BRIEVEN UIT WASPIK. Gemeenteraad Waalwijk. Een meevallertje van f 13,359 voor de gemeentekas Vrijdag 1 Januari 1937 DE ECHO VAN HET ZUIDEN Tweed© Blad Nieuwjaarswensch door Thomasvaer en Pieternel voor de lezers van ,,De Echo van het Zuiden" 1937 in Waalwijk en Omgeving 1937 Pieternel: Het jaar dat weer ten einde spoedt. Vraagt aan ons om een afscheids groet. Thomasvaer: Doch 't Nieuwe jaar treedt niet blijden zin. Vol levensvreugd de wereld in. Pieternel: Uw dichtersvuur vat dadelijk vlam, 't Is goed dat ik eens bij U kwam, Om U te vragen, zeer beleefd, Ot dat U iets te wenschen heeft? Thomasvaer: 1 e wenschen heb ik o zoo veel, Toch ben ik tevreden met m'n deel. Want zie ik 't gedoe der wereld aan Dan ben ik met haar lot begaan. En 'k denk maar steeds „Mijn oude Thom, Doe wèl, en zie niet om". Pieternel: Doe wèl, o, o, wat heerlijk woord, Dat heb ik wel eens meer gehoord. Doch wie doet wèl in dezen tijd, 't Is niets dan haat en nijd en strijd. Thomasvaer: Wanneer men de gebreken ziel Van anderen, o vertel ze niet; Doch sta op hooger, edeler plan, Doe zelfs Wèl; zooveel men kan. Wat een ander doet, gaat ons niet aan. Of 't moet de goede kant uit gaan; Doe zooveel goed als men maar kan Daar plukt men zelf de vruchten van. Pietcrnel: ■Ia, goed te doen is aller plicht. Toch valt het heden lang niet licht. Want armoede, druk aan allen kant Werkloosheid, strijd in elk land. Thomasvaer: Wat ik het ergste vind van al. Men weet niet wat het worden zal. Als men de bladen mag geloven: Men smeekt niet meer om steun van Boven. Met woord „God" mag zelfs niet geschreven. Godsdienst gebannen uit het leven. Piefernel: „De Echo" houdt niet van dat schelden, Doch moet toch in het kort vermelden Het droevig, dwazelijk gebeuren Dat wel een ieder, zal betreuren, De menschen op deez' wereldzee Zij baren zelf veel smart en wee Zij maken zich alleen maar dik Om eigen IK. Thomasvaer: Hier houdt men meer van vroolijkheid, Is men wars van Egoi sten strijd. Want Waalwijk, vol van sport en spel. Verstaat de levensvreugde wel. Pieternel: De burgerij leeft met elkaar, Zie slechts naar 't afgeloopen jaar. Was het één van hart en één van geest Al op het Koper Jubelfeest. Voor onzen Burgemeester Moonen Wilde hoog en laag zijn vreugd' betoonen. Thomasvaer: De feesten van gymnastiek en van muziek Wat trokken die toch veel publiek. Waalwijk en voormalig Besoijen Mochten zich geducht in feestdosch tooien, Pieternel: In Brabant worden de menschen oud 't Is er gezond en schoon daarbij Fier op zijn bosch en ven en hei... Heel Nederland is nu fier en blij. Bereidt zich op ten trouwpartij. Van Prinses Juliana en Haar Gemaal. Wat vond de Prins een goed onthaal. O, 't is mijn dierbaarste hartewensch Dat Juliana met haar wensch, Geschaard al om de platte buis, Veel vreugde vindt en blij tehuis. Nu is het komen en vertrekken O moge zij het geluk ontdekken: Niets is zoo heerlijk op deez' aard Dan een gelukkige eigen haard. Thomasvaer: Dichters, denkers, philosophen, Wenschen Haar de gunst van Boven Smeekcn in muziek en zang, 't Vorstelijk Echtpaar leve lang! Onz' feestdichter van der Heijden Die Hen feestgedichten wijdde Heeft het o zoo goed gemeend, Want een echt jubellied vereent. Pieternel: Moge dan dien dag door allen Onze Oranje-liederen schallen. Thomasvaer: De Bruidsmeisjes, 'L kan ons behagen Zullen Waahvijksche schoenen dragen '1 Is wel een teeken dat verblijdt, En dat Waalwijk prima waar bereid. Dat elk Nederlandsche maagd Nederlandsche schoenen draagt, Daar is de Langstraat mee gebaat, 'k Geef aan iedereen den raad Koopt alleen Neerland's fabrikaat. En kan men het in Waalwijk koopen. Wil dan toch nooit