Plaatselijke Berichten. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND Dinsdag 29 December 1936 DE ECHO VAN HET ZUIDEN Tweede Blad HEUSDEN. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. Ons volgend nummer verschijnt DONDERDAG-MIDDAG. Aan degenen die hun NIEUW- JAARSWENSCH in ons blad nog niet opgaven, deelen wij mede, dat deze ingewacht worden, uiterst tot DON DERDAG- OCHTEND 9 uur. BENOEMING. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Nuts Ulo-school alhier is benoemd de heer L. de Bree te Middelburg. In de vacature ontstaan door de ontslagename van dhr. J. Vos als bestuurslid der R.K Vakvereeniging in de St. Glemens-parochie werd gekozen de heer J. Maas. OPENSTELLING POSTKANTOOR. Zooals bekend heeft de vereeniging Waal wij ks Belang« daarin gesteund door het Gemeentebestuur, met de Kamer van Koophandel een krach tige actie gevoerd tegen 't voornemen van de directie der P.T.T., om het P.T T. kantoor te Waalwijk te sluiten op alle werkdagen van \2ll2-VI2 uur en des Zondags van 1—2 uur. Zooals blijkt uit onderstaand schrijven heeft deze actie voor het grootste en voornaamste deel succes opgeleverd. De dienst op werkdagen blijft zooals thans, dus van elke beperking is afgezien. Op Zondag echter zal de openstelling van 12 vervallen en blijft die alleen bestaan van 8 tot 9 uur. Hieronder volgt het uitvoerige, gedocumenteerde antwoord van de directie der P T.T. aan hel bestuur van Waalwijks Belang: 1. Naar aanleiding van bovenver meld schrijven deel ik U mede, dat mede in verband met de door U aan gevoerde bezwaren de openstelling van het P.T.T.-kantoor te Uwent op werkdagen van 819 uur voorshands zal worden gehandhaafd. 2. Aan het Gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Uwent is door mij schriftelijk een nadere uiteenzetting gegeven op grond van welke motieven tot de voorgeno men sluiting op Zon- en Feestdagen gedurende het uur 13'14 is besloten. 3. Die motieven, welke ook voor Uwe vereeniging van belang zijn, zijn de volgende: a) Toezegging van Zijne Excellen tie den Minister van Binnenlandsche Zaken aan verschillende leden der Tweede Kamer de Zondagsrust te zul len bevorderen door de Zondag-open stelling van de PTT-kantoren, voor zoover het verkeer het toelaat, zooveel mogelijk in te krimpen. b) Het telegraafverkeer te Waal wijk is blijkens de gedurende een 4-tal Zondagen gehouden aanteekeningen in genoemd uur van weinig beteekenis. c) De telefoondienst is te Waal wijk onafgebroken ter beschikking van het publiek. d) De mogelijkheid tot het verzen den van telegrammen blijft bestaan, aangezien deze rechtstreeks per tele foon (ook van de straatcel uit geplaatst in de St. Antoniusstraat) kunnen wor den aangeboden aan het telegraafkan toor te 's-Hertogenbosch c.q. Amster dam of 's-Gravenhage. Extra (tele foon) kosten zijn hiervoor niet ver schuldigd. e. De voor Waalwijk bestemde te legrammen kunnen in sluitingstijd van het kantoor aldaar, voor zoover de ge adresseerden per telefoon bereikbaar zijnzijn, per telefoon worden overge bracht. De voor particulieren bestemde telegrammen, waarvan de inhoud van zeer dringenden of ernstigen aard kun nen eventueel door de bemiddeling van de politie-autoriteiten voorloopig ter kennis van de geadresseerden worden gebracht. 