Gemeenteraad Sprang Capelle. ABONNEERT U OP DIT BLAD. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS Subsidie feestcomité. Illu minatie gemeentehuis. Elec- trificatie Winterdijk. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond half acht in openbare zitting bijeen onder Voorzitterschap van de Edelachtb. heer burgemeester Smit. Afwezig met kenn sgeving wegens ongesteldheid de heer Michaël. Aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 30 October 1936. Worden zonder opmerkingen vast gesteld. 2. Ingekomen stukken. Verzoek van het Feestcomité voor het a.s. Vorstelijk huwelijk om een subsidie uit de gemeentekas. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor om de tractatie der schoolkinde ren voor rekening van de gemeente te nemen en darrvoor uit te trekken 30 cent per k:nd, wat in totaal ongeveer 165,zal kosten. Voorts de verlich ting van het raadhuis, waarvoor de kos'.en 70,— k 80,— zullen bedra gen. De heer C. Vos dankt namens het feestcomité B. en W. voor dit voor stel. Het verheugt hem als com'télid en als raadslid dat B. en W. een be drag van ong veer 250 voor dit feeet willen verleeren. De heer Kraak informeert naar den aard der feestverlichting d e a^n Kt raadhuis zal worden aengebrach'. Hij heeft gehoord dat aanvankelijk aan eleetrische verlichting is gedacht, doch vanwege de hooge kosten zou men besloten hebben met waxine lichtjes te verlichten Spr heeft vroeger ook ooit een illum'natie van 4000 dezei lichtjes moeten ontsteken en weet dus uit ervaring wat een werk dat is en hoewel het des'iids irrdden in den zomer was, werd 's avonds om 9 uur alles weer in het dirster gezet door don regen. Ook bii Hinken wind kan men de waxine-lichties n!et aanhou den. Spr. meent dat electric'teit-vrr- lichting niet zoo heel duur kan zijn. Hem was een huurprijs van 60 cent opgegeven per serie van 16 lichtjes. De Voorz'tter zest dat hii met een instahateur de fen'oons'e'l'ng voor feestverlichting hee"t bezocht die te Waalwijk en te Breda zijn gehouden cn daar blpek dat de kosten per serie van 16 lichtpunten voor bu'tenver- licht:ng ƒ13,bedroegen en voor binnen verlichting 9,D:t wrren de koopprijzen; de huurprijzen be droegen iets minder dan de hePt. Fr zou met de verlichting van het raad huis 325,gemoeid zijn of alleen de gevel (zonder het dak) 250 en dit ziin nog maar dé kosten bij huur, waaraan de installateur bovendien niets verd'ent. Een dergelijke hooge uitgave achtten B. en W. niet gemo tiveerd. Wethouder v. d. WilLg^nb-rg stelt voor aan B. en W. een maximum cre- diet van b.v. 100,voor de verheh- ting van het raadhirs toe te sfaan. Zoo mogelijk zal het een eleetrische verlichting worden maar kan dat we gens de kosten niet, dan op andeie wijze. De Voorzitter wvst er op dat intus- scben reeds een 400-tal vetpotjes zijn beste'd. Zonder hoofdelijke stemming wo-dt hierna besloten om ƒ165.beschik baar te s'ellen voor do kKdértracrit'e en 100,vcor verlichting gemeen'e- huis waarbij de wijze van verlichting aan B. en W. wordt overge'a'en. De heer IGaak dringt er op aan om de vrrsnap'rin^en voor de schoolkin deren in de gemeente te koonen. Bij een vorige gelegenheid werd dat aan de hoorden der scholen overge'a'en en d'e kochten 2e bij de firma v. Hilst in Waalwijk. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is om alle kinderen een b'ij- vend aandonken te geven in den vorm van een beker met de beelten's van Prinses Juliana en Prins Bernhard er op, terwijl het resteerende bedrag aan de schoolhoofden wordt ter hand ge steld voor een tractatie voor de k'nde- ren. Spr. vin''t er niets t-gen om ^aar- bi j te bepalen dat d ze ver~nap ri 'gen in de gemeente gekocht moeten wor den. Wordt goedgekeurd. Van Ged. Staten is nog een schrij ven ontvangen houdende mededeeling dal zij zich nog niet kunnen verreni- gen met het percentage der leaning van 18°00 voer dé school te Sprang. Ook eenigen lijd geleden is een der gelijk schrijven van Ged. Staten ont vangen waarop B. en W. zich tot „Ge meente crediet" hebben gewend die de ren'e toen op 4.1/8 heeft gesteld. Nu ook dit percentage nog te hoog is en Ged. Staten verlangen dat de rente hoogstens 4% zal bedragen zul'en B. en W. nog verdere pogingen doen tot verlaging. 3. Goedkeuring begrooting Burgerlijk Armbestuur Sprang voor 1937. Wordt goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven op ƒ5164,86. Een ge meente-subsidie van 1600, is ge raamd. 4. Benoeming leden Burgerlijke Arm besturen wegens periodieke aftre ding van A. J. Verhoeven te Ca pelle en J. van Beek te Sprang. Beide altredende worden met nage noeg algemrene stemmen herkozen. 5. Benoeming lid Commissie v. Toe zicht op het lager onderwijs we gens periodieke aftreding van den heer E. Colet. Met algemeens stemmen wordt de heer Colet herkozen. 6. Verhooging bedrag kasgeldleening 1936. De Voorzitter licht toe dat de kas geldleening 30.000 bedraagt. Alleen voor de Bouwvereeniging en de Arm besturen is hiervan 11.000 noodig zoodat de gemeente practisch slechts de bcschiking heeft over 19.000 en is het moge'ijk dat zij soms nrt over voldoende fnantiën beschikt. Daarom achlen B. en W. het brter het bedrag te verhoogen tot 40.000. Wordt goedgekeurd. Electrifica'ie Winterdijk. 7. Beslissing inzake electrificatie van den Winterdijk onder voormalig Vrijhoeve-Capelle. De VoorzittT zegt dat B. en W. op verzoek van de raad hebben onder zocht op hosveri aans'uitinren aldaar zou zijn te rekenen. Van de 13 per- ceelen bleken er 9 een aans'irt'ng te wenschen, 3 geen aans'ui'ing en van 1 percel :s niets bekend. Daaron heb ben B. en W. zich met de P.N.E.M. in verbinding gesteld om te inform°eren of de kosten neg dezelfde zijn als des tijds opgegeven. Deze kosten blijken nog op ongwer hrtze'fde bedrag van 1700.te kernen n.l. 1500.voor den aanleg, ƒ100,per K.M. voor netleiding en ƒ16.per lantaarn. B. en W. hebben dan ook geen aanlei- cb'ng gevonden hun afwijzend stand punt te herzien. De heer C. Vos zegt zich met het voors'el van B. en W. niet te kunnen vereenigen. Uit het onderzoek is ge bleken dat het overgroote deel der bewoners van den Winterdijk aanslir- tmg verlnngen. De kosten zijn boog, dat geert spr. toe, doch men moet al leen de rente en afloss'ng van die 1700.voor oogen houden, dat is 225,per jaar. Er wordt on de P.N.E.M. reeds criet'ek uitgeoefend wegens haar gevoerd beleid dat den ooruitgang tegenbou-'t en aangedron gen op meer soepelheid tere'n^e hen, die nu vanwege de hoog? kesten van aanslu't:ng vers'okpn blijven, ook hiertoe in de gelegenheid te stel'en. Spr. is van mrening dat, als men nu aan bet verl°ngen der bewoners van den Winterdijk niet voldoet, er wel nooit iets meer van zal komen. De heer Adr. Verheijden: Ik handhaaf mijn ingenomen stand punt, h:ertoe niet mede te werken. Ter mijner verdediging kan ik nog aanvoeren, indertijd eveneens tegen- slander geweest te ziin der electri'i- entie van Sprang. Zoolang wij nog vast zaten aan het contract