DE DON BOSGD-SGHOOL VOOR B.L.O. Zaterdag 19 December 1936 No 101 De Echo van het Zuiden Tweede Blad OFFICIEELE OPENING TE WAALWIJK. In tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten heeft Woensdagmiddag ten ge meentehuize te Waalwijk de officieele opening plaats gehad van de Don Bosco- School, de onderwijsinrich ting voor Buitengewoon Lager Onderwijs. In de Raadszaal van het Waalwijk- sche gemeentehuis hadden zich om 3 uur talrijke genoodigden verzameld, o.w. wij opmerkten den HoogEerw. heer Mgr. Goorts, Bisschoppelijk in specteur van het K. O. in het bisdom 's-Hertogenbosch, den heer dr. A. van Voorthuijsen, Rijksinspecteur van het B.L.O. uit Utrecht, de Z.Eerw. heer pastoor H. Heezemans, voorzitter van het Schoolbestuur, en de heeren Drs. de Vries en J. van Iersel, leden, pastoor Kemps en pastoor van Erp, de Wel- eerw. heeren v. d. Bult en de kapelaans van de St. Jan-parochie, Burgemeester Moonen, de wethouders Eibers en Smolders en den gemeente-secretaris J. van Mierlo, de Burgemeesters Mal- lens uit Kaatsheuvel, Dekkers uit Was pik, Mr. v. d. Heijden uit Drunen, al of niet met hun wethouders en gemeen te-secretarissen, den heer v. d. Waer- den, lid van de commissie vai) toezicht op het L. O. te Waalwijk, architect Nijsten, aannemer Aarts, het onderwij zend personeel van de Don Bosco- School, de hoofden van de Waalwijk- sche scholen en andere B.L.O. scholen uit den lande. Rede van pastoor Heezemans. De Z.Eerw. heer Pastoor H. Heeze mans, die als voorzitter van het school bestuur de bijeenkomst opende en leid de, begon met een hartelijk welkom toe te roepen aan de aanwezigen en hen te danken voor hun opkomst, welke woor den men, aldus spr., niet beschouwen moet als een gelegenheidscompliment of een zinloos iets. U houdt het mij ten goede als ik geen namen noem, zoo zegt spr. Eén naam wil ik echter noemen, namelijk van dr. A. van Voorthuyzen, onzen arbeidzamen in specteur, aan wiens voortvarendheid en ijver het grootendeels te danken is, dat te Waalwijk een B.L.O.-school kon worden opgericht. Met dankbaar heid zij dit vermeld. Zijn aanwezigheid is ons daarom ook dubbel aangenaam. Op 1 Mei van dit jaar waren we in deze zelfde zaal vergaderd om te be spreken of en hoe een streekschool voor Buitengewoon Lager Onderwijs voor Waalwijk mogelijk zou wezen. Het ging voornamelijk om de vraag, wat we zouden kunnen doen voor de kinderen, voor wie het gewone la ger onderwijs niet geschikt is en het gevaar bestaat, dat zij mislukke lingen worden in de maatschappij. Van dergelijke kinderen bestaan er vele tientallen. Als de laatste onder zoekingen ons niet bedriegen over schrijdt hun aantal in deze streek niet onaanzienlijk de honderd. Spr. brengt dan namens het school bestuur dank voor den moreelen en fi- nantiëelen steun, welke op loyale wijze gegeven werd door B. en W. van Waalwijk. Dank ook voor de toezeg ging tot medewerking van de gemeen tebesturen van Drunen, Waspik. Loon- op-Zand en Sprang-Capelle. Hierdoor is het schoolbestuur in zijn pogingen geslaagd en kon het de finan- cieele uitgaven volkomen verantwoord achten. Het stemt spr. dan ook tot groote vreugde thans de Don Bosco- School den aanwezigen te kunnen voorstellen. Vervolgens deelt spr. mede, dat be richt van verhindering werd gezonden door de heeren van Dooren en van Loon, leden van het schoolbestuur, van den heer Rijken uit Vrijhoeve-Capelle, pastoor Schoenmakers, Biss. inspec teur van 't dekenaat uit Loon-op-Zand en Mej. Jansen, Deze drie laatsten uitten in hun schrijven