De Lijster in Engeland verongelukt. BUITENLAND. BINNENLAND. ADVERTEERT IN DIT BUD Nieuws uit de Laugstra; en Omgeving. SPRANG-CAPELLE. voorgesteld. In 1933 werden van de 785 geslachte stuks vee 65 runderen en 10 kalveren door de boeren uitgepond of 9]/2 Pro' cent. In 1934 van de 660 stuks slechts iy2 procent. In 1935 van de 684 stuks slechts 40 stuks of 6 procent en in 1936 tot November van de 604 stuks 30 stuks of 5 procent. Het uitponden be perkt zich bovendien tot runderen. Ver der is het nog twijfelachtig, of men met het verbod van uitponden bereikt dat de boeren dan in de toekomst bij de slagers het vleesch zullen koopen, wat ze anders bij de uitponders kochten. Op al deze gronden meenen B. en W. te moeten voorstellen afwijzend op het adres te beschikken. De heer de Wijs zou bij wijze van proef aan het adres willen tegemoet komen. De Voorzitter acht dit gevaarlijk. Men moet niet vergeten, dat het nadeel dat men de boeren ermede berokkent niet evenredig is aan het voordeel, dat de slagers er door krijgen. De heer de Wijs zegt. dat het uit ponden indertijd werd toegestaan om de kleine boeren, die van de slechte tij den te lijden hadden, te helpen. Nu is daarvan echter misbruik gemaakt door groote boeren, die er veel winst uit ha len. Er wordt ontzaglijk geknoeid. Dat is ook het bezwaar van de slagers. De Voorzitter zegt, dat de wet in 1919 toestond om in den winter een beest te slachten. Grof misbruik hier van wordt er niet gemaakt. Spr. heeft onderzocht en bevonden, dat slechts één boer via een anderen een beest slachtte. Op een vraag van den heer v. Oers zegt de Voorzitter, dat de raad het besluit zou kunnen nemen, dat ieder een per jaar slechts één stuk vee mag uitponden. Doch deze verordening zal moeilijk te handhaven zijn, terwijl de naleving er van bezwaarlijk te contro leeren is. De heer van Drunen zou het uitpon den voor groote boeren willen verbie den. De Voorzitter merkt op, dat er moei lijk een grens te trekken is. De crisis- wet geldt immers ook voor alle boe ren. B. en W. willen wel voorstellen te bepalen dat slechts één beest per jaar mag worden uitgepond dooi dengene die het slagersvak niet als beroep heeft. De heer v, d. Wiel meent, dat dit weinig voordeel brengt. Spr. zou het heele uitponden willen verbieden. De heer de Wijs stelt voor bij wijze yan groef gedurende een jaar het uit - pöïrden te verbieden. In omvraag gebracht wordt dit voor stel verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Weth. Mus- kens, Vugts, Klijn, van Drunen. van Herpt en de Baay. Hiermede is ook het verzoek van de s'acers in zijn geheel verworpen. De heer de Wijs stelt thans voor 't uitponden te verbieden voor boeren die meer dan 5 stuks vee hebben. De Voorzitter wijst er op. dat dit moeilijk te controleeren is, waarop de 'heer de Wijs zegt, dat de crisis-contro leur of belasting-inspecteur opgave kunnen verstrekken van 't aantal stuks vee, dat n boer bezit. De Voorzitter merkt op, dat deze ambtenaren geen inlichtingen aan den raad verschuldigd zijn. En voorts, in welken tijd van het jaar mag iemand vijf stuks vee hebben? De heer Klijn wijst op de heerboeren die vaak minder dan 5 koeien hebben. Aan hen zou dus het uitponden toege staan zijn. De Voorzitter zou het verstandiger vinden alles te laten zooals het is. Men zal toch achter het net visschen. De heer van Drunen stelt voor het uitponden van meer dan één beest per jaar te verbieden aan al degenen die t slagersbedrijf niet als beroep uitoefe nen. Dit voorstel wordt in omvraag ge bracht en aangenomen. Alleen de heer v. d. Wiel stemde tegen. Subsidie Oranjefeesten. 