Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad verslagen. I „StOQRD BRABOSID" DE GOUDEN BRUG Dit nummer bestaat uit Twee Biaden Geertruidenberg. gen EERSTE BLAD. en, EN 'OKKE FE UILLETO N SUMMER 98. WOENSDAG 9 DECEMBER 1936. 59e JAARGANG. un voo >lgen oorkt Idwin, in die tten De re t daa een n brach irdere n van irschi len. Vers, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. a UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. LITIÏ ïren i 3 afge Dntaa: nd sla itgelo Belg van n bur ;n har oor S ling b ïker. RD Dt B osc eis«. e Lie kunst nnenl 'erma ,'nma lokaa rrana okaal 'inna tiekl. an 5.1 rans] L. S.H Dec. WEU LWIJ1 ien ge Gemeentebegrooting '37 vast- gesteld. A. J. Sandbergen en J. J. Staal herbenoemd tot Regenten van de Stedelijke Godshuizen. Besluit to; aanstelling van een controleur voor werkloozen. Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Geertruidenberg in open bare vergadering bijeen onder pre sidium van Burgemeester Bianchi. Secretaris de heer Meijers. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. De. begrootingen. 1Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1937 en de daarbij behoo- rende bedrijfsbegrootingen. Namens de commissie van onder zoek, bestaande uit de heeren weth. Voermans, Okkerse en Boon brengt de heer Dkkerse het rapport uit, waarin gewezen wordt op het feit, dat samenstelling der begrooting diL maal meer moeite kostte dan andere jaren. Voor sleunverleening en werk verschaffing moest bijna 2800 meer worden uitgetrokken. Het tekort op het Grondbedrijf is 3000 hooger (tan verleden jaar. De begrooting kon ge lukkig kloppend gemaakt worden zonder belastingverhoog'ng en sluit, wat den gewonen dienst betreft, met 153.767.74 en wat den kapitaaldienst betreft met ƒ17.171.78. Voor onvoor ziene uitgaven is 1991.68 uitgetrok ken. De begrooting opent met het ba tig saldo van 1935 n.l. 16.765.50. De commissie steR voor een raads commissie in bet leven te roepen om een onderzoek in te stellen, ten aan zien van den luchtbeschermings dienst, welke kelders met geringe kosten tot een veilige schuilplaats zijn in te richten. Voorts vestigt de com missie de aandacht op de groote leeg- n. 5 uu ïool >44 a? i. 5 uu St. An n.m. Elisa lesoijet 5 n.m. sschoo Baard ge we gezon mogei uidaan lit huis ke kin OGEb ten. eftijcLi 'erzochi Drenget en houders Iwijk. ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) stand van arbeiders-en middenstands- woningen. Zij vertrouwt verder, dat met de verbetering der straten waar voor 1300 werd uitgetrokken wordt voortgegaan, alsook mei den aanplant van hoornen welke mogelijk van de Ned. Sierteeltcentrale betrokken zou den kunnen worden. De kosten voor werkverschaffing worden geraamd op 1500, voor sleunverleening op 20.000. Tenge volge van een ongunstiger subsidie-re geling blijft nog 8037.67 van deze kosten ten laste van de gemeente, oi- wel ƒ2787.67 meer dan verleden jaar. Van dc begrooting van het Electrici- teitsbedrijf sluit de gewone dienst met ƒ23.205.10 en de kapitaaldienst met 13.173.07. De winst wordt op 2000 geraamd. De tarieven blijven ongewijzigd. De commissie stelt voor een onderzoek in le stellen naar de mogelijkheid tot invoering van vast- rechttarieven. Ten aanzien van hel Grondbedrijf, welks begrooting sluit met 7.562 wal den gewonen dienst en 5.3000 wat den kapitaaldienst betreft, steil de commissie voor de terreinen achter de Veenestraat en nabij het v.m. kruit magazijn te verdeelen in stukken van 250 tot 500 M2 en te bestemmen voor volkstuintjes. Tenslotte vraagt de commissie alles le doen herstellen of opruimen wat hel stadsschoon