de beste wen- schen voor het welslagen van de mooie onderneming. Onder leiding van architect Nijsten uit Den Bosch, is door aannemer Aarts te Waalwijk het heerenhuis, dat het kerkbestuur ter beschikking stelde, om gebouwd tot een school, welke plaats biedt voor nagenoeg 100 kinderen. Het oordeel over de inrichting laat spr. zonder bezorgdheid over aan de aan wezigen, die straks een kijkje in het gebouw zullen gaan nemen. Het schoolbestuur was zoo geluk kig tot hoofd der school den heer C. van Roy te kunnen benoemen, die ter zijde wordt gestaan door den heer H. de Valk, die vele jaren te Groesbeek aan de B.L.O.-school verbonden was, terwijl mej. Christ zich aanbood voor- loopig als volontaire behulpzaam bij het onderwijs te zijn. De heer van Roy, die gedurende 5 jaren hoofd van de B.L.O.-school te Helmond was, docent aan de R. K. Leergangen is, practisch en theoretisch buitengewoon onderlegd is en om zijn groote deskundigheid in vakkringen in hoog aanzien staat, aan hem is de ont wikkeling van de Don Bosco-school zeer goed toevertrouwd. Met klem en aandrang beveelt spr. dan de B.L.O.-school te Waalwijk in aller steun en sympathie aan. Het aan tal leerlingen zal, al werd het volgens de wet vereischte minimum bereikt, liefst zoo sterk en snel mogelijk moeten groeien om de kosten, die de gemeen ten per leerling moeten bijdragen, zoo veel mogelijk te drukken. Wanneer de school goed bezet is, dan is de subsi die per kind volgens spr. zoo gering, dat men omwille van de financieele las ten den steun aan een zoo mooie on derwijsinstelling niet kan weigeren. Binnenkort zal de heer van Roy tezamen met dr. Meijknecht, den be kenden psychiater uit Tilburg, het onderzoek van leerlingen, die voor de B.L.O.-school in aanmerking ko men, verrichten. Spr. vertrouwt er op, dat overal van de zijde van het onderwijzend personeel der verschil lende scholen de grootst mogelijke medewerking zal worden geschon ken. Namens het schoolbestuur verklaar de spr. de Don Bosco-school voor ge opend en hoopte dat Gods onmisbare zegen overvloedig zou nederdalen op de nieuwe inrichting, tot Zijne eer, tot nut van de heele gemeenschap en tot heil en zegen van het geestelijk minder bedeelde kind. VERHUIZEN. We zouden gaan verhuizen. Wat hadden we er naar verlangd. De dagen schenen niet voorbij te gaan. Maar eindelijk was het Maandagavond. Alles was ingepakt, de kleden waren van de vloer, de schilderijen waren van de muur, kortom alles was hol en kaal, maar morgen zou het nog erger worden. We lagen de hele nacht wak ker. Eindeloos scheen de nacht te du ren. Gelukkig brak de nieuwe dag aan en week de duisternis. Om half zeven stonden we op, en kleedden we ons vlug aan. We waren nauwelijks klaar of daar reden twee verhuis-auto's. We dachten dat ze hier heen zouden komen, maar ze reden de andere kant op. Maar er stond Dordrecht op. Ik vloog naar boven, doch ik zag ze na tuurlijk niet meer. Toen maar weer naar beneden, en huiten kijken. Ner gens zagen we ze meer. „Ze waren toch uit Dordrecht en het waren de verhuisauto's", zeiden we. Daar kwa men ze weer aan. En, jawel hoor! Zt waren het. Ze waren verkeerd gere den. Het inladen begon. Maai- we moesten, jammer genoeg, 's morgens naar school, dus zagen we er weinig van. Maar we hebben toen niet al te hard gewerkt. Het was toch voor het laatst. Eindelijk ging de school uit. Een auto was al helemaal vol. 