Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Griep, influenza. □RUNEN. DUSSEN. HANK. HERPT. HEUSDEN. SPRANGGAPELLE. herauten zes in getal zich naar alle richtingen in de stad,om ke proclamatie op vele punten in verschillende stadswijken voor te lezen. Iedere heraut was vergezeld van twee klaroenblazers, die de boodschappers aankondigden. Na het lezen van de proclamatie namen de herauten telkenmale met een eleganten zwaai den baret van het hoofd en riepen uit: „Het vorstelijk bruidspaar heil" waarop het publiek met 'n „Oranje boven" antwoordde. Zanghulde en vaandelgroet voor het paleis. Na het vertrek van het vorstelijk bruidspaar van hel paleis Nooiu- eiude werd de daar wacblenue menigte zoo mogelijk nog groolei, want vele die langs de route naar het stadhuis haüueu gestaan kwa men thans naar het iNoordeinUe, om iels te zien en te hooi en van ue zanghulde der schooikinuereu en van den vaandelgroet der vereeui- gingen. Langzamerhand vulde zich ook het vrijgehouden vooi plein aan nel paleis, toen de öUü leerlingen van de openbare en bijzondere scholen, die aan de zanghuide zouden deel. nemen, daar werden opgesteld, weldra gevolgd door de vauiidel- deputalies der vereeuigingen, diein verschillende groepen kwamen aan- marcheeren. Toen tegen kwart voor elf alle deputaties stonden opgesteld, bood het voorplein van net versierde paleis een levendigen, kleurigen aanblik. In een halveu cirkel rond om de groep met oranje strikken getooide schoolkindereu wapperden de vlaggen der 424 vereeuigingen in 'n bonie mengeling van kleuren, die omzoomd werd door een haag van oranje-blanje-bleu vlaggen van de in wit hemd en zwarte muts gekleede leden van de vereeniging »L)e pnncevlag» en op den achlei- grond het feestelijk gestemde publiek tegen de met groen en oranje ver sierde gevels der particuliere ge bouwen. Hat is kwart voor elf, de balcon- deuren gaan open. En terwijl het gejuich luidt opklinkt, verschijnen de prinses, met hoed en mantel, zooals zij van het stadhuis is terug gekeerd, een prachtig bouquet or chideeën in de hand, en prins Bern- hard, op het balcon. Beiden wuiven lachend en danken met een hand gebaar telkens opnieuw voor de hartelijke begroeting van't publiek. En als het gejuich dan even in sterkte afneemt en de heer van Ramshorst de aandacht der 50U schoolkinderen weer heeft opgevan gen, klinkt, luide door het publiek meegezongen, het oude Wilhelmus, ook een tweede sompiet wordt aan geheven, «Mijn schilt ende betrou wen, syt ghy,. o Godt, mijn Heer.» Dan bieden kindei en bloimen aan en wordt door de jeugd gezongen. Het is een ontroerend oogenblik en het bruidspaar op het balcon is zichtbaar onder den indruk. Op de korte stilte welke even blijft hangen, volgt echter opnieuw een daverend «Lang zullen zij leven.» Prinses en prins danken lachend. De vaandels nijgen ten groet en dan keeren beiden in het paleis terug. De tref fende huldiging is afgeloopen. Do ontsteking van het vreugdevuur. Op het Juliana van Stolbergplein stonden reeds tijdig zeer veel men- schen, terwijl in de Juliana van Stolberglaan ter weerszijden van den rechten rijweg schoolkinderen ston den opgesteld. Binnen het hek van het plantsoen was met behulp van oranjevlaggen en tapijten een loge opgericht, waarin twee zetels voor hetbruids. paar waren geplaatst. Ter begroeting waren aanwezig de leden van hel wijkcomité,onder presidiem van ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van waterstaat, die de koninklijke familie hartelijk ver welkomde. Na de begroeting reikte ir. Bon gaerts, prins Benhard, die naar voren was getreden, een brandende fakkel over, die bevestigd was aan een langen, met groen omwikkelden staaf, in het midden waarvan met rood wit-blauw en oranje lint een