schaadt, terwijl zij voorstelt een salarisregeling voor de gemeente-ambtenaren le stellen. De Voorzitter dankt de commissie voor haar werkzaamheden en zegt toe, dat B. en W. al de wenschen in overweging zullen nemen om op kor ten termijn met voorstellen te kun nen komen. Spr. waardeert de goede bedoeling, waar wordt voorgesteld een raadscommissie in het leven te roe pen inzake den luchtbeschermings dienst, doch voor alle zaken, welke moet nog komen.... En zijn zesde zin tuig, dal tenslotte elk mensch bezit, doch dat zich slechts zelden open baart, doet bij hem dc meening post vatten: Ze zal je noodig hebbenjou je bescherming... je hulp... je trouw... je hart Stefan Szartossy blijft. dezen dienst betreffen, berust de verantwoordelijkheid bij den Burge meester. Met de Ned. Sierteeltcen trale is reeds in onderhandeling ge treden over boombeplanting. Hel vastrechttarief zal binnenkort worden ingevoerd. Voorgeste'.d zal worden dit per 1 Januari 1937 te doen ingaan. Weth. Sassen vraagt, of de com missie normen voor hyurprijzen zou kunnen aangeven voor wat de leeg staande woningen betreft. De heer Okkerse zegt, dat wanneer de huurprijzen worden verlaagd, de huizen beter verhuurd worden, zoo dal de gemeente tenslotte dan meer gelden ontvangt, dan wanneer zij maar enkele huizen verhuurt tegen een hoogen prijs. Voorts dient een deur gemaakt te worden in den muur, die het voorvertrek van de achterka mer scheidt. De meubelen in het ver trek, waar geen kachel brandt worden te vochtig. Het betreft hier de wonin gen in de Gasthuisstraat. Weth. Sassen zegt, dal er groote aandacht dient besteed te worden aan de verbetering der woningen. De Voorzitter merkt op, dat verla ging van den huurprijs het vorig jaar niet tol gevolg had, dal er meerdere huizen verhuurd werden. Spr. zal het eggin i Grond 49. Voor het eerst in zijn leven, dat tot dusver zoo geheel van zelfsprekend is verloopen en hem eiken wensch in vervulling deed gaan, heeft een pijn lijke radeloosheid zich van hem meester gemaakt. Niet gewend aan teleurstellingen, verzet iets in hem zich heftig tegen de afwijzing, welke hem ten deel is gevallen.... Want een ab solute afwijzing was het, dat is nu eenmaal niet weg te redeneeren.... Met zijn liefde voor Renate heeft zijn ernstige ontstemming niets te ma ken en daarom duurt zij ook maar kort. Een paar minuten slechts, waar in hij echter in alle haast den inhoud van kasten en laden in zijn koffer be gint te pakkenMaar zijn liefde zit le diep, zij is te sterk en als zij einde lijk triomfeert, pakt Szartossy zijn koffer weer rustig uit om alles weer op zijn plaats te leggen. WachtenDoorzettenZijn dag EEN POLIS LEVENSVERZEKERING aanbrengen van een deur onder de aandacht brengen van de woning bouw vereeni ging. De heer Okkerse vraagt of het van voor- of nadeel is, dat er huiseigena ren in de bouwvereenig'ng zitten. De Voorzitter, die zegt vrijwel alle bestuursvergaderingen te hebben moe- gemaakt, meent, dat het van groot belang is, dat huiseigenaren lid van de bouwvereeniging zijn. De Voorzitter stelt nog voor een post van ƒ10 op de begrooting te brengen, opdat de gemeente donateur kar worden van de Luchtbescher- mingsvereeniging, waaraan dan ten allen tijde inlichtingen kunnen worden gevraagd. De raad heef* hiertegen geen be zwaar. De heer de Kroon vraagt, daar hij geen tijd had de begrooting in te zien, of er belangrijke wijzigingen in ver gelijking met vorig jaar zijn aange bracht. De Voorzitter antwoordt, dat op bijna alle posten is bezuinigd. Alleen de post salarissen voor het secretarie- personeel is met 625 verhoogd, omdat wordt voorgesteld den 4en