Plaatselijke Berichten. H.de Bont-v. Huiten Nieuws uit de Langstraat en Omgeving RSTMIS EN NIEUWJAAR. BURGERLIJKE STAND BUITENLAND. KERKNIEUWS. Heerenkleediog naar maat Bioscopen. DRUNEN aterdag 19 December 1936 No. 101 De Echo van het Zuiden Derde Blad BILJART-KAMPIOENSCHAP van Waalwijk en Omstreken. IN C A F „C I T Y" DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. RAAMSDONK. WASPIK. Marktberichten, Met het oog op de a.s. feestdagen ons blad als volgt verschijnen: In de Kerstweek EENMAAL, en J Woensdag (Donderdag) het uitge- eide Kerstnummer; advertenties wor- n ingewacht tot Woensdag 12 uur. In de week van Nieuwjaar DRIE TAL, en wel Dinsdag, Donderdag en aterdag. Advertenties worden kens ingewacht tot 9 uur op de ver- hijndagen. ADMINISTRATIE. R.K. Handelshoogeschool. Aan de R K. Handelshoogeschool, ogeschool voor economische en dale wetenschappen, slaagden ior 't propaedeutisch examen o.m. heer P. J. C. van Loon, te aalwijk en deheer AlbertTaminiau Tilburg. - Geslaagd voor het candidaats— amen in de economische en ciale wetenschappen de heer P. C. Vrinte, alhier. Herbenoeming Burgemeester. Met ingang van 22 Januari 1937 bij Kon. Besl. herbenoemd tot irgemeester van Woudrichem, de lelachtb. heer J. Jac. van der Lely. ijdragen Nationaal Huwelijks geschenk. Woensdagavond vergaderde ten meentehuize onder voorzitter- hap van den heer Jan Tielen, het omité tot inzameling van gelden s bijdrage in de aanbieding van'n ationaal Huwelijksgeschenk aan rinses Juliana en Piins Bernhard. Nadat de voorzitter de leden had elkom geheeten, verzocht hij den enningmeester den heer H. van 7ell verslag van de collecten van wijk comité's te willeji geven. Deze zijn als volgt V.m. Besoijen f 73 80 V.m. Baardwijk f 36.89 St. Antonius-parochie f 36.54 Centrum f222.66 entrum verdeeld als volgt aven—Markt Harkt—Hoek tationsstraat lr. v. Coothstr. ulianastraat f369.89 f 54.16 f 70.— f 32.71 f 65.78' f222.66 Hierbij moet nog gevoegd worden 2 aan vreemd geld, zoodat in Dtaal is gecollecteerd f371.89. Dit edrag verminderd met eenige kosten aan 't Provinciaal-Comité in Den osch opgezonden. Een en ander werd door de eeren Box en van Zeist nagezien n goedgekeurd, waarna de peuning- ueester met 'n hartelijk dankwoord verd gedtchargeei d. De voorzitter meende dat men evreden mocht zijn over het resul- aat, gezien de tijdsomstandigheden n de vrijwel d jgelijksche eollecten oor alle doeleinden. Hij bracht ank aan den burgemeester voor zijn nitiatief, aan de heeren-comité-leden oor hun bereidwilligheid om zitting e nemen in dit comité, zelf de ollecte op zich te nemen en zich aarvoor veel moeite te geven, oodat ook Waalwijk weer een oed figuur maakt, waarna hij het omité voor ont-bonden verklaarde n de vergadering sloot. A.s. Feesten. De gezamenlijke Oranje-comité's lebben alle inwoners uitgenood gd uorgen 19 December algemeen te vlaggen. Wij ondersteunen gaarne dit erzoek, temeer daar men dan kan nagaan, waar er nog een vlag ont breekt tegen den a.s. huwelijksdag. Het wijk-comité Putstraat— Groensteeg NieuwstraatHoek deelt ons mede dat het ten behoeve van de wijk verlichting en versiering [van de N.V. Scüoenenunie Bloch en itibbe Hollandia, de belangrijke icheuking ontving van f 1UU. B. en W. van Waalwijk hebben 'esloten dat de winkels geopend aogen blijven van 4—6 Januari tot 9 uur en 7 Januari tot 12 uur. De bewoners van deGrooteslraat 'te v.m. Besoijen houden op den ondertrouwdag van het Prinselijk paar, dus heden Zaterdag 'savunds om half negen een vergadering in Zafé Smolders om te komen tot de oprichting van Jonge Damesen longeheeren-comité's. Tevens zal jesproken woiden op welke wijze le gelden, welke op de hedenmiddag e houden collecte worden verza meld, het best zuilen worden aan ewend om de Grooiestraat te v.m. esoijen op 7 Januart a.s. een zoo eestelijk mogelijk aanzien te geven .K. Meisjes Patronaat Besoijen. Op Zondag 27 Dec. 