Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. J „BOORD IIIUB#UB" ■K DE GOUDEN BRUG Dit nummer bestaat uit Vier Bladen mm EERSTE BLAD. FEUILLETON WF' NUMMER 102. DONDERDAG 24 DECEMBER 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e< Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Vrede op Aarde. Behalve Straks beieren de klokken der christenheid weer over de wereld om den volkeren de blijde bood schap der naderende Verlossing te verkondigen. Vrede den menschen, die van goeden wille zijn I Helaas hoevelen zijn er nog van goeden -, van vredeswille? Aan de volkeren wordt honger, altnans matigheid en soberte gepredikt, teneinde aldus geld te sparen voor kanonnen en vliegmachines, bestemd om dood en verderf te zaaien onder hen, die worden gehaat Menschen, die zich van superieur ras meenen, onder drukken en vervolgen hun naasten, omda' ze van «vreemd bloed worden geacht In Spanje vergieten kinderen van één volk, één geloof, één God, eikaars bloed, omdat de een den ander de vrijheid betwist om te dwingen en neer te halen, wat den ander lief is. In China, in Japan, in Rusland... Och, waarom zouden we zoo doorgaan, haat, nijd jegens elkaar, wantrouwen, zij zijn de volksbeheerschers van onzen tijd. De boodschap van den Vrede is ook voor het heden, maar we raken tezamen meer en meer verwijderd van den goeden wil, met welken deze boodschap moet worden ver staan en ontvangen Moge de schrille tegenstelling tusschen wat zijn moest en wat is, de volkeren iets méér toegankelijk maken voor het heil van de Kerstboodschap Franco's Offensief. De laatste dagen zijn de gevech ten rond en om Madrid weer hevig opgelaaid, zonder dat voorloopig belangrijke resultaten werden be reikt. In deze reeks van nieuwe ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 53. Je weet, dat we nog een klein reke ningetje te vereffenen hebben. En die moet nu voldaan worden, m'n waar de Sylvester Vonberg, die reeds een zucht van verlichting heeft geslaakt, schrikt opnieuw als hij op zoo on barmhartige wijze aan een oude schuld wordt herinnerd Hij moet er kennen, dat hij daar niet onderuit zal kunnen. Terwijl Margot Sellert Sylvester Vonberg beveelt den volgenden dag cm 3 uur op een bepaalde plaats in de Lanserhoogte op haar te wachten, denkt ze tevreden hoe handig ze toch daarmee de gelegenheid waarneemt om een onbedachtzaam cogenblik uit haar leven onge daan te makenEr gaat toch niets boven het rustige zelfvertrouwen van een, van alle gevoelsballast, zoo als liefde, medelijden en dergelijke hinderlijke gewaarwordingen, ge speend gemoed Als Renate kort daarop terugkomt, gevechten worden voorboden gezien van een groot offensief der nationa. listen, die in de buurt van de hoofdstad een beslissing in den burgeroorlog zonden willen for- ceeren. In elk geval heeft Franco zijn legers gereorg iniseerd en ver sterkt en kan een imposante poging om in een grooten veldslag een overwicht te verwerven, tegemoet worden gezien. De toestand in China. De aap uit den mouw. De hoop, dat na het afloopen van den wapenstilstand van drie dagen de vijandelijkheden in de provincie Sjensie niet hervat zou den worden, is niet in vervulling gegaan. De Nanking.regeering had zich beieid veiklaard, de onder handelingen met den opstandelingen maarschalk Tsjang Hsoe Liang voort te zetten en te dien einde den wapenstilstand met drie dagen te verlengen, op voorwaarde even wel dat maarschalk Tsjiang Kai- Sjek uiterlijk Zaterdagmiddag om zes uur vrijgelaten zou zijn. Aangezien aan dezen onvoor- waardelijken eisch geen gevolg is gegeven, beschouwde Nanking den wapenstilstand als geëindigd en werden de vijandelijkheden hervat. Intusschen zijn de eischen, die de »jonge maarschalk« Tsiang Hsoe Liang stelt, in details bekend ge worden. Zij zijn zes in getal, te weten 1 Betaling door Nanking van een bedrag van 300 millioen Chineesche dollar (ruim 150 millioen gulden). 