille armen van Waalwijk. Wij herinneren er aan, dat het vorig jaar ruim f300._ ter beschik king kon worden gesteld van de herders der verschillende gezindten ter verdeeling onder de st 11e armen. Het is wel onnoodig te zeggen hoe zielswelkom deze gelden zijn. Voor dit jaar heeft de kegelclub »Hannibal» het plan voor dit doel van 11 t/m 14 December in het R. D. B Theater de bekende Shake speare-film y>Een Midzomer nachts, droomle draaien, waartoe de directie van het R. D. B. Theater bereids hare medewerking heeft toegezegd. Deze film, waarvan de gala pre mière in Den Haag bezocht werd door de Ministers Deckers, Gelissen, Oud, van Schaik en tal van hoogere autoriteiten in den lande, die nu sinds maanden en maanden in alle plaatsen van ons land voor uitver kochte zalen draait zal ook in Waalwijk wel de noodige belang stelling trekken, naar wij hopen, waarbij het prachtige doel, dat er mee bereikt wordt, niet uit het oog is te verliezen. Wij komen Zaterdag op deze aangelegenheid terug. Chr. Historisch Kiesvereenlging. Maandagavond vergaderde deze vereeniging. Na afhandeling van de ingekomen stukken werd besloten met het oog op de komende ver kiezingen te beginnen met thans reeds een spreker te doen optreden. De gedachte werd geopperd langs gebruikt-lijken weg bij de betreffende instanties de intrekking van de provinciale wegkaart voor fietsen gedaan zien te krijgen. Nu tegenwoordig het Rijk ook al f2,50 per jaar voor de wegen aan belast ng heft, werd het als een onredelijke druk gevoeld ook nog 12,50 per jaar voor elke fiets aan de provincie te moeten betalen. In dezen tijd kan men de fiets niet meer als luxe beschouwen, maar moet men, ook met het oog op het schoolwezen, de fiets wel als een noodwendig vervoermiddel aan merken. Er is eigenlijk geen enkel doorslaand argument aan te voeren waarom men hier in Brabant dubbel zoo zwaar als in de overige provincies belast wordt met deze belasting waar overigens ook nog iedere sociaal aanvoelen in ont breekt. Het bestuur zal zien wat het doen kan. Het zal misschien het beste zijn ook de aandacht voor dit punt te vragen bij de overige plaatsel. kiesvereenigingen Men was n.l. van meening dat b.v. de R K. Kiesvereeniging, als die er zich ook voor zou willen spannen, meer zou kunnen bereiken als de C H., die ook provinciaal maar een kleine minderheid uitmaakt. In dien geest zal ook worden gewerkt. Op dit aambeeld moet men van alle kanten blijven hameren wil men van deze belasting eens ooit af komen. Hierna wordt de vergade ring op de gebruikelijke wijze ge sloten. PRIJSVERHOOGING VAN LEDER In de 1.1. Vrijdag gehouden ver gadering van de Federatie van Ned. Lederfabrikanter» is besloten de huidige lederpi ijzen als overgangs- maatregel met minstens 10 pCt. te verhoogen. De huidenmarkt is n.i. sinds eenige maanden aanzienlijk gestegen, n.l. sinds Augustus 1936, met ongeveer 50 pCt. Deze verhooging is natuurlijk buiten die welke door de devaluatie noodzakelijk werd. INTERNATIONAAL CONGRES. In Rome wordt op het oogenblik een belangrijk internationaal con gres gehouden van Huiden-impor- leurs en handelaren uit de geneele wereld. Aan deze internationale samen komst nemen deel uit ons land de heeren Zaufmann Sr. uit Rotterdam en Jacq Spijkerman uit Waalwijk. CENTRAAL ORANJE-COMITE. In het gemeentehuis hield het Centraal Oranje Comité Maandag avond een vergadering. Medegedeeld werd, dat »Oranje Bovenw van v m. Baardwijk in een schrijven heeft te kennen gegeven aan het programma, dat door het Comité werd samengesteld, te wil len medewerken uitgezonderd de 's avonds te houden lichtstoet. In het uitvoerend comité zullen de voorzitters en secretari-sen van de vier comité's zitting nemen, terwijl de heer J. van Mierlo en de heer van Heeswijk resp. als voor zitter en als secretaris zullen fun- geeren. Bij de aubade zullen de beide liederen, welke door den heer A. v. d. Heijden gedicht en gecompo neerd werden, door de kinderen en de gezame-lijke Zangvereni gingen uitgevoerd worden, naast de volksliederen van Nederland en Lippe. De volgende vergadering van hel Centraal Comité zal worden gehou den Maandag a.s. Alsdan zal het volledig programma voor den nationalen feestdag vastgesteld worden. Heden Woensdag 2 December tegen tegen Partij 250 caramboles. Aanvang circa 8 uur. BIJ H. DE RUiJTER, Markt 16 - Tel. 274. WIT-GELE KRUIS. In een schrijven aan den secre taris hebben de heere.i Adr. van Mierlo en F. Passier medegedeeld ontslag te nemen als bestuurslid van het Wit-Gele Kru s. De heer Adr van Mierlo heeft dit besluit moeten nemen wegens vertrek naar Rijen, waar hij een leidende tunctie in de schoenfabriek der firma W. Klerx op zich nemen zal Het Wit Gele Kruis verliest in den heer van Mierlo het oudste volijvere bestuurslid, dat in de lange jaren van zijn functie zooveel verdienstelijk werk heeft verricht. De heer van Mierlo was meer dan 30 jaren als chef verbonden aan de schoenfabriek der firma Donkers, terwijl hij steeds een actief aandeel had in het vereni gingsleven te v.m. Baardwijk. De heer F. Passier heeft wegens drukke werkzaamheden en om meer van zijn rust te kunnen ge nieten, ontslag gei omen. Ook hij heeft als bestuurslid van het Wit Gele Kruis veel en verdienstelijk werk gedaan. Beiden scheidenden bestuursleden komt een woord van hulde toe voor hun gewaardeerden arbeid. ST. NICOLAAS BIJ DE R.K.W.V. TE V.M. BAARDWIJK. De goede Sint heeft Zondag in het Patronaatsgebouw een bezoek gebracht aan de kinderen van de leden der R. K. Werkliedenvereeni ging te v.m. Baardwijk. De kleinen werden door St. Nicolaas, die met vele toejuichingen en Sinterklaas liederen begroet werd met aardige verrassingen bedeele en getracteerd. Het was een voor de jeugd onver getelijke middag. DE A.S. ORANJE-FEESTEN. Uitgaande van de vereeniging «Koninginnedag» te vm. Besoijen hebben een drietal vergaderingen plaats gehad, waarbij de verschillen de wijkcomité's werden gevormd. Voor de Besoijensche straat werden gekozen de heeren A. v. d. Kolk, Th. Nuijten, K. Bakkers, R. v. d. Hammen en P. Verhagen. Voor het Westeinde, Wijnands, de Louw, Cousvenbergh, van Driel en Dalleu. Voor de Grootestraat A. Bonis, Teurlings, H. Schouten,M. v. d. Ven en Chr. Treffers, Ook de bewoners van de St. An- toniusparochie Zuid vergaderden. Besloten werd de contributie per huisgezin op 50 cent vastte stellen. Tot bestuursleden werden gekozen J. de Vaan, G de Lange, W. van Oers en K. van Huiten en de dames R. Smolders en N. Beerens. Hoog water. De Noord Westerstorm heeft ook in deze omgeving weer heel wat last veroorzaakt; het water in de haven kwam zoo hoog dat 't weldra de kaden overging en den polder achter Waalwijk onderzette. Toen het vloed werd ging ook de polder achter v.m. Besoijen onder en daarmee de weg naar Drongelen, zcodat het verkeer