's avonds om uur zal in de zaal van het R.K eisjes Patronaat te v.m. Besoijen :en uitvoering worden gegeven en n geluidsfilm worden vertoond n Jack Ahay. Kerstmatinee Liedertafel Oefening en Vermaak. Op den tweeden Kerstdag, Zater- g 26 December a.s., heeft het jaarlijksche Kerstmatinee plaats van de Liedertafel »Oefening en Ver- maak«. Ditmaal zal ook't Gemengd Koor, dat zooals men weet een onderafdeeling van de Liedertafel is, zijn medewerking verleenen. Waar de beide koren onder leiding van den heer G. Gerritsen flink en secuur gerepeteerd hebben en er een rijk gevarieerd en keurig pro gramma wordt geboden, we zullen dit in ons volgend nummer plaatsen mag men ervan ver zekerd zijn, dat men van 't coucert zal kunnen genieten. Natuurlijk zal Musis Sacrum tijdens het optreden van de zange ressen en zangers van Oefening en Vermaak geheel bezet zijn met belangstellenden. Maandag 21 December, aanvang 8 uur (voor de 2de ronde) ARY QUIRIJNS, Capelle tegen HARRY BROK, Drunen. COR QUIRIJNS, Capelle tegen JAN DE GRAAFF, Waalwijk. Partij 250 caramboles. BIJ H. DE RUIJTER, Markt 16 Tel. 274. EERSTE MIDDAGVERGADERING VAN DEN R. K. VROUWENBOND Het minder drukke bezoek van deze eerste middag bijeenkomst in het K.J.V. huis zullen we maar op rekening schrijven van het zeer slechte weer en op de weinige publiciteit hieraan gegeven, doch het valt niettemin te betreuren dat niet een veel grooter aantal dames mede genoten hebben van de hoogst interessante lezing met lichtbeelden die de bekende schrijfster Caty Verbeek Donderdagmiddag heeft gegeven. Ook de secretaresse van den R.K. Vrouwenbond Mej. M. van lersel, die wegens verhindering van de presidente Mevr. Hoflmans een openingswoord spïak, vond het jammer dat deze eerste proef niet geheel aan de verwachtingen be antwoordde, doch gaf de verzeke. ring, dat het bestuur zich hierdoor niet zou laten afschrikken en zijn pogingen zou voortzetten om ieder seizoen een 3-tal interessante mid dag-bijeenkomsten te houden. Ter bestrijding van de daaraan ver bonden hoogere uitgaven zou van de leden die geregeld deze bijeen komsten wenschten te bezoeken een verhooging der jaarlijksche contributie tot minimum f 2.— worden gevraagd. Hierna was het woord aan mej Verbeek, die zich een zeer begaafde spreekster toonde, die haar be- levenissen op haar vele studiereizen in vreemde landen en werelddeelen op zeer onderhoudende wijze weet te vertellen en met lichtbeelden toe te lichten. Hier sprak zij vooral over het land dat thans in het middelpunt aller belangstelling staat n.l over Spanje en Spaansch Marokko. Over de grillige tegenstellingen in dit land van wonderschoone kerken en paleizen van moderne steden en waar men tegelijkertijd de meest primitieve toestanden kan aan treffen. Als men met zulk een begaafd opmerkster als mej. Verbeek een kijkje kan nemen in steüen als Madrid, Sevilla, Toledo, Cordova, Barcelona, Palma en daarnaast in tal