6. Aanvraag van het Oranje-Co mité om subsidie tot viering van het huwelijksfeest van Prinses Juliana. Het Comité vraagt een subsidie van 50 en 25 cent per schoolgaand kind voor een tractatie. De Voorzitter deelt mede. dat Ged. Staten aan de gemeenten een leidraad gaven in hoeverre de viering van de oranjefeesten financieel mag worden gesteund. Het comité vraagt niets meer dan de Minister zou goedkeuren, en daarom stellen B. en W. voor het ver zoek in te willigen. De heer de Wijs meent dat de ge meente niet f 50 kan missen. In ver band hiermede wijst spr. op de weige ring van een subsidie van 150 voor het festival van de Harmonie. De Voorzitter merkt op dat Ged. Sta ten een leidraad gaven. Anders zouden B. en W. niet voorgesteld hebben het gevraagde subsidie te verleenen. Naar sprekers meening is het nationale feest van 7 Januari toch wel belangrijker dan het festival ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan van een plaatselijke har monie. De heer de Wijs meent, dat het co mité niet zal kunnen rekenen op 200 van de giften van particulieren, want de gemoederen zijn niet aan de zijde van het comité. De Voorzitter meent, dat men het comité onder leiding van den notaris toch wel het volste vertrouwen mag schenken. De heer de Wijs merkt op, dat geen enkele andersdenkende in het comité zitting heeft. Dat is niet zooals het be hoort. De Voorzitter wijst er op, dat het niet de taak van den raad is op de sa menstelling van het comité, dat toch uit den boezem van de bevolking ge kozen werd, critiek uit te oefenen. De heer v. d. Wiel is niet tegen sub sidie maar vindt de samenstelling van het comité eveneens niet goed. De heer van Drunen wil er ook nog wel een woordje over zeggen. De Voorzitter staat dit niet toe, waarop de heer van Drunen verklaart dan tegen het voorstel te zullen stem men. al is spr. sterk oranjegezind. Het voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Buiten stemming bleven de heeren Vugts, Klerkx, van Oers en v. Herpt. Tegen stemden de heeren de Wijs en van Drunen. 7. Verpachting perceeltje grond op de Pessert aan Adr. van Wezel. De Voorzitter zegt, dat het perceel tje gelegen aan de Westzijde van het bosch bij het terrein van „Noord-Bra- band". nog onontgonnen is en begroeid is met vliegden. Van Wezel wil dit bij zijn weiland betrekken tegen een pacht som vnn 1.per hont. De heer van Drunen vraagt of de pachtcommissie in dezen niet geraad pleegd moet worden. De Voorzitter zegt, dat deze com missie uitsluitend de pachtprijzen heeft vast te stellen. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aan genomen. 8. Reclames schoolgeld. Dit punt zal in gesloten vergadering worden behandeld. Rondvraag. De heer van Oers wijst op enkele lai taarns in de Torenstraat, die geru'- men tijd niet brandden. De Voorzitter zal die nauwkeurig laten nazien. Op een tweetal vragen van den heer de Wijs zegt de Voorzitter, dat de bij de werkverschaffing geschorscnle ar beider de V. zich tot den inspecteur zal moeten wenden, indien hij meent on rechtvaardig behandeld te zijn. Al heeft de raad de begrooting 1937 niet goedgekeurd, toch kunnen Ged. Staten B. en W. machtiging verleenen voorloopig een vierde deel der ge raamde bedragen te gebruiken, zoodat ook voor de werkloozen gelden kunnen worden uitgegeven. De heer Klerks klaagt over de hooge polderbelastingen. De Voorzitter zegt, dat men zich in dezen tot het polderbestuur moet rich ten. Deze kwestie hoort in den raad niet thuis. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten. I)E K.L.M. OPNIEUW GETROFFEN. Twaalf passagiers en twee leden van de bemanning omgekomen. Wederom is de K.L.M. gelrottcn door een ontzettende ramp, waarbij veertien inenschenlevens te betreu ren zijn, zooals wij in het kort nog in ons vorig nummer konden mel- den. Hel Douglasvliegtuig de „Lijster is Woensdagmorgen omstreeks 10 uur, enkele oogenblikken na den start, op één mijl afstand van het Engelschë vliegveld Croydon neer gestort en in brand gevlogen. Van de 17 inzittenden (dertien passagiers en vier leden der bemanning, kwa men twaalf passagiers om het le ven; vijf werden gewond naar het ziekenhuis gebracht. Twee leden van de bemanning werden gedood, al leen de stewardes werd licht ge wond. Om hel leven kwamen de piloot L. Hautzmayer en de mecanicien J. Ver kerk. Voorts de heer en mevrouw Hoene, Polen, Mej. Lipsy, Zuid- Af ri ka, Baron von Hohenberg, Duitschland, de heer Merser, Duitsch- land, ir. A. van Donkelaer, Nederland, de heer Vigelius, Finland, de heer Dickson, Zweden, Admiraal Lind- man, Zweden, Don De La Cierva, Spanje de heer Stemp, onbekend, de heer Pearson, Engeland. Gewond werdenP. van Bemmel, telegrafist, Schubach, Duitcher, Hilda Bongertman, stewardess. Hoe het gebeurde. Het K.L.M.-vliegtuig moest wegens den zwaren mist blind starten, n ma noeuvre die wel meer voorkomt bij mistig weer. Kort na het vertrek van het vliegtuig heeft dit blijkbaar om onbekende redenen een scherpe bocht naar links gemaakt van omstreeks 90 graden uit den oorspronkelijken koers en is daarbij in aanraking ge komen met het dak van twee huizen, waarna het toestel in brand vloog. Het huis, waarop het toestel lag brandde geheel af. Het toestel viel van het dak, kantelde en sloeg den top van een grooten boom af. De brand nam onmiddellijk een grooten omvang aan, waarschijnlijk doordat de benzinetanks in brand vlogen en het vliegtuig bij het vertrek een groote lading benzine aan boord had. De brandweer stond voor een wan hopige en vrijwel onuitvoerbare taak, het vuur laaide met ontembare kracht omhoog en zoo wild schoten de vlam men uit, dat het onmogelijk was dicht bij de vuurzee te komen. De dooden en gewonden, die dooi den schok van de botsing met de ge vels der huizen uit het toestel geslin gerd waren, lagen in verschillende tuinen in de omgeving. Voor de ge wonden is dit, voor zoover zij latei- niet zijn overleden, de redding ge weest. Geruimen tijd woedde 't vuur, zoodat het lang duurde voordat men bij het wrak van het toestel kon ko men. Een der vleugels van de Lijster, totaal vernield en verwrongen, hing aan een hoek van het dak van een leegstaand huis, waarmede 'l toestel in botsing was gekomen. De andere vleugel lag op den weg. De fuselage van het toestel lag zwart geblakerd en rockend in de vlammen. Het bleek, dat na de botsing de ma chine niet alleen in brand gevlogen was, maar ook gedeeltelijk in stukken gevallen was. Een der vleugels viel midden op den weg, terwijl de andere tegen den zijgevel van een der huizen aangedrukt werd. Stukken van de ma chine lagen verspreid over de tuinen. Het was een ontzettend tooneel van verwoesting. Het duurde uren alvorens de brand weer de vlammen meester werd. De gewonden. Mej. H. Bongertman, de stewardess, die er met lichte verwondingen af kwam, is bij de botsing van het toe stel tegen de huizen, waarop het ge vallen is, door een of andere opening naar buiten geslingerd. Zij heeft geen ledematen gebroken en ook geen in wendige kneuzingen bekomen; alleen heeft zij eenige schrammen opgeloo- pen. Zij is in het Purley Cottage Hos pital opgenomen. De catastrophe heeft zóó snel plaats gegrepen, dat zij niet kon zeggen hoe het ongeluk gebeurd is. Ook de Duitsehe passagier Schu bach werd slechts licht gewond. Erger is er evenwel de derde over levende, de marconist van Bemmel, aan toe. Zijn toestand is zoodanig dat voor het behoud van zijn leven moet worden gevreesd. De heeren Schubach en van Bemmel bevinden zich eveneens in het Purley Cottage Hospital. De oorzaak. Omtrent de oorzaak van het ont zettende ongeluk tast men nog in het duister. Het is vrijwel zeker, dat de machine bij den start niet zoo snel omhoog ging als gewoonlijk. Smirnoff die een onderzoek ter plaatse instelt, heeft medegedeeld, dat de staart van het toestel met de schutting van het vliegveld in aanraking is