BINNENLAND. ADVERTEERT IN DJT BLAD. GEMENGD NIEUWS. KERKNIEUW* Visitekaartjes Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. OUSSEN. HERPT. GEERTRUIDENBERG. NIEUWKUIJK. SPRANG—CAPELLE. wiihgers-uitzending naar Spanje. riet „ueiiueAieuscigi'eiijem is tegen geen emvexe mogeiijKiieia gencnt. ue bwxue unUtrteexvenaaiS regelen en ver- pxxcuven zien ie werden a«n ue nanil- naviug van uen vreue en ue weg naar nugeisen muie voor urooi-iiriaanmé en uxe naar Uost-Ainna voor nauë woruen weuerneerig gegarandeerd. ERNSTIGE VERMANING TOT HET bi>Gi!/iJöc.lii^ V OLii. De Aartsbisschop van Canterbury iieeit in Lamaeiu Palace een gons- dienstoeiening geteid, webte uoor de Bnisn joroaueasung Corporation werd uitgezonden en waar.n de Aartsnis- scnop, met aliten ais eerste geestelijke van de Dngeische kent, maar mede ais vertegenwoordiger van de ver schillende Cnristelijite gemeenten des lanus, tot zijn hoorders ue oproep lichtte het kroningsjaar niet alleen te laten worden tot een sacramenteel© wijding van den koning, maar tevens tot een terugkeer van bet voik van net geheele Bntsche gemeenebest tot den Christelijken godsdienst. Voortgaande nchtte de Aartsbis schop kort den blik op hetgeen zich buiten het Britsche gemeenenest in do wereld ai speelt, waarbij by er op wees dat in Rusland een groote beweging leeft, welke op een essentieel anti christelijke basis berust. Voorkomen moet worden dat dit gif ook liet bn- gelsche volk aantast. Eiders, aldus de Aartsbisschop aanbidt men de afgods beelden van ras en staat en gedoogi, dat deze de suprematie van Christus overweldigen. R. K. STAATSPARTIJ. Versterking der organisatie. Met rassche schreden nadert de tijd waarop het verkiezingsproces zal wor den afgewikkeld. Nog eenige maanden resten ons voor de Kamerverkiezingen van 1937. Zullen wij dan als overwinnaars uit het strijdperk treden en onze vertegen woordigers in een minstens even groot aantal in het Parlement zien terugkee- ren om de belangen van ons katholieke volk te behartigen? Zullen wij meerdere afgevaardigden krijgen en daardoor meer hecht schra gen Christus' Koningschap in het maat schappelijk leven? Nu straks het Katholieke kiezers volk verantwoordelijkheid dragen moet, mag wel de overtuiging ingang vinden, dat deze verantwoordelijkheid buiten gewoon groot is. Ieder Katholiek zal 't bijzondere van dit tijdperk erkennen. Eenerzijds een aangroeiende massa re- volutionnairen en anderzijds een nieu we strooming, welke alles voor zich op- eischt en liefst degenen uitbant, die niet geheel in vorm hunne meening deelen. Wanneer we dan ook niet blind zijn voor hetgeen op dit oogenblik in Rus land, Spanje, Frankrijk en Duitschland plaatsgrijpt, moeten wij tot het besef komen, dat het om veel grootere en hoogere dingen gaat dan om bepaalde afwijkingen van min of meer sociale en economische kwesties. Eenheid en samenwerking der Ka tholieken tot handhaving der katholie ke beginselen en ter bevordering van het algemeen welzijn is daarom in dezen moeilijken tijd van de allerhoogste be- teekenis. Wel eens meer hebben wij moeilijke dagen gekend en toch altijd hebben we onze plaats behouden. Met niet genoeg klem mag dan ook gewezen worden op den duren plicht van alle Katholieken om zich mobiel te maken en minstens mag worden ver wacht dat allen zich scharen onder de banier der R.K. Staatspartij. Door het lidmaatschap van de R.K. Staatspartij geeft men vorm en beteekenis aan een bewust staatsbur gerschap, heeft men medezeggenschap bij de samenstelling van de candidaten- lijst en kan men invloed uitoefenen op het kiezen van afgevaardigden naar de Kringvergadering en daardoor naar den Partijraad. Moge derhalve de wensch in vervul ling gaan dat in den Rijkskieskring 's-Hertogenbosch alle R.K. Kiezers en Kiezeressen zich vóór 1 Januari a.s. aansluiten bij de ééne, onverdeelde R. K. Staatspartij en ook vele jongeren van 18 tot 25 jaar als adspirant-lid de rijen versterken en alzoo op de wijze ..Roomschen dat zijn wij met woord en met daad" het nieuwe krijgslied aan heffen bij de nadering va nden grooten verkiezingsdag, de