van primitieve plaatsen om niet te vergelen in Spaansch Marokko dan komt mtn onder de bekoring van de rijke afwisseling in dit merkwaardige land van stieren vechters en geexploiteerde inva- lieden, van onvergetelijke bouw werken en primitieve rotswoningen van diep Roomsch geloof en sterke Moorsche invloeden, van verrukke lijke dranken en de onsmakelijkste brouwsels, kortom in dit land zijn de tegenstellingen op elk gebied ongelooflijk. Zeer merkwaardig waren haar avonturen ten paleize van den Calif van Tetoean en op de Mohame- daansche bruiloft die zij meemaakte in de binnenlanden van Marokko Het waren een zeer int.ressante lezing en lichtbeeldenreeks die met groote aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. Gedurende de pauze werd aan alle bezoeksters thee gepresenteerd wat zeer in den smaak viel. Mej. van lersel sprak aan 't slot een dankwoord namens allen voor den genotvollen middag die mej. Verbeek de aanwezigen had ver schaft en hoopte dat alle bezoek siers propaganda zouden maken voor het welslagen van de volgende middagbijeenkomsten. Zendt tijdig UWE ADVERTEN TIE IN VOOR 'T KERSTNUMMER dat reeds Woensdag voor buiten ver zonden wordt en Donderdagochtend in onze gemeente wordt bezorgd. WAALWIJKSCHE ZWEMVEREENIGING. Zooals andere jaren geeft de Waalwijksche Zwemvereenigingook dit iaar weer haar winterbal. Het behoeft geen nader betoog, dat het Zwembal tot een der ge zelligste en drukst bezochte bals van de laatste jaren gerekend mag worden. Het bestuur heeft dit jaar besloten het bal in »Musis Sacrum« op den 2den Kerstdag te houden, daar het meende dat dit voor de meeste dames en heeren een geschikte dag is. De muziek, die zooals altijd prima in orde is, zal dit jaar wor den verzorgd door de welbekende »The Darling Band«. Deze band, die in de Scala en Schouwburg in Tilburg met haar prettige moderne muziek er altijd de stemming in weet te brengen, is een van de populairste bands van dezen tijd. Het bestuur dat zich ook dit jaar wederom alle moeite gegeven heeft het zwembal zoo gezellig en aan trekkelijk mogelijk te maken, hoopt vele dames en heeren, vooral leden in de keurig versierde en feeëriek verlichte zaal te ontmoeten, om dezen avond in vroolijke stemming te komen dooibrengen. Gegund. Het schilderwerk van 216 arbei ders woningen te Groningen is gegund aan fa. Gebr. van Loon te Waalwijk. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: Wollen sjaal, (zwart) reflector fietslantaarn, 8 stuks briefkaarten. De weg Vlijmen-'s Bosch. De nieuwe brug in het Bossche Veld is gereed gekomen en daarmee de verbetering van den nieuwen weg Vlijmen's Bosch, waarmede'n uit stekende verbinding tusschen Den Bosch en de Langstraat is tot stand gekomen, vooral nu ook de over weg—misère is verdwenen. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 De zetel van het waterschap „De Maaskant". De zetel blijft te Oss. In de zitting van de Provinciale Staten heeft gisterochtend de voor zitter medegedeeld dat Gedeputeerde Staten besloten hebben tot intrekking van het besluit tot wijziging van het reglement van het waterschap de Maaskant, en waarbij de zetel werd overgebracht van Oss naar Den Bosch. Hiertegen werd aan den Maaskant geweldige actie gevoerd, zoowel te Oss, als Grave, Ravestein enz. De zetel van het waterschap blijft dus te Oss, wat groote verheuging zal brengen. Vonnissen tegen prijsopdrijving van leer. Te Utrecht veroordeelde de kantonrechter een leerhandelaar tot f25,— boete, omdat hij leer voor de devaluatie f0.75 en na de devaluatie voor f 1.