Plaatselijke Berichten. KERSTMIS. Kerstboomstandaards H.de Bont-v. Huiten I Heerenkleeding naar maat Donderdag 24 December 1936 DE ECHO VAN HET ZUIDEN Vierde Blad om Uw KERSTBOOM in te plaatsen. Voor de a.s. ORANJE-FEESTEN Fa. Anton Holtgrefe „De groote Ijzerhandel" Oe witste tanden, Benoeming Bij Kon. besluit van 11 Dec. is met ingang van t Januari 1937 benoemd tot reserve le luitenant bij het regiment wielrijders, de heer A. J. Slaats alhier, thans 2e luite nant bij dat corps. Tot machinist-slachthuisknecht aan het Gemeentelijk Slachthuis is benoemd de heèr A. van den Bogaerdt alhier. Het Kerstmatiné der Liedertafel In ons vorig nummer is abusieve lijk gemeld dat 't Kerstmatinée der Liedertaiel gegeven wordt op 2en Kerstdag; dit berust op eene ver gissing het wordt als steeds gegeven op len Kerstdag. Het bijzonder programma van deze uitvoering luidt als volgt 1 O Kerstnacht (Mannenkoor) tekst J. v. d. Vondel, arrang. G. Gerritsen. 2 Middernacht (Gemengd koor) J. R. Wierts. 3 Uit Oosterlanden (18 eeuwsch Kerstlied) (Gemengd Koor) E. v. Duyse 4 Heer Jezus heeft een hofken 17 eeuwsch (Dameskoor). 5 Hymne la nuit (Mannenkoor) L. de Rillé. 6 Frühiingsnetz C. Goldwark. 7 De heilige stad (tenor.solo door den heer J. Burmanje). 8 De Ruïne (Mannenkoor) C. Brandts Buys. Wij gelooven dat wij onze lezers niet behoeven aan te sporen deze volksmatinée, die gratis voor een ieder toegankelijk is bij te wonen. Het is een toepasselijk programma, voor mannen- en gemengd koor; er is druk gerepeteerd om goed voor den dag te komen. Laten wij nu allen ook onze belangstelling toonen. As. feesten Het Wijk-bal in Thalia heeft 1 1. Zaterdag voor de kas van het Wijk-comité een bate van plm. f140 opgebracht. Wij vernemen nog dat ook in een andere wijk een gift van f 100 werd ontvangen voor versiering en verlichting. Zaterdag 1.1. was onze gemeente werkelijk in vlaggentooi. Wij hebben zelden zulk een algemeene deel neming gezien, schier van elk huis wapperde de vlag, groot en klein. Dat geeft een goed voorieeken voor 7 Januari en voor de nationale feest, en herdenkingsdagen in de toekomst. Feestverlichting In 't verslag der wijkvergadering Mr. van Coothstraat e.a. 1.1. Vrijdag gehouden staat o.m »dat met het licht, met het oog op de hooge kosten, spaarzaam moet worden omgegaan«. Hier wordt bedoeld de »feestverlichting«, waar juist de ingrediënten, de aanleg en voorts de lampjes enz. niet gehuurd kunnen worden, doch gekocht, wat natuur lijk betrekkelijk hooge kosten met zich brengt. Het »licht« opzichzelf is juist niet duur; voor dit doel wordt slechts 2 cent per K.W. in rekening gebracht door de Bedrijven. OPRUIMINGEN. Wijziging termijn van „Opruimingen" in het Winkelbedrijf, in verband met het a.s. huweÜjk van H. K. H. Prinses Juliana. Naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek der betrokken Mid- denstandsvereenigingen heeft de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat besloten om, in verband met het aanstaand huwelk van H.K.H. Prinses Juliana en de feestelijkheden welke ter gelegenheid van dit huwelijk zullen plaats hebben, voor de gemeen ten Dongen en Waalwijk, alsmede Kaatsheuvel (gem. Loonopzand) voor alle groepen van winkelneringen als tijdvak, waarin een verkoop als be doeld in het le lid van art. 12 der wet van den 13den September 1935. hou dende regeling betreffende het Uitver- koopen en Opruimen in het Winkelbe drijf (S. 564), als opruiming mag wor den aangekondigd, aan te wijzen: 15 Januari tot en met 14 Febr. 1937, in plaats van 1 Januari tot en met 31 Januari 1937. GEMEENTE-BEDRIJVEN. Wij vernemen dat in de vacature -vam meter-opnemer—incasseerder bij de Gemeente Licht- en Waterbedrijven, ontstaan door het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd van den heer Jac. Franssen, Burgemeester en Wethouders hebben voorzien door aanvulling uit het eigen personeel. De heer F. d'Alleu wordt speciaal be last met de muntmeter-opname en in casso, de heer Schouten in het alge