verschillende par tijen ten spijt. De Centrale Propaganda-Com- missie in den Rijkskieskring 's-Hertogenbosch, A. H. VAN RIJEN, Eindhoven (v. d. Statenkieskring Eindhoven) TH. VAN AANHOLT, Oss (v. d. Statenkieskring Grave). A. A. VAN TOLL. Helmond, (v. d. Statenkieskring Helmond). J. VAN GENABEEK, 's-Bosch, (v. d. Statenkieskring 's-Bosch). J. GREGOOR, Vlijmen, (v. d. Statenkieskring Heusden). Bij Stadskanaal rijdt een auto mat vier inzittenden te water. Zondagmiddag omstreeks half een is een personenauto, waarin vier personen gezeten waren, bestuurd cour den heer H. Rubingh uit Stadskanaal, nabij de Gassellernij veensche bocht in 't kanaal gereden. De bestuurder moest uitwijken voor eenige kinderen, die op den weg aan het spelen waren. De wagen slipte, kantelde en kwam in het kanaal terecht. Direct was hulp ter plaatse en men slaagde erin drie Jer inzittenden, den heer Moesker, diens echtgenoote en den heer Bartels, allen uit? Stadskanaal, spoedig op het droge te brengen. Zij waren echter zoodanig ge schrokken, dat zij vergaten, mede te «ieelen, dat de bestuurder, de heer Rubingh, nog in den wagen zat. Deze is. ongeveer een half uur later, toen men den wagen opgehaald had, levenloos achter het stuur vandaan gehaald. Men heeft nog getracht de levens geesten op te wekken, doch zulks mocht niet meer baten. Het lijk is naar Stadskanaal overgebracht ter wijl de drie gered len die geen noemenswaardig leisel hadden be komen, later huiswaarts keerden. Een ernstig auto-ongeval in Zuid-Limburg. Zondagmorgen omstreeks kwart over tien heeft zich op den Schaes. bergerweg een ernstig auto ongeluk voorgedaan, waarbij een persoon Jen dooit heeft gevonden en een tweede vrij ernstig gewond werd. De toedracht was als volgt Gisteren had de 17 jarige jongeling S uit Heerlen de auto van zijn vader, welke voor een reparatie in een garage was gebracht, buiten mede weten van zijn vader gehaald voor het maken van een uitstapje. Onder weg kreeg de auto een lekken band, zoodat de jongen haar in 'n garage te Schaesberg achterliet. Een plot seling sterfgeval maakie het echter noodzakelijk,, dat de vader de beschikking kreeg over zijn auto, zoodat de jongeman vanmorgen vroeg in allerijl naar Schaesberg toog om den wagen op te halen. Met een vaart van naar schatting 60 tot 70 K.M. reed hij langs den Schaesbergerweg naar Heelen. Zijn nervositeit was naar het schijnt nog grooter geworden door de omstandigheid, dat de weg be ijzeld was, althans, toen hij voor zich uit een aantal wielrijders zag rijden, remde hij plotseling, zonder dat daartoe eenige noodzaak aan wezig was, met liet gevolg, dat de wagen slipte, het trottoir op vloog, en vervolgens nog drie maal heen en weer over den weg zeulde. Een der genoemde wielrijders, de heer Ruehnnann, werd door de auto gegrepen en zoo ernstig gewond, dat hij zeer spoedig daarna over leed. Een tweede, de schoonzoon van den heer Ruehrmann, bekwam een hoofdwonde en eenige schaaf wonden, terwijl een derde, de heer Plannings, eenige kleine kneuzingen opliep. Van nog een vierde wiel rijder werd het rijwiel totaal ver meld, doch de man zelf bleef ongedeerd. De auto schoot na deze verrichtingen in een heg en bleef daar steken. De jongeman kwam er met den schrik af. Hij is in arrest gesteld en zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Uiteraard had hij geen rijbewijs, noch nummerbewijs bij zien. Auto-ongeluk met doodelijken afloop te Delft. Op 2den Kerstdag 's morgens om streeks 11 uur werd op den Delf gauwscheweg, de wielrijder M. van der Steenhoven uit Delft, door een auto aangereden. Ofschoon de verwondingen zich aanvankelijk niet ernstig lieten aan zien, is het slachtoffer Zondag in het gasthuis te Delft aan de bekomen kwetsuren overleden. De bestuuider van de auto, welke de aanrijding veroorzaakt had, is na het ongeval doorgereden. Doodelijke aanrijding bij Vlissingen. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is op den weg tusschen Vlissingen en Koudekerke de arbeider Kopejan, die daar wandelde, door een per sonenauto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer, dat te Koudekerke woonde, was ongeveer 35 jaar. Onze keuze in is bijzonder uitgebreid dit jaar. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. De Kerstrede van Z. H. den Paus. Üp de vigilie van Kerstmis, heeft Z. H. PaUs Pius XI vauuit zijn zie kenkamer te Rome door de radio een Kerstboodschap tot de wereld gericht. De H, Vader voelde zich meer dan ooii in de nabije tegenwoordig, held van heel de groote katholieke familie, thans bij het terugkeeren van üel Heilig Kerstfeest. Dan üerdaent de H. Vader smar lelijk, dat zicb tegen Gods wil, die tien vrede kwam brengen, de kwaad willigheid verzet van vele misleiden. De H. Vader verbond daarmee de aansporing tot wei kdadigheid en samenwerking tegen de propaganda en krachtsinspanning van den vij and en herinnerde aan de ware redmiddelen, waarheid, gerechtig beid en naastenliefde. In verband met den burgeroorlog in Spanje was de Paus nog te droeviger gestemd. Daar hebben bovenbedoelde propaganda en krachtsinspanning van den vijand een uiterste proef willen nemen een nieuwe waarschuwing voor geheel de wereld en vooral voor Europa en haar christelijke be schaving, aankondiging van hetgeen Europa en de wereld te wachten staat, als men zicb niet terstond en afdoende ter verdediging bereidt. Doch ook zag Z.H. met droefheid onder hen, die beweren de ver dedigers te zijn van de orde tegen de revolutie een niet gering aantal, die zicb laten beheerschen en leiden door valsclie en funeste ideeën. Vol vertrouwen gingen de ge dachten van Z H. uit naar hen, die een apostolaat maken van huu dagelijkschen arbeid en van hun ziekte en naar de kinderen. Z.H dankte allen voor de kinder, lijke liefde en hoopte, dat de Stichter der Kerk Zijn lijdensoffer mocht aanvaarden, dat in volledige overeenstemming wil zijn met Diens allerheiligsten Wil, tot Diens eer en tot bekeering van alle dwalenden, tot vrede en welzijn van de Kerk en in het bijzonder van Spanje. Na een hernieuwde smeekbede om den vrede en een opwekking tot de regeerders en de volkeren der aarde om den vrede te hand haven of te herstellen gaf de Paus tenslotte aan allen den apostolischen zegen. Door den zwaren mist geraakte Vrij dagavond de automobilist R. Zaaijer uit Meeuwen, zoodanig van den weg af, dat hij tegen een bokpaal van het telefoonnet reed, welke afknapte. De wagen bekwam eenige schade aan spatbord en zijportier. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. HANK Zondag j.l, heeft de Eerwaarde Heer E. Heijmans voor de parochie zijn plechtige eerste H Mis opge dragen in de parochiekerk alhier. De keik was bij die gelegenheid stemmig met bloemen en planten versierd en tot in alle hoeken ge vuld. Onder de H Mis werd de feestpredikatie gehouden door pastoor Willaert, over de hooge waardigheid van het priesterschap, tevens een groote eer voor de parochie wiens derde priester hij is binnen enkele jaren In de buurt der kerk werd druk gevlagd, waar door bleek dat de parochianen medeleefden in het geluk van den nieuwen priester. Den tweeden Kerstdag werd door leden van den Gezellenbond, onder leiding van Meester Severijnen het drama »De Offerande« opge voerd, in de zaal bij de eerwaarde Zusters alhier. De opvoering had plaats voor de vrouwen en meisjes van de Hank. De zaal was flink bezet, terwijl de spelers hun verschillende rollen uitstekend speelden. De bezoekers zijn dan ook zeer voldaan huis waarts gekeerd. Hetzelfde stuk wordt op 3 Jan. a s. opgevoerd voor de heeren. Zaterdagnacht j 1. liepen de Marechaussée en de gemeenteveld wachter Keiler, terwijl zij te Hank surveilleerden plotseling op een tweetal vischstroopers, welke bezig waren visch te vangen in de »Spoorsloot«. Deze personen sloegen op de vlucht en wisten in den mist te ontkomen Vischtuig en een partij reeds gevangen visch werden inbeslag genomen. De boerinnenbond vanHerptc.a. hield in café Jan Verhoeven eene algemeene ledenvergadering onder leiding van mej. van Herpt die in haar openingswoord herinnerde aan den ondertrouw van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.ll Prins Bernhard, alsmede een woord