elders loopen. Pieternel: 't Verlovingsfeest is spontaan gevierd En nu wordt alles schoon versierd. Die feestvreugde over gansch het land, Is loonend voor de middenstand. Thomasvaer: De middenstand, zoo vaak beschreven, Heeft anders wel een zorgelijk leven. Arbeid en liefde voor hun zaak Is in deez' tijd een zware taak. Ondernemingsgeest, uithoudingsvermogen Zal immer steeds hun bloei verhoogen. Pieternel: Een schitterend voorbeeld dat geeft hier Iemand, die als klein-winkelier Veel resultaat wist te behalen En stichtte vijf en twintig filialen Na dat voltooid is de Moerdijkbrug, Volgde haar uitbreiding, is 't niet vlug. 'I Is hel loon voor energie en vlijt, En schrandere doortastendheid. Thomasvaer: De middenstand op elk gebied Vindt door „De Echo" steeds debiet. Zij die regelmatig ad verteeren, Zien steeds hun omzet ook vermeeren. Die niet adverteert, raakt achterop. Want onbekend zijn is een strop. Onbekend te zijn is onbemind, Die reclame maakt, die overwint. Pieternel: Wie hoort men allerwege noemen, 't Zijn de groot-winkeliers is 't om te roemen? Voorheen wist Nederland van helden Nog weet elke courant het U te melden 'l Waren voorheen Piet Hein en De Ruijter, En nu is 'I Albert Hein en De Gruyter Groote zaken trekken veel publiek, En maakt de kleine man wel ziek. Thomasvaer: 't Middel is: geducht adverteeren, 't Publiek als 't ware suggereercn: Dat Uw waar is best, de prijs is laag, Dat is het wapen van vandaag. Burgerschap is niet meer te zoeken. Liefde in 't zakendoen niet meer bekend. Door sombere tijden en veel concurrentie Kijkt men al op een halve cent. Pieternel: Wordt geen hinder opgelost Met een stalen wil gewapend Naast een blij gestemd humeur. Wijst men 't zwartste pessimisme Onverbiddelijk de deur. Rijkdom schenkt niet altijd vreugde Ook fortuin doet wel eens pijn. Ongetwijfeld, metteen beetje Kunnen wij gelukkig zijn. Thomasvaer: Wilt nu Uw philosofie eens staken En eens roemen in gedicht, Voor „de Echo" reclame maken Is toch zeker ook Uw plicht. Pieternel: „De Echo" heeft geen reclame noodig. Dal heeft „Jevo" reeds gedaan. En met welgekozen woorden Heeft het in dit blad gestaan. Thomasvaer: 'k Geef U toch den goeden raad: Lees „de Echo", zij geeft steeds te leeren. 't Is het blad uit deze streek, Wilt hierin adverteeren, abonneeren, 't Geeft den Redacteur veel deugd. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Pieternel: Dat dit jaar vol deugd en vreugd mag wezen, Wenschen wij allen die dit lezen. (Ingezonden). Liefde is hier toch wel te vinden. Dat leerde ons toch „Hannibal". Die de ongekende stille armen Voorzeker nooit vergeten zal. Het resultaat der schoone film Was naar verwachting zeker mild. Van velen werd de nood verdreven, Bij velen werd het leed gestild. Thomasvaer: Geeft lieve menschen, helpt en geeft. Met geld is zooveel goeds te plegen, Het stilt den honger niet alleen, Het warmt en kleedt niet enkel, neen Het houdt de misdaad tegen. Pieternel: De nood is groot, doch zij die klagen Die zijn nog niet het slechtste af, Doch bitter is het leed te dragen Van hen, die vroeger veeltijds gaf. Doch nu door kommervollen tijd. Moet steunen op barmhartigheid. Wilt echter dit van Breero leeren: Wilt, menschen, nimmer desespereeren. Thomasvaer: Niet zoo tobben, beste menschen, Over dit en over dat. Niemand heeft van dat gepieker Ooit een keer succes gehad. Bracht deez' tijd ook hare zorgen En haar narigheden mee. 