2 Verplaatsing der troepen van Tsjang Hsoe Liang naar garni zoenen in rijkere provincies dan Sjensi en Kansoe. 3 Straffeloosheid. zegt Margot met een, de goede actrice kenmerkende, uitstekend gespeelde onbevangenheid: Meneer von Berg heeft mij zoo even zooveel vleiends over mijn Nora gezegd, dat het bezoek aan uw gezel lige woning mij werkelijk de eene verrassing na de andere biedt Maar nu wil ik u toch niet langer op houden Het is ons werkelijk een buiten gewoon genoegen geweest kennis met u te mogen maken, verzekert Renate, wie bij Margot's woorden een steen van het hart is gevallen. Met een blik op het gelaat van den man, die haar glimlachend toeknikt vergezelt zij haar gast naar buiten. Jammer, dat uw vacantie al bijna ten einde is, zegt ze bij het afscheid nemen. Ja, daar is helaas niets aan te doen; overmorgen zullen de koffers gepakt moeten worden, antwoordt Margot. Hopelijk is het verblijf aan het Lansermeer u goed bekomen. Einde lijk is het daar voor rustbehoevenden nog beter dan in Igls.In ieder ge val wensch ik u een zeer voorspoedige reis. en behouden thuiskomst. ja en „de gouden brug" ontvangt u dezer dagenik zal er den noodi- gen spoed mee betrachten.... nee, nee, geen dankIk vind het zelf veel te leuk, dat m'n novelle nog vóór 4 Verzorging, soldij en uitrusting van zijn strijdmacht op denzelfden voet ais de Nanking troepen. 5 Onmiddellijke oorlogsverklaring aan Japan. 6 Benoeming van twre van zijn generaals tot opperbevelhebber en plaats vervangenden opper tie vel hebber van hel nieuw te vormen «leger tot redding des lands«. De onder 5 en 6 genoemde eischen worden door Nanking vol komen onaanvaardbaar genoemd. Het offensief der Nanking-troepen is intusschen in vollen gang reeds werden enkele steden op 40 50 K.M. afstand in Sianfoe na hevige gevechten bezet. Men vreest echter meer en meer voor het lot van Tsjang Kai Sjek en zijn mede ge- vangi n genomen staf. Volgens latere berichten zouden de vijandelijkheden weer zijn ge staakt en de onderhandelingen tusschen partijen zijn hervat. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Arita, heeft in den kabinetsraad medegedeeld, dat alle Chineesche provinciën met uitzondering van Sjensi en Kansoe, zij gedrukt is, door de radio zal wor den voorgedragenen nog wel door u Bij deze hartelijke woorden van de schrijfster bekruipt Margot Sellert een gevoel van verlegenheid en schaamte. Maar zij weet het,als een zwakte te overwinnen. Nogmaals hartelijk dank, me vrouw Wel thuis, juffrouw Sellert.... en alle goeds Terwijl de actrice in flinke pas den terugweg aanvaardt, treedt Renate op Sylvester toe, die diep in gedachten door het raam naar buiten staart. Zij steekt haar arm door den zijne en vertelt hem de reden van Margot's Sellert's onverwacht bezoek. Hoewel het geenszins m'n bedoe ling, noch m'n wensch is geweest een derde in dé Lantaarn te halen, hee t het misschien toch ook zijn goede zijde, dat het ongewild zoo ge* loopen is, tracht ze hem voorzicht'g te overreden. En daar hij slechts zwfj». gend knikt, vervolgt ze: Weet je, liefsteeens moet je toch weer met iemand spreken uit die groote wereld, waarin wij ons eigen wereldje hebben opgebouwd. Want op den duur is het toch onmo gelijk om ons geheel van de samenle ving af te zonderen. Je hebt