van felecilatie rictitte tot den geestelijken adviseur pastoor W. Timmermans die j.l. Zaterdag zijn zestigsten verjaardag vierde. Mevr. Theunissen hield een zeer interessante lezing over «zieken in huis» en had daarbij een zeer aan dachtig gehoor waarna de geeste lijke adviseur nog enkele puntjes van die lezing in de bijzondere aandacht aanbeval. Besloten werd een eiercursus te doen geven. Bij bet a.s. Oranjefeest zal de bond met een versierden wagen aan den optocht deelnemen De vergadering had een gezellig verloop. Zaterdag 2e Kerstdag en Zondag jl. werd door de jongens van het patronaat in het parochiehuis alhier opgevoerd het tooneelspel De Keistmis van Broeder Thomas en De drie Rovers. Beide avonden was de zaal geheel gevuld. Ook van buiten de gemeente waren er be langstellenden. De jongens leverden keurig werk zoodat na ieder bedrijf hen een langdurig applaus ten deel viel. Na atloop van dit tooneelstuk werden door de gymnastiekclub gymnasti sche oefeningen vertoond, afge wisseld door korte tooneelstukjes, hetgeen ook erg in den smaak viel van het publiek. Alles bijeen weer twee goed ge slaagde avonden. Teneinde tegemoet te komen in de kosten van meerdere verlich ting gedurende de feestelijkheden in verband mei het huwelijk van Prinses Juliana, zal door het G.E.B. alhier in de periode van 7 tot en met 10 Januari a.s. de electrische stroom \oor verlichting, bij een afname in voormoend tijdvak van minstens 15 k.w.u. tegen een ge reduceerd tarief van 12 cent per k.w u. worden in rekening gebracht. Wij twijfelen niet of deze tege moetkoming zal zeer zeker op prijs worden gesteld. Predikbeurten Ned.Herv Kerk. Oudejaarsavond om 7 uur Ds. W. ten Bruggenkate. Nieuwjaarsdag geen dienst. Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer Oudejaar des n.m. zeven uur en Nieuwjaarsdag des voorm. 9,30 de heer Vroegindewei uit Middelharnis. Kerstuitvoering; K.N.A. Telken jare als Kerstmis weer in 't land is, is ook onze R.K. Tooneel- vereeniging «Kunst na Arbeid» wederom gereed met haar jaarlijk- sche groote winter-uitvoering. Deze Kerstuitvoering werd gege\ en in het Patronaatsgebouw op Zater dag 26 en Zondag 27 December j.l. Beide malen was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. Ditmaal bracht de vereeniging voor 't voetlicht «En waar de ster bleef stille staan» een Vlaamsche Kersllegende van Felix Timmermans Het spel wist een lach en een traan te tooveren bij het aandachtig pu bliek. Hoewel 't niet onze gewoonte is om in bijzonderheden te treden, temeer daar elk der medespelers zijn rol meesterlijk vervulde, is toch een bijzonder woord van lof voor het meesterlijk spel van Suske Wiet, C. van Baardwijk, Pietje Vogel, W. van Wijk, Schrobberbeek, J.van Loon en de duivel, M. v. Heivoort niet misplaatst. Zonder overdrijving mogen we hier zeggen, dat we hier niet met dilettanten, doch met acteurs, met karakterspel, met beroepsspelers te doen had Een woord van lof aan den re gisseur den heer van Steensel die zijn moeiten op zoo prachtige wijze bekroond zag. Ook de Kerstgezangen kwamen schitterend tot hun recht en ver hoogden den indruk »K. N. A kan terecht met trotsch en voldoening terug zien op deze in alle opzichten succesvolle geslaag de uitvoering. Door het Oranje-Comité werd dezer dagen het definitieve program ma voor den nat. Huwelijksdag vastgesteld. Hoewel een en ander in den beginne niet te best vlotte en de diverse gehouden vergaderingen en besprekingen hieromtrent, niet het resultaat hadden wat men er van verwachtte, en men zich in denoo- dige samen en de medewerking zag teleurgesteld, is thans hierin een ommekeer gekomen. Eendrachtig en in onderlinge samenwerking hebben de gehouden besprekingen thans het resultaat opgeleverd dat het program werd vastgesteld. De dag zal beginnen met het blazen van de reveille. Hierna volgt klokkengelui waarna een plech tige H. Mis van dankzegging zal worden opgedragen. Na de H.Mis eeu muzikale wandeling door het dorp. In uen namiddag zullen de vercenigingen haimouie en lieüer- tafel bij nel gemeenleüuis te Vlijmen een serenade brengen. Den