S. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE GOUDEN BRUG .nOORDBRABAHD" 6EZEUI8E FEESTDAfill UOOHDfiHES. NIEUWJAARSWENSEN Vóór 1 Januari. T. I. RIJKERS MODES - 'sGRMLLE Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. Nederland in de Bruidsdagen. FEUILLETON RUMMER 101. ZATERDAG 19 DECEMBER 1936. 59e JAARGANG. WOï gesl en 6t Vouy id, h afgel is ui id. de b ;n W( I ufw rwor roo gew( Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Vandaag, Zaterdag, zul'en de in woners der residentie de Kroon prinses en haar a.s. gemaal toejui chen en bejubelen als bruidspaar, wanneer zij op het Haagsche stad huis officieel hun besluit zullen hebben beteekend om met elkaar een verbintenis voor het leven aan te gaan. En wij, overige Nederlan ders, zullen mede blijde zijn en verheugd. Onze sympathie zal uit gaan naar de beminde prinses en dankbaar zullen we den jongen prins uit den vreemde gedenken, die een der onzen is willen worden om haar gelukkig te maken, die uit plicht en roeping, uit liefde bovenal, ééns als de Voorzienigheid het zóó heeft bestemd ons volk zal be sturen met de vaste hand harer vaderen, die nooit gekneld heelt, maar onze vrijheid door haar ver bondenheid tot een zegen wist te maken. De komende weken zullen voor de jeugdige vorstenkinderen hoogte punten vormen van persoonlijk ge luk. een geluk, waarin we als volk willen deelen, om het des te schoo ner en te rijker te maken voor het bruidspaar. De bruidstijd van Juliana en Bernhard zal mede onze bruids tijd zijn, d.w.z door ons meebeleefd. Hun portret zullen we een eereplaats geven in onze huiskamer, onze straten zu len we versieren, het groen der hope zullen we buiten hangen met het rood onzer liefde zullen we het doorweven. We gaan lichten uitzetten en hoopen stapelen voor onze vreugdevuren, opdat straks een warme gloed zal waaien over de door ons geschapen zee van lichtende blijheid. In Juliana bezit ons volk Gods gelaten verwachting in Oranje. Hij ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 52. Zoo'n regenboog heeft in mijn cog iets verzoenends, wanneer na druilerig en triest regenweer de zon hem in lichtende kleuren aan den he mel toovert. Dan lijkt hij het symbool van een brug. Een brug tusschen hemel en aarde, tusschen God en de menschen. Geschapen door een goddelijke macht voor de lijdende, dwalende creaturen, opdat dezen daarlangs den weg zullen vinden uit de diepte, de kleinzieligheid en de zonde naar het hoogere, de ruimte en de reinheid. Wonderlijk, zooals u dat ver klaart, Renate Lien.... zegt Margot met stralende oogen. Ach. Renate breidt onwille keurig haar armen uit,ik zou daarmee ook zoo graag m'n steentje willen bijdragen tot het prediken van het evangelie der naastenliefde. Wij moeten God's voorbeeld volgen en bruggenbouwers onder elkaar zijn Niet den staf breken over het vergrijp van onze naasten en niet uitsluiten heeft cns Vorstenhuis, waarmede wij door een eeuwenoude geschiede nis zijn verbonden, Zijn teistering niet onthouden, maar daarom juist moge we in Oranje God's liefde onderstellen. Teisteren is louteren, teisteren is de hoop en de verwach ting drukken om de genegenheid te vergrooten. Zouden we onzen per soon óóit zóó innig met Oranje hebben verbonden gehouden nu nog, nu een wereld al jaren kraakt van ellendeen wanhoop wanneer we ons niet meermalen bang te moede hadden gevoeld inzake het Huis onzer vorsten? In een ontwrichte wereld,waarin mannen van allen rang en stand en van verschillende gezindten hebben gefaald tot koningen, keizers en presidenten toe werd ons een vredespad gelaten, waarlangs we in een nog betrekkelijke mate van welvaart werden geleid door twee vrouwen die dooi haar persoon lijkheid alleen reeds, alle opkomende bitterheid hebben verzoet in het gemoed van haar onderdanen. En thans rijst de hoop, dat in deze vrouwen ons niet de laatste der zegeningen van Oranje werden ge schonken Nóg is er leven in den stam der Oranjes en straks zal deze weer botten en in nieuwe twijgen God geve het groenen, middels de jonge loot, welken op den ouden stam wordt geënt. Daarom is er vreugde en blijd schap in ons volk. Het huwelijk, dat komen gaat. wekt geheel nieuw perspectief n«ar goed oud model, voor heel de natie; voor Nederland en Oranje. En dóórom ook mogen we zeggen, dat »wij», van de boorden van Dollard tot Schelde, dat »wij» in de bruidsdagen verkeeren. Maar niet zullen we vergeten, dat de dag van den 19en December naast en boven alles