Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Raamsdonk. De Voorzitter merkt op, dat de raad dit zal hebben te beoordeelen. Z.h.st. wordt deze begrooting goed gekeurd. 4. Benoeming van twee regenten der Stedelijke Godshuizen wegens pe riodieke aftreding van de heeren A. J. Sandbergen en J. J. Staal. In een schrijven beveelt het bestuur in de vacature Sandbergen aan de heeren A. J. Sandbergen en A. C. van Riel en in de vacature Staal de heeren J. J. Staal en G. v. d. Bosch. De heer Okkerse zegt, dat is over eengekomen, dat het college van Re genten een afspiegeling zou zijn van den raad en dus zou moeten bestaan uit 5 katholieken en 2 andersdenken den. Spr. stelt voor de benoeming aan te houden, om het college in de legenheid te stellen met andere can- didaten te komen. De Voorzitter zegt van een derge lijke overeenkomst niets af te weten. Hel voorstel om de benoeming aan te houden zal weinig succes hebben. De candidatenlijst wordt ook bij stem ming vastgesteld zoodat de meerder heid voor katholieken zal zijn. De heer de Kroon wijst erop, dat het college geen voordracht, maar een aanbeveling doet, waaraan de raad zich niet behoeft te houden. De Voorzitter beaamt dit. De heer Okkerse stelt voor de aan beveling te retourneeren naar de re genten. Dit voorstel wordt niet ge steund, dus niet in omvraag gebracht. Bij de stemming ter aanvult*ng van de vacature Sandbergen verkrijgt de heer Sandbergen 5 stemmen, W. Merk 1, terwijl 1 blanco stem wordt uitgebracht. De heer Sandbergen is dus geko zen. Ter aanvulling van de vacature Staal worden 7 stemmen uitgebracht, waarvan op den heer Staal 4, G. v. d. Bosch 1, W. Merk 1 en 1 blanco, zoo dat de heer J. J. Staal is benoemd. 5. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat het besluit tot hel aangaan der geldhe- ning door Ged. Staten is goedgekeurd. Van den minister is een schrijven ontvangen, waarin erop wordt aange drongen een controleur voor werk- loozen aan te stellen die op arbeids overeenkomst zal kunnen werken en niet tot ambtenaar behoeft te wor den benoemd. Het Rijk betaalt 50 procent" van het salaris, dat door den raad behoudens 's ministers goedkeu ring wordt vastgesteld'. De te benoe men controleur zal hier geen volle dagtaak hebben daar voor 200 werk- loozen slechts één controleur noodig is en Geertruidenberg slechts 100 werkloozen heeft. Er kan gerekend worden op 600 salaris, waarvan, de gemeente dus 300 moet betalen. De controleur zal in zijn belrekking een bestaan moeten vinden en vrij tegen over dé werkloozen moeten staan. B. en W. zien geen kans iemand tegen een salaris van ƒ600 daarvoor te krij gen, waarom ze ook voorstellen voor den controleur ƒ850 beschikbaar te stellen met een rijwieltoelage van 25 en twee eenjaarlijksche verhoogingen van 50. De heer de Kroon betwijfelt, of er een controleur noodig is. De Voorzitter merkt op, dat er minder met steun gefraudeerd zal worden en dingen aan het l'cht zullen komen, die nooit vermoed weerden, zoodoende wordt het uit te keeren salaris ruimschoots verdiend. De heer v d-, Loo is er in principe tegen, doch de raad zal er wel toe moe ten besluiten omdat het geeischt wordt. De heer Okkerse \indt het onver antwoord dat er ƒ300 moet uitgege ven worden, terwijl de begrooting am per sluitend was te krijgen. De Voorzitter geeft in overweging te voldoen aan den eisch van den mi nister en stelt voor te besluiten tot aanstelling van een controleur tegen een salaris als boven genoemd. De heer v. d. Loo stemt noodge dwongen voor, de heeren de Kroon en Okkerse tegen en de andere raadsle