— verkocht had, omdat zijn grossier had mede gedeeld, dat het leer minstens met 20 cent p. p. zou stijgen. In Hilversum kreeg een leer handelaartje dezelfde boete omdat hij leer dat hij vroeger voor f0.65 nu voor f 0.80 had verkocht 1 Beide heeren gaan in hooger beroep. Aanbestedingen. Woensdag werd door den Rijks waterstaat te 's Bosch aanbesteed: Bestek no. 26: het onderhouden van de werken van 't afwaterings kanaal Den Bosch Drongelen. Ingekomen 13 biljetten Hoogste inschrijver Gebr. de Klerk, Werkendam, f6049. Laagste inschrijver G. J. Vissers, Drunen, f5623. tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Bata contra De Schoen. Inzake het hooger beroep in het kort geding aanhangig gemaakt door N. V. Lederfabriek Bata le Best conti a Ned Bond van Schoen makerspatroons en Schoenwiuke. liersver. den Heer Frans Hessels Hoofdredacteur van het Vakblad »De Schoen« te Den Haag en J.A. Melhado Redacteur van de Schoen, waarin artikelen of uitlatingen voorkwamen, welke Bata voor haar beleedigend achtte, althans lasterlijk zijn de pleidooien bepaald op 4 Januari 1937 te Den Haag. In eerste instantie had de Presi dentden eisch tot verbod van deze zaak ia kort geding afgewezen Voor Bata treed in deze op Mr. W. J. van Dijk uit Eindhoven, en voor de Schoen Mr. W. Nathans te Den Haag. R D. B.-THEATER. „PEER GYNT". De film »Peer Gynt«, die deze week het programma van 't R.D.B.- Theater siert, is de vrije bewerking van Hendrik Ibsen's gelijknamige tooneelwerk. Beursmenschen, avonturiers, jour nalisten en allerhande chic gekleede dames gaan door deze film. Men wordt door de spannende heden- daagsche geschiedenis meegesleept (zelfs over het asfalt van Amster dam). Hans Albers, die de titelrol op uitmuntende wijze uitbeelt is weer geheel »de oude Hans«. Hij is buitengewoon goed als directeur van de firma Peer Gynt en Co., als »slaaf« van de mondaine zakenvrouw (ülga Tschechowa), als handige kopermagnaat, als danseur op het slappe koord van het millionnairsbestaan. Ook Anitra, het Egyptische meisje, dat Peer op zijn avontuurlijke Afrikaansche reizen ontmoet, geeft een prachtige exoti sche dans, op Grieg's muziek waarvan de geheele film door een onweerstaanbare bekoring uitgaat. In alle opzichten is deze Peer Gynt-verfilming buitengewoon goed geslaagd, zoowel wat de Noorsche atmosfeer in het eeiste gedeelte van de film betreft, als de vaak indruk wekkende opnamen, die aan Peer Gynt een zeer bijzondere glans verleenen. In het voorprogramma gunt Charlie Chaplin ons een kijkje «Achter de Schermen«. Dit is wel een van de meest komische avon. turen van Charlie. Met een en ander geeft het R.D.B.- Theater deze week weer een prachtig gevarieerd programma, dat zeer zeker groote belangstelling zal trekken. „De Volharding''. De heer Leo Sikkers heeft ontslag genomen als voorzitter der Kon. Erk. Harmonie De Volharding. De heer Hooijmaijer zal tijdelijk deze functie waarnemen. Biljarten. B.J.C. 2 speelde in eigen lokaal le gen E.B.C. 2 uit Elshout. De uitslag is als volgt: E.B.C. 2—B.J.C. 2: W. de ManL. Knijpers 2075 B. KlerksW. Vissers 3675 C. KlijnC. van den Hoven 3575 H. PullesM. v. Broekhoven 4375 A. MerksM. Klerks 7475 C. PullesA. v. I eest 7552 Totaal 284—427 Hoogste serie: L. Knijpers 38 ear. Mère Marie Francois Boom (O.S.O.). De Eerw. Zuster Mère Francois (Ma rie Boom) slaagde te Amsterdam voor het examen Ned. Taal en Letterkunde M.O. Intusschen is de Eerw. Zuster naar Rome vertrokken en zal medio Mei 1937 wederom naar de Missie ver trekken. Feestavond. De Harmonie De Volharding bood hel v.m. Festival Comité Donderdag een feestavond aan, waarbij alle leden tegenwoordig waren. De avond werd in gezellig samen zijn met biljart en kaartspel doorge bracht, terwijl een welvoorziene feest tafel in de harmoniezaal van Hotel Elshout een waardig slot vormde, dat alle eer werd aangedaan. De heer Hooijmaijer bracht 't co mité dank voor hun medewerking en steun, terwijl de heer P. Jansen, als voorzitter van het festivalcomité, het bestuur dank bracht voor hun gul onthaal en ondervonden medewerking en daarbij de steun toezegde van het comité voor een volgende gelegenheid. De vlaggen uit. Drunen zal heden, Zaterdag, alle vlaggen uitsteken als teeken van vreugde en medeleven bij het onder trouw gaan der Vorstelijke Verloof den. Mogen wij Drunen's inwoners nog even herinneren aan de groote vergadering, die a.s. Zondag om half 12 gehouden wordt in Hotel Elshout in verband met de feestelijkheden op 7 Januari a.s. „Vlammende Vleugels". De tooneelclub in Hotel Th. Elshout heeft in studie genomen het tooneel- spel in 4 bedrijven „Vlammende Vleu gels'. Zij hoopen dit op 17 Januari a.s. als uitvoering voor de Kon. Erk. Harmonie De Volharding op te voe ren in de harmoniezaal. Opdracht. Aan G. Vissers, aannemer alhier, is opgedragen het onderhouden van het Drongelsch kanaal gedurende 1937 voor 5623. ELSHOUT. Congregatiën. Na een triduum, geleid door den Eerw. Pater Kempenaars, werden op plechtige wijze 17 mannelijke en 3 vrouwelijke leden aangenomen. Zaterdag 19 en Zondag 20 Dec. wordt in het café van P. Heijmans al hier een tentoonstelling gehouden van postduiven van de postduivenvereni ging alhier. Deze tentoonstelling belooft zeer in teressant te worden, daar verschil lende leden bezitters zijn van eerste klas duiven. Het tentoongestelde /.al een bezoek overwaard zijn. De slager Fr. Pennings alhier had het ongeluk bij het slachten met kracht met zijn arm in een vlijmscherp mes le slaan, waardoor hij een gapende wonde kreeg aan den pols. Door dr. van Vu uren werd deze met een 5-tal krammen gehecht. Op Maandag 21 Dec. a.s. des na middags half 7, zal de Afd. Dussen van de Noord-Brab. Mij. van Land bouw in Hotel Heesch alhier een al- gemeene vergadering houden, waar bij de heer W. G. de Waard te Wer kendam een lezing zal houden over crisisaangelegenheden. HANK. Dezer dagen is door de Rijksveld- wacht tegen verschillende mollenvan- gers procesverbaal opgemaakt wegens het vangen en vervoeren van mollen. De mollen werden in beslag genomen. Door de politie wordt hierop streng gelet. De WelEerw. Heer E. Heijmans, zoon der parochie te Hank, wordt op Zaterdag 19 Dec. te Hasting in Enge land tot priester gewijd. Hij behoort tot de Congregatie der Paters van de Afrikaansche Missiën te Cadier en Keer (L.). üp Tweeden Kerstdag zal „Ons Jonge Tooneel" ,de patronaatstoo- neelclub, opvoeren het prachtige spel „De Kerstmis van Broeder Thomas en de drie roovers van Broeder Gummarus, Wanneer de jongens spelen met evenveel gloed als vorig jaar bij het stuk van Ghéon, zullen zij zeker succes hebben. Naar wij vernemen heeft de kunstschilder Jacq Stal uit deze gemeente, de décors voor dit tooneel