uit het feest hen allen, die gefaald hebben om dui zend en een redenEn daar, waar de zonde een kloof heeft geschapen, waarin het onrecht als een breede, scheidende stroom tusschen de men schen bruist, daar moeten we een gouden brug slaan, die den eenen oever met den anderen verbindt.... Dan zal ook de een den ander ver heffen tot ver boven zijn tegenwoor dig bestaan De korte pauze, welke op deze w'oor- den volgt, is van een zeldzaam ver wachtend zwijgen. Als Margot het gesprek weer wil opvatten, wordt de deur van de huiskamer geopend AchHeb je bezoek. Verrassing twijfel en teleurstelling lig gen in deze woorden van Sylvester Vonberg, die aarzelend in de deur opening blijft staan. Renate treedt haastig op hem toe en neemt zijn hand. Ja en allerprettigst bezoek zelfs.kom maar binnen. Margot heeft zich omgekeerd. Zij is plotseling doodsbleek geworden. Daar zij echter met haar rug naar het raam staat, ontgaat Renate haar ver anderde gelaatsuitdrukking, welke nu slechts een schier verbijsterende vij andigheid verraadt. Dit is Freiherr von Berg, tijde lijk mijn gast in de Lantaarn.... en dit, beste Sylvester, is Margot Sellert van het Munchener Kleintooneel, ■d be ischikt w. er d wor^ ehaald sonen. letter van de vorstelijke bruid en haar aanslaanden'^prins gemaal is,die uil de wetenschap van de oprechtheid hunner persoonlijke liefde voor el kaar, de verwachting putten, dat ze samen en mèt ons volk jaren van groot menschelijk geluk tegemoet gaan. Dat deze verwachting niet moge beschaamd worden,dóórvoor bidden we thans allen. En daartoe maken we vandaag voornemens van trouw en aan. hankelijkheid. De zon van geluk, die heden voor twee vorstenkinderen straalt, zal niet altijd op dezelfde hoogte kunnen blijven. Soms zal ze schuil gaan achter wolken en mis schien zal ze een enkele maal ver dwenen lijken. Dan moeten wij voor de warmte zorgen, welke het leven behoeft. Een warmte, welke tenslotte de somberste wolk doet verdrogen. Plaats zal er dan weer wezen voor de zon. Laat ons heden blij zijn om wat is en wat klaart in hei verschiet. Laten we het vorstelijk bruidspaar door een eerepoort van liefde ver- EEN POLIS LEVENSVERZEKERING welkomen in de feestzaal van ons hart. En ze daar twee zetels geven. God verankere er deze zetels, opdat tot in lengte van jaren de heilzame verbondenheid verzekerd worde van ons volk en Oranje. Heil het Bruidspaar 1 Overal wordt propaganda gevoerd voor de versterking der Katholieke Staatspartij onder de leuze: Vóór 1 Januari 1UU.UUU leden. Ook onze en omliggende gemeen ten zullen daarvan nun contingent moeten leveren, en het iskorluagl Er zijn er nog velen, ook vrouwen, die lid moeten en kunnen zijn van de Katholieke Slaaispaitij en door te stemmen op de katholieke lijst, ook doen wat in hun vermogen is voor de katholieke zaak. Geen katholiek mag buiten de Staatspartij blijven. Gebrek aan uelangslelling voor 't katholieke polilieke leven is vooral in onzen tijd van een katholiek niel te begrijpen. Iedereen kiest thans partij en bepaalt zijn standpunt. Zonden de katholieken daarin achter blijven? Ook in onze provincie zien wij op het oogenblik een scheiding der geesten, zooals niemand van ons die ooit heelt beleefd. De verkiezing van Provinciale Staten van het vorig jaar heeft dat duidelijk gemaakt aan hen die 't nog niet wisten. Maar wij hebben geen reden om pessimistisch te zijn. Hoe meer katholieken zich in de Kath. Staatspartij aaneensluiten hoe gemakkelijker voor haar de gioote strijd het volgend jaar zal worden Lalen wij, katholieken, toch onze uiterste kracht inspannen om in ons land de goede beginselen te dienen en te propageeren. Doen wij allen het onze opdat ons land een nalie blijve waar orde heerscht, waar een groot deel van Europa een schrikbeeld is van ver stelt Renate beiden aan elkaar voor en haastig laat zij erop volgen: Mis schien ken je juffrouw Sellert al als actrice Natuurlijk.... stamelt hij, ik herinner medat wil zeggen. Renate ontwaart de hulpeloosheid van zijn blik, welke zeldzaam verle gen en met iets van een pijnlijk drin gende smeekbede op de zwijgend af wachtende actrice gericht blijtt. Daar door dringt het pas nu tot haar door, dat de aanwezigheid van Margot Sel lert volkomen in strijd is met hun stilzwijgende overeenkomst om nie mand tol de Lantaarn toe te lalen. Maar deze aarzeling duurt slechts kort. Er is nu toch niets meer aan te veranderen. Het beste is, dat Sylves ter uit den nood een deugd maakt en