den voor. Bij de rondvraag vraagt de heer de Kroon of het ministerie niet kan wor den geschreven in den vervolge niet meer met dergelijke voorstellen te ko men. VVeth. Sassen zegt dat men hier mede voorzichtig moet zijn in verbard met de annexatie van Geertruidenberg en Raamsdonk. De heer Okkerse is het met den heer de Kroon eens. De Voorzitter vraagt, of de heer de Kroon er een voorstel van maken wil het ministerie te schrijven „in de toe komst van dergelijke dingetjes ver schoond te blijven." De heer de Kroon geeft een bevesti gend antwoord en vindt steun bij den heer Okkerse. Het voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de beide Wethouders Sassen en Voer- mans en de heer Boon. 6. Reclames. Deze zullen in gesloten zitting wor den behandeld. De openbare vergadering wordt ge sloten. Zaterdagavond om 5 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering byeen. Voorzitter: A. J. W. M. Moons. Secretaris: A. M. M. Kieboom. Afwezig: J. C. Schoenmakers. Wet houder, wegens ziekte; en J. J. de Jong en C. J. Kanters. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Hierna komt aan de orde: 1. Ingekomen stukken van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de gemeentebegrooting dienst 1936, met een wijziging van denzelfden dienst; mededeeling dat het besluit tot wijzi ging van de Bouwverordening door hen is verdaagd; goedkeuring van het besluit tot wij ziging van de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der gemeente-veldwach ters; een schrijven van J. C. de Groot alhier, wordt voor kennisgeving aan genomen. Verder is nog ingekomen een ver zoek van P. L. Tak, alhier, om het Zwaaigat en den uitgang naar de ri vier de Donge der haven op het Veer uit te diepen, om daar een aanleg plaats van den Kon. Ned., Touristen- bond A.N.W.B. te krijgen.* De Voorzitter zegt. dat het volgen de jaar de haven uitgediept moet wor den, en dat dit werk globaal 3000. zal kosten. Van Seeters vraagt, of het de be doeling is, dat de haven dan zoo uitge diept zal worden, dat alle schepen die de rivier bevaren, dan ook de haven kunnen aandoen, waarop de Voorzit ter antwoordt, dat zulks niet mogelijk is, want dat dit te groote kosten mee zou brengen. Wat betreft het Zwaai gat. zegt de Voorzitter, daar moeten we heel voorzichtig mee zijn, daar 't niet bekend is wien dat toebehoort. Dan is er nog ingekomen een ver zoek van het Bestuur der R.K. Mid- denstandsvereeniging alhier, om het sluitingsuur der café's in de winter maanden te stellen op 11 uur, evenals in de zomermaanden. Vroeger is een dergelijk verzoek van de caféhouders meerdere malen door den raad afge wezen. B. en W. meenen nu echter, zegt de Voorzitter, niet meer afwij zend op het verzoek te moeten be schikken. Elemans is er van overtuigd, dat, nu de caféhouders toch al een slech ten tijd iinee maken, er nu geen reden meer is om er niet op in te gaan. Met algemeene stemmen besluit de Raad. de politieverordening in dier voege te wijzigen, dat de café's gedu rende de wintermaanden ook tot 11 uur geopend mogen blijven. 2. Ontwerp-besluiten tot het aan gaan van rekening-courant-overeen komsten. Dit punt komt ieder jaar aan de orde. Besloten wordt, de door B. en W. aangeboden ontwerp-besluiten, om met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten te 's-Gravenhage rekening overeenkomsten aan te gaan, vast te stellen. 