't Zaniken daarover geeft geen Geld in de portemonnaie. En al ligt men nachten wakker En al martelt men zijn kop, Even arm als men naar bed gaat Even arm staat men weer op. Pieternel: '1 Hoofd omhoog ten allen tijde Ook als het wat moeite kost. Door den moed te laten zakken Waspik, 31 December 1936. Geachte Lezer. Na U een, in alle opzichten voor spoedig en gelukkig Nieuwjaar te hebben toegewenscht, willen wij, ouder gebruik, vandaag nog even enkele feiten releveeren, welke in 't afgeloopen jaar in Waspik hebben plaats gehad. Op de eerste plaats denken wij aan de vele jubilea welke 1936 hebben gekenmerkt. De ZeerEerw. Heer Pastoor Huijbers vierde zijn 40 jarig Priesterfeest, hetwelk tot het aller eenvoudigstt werd beperkt, maar waar bij niettemin toch een groote algemeene bemind heid voor den Parochieherder bleek te bestaan. De Heer Kokx herdacht onder groote belangstelling van directie en medepersoneel het feit dat hij voor 50 jaren bij de Neder landsche Chrcomlederfabriek in dienst trad. Op denzelfden dag was het ook feest voor onzen Gemeente secretaris, welke als zoodanig zijn zilveren jubilé vierde. Veldwachter De Moor kreeg dit jaar de onder scheiding voor 20-jarigen trouwen dienst op de b >rst gespeld, terwijl ten slotte de Heer Q. van Loon ie Raamsdonk zijn zilveren feest vierde als Directeur der zuivelfabriek «Waspik Raamsdonk.» Ook hadden er in 1936 verschil lende mutaties plaats. De WelEerw. Heer Drs. G. Lans Jr. deed zijn intrede als herder der Ned. Hervormde kerk. Het wel bekende café-restaurant »Montens» ging in andere handen over en wordt thans geexploiteerd door den Heer P. Roovers. De heer B. de Bont bouwde een geheel nieuwe, modern ingerichte zaak op den Hoek, het thanS reeds goed beklante café »De Sportwereld.» De WelEd. Zeergel. Heer Harry van Son promoveerde in de rechten, de WelEerw Heer Jos. Broekmans had het geluk dit jaar in zijn Parochiekei k Zijn eerste plechtige H. Mis te mogen opdragen, terwijl deze jeugdige neomist in dit zelfde jaar nog vertrok naar de Missiegebieden in Engelsch Borneo, alwaar hij thans aan het onderwijs is verbonden, terwijl ten slotte de, vooral om zijn jeugdwerk zeer bekende, kapelaan van Houtert werd overgeplaatst naar Volkel en zijn plaats werd aangevuld door den WelEerw. Heer Brants. Twee personen van meer dan gewone beteekenis zijn onzegemeente door den dood ontvallen, n.l. de WelEd. Heer Koperenberg, de zeer geziene Directeur der Ned. Chroom- lederfabriek, en Mej. Th. Kuijten, gediplomeerd verpleegster. Vooral de laatste, wier vrij plot seling verscheiden op een nogjeug. digen leeftijd op allen een grooten indruk maakte, zal bij velen een groote leegte hebben achtergelaten Wat de vereenigingen betreft valt er over 1936 niet veel te vermelden De R. K. Winkeliers vierden hun eerste lustrum, de nog jonge Rij vereeniging organiseerde deze zomer haar eerste ruiterfeest, terwijl enkele weken geleden een «Oranje comité» werd opgericht in verband met de a.s. feesten op 7 Januari. Alleen de R.K. Kiesvereeniging speelde het klaar een vermeldenswaardig feit daar te stellen door een grootsche deelname aan den befaamden land dag welke te 's Hertogenbosch werd gehouden. In beide parochiekerken werd dit jaar door de Eerw Paters Capucijnen een H Missie gepreekt waarvoor groote belangstelling bestond voorts heeft Waspik in 1936 zijn lang- begeerde radio-distributie gekregen, en konden wij op 't eind van het jaar nog eens »profiteeren» van een soort watersnood, welke verschillen de huizen biank zette. Hoewel wettelijk een z.g dubbele raad is gekozen in verband melde annexatieplannen WaspikRaams donk bleek dit thema toch onder het publiek niet erg actueel maar ging de belangstelling veel meer uit naar de opleving op de scheeps werven, den bouw van een nieuwe Pastorie bij de Ned. Herv. Kerk en de werkverschaffing in het »Over- diep» welke intusschen