zich langzamerhand weer aan de bui tenwereld tracht te wennen. Dat kan toch zoo moeilijk niet zijn voor iemand, die zich door liefde gesterkt weet. Het tweetal, dat zelf al te zeer door het verrassende van deze ontmoeting in beslag is genomen, heeft haar voor bijgaande verlegenheid in 't geheel niet bemerkt. Houd jij juffrouw Sellert zoo lang gezelschap, dan kan ik me even van m'n huivrouweljjke plichten kwij ten, zegt Renate, op hetzelfde oogen blik reeds de kamer verlatend. Tusschen de beide achterblijvendën U kunt zelf de vele a.s. feestdagen veraangenamen door niet steeds met hetzelfde hoedje te lopen, dat mis schien verregend is of hij Uw kleding niet meer staat. VOOR niet minder maar ook niet meer dan EEN GULDEN het allernieuwste model bij Een klein berichtje en wij zijn hij U. Onze eerste daad is daarvoor lid te worden van de partij, die afge. vaardigden kiest die pal staan voor den grooten strijd om de beginselen. Geeft U op als lid uóór 1 Januari, dan hebt ge nog medezeggingschap bij de vaststelling der eandidaten- lijslen voor de gewichtige verkie zingen van 1937. Maar zooals dikwijls komt het berouw te laat. Als de stemming daar is, dan beklaagt men zich over dit of dat, maar dan is het te laat. Was men tijdig lid der Staatspartij geworden,dan had menlijdig kunnen spreken en z n invloed'aanwenden. Dus in elk geval lid vóór 1 Januari. Een sterke katholieke Staatspartij, een sterke katholieke kamerfractie is een katholiek belang, maar ook een algemeen landsbelang. ad 0.50 (dubbele kolom 1.— ook voor clubs en vereenigingen. De nieuwjaarswenschen in DIT blad geven U de beste gelegenheid vrien den, bekenden en klanten in Waal wijk, de Langstraat en Omgeving te bereiken. Opgeven aan 't bureau of onze col porteurs. heerscht seconden lang zwijgen, een ruwe, pulseerende stilte, die als een onzichtbaar monster op den loer ligt. Tenslotte is 't de vrouw, die de span ning verbreekt. Freiherr von Berg, zegt zij lang zaam en op elk woord de klemtoon leggend, dat is wel een zeer brutaal stukje, dat je je daar veroorlooft Zwijg. valt de man haar in de rede. Zijn stem klinkt heesch. In zijn blik ligt slechts angst te lezen. In kleine druppels parelt het zweet op zijn voorhoofd. De schijn is tegen me, ik weet het, maar wat jij op het oogsn- blik denkt, dat is niet waar.... Alles is heel anders dan je veronderstelt Geloof me Geen woord geloof ik van het geen je zegt! Margot's zachte stem klinkt thans vlijmscherp. Hij krimpt ineen. Ik kan je dat alles nu niet direct verklaren.... zoo in" een paar minuten. Ik ben ook absoluut niet nieuws gierig naar de laatste heldendaad van Sylvester Vonberg, geeft zij op snij dend koelen toon ten antwoord. Een laatste poging waagt hij tegen haar ijzig verzet, als hij bedelt: Toe verraad me niet Om Margot's expressieven mond ligt een trek van grenzen'.ooze minach ting: Wees maar niet bang ridder van de droevige figuur.... Aanbren gen ligt niet in m'n aard.... Boven dien moet ieder voor zichzelf maar uitmaken, wat hij aan je heeft duidelijker gezegd: zich door jou la ten beetnemen.... Maar Renate Lien is toch eigenlijk veel te goed voor iemand als jij..dat mag toch niet.... Daar zij een oogenblik aarzelt, neemt Sylvester Vonberg onmiddel lijk het woord over. Bijna smeekend tracht hij haar te overtuigen van zijn goede bedoelingen: Zij is de verpersoonlijkheid van alles wat rein en edel isde mcnsch geworden goedheid Aan haar heb ik m'n leven te dan kenallesAch, dat kan jij immers niet weten. Maar dit zweer ik je: Als ik ooit slecht geweest ben, dan nooit tegenover deze vrouw. Haar wil ik dienen. Zoo eerlijk vervuld ben ik van Houd me ten goede, dat ik ten opzichte van je eerlijke gezindheid eenige twijfel koester, zegt Margot nuchter, een twijfel, die me, m'n eigen ervaringen in aanmerking genomen, niet geheel misplaatst lijkt.... Bo vendien is er een kinderlijke naïviteit voor noodig om te verwachten, dat iemand als jij nog op het rechte pad kan worden teruggebrachtzelfs niet door deze, werkelijk bijzondere vrouw.Enfin, daar zullen we maar over zwijgen. Zooals ik al zei, ik zal de dingen hier op hun beloop laten, maar de duidelijke wenk van het noodlot, welke deze onvervvach'e ontmoeting heeft gekenmerkt, mogen we toch niet negeeren (Wordt vervolgd.) van het Zuiden, Waalwybsclic en Langstraatsebe ('onraiil, GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN. wildei ing.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1