3. Voorloopige vaststelling der re kening van de bedrijven en de ge meente dienst 1935. a. van het Electriciteitsbedrijf. Op voorstel van de commissie van onderzoek, wordt deze rekening voor- loopig vastgesteld, de baten en lasten op een gelijk bedrag van ƒ43.297.07; de kapitaalsinkomsten op 7.524.52 en de kapitaalsuitgaven op 40.692.25, alzoo met een nadeelig slot van 33.167.73. b. van het Vleeschkeuringsbedrijf. Deze rekening wordt overeenkom stig het voorstel van gemelde commis sie voorloopig vastgesteld, de baten en lasten op een gelijk bedarg van 16.756.20 en de kapitaalsinkomsten en uitgaven op een gelijk bedrag van 298.78. c. van de gemeente. Volgens het rapport van de com missie, gaf de rekening geen aanlei ding tot bemerkingen. De commissie constateerde dat dit jaar met kracht en voortvarendheid de inning der ach terstallige belastingen is ter hand ge nomen, en vertrouwt dat hiermede op denzelfden voet zal worden voortge gaan. Wel w-as het haar vreemd, dat op de staten van nog te verhalen pos ten enkele namen voorkomen van per sonen en instellingen, van wien men toch zeker zou verwachten dat de ver schuldigde belasting zal worden vol daan. B. en W. geven bij hun antwoord de verzekering, dat hunnerzijds al het mogelijke zal worden gedaan om met dezelfde voortvarendheid de achter stallige belastingen te doen invorde ren. Van de door de commissie be doelde personen zijn inmiddels, blij kens opgaaf van den gemeente-ont vanger, enkele posten binnengekomen. De gemeente-rekening wordt voor loopig vastgesteld. De staten van oninbare posten wor den hierna ook door den Raad vast gesteld. 4. Goedkeuring der rekening van den dienst 1935 en der begrooting, dienst 1937, van het Burgerlijk Arm bestuur. Overeenkomstig het rapport van de commissie, dat bij haar geen beden kingen bestaan, wordt de rekening van die instelling goedgekeurd in ont vangsten op 39.125.06 en in uitgaven op 39.230.88, aldus met een nadee lig slot van 105.82. Volgens het rapport der commissie gaf de begrooting van genoemde in stelling ook geen aanleiding tot be denkingen. Het heeft de commissie echter de aandacht getrokken, dat de uitgaven van deze instelling voor ge neeskundigen bijstand aan on- en min vermogenden, onrustbarend toenemen hetgeen voor de gemeenschap onge- wenschte gevolgen meebrengt. De commissie stelt daarom de vraag of het geen aanbeveling verdient, een regeling in het leven te roepen met betrekking tot de verzekering van alle werkloozen bij z.g. ziekenfondsen. Burg. en Weth. geven bij hun ant woord te kennen, dat wat betreft een regeling met betrekking tot de ver zekering van werkloozen tegen ziekte, reeds bij B. en W. in studie is, t.z.t. zal de Raad dienaangaande een voor stel worden gedaan. Hierna wordt de begrooting van deze instelling goedgekeurd in ontvangsten op ƒ39.040.17 en in uitgaven op ƒ51.040.17, dus met een nadeelig slot van 12.000.—. Op een desbetreffende vraag van den heer van Woerden, deelt de Vrz. mede, dat diegenen die in aanmer king komen voor kostelooze genees kundige behandeling vanwege het Armbestuur recht hebben op vrije ge neeskundige behandeling van de ge- neesheeren in deze gemeente, die hier voor aangesteld zijn. Hetzelfde lid stelt verder nog de vraag, door wie beslist wordt of iemand voor steun in. aanmerking komt van hel Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter antwoordt hierop, dat die beslissing bij het Armbestuur be rust. Als ze niet tevreden zijn, zegt de Voorzitter, kunnen ze bij de gemeen te in beroep komen en ook bij Gede puteerde Staten. 