ambtenaar een salaris van 1200 te geven. De heer de Kroon betoogt, dat hij waardeering heeft voor het werk van den vierden ambtenaar, doch spr. meent, dat een kleine gemeente als Geertruidenberg het met 3 volwaar dige ambtenaren wel kan doen. De Voorzitter merkt op, dat de werkzaamheden op de secretarie be langrijk zijn uitgebreid. De vierde ambtenaar is absoluut noodig. Spr. wijst in verband hiermede op dë nieuwe regeling voor het bevolkings register, hetgeen veel meer werk dan vroeger vereischt. Spr. geeft toe, dat men aan de grens gekomen is. wat bet totaal bedrag voor salarissen van liet secretarie-personeel betreft. Weth. Sassen betoogt eveneens, dat de 4e ambtenaar niet te missen is en uitstekend werk verricht. Het sa laris is dan ook volkomen verant woord. De heer Dirven meent, dat de ge meente het ook gemakkelijk moet kunnen bekostigen. De heer Okkerse zegt dat de ge meente een voorbeeld moet zijn voor de particuliere bedrijven, waarin jon gens van 14 jaar werk doen van een volwassene en toch een leerlingsala ris ontvangen. Dat zijn fat: le toestan den. De gemeente moet dan ook den vierden ambtenaar, die absoluut noo dig blijkt te zijn, loon naar verdienste geven. De heer de Kroon zegt geen be zwaar te hebben tegen den persoon in kwestie, doch wel tegen het salaris. Spreker stelt voor het salaris te laten zooals het was. De heer v. d. Loo ondersteunt dit voorstel, dat in omvraag gebracht verworpen wordt met 5 tegen 2 stem men. Alleen de heeren v. d. Loo en de Kroon stemden voor. De heer Dirven stelt voor de ver- hooging tot op de helft terug te bren gen. dus hel salaris vast te stellen op 900. Dit voorstel wordt niet gesteund en dus niet in omvraag gebracht. Het voorstel van B. en W. om den 4en ambtenaar een salaris van-1200 te geven wordt goedgekeurd met 4 le gen 3 stemmen. Tegen s'einden de hee ren v. d. Loo, de Kroon en Dirven. De Voorzitter stelt voor de post voor volksfeesten te verhoogen mei 100 in verband met het a.s. prinse lijk huwelijk. Indien noodig wordt 't bedrag met 25 verhoogd. Aan 't dige- lijksch bes'.uur zal worden overgela ten. op welke wijze bet geld zal wor den aangewend. De raad gaat hiermede accoord. Hiernfl worden de begrootingen ven hel G.E.B. en het Grondbedrijf z.h.st. goedgekeurd, alsmede de geineente- begrooting, waartegen alleen de heel de Kroon bezwaar beeft. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot het vaststellen van een verorde ning tot het heffen van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Evenais verleden jaar wordt hier toe besloten. 3. Goedkeuring begrooting der Ste delijke Godshuizen dienst 1937. De heer v. d. Loo betreuri, dat de post voor het Kath. Armbestuur la ger is geraamd. Spr. hoopt, d^t de re genten de hond over het hart zullen strijken, wanneer er voor 1937 meer noodig zal zijn. Game 8—8! We moesten maar staken. Onbetwist dus. Fritz Mollander springt over het net van de tennis baan, dat hem van Johanna scheidt. U maakt het ine niet gemakkelijk, ba rones Ach, '1 is dat ik met m'n service nogal een succes heb, maar overi gensoverigens bent u veel sterker dan iken vooral aan 't net, ant woordt Johanna snel en zakelijk. Want het ontgaat haar geenszins, dat hij niet uitsluitend hun parij tennis op het oog heeft, wanneer hij met zooveel nadruk betoogt, dat zij het hem niet gemakkelijk maakt. Fritz Mollander is echter een niet minder goed verstaander. Hij begrijpt haar bedoeling volkomen en gaat on middellijk op het zakelijke sportge- sprek in. Daarbij wordt slechts ge waagd van cross, drives, back hand, smashes en lobs.... Twee slanke, ge heel in het wit gekleedë