immers ook direct zoo gemakkelijk een onder werp voor 'n geanimeerd gesprek met m m :.;f J- 1/ de Nanking-regeeringsieunen. Deze regeering heelt den .lapanschen ambassadeur de verzekenng ge - geven, dat de Chineesche politiek len opzichte van Japan 't heïulluen- ceerd wordt door de gebeurtenissen te Sianfoe. Vredesoproep van Z H. den Paus De Paus is bezig met plannen voor het uitspreken van een vredes oproep op den vooravond van Kerstmis De vredesoproep zou door die actrice gevonden.... Geloof me, je zult de crisis gauw genoeg over wonnen hebben.... die menschen- schuwheid Je hebt gelijk, valt hij haar in de rede. Het is zoo volkomen juist, wat je zegt, dat ik, terwijl jij van die dame afscheid nam, zelf al overdacht heb, of het niet goed zou zijn, dat ik zelf eens naar Innsbruck ging om verschil lende dingen in orde te maken't Beste dunkt het me, dat ik dat direct morgen doe. Misschien kan ik on, middellijk na het eten gaan, als je er geen bezwaar tegen hebt.... Natuurlijk niet! Renate verwon dert zich wel eenigszins, dat hij zon der haar wil gaan, maar zij komt er niet toe aan deze gedachte uiting te geven. Want met onstuimige teeder- heid neemt hij haar in zijn armen en terwijl hij haar gelaat met kussen bedekt, fluistert hij haar in het oor: Maar overigens maak je toch nie mand meer deelgenoot var. ons geluk, nee. Ik zou zoo heel graag alleen blijvenmet jou.... Wat heeft hij me toch lief, jubelt het hart van de vrouw, hoe heerlijk is het toch om zoo bemind te worden... Niets anders dan een bekentenis van zijn onuitsprekelijke l'efde ziet ze in dit, op het oogenblik zijn eenige verlangen Precies zoo argeloos is Renate's tee- de radio worden uitgezonden. De K.B.Ü. zal deze uitzenden Donderdag ten 11,50 in 't Italiaansch ui Nedei landsch. Naar aanleiding van het veront rustend belicht omtrent een in zinking in den gezondheidstot stand van den II. Vader, heeft de Maas bode zich om nadere inlichti gen tot Vaticaansche klingen gericht, waar men mededeelde, dat de H. Vader een rusligen nacht heeft derheid, als Sylvester den volgenden dag tegen 2 uur de Lantaarn verlaat en zij hem steeds weer een laatste kus op zijn skitocht naar Innsbruck meegeeft Wees niet te overmoedig Neem een slee als je terug gaat.... maant zij hem met moederlijke zorg. Hij vermag slechts zwijgend te knikken. Overweld gd door de tegen- strijdigste gevoelens, is hij niet in staat een woord uit te brengen. Dan glijdt hij snel de helling af. Zoodra de Lantaarn uit het gezicht is, maakt hij een grooten boog in de richting van de Lanser Hoogten, een beboschte heuvel in de nabijheid van het Hotel Lansermeer. Terwijl hij zijn tocht vervolgt, overdenkt hij c'en wanhopigen toestand, waarin hij zich bevindt. Kort nadat aan zijn heerenleven in Sebastian Vonberg's villa in Nym- phenburg een eind was gekomen, had hij Margot Sellert leeren kennen. Op de gebruikelijke wijze had hij zijn verblindend vuurwerk voor haar af gestoken en het was hem inderdaad gelukt ook deze koel berekenende, verstandige vrouw in zijn zorgvuldig gespannen netten te verstrikken. Een maal in liefde ontvlamd, was Margot Sellert een willig slachtoffer gebleken dat zich, ook al door hun gemeen schappelijke artistic'teit en algeheel opgaan in de kunst liet verblinden. Waalwykscbe en Langstraatsehe Courant* Zich verzekeren bl] een goede maatschappij it een wijze voorzorgsmaatregel WIST U D4T EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde In 1935 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden IfiiS" v

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1