5. Vaststelling der begrooting van dienst 1937 van de bedrijven en van de gemeente. a. van het Electriciteitsbedrijf. Op voorstel van de commissie wordt deze begrooting voorloopig vastgesteld en wel in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van ƒ40.291.41; de ka- pitaaldienst in ontvangsten op 11.339.73 en in uitgaven op 10.131.88 alzoo met een voordeelig slot van 1.207.85. b. van het Vleeschkeuringsbedrijf. Overeenkomstig het voorstel van de commissie wordt die begrooting ook voorloopig vastgesteld en wel in ont vang en uitgaaf op een gelijk bedrag van 7.245.en den kapitaaldienst voorloopig vastgesteld op een bedrag op een bedrag van 297.75. c. van de gemeente. Uit de nota van antwoord van B. en W. op het rapport van de Commissie van onderzoek ontleenen we het vol gende: De nieuwe bevolkingsvoorschriften, die 1 Juli j.l. in werking zijn getreden, brengen voor de gemeente een hoo- gere uitgave mee van materiaal en aanschaffen van kaartenbakken, enz. Wat betreft de subsidie van 't Bur gerlijk Armbestuur, deze kan niet worden verlaagd. Overeenkomstig het rapport der commissie wordt hierna de gemeente- begrooting voorloopig vastgesteld. Afwijzend wordt door den Raad be slist op twee adressen om subsidie uit de gemeentekas, o.a. van de R.K. Mi- litairenvereeniging te Venlo en van de Noord-Brabantsche R.K. Blindenzorg- vereeniging St. Antonius van Padua te 's-Hertogenbosch. Besloten wordt het heffingspercen tage der Straatbelasting over bet be lastingjaar 1937 te bepalen op 3/% aan bet Burg. Armbestuur een subsi die te verleenen over het jaar 1937 van 5000.en lot het achterwege laten van de reserveering van het Electriciteitsbedrijf in 1937. 6. Ontwerp-besluit tot aankoop van een strook grond voor verbree ding van de Raadhuisstraat. Besloten wordt tot aankoop van on geveer 110 centiaren land van H. A. H. van Houten voor den prijs van 25. 7. Verzoek van Ged. Staten, om in de verordening ex-artikel 208 der Ge meentewet ook op te nemen de ver ordening tot afwijking van bepalingen der Winkelsluitingswet (Stbl. no. 460), vastgesteld 2 Maart 1935. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten wordt besloten, genoemde verordening er ook in op te nemen. 8. Ontwerp-besluiten tot wijziging van de begrooting der gemeente en 't electriciteitsbedrijf, dienst 1936. Wel ke ontwerp-besluiten worden vastge steld. 9. Bezwaarschriften plaatselijke be lastingen. Wordt ontheffing verleend. Bij de Rondvraag zegt het lid Ele mans, dat er klachten zijn ingeko men van bewoners van den Keizers- dijk, dat zij last hebben van water in de onderhuizen. De Voorzitter zegt, dat dit hoogst waarschijnlijk wel te wijten zal zijn aan het stormweer van de laatste dagen. Hij geeft echter toezegging er een deskundige naar te laten kijken, of een en ander soms te verhelpen is. Hetzelfde lid zegt, dat hij vernomen heeft dat de tramrails op den Rijks weg na 15 October j.l. opgeruimd kun nen worden. Den Voorzitter is hieromtrent ech ter niets officieels bekend. Het lid Mertens vraagt of het niet mogelijk is, dat er dan een trottoir komt, wanneer het zoo is dat de rails opgeruimd kunnen worden. De Voorzitter zegt dat hij wel bij geruchte heeft vernomen, dat de con cessie is opgeheven. Wanneer een en ander op waarheid berust, zegt de Voorzitter, dan zullen stappen wor den gedaan om tot een goede oplos sing te komen; t.z.t. zullen B. en W. de Raad een voorstel hieromtrent voorleggen. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering. een men DE LANDBOUWCRISISWET. In het antwoord van de regeering op het voorloopige verslag over de rijksbegrooting van landbouw en visscherij wijst de minister op de ingrijpende veranderingen, welke tengevolge van het loslaten van den gouden standaard in de ramingen moeten worden gebracht. De minister deelt mede, dat naar opheffingen van de landbouw crisismaatregelen zal worden ge streefd. Hij bepleit o.m. het vormen van organen uit vertegenwoordigers van het bedi ijfsleven om de teelt regelingen toe te passen. Om de richting aan te wijzen voor goede ontwikkeling van den land en tuinbouw werkt men aan zijn departement aan voorstellen, welke een wijziging zullen brengen in de landbou w-crisis-wet. WIJZIGING VAN DEN DIENSTPLICHT. Blijkens de memorie van antwoord inzake de defensie van de rijksbe grooting zal worden overgegaan tot uitbreiding van de vredesterkte bij de zeemacht door middel van ver lenging van den eersten oefenings- tijd van de daaraan toegewezen dienstplichtigen en tot vermeerde ring van het getal herhalingsoefenin gen bij land- en zeemacht. Voorts zal bevorderd worden, dat bij vergrooting van de lichiings sterkte waarvoor een ander in grijpender wetsvoorstel wordt ge maakt de beoogde versterking spoedig kan intreden. Het jaarlijksche contingent van 19 500 (waarvan 1000 voor de Kon. marine) is bij lange na niet toe reikend gebleken om in de behoefte aan geoefenden van de gemobili seerde weermacht in haar huidige samenstelling te voorzien. Hoewel kan worden ingestemd met de wenschelijkheid om ook hen, die niet in het legerverband worden opgenomen, aan oefeningen te doen deelnemen, verliest deze gedachte veel van hare beteekenis indien de thans in voorbereiding zijnde voor zieningen later tot wet zullen wor den verheven. Immers is dan te voorzien, dat alle lichamelijke ge- schikten in het legerverband zullen worden opgenomen. De minister onderneemt stappen om te komen tot instelling van een commissie, die tot taak zal hebben haar oordeel uit te spi eken omtrent de vraag, welke maatregelen zouden kunnen worden genomen om zoo veel mogelijk te voorkomen, dat dienstplichtingen hun betrekking verliezen als gevolg van hun mili taire verplichtingen. HET A.S. PRINSELIJK HUWELIJK De officieren van de cavalerie zullen aan Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld bij zijn intrede in de weermacht als kapitein (rit meester) een cavalerie sabel aan bieden. Ter gelegenheid van het huwe lijk zullen alle kerkgenootschappen in Nederland hun leden bijeenioe- pen tot een ure van dankzegging en gebed, hetzij op den dag vooraf gaande aan het huwelijk, hetzij op den trouwdag zelve. De tekst van de rijmprent welke door de regeering aan de Nederlandsche schooljeugd,, zal wor den uitgereikt, is vervaardigd door den dichter dr. P. C Boutens; de illustratie en de verdere aesthetische verzorging is in handen van den grafischeu kunstenaar André van der Vossen gelegd. De minister van sociale zaken heeft aan hoofden of bestuurders van ondernemingen in alle gemeen ten des rijks, in wier fabrieken en werkplaatsen of onderdeelen daar van: op Zaterdag 2 Januari 1937 en/of b, op Donderdag 7 Januari 1937 en/of c. op één of meer andere dagen in de maanden December'36 of Januari 1937, welke alsolficieele feestdagen ter viering van het huwe. lijk van Prinses Juliana plaatselijk zijn vastgestelde geen arbeid wordt verricht, vergund het aantal daar door verzuimde uren geheel of ge deeltelijk te doen inhalen op de eerste vijf werkdagen dei weken tot en met 30 Januari 1937. Het uitvoerend comité voor 't nationale huwelijksgeschenk heeft besloten zoo spoedig mogelijk aan te vangen met den bouw van het Prinselijke jacht voor de binnen wateren. Het ligt in het voornemen een jacht te bouwen van omstreeks 31 meter lengte, 5'/* meier breedte en een diepgang van 1.70 meter. Dit jacht zal de Zeeuwsche stroomen, het