een feit is geworden. Geachte Lezer, hiermede hebben we nog eens enkele feiten uit 1936 aangestipt, wellicht zijn wij even zoovele vergeten. De tijd gaat snel en wij meenden onze lezers genoegen te doen met deze kleine bijdrage aan hunne herinneringen. Moge 1937 ons beter genegen zijn als zijn voorganger, want nog is den nood voor de armen groot en dreigen werkloosheid en vermin de inkomsten rondom. Dit wenschen wij U van ganscher harte. Alvorens dezen brief te beëindigen willen wij eërst nog de aandacht vestigen op de stemming voor een id der Kamer van Koophandel te Waalwijk op 12 Januari aanstaande. Te meer willen wij dit doen, omdat onder de drie liefhebbers voor deze cand datuur zich een onzer plaats- genooten bevindt, n.l de Heer D. C. van der Rijken. Het is vanzelf sprekend voor onze plaats en onze streek van groot belang dat wij zooveel mogelijk vertegenwoordigers uit onze buurt in de Kamer hebben, en aangezien de Heer van der Rijken reeds jaren lang als raadslid en als >estuurder in verschillende vereeni gingen getoond heeft steeds de juiste man op de juiste plaats te zijn, kunnen wij zijn candidatuur gerust aanbevelen. Laten dus alle stem gerechtigden leden van de Kamer op 12 Januari opgaan ter stembus, en als één man hun stem op «Jen Heer van der Rijken uitbrengen. ADEPT. WAALWIJK. Het oude jaar is weer voorbij Met al zijn leed en zorgen. Het Nieuwe Jaar komt en maakt ons blij, En wenscht ons: goeden morgen! De eerste week geeft ons veel vreugd Die bloed heeft in de adren En voelt voor het Oranjehuis En voor den moed der Vaderen. O geve het Nieuwe Jaar de vreugd Van heerlijk Godsvertrouwen. Dan zullen wij in eer en deugd De toekomst steeds beschouwen Als komend uit de hand van God Zullen we opgewekt steeds leven. Tevreden zijn met ons levenslot. Wat het ook moge geven. Dat 't Nieuwe Jaar U vreugde baar Zonder ziekte,,pijn en zorgen; En ik U de honderdduizend breng. Dan ben je goed geborgen. H. SCHOUTEN. Grootestraat 99. Woensdagavond kwam de raad onzer gemeente in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Burge meester Moonen. Secretaris de heer J. van Mierlo. Afwezig de heer Ir. v. d. Waerden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: a. Van Ged. Staten: 1Goedgekeurde besluiten d.d. 30 Oct. 1936 tot verlaging der huren van div. woningen: 2. Goedgekeurd besluit d.d. 27 Nov. 1936 tot het aangaan eener rek. courant-overeen komst voor 1937 met de Rot- terdamsche Bankver. N.V.; 3. Goedgekeurd besluit d.d. 27 Nov. 1936 tot wijziging der begrooting 1936; 4. Goedgekeurd besluit d.d. 30 Oct. 1936 tot het aangaan eener geldleening met de E. R.K. Levensverz. Mij. te Nij megen: 5. Nota van aanmerkingen op de ingezonden beheersveror- dening voor takken van dienst; (gewijzigde verorde ning ligt ter inzage). b. Van de Streekplancommissie voor „Oost-Noordbrabant" be treffende toetreding van de ge meente Quijk c.a. tot de gemeen schappelijke regeling betreffen de het streekplan. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen en de onder sub 5 voorgestelde wijzi ging in de beheersverordening wordt goedgekeurd. 2. Voorstel tot vaststelling eener ge wijzigde verordening op de hef fing van besmettelijke-ziekten-gel- den. Om dezelfde redenen en op de zelfde wijze als in de vorige verga dering de schoolgeldheffing voor Lager Onderwijs is herzien, wordt voorgesteld ook de heffing van be smettelijke ziekte-gelden te regelen. Wanneer n.l. geen bijdrage wegens vermengde hoofdsom kan woiden gevorderd, dan zal de aanslag vast gesteld worden naar de huurwaarde voor de personeele belasting. De gewijzigde verordening wordt goedgekeurd. 