gestremd is. Dinsdagavond met 't opkomen van het getij, girg het water ver over de havenkom heen en bereikte de langs liggende huizen. Ook zijn langs den Zomerdijk een paar personen in den sloot gereden. Hedenmorgen was 't wat lager, dank zij ook de afnemende wind, zoodat we hopelijk weer gauw van dezen last bevrijd zijn. UITVOERING PAKKETPOSTBE STELLING TIJDENS ST. NICO* LAASDRUKTE. In den avond van 5 December a s. zal een extra pakketpostbestel ling worden uitgevoerd. Indien noo dig ook op 3 en 4 December. Alle op 5 December ontvangen pakketten zullen dien dagnogwoi- den besteld. De eventueel op Zondag 6 dezer aankomende pakketten kunnen tij dens de openstellingsuren van het kantoor worden afgehaald, c.q. op verzoek per expresse worden besteld. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en 't daaronder behoorende ambts gebied werd gedurende de ma^nd November 1936 ingelegd f81,277,73 en terugbetaald f81,453,66. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt't nummer 16668. SLAGERSCURSUSSEN. Maandag 7 December a s. zal een aanvang worden gemaakt met de slagerscursussen, welke gehou den worden in het lokaal van den heer Jos. Sars aan de Grootestraat. De cursussen worden de drie eerste dagen van de week gedurende 8 opeenvolgende weken, uitge zonderd de Kerstweek gegeven. Machinist-slachthuisknecht. Voor de betrekking van machinist- slachthuisknecht aan het gemeente lijk abattoir, waarvoor de inschrij ving op 1 December gesloten was hebben zich 74 gegadigden aange meld. AANBESTEDING. Maandagmiddag te 2 uur had ten kantore der Ned. Schoenen-Unie Bloch en StibbeHollandia te Waalwijk de aanbesteding plaats der uitbreiding van het fabrieksgebouw onder archi tectuur van den heer Fijan te Waal wijk. Ingeschreven werd als volgt: N.V. Aannemersbedrijf v.h. v. Boele Eerteren, Den Haag: Post A 13.600; Post B 13.600; Massa: >25.500.—. Aannemers Mij. J. P. v. Eerteren te Amsterdam Post A ƒ14.190; Post B ƒ14.190; Massa 26.990. Alg. Bouwonderneming, Breda Post A 12.580; Massa ƒ26.560; Fa. Aarts, Waalwijk: Post A ƒ14.500; Post B 13.275; Massa 27.700.—. Beton Mij. v.h. Beqraum v. Eeten de Bruine, Amsterdam Post A ƒ14.670; Post B ƒ13.180; Massa 27.350. Bouwhuizens' Betonbouw, 's-Bosch: Post A 10.450; Post B 12.940; Massa ƒ23.390.—. N.V. Int. Gew. Betonbouw, Breda: Post A ƒ13.716; Post B 13.550; Massa ƒ27.000.—. Kon. Beton Mij. v.h. Waning en Co., Rotterdam Post A ƒ14.490; Post B 13.280; Massa 27.770. Ned. Aannemers Mij., fa. Boersma te 's-Gravenhage Post A 13.775; Post B 14.280; Massa 26.845. Bredasehe Betonbouw v.h. K. Vricns le Breda: Post A 13.242; Post B 13.580; Massa 26.722. Gegund aan den laagsten inschrij ver: Bouwhuizens' Betonbouw te Den Bosch. Voetbal-Sport. Zondagmiddag is het er in den wedstrijd W.V.B.- Berkdijk op het W.V.B.-terrein aardig toegegaan. De scheidsrechter verzocht het pnbliek dat achter een goal stond en den keeper van W.V.B. hinderde, weg te gaan, wat niet gebeurde en een speler uit Berkdijk aanleiding gaf den scheidsrechter uit Tilburg een slag in het gezicht te geven, die een bloedende wonde veroorzaakte, De scheidsrechter staakte den wedstrijd en de inmiddels versche nen politie ontruimde het terrein en nam den dader mee naar het bureau, omstuwd en nagejouwd door een groot aantal jeugdige Berkdijkers waarvan er nog een vijftal proces-verbaal opliepen. „ROSIER FAASSEN". In de zaal «Thalia» is