4. Ten aanzien van het afhalen op Zondag van poststukken, couranten enz. wordt opgemerkt, dat te 7.37 voormiddag de laatste postzending van dien dag ten kantore wordt ontvan- gen. 5. Aangenomen mag worden dat bij opening van het kantoor te 8 uur voor middag alle stukken in de betrekkelijke npstbussen zijn neergelegd. Wijl er ge durende een geheel uur n.l. van 8—9 uur gelegenheid bestaat tot afhalen ook voor niet-busrechthouders, ben ik van meening dat dit ruimschoots in de be hoefte voorziet. „ORANJEHUIS" WAALWIJK (CENTRUM). Door het bestuur van Oranjehuis ;jn aan alle vereenigingen die men lechts kon achterhalen, circulaires gezonden met inteekenbiljetten voor deelname aan den allegorischen optocht en/of den lichtstoet op anuari a s. Geschreven is aan die vereeni- ,ngen, die in 't Centrum gevestigd in. Alle andere vereenigingen die Jaarmarkt op Donderdag 31 December 1936. wenschen mede te doen gelieven zich op te geven bij de Oranje- comité's in de andere deelen der gemeente. Mocht door omstandigheden de een of andere vereeniging aan onze atteutie ontsnapt zijn, dan willen wij zulk eene vereeniging hiermede nog dringend uitnoodigen. Inteekenbiljetten zijn nog ver krijgbaar bij den Secretaris J. J. M. v. Heeswijk, N. Parallelweg 13 c. Het Bestuur v. »Oranjehuis«. Stille Omgang. Algemeene vergadering van het Genootschap van den Stillen Om gang, Afdeeling Waalwijk en Om streken op Zondag 3 Januari 1937 des middags om 12 uur in het ge- bouw van den R. K. Gildenbond (Bovenzaal) te Waalwijk. Agenda 1. Verslag van den secretaris over het jaar 1936. 2. Financieel overzicht van den penningmeester over het jaar 1936. 3. Bespreking van den te houden bedetocht in Maart 1937. Uitvoering vm. Baardwijk. De St. Clemens Jeugdvereeniging te v.m. Baardwijk biedt haar do nateurs en verdere belangstellenden a.s. Zondag 3 Januari, een uitvoe ring aan, die gezien het mooie pro gramma, zeker wel belangstelling zal trekken. De bekende voordrachtkunstenaar en zanger Henri 't Sas, verzorgt het grootste deel van den avond in den vorm van een rijk gevarieerd pro gramma van liederen bij luit en piano, voordrachten en de opvoe ring van het door hem zelf geschre ven kerstspel «Stille moed». De tooneelclub «Kunst na arbeid» der St. Clemens Jeugdvereeniging zal bovendien nog opvoeren «Twee zonder werk« een ernstig tijdspel met een gelukkig slot, terwijl een Jonge Wachter een toepasselijke Nieuwjaarswensch zal voordragen. Het belooft een zeer kunstvolle en genoeglijke avond te worden. KERSTMIS-MATINEE DER LIEDERTAFEL. tieus en hard werken en daarbij vond hij nog tijd om te arbeiden voor anderen, speciaal in dienst der charitas. Alom is bekend en erkend wat hij deed als penningmeester van 't R K. Huisvestigings-comité voor de buitenlandsche vluchtelingen, voor de Oostenrijksche en Hon- gaarsche kinderen, voor de ge troffenen door den watersnood. Zijne nagedachtenis zal bij z'n directeur, z'r. medewerkers, z'n collega's, bij allen die z'n werk hebben gekend en gewaardeerd in dankbare herinnering blijven. Hij ruste in vrede 1 OPENING CAFé. Het voormalige café Jac. Passier aan de St. Antoniusstraat 14, is thans over gegaan in handen van den heer M. Klijn. De nieuwe exploitant ondervond de eerste dagen reeds veel belangstel ling, ook in den vorm van fraaie bloem stukken. Blijkens achterstaande adver tentie zal morgen, Woensdag, een spe ciale openings-avond gehouden wor den, waarop het ongetwijfeld niet aan belangstelling zal ontbreken. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: Rood stoplicht van auto, 1 paar glacé handschoenen en een Lips- sleutel, benevens omtrent 2 honden n.l. een Hollandsche Herdereneen Engelsche Fox. BRANDJE. Door onvoorzichtigheid van kin deren, die met vuur speelden ont stond Tweeden Kerstdag n.m 4 uur brand in een opslagplaats van auto onderdeelen van den heer Br. in de Stationsstraat. De onmiddelijk gewaarschuwde brandweer was spoedig met de motorspuit ter plaatse, doch met een slang op de waterleiding kon den de brandweermannen het vuur reeds spoedig meester worden. Het brandje heeft slechts geringe schade aangericht. DE SCHOENFABRIEK TE BUNSCHOTEN. De Hoogeerw. Heer A. J. van den Brekel, Deken en Pastoor alhier, opende op den len Kerstdag om 12 uur v.m. persoonlijk dit liefdadig heidsfeest, nadat de heer Beerens een kort welkom tot de talrijke aanwe zige genoodigden gericht had. Deken van den Brekel maakte ge bruik van de hem geboden gelegen heid om een Zalig Kerstfeest te wen schen aan de parochianen van de hei de parochies, die in den voorbijen morgen bewezen hadden van goeden wil te zijn. Hij mocht er daarom met vertrouwen op hopen, dat de beloof de vrede hun deel zou zijn. Ondanks den druk der tijden en de veelvuldige aanslagen, die er op de beurs van de Kaatsheuvelsche inge zetenen gepleegd worden, sprak hij de hoop uit, dat dit fancy-fair in alle opzichten zou slagen. Hij verzocht aller sympathie voor het mooie doel. Als Herder der moederkerk gaan hem de nooden der dochterkerk zeer ter harte en hij zou blijdschap voelen als hij die nooden gelenigd zag, evenals een goede moeder zich verheugd, als zij mag zien. dat het hare dochter goed gaat. De heer Beerens dankte den Hoog Eerw. Heer Deken voor de bereidwil ligheid door hem betoond, waarna terstond het fancy-fair in vollen gang was. Zoowel de geestelijke autoritei ten, waarvan wij behalve den Heer Deken moeten noemen: Pastoor De Klijn, de kapelaans Rietra, van den Heuvel, v. d. Brekel en v. d. Wiel, een pater uit het (Missiehuis St. Antonius, Broeder Overste Victor en Broeder Lucas, als de wereldlijke overheden: Burgemeester Mallens, wethouder Grootswagers, gemeente-secretaris v. d. Wee, verschillende leden van den gemeenteraad, de kerkbesturen van de heide parochies, enz., lieten hunne belangstelling in een drukke deelname aan de diverse vermakelijkheden blij ken. Alle drie de dagen bleef het er gezellig druk, zoodat we mogen ver wachten, dat met de opgezette secon den-loterij, door dit fartcy-fair het vooropgezette doel bereikt is. Met recht mocht de heer H. van Woensel, die de ziel is van deze actie, een hartelijk woord van sympathie voor zijn arbeid ontvangen. Het Dameskoor liet „Lentefee" van L. Bordèse hooren. Het gemengd koor zong met veel toewijding „Du Hirte Israels" van Bordnianski; „Wiege liedje" van Roeske en „Hel Bruidskoor uit Lohengrin" van R. Wagner, om onder veel succes te sluiten met de bekoorlijke Strauss Walz „Rosen aus dein Süden". De verschillende koren, zoowel van het dubbelmannenkwartet als van Bel Canto, gaven de aanwezigen reden tot een dankbaar applaus. Schoormans Adrianus M z.v. Marinus J. Keijzers en Huiberdina A. Klavers. Huwelijken: Geen. Overlijden: Johanna J. deJongh, weduwe van Jacobus J. de Graaf, oud 58 jaren. De gebruikelijke kerstmis matinée der Liedertafel, tamelijk bezet, had grooter waardeering en belang stelling verdiend. Het programma was nog wel geheel op Kerstmis ingesteld, de dames en heeren hadden onder leiding van den heer Gerritsen druk gerepeteerd om prima voor den dag te komen. Daarin zijn zij uitstekend geslaagd, maar daarom