inzake gastoevoer met Kaatsheuvel. Mij is zelfs bekend, dat in onze omgeving meer een meer petroleum verbruikt wordt, wijl gas reeds te duur wordt voor bescheiden beurzen. Eigenaardig is, dat ook in onze plaats „rouge et noir" inzake onge motiveerde kapitaalsuitgaven geza menlijk optrekken, iets wat ik reeds lang voorspeld heb. Voor den laatsten keer wensch ik er nogmaals op te wijzen, dat onze schuldenlast veel te zwaar wordt. Men wijst steeds op den lagen ren- lenlast, een dooddcenertje, ik wijs op de zware aflossingen op den kapitaal- dienst. Op den leeningsdienst dient eens gepauseerd te worden. Ik ben overtuigd, dat ieder rechtgeaard Ge- meenteburger het als een schande zou beschouwen, indien wij tot een noodlijdende Gemeente werden ge degradeerd. Dit is heelemaal niet uit gesloten. Dank zij Kt verzekerings wezen, premies, pensioenen, zegeltjes plakken, (sociale wetgeving), zwemt men tegenwoordig bij deze lichamen in het geld, en kunnen R:.'ks-, Prov n- ciale- en Gemeenteleeningen, die ik hier te lande nogmaals de soliedste beschouw, steeds plaatsing vinden. Men verbest evenwel uit 't oog, dat de groote massa belastingbetalers meer en meer verarmen. Algemeen wordt er op efectenkant' ren over ge klaagd, dat het eertijds groote geld- beleggend publick zoo weinig meer in schrijft op bovengenoemde beleg gingsfondsen, ni:t uit angst, doch door onmacht vanwege de veel te hooge directe- en indirecte belastin gen hier te lande, waardoor kapitaal vorming ten bate van handel, indus trie en de werkzame arbeidsklasse, wordt tegengehouden. Ik meen hier te zitten voor 't alge meen belang en geef den raad in erm stige overweg ng met het voorstel van B. en W. accoord te gaan en dus niet tot electriticatie over te gaan, daar wij op dit punt op een hellend vlak komen te zitten. Meerdere ongemoti veerde aanvragen kunnen wel eens binnenkomen. Met groot verlies werd inder.ijd het gaheele door ons aange legde net aan de P.N.E.M. overge daan, om van een grooten strop ai le komen. Moeten wij nu nog grootere stroppen ons om den hals leggen, ter- wille van een stemmenwerverij hij aanstaande Gemeenteraadsverkiezin gen? Deze verlichting hoort meer bij de provincie of P.N.E.M. thuis dan Lij Sprang-Capells. Ik zal op bovenge noemde gronden tegen deze electrifi catie stemmen. De heer Kraak zegt naar aanlei ding van de opmerking van den heer Verheijden betreffende de toename van het petroleumgebruik dat dit al leen slaat op gasgebruikers, maar niet op verbruikers van electrisch licht. Voorts merkt hij op dat alle verharde wegen verlicht zijn behalve de Winterdijk. Naar zijn berekening komen de kosten bij een aflossing in 17 jaar op slechts 140.per jaar aan rente en a'loss'ng inplaats van op 225.Spr. geeTt den raad dan ook in overweging dat gevaarlijke ge deelte le verl'chten en daarmee temeer de bewoners te gerieven. De heer Kerst zegt, dat de heei Verheijden uitdrukk'ng geeft aan zijn vrees dat het tenslotte op een cata strofe zal uitloopen. Spr. is ook van meening dat de gemeente, evengoed als ieder particular, elk dubbeltje moet omdraaien alvorens het uit te geven, doch dat wil nog niet zeggen dat elke uitgaaf ongemotiveerd is. Elk geval zal op zichzelf bekeken moeten worden. Spr. laakt de opmer king van den heer Verheijden over „stemmenwerverij" welke deze wel eens meer laat hooren. Dat zijn van die insinuaties die beter achterwege konden blijven want de heer Verheij den kan niet beoordeelen welke mo tieven