tweeden dag zal er een groote optocht worden gehouden waaraan elke vereemgiug ol particulier kan deelnemen Voor ue mooist ver sierde wagens ol groepen zijn prijzen beschikbaar gesteld, De gemeente is in Une wijken verdeelu. Door eik dezer wijkeu zal een eereboog en versieringen worden geplaatst. Onder leiUing van het ouderwij zend personeel zal door de kiuUeren een zanghulde worden gebracht en zal ook een traclatie woruen gegeven. Gedurende den namiddag zal op op een dezer dagen door de har monie een concert worden gegeven. Dit concert zal gegeven worden (althans dit is de bedoeling) vanaf den toren der R.K. Kerk, zoodat dus ieder ingezetene hiervan kan ge nieten. Tot slot zal beide avonden in alle calé's vergunning worden gegeven voor muziek en uansen. SPRANG. Predikbeurten Donderdag 31 Dec. (Oudejaarsdag), Ned. Herv. Kerk, 's avonds half acht uur Ds. W. Rousema. Geref. Kerk, 's avonds half acht, Candidaat A A. v. d. Hoorn, van Amerstoort. Vanwege het steunfonds van den Chr. Besturenbond Sprang- Capelle werd aan een 7ü-tal uilge trokken werklooze leden een Kerst gift in natura uitgereikt. J.l. Zaterdagmiddag (2e Kerst dag) werd in de Ned. Herv. Kerk alhier Kerstfeest gevierd met de kinderen der Zondagschool. Van de zijde der ouders was er veel belang stelling Ds. Bousema opende de bijeenkomst, waarna Zijn Eerw. op voor de kinderen zeer bevattelijke wijze het Kerstevangelie uiteenzette. Door Mej. Fr. v. d. Broek werd een mooi Kerstverhaal van dhr. v. d. Hulst verteld, waarnaar door de kleinen met spanning werd geluis terd. Ter afwisseling werden dooi de kinderen onder leiding van dhr. Jac. Molegraaf enkele mooie Kerst liederen gezongen. Ondertusschen werden ook verschillende versnape ringen rondgedeeld, terwijl aan de kinderen tevens Kerstgeschenken werden uitgereikt. De Geref. Mannenvereeniging alhier komt a.s. Donderdagavond in de vergaderzaal der Geref. Kerk in vergadering bijeen ter bespreking van een door een der leden te be handelen onderwerp. De Chr. Gem. Zangvereeniging »Excelsior« alhier gaf met meuewer- king van het Kindei kooi j.l ZaterUag- avond (Ze Kerstdag) haar jaarlijksche Kerstuitvoering m het Ned. Herv. Kerkgebouw. Na opening door den Eere-voorzitter der vereeniging, den Weleerw. Heer Ds. W. Bousema, werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het uitgebreide pro gramma, dat onder leiding van Uen eminenten directeur van »Excelsior« schitterend werd uitgevoerd. De heer Albert Christ heeft weer getoond de capaciteiten te bezitten welke noodig zijn om een dergelijk programma in te studeeren en uit te voeren. Er werd werkelijk goede zang ten gehoore gebrachi, ook coor het Kinderkoor dat dezen avond voor het eerst aan een uitvoering medewerkte. J.l. Zaterdagmiddag werd inde Geref. Kerk alhier een Kerstverga dering gehouden uilgaande van den Kring Vrijhoeve Capelle van den Bond van Geref. Meisjesvereenigin- gen en den Ring Langstraat van den Ned. Bond van Jongelingsvereeni- gingen op Geref. Grondslag. Wegens ongesteldheid was Ds. F. G. Meijster van Rotterdam veihin- derd als spreker op te treden. Ds. J. C. Hagen van Zwijndrecht sprak over «De Antichrist.» Door enkele aanwezigen werden vragen gesteld. Enkele dames zongen ter afwisseling enkele liederen. De belangstelling was niet bijzonder groot. Maandagavond werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een filmavond gehouden door deafdee- ling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders. Naast eenige komische films werd vertoond de propaganda film van de Bond «Toegemuurde Verten» waarbij door den hoofdbestuurder M. J. Kunst van Den Haag een pro pagandistisch woord werd gesproken. Des middags 5 uur werd voor de kinderen een voorstelling gegeven In het raadsverslag van Sprang- Capelle in het vorig nummer van ons blad zijn eenige onjuistheden geslo pen. Bij het voorstel van B. en W. om een bedrag uit te trekken voor de feestelijkheden staat er: De heer C. Vos dankt namens het feestcomité B en W. voor dit voorstel; dit moet zijn de heer Jac. Vos.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2