IJsselmeer, de Friesche meren en de andere, grootere wateren van Nederland kunnen bevaren. Het zal 'n motorjacht zijn, aan alle moderne eischen van bouw en inrichting voldoen, en in het aanstaande voor jaar voor gebruik gereed zijn. Ook de plannen betreffende de verbouwing van het paleis Soestdijk •hebben vasten vorm aangenomen. De inrichting zou eerst tegen het eind van den volgenden zomer gereed zijn. HERSCHOLING VAN OUDERE WERKLOOZEN. Door de gcwijzi^ue monetaire verhoudingen valt iu verschillende bedrijven verruiming van de werk gelegenheid waar te nemen. Echter niijki ook, dal in sommige gevallen verschillende arbeiders met gemak kelijk in hun vroegere vak weer kunnen gaan Werken, omdat zij met nieuwe bedrijlseischtn niet voiuoen- de vertrouwd zijn, dan wel door de langdurige werkloosheid min ol meer oulschoold zijn. Daarom heeft de minister van Sociale Zaken nagegaan, wat ten dezen kan geschieden. Hij achtte het noodzakelijk, dat deze zaak in breeder verband zou kunnen worden beooideeld en voor bereid. Daarom heelt hij aan sub commissie 1: opneming in het be. drijisleven, van de Bijkscommissie van Advies in zake het Vraagstuk der Jeugdwerkloosheid verzocht om, hoewel de commissie in hel leven is geroepen met het oog op de pro blemen, speciaal de jeugdwerkloos heid hetrelleude, haar aandacht mede te Willen vestigen op de her scholing van oudeie Weikioozen. De commissie heelt zich bereid ver klaard, deze nieuwe taak opzichte nemen. DE SNELHEID DER TREINEN WORDT OPGEVOERD. In zullen op vciscuiliende hoofdlijnen der Nederlandsche spoorwegen, de snelheid tot een maximum van 120 kilometer per uur worden opgevoerd. De treinen die nu nog niet har der dan 100 kilometer per uur mogen rijden, zullen dan di reizi- gers in aanzienlijk korten tüd op de plaats hunner bestemming bren gen. Dit vereischt in de eerste plaats belangrijke werkzaamheden aan de daarvoor in aanmerking komende spoorbanen, waarmede de dienst van weg en werken reeds is begonnen. Vrouw vermoord te Amsterdam. De 61-jarige ongehuwde vrouw E. van T., die alleen woende in de KI. Bickerstraat te Amsterdam, is vermoord op haar bed gevonden. Een buurvrouw had de politie doen waarschuwen. Eenige agenten hebben de oude vrouw dood, met verbrijzelden sche del, op haar bed gevonden. De dood moest reeds eenige da gen geleden ingetreden zijn. Beddegoed, als kussens en dekens, waren er overheen geworpen, ook eenige kisten en huisraad, blijkbaar met de bedoeling om, als de vrouw na de ondergane geweldpleging nog bij mocht komen, haar schi eeuwen en overeind komen te beletten. Onder het bed is een hamer ge vonden, waarmede de moord ver moedelijk gepleegd is. Vrouw van T. stond bij haar buren bekend als een eenzelvig mensch, dat eigenlijk alleen leefde voor haar hond en een paar katten. Zij leefde van een uilketring van Maatschappelijken steun en ging af en toe uit werken. In de buurt had zij zich er weieens over uitgelaten, dat zij wat geld bezat en men achte het niet onmogelijk, dat zij dit in haar woning bewaarde. Vermoedelijk hebben deze uitla tingen de hebzucht opgedekt bij iemand in de buurt. Kasten vond men in de woning, waarin blijkbaar alles nagezocht was. Eenige partemonnaies en tasch- jes lagen ledig, onder anderen rom. mei op den vloer. Voorzoover viel na te gaan, kan de dader niet veel van waarde hebben buitgemaakt. Tot nu toe is de politie den dader nog niet op het spoor kunnen ko« men. Zij heeft vingerafdrukken gevon den die den vermoedelijken dader aanwijzen. K LU UJ 2 Z

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2