booquet witte bloemen wasbevestigd. Terwijl de muziek uit de Valerius' aGedenckklanck» het oude «Wilt heden nu treden» inzette, plofte de vlam in de lichtbak boven het mo nument aan en verlichtte de hoog oplaaiende gloed de omgeving, die reeds in de schemering van den vallenden avond was gehuld. Het is den geheelen Zaterdag en Zondag zeer druk geweest in de residentie. Oranjecomité. Zondag kwamen de voorzitters der veieenigingeii uit Druneii en een groot auuiai inwoners in Hotel Likhout in vergadering bijeen. Notaris bedreurs, voorzitter van het Urau|e-comilé had de leiding der vergaueriug. In een inleidend wooid zette hij uiteen hoe't comité was tot stand gekomen, terwijl hij ue door het comité gevormde plannen besprak. Het gemeentehuis zal versierd en verlicht worden op een eenvoudige, doch fraaie wijze. De oorspronke lijke illuminaiie-plannen bleken te kostbaar. Bepaald werd, dat na de Lof Diensten der R.K. Kerk en Ned. Herv. Gemeente door de kinderen aan het gemeentehuis met bege leiding der harmonieën een zang- hulue zal worden gebracht. Burgemeester Mr. R. v. d. Heijden zal daar de aanwezigen toespreken. Na het volliekken van't huwelijk zullen de klokken luiden. In den uamiddag komen alle kinderen der scholen samen in de zaal der Jongens-Congregalie, waar een film wordt vertoond en zij een tractatie zullen ontvangen. Door een der onderwijzers der R.K. Jongensschool zal een causerie 6ehouden worden naar aanleiding van de gebeurtenis op dien dag üm uur wordtaan de tramremise de groole lichtstoetopgesteld, waar aan iederten, hetzij gioepen van vereenigingen of buurten of wagens of i. d. kunnen deelnemen. De buurten kunnen in hun eigen omgeving gepaste versieringen aan- biengen. Zij, die op de een of andere wijze wenschen mede te werken aan de lichtstoet, kunnen zich tot 28 Dec. aanmelden bij den secretaris, Piet Elshout (Hotel). Collecte. De collecte, die gehouden werd voor de viering der feesten op 7 Januari a.s. bracht 1203,66 op. R.K. Kiesvereeniging. De R.K. Kiesvereen. derafdeeling Drunen hield een propaganda vergadering in de groote zaal der meisjescongregatie. Voorzitter M. van Halder riep de aanwezigen een harleiijk welkom toe en betreurde de slechts matige opkomst van de ruim 300 leden Doch onder de aanwezigen merkten wij o.m. op Burgemeester Mr. R. Th. v d. Heijden, Mevr. van der Heijden—Perquin, Notaris Schreurs. Door de ongesteldheid van kap. Vogels kon de plaatselijke geeste lijkheid niet vertegenwoordigd zijn. De heer van Haaren uit Drulen hield een zeer enthousiaste, gloed volle rede, vol van overduidelijke beeldspraak. Onze katholieke kiezers en kiezeressen moeten zich niet als «stemveea laten gebruiken, maar handelen uit eigen overtuiging. Alle andere partijen hebben het op de R.K.S. gemunt, en op haar groote eenheid De groote afbraak pogingen worden nog steeds tegen haar gericht en daarom nog meer eenheid in den opmarsch met alle rangen en standen aaneengesloten. Daarom Eén in den opmarsch. P. Elshout informeerde waarom de kring 's Bosch vereenigd is ge worden met de kring Utrecht. De heer v. Haaren veronderstelde, dat dit gebeurd was om mogelijk een zetel der beide kringen veilig te stellen. Burgemeester v. d. Heijden gaf daaromtrent een nadere toelichting, waaruit bleek, dat de kring'sBosch oorspronkelijk vereenigd is geweest met Zetland, doch deze kring heeft ondanks de veiligstelling nooit een zetel kunnen verkrijgen. Daarom heeft men 'sBosch met Utrecht veieenigdom voor Utrecht een zetel veilig te stellen. Gewezen weid verder op een goede propaganda voor de Staats, partii, waarvoor staande de verga dering een propaganda—club werd opgericht. Half Januari zal een vergadering gehouden worden voor het samen stellen van de groslijst. „Zang