meen met de incasso, de heer J. de Rooij drie dagen met het innen der wo- ninghuur, terwijl de beide leerlingen BELANGRIJKE VERGADERING DER R.K. WERKLIEDEN VEREENIGING. De bioscoop van het R.D.B. vertrekt uit het bondsgebouw. Contributieverhooging. Een werkloozendag. Maandagavond werd in de groote zaal van den R.K. Gildenbond een be langrijke algemeene vergadering ge houden welke zeer druk bezocht was. De Voorzitter, de heer Nic. v. Gor- kum, drukte in zijn openingswoord hierover zijn voldoening uit en spoor de alle leden aan zich ook geestelijk te verrijken o.a. door het bezoeken der ontwikkelingsavonden. Na gezamenlijk zingen van het strijdlied No. 9, betrad de Zeer Eerw. heer J. Morel, aalmoezenier van den Bossehen Dioeesanen Bond, 't spreek gestoelte, en hield een reed over Het Communisme. De begaafde spreker gaf een duide lijke en gedocumenterde beantwoor ding van de vraag: „Waarom waar schuwt de Paus tegen het Communis me?" Nadat de laatste jaren, vooral na den roemloozen ondergang van 't communisme in Duitschland, de aan,1-, dacht voor het communistisch gevaar veel verflauwd was, hebben de laat ste maanden op ontstellende wijze aangetoond, dat de geraffineerde or ganisatie van de communistische pro paganda het heeft klaar gespeeld haast ongemerkt een grooten invloed in West-Europa te verkrijgen. Z.H. de Paus, dit groote gevaar in ziende, heeft de Roomsche pers van heel de wereld gemobiliseerd op de R.K. Perstentoonstelling te Rome en aan alle daar bijeengekomen vertegen woordigers duidelijk uiteengezet waar om en hoe de Katholieke pers aan de bestrijding van het communistische gevaar diende mede te werken. Z.H. de Paus wees vooral op deze 4 punten: le. Het communisme is in strijd met de waardigheid van de mensche- lijke persoonlijkheid. 2e. Het valt de heiligheid van het ge zin aan. 3e. Het ondermijnt en vernieitgt het staatsgezag en de veiligheid van de maatschappij. 4e. Het voert een strijd op leven en dood tegen eiken godsdienst. Deze 4 punten worden door den ge- wijden spr. op zeer bevattelijke en overtuigende wijze nader toegelicht, waarbij de aanwezigen ontstellende bijzonderheden vernemen over dezen „heilstaat", waarin juist de arbeider erger geknecht en van alle vrijheid beroofd wordt dan ooit in vroeger eeuwen, toen de slavernij nog bestond het geval is geweest. Wat de arbeiders ook in deze jaren van crisis en werkeloosheid in ons land meemaken, het is hier nog een paradijs, vergeleken bij hetgeen het communisme hen brengen kan. Hel spontane applaus, dat na deze keurige rede opklonk, was wel een bewijs dat het waarschuwende betoog weerklank gevonden had onder het talrijke en aadachtig gehoor. Nadat den spr. door den Voorzitter met enkele welgekoeen woorden was dank gebracht kwam het kardinale punt aan de orde: Contributie-verhooging in ver band vertrek bioscoop. De Voorzitter geeft nog even een kort overzicht van de voorgeschiede nis van deze kwestie. De directie van het R.D.B.-theater bleek wel genegen het gebouw te verlaten, ofschoon zij nog \y2 jaar huur hieraan had. Het bestuur kan echter die 1500 huur, die hieruit jaarlijks voortvloeiden, niet missen. Om de eindjes aan elkaar te kunnen knoopen, zou tegenover 't verlies van deze 1500 per jaar eeni- ge compensatie moeten komen, o.a. in den vorm van een verhooging van de contributie. Om het gevoelen van de leden over een en ander te peilen, werd besloten een referendum te houden. Van de ingekomen antwoorden sprak zich het grootste gedeelte uit voor vertrek van de bioscoop, doch waar een 250-tal antwoorden achterwege was gebleven, waarvan men dus niet wist of zij een contributieverhooging zouden aanvaarden, durfde het be stuur het niet aan den knoop door te hakken en was van meening dat deze kwestie op het doode punt was ge komen. Eenigen tijd daarna werd van de directie van het R.D.B. vernomen, dat zij er wel een finantieele tegemoetko ming voor over had indien haar werd toegestaan binnen den overeengeko men tijd uit