iemand leiden en heeft dus geen recht hem dergelijke insinuat es naar het hoofd te slingeren. Wat de verlichting van den Winterdijk be treft heeft spr. zich afgevraagd of dit overdaad is of noodzakelijkheid. Ook hij heeft lang tegen dat hooge bedrag van 1700,aangekeken, doch voor overheidsbedrijven komt het veel voor dat een deel ervan niet rendabel is, maar men moet dan het bedrijf in zijn geheel bezien. Spreker acht deze electrificatie van den Win terdijk van groot belang en de kosten kunnen hem dan ook niet afschrik ken om vóór het voorstel der fcegroo- tingscommissie te stemmen. De heer Kraak merkt nog op dat ook Je Mclensteeg en de v. Gentsvaart e'ectrisch veiTcht zijn. Daar staan 29 palen en een ijzeren mast en slechts 17 hui-en, terwijl slechts e<*n klein ge deelte verharde weg is. De heer Verheijden zegt, naar aan leiding van het betoog van den heer Kerst inzake „stemmenwerverij" dat hij zich nu liever niet verder hier over wil uitlaten, ook niet over het geen in dit opzicht vroeger hier in den raad is gezegd. Hij wijst nog eens op het groote verl'es van 37.000 waar mee de gemeente het electrisch net aan de P.N.E.M. heeft overgedragen. Laat de P.N.E.M. nu ook de verlich ting aansluiten van den Winterdijk voor haar rekening nemen. Dc heer Kerst meent dat dé heer Verheijden zich nader dient te uiten. Hij heeft het recht niet raadsleden van kiezersjacht te beschuldigen. Zulks moet hij bewijzen of zijn be schuldiging terug trekken. Met dingen van vroeger hebben we nu niets te maken; thans is de kwestie van de electrificatie van den Winterdijk aan de orde.. De heer Verheijden meent, dat het geen vroeger gebeurd is, zich ook nu kan voordoen. De Voorzitter wil even terugkomen op de opmerking van dé heer Verheij den inzake den schuldenlast. Hoewel spr. zelf zich tegen electrificatie heeft moeten uitspreken met het oog op de kosten, moet hij er toch op wijzen dat de schuldenlast niet toeneemt, doch steeds kleiner wordt. Sprekers per soonlijke meening is dat het niet verantwoord is voor 9 personen die electrisch licht verlangen 1700.of 200.per persoon uit de gemeente kas te bekostigen. Wat het argument van de wegenverlichting betreft, deze verhehting vindt spreker niet zoo noodzakelijk. Er zijn zooveel onver lichte wegen. Ook de provincie zal er niet aandenken om alle provinciale wegen te verlichten. In deze gemeente zijn ook verschillende wijken niet verlicht o.a. Wolfsnest en Sprangsche Vaart en dus zou men een precendent scheppen door den Winterdijk wel aan te sluiten. Wethouder v. d. Willigenburg zegt dat hij hem de overweging voorgeze ten heeft dat er niet te veel meer ten laste van de gemeente behoeft te ko men om haar noodlijdend te maken. Er is nog weinig opleving of vermin dering van werkloosheid te bespeuren. Was de tijd wat florisanter dan zou spreker misschien over die 200. per aansluiting zijn heengestapt. De heer Kerst zegt, dat hij van meening is geweest dat het hier geen overdadige uitgaaf betrof. Zou inder daad het bedrag mede het gevaar op leveren dat men de gemeentebegroo- ting niet behoorlijk sluitend kan Krij gen en de gemeente noodlijdend zou kunnen worden, dan zou hij zich te gen d^ze aansluiting verklaren. Wethouder v. d. Willigenburg merkt op, dat een begrooting al.ijd een raming blijft en mee- en tegen vallers op kan leveren. Gewoonlijk wordt de gemeentebegrooing zooda» nig opgemaakt, dat er altijd eenige reserve aanwezig is, doch dit jaar is alles zoo uiterst laag