gestalten, blauwoogige, blonde vreemdelingen temidden van de palmen en bloemen weelde van het morgenland, zoo wan delen zij samen door het park van Gezireh Fritz Mollander is een flink uit de kluiten gewassen, knappe jongeman met regelmatige gelaatstrekken. Zijn geheele persoon straalt slechts ge zondheid en levensvreugde uit: een welverzorgd uiterlijk, keurig verzorgd haar en goed verzorgde, blinkende witte tanden: Veel water en zeep, een flinke eetlust en veel slaap. Bovendien heeft hij iets zeldzaam innemends over zich iets wat on voorwaardelijk vertrouwen afdwingt. Openhartig en vrijmoedig is hij in zijn avances jegens Johanna, oprecht is zijn groote toegenegenheid en eerlijk zijn diepe vereering. Aan zijn zijde zou zij geborgen zijn. Hij zou haar op de handen door het leven dragen.... Johanna weet dat. En de oogenblik- ken, waarin zij verlangt naar het leven op Nothery Hill, naar de Londensche season en naar alles, wat hij haar zoo levendig en verleidelijk voorschildert, nemen steeds in aantal toe. Maar des ondanks tracht zij het beslissende woord telkens weer te vermijden. Wanneer Friz Mollander echter met steeds dezelfde toewijding en met zeldzaam fijne tact op de geringste stemmingswisseling harerzijds ingaat, als hij haar eiken wensch uit de oogen leest, dan voelt ze zich zoo grenzen- loos dankbaar jegens hem gestemd, dat daarnaast voor geen ander gevoel meer plaats is. Dan bereidt zelfs de gedachte aan een mogelijke scheiding haar diepe smart en innerlijk be vreesd, vraagt zij zich dan telkens weer af, of dit gevoel van haar kant sterk genoeg is om er een huwelijk op le baseeren. Een huwelijk, waarin zij als faire levenspartner bij haar met gezel, die alles geeft, waarover hij be schikt, niet ten achter wil blijven.... Zij weet, dat de som van al baar ge voelens jegens Fritz Mollander niet kan opwegen tegen de plaats, die Syl vester Vonberg in haar hart innam. Zij weet, dat de eerste, groote liefde zich slechts eenmaal openbaart. Zij heeft die liefde niet mogen beleven, maar evenmin wil ze er aan te gronde gaan. Volkomen duidelijk heeft haar sterke levenswil haar het een belet en het andere verboden. Tevergeefs ech ter wacht zij nu op een nieuw bevel van haar vitale kracht, dat haar in slaat zal stellen de kwestie-Fritz Mol lander tot een oplossing te brengen... Twijfel beheerscht haar sterken wil en doet haar besluiteloos aarzelen. Zoo maakt Johanna het niet alleen Fritz Mollander, maar ook zichzelf met den dag moeilijker De bruiloft houden we in Wee- nen, verzekert Soühie von Geitier met haar gouden optimisme, en dan zul len wij beiden nog eens gezellig met elkaar walsen, sir Herbert. Zij zitten aan de five o'c'ock t~a op het terras van het Mena Hous?, tenrd- den van vele andere Egyptische win- tergasten, waartusschen zich Arabi sche bedienden en Zwilsersche kelners bewegen. Ik hoop hetantwoordt de Brit, terwijl hij zijn neef nas'aart, die Johanna, w?elke juist de trap naar het terras opklimt, tegemoet gaat. Zij draagt een champagne-k>eurig toilet met als eenig versiersel een la France roos uit de bouquet, welke zij dezen ochtend met Fritz Mollander's kaartje op haar ontbijttafel heeft ge vonden. Ik hoop het, zegt Sir Herbert Hawkins nog eens op een toon, wlke duidelijk verraadt, dat dit zijn harte- wensch is. En als Fritz Mollander het char- marte meisje kort daarop in een slee- pende tango over het parket leic'L dringt zich ook bij niet belangheb bende toeschouwers de gedachte op: (Wordt vervolgd.) dit blad i 50832 t n het Zuiden, IWiiiuijksrbr en Langslraatsche Couranti GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1