hadden de vele liefhebbers der vocale kunst ook allen tegenwoordig moeten zijn. Het was een in elk opzicht ver zorgd matinée zoowel de mannen koren, de gemengde en dames koren, de solo van dhr. J. Burmanje vonden een uitnemende vertolking en groote waardeering van het publiek, zoodat 't een bij 't ander een groot succes was. TERUG NAAR EEN VAN OUDS BEKEND ADRES. Velen in 't leer en schoenvak en vooral de ouderen herinneren zich ongetwijfeld, dat eertijds aan het Damrak No. 88 te Amsterdam ge vestigd was de Lederhandel der Fa Gompen, met ingang voor kantoor en magazijnen in de Zoutsteeg. Het pand, dat destijds ook als woonhuis dienst deed, is steeds eigendom der familie Gompen ge bleven. Het werd tot een fraai modern winkelhuis omgebouwd, 'erwijl onlangs ook de bovenver diepingen geheel gemoderniseerd werden. Zij zullen van 1 Januari 1937 af dienen tot kantoren der N.V Choomlederfabriek «de Amstel« v.h. L. S. Gompen. Zoo brengen de tegenwoordige Directeuren, de hee- ren L. S. Gompen en S. E. Gompen den zetel hunner zaak, die feitelijk uit den lederhandel van wijlen den heer G. Gompen voortgesproten is, terug naar hun geboortehuis, het van ouds bekende adres Damrak No. 88, Amsterdam. JOHAN D. F. PASTOOR t. Op den vooravond van Kerstmis overleed te 's Bosch op 48-jarigen leeftijd de heer Johan Pastoor, hoofdredacteur van de Provinciale Bossche Courant, een figuur van groot formaat voor z'n blad, matr niet minder voor de stad zijner inwoning en voor de geheele pro vincie en daarbij een hoogst ge- waardeerd collega. Hij hreft zijn courant in de 30 iaar dat hij er aan verhonden was, Door het Tweede Kamerlid van der Putt waren den Minister van Waterstaat enkele vragen gesteld in verband met het opnieuw in exploitatie brengen van de schoen fabriek te Bunschoten. In zijn ant wooid daarop deelt minister van Lidth de Jeude, mede namens minister Gelissen mede, dat de N. V. »IJsselmeer«, Maatschappij voor de Schoenindustrie, welke haar bedrijf te Spakenburg (ge meente Bunschoten) uitoefent, niet in staat van faillissement isverklaard doch surséance van betaling heeft aangevraagd (en verkregen. Red.) Hoewel plannen om deze fabriek opnieuw in exploitatie te brengen in overweging schijnen te zijn, is nog geen verzoek in verhand met de toepassing van de Zuiderzee- steunwet ingekomen. Steun krachtens de Zuiderzee- steunwet is gegrond op lid 6 van art. 5 dier wet en heeft de beteekenis van een vergoeding voor de kosten van opleiding van belanghebbenden en hun kinderen. In hoeverre ver leening van dezen steun ook thans weder in aanmerking zal kunnen komen, kan slechts beoordeeld worden nadat de bovenbedoelde plannen bekend zullen zijn. „DE SCHOEN". Het Vakblad «De Schoen« ver scheen met de Kerstdagejn met een extra nummer, dat wat inhoud en verzorging betreft er weer zijn mag. Behalve een driekleuren omslag telde het niet minder dan 36 pag met een rijken, varieerenden teksl, met annonces van de meest—be- teekenende firma's op 't gebied van schoenen en leder e.a. met een driekleuren-inlage vanG.T.croupons kortom een inhoud, die het stem pelen tot een waar vakblad, een vraagbaak voor den vakman. Het zal in de kringen der schoen makers, schoenwinkeliers, schoen fabrikanten, leerhandelaren en j fabrikanten een welkome gast ge weest zijn met de Kerstdagen. «De Schoen« het vak- en adver tentie bladvoor genoemde industrien heeft z'n goede naam weer eens opnieuw bevestigd. Wilt U ons tijdig uwe ADVER- TENTIËN