gesteld dat ook die „stille reserve" weg is en tegen vallers te duchten zijn. Elke nieuwe verhooging der uitgaven levert dus gevaar op. De heer Kraak vindt het eigenaar dig dat hij het voorstel om een cred et beschikbaar te stellen voor de a.s. feestviering over deze gevaren niets gezegd is. Die menschen aan den Winterdijk zijn toch ook belastingbe talers. De Voorzitter merkt op, dat van dé subsidie aan het feestcomité de ge- heele gemeente profiteert, terwijl een groote uitgave gevraagd wordt ten ge rieve van enkele menschen. De heer Vos betreurt het dat de werkloosheiduitkeeringen hier ook al in het geding zijn gebracht. Spreker was van meening dat een meerdere uitgave van 140.per jaar de ge meente niet noodlijdend zou maken. Verder komt spreker nog even terug op de insunialie van „stemmenwer verij" die de heer Verheijden den raadsleden naar het hoofd slinger1. Evengoed als de heer Verheijden zegt voor het algemeen belang in den raad te zitten, is dat met alle overige leden het geval. De Voorzitter brengt hierna het voorstel van B. en W. om niet tot electrificatie van den Winterdijk over le gaan in steming. Het wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Voor slemden de heeren v. d. Willi genburg, Middelkoop, Kerst, J. Vos, Timmermans, v. d. Hoven en Verheij den. Tegen de heeren Kraak, Verstegen en C. Vos. 8. Mededeelingen. De Voorzitter zegt, dat het gemeen tebestuur zich in opdracht van den raad zich tot het departement hee't gewend inzake de gemeentewoningen en er op heeft aangedrongen het rentepercentage te verlagen. Men heeft echter geantwoord dat het niet mogelijk was een uitzonder lijke verlaging toe te komen. Maar als het Rijk er in slaagt tegen 3% meer dere leeningen te sluiten zal een a'ge- meene renteverlaging voor de wo ningbouwvoorschriften zeker volgen. Door den inspecteur dér Volksgezond heid uit Den Bosch zijn de won'ngen bezocht, waarbij deze te kennen gaf dat mogelijk door het aanbrengen van verbeteringen de woningen meer in trek waren te brengen, doch dat brengt weer veel kosten mee. Mis schien zou ook een kleine huurverla- ging kunnen worden toegepast, doch de inspecteur mo°st over een en ander een rapport uitbrengen a~n den Haag, zoodat afwachten voorloop'g de bood schap is. De heer Verheijden zou het depar tement in overweging geven om fouds perdu de zaak over te nemen. De Voorzitter zegt dit reeds te heb ben voorgesteld, doch daar voelde men niets voor. De heer Kraak vraagt nog of het comité Nieuwevaart voor de verlich ting van een eereboog een aansluiting mag maken op het electrisch net. De Voorzitter zegt, dat hiertegen geen bezwaar is als de P.N.E.M. hier toe vergunning verleent en het door een erkend installateur geschiedt. De heer Kerst informeert naar den datum waarop in deze gemeente de feesviering plaats heeft, omdat er thans verschillende datums genoemd worden. De Voorzitter antwoordt dat nadat het comité verschillende andere dagen in overweging genomen heeft, ten slotte de dag van het huwelijk, 7 Ja nuari, als de meest geschikte heeft bevonden. Hierna sluiting. De steun aan rogge. Naar men ons van bevoegde zij de mededeelt, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij besloten, de huidige roggesteuniegelii g te vervangen door een nieuwe regeling, welke een aanpassing aan den ge- wijzigden monetairen toestand he. oogt, Daartoe strekkende beschikkingen zullen eerstdaags afkomen. L)e belangrijkste wijziging welke zal worden aangebracht