en Vriendschap". Het Mannenkoor «Zang en Vriendschap« geeft op2en Kerstdag zijn eerste groote winteruitvoering. Het Mannenkoor zal onder leiding van J. Merkx een zestal nummers uitvoeren. De musicus Jo Verhoeven zal met zijn leerling H. Pulles een drietal duetten spelen op piano, terwijl H. v.d. Bosch een solo zal zingen. Tot slot voert de tooneelclub onder leiding van C. Persoon op de klucht van Revie Bosch «Een verjongingskuur». Alles bijeen belooft dit heel wat te worden. De meisjescongregatie. Tweede Kerstdag zullen deleden der meisjescongregatie in feestver- gadering bijeen komen in hun zaal. De tooneelclub zal dan een uit voering geven. Kerstcantate. Onder leiding van Jan Kuijs zal een gemengd koor gedurende de Kerstdagen na 't Lof 'n Kerstcantate uitvoeren. ELSHOUT. Biljarten. E.B.C. I speelde tegen B.J.C. I uit Drunen. Uitslag E.B.C. I B.J.C. I C. Klijn-H. Brok 89-100 H. Muskens—C. v.d. Hoven 83- 10U M. Klerks—H. Verhoeven 100- 85 A. Klijn—Th. v.d. Wiel 90_199 Th. v.d. Besselaar—J. de Munnik 100- 8b Totaal 462-471 Hoogste serie H. Brok 34 car. Bij de Vrijdag jl. gehouden ver kiezing voor Ouderling en Diaken der Ned. Herv. Gemeente alhier, werden resp. gekozen de heeren C. Rombouts en A. A. van Vucht. Ten gemeentehuize alhier, hield het comité tot viering van het 25- jarig Pastoorsjubileum van Pastoor Jansens de Horion Zaterdagavond een vergadering. Aangezien de collecten in de verschillende wijken evenwel nog niet zijn beëindigd, kon nog niet tot definitieve besluiten worden overgegaan. Voorloopig zal men zich alleen tot voorbe reidenden arbeid kunnen beperken. Gezien de tijdsomstandigheden mag deze vooiloopige collecte zeer zeker als een gunstige worden beschouwd. Naar we vernemen zal door de georganiseerde middenstanders uit Hank bij B en W. een request worden ingediend, waarin verzocht wordt bij de a.s. feestelijkheden bij gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana, niet alleen een muziekvergunning welke reeds ver kregen is, doch ook een dansver- gunning te verkrijgen. Tijdens de werkzaamheden bij de werkverschaffing in den Zuid- Holl. Polder alhier, zonk een der baggerschuiten, waarop een aantal arbeiders werk verrichtte. Deze konden zich evenwel in veiligheid stellen. Later is de schuit met drie paarden van een omwonenden land bouwer wederom gelicht. In de Zondag j.l. gehouden vergadering der St.Vincentiusvereen. is besloten met ingang van 11 Jan. a.s. weoerom een z.g.n. gaarkeuken in te richten, waar des middags de kinderen uit de behoettige en groote gezinnen kunnen komen eten. Met de bereiding en uitdeeling hiervan hebben de Eerw. Zusters zich belast. De onderlinge duivententoon- stelling in café Heijmans alhier, van de postduivenvereen. te Hank, op Zaterdag en Zondag il. is een succes geweest. Er waren veel 1ste klas duiven te bezichtigen. Het bezoek was vooral Zondag druk. Verschil lende eerste prijzen werden toege kend. Den heer F. Hanegraaf werd de hoogste prijs toegekend voor de beste duif op de tentoonstelling. De leden der vereeniging hebben veel ambitie voor de duivensport, wat blijkt uit de kwaliteit der duiven. A. s. Zondag hoopt de Wel Eerwaarde heer Heijmans, priester uit deze parochie en gewijd op 19 Dec. jl. te Hasting, (Engeland) zijn eerste plechtige H. Mis te Hank op te dragen. Zaterdagavond jl. is door een zekere H. uit Geertruidcnberg aan. gifte gedaan bij de plaatselijke politie dat hij door een zekere D.van hier was mishandeld. Door de politie is de zaak onderzocht en van 't geva' wat U noodig heeft om spoedig te herstellen zijn ten paar Mijnhardi's Poeders. Per stuk 8 cf.doos 45 ct Bij Uw Droght. jrocesverbaal opgemaakt. De oor zaak van de mishandeling schijnt eeD liefdesgeschiedenis te zijn. Aanbesteding melkritten Zuivel fabriek vorig jaar. Herpt I f6 00 (6 00) per week Hei pt II f6 75 (5.18) Hedikhuizen f 1.25 per rit (6.99 p.w.) Oudheusden f8.49 (9.75) per week Hoeven f6 73 (5.83) Vlommersteeg f 5.95 (7 00) Keiweg f6.49 (7.48) Kolenvervoer per 10 ton f5.74 6.00). Bij de Ned. Herv. Kerk zijn be noemd tot ouderl ng en diaken de heeren S. den Engelse en J. van der Schoor. 