het bondsgebouw te ver trekken. Zij bleek bereid om geduren de de resteerende 1J^ jaar de heltt van het gederfde huurbedrag te ver goeden en wel 750 voor 1937 en 375 voor het le halfjaar 1938. Daardoor werd dus een prachtige overgangs periode geschapen en mede uit over weging dat men na \y2 jaar de bios coop toch kwijt zou raken en dan in eens dit inkomen geheel zou moeten missen, besloot het bestuur dit voor stel aan te nemen op voorwaarde dat de algemeene vergaderinn xich mei contributieverhooging van 2 cent per week en per lid zou kunnen vereeni gen, welke verhooging eerst over drie maanden, n.l. per 1 April a.s., zal in gaan. Na deze korte inleiding van den Voorzitter, verkreeg de penningmees ter, de heer Fr. Smolders het woord om de finantieele zijde van 'l vraag stuk nog nader toe te lichten. Het eerste jaar staat tegenover het verlies van ƒ1500 bioscoophuur: de vergoeding van 750 van het R.D.B., de meerdere contributie-opbrengst van 2 cent van 039 mannelijke leden van 1 April t.m. 31 Dec. is 498.42 en van de 28 vrouwelijke leden is ƒ21.84, maakt in totaal 1270.20, zoodat de kas het eerste jaar 229.74 aan in komsten derft, wat wel geen moei lijkheden zal brengen. In 1938 wordt het iets moeilijker, omdat dan slechts 375.vergoeding van het R.D.B. ontvangen wordt, waar tegenover echter staat dat de contri butieverhooging dan hel geheele jaar van kracht is. In totaal komt er dan 1008.78 binnen, zoodat er dan ƒ413.22 gederfd wordt. In 1939 wordt geen vergoeding van het R.D.B. meer ont vangen en mist men dus in totaal een bedrag van 800. Het zal noodzakelijk zijn tegenover deze belangrijke vermindering iets te stellen, waardoor het evenwicht in ontvangsten en uitgaven zooveel mo gelijk hersteld wordt. Zoo meent het bestuur dat wel ƒ250 meer aan zaal- huur zal worden ontvangen, doordat de zaal voortaan meer vrij komt. Om de opbrengsten van het buffet zoo veel mogelijk op peil te houden, wor- licht bezien acht spr. een verhoogirig van 2 cent voor zulk een belangrijke principieele kwestie een bijkomstig heid. Art. 1 der Statuten geeft als doel- der vereeniging aan de behartiging van de godsdienstige en zedelijke be langen der leden, maar met die roeping «s niet te rijmen de toestand die hier bestaat als gevolg van de bioscoop exploitatie. Spr. misgunt niemand z'n plezier en een goede film op zijn tijd (niet te veel), maar is van meening, dat het openbare leven, ook in Waal wijk, door de film geweldig veel heeft geleden. Met eigen ervaringen, o.a. als gevangenis-aalmoezenier, wijst spreker op de gevaren van de film, waartegen de leden zichzelf, hun vrouwen, jon gens en meisjes in bescherming dienen te nemen. Alleen herstel der Christe lijke beginselen en zedenwet kan maat schappelijk herstel brengen. Gods wet moet overal richtsnoer zijn, doch de bioscoop ondergraaft stelselmatig deze beginselen. Hij waarschuwt de ouders om in geval zij een opvallende veran dering bij hun zoons en dochters op merken, eens na te gaan of zij mis schien omgang hebben met n slech ten vriend of een gevaarlijke film ge zien hebben. Spr. stelde verder in het licht dat de film-industrie op de 3e plaats staat in de rij der wereldindu strieën, en dit z.g. „plezierkapitaal" speculeert op de lage hartstochten van den mensch. Zoolang deze wulpsheid in de film blijft bestaan, ontzegt spr. den arbeiders het recht te schelden op het kapitalisme in zijn verkeerden vorm. als zij zelf gaan neerknielen voor dezen verkapten vorm van kapi talisme. Als de leden deze zaak van Niets gemakkelijker en sierlijker dan een van onze fl. Q.55, fl. 0.75, <1 1.10, fl 1,35, fl. 1.95 14 VERSCHILLENDE MATEN IJZERDRAAD, voor overspanning, bindwerk, vlechtwerk. 20 VERSCHILLENDE MATEN TOUW, voor vlaggelijn, overspanningen, hijschwerk, bindwerk. 