Zondag avond een prachtige tooneelavond gegeven door de Bossche tooneel- vereeniging »Rosier Faassen» met het aangrijpend drama »Ik heb gezondigd» van W. van den Berg en J. Grosfeld onder de kundige regie van den heer Geenen. De dames en heeren tooneelisten hebben een prachtige en gave ver- tolking gegeven van de verschillende uiteenloopende typen, waarvoor hun alle lof tc ekomt. Nu biedt 't drama dat een stuk uit het tegenwoordige leven geeft, uitstekend gelegenheid tot expressief en indrukwekkend spel, hetgeen bij zoovele dilettanten- vereenigingen echter ontaarden kan in een overdreven weergave. »Rosier Faassen» echter gaf een beheerscht spel te zien. dat niet naliet diepen indruk te maken op het publiek, dat zich zeer dankbaar voor het gebodene toonde. De pauzes werden verdienstelijk muzikaal opgeluisterd door het en semble Bakx. Het was een genotvolle en keurig verzorgde avond. AUTO TEGEN LANTAARNPAAL. Zaterdagavond had bij 't plaatsje Polygoon een ernstig auto ongeval plaats, waarbij een Nederlander.de heer H, van Wagenberg uit Vlijmen, zware verwondingen opliep. Hoe de toedracht was, is niet precies na te gaan. Vermoedelijk is de heer v. W„ die uit Antwerpen op weg naar huis was, bij het passeeren van een tegenligger iels te ver uitgeweken, zoodat de wagen tegen den trottoirband reed, waar door hij aan het slingeren ging. De heer v. W. moet toen het stuur zijn kwijtgeraakt. De auto slipte, draaide geheel om en sloeg met groote vaart tegen een lantaarnpaal, juist met de zijde, waar de bestuurder gezeten was. De heer v. W. is bewusteloos in den wagen blijven zitten, tot een voorbijganger de totaal geradbraakte auto opmerkte. Deze heeft passee- rende automobilisten doen stoppen en vervolgens een dokter gewaar schuwd. Slechts met veel moeite gelukte het den heer v. W. uit het wrak te halen, waarin hij bekneld zat. De dokter constateerde een schedel breuk. Hij werd naar een der zie kenhuizen te Antwerpen gebracht. De familie werd weldra gewaar schuwd en kwam dien nacht nog ter plaatse. De toestand van den heer v. W. is gelukkig vooruit gaande. Op de laatst gehouden vergade; ring van de Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in het Land van Heusden en Altena, werd besloten een ambtenaar te benoemen voor deze geheele streek die belast wordt met het bouw- en woningtoezicht, met een sa laris van 1200 en 150 reiskosten vergoeding. Donderdag 3 Dec. a.s. des n.m. 7 uur zal de Ring „Altena-Zuid" van Jongelingsvereenigingen op G.G. een algemeene ledenvergadering houden in de Gereformeerde Kerk alhier. Door twee afdeelingen zullen worden behan deld: „Zelfonderschatting" en .,De J.V. en de Kerk". Op Woensdag 9 Dec. a.s. des n.m. 6 uur houdt de Coöp. Zuivelfa briek Altena" in café Wed. C. Dek ker te Almkerk een algemeene leden vergadering. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van twee bestuursleden, aftr. de hee ren P. M. Pouli en L. A. van Eeten en van twee commissarissen, aftr. de hee ren P. J. Wijgerden en W. Wagenma kers, Hank. De heer Steenbergen, Bedrijfsconsu- lent, zal een lezing houden over „Rijks voorlichtingsdienst". Tijdens de groote drukte Zater dag j.l. in ons dorp, bij de intrede van St. Nicolaas, had de wed. A. v. d. Pluijm, het ongeluk te vallen, waardoor zij met haar hoofd op een wiel van een boerenwagen terecht kwam. Zij be kwam aan haar voorhoofd een gapen de wonde. Een der volgauto's