16 Januari a.s. komt hier de oud wereldkampioen dammen B. Springer des avonds om half acht zijn aangekondigde blindpartij spe len. Uitslagen van de Zondag ge- houden voetbalwedstrijden Juliana I—Z.B.V.V'(Zaltbommel) 9-0. Baardwijk IIIHeusden II 81 Op de gebruikelijke wijze zul. len dit jaar wederom de feesten van den Kerstboom gevierd worden en wel op 24 Dec. van de Chr Kna- penvereeniging, op lsten Kerstdag van de Jongelingsver. en op den 2den Kerstdag door de kinderen van de beide Zondagsscholen respec tievelijk in de Ned. Herv. en inde Geref. kerk. De uitslag van de damcompe titie bij de damclub V. D. tegen Ons Genoegen uit Zall-Bommel is 10-10. Hierdoor werd Bommel kampioen. SPRANG. Predikbeurten: Vrijdag 25 Dec. (Ie Kerstdag): Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Candidaat J. H. Slager van Roermond. Zondag 27 December: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. Hofman van Waalwijk: n.m. 2 uur Ds. van Amstel van Lage Vuursche. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Candidaat M. Schenkeveld van Gorcum. Bij de verkiezing voor een dia ken bij de Geref. Kerk alhier werd ge kozen de heer C. Braspenning. Zaterdag (2e Kerstdag) des na middags half twee zal in de Ned. Herv. Kerk alhier Kerstfeest worden gehou den voor de kinderen der Ned. Herv. Zondagschoolvereeniging. Het Kerst feest staat onder leiding van den Wel- eerw. heer Ds. W. Bousema, die de Kerstgeschiedenis voor de kinderen zal vertellen, terwijl door mej. Fr. v. d. Broek een Kerstvertelling zal worden gehouden. Door de kinderen zullen on der leiding van den heer Jac. Mole- graaf Kerstliederen worden gezongen, terwijl he t orgel zal worden bespeeld door Mevr. Bousema. A.s. Zaterdagmiddag (2e Kerst dag) zal in de Geref. Kerk alhier eene Kerstvergadering gehouden worden, uitgaande van den Kring Vrijhoeve- Capelle en Omstreken van den Ned. Bond van Geref. Meisjesvereenigingen en de Ring Langstraat van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag. Als sprekers hopen op te treden de Weleerw. heeren Ds. F. C. Meijster van Rotterdam en Ds. J. C. Hagen van Zwijndrecht. Ds. J. Fokkema te Amstelveen, vroeger predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Delft. Een met hooi geladen wagen van den voerman K. alhier, kwam dezer dagen in botsing met een gaslantaarn welke aan het voormalige gemeente huis alhier was bevestigd, doordat de wagen voor een van tegenovergestelde richting komend voertuig moest uitwij ken. De lantaarn werd geheel vernield, wat hier nu reeds voor de tweede maal het geval is. Alhier werd algemeen met blijd schap vernomen dat de feestelijkheden in verband met het huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard alsnog zullen worden gehouden op den natio- nalen feestdag, 7 Januari a.s. De verschillende buurtcomité's zijn reeds begonnen met de voorbereidende werkzaamheden: de collecten in de verschillende buurten zijn reeds gehou den en hadden een flinke opbrengst; wij hoorden bedragen van bijna 100 noemen, zoodat de comité's in staat zijn gesteld de plaats een waardige versie ring te geven. Het ligt in de bedoeling in elke buurt een mooie eerepoort op te richten en verder een groep te vormen ter deelneming aan den optocht. In de zaal van den Chr. Volks bond alhier zal a.s. Maandagavond om half 8 vanwege de Afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders de bondsfilm (geluidsfilm)' „Toegemuurde Verten" worden vertoond, met nog eenige aardige komische bijfilms. Des middags 5 uur zal een kindervoorstelling wor den gegeven. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard" komt a.s. Dinsdagavond om 8 uur in de Consis toriekamer der Ned. Herv. Kerk in vergadering bijeen. Aan de orde is een onderwerp over Lucas 7 1 10, in te leiden door den heer A. v. d. Broek. Tweeden Kerstdag des avonds half 7 zal de Chr. Gemengde Zangver- eeniging „Exselsior" alhier, met mede werking van het Kinderkoor van den zelfden naam, haar jaarlijksche zang uitvoering geven in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier, onder leiding van haar directeur den heer Alb. Christ van Capelle. Het programma bevat ditmaal niet minder dan 17. nummers, waarvan een 6-tal door het Kinderkoor zal wor den uitgevoerd. Naast een 8-tal num mers voor het groot koor, vermeldt het programma nog een duet, een dubbel- kwartet en een solo voor sopraan. Wij verwachten voor deze uitvoe ring veel belangstelling, temeer waar het Kinderkoor hieraan voor de eerste maal medewerkt. De naam die de emi nente directeur, dhr. Christ, zich op dit gebied heeft verworven, is er borg voor, dat hier goede zang ten gehoore zal worden gebracht. De opening en sluiting geschiedt door den Eere-voorzitter, den WelEw. heer Ds. Bousema. Met ingang van 1 Febr. a.s. zal de heer P. Wieringa, assistent-commies bij de directe belastingen, kantoor Waalwijk (standplaats Sprang) over geplaatst worden naar Amsterdam. Vooral de Chr. Gem. Zangvereeni- ging Exselsior, waarvan de heer Wie ringa den laatsten tijd voorzitter is en voor welke vereeniging hij zich bijzon der verdienstelijk heeft gemaakt, zal hem hier noode zien vertrekken. Oranjeavond. Met het oog op de huwelijksvoltrek king van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard, werd j.l. Maandagavond vanwege de Chr. Oranjevereeniging ,.Het Drievoudig Snoer" van Sprang-Capelle, in 't Ned Herv. Kerkgebouw alhier een herden- kings-samenkomst gehouden. Te ruim 7 uur opende haar voerzitte'- de heer K Aiblas, deze flink bezocht" samenkomst, verzocht de aanwezigen Ie zingen Psalm 75 1 en 6, las ver volgens een gedeelte uit de H. Schrift en ging voor in gebed. Na een woord van welkom sprak de voorzitter zijn dank uit dat zoovelen waren opgekomen om te beluisteren wat onze bondsvoorzitter zal zeggen. Voorts richt spr. een woord van wel kom tot Ds. I. Voorsteeg uit Den Haag. die bereid gevonden was om in deze heugelijke dagen voor ons Vorstenhuis, in deze vergadering te willen optreden. Spr. hoopt dat door het gesprokene de band tusschen Vorstenhuis en volk weer sterker zal mogen worden aange snoerd. Nadat staande twee coupletten van het „Wilhelmus" waren gezongen, verkreeg Ds. Voorsteeg het woord. In een gloedvol betoog gaf spr. weer de vreugde die er leeft bij de Vorstelij ke familie en het Nederlandsche volk. Den Haag is thans als een bruid ver sierd om de Oranje-bruid die binnen hare veste is. Spr. wekt op tot ootmoe- digen dank aan God, die alles zoo ge leid heeft. We moeten steeds onze his torie bezien in het licht van Gods Woord. Met ademlooze stilte werd de be gaafde» spreker gevolgd, toen hij zijn gehoor als in beeld voor oogen stelde het gebeurde op den 19en December, en de vreugde die om en bij het paleis op dien dag heerschte. Het zijn alle wonderen Gods, aldus Ds. Voorsteeg, en wij als Christenen moeten in deze Zijn leiding zien. Wordt het zoo bezien dan kunnen wij juichen „U alleen, U loven wij". Zien we op wat in Enge land gebeurd is, dat een koning weg gaat, dan zijn wij dubbel verblijd en danken God voor wat hij ons in Oran je schonk.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 10