's Middags We zien op de foto v.l.n.r.: de heer C. J. van Roy (Hoofd der School); Mgr. Goorts, Bisschoppelijk Inspecteur bij het lager onderwijs; Dr. A. van Voorthuysen, Rijks-inspecteur van 't B.L.O.; architect Nijsten, Burgemeester Moonen en Pastoor H. Heezemans, Voorzitter van de school. Toespraak Burgemeester Moonen. Burgemeester Moonen memoreerde het feit, dat in 1929 reeds plannen tot oprichting van een B.L.O.-school te Waalwijk waren genomen, die echter mede onder den druk van financieele omstandigheden vertraging ondervon den en tenslotte bleven rusten. Pastoor Heezemans heeft zich hier door niet laten intimideeren en toonde als voorzitter van het kerkbestuur een elan, dat de bewondering van velen wekte, o.a. ook van het dagelijksch be stuur van de gemeente Waalwijk. Spr. brengt pastoor Heezemans daarvoor dan ook warme hulde, terwijl spr. de verzekering geven kan, dat B. en W. gaarne hun medewerking verleenden omwille van de groote belangen, die bij de oprichting van een B.L.O.-school waren betrokken. B. en W. koesterden de hoop, dat de leerlingen, die deze school zouden verlaten, zelfstandig door het leven zouden kunnen gaan, waarmede een groot sociaal belang zou zijn gediend. Het was een groote verrassing later van den heer v. Roy te vernemen, dat van de 18 leerlingen, die de B.L.O.- school te Helmond verlieten er 15 in de industrie werden opgenomen, terwijl zelfs aan hen de voorkeur werd gege ven boven de leerlingen, die het ge woon lager onderwijs hadden genoten. Om al deze redenen mag de nieuwe B.L.O.-school voor onze en de omlig gende gemeenten een zegen genoemd worden. Namens het gemeentebestuur van Waalwijk dankt spr. de oprichters voor hun ijver, welke tot een gunstig resultaat mocht leiden. Moge de Don Bosco-school den steun en sympathie verkrijgen van al len, wier persoonlijke of ambtelijke be langen met de ontwikkeling er van nauw betrokken zijn, opdat de gunstige invloed van de nieuwe inrichting zich nog in wijdere omgeving moge uit strekken. Dr. v. Voorthuysen spreekt. De heer dr. A. v. Voorthuysen, rijks inspecteur van het B.L.O., uit Utrecht verheugde zich er over, dat de plan nen, welke op 1 Mei werden bespro ken, tot een gunstig resultaat hebben geleid en dat spr., die binnen enkele maanden geen inspecteur meer zal zijn, thans nog bij de opening van de Waal- wijksche B.L.O.-school tegenwoordig kan zijn. hoefden we niet naar school. Want dan gingen we weg. Tegen half dr'.e was alles klaar, en reden de auto's weg. Maar om kwart voor 3 kwam een andere, een gewone personenauto voor. We stapten in en reden weg. Het was ons weer die dag. Op de weg in de polder naar Kei- zersveer vlogen modderspatten tegen de voorruit en de zijden van de auto aan. In Dordrecht kon de chauffeur de weg niet vinden. Maar daar reed nog een van de verhuisauto's, en die reden we achterna. Toen we er waren inspecteerden we eerst het huis, en toen gingen we op straat kijken. Een buurjongetje sloot direct vriendschap met mijn broertje en ging stilletjes met hem de stad in. 's Avonds gingen we nog bezoek afleggen, en toen we voor het huis kwamen konden we er niet in. We konden de sleutel niet meer draaien, zelfs er niet meer uit halen. Een buurman stond in zijn deur, en zag dat wij er niet in konden komen. Hij zei dat we maar bij hun zolang boven moesten gaan zitten, dan zou hij een smid gaan roepen. Die is over de schutting geklommen, en heeft een raam open gemaakt, en toen de deur. Toen kondén we er weer in. We lagen om half 12 pas in bed. En onze eerste nacht in Dordrecht begon. NELLY JUURSEMA, Nieuwstr. 