is wel het instellen van een variabele dena- turatievergoeding. Aan de hand van den marktprijs voor rogge zal telkens vooial een toekomstige periode Nan één week worden bepaald, welke dei.atuialie- toeslag in die periode zal woiden betaald Gedurende deze periode zal de vastgestelde denalui alieloe- slag, behoudens zeer bijzondere omstandigheden, niet woiden ge wijzigd. In overeenstemming met deze nieuwe regeling zal ook het prijs, verschil hij invoer aan wijziging onderhevig zijn, aangezien dn prijs verschil gelijken tred moet houuen met den variabelen roggesteun. Daarom zal het prijsverschil bij invoer voor een bepaald tijdvak worden vastgesteld op ten vaste basis van f2. per lüü Kg, vei meer derd met het voor dat tijdvak vast gestelde bedrag der denalui atiever- goeding Ook de restituties bij uitvoer van ongedenatureerde rogge zullen aan de nieuwe regeling worden aange past. Bonificatie Tarwebloem - B. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld is de bonificatie op tarwebloem - 13 met ingang van 21 December 19J6 met f U.4U per kg. verlaagd, terwijl de Taiwe vvtl- ke de Ntderlandsche Taiwe- Ctn- trale op bonnen tegen specialen prijs verstrekt, van f. 7.ÜU op f.8. per 1UU kg. wordt gebracht, waar mede de siijging in de prijzen van afvallen wordt verdisconteerd; de vergoeding per 1UU kg. ongebuild tarwe meel wordt hiei hij aangepast. Tuchtrechtelijke boeten land- bouw-crisis overtredingen. Reeds meermalen werd er de aandacht op gevestigd, dat niet vrijwillige betaling van tuchtrechte. Iijke hoeten tot extra—kosten voor den betrokkene leidt. Ook thans wordt wederom van bevoegde zijde mededeeling gedaan van een zeer geringe boete door de invordering langs gerechtelijke weg, uiteindelijk met ruim zestig maltn het bedrag aan kosten verhoogd is geworden. Betrokkenen mogen daarom nog maals in hun eigen belang worden aangeraden, de hun opgelegde tucht rechtelijke hoeten onmiddelijk te voldoen. Oude man met verpletterden schedel op den weg gevonden. De 60- jarige arbeider Jean Booi hal zich des avonds te voet naar Coevorden begeven, vermoedelijk om getuigen te zijn van de feeste lijkheden in die plaats ter gelegen heid van de prinselijke onderhouw. Vrij laat in den avond keelde de man weer huiswaarts. Te bijna middernacht vond men hem nahij de woning van den arbeider \leierink levensloos op den weg met een geheel verpletterde schedel. Een zoon van het slachtoffer, die ook van de feestelijkheden terug keerde, zag kort na de ontdekking zijn vader op den weg liggen Een ontboden geneesheer, dr. Jager, kon niet anders dan den dood conslaee- ren,die volgens hem wasingetreden oor geweld. Er was echter geen enkel vaststaand spoor waar te nemen, waarmede dit geweld was aangedaan, hoewel men onmiddellijk heeft gedacht aan een auto. Geen enkel aulospoor kon men evenwel in de nabijheid van het slachlo fer aantreffen, dat eenige opheldering gaf. Daar het slachtoffer hekend stond als iemand, die nogal eens een borrel gebruikte, heeft men dierect een nauwkeurig onderzoek in die rich ting ingesteld, doch hij den man kon men geen enkel spoor van alcoholgebruik waarnemen, terwijl van betrouwbare zijde werd mede- ge teeld, dat de man zichden laatsten tijd van alcoholgebruik onthield. Des nachts kreeg de politie nog een meedeeling, die haar aanleiding gaf het onderzoek voort le zetten. De overledene laat een vrouw en Iwee volwassen kinderen achter.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 12