vervaardigd. Evenals vorig jaar zal aan de werkloozen in deze gemeente we derom een Kertgave worden ver strekt. In 't Evangelisatiegebouw Eben Haezer te Raamsdonksveer zal Zondag a.s. des v.m. 9,30 en'des n. m. 2 uur een kerkdienst worden gehouden. Aan de Gebr. Oome, aannemers alhier, is gegund het metselwerk voor een nieuwe boerderij van P. Leemans te Hank. Aan de aannemers de Bont en Schapers alhier, is opgedragen het straatwerk van een paar straten onder de gemeente Waalre. Aan dezelfde aannemers is opge dragen door de gemeente Gorinchem het maken van een betonduiker en rioleeringswei ken. Het vernieuwen van de be strating der Raadhuisstraat vordert goed. Als het weer een beetje meewerkt zal het werk gauw gereed zijn. Ter plaatse wordt op een paar punten de weg verbreed, o. a. bij het voormalig gemeentehuis, en bij de Ned. Herv. Kerk, waar de twee bochten in den weg grootendeels verwijderd worden, waarmee het doorgaand verkeer ten zeerste ge. baat zal zijn. RAAMSDONKSVEER. In een dezer dagen gehouden vergadering der plaatselijke Zen. dingsvereeniging werd een nieuw bestuur gekozeu, dat als volgt is samengesteldDs. W. Oost, voor. zilter, G. Oosterling, le secretaris, H. van der Werf, 2e secretaris, B. J. Elsman, penniugmeester, en Joh. Lankhuijzen en G. 1 immers, leden. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk van Raamsdonk en Raams donksveer werden dezer dagen herkozen de heeren W. J. Knaap en H. Netten. Deze week worden door het Oranje comité aan de huizen der ingezetenen te Raamsdonksveer iuteekeulijsten aangeboden tot het inzamelen van gelden voor de alhier te houden feestelijkheden op 7 Jan. a.s., bij gelegenheid van 't huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard. Armlastigen, die ondersteund worden door het Burgerlijk Arm bestuur, en die in aanmerking wenschen te komen tot't betrekken van gehakt in blik, kunnen zich hiervoor opgeven a.s. Maandag 21 December tusschen 9—12 uur ten gemeentehuize. De keuring voor de dienst, plichtigen der lichting 1938 zal voor deze gemeente worden gehouden op 26 April a.s. in het St. Henricus- gebouw alhier, en wel om 9'/a uur voormiddag voor hen, wier namen beginnen met een der letters A tot en met K, en om 2'/a uur namiddag voor de overige letters. Ter eere van het Vorstelijk huwelijk, zal op Woensdag 23 Dec. a.s. in de Ned. Herv. Kerk des avonds om half acht, een herden kingsdienst gehouden worden, waar- aan medewerking zal worden ver leend door de Chr. Gem. Zangvereen. alhier. De feestrede zal worden uitgesproken door den plaatselijken predikant, Dr. G. Lans Jr. Het ligt in het voornemen van de Ned. Herv. Diaconie alhier, om met de Kerstdagen een extra Kerstgave aan de armen te ver strekken. De collecte voor't Nationaal Huldeblijk heeft alhier f59.62 op gebracht. Dinsdag jl. hield het Oranje Comité opnieuw een vergadering met de besturen van allerlei ver eenigingen. Besloten werd in den middag van 7 Jan. a.s. een optocht te houden, die, in zooverre zulks mogelijk is, geheel Waspik zal door trekken. Aan den optocht zal o. a. een achttal praalwagens deelnemen. WAALWIJK. Van 11 tot en met 18 Dec. 1936. GeborenElisabeth D. dv. F. Posse- mis-v. Hitst Marie L. Ph. dv. M. J. A. Zwaans-Trots Theo J. M. zv. A. H. Hellings-v. Berkel Sophia M. Th. dv. G. A. Bakkers-de Werd. OverledenGeene. HuwelijksaangiftenPetrus Lcijtens 30 jaar en Hendrica P. Klefjssen 26 jaar beiden te