77 Dordrecht. Het doet spr. voorts genoegen te kunnen mededeelen, dat in de provincie Noord-Brabant reeds voorzien is in het aantal B.L.O.-scholen, waarvan er op het oogenblik reeds 109 in den lande bestaan. Voornamelijk in het oostelijk gedeelte van Brabant heeft rector Goorts zijn sterke schouders gezet on der de pogingen, die werden aange wend om B.L.O.-scholen op te richten. In het land van Altena zal vermoede lijk een Christelijke B.L.O.-school wor den opgericht. Spr. brengt dan hartelijk dank aan pastoor Heezemans en drs. de Vries, voor het werk, dat zij deden om in de volkrijke buurt van deze streek een B. L. O.-school opgericht te krijgen Wijzend op het bijzondere kenmerk van een dergelijke school wijst spr. er op, dat dit de vrijheid is. Men behoeft zich niet zoo streng aan den rooster te houden, terwijl het leerplan soepeler kan worden toegepast. De heer van Roy voelt dit op de juiste manier aan. De taak van een onderwijzer B.L.O. is echter om die vrijheid ook moeilijker dan die van een leerkracht van een ge wone school. Hij behoort zich wegens de voort durende wisselingen steeds af te vra gen: „Wachter wat is er van dezen dag", terwijl hij tevens de noodige ac tiviteit en emotionaliteit moet bezitten. De heer van Roy heeft zijn taak in Hel mond zeer goed verricht. Onder zijn leiding zal ook de Waalwijksche school tot bloei komen. Spr. besluit met een hartelijke felici tatie en de beste wenschen voor de goede ontwikkeling van de nieuwe school. Toespraak Mgr. Goorts. De HoogEerw. heer Mgr. Goorts feliciteerde pastoor Heezemans met zijn succes. Maar spr. moest toch eigen lijk eerst zichzelf feliciteeren, want een jaar geleden op den derden Kerstdag stapten in den trein te Waalwijk pas- roor Heezemans en drs. de Vries, die naar Den Haag gingen pleiten voor het nijverheidsonderwijs. Spr. zat in de zelfde coupé en pratend over het on derwijs, heeft spr. er toen op gewezen, dat in Waalwijk nog de plannen voor B.L.O.-onderwijs lagen te wachten. Burgemeester Moonen zou in 1929 niets liever gehad hebben, dan dat toen reeds de school had kunnen op gericht worden. Aan hem heeft het niet gelegen, dat de plannen op het Nog een paar versjes van de St. Nicolaas-Kinderwedstrijd Eerste van Ria Dekkers uit de Baardwijkschestraat Zo gauw de Echo was gekomen, Hadden we 't grote nieuws vernomen om 'n prijsvraag op te lossen En zo ging ik dan aan 't vorsen, 't Viel mij in 't geheel niet mee Vooral die laatste nummer twee. Ik heb heel wat zuchten moeten slaken in de hoop een prijsje te maken, want de Echo die maakt geen verschil Laat 't gaan zoals 't wil. Vervolgens van Jasper Kuysten uit de Wagenstraat: Geachte Heer Redacteur, ik ben zo vrij. En zend de oplossingen der puzzles hierbij. Het was gewis geen lichte taak, Maar ik deed 't uitsluitend voor mijn vermaak. Bij d'eerste (om 't zo maar eens te zeggen) Moest mijn brein het er bijna bij afleggen. Ook de tweede opgaaf was heusch niet mis. En toch heb ik ze goed, als ik me niet vergis. Nu is het woord aan U, Mijnheer 'k Leg me bij Uw uitspraak neer. Maar hoe die ook zal mogen wezen, De „Echo", zullen wij blijven lezen doode spoor liepen. Spr. kan zich dan ook indenken, dat Burgemeester Moo nen thans zeer verheugd zal zijn. Vervolgens roemt spr. de stuwkracht van pastoor Heezemans en drs. de Vries, die in zulk een korte spanne tijds alles in orde kregen. Spr. biedt zijn hartelijke gelukwenschen aan voor het werk hier tot stand gebracht. Men vra- ge den zegen van O. L. Heer, opdat er ook rijke vruchten moge geplukt wor den. Gaarne onderstreepte spr. de woorden die waren gericht tot den heer van Roy, die ook onder sprekers in spectie heeft gestaan. Spr. hoopt op de medewerking van het onderwijzend personeel, de geeste lijkheid en de ouders van moeilijk lee- rende kinderen. Vervolgens voerde nog het woord de heer Christ, voorzitter van den R. K. Bond voor B. L. O. voor Nederland en België, uit Udenhout, die zijn geluk wenschen aanbood, den heer van Roy als een goede leerkracht prees en er op wees, dat er in den lande 37 katholieke inrichtingen voor B. L. O.