gekomen. Vervolgens had de machine den nok van een achter.deze schutting staand huis geraakt, waardoor het uit zijn positie werd geslagen en na aan den overkant tegen een telefoonpaal te zijn gebotst, was het vliegtuig op het dak van twee in de nabijheid staande hui zen gestort. Men overweegt of de blind-start- techniek (het opstijgen langs een wit te tegelhaan om houvast te hebben bij den aanloop) gevaarlijk is en moet worden veranderd. Tol nu toe is deze zeer normale handeling steeds met succes verloopen. De verslagenheid in den lande is zeer gj'öot, vooral op Schiphol, waar zoodra het rampzalige nieuws werd vernomen, de vlag ten teeken van rouw halfstok werd geheschen. De Engelsche minister van Lucht vaart zond aan dr. Colijn het volgen de telegram: „Ik ben diep getroffen bij het ver nemen van het betreurenswaardig ongeluk, dat de K.L.M. op Croydon getroffen heeft. U gelieve mijn op rechte deelneming te aanvaarden". Ook de K.L.M. mocht van talrijke zijden bewijzen van deelneming ont vangen. DRAISMA-van-VALKENBÜRG 'Sr. e A .i LEVER ^"ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 cl* DUITSCHLAND WIL KOLONIëN. Bij het eeuwfeest van de ver- eeniging voor geografie en statistiek heeft dr. Schacht te Frankfort a.d. Main een rede gehouten, waarin hij o.m. Duitschlands behoefte aan koloniën opnieuw naar voren bracht. Wij moeten steeds weer tot onze bevreemding constateeien, aldus Schacht, dat groote deelen van het buitenland ons lielst als buiten staanders, onbekwaam om te onder handelen, willen voorstellen, maar dat zij zich nooit de moeite geven, na te gaan, waar eigenlijk deze, hun blijkbaar zoo vreemd lijkende geestesgesteldheid van Duitschland vandaan komt. De reden is eenvoudig: Wij zijn een land, dat op een te geringe oppervlakte een tè groote bevolking heeft en dit feit drukt op ons als een berg. DE MOORD OP GUSTLOFF. In het proces tegen David Frank furter, den moordenaar van den nationaal-socialist Wilhelm Gustloff, dat te Bern voor de rechtbank is begonnen, ht eft de procureur- generaal de volgende conclusies ingediend David Frankfurter moet schuldig worden geacht aan den moord op Wilhelm Gustloff en gestraft wor den met 18 jaar opsluiting, met ontzegging van nurgerrechten en na het uitzitten van den straftijd levenslange verbanning. Voorts zal de verdachte de schade, welke door den moord is aangericht, hebben te vergoeden. Uit de verklaringen bleek, dat de beklaagde oorspronkelijk het plan had gekoesterd, een aanslag te plegen op Hitler, Goering of Goebbels, doch hij had weldra ingezien, dat het onmogelijk was een dergelijk plan te. volvoeren Bovendien vreesde hij, dat een dergelijke aanslag tot gevolg zou hebben, dat de joden-vervolging in Duitschland nog zou toenemen. Het schijnt, dat Frankfurter onder invloed van een psychische depressie en uit haat tegen het nationaal socialistisch regiem in Duitschland den moord op Wilhelm Gustloff heeft gepleegd. BEMIDDELINGSPOGINGEN. 7er ontbinding uan den Spaauschen strijd. De regeeringen van Engeland en Frankrijk hebben gelijktijdig een communiqué geplubiceerd, waarin zij mededeelen, aan Duitschland, Italië, Portugal en sovjet Rusland te hebben verzocht zich aan te sluiten bij haar pogingen, om een plebisciet in Spanje mogelijk te maken, opdat een einde komt aan den gewapenden strijd aldaar. DE TOESTAND VAN Z. H. DEN PAUS. De gezondheidstoestand van den H. Vader is zeer goed. Z.H. heelt zijn lijfarts, professor Milani, be loofd, dat hij tot Kerstmis rust zal houden, daar hij zelf inziet, dat rust hem goed zal doen. De wereldjamboree 1937. Het bestuur van De Katholieke verkenners hee t zich tot den hoold verkenner staatsraad .1. J. Ram bonnet gewend, en daarbij het standpunt van De Katholieke ver kenners inzake de organisatie van de Wereldjamboree kenbaar ge maakt. De