van den grooten stoet vervoerde haar naar de woning van Dr. van Vuuren, die de ernstige wonde met een aantal krammen hechtte Zaterdag j.l. gaf de fanfare Wil- helmina alhier in de zaal van hotel Kop- pelpaarden. haar eerste winteruitvoe- ring. Steeds is 't de gewoonte geweest van 't bestuur der fanfare zich de medewer king voor een dergelijke avond van een of meer humoristen te verzekeren. Thans had 't bestuur de bekende tooneelvereeniging „Ernst en Luim" uit Haarsteeg geëngageerd, waardoor de groote zaal bij deze bijzondere gebeur tenis tot in de uiterste hoeken gevuld was. Deze tooneelvereeniging voerde op de klucht in drie bedrijven: Solly wint de Sweepstake, waarmede zij een geweldig succes oogstte. Vooral de hoofdpersonen in deze klucht bleken uit 't goede hout te zijn gesneden. Tot slot gaven enkele leden der sym pathieke Haarsteegsche tooneelver eeniging een aantal voorbrachten ten beste, die eveneens veel succes oogst ten. Het zou ons derhalve niet verwon deren na dit „glorieuse entree" Ernst en Luim hier nog meer op de planken te zien. Openbare vergadering van den raad der gemeente Geertruidenberg op Vrijdag 4 December 1936 des namid dags 8 uur in het gemeentehuis aldaar. Te behandelen zaken: 1. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1937 en de daarbij behoo rende bedrijfsbegrootingen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot het vaststellen van een verorde ning tot het heffen van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting. 3. Goedkeuring begrooting der Ste delijke Godshuizen dienst 1937. 4. Benoeming van twee regenten der Stedelijke Godshuizen wegens pe riodieke aftreding van de heeren A. J. Sandbergen en J. J. Staal. 5. Ingekomen stukken. 6. Reclames. Voor de Ned. Herv. gemeente hoopt Zondag a.s. des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. W. ten Bruggenkate. Aangezien de algeheele vernieu wing van den Stationsweg is uitgesteld tot het voorjaar 1937, wordt dezen weg thans gedeeltelijk opgeknapt door er de kuilen uit te halen. De automobilisten krijgen dus nog niet geheel hun zin, doch zijn er voorloopig wel mee ge baat. Het aantal werkloozen ingeschre ven bij den agent der arbeidsbemidde ling bedraagt momenteel 161, waarvan 65 voor gemeentelijke steunverleening in aanmerking komen en 30 bij de werkverschaffing zijn geplaatst. De afdeeling van het Wit-Gele Kruis alhier is vergroot met de dorpen Heesbeen en Doeveren. Tot notabelen bij de Ned. Herv. gemeente zijn gekozen de heeren D. Kamerman en S. Deurlo. Uitslag voetbal: TOP. Oss—Ju liana, Heusden, K.N.V.B. III, 70. Juliana IIZandschel, B.V.B., 08. Gisteren speelde de damclub D. I. O., Raamsdonk, tegen V. D. alhier. De uitslag was, dat V.D. won met 10 —6. Voor de onderlinge competitie 3de klas speelde B. Klerks—H. Brouwers 2—0: M. Spierings—D. v. d. Stoep 1-1. Begrafenisvereeniging. Maandagavond hield de R.K. Begra fenisvereeniging St. Jan alhier een al gemeene ledenvergadering in de zaal van den heer Jan van Dun. De Voorzitter, de heer Tuerlings, opende met een welkom en zette in zijn openingswoord het doel der vergade ring uiteen, n.l. de behandeling van een nieuw concept statuten en huish. regle ment: voorts het verstrekken van me- dedeelingen in verband met de aan schaffing van een nieuwe lijkkoets, de uniformeering der dragers, het bouwen

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5