Waalwijk Johannes J. de Vocht 25 jaar en Jacoba N. Didden 25 jaar heiden te Waalwijk Antonius P. Korthout 26 jaar te Waalwijk en Josina de Roov 23 jaar te Sprang-Capelle. Huwelijken: Hendrik Heurten 20 jaar te Sprang-Capelle en Josina W. Vugts 19 jaar le Waalwijk. Ingekomen: Daatje v. Zon van Rotter dam Ghristiaan Markus van Apeldoorn Alph. M. Boluyt van Tilburg Wed. Guthmann van Frankfurt a.m. Corne lius A. J. Roestenberg van I.oonopzand Bertha Suze Bendik van Den Bosch. Vertrokken: Cornelia A. Soeters naar Angerlo Josina W. Vugts naar Sprang- Capelle R. A. Mayers en echtgen. naar Sprang-Capelle Petronella H. Groe- nenberg naar Rotterdam Johanna M. Bergmans naar Breda. De minister van landsverdedi ging in België luit.-generaal Denis, heeft Woensdag in de kamer het wetsontwerp ingediend inzake het leger. Het wetsontwerp bepaalt, dat de officieren, die doorgaans slechts Fransch spreken, voortaan beide landstalen machtig moeten zijn. De cursussen op militaire scholen zul len eveneens tweetalig zijn. Er zullen Vlaamsche en Waalsche regimenten worden gevormd. Deze indeeling zal voor 1938 moeten worden tot stand gebracht. De Bomeinsche correspondent van de Echo de Paris maakt mel ding van de voorbereiding eener nieuwe Encycliek over de euvelen van den modernen tijd. Volgens een „U.P.". bericht zou de H. Vader thans zonder hulp niet meer kunnen loopen. De „Mastin meldt; „Volgens een telegram uit Bilbao, zouden de nationalistische Basken tot den H. Vader het verzoek hebben gericht, met generaal Franco in contact te treden, teneinde een wapenstilstand te brengen. Zijne Heiligheid zou be reid zijn, te hunnen gunste te interve- nieeren." De Duitscher Cart v. Ovietzky, die onlangs den Nobelprijs haalde, waarover zooveel te doen is geweest, heeft het ziekenhuis, waar hij ver toefde eensklaps verlaten en is nu onvindbaar. Volgens een bericht uit Nan king heeft de opstandige maarschalk Tsjang Hsoe Liang als zijn voor naamste eisch kenbaar gemaakt, dat China een hoodgenootschap zal sluiten met de sovjet unie. De onderhandelingen tus schen de Nanking—regeering en Tsjang Hsoe Liang, om de vrijla tingvan Tsjang Kai Sjek te verkrij gen, worden met alle kracht voort gezet. Totdusver echter werd gee. nerlei resultaat bereikt. Volgens 'n bericht uit Nanking hebben de troepen van de centrale regeering de buitenwijken van de stad Sian Foe, waar Tsjang Kai Sjek gevangen wordt gehouden, gisteren bereikt. Het zou reeds tot kleinere gevechten zijn gekomen. VOOR DE ZALIGVERKLARING VAN DE MARTELAREN VAN DEN BOKSEROPSTAND. Het Finsche telegraafagentschap Ha- vas meldt uit Vaticaanstad dato 15 De cember: Vanmorgen heeft de H. Congregatie der Riten in het Vaticaan een voorbe reidende zitting gehouden om te be raadslagen over de „causa voor de Zaligverklaring van drie bisschoppen en 26 religieuzen van wie acht Itali anen en twee Franschen die in 1900 door de Boksers doodgemarteld zijn. Kardinaal Granito Pignatelli di Bel- monte is „ponens' in de „causa" welke op 10 December 1926 is ingeleid. Wij herinneren bij dit bericht, dat tijdens dezen Boksersopstand in Chira ook onze roemrijke landgenoot z.g- Mgr. F. Hamer met zijn gezellen werd doodgemarteld. J Deze waren: pater Dobbe uit Den Bosch, pater Zijlmans uit Waalwijk en pater Jaspers uit Geldrop. Hsgzn. Waalwijk, 18 Dec. '36. Biggen: 10—13 gulden. Eieren4—5 cent.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9