16 VERSCHILLENDE MATEN STAALDRAAD voor diverse doeleinden. BLOEM EN DRAAD EN KOPERDRAAD om bloemen te maken ALLE SOORTEN BEVESTIGINGS-MATERIAAL PHILIPS' GLOEILAMPEN. PHILIPS' O R AN J Ê-LAM PEN 17 cm. doorsnede fl 125. (Deze z.g. Lampiona s kunnen in een gewone lampfilting worden geschroefd; hiervoor behoeitdusv der geen gloeilamp meer te worden gebruikt.) Bestelt tijdig, opdat wij U de laatste dagen niet moeten teleurstellen Bij grootere afnamen speciale prijzen. v.h, Bieriaagh Hoek Raadhuisplein WAALWIJK Telefoon 72 ben om hun zwaar getroffen mede leden dezen dag te bezorgen. Het be hoeft geen uurloon te zijn, zooals aan vankelijk het voorstel was, doch elke bijdrage, hoe klein ook, is welkom. Mededeelingen. De Voorzitter stelt de leden er al vast mee in kennis, dat in 1938 Her wonnen Levenskracht haar zilveren bestaansfeest hoopt te vieren. Het plan bestaan om als geschenk 20.00(1 stui vers-vrijwilligers op te geven. Spreker hoopt, dat ook Waalwijk daarin zijn aandeel zal bijdragen. Tegenover de talrijke circulaires, die van andere zijden worden ver spreid, zal het hoofdbestuur maande lijks voortaan een circulaire uitgeven welke spreker in aller belangstelling 0 aanbeveelt. De penningmeester, de heer F. Smol ders, deelt hierna het finantieel re sultaat mede van het dezen zomer ge houden muziekconcours der harmonie St. Crispijn. Het zuiver overschot be droeg 523.55, waarvan de harmonie 174.52 en de kas der Werkliedcnver- eeniging 344.04 ontving. Nadat de geestelijk adviseur, de WelEerw. Heer de Kooij nog zijn vol doening had uitgesproken over tie be langrijke beslissing door de leden ge nomen, de leden had aangespoord tot medewerking aan het welslagen van den werkloozendag en allen een Za lig Kerstfeest had toegewenscht, werd de bijeenkomst gesloten me thet zin gen van „Trouw aan Brabant". KIOSK WAALWIJKS BELANG. De muziekkiosk van Waalwijks Be lang is aangekocht door de Initiatief- Commissie „Sirena HallelujahEx- selsior' („S.H.E.") te Sprang-Capelle. GEGUND. Het glas- en verfwerk der uitbrei ding fabrieksgebouwen N.V. Schoenen Unie Bloch Stibbe Hollandia is onderhands opgedragen aan de firma W. Hens Zonen alhier. R.K. Kiesvereeniging Op de algemeene vergadering der R K. Kiesvereeniging op Maandag 11 Januari a.s. zal als spreker op treden de heer F. A. Nivard, oud- wethouder van Rotterdam en kamerlid. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. den de leden aangespoord hun vertee ringen zooveel mogelijk in eigen zaal te doen. Verder zal getracht worden in af lossingsplan en het rente-percentage van de hypotheek op het gebouw «eni ge wijziging ter verlichting van lasten te verkrijgen, terwijl tejislotte de be grootingen, ook die voor de onlspan- nings-afdeelingen, zoo zuinig mogelijk zullen moeten worden opgezet. Waar men toch over \/2 jaar voor deze finantieele moeilijkheden zou zijn geplaatst, lijkt spr. het aanbod van het R.D.B. bijzonder gunstig. De Voorzitter merkt nog op, dat hem ter oore is gekomen, dat onder de leden gevreesd wordt voor verdere contributie-verhooging over V/2 jaar, doch hij geeft de verzekering, dat uit deze aangelegenheid geen enkele ver dere verhooging zal voortvloeien. Het lid van den Broek vreest, «lal verhooging der contributie het bedun ken van verschillende leden tot gevolg zou kunnen hebben, waardoor de meerdere contributie-opbrengst voor een groot stuk zou worden teniet ge daan. Hij geeft in overweging een krachtige propaganda te voeren om 't ledental uit te breiden. De Voorzitter zegt, dat men als goed organisatieman verplicht is zich neer te leggen hij een besluit van de meer derheid. Spr. weet ook wel «lat het er hij sommigen heel slecht aan zit, maar 2 cent per week zullen er toch altijd nog wel af kunnen. Hierna besteeg de Z.Eerw. Pastoor Heezemans onder applaus der verga dering het spreekgestoelte om als priester en bondsadviseur op gods dienstige en zedelijke gronden liet be stuursvoorstel te verdedigen. De ge wijde spreker legde er den nadruk op dat hij slechts in het belaag van de leden, van hun gezinnen en hun kin deren het bioscoopvraagstuk wilde be lichten en zich zoo min mogelijk op zijwegen zou begeven en ook de finan tieele