-onderricht zijn. De drie vereenigingen voor Open baar, Christelijk en Katholiek B. L. O. die bestaan, werken steeds broederlijk samen in den geest van de grootste welwillendheid, hetgeen het heele B. L. O.-onderwijs ten goede is gekomen. Spr. eindigt met de beste wenscKen uit te spreken en hoopt op Góds zegen. Het groote belang van de streekschool. De heer C. van Roy, hoofd der nieu we Don Bosco-School, dankte voor de waardeerende woorden tot hem gericht en hield dan een belangrijke toespraak, welke we hier in zijn geheel laten vol gen en in de bijzondere aandacht van onze lezers aanbevelen, omdat hieruit blijke moge van welk een groote betee- kenis de B. L. O.-school voor moeilijk leerende kinderen is en hoe kortzichtig de ouders zijn, die weigeren hun kin deren naar de Don Bosco-school te sturen. Rede dhr. C. van Roy. Met de opening van de eerste streek school in Noord-Brabant voor Buiten gewoon Lager Onderwijs, is de Lang straat een inrichting rijker geworden. Een school, zooals er reeds in vele groote steden van ons land hun zegen rijken invloed doen gelden, en die door velen hier met groote belangstelling is tegemoet gezien om inrichting en werk wijze te kunnen gadeslaan. Deze werkwijze is zeer interessant; het zou me echter te ver voeren hierop in te gaan. Alleen wil ik wijzen op de resultaten, die bereikt kunnen worden. Wij weten allen, dat hier meisjes en jongens worden opgevoed, opgevoed in de ruimste beteekenis van 't woord, die minder zijn begaafd. En nu spreek ik uit ervaring, dat er, toen ik eenigen tijd geleden den stand opnam, na 5 jaar arbeiden, van de 18 jongens der B.L.O.-school te Helmond, die de school verlaten hadden, er 15 zijn, die in het particuliere bedrijf zijn opgenomen en onder dezelfde loon schaal werken als elke andere jongen. Het buitengewoon lager onderwijs kost geld, maar wat zal er van wor den, zonder deze speciale opleiding? Vervallen er dan niet velen ten laste van Rijk en Gemeente? Door deze meisjes en jongens in eene school op te nemen, wordt er te vens een weldaad gedaan aan de La gere School. En tenslotte van Adr. Kruyff, Nreuwstraat te Sprang: Hieronder volgt, geachte Redactie, de oplossing der puzzle op de pop- penrok. Ik wenscli U succes met Uwe actie en ben blij, dat het popje mijn aan dacht trok. Ik wacht met spanning op het resul taat en hoop op een prijsje uit Uwe hand, Ik zeg U, dat puzzlen altijd niet even gemakkelijk gaat, maar ik zette mij aan h"t werk met hand en tand. Na de pop komt thans de slang d'eerste dik en mollig, de laatste lang. 't Popje, toonbeeld van snoezigheid en ..gijn" de slang van grimmigheid en echt „venijn". Met moeite vond ik 't resultaat van deze 2de jeugdwedstrijd, en verklap U vast maar, dat ik een of ander prijsje verbeid op de slang tussen al de haken lees ik n.l.: „van den nood een deugd maken". En hiermede is het slot van deze welgeslaagde wedstrijd. We hopen dat een volgend maal weer heel veel kinderen zullen meedoen.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5