Katholieke verkenners hebben uitdrukkelijk geweigerd langer de medeverantwoordelijk!!» id voor de organisatie van de jamboree te dragen, indien in die organisatie geen principieele wijziging komt. Dat hiermede nog geen volledig stopzetten van de deelneming aan de voorbereidende werkzaamheden van de Wereldjamboree is gepaard gegaan, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de mini-ter van onderwijskunsten en wetenschappen inmiddels in overleg is getreden met de bij de o-ganisatie van de jamboree betrokken instanties. Nederland op de Parijsche tentoonstelling. Te Parij; heeft op het terrein va de Nederiandsche afdeeling van tentoonstelling van kunst entechnit in het moderne leven, welke exp silie in Mei 1937 te Parijs geopei zal worden, de plechtigheid van eerste steenlegging van het Nede landsche paviljoen plaats geha door onzen gezant in Frankrijk, jh Loudon. SPRANG. De Sociale Studieclub van d< Chr. Besturenbond Sprang Cape kwam j.l. Woensdagavond in ve gadering bijeen. Na opening met 't lezen van een g deelte uit de H. Schrift en gebed, we; door dhr. C. Braspenning een onde werp ingeleid over »De roeping va de Kerk met betrekking tot h sociale leven.» Inleider behandelde achteree volgens: 1 Het wezen en de ve schijningsvorm van de Kerk; 2\V verstaan wij onder het sociale leve 3 Welke relatie is er tusschen Kerk en het sociale leven?; 4 C welke wijze kan de Kerk hetsocia leven beïnvloeden?; 5 Kan het s ciale leven op de Kerk inwerke b Enkele gegevens omtrent kerk lijke uitspraken op sociaal gebie Een flinke bespreking volgde deze inleiding. Besloten werd de volgende ve gadering D.V te houden op Maand 11 Januari 1937. De vergadering die een prell verloop had werd door den inleid met dankgebed gesloten. Zaterdagmiddag zal in deza van den Chr. Volksbond alhier ee groeps bestuursvergadering word gehouden van den Ned. Bond vi Chr. Fabrieks- en Transportarb ders, ter bespreking van hetcolle lief contract in de schoenindustr De Voorzitter van genoemden bon dhr. P. Strijbis Wzn., van Den Ha zal aanwezig zijn om een en ant betreffende bet contract toetelicbte Hierbij zijn betrokken de afde ling n Waalwijk, Sprang, Capel 'sGravemoer en Dongen. Predikbeurten Zondag 13 Dece ber 1936: Ned. Herv. Kerk. v.m. 9.30 uur n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n. 2.30 uur Candidaat Zwaan van En huizen. Vanwege de Christelijke Oran vereeniging ,,Het Drievoudig Snoe van Sprang-Capelle, werd j.l. Dondc dagavond in de zaal van den C Volksbond een Oranje-avond gehc den, waarbij een Oranjefilm werd v( toond, die in den vooravond ree tweemaal voor de schooljeugd werd c draaid, die onder leiding van het p( soneel de voorstellingen bijwoonde. Des avonds reeds lang voor den aa vang was de zaal tot in alle hoek gevuld: vele belangstellenden moest dan ook worden teleurgesteld. Te ca. 8 uur opende de voorzit: van ,,Het Drievoudig Snoer", de he K. Alblas, de bijeenkomst met het i zen van een gedeelte uit Gods Woo en gebed, waarna hij een kort openinc woord sprak, waarin hij allen welke heette en verder wees op de welda die wij als volk in het Huis van Orai bezitten. Na het zingen van den „Feestzan van dhr. A. C. v. d. Heijden, werd enkele prachtige films vertoond, die len op de Oranje's betrekking hadd en waarin beelden werden vertooi uit het leven van H. K. H. Prinses j liana, o.a. van de feestelijkheden bij verloving van H.K.H. Prinses Julia en Z.D.H. Prins Bernhard te D Haag, Amsterdam en Rotterdam, i opening van de Staten Generaal enz Staande werd hierna een twee! coupletten van het Wilhelmus gezo gen. De avond werd verder gevuld n zang en voordracht, waarbij zich dames M. v. d. Hoven, J. de Jong A. Timmermans bijzonder verdiens lijk maakten. Het optreden van het „Koortje \i

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6