zijde, die reeds zoo duidelijk is toegelicht, wilde laten rusten. Alleen wilde hij wijzen op 't voor beeld dat de voorgangers der leden f dc oud-gedienden onder hen vroeger hebben gegeven, toen zij onder veel moeilijker omstandigheden dit vere nigingsgebouw hebben gesticht, fn dit principieele zijde bezien, is spr. vol vertrouwen, «lat zij het bestuur het juiste antwoord zullen weten te geven. (Luide bijvalsbetuigingen). De Voorzitter wil hierna hel be stuursvoorstel tot verhooging der con tributie met 2 cent per week, aan de orde stellen en hierover bij ziften en opstaan laten stemmen. Waar enkele aanwezigen hiertegen bezwaar maken, wordt reglementair mondeling gestemd. Slechts een (Mal aanwezigen bleken legen «le verhooging te zijn, waarvan er enkel«n nog te kennen gaven, dat zij het vertrek der bioscoop zeer toe juichten. De overigen, circa 175 leden, spraken zich voor het bestuursvoor stel uit. Een Werkloozendag. De Voorzitter geeft eenige nadere toelichJiiig over den opzet van een werkloozendag, zooals het bestuur, op inrtiatief van het bondsbestuur, zich «leze heeft voorgesteld. Deze dag, zoo mogelijk een "Woens dag, zal, bij voldoende medewerking, worden voorafgegaan door een tri- duum en geopend worden met een al gemeene H. Communie.. Daarna \ci- 'eenigen de deelnemers zich in het bondsgebouw aan een Brabantschc koffietafel. Nadat deze alle eer is aangedaan, wordt nog een sigaar geoffreerd en gj«at men een plechtige H. Mis bijwo nen. Na deze H. Mis een korte verga dering in het vereenigingslokaal, waar oen spreker het woord zal voeren. Des avonds wordt dan een ontspan- ■ningsa.voed aangeboden, waaraan vei- moedelijk ook de harmonie, de lieder tafel en «le tooneelclub hare medewer king zullen verleenen en waarop aan «le werkloozen gratis consumptie en •sigaren worden gepresenteerd. Zoo'n dag, die ten doel heeft de wer- Ikeloozen eens uit hun dagelijkschen sleur te trekken en een prettigen dag te bezorgen, kost natuurlijk veel geld. De fabrieksarbeidersbond zal hieraan een bijdrage verleenen, terwijl verder aan alle leden een lijst zal worden .aangeboden, waarop zij, die nog in de .gelukkige omstandigheid verkeeren, «lat ze geregeld werken kunnen, kun nen opgeven wat zij er voor over heb- Heropening Café Kemperman Blijkens in dit nummer voorko mende annonce zal het van ouds bekende cofé Kemperman in de St. Antoniusstraat vanavond weer her opend worden. De heer Jac. Rassier, die zijn café naar dit pand heeft overgeplaatst, heeft het interieur hiervan grondig opgeknapt en verbeterd. Alles ziet er zeer keurig uit en ook de nieuwe vergaderzaal is een prachtige aan winst. De heer Adr. Vermeer die het timmerwerk uitvoerde, de heer C. Mol, die het schilder- en behangwerk verzorgde, het Kofa-magazijn dat de stolïeering leverde en de heer C. Marks die de electrische instal latie heeft aangelegd, hebben keurig werk geleverd en deze zaak een algeheele verandering ten goede doen ondergaan. Ook de biljartliefhebbers kunnen hier hun sport beoefenen en zij kunnen op den openingsavond ook mededingen naar een prijs. Allegorische optocht. Men verzoekt ons erop te wijzen dat in verband met de aan te brengen straatversieringen de wagens welke aan denlallegorischen optocht en den lichtstoet deelnemen met inbegrip van de versiering niet hooger dan 4 naeler en niet breeder dan 3 meter mogen zijn. Het lijkt zeer gewenscht dat de wijk-comité's zich verstaan met het Hoofd-Comité terzake ontwerpen van praalwagens e.d KENAU-FILM. Tentoonstelling Ned. Fabrikatenhuis. Vanwege het Ned. Fabrikatenhuis werden Dinsdagmiddag en -avond in Musis Sacrum voorstellingen gegeven van de propaganda-film „Kenau waarbij tevens een bescheiden tentoon stelling van bekende Nederlandsche producten was te bezichtigen. De belangstelling, vooral van de zij de der dames, was beide malen zeer groot. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 on 40 ct. Doos 20 ct. IVOO^L

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 13