3. Voorstel tot toetreding tot de „On derlinge gemeentelijke bosch brandverzekering", Conform het voorstel van B. en W wordt tot toetreding besloten. 4. Voorstel tot vaststelling eener in structie voor de vroedvrouw. Wordt zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. 5. Voorstel tot wijziging der begroo ting voor 1936. Wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Verheugende mededeeling. De Voorzitter heeft nog een punt aan de agenda toe te voegen. In verband met het eerst gisteren ont vangen bericht kon dit punt niet meer in de oorspronkelijke agenda worden opgenomen, doch het zal de leden zeker interesseeren dat spr. het jaar 1936 kan besluiten met een verheugende mededeeling Alvorens van deze aangename verrassing mededeeling te doen behandelt spreker enkele bemer kingen van Ged Staten op de be- grooting 1937. Zoo werden de kosten van geneesmiddelen ten behoeve van armlastigen en de kosten van specialistische geneeskundige hulp aan armlastige schoolkinderen altijd ten laste van de gemeente begroo ting gebracht, terwijl naar't oordeel van Ged. Staten deze door de Burgerlijke Armbesturen op hunne rekeningen dienen te worden ver antwoord. Dit is slechts een for. maliteit en brengt voor de gemeente geen finanlieele voor- of nadeelen mee, waarom de raad er geen be zwaar tegen heeft aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen te be ginnen bij de begrooting 1938. Voorts wordt er door Ged. Staten op aangedrongen om zoo min mogelijk reserve, het z.g. «Fonds voor bijzondere doeleinden« aan te spreken. Wat nu de aangekondigde tijding betreft kan de voorzitter mededee- len dat van den minister van binnen- landsche zaken een brief is ontvan gen waarin een andere berekening is aangegeven betreffende de bij drage aan de gemeente uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Deze nieuwe berekening wijkt voor de gemeente zeer gunstig af van die waarop bij de samenstel ling der begrooting was gerekend. Op grond daarvan geniet de ge meente een voordeel van f 13359.16 In verband met den aandrang van Ged. Staten om zoo min mo gelijk beroep te doen op de reserves, stellen B. en W. voorloopig voor f7500 te bestemmen om de ver. hooging van de Fondsbelasting van 50 op 75 opcenten terug te brengen tot 60 opcenten. Er blijft dan nog bijna f6000.— van het meevallertje over en die zouden B. en W. weer willen storten in het Fonds voor bijzondere doel einden, waar dit jaar f8000 uit gehaald was. Dan is dus nog f2000.— uit de reserve in de begrooting opgenomen, hetgeen echter is te motiveeren met het feit dat in deze begrooting toevallig de vergoeding voor Hooger onderwijs voor 2 jaar is opgenomen, nl. voor dit en het vorige jaar. De voorzitter licht verder nog nader toe dat de vermindering van 75 opcenten in 60 opcenten slechts een voorloopig besluit is, want als er verdere meevallers komen zouden zij tot het oorspronkelijke getal van 50 opcenten kunnen worden terug gebracht, waarover echter in Maart nader kan worden beslist. De raad, die met begrijpelijke voldoening dit goede nieuws vernam, vereenigde zich z. h st. met het voorstel van B.enW. betreffende de bestemming van deze f 13359.16 Benoeming/herbenoeming leden van commissiën, besturen van weldadigheidsinstellingen, enz., wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1937. Commissie voor de Licht- en Waterbedrijven. Aftredende leden: M. van Driel, h. Passier en C. W. Pullens. De heeren v. Driel en Passier wor den met op één na algemeene stem men herkozen; de heer C. Pullens met 7 stemmen, tegen 3 op den heer Strijk, 1 op den heer v. Loon en 1 op den heer 1. 6.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5