voor het nummer van Donderdag en Zaterdag zenden? Nijmeegsch tooneel. In de Apollo-zaal trad op den 2en Kerstdag het Nijineegsch tooneel on der regie van den heer Joop v. Raay op met de gijnschets „Kee", een oevre van den regisseur zelf. Een betere keuze had het gezelschap moeilijk kunnen maken. Trouwens, bijna de 50e uitvoering van een werk biedt wel eenige waarborgen voor een succes bij een publiek, dat van goed tooneel houdt. Over den inhoud kunnen we weinig zeggen. „Kee" is een gijn van het begin tot het eind, zonder dat het publiek, dat een paar uurtjes onbe daarlijk tot lachen gedwongen wordt, U den inhoud zal definieeren. De rollen zaten er muurvast in, het spel typeerde zich door losheid en natuurlijkheid in woord en gebaar, zoodat de overvolle zaal enthuosiast was over het gebodene. Een gezellig bal, door muzikanten van hetzelfde gezelschap verzorgd, sloot den vroolijken avond. Onze vrije uren. Fancy-Fair Klokkenfonds. In de groote zaal van het R.K. Gil denhuis is met de drie gepasseerde Kerstdagen een groot Fancy-fair ge houden ten bate van het uurwerk en op een groot plan gebracht, door) klokkenfonds van de St. Joseph-pa- z'n talent, helder inzicht en mini- rochie alhier. In Euphonia trad eveneens op den 2en Kestdag het gemengd tooneel „Onze vrije uren" uit Tilburg, onder regie van den heer A. Bolsius, voor 't voetlicht met het tooneelspel „Moeder en Martelares". De titel zegt reeds, dat in tegenstelling met wat in de Apollo- zaal vertoond werd, hier meer drama tiek te genieten viel. Het vroegere op treden van Bolsius met zijn ensemble alhier, waarborgde den bezoekers, dat er ook thans spel zou vertoond wor den, dat de aanwezigen geheel in be slag zou nemen. Inderdaad heeft het Tilburgsch Ge mengd Tooneej, dat dan ook ten volle bereikt. Het boeiende werk op mees terlijke wijze vertolkt, maakte diepen indruk op het publiek. De uitbeelding der verschillende rollen kwam beroeps- werk nabij. Een dankbaar applaus na elk bedrijf was hiervan het overtui gend bewijs. De Euphoniaband gaf na afloop de gelegenheid voor een gezellig dansje. Kerstconcert Bel Canto. Op Zondag 27 December gaf de zangvereeniging Bel Canto in de zaal van den heer Jan van Dun 'n groot Kerstconcert, waaraan het Dubbel mannenkwartet Onder Ons uit Den Bosch zijne medewerking verleende. Er werd door de verschillende ko ren een heel programma afgewerkt, dat alle mogelijke afwisseling bood. Bel Canto's Mannenkoor kwam met Roeskes Ave Cesar en Jan van Leeu- wens „Gloria"; later met Le Rossignol van Greterie en in samenwerking met het dubbel Mannenkwartet Onder Ons met „Ecce quomodo moritur" van Handel. De gasten uit Den Bosch lie ten hooren „O Jesu amor mi van Giéssen; „Klage" van Glück; „Abend- friede am Rheinvan Neumann, „Trinklied" van Marschner en als toe gift „Ritterabschied". Donderdag vertrok van hier mej M. Cammaert, Zuster van het VVit- Gele Kruis. Gedurenden deu tijd dat /.e hier was, heeft ze zich zeer verdienstelijk gemaaklen niet alleen voor het Wit Gele Kruis, doch ook voor het Groene Kruis. Hiervoor werd ze Dinsdag door het bestuur van het Groene Kruis en vele be langstellenden in het Consultatie bureau voor Zuigelingen bij monde van burgemeester Wijs gehuldigd en als erkenning voor baar verdiensten werd haar een nnttig boekwerk aangeboden, dat zij in dank aannam. Tegelijkertijd werd de nieuw benoemde Zuster, mejuffrouw van de Kleij aan de aanwezigen voor gesteld en werd haar bij wijze van welkom een bouquet aangeboden. Tot notabel in de Ned. Herv Kerk werd met 35 van de 65 stem men gekozen de heer H. Vos. Het bestuur van de Oranje- vereeniging besloot op 7 Jan. onder leiding van den heer G. G. Carpay, noofd der R.K. School, een volks- zangdag te houden. Degenen, die hieraan wenschen deel te nemen, worden verzocht 29 Dec. op het plein der R.K. school te komen. De IJsclub vergaderde in hotel «Concordia». De penningmeester, de heer F. Schmiehausen, deed re kening en verantwoording, waarbij bleek dat er een batig saldo was van f67 66. Tevens wensebte de functi onaris niet meer voor herbenoeming in aanmerking te komen. Het geheele bestuur werd her kozen, doch in de vacature S. wero gekozen de heer G. Doedeijns. Besloten werd, indien mogelijk, op 7 Januari een ijsfeest te orga- niseeren. Voetbal. Juliana I—T. O. P. (Oss) K.N.V.B. 3e klasse 3—0. Vergadering van den raad der gemeente Raamsdonk, op Donder dag 31 December 1936, des nam vijf uur. Aan de orde is: 1 Ingekomen stukken. 2 Ontweep -verordening op de heffing van besmettelijke ziekten— gelden. 3 Ontwerp besluit tot verhuring van het- grasgewas van het perceel rondom de vooemalige electrische centrale. 4 Alsvoor van het grasgewas der zijbermen van den Nieuwen Weg. 5 AKvoor van het vischwater om den Domboscb. 6 Alsvoor van twee perceelen griendhout in den Nieuwen Dom bosch. 7 Benoeming van een lid in de schoolcommissie, wegens periodieke aftreding van den heer J. W. Modderaar, die intusschen de Ge meente heefl verlaten. 8 Alsvoor in het burgerlijk Arm- brstuur. wegens periodii ke aftreding van den heer H. A. van Steenoven. 9 Alsvoor van de gemeente— geneesheeren, wegens periodieke aftreding van de heeren Ch. A. H. A. M. Lips en B. Knaap. 10 Alsvoor van leden in de commissieën tot wering van school, verzuim wegens periodieke aftreding van alle leden. 11 Alsvoor van leden der com missie van Fabricage, wegens periodieke aftreding der heeren C. J. Kanters, G. C. de Bont en j. W. Martens. 12 Alsvoor van de leden der Lichtcommissie, wegens periodieke aftreding der heerenH. Rombouts, I). Lanknuyzen, Szn. en J. J. de Jong. 13 Alsvoor van voorzitter en leden der commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling °14 Alsvoor der leden en plaats vervangende leden in de stem- bureaux. 15 Vaststelling suppletoir kohier der rioolbelastirg B over 1936. 16 Ontwerp besluit tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1936. 17 Bezwaarschriften tegen plaat selijke belastingen. RAAMSDONK Van 19 tot en met 25 Dec. 1936 Geboorten: Wilhelmina M., d.v. Nicolaas A. van Kuijk en Clara SIR HENRI DETERDING EN DE NEDERLANDSCHE LANDBOUW. Naar aanleiding van de in de pers verschenen berichten, kan worden me degedeeld, dat Sir Henri Deterding, begaan met de moeilijkheden, waarin de Nederlandsche landbouw verkeert en onder den indruk van de bezwaren, die de voedselvoorziening aan Duitschland baart, heeft besloten, buiten de Neder- landsch-Duitsche clearing om, midde len ten bedrage van eenige millioenen guldens ter beschikking te stellen, voor den aankoop van Nederlandsche land bouwproducten, die binnenkort naar Duitschland zullen worden geëxpor teerd. De Nederlandsche regeering heeft haar medewerking in zooverre ver leend, dat de noodige vergunningen voor de uitvoering van deze transactie, die een extra uitvoer naar Duitschland beteekent, verstrekt zullen worden. REGEERINGSHULP VOOR DE BAKKERSBEDRIJVEN? Bij den minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart bestaat bezwaar, naar uit 's-Gravenhage gemeld wordt, om de ingediende ondernemersovereen komsten voor de bakkerijbedrijven te Rotterdam en Amsterdam, welke, zoo als bekend, minimumprijsregelingen in houden, verbindend te verklaren. De minister, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelis sen, heeft zijn standpunt vastgesteld, in overeenstemming met het gevoelen van den Ministerraad. De minister heeft, zoo wordt aan bo venstaande mededeeling, van bevoegde zijde, toegevoegd, de overtuiging ver kregen, dat de verhoudingen in het bakkerijbedrijf veel te wenschen laten en dringend verbetering behoeven. Vandaar, dat in voorbereiding zijn maatregelen, welke de onbeperkte ves tiging van nieuwe bakkerijbedrijven aan banden leggen. Vertrouwd wordt, dat hierdoor geleidelijk de gewenschte verbetering zal worden verkregen. VERMINDERDE WERKLOOSHEID. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek publiceert thans de werkloosheids cijfers over November van dit jaar: zij bevestigen, dat er in het verloop der werkloosheid eindelijk! een om mekeer is gekomen. Terwijl er einde Januari van dit jaar 43.500 geheel werkloozen méér ston den ingeschreven dan op hetzelfde tijd stip in 1935, is dit nadeelig verschil einde November gedaald tot 4300! Dit cijfer wordt nog gunstiger, wan neer men er rekening mee houdt, dat het aantal gegadigden voor arbeid, in verband met den aangroei der bevol king, in dit jaar naar schatting met 20.000 a 25.000 is toegenomen. Het is bij dezen-gang van zaken niet te stout, te voorspellen, dat aan het einde van dit jaar het werkloosheids cijfer beneden dat van einde 1935 zal liggen, en we dus de werkloosheids- top achter ons zullen hebben. ORANJEVREUGDE IN DEN HAAG. De Eerste Kerstdag is in den Haag kalm verloopen doch op Tweeden Kerstdag toen de officieele en particu liere feestverlichting brandden, is het in de binnenstad zulk een enorme druk te geworden, dat er practisch gespro ken in de winkelstraten en de omge ving van het Koninklijk Paleis op tal van momenten geen beweging meer in de massa te krijgen was. Den geheelen dag was het reeds meer dan druk geweest van honderden auto mobielen en autobussen uit alle deelen van Nederland, waarmede duizénden kwamen, die van dezen feestdag wilden gebruik maken om op hun gemak het versierde Den Haag eens in oogen- schouw te nemen. Ook met de treinen en trams kwa men duizenden aan. Tegen het tijdstip, dat de verlichting zou gaan branden, zoo omstreeks vijf uur, waren het voor al de stations Hollandsche Spoor en Staatsspoor, waaruit onafzienbzare fi les reizigers kwamen. Trouwens overal waar men komt wordt men getroffen door de zeer ge slaagde uitvoering der illuminatie. Bui* tenlanders, die wij dezer dagen spraken en die de verlichting in oogenschouw namen, verzekerden ons, dat de illumi natie der residentie, wat de binnenstad betreft, kan wedijveren met het mooi ste wat men op dit gebied in het bui tenland bij feestelijke gelegenheden heeft geboden. Bij al deze drukte van buiten Den Haag kwamen nog de vele duizenden Hagenaars die eveneens graag op de zen Kerstdag de verlichting wildeg zien. Op de knooppunten der men- schenmassa's, die op de Groenmarkt de Heulstraat, in de buurt van het Kon. Paleis en de Spuistraat—